موضوعات داغ: - رييس هيات مديره پرسپوليس - هيات مديره پرسپوليس - هواداران استقلال - شهادت حضرت زهرا - اصلاح طلبان - تيم فوتبال استقلال - فوتبال استقلال - المپيك دونتسك - روغن خوراكي - مراجع تقليد - معاون درمان - امنيتي عربستان - كمپ ديويد - رياست جمعيت هلال احمر - دولت آينده - كمرمقبولا - تمرينات تيم پرسپوليس - هاليبرتون - پيشوا - ميرزا تقي خان اميركبير - سردار شهيد همداني - حفظ كرامت انساني - باغ پرندگان تهران

مطالب مرتبط:
طرح محاسبه رایگان گازبهای 30 درصد از مشترکان خانگی در دولت
بانک صنعت و معدن 100 درصد تسهیلات را به بخش تولید پرداخت کرده است
طرح رایگان شدن گازبهای 30 درصد از مشترکان خانگی در دولت
بررسی طرح محاسبه رایگان گازبهای 30 درصد از مشترکان خانگی در دولت
بررسی طرح محاسبه رایگان گازبهای 30 درصد از مشترکان خانگی در هیئت دولت
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 00:302020-12-05اقتصادي

دولت و بخش خصوصی با طرح مسکن استیجاری مخالف بودند| تسهیلات نهایتا تا 60 درصد هزینه ساخت را پوشش دهد


عشایری، معاون سابق وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مساله اصلی بازسازی بافت فرسوده صرفا مساله مسکن نیست گفت: کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس با روش مسکن استیجاری عمومی مشکل بازسازی بافت فرسوده را حل کرده اند اما در ایران این روش مخالفان زیادی دارد.

- بازار"؛ گروه راه و مسکن: روند کُند نوسازی بافت های فرسوده در طی سال های اخیر باعث شده تا همه ساله دولت ها با اختصاص تسهیلات نوسازی با این تصور که مشکل بافت فرسوده را وام حل خواهد کرد به این سمت حرکت کرده و حجم زیادی از اعتبارات بانکی را به این سمت کشانده و طبق آمارهای منتشر شده موفقیتی در این مسیر کسب نشده است.

بر اساس قانون مقرر شده است که سالانه 10 درصد از بافت فرسوده احیاء و بازسازی شود اما آمارهای موجود از میزان بافت فرسوده در کشور نشان می دهد که نوسازی 70 هزار هکتار بافت فرسوده علاوه بر برنامه ریزی دقیق به یک اعتبار مناسب از سوی دولت نیاز است.

مساله اصلی بازسازی بافت فرسوده صرفا مساله مسکن نیست اما هوشنگ عشایری مدیر عامل سابق شرکت بازآفرینی شهری ایران در گفتگو با خبرنگار بازار" معتقد است که مساله اصلی بازسازی بافت فرسوده صرفا مساله مسکن نیست و با هویت بخشی محلی می توان مشکل بازسازی و نوسازی بافت فرسوده را حل کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که وزارت راه و شهرسازی اخیرا پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات بافت فرسوده را به دولت ارائه کرده است.

آیا این برنامه می تواند موجب تسهیل نوسازی بافت فرسوده شود؟ گفت: بارها به این موضوع تاکید کرده و معتقد هستم که مساله اصلی و اولیه بافت فرسوده صرفا مساله مسکن نیست.

در منطقه جنگلوک چابهار اقداماتی برای ساخت و ساز مسکن در آن منطقه صورت گرفت اما ساکنان آن مناطق به دلیل مطابق نبودن ساختارهای فرهنگی واحدهای مسکونی ساخته شده مردم واحدهای مسکونی را نمی پذیرفتند.

یعنی واحدهای مسکونی ساخته شده امکانات اولیه زندگی شهری و حتی آب و برق را نداشت معاون سابق وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه موضوع اصلی بافت فرسوده به نوعی هویت بخشی محلی است و باید آن محله و مشکلات جانبی و زیرساختی (نرم افزاری و سخت افزاری) حل شود اظهار داشت: به عنوان مثال در منطقه جنگلوک چابهار اقداماتی برای ساخت و ساز مسکن در آن منطقه صورت گرفت اما ساکنان آن مناطق به دلیل مطابق نبودن ساختارهای فرهنگی واحدهای مسکونی ساخته شده مردم واحدهای مسکونی را نمی پذیرفتند.

یعنی واحدهای مسکونی ساخته شده امکانات اولیه زندگی شهری و حتی آب و برق را نداشت.

وی ادامه داد: پس اولین و مهمترین اقدام در محله های هدف بازآفرینی شهری این است که اقدامات زیربنایی و روبنایی از سوی دولت ها، وزارت کشور، وزارت بهداشت، ذینفعان و شهرداریها انجام شود.

چرا که ارتقای کیفی زندگی در این بافت ها می تواند بسیار حائز اهمیت در پیشبرد اهداف بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده باشد.

عشایری با بیان اینکه شورایاریها می توانند با تشکیل سازمان اجتماعی در پیشبرد اهداف به شرکت بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده کمک کنند تاکید کرد: شرکت بازآفرینی شهری ایران در دوره ریاست بنده به عنوان نماینده دولت و متولی بازسازی بافت های فرسوده با تشکیل دفاتر تسهیلگری و خدمات محله، قراردادهایی را می بست و مردم را دور هم جمع کرده و باعث می شد تا مردم و جوانان را در ساختار دهی محله نقش داشته باشند.

وی افزود: پس وقتی از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری مثل احداث درمانگاه و مدرسه و تامین آب و برق در بافت های فرسوده موفق عمل شد آن وقت می توان در خصوص افزایش سقف تسهیلات بافت فرسوده اظهارنظر کرد.

یعنی وقتی این دو موضوع اصلی در بافت فرسوده مرتفع شد خود به خود مردم با فراغ بال بیشتری به ساخت مسکن و نوسازی پیشقدم می شوند.

مدیر عامل سابق شرکت بازآفرینی شهری ایران اضافه کرد: حل این دو موضوع می تواند موفقیت و مهیا سازی افزایش سقف تسهیلات بافت فرسوده را امکان پذیر و موفقیت آمیز کند.

تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده باید تا 60 درصد تا 70 درصد ساخت را پوشش دهد.

یعنی دولت باید با مورد توجه قرار دادن نوسازی بافت های فرسوده، بتواند با پرداخت تسهیلات ساخت تا 60 تا 70 درصد هزینه تمام شده مردم و سازندگان در این بخش را کمک کند وی در پاسخ به این پرسش که سقف تسهیلات بافت فرسوده چه میزان باید افزایش یابد؟ گفت: تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده باید تا 60 درصد تا 70 درصد ساخت را پوشش دهد.

یعنی دولت باید با مورد توجه قرار دادن نوسازی بافت های فرسوده، بتواند با پرداخت تسهیلات ساخت تا 60 تا 70 درصد هزینه تمام شده مردم و سازندگان در این بخش را کمک کند.

عشایری در پاسخ به این پرسش که میانگین و متوسط ساخت مسکن در بافت های فرسوده چقدر است؟ گفت: میانگین و متوسط ساخت مسکن در بافت های فرسوده در کشور شاید 3 میلیون تومان باشد پس اگر ساخت یک واحد مسکونی 70 متری حدود 220 میلیون تومان شود باید 60 درصد این هزینه بصورت تسهیلات پرداخت شود.

هر چند به نظر می رسد هزینه ساخت مسکن در بافت فرسوده به طور مشخص در تهران بسیار بالاتر از این عدد باشد و بنده متوسط کشوری را اعلام کردم.

معاون سابق وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: البته باید قبل از بالا رفتن سقف تسهیلات به فکر بازپرداخت تسهیلات هم بود.

چرا که گیرنده تسهیلات باید بتواند اقساط را بازپرداخت کند.

یعنی ایجاد تعادل در افزایش سقف و بازپرداخت اقساط مهمترین مساله در پرداخت وام است.

وی در خصوص طرح احداث مسکن تدریجی در بافت های فرسوده نیز گفت: در کنار این اقدامات می توان به ساخت مسکن تدریجی نیز اقدام کرد.

یعنی به مرور برای افرادی که توانایی ساخت مسکن و نوسازی ندارند و توانایی دریافت تسهیلات ندارند به مرور اقدام به ساخت مسکن کنیم و ابتدا محل زندگی آنها را بازسازی کنیم و بعد به مرور سایر موارد مورد نیاز یک واحد مسکونی را تکمیل کنیم.

عشایری در خصوص اینکه کشورهای اروپایی و پیشرفته چگونه بافت فرسوده را نوسازی و این معضل را برطرف کردهاند؟ افزود: ابتدا باید به موضوعی اشاره کنم و آن هم این است که در مسکن استیجاری، دولت، شهرداریها، وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن زمین رایگان با تخفیف در عوارض در اختیار سازنده ها قرار دهند.

سازندگان مسکن می توانند با این روش 80 درصد واحدهای مسکونی را به اجاره و 20 درصد را در مالکیت خود نگه دارند.

روشی که در تمام دنیا تجربه شده و موفق بوده است.

مدیر عامل سابق شرکت بازآفرینی شهری ایران در پاسخ به این پرسش که در دوره آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی که معاون وزیر و مدیر عامل این شرکت بودید آیا این روش پیشنهاد شد؟ اظهار داشت: این مدل در کشورهای آمریکا، انگلستان، فرانسه و ایتالیا پیاده سازی شده و اجرا شده است.

در دوره ای که سمت داشتم بنده این موضوع را مطرح کردم و اتفاقا وزیر سابق راه و شهرسازی جناب آقای آخوندی با آن موافق بودند اما به هر حال مخالفانی نیز داشت.

در آن دوره بر روی این موضوع پافشاری زیادی کردم تا بتوانم مصوبه آنرا از شورای عالی مسکن اخذ کنم تا بتوانم روش استیجاری عمومی را به تصویب نهایی برسانم اما به هر حال به دلیل وجود مخالفانی در دولت و بخش خصوصی این مدل ناکام ماند وی با بیان اینکه موافقان این طرح ابتدا بر سر این موضوع که باید ابزارهای قانونی آن نیز اخذ شود ما را به این برنامه تشویق کردند گفت: در آن دوره بر روی این موضوع پافشاری زیادی کردم تا بتوانم مصوبه آنرا از شورای عالی مسکن اخذ کنم تا بتوانم روش استیجاری عمومی را به تصویب نهایی برسانم اما به هر حال به دلیل وجود مخالفانی در دولت و بخش خصوصی این مدل ناکام ماند.


کلید واژه ها: بافت فرسوده - فرسوده - بازسازی بافت فرسوده - بافت - بازسازی - نوسازی بافت های فرسوده - نوسازی - وزیر راه و شهرسازی - استیجاری - مسکن - تسهیلات - بافت های فرسوده - راه و شهرسازی - بخش خصوصی - کشور - اعتبارات - درصد - دولت - مشکل - در ایران - طرح مسکن - وزیر راه - مخالفان - شهرسازی - اختصاص - سالانه - انگلیس - فرانسه - هزینه - منتشر

آخرین اخبار سرویس:
نگاهی به تغییرات نرخ ارز و تورم در 3 دهه اخیر/ حساسیت تورم به نرخ ارز بازار + جدول

خام فروشی، آفت صادرات محصولات کشاورزی/ صنایع تبدیلی، راه نجات از بن بست اقتصاد نفتی

فیلم| اتکا به توان خود با تکیه به چرخ خیاطی

افزایش 740 میلیون بشکه ای ذخایر نفتی ایران

دلار به روند صعودی اش ادامه داد

نایب رییس مجلس: بودجه 1400 کاملاً سیاسی است/ روش دولت تحمیل خواست خود به نظام است

بخش معدن توانایی رفع بخشی از مشکلات کشور را دارد

کمک 100 تا 120 هزارتومانی واریز شد

گامی برای احیای باغ های چای

تبدیل شهر زیرزمینی پایتخت به شهری هوشمند

نیاز به مشارکت و سرمایه گذاری

کارگر جهت کشاورزی

راننده پایه یک با سابقه برای کمپرسی بنز ده چرخ

استخدام شرکت بیمه سامان

بازاریاب غیر حضوری کار پر سود

جذب بازاریاب با حقوق ثابت

شریک و راننده پایه یک

دوسوم زوج ها قادر به خانه دار شدن نیستند

تنش در بازار مسکن با آگهی های تقلبی

رکوردشکنی بازار آنلاین فیلم آسیا در سال 2020

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقا با مزایا در البرز

عرضه قارچ سمی در بازار واقعیت ندارد

تجهیزات هندی تخلیه و بارگیری بندر چابهار رسید

استخدام تکنسین برق و قدرت و تکنسین مکانیک در فرآورده های لبنی گلا آمل

استخدام تکنسین برق صنعتی و تکنسین تاسیسات در تهران

مسافران قشم 42 درصد کم شد

بیش از 75 درصد بازار سیگار در اختیار برندهای خارجی

استخدام تکنسین آزمایشگاه (رشته صنایع شیمیایی) در اصفهان

قیمت جدید خودروهای شاسی بلند چینی

فیلم/ اختصاص ارز مرجع به یک نفر به اندازه یارانه کل کشور!

خریدار تابلوی 12 میلیارد تومانی کیست/ نکاتی پیرامون پولشویی در حراج تهران

دسترسی کلانشهر ها به بنزین یورو 4 فراهم شد

قبل از خرید خودرو به کجا سر بزنیم

اینفوگرافی / نگاهی به میراث ترامپ برای ایران

تاثیرات نفت شیل در بازار جهانی نفت

مثلث شوم-1|همه تخم مرغ های تولید برق در سبد گاز طبیعی چیده شد/برق نیروگاه های هسته ای، ارزان ترین برق دنیا است

مهدی ها اولین محموله تجهیزات بندر چابهار را وارد کردند/ ارزش محموله 8.5 میلیون دلار

دومین یارانه 100 و 120 هزار تومانی معیشتی واریز شد

طرح احیا و تعادل بخشی گامی بلند در مقابله با بحران آب

قیمت انواع میوه، مواد پروتیینی و حبوبات در بوشهر؛ یکشنبه 28 دی ماه + جدول

سارقان، گاز 20 روستای بخش شاوور شوش را قطع کردند

دستمزد کارگران منطقه ای محاسبه می شود؟

تدوین فیلم اینستاگرام

استخدام فروشنده خانم در مغازه هنری

آموزش برق خودرو و تست موتور (به منظور اشتغال)

استختام نیروی فنی یا ساده ی کولر گازی

وصول یک هزار و 100 میلیارد تومانی مالیات در آذربایجان غربی

ب چند نیروی کار نیازمندیم

استخدام خانم در شرکت بازرگانی

راننده بدون ماشین

استخدام نظافتچی اقا و خانوم

ریزش قیمت ها در بازار سکه و طلا ادامه دارد

افزایش ارتفاع موج در دریاهای شمال و جنوب کشور/ شنا و تفریحات آبی ممنوع شود

ریزش برق آسای قیمت خودرو ؛ سمند ال ایکس 175 میلیون شد

مصوبه قیمت نفت کوره مصرفی کارخانه های سیمان ابلاغ شد

کرونا هم نتوانست جلوی عمل های زیبایی را بگیرد

نایب رییس مجلس: بودجه 1400 کاملاً سیاسی است

توصیه یک کارشناسی درخصوص خرید و فروش بیت کوین

برداشت بیش از 834تُن میگو از مزارع پرورش میگوی شهرستان دشتیاری

استخدام تعمیرکار لیفتراک، بازرس کیفیت، مهندس مکانیک در شهر صنعتی رشت

استخدام تکنسین فنی آقا در مجتمع غذایی آترین پروتیین در تبریز

نادعادلانه بودن افزایش عوارض پل میان گذر دریاچه ارومیه

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقا در تعاونی یارنیکان صالح در تهران

قیمت انواع پراید دست دوم و صفر در بازار امروز 28 دی 99

قارچ امروز چند است؟ / قیمت قارچ بسته بندی 2 برابر قارچ فله ! / قارچ سمی در بازار ؟

چالش جدید کارگران/ باز شدن پای عیدی توافقی بعد از حقوق توافقی

استخدام اپراتور مرکز تماس در بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

نیم درصد از مردم دنیا علیه کرونا واکسینه شدند

تجهیزات نفتی ساخت داخل کیفیت اروپایی و قیمت چینی دارد/ تولیدکنندگان: با ما مثل شرکت های خارجی رفتار کنید

کار در منزل با گوشیت پول در بیار

استخدام بازار یاب جهت شغل املاک با پورسانت

دعوت به همکاری در شرکتی معتبر

جذب راننده با ماشین

کارگر ساده جهت کار در رستوران

کار در منزل دارم براتون

تحقیقات نگران کننده در مورد افزایش سطح دی اکسید کربن

تاثیر قطعی برق بر صنایع غذایی چه بود؟

مصوبه قیمت نفت کوره مصرفی کارخانه های سیمان ابلاغ شد

عراق می تواند بخش مهمی از نیازهای ایران را تامین کند

تداوم رکود اقتصادی در کشور تا پایان سال! | رسیدن دلار به 20 هزار تومان رقمی منطقی است

پیش بینی یک کارشناس از وضع ملک در ماه های آینده/معامله گران مرددند

برداشت بیش از 834 تن میگو از مزارع پرورش میگوی شهرستان دشتیاری

صعود ارزش بیت کوین در بازار های جهانی

دسترسی کلانشهر ها به بنزین یورو 4 فراهم شد

مهلت 10 روزه به خودرو های دارای جریمه کرونا

قانونی برای حمایت از زنان بدسرپرست وجود ندارد

جلسه اعضای کمیسیون تلفیق با وزارت صمت جهت حمایت از اشتغال، تولید و سرمایه گذاری

آیا بازار روسیه فشار تحریم ها را کم می کند؟

روایت سوژه های بومی به زبان هنر برای مخاطبان جهانی

اجرای مراحل نهایی مرمت عمارت امیر ارشد ورزقان

اعضای کمیسیون تلفیق در راستای حمایت از تولید با وزیر صمت دیدار کردند

شرکت سرمایه گذاری استان البرز از استان تهران جدا شد

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل دادگستری استان کرمان ار حوزه های قضایی کوهبنان و زرند

شکایت کارفرمای نیشکر هفت تپه از 25 کارگر

ثبت نام 2938 نفر از آذربایجان شرقی در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

حساسیت اقتصاد به دلار بالاست/ واکنش به ارز خارجی باید کم شود

خیرین برای خرید تبلت، وام بدون بهره دریافت می کنند

اعطای تسهیلات اقتصاد مقاومتی به سه پروژه گردشگری آذربایجان شرقی

جذب نیرو جهت همکاری

استخدام کمک حسابدار در شرکت پخش بهداشتی و آرایشی

دولت و بخش خصوصی با طرح مسکن استیجاری مخالف بودند| تسهیلات نهایتا تا 60 درصد هزینه ساخت را پوشش دهد

دولت و بخش خصوصی با طرح مسکن استیجاری مخالف بودند| تسهیلات نهایتا تا 60 درصد هزینه ساخت را پوشش دهد