مطالب مرتبط:
هفته دهم سری آ| یوونتوس از شکست در دربی تورین پیروزی ساخت
سفر سرداران سپاه به خراسان جنوبی| از افتتاح 370 پروژه محرومیت زدا تا توزیع 26 سری جهیزیه
گارگاههای شناور سازی هرمزگان 700 پروژه ساخت را درحال انجام دارند
هفته دهم سری آ| یوونتوس از شکست در دربی تورین پیروزی ساخت
کرونا|آمار ابتلا در عراق به کمتر از 2000 نفر در روز رسید/ مرگ و میر در کربلای معلی صفر شد
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 00:052020-12-05پزشكي

صفر تا صد پروژه اسکای مال در همدان | اسکای مال پروانه ساخت ندارد


اگر به شما بگویند قرار است در بهترین نقطه و البته قلب یک شهر و در کنار دو بیمارستان که یکی از آن ها متعلق به بیماران اعصاب و روان است و چسبیده به سازمان زندان ها و در محوطه یک نهاد امنیتی که ساکنان اطراف اجازه ارتفاع دادن به ساختمان های خود ندارند، - صفر تا صد پروژه اسکای مال در همدان اسکای مال پروانه ساخت ندارد" اگر به شما بگویند قرار است در بهترین نقطه و البته قلب یک شهر و در کنار دو بیمارستان که یکی از آن ها متعلق به بیماران اعصاب و روان است و چسبیده به سازمان زندان ها و در محوطه یک نهاد امنیتی که ساکنان اطراف اجازه ارتفاع دادن به ساختمان های خود ندارند، یک مال در زمینی به وسعت 9 هزار و 230 مترمربع و در دوازده طبقه ساخته شود، چه به ذهن شما خطور می کند؟ همشهری آنلاین _ فاطمه کاظمی: تخفیف 50 درصدی پروانه ساخت، تغییر کاربری زمین از اداری به تجاری، استفاده از امتیازات ستاد اقتصاد مقاومتی، تراکم 80 درصد برای طبقات منفی یک، صفر، یک، دو و سه، تراکم 5/83 درصد برای طبقات چهار و پنج با ارتفاع مجموع 28 متر، تراکم 100 درصد برای طبقات منفی دو، منفی سه، منفی چهار، منفی پنج و منفی شش با گودبرداری به عمق 32 متر، موافقت قابل تأمل کمیسیون ماده پنج در نبود طرح های تکمیلی و گزارش های ترافیکی و ارائه گزارش ترافیک توسط شهرداری در آینده ای نامعلوم نیز تنها بخشی از امتیازاتی است که سرمایه گذار پروژه موسوم به اسکای مال از کمیسیون ماده 5، ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری اعضای شورای شهر و شهرداری همدان برای ساخت آن گرفته است؛ امتیازاتی که هرگز به هیچ پروژه دیگری داده نمی شود.

جالب تر از همه این که این پروژه هنوز پروانه ساخت ندارد اما گودبرداری را آغاز کرده است.

در ابتدا در شب گودبرداری انجام می شد، در کنار بیمارستان و منطقه ای مسکونی، هر دقیقه عبور یک ماشین سنگین، از حدود 10 شب تا 5 صبح، چند بیل مکانیکی در محوطه پروژه، چسب دیوار بیمارستان سینا مشغول به گودبرداری شدند.

اگر طوماری که شهروندان ساکن هنرستان علیه آن امضا کرده اند، نبود و دادستان به موضوع وارد نمی شد و صدای رسانه ها در نمی آمد، تا الان هر شب ادامه پیدا می کرد.

برای مدتی با حکم دادستان در راستای احتمال خطر برای بیماران و آزار رساندن به ساکنین هنرستان گودبرداری متوقف شد.

اما دیری نپایید که معلوم نشد چگونه احتمال خطر برای بیماران مرتفع شد و مجددا آغاز شد و همچنان بدون پروانه ساخت.

جالب این است که در همین مقدار محدود نیز دچار تخلف شده است و طی نامه تاریخ 3 آذر، مدیر شهرداری منطقه یک گزارش تخلفات را برای مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات ارسال شده است.

جالب این است که در حالی که همین میزان ده درصد گودبرداری جای سوال است و در همین میزان نیز تخلف صورت گرفته است چگونه سرمایه گذار درخواست گودبرداری پیش از صدور پروانه به میزان 40 درصد را ارائه کرده است؟ پروژه بدون پروانه علی رحیمی فر رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان در گفتگو با یکی از رسانه های محلی همدان با تأکید بر این که اسکای مال پروانه ساخت ندارد، توضیح داده: در این پروژه خاص براساس قانون هرگونه اقدام عمرانی در اجرای پروژه قبل از اخذ پروانه ممنوع است و از آن جایی که این پروژه هنوز پروانه ساخت از شهرداری دریافت نکرده است، در زمینه خاک برداری طی جلسه ای که با سرمایه­ گذاران و مشاور طرح همچنین کارشناسان نظام مهندسی داشتیم و براساس توضیحاتی که از جانب آنان ارائه شد به منظور انجام برخی فعالیت های مطالعاتی و ژئوتکنیک برای رسم نقشه های سازه به منظور اخذ پروانه ساخت، اجازه 10 درصد خاک برداری صادر شد تا مسئولان پروژه با بررسی خاک بتوانند سازه را طراحی کنند.

پروژه بدون پیوست اکبر کاووسی امید نائب رییس شورای شهر همدان هم اعلام کرده شهرداری صدور پروانه برای این پروژه را منوط به انجام طرح های پیوستی کرده و گفته: پیوست­های فرهنگی اجتماعی کمیسیون ماده 5 دارای 3 مرحله است؛ مرحله نخست قبل از ساخت و اجراست که با توجه به این که پروژه اسکای مال در مرحله قبل از اجرا قرار دارد و هنوز پروانه ساخت وساز از سوی شهرداری برای آن صادر نشده است باید حتما پیوست­های فرهنگی قبل از اجرا را لحاظ کند.

در بررسی پیوست­ های فرهنگی اجتماعی قبل از اجرا ممکن است کارشناسانی که مسئول بررسی چگونگی اجرای پیوست­ها هستند به این نتیجه برسند که پروژه به دلیل معضلاتی که دارد قابلیت اجرا در این مکان را ندارد اما این موضوع باید بررسی شود.

ماجرا از چه قرار است؟ سید علیرضا رسولی مدرس دانشگاه ملایر که مطالعات زیادی روی این پروژه انجام داده و منتقد آن محسوب می شود به همشهری آنلاین می گوید: در ابتدا باید به نکته مهمی اشاره کنم.

یقینا بنده و همکارانم و همچنین اساتیدی که پیرامون پیوست ارزیابی تاثیرات اجتماعی این پروژه تحقیق و بررسی کرده اند، هیچ کدام مخالف سرمایه گذاری آن هم از نوع مولد نبوده و نیستیم.

نکته اصلی پیرامون دو موضوع اصلی است؛ نگاه منشورگونه و از زوایای مختلف به پروژه که در واقع همان پیوست نگاری ارزیابی تاثیرات اجتماعی پروژه است و موضوع دوم شفافیت.

وی درباره پروژه توضیح می دهد: یکی از مباحث و سوالات مهم، نحوه واگذاری پروژه به سرمایه گذار فعلی و مفاد قرارداد بین شرکت مخابرات و سرمایه گذار است.

دهه هشتاد شرکت مخابرات استان همدان زمین این پروژه را از سازمان زندان ها خریداری و اسفند ماه سال 91 برای نخستین بار، آگهی مشارکت جهت ساخت را در یک روزنامه محلی منتشر و سال 92 سه بار و سال 93 یک بار این آگهی را تکرار کرد و دیگر این آگهی ها تکرار نشد که می توان نتیجه گیری کرد که شرکت مخابرات سرمایه گذار این پروژه را پیدا کرده است اما از سال 93 تا سال 96 هیچ اتفاقی برای این پروژه نیفتاد.

اختلافات شرکت مخابرات و سرمایه گذارهای داوطلب پیرامون نحوه شراکت باعث شد در این فاصله زمانی اتفاق خاصی صورت نگیرد.

مصطفی رسولی شهردار وقت همدان در 20 دیماه سال 95 در مصاحبه ای اعلام کرد: متاسفانه در بدنه شرکت مخابرات همدان اجازه فعالیت برای سرمایه گذاری در زمین پیچ زندان داده نمی شود که در این راستا اقداماتی از نهادهای بالادستی مخابرات در دست پیگیری است.

وی با اعلام این که روی درصد مشارکت بین سرمایه گذار و مخابرات اختلافاتی وجود دارد که مذاکرات در حال انجام برای توافق نهایی است، اظهار کرد: شهرداری همدان به طور کامل پای کار است و حمایت می کند تا این پروژه بزرگ کلید بخورد.

یکی از موارد مهم همین نکته شهردار وقت است که نهادهای بالادستی مخابرات منظور چه سازمان ها و نهادهایی بودند؟ رسولی توضیح می دهد: در ادامه در سال 96 که شورای چهارم در حال خداحافظی و شورای پنجم در حال روی کار آمدن بود، همه اعضای شورا به همراه هیئت مدیره شرکت املاک مخابرات (سامان سازه غدیر) مهمان سرمایه گذار در تالار شیشه ای عباس آباد شدند.

درخواست مدیریت املاک مخابرات ایجاد مسیری vip در مسیر کسب مجوزها و صدور پروانه طی 24 ماه بود.

در نهایت در مهرماه 1396 قرارداد رسمی بین سامان سازه غدیر و سرمایه گذار در تهران منعقد شد.

نهادهایی که مجوز داده اند پاسخگو باشند رسولی گفت: ما هیچ مناقشه ای با سرمایه گذار نداریم، بلکه مسئله اصلی ما نهادهایی هستند که برای این پروژه مجوز صادر کرده اند، سال 96 سرمایه گذار با وکالت از طرف شرکت مخابرات درخواستی مبنی بر تغییر کاربری به شهرداری داد که آن را به کمیته فنی کمیسیون ماده پنج برد و نتیجه آن مصوبه 10 دی ماه 96 شد.

بر طبق این مصوبه اصل زمین 8 هزار و 900 متر است و جلوی زمین 305 متر کاربری پارکینگ داشته و در کمیسیون ماده پنج این 305 متر را از کاربری پارکینگ به تجاری تغییر دادند و 8 هزار و 900 متر را هم از کاربری اداری به تجاری تبدیل کردند و جمع زمین به این پروژه 9 هزار و 205 مترمربع تبدیل شد و هیچ عقب نشینی ندارد.

مجوز طبقات منفی یک، صفر، یک، دو و سه با تراکم 80 درصد و طبقات منفی دو، منفی سه، منفی چهار و منفی پنج با تراکم صد در صد صادر شدد.

نکات جالبی در این مصوبه وجود دارد.

مخصوصا بند 3 و بند4 مصوبه که یکی از موارد تشکیک به این مصوبه است.

این استاد دانشگاه می افزاید: در بند سه مصوبه کمیسیون ماده پنج آمده: بدیهی است مشاور پروژه مکلف به تکمیل طرح های تکمیلی و گزاش های ترافیکی است و در بند چهار قید شده: شهرداری موظف است درباره تمهیدات ترافیکی پیش بینی لازم را به عمل آورد .

این سوال پیش می آید که یا در کمیته فنی کمیسیون ماده پنج به منظور بررسی این تغییر کاربری چهار ماتریس سازگاری، مطلوبیت، کیفیت و وابستگی بررسی شده است.

برنامه ریزی کاربری اراضی شهری، مشخص کردن نوع مصرف زمین در شهر، هدایت و ساماندهی فضای شهری و چگونگی انطباق آن ها با یکدیگر و با سیستم های شهری است.

آیا درباره این مهم در جلسات برگزار شده کمیسون فنی ماده 5 بحث و گفتگو شده است؟ آیا به ترافیک معبر، همجواری با دو مرکز درمانی که یکی ویژه بیماران اعصاب و روان است، نهاد امنیتی اداره زندان ها و اداره کل اطلاعات، بافت قدیمی قبل از 1352، منطقه ای کاملا مسکونی و پرتردد نگاه عمیقی شده است؟ اگر این بررسی ها شده است که دیگر چه نیاز است مشاور پروژه پیوست های تکمیلی و گزارشات ترافیکی ارائه کند و اگر بررسی نشده که چگونه تغییر کاربری مصوب شده است؟ چه ایرادی دارد که مستندات کمیته فنی جهت ارزیابی کارشناسان حوزه ترافیک، اساتید شهرسازی و متخصصین حوزه پدافند غیر عامل ارائه شود؟ اگر ترافیک معبر بررسی شده است و به این نتیجه رسیده ایم که این طرح معضل ترافیکی ایجاد نمی کند، چه نیازی است که شهرداری تمهیدات مناسب برای ترافیک منطقه اقدام کند؟ جالب این است که شهرداری برای حل ترافیک آینده پروژه در خیابان هایی با عرض کم و تردد بالا و در حال حاضر دارای ترافیک، به طور مثال میرزاده عشقی حدفاصل میدان دکتر شریعتی تا میدان دانشگاه در طی حدود 1.

5 کیلومتر کیلومتر 5 چراغ راهنمایی، 2 دور برگردان و یک تقاطع همسطح در سر سعیدیه دارد که معمولا داری بار ترافیکی است و حال قرار است که در حین بهره برداری شاهد حضور روزانه نزدیک به 30 الی 40 هزار نفر بازدید کننده باشد، شهرداری چه می تواند بکند؟ خیابان را تعریض کند؟ هزینه تعریض چه میزان خواهد بود و از جیب چه کسی پرداخت می شود ؟ اگر راه دیگری به ذهن شهرداری می رسد، یا به ذهن مشاوران طرح لطفا ارائه دهند.

تلاش برای گرفتن حداکثر امتیاز رسولی در ادامه می گوید: با همه این ها سرمایه گذار در سال 96 هم فعالیت برای اخذ پروانه را آغاز نمی کند.

شاید چون ارتفاع برایش مطلوب نبوده یا هر مسئله دیگر.

بعد از یکسال آیین نامه قانون حفاظت مراکز امنیتی در سال 97 منتشر شد.

البته قانون مصوبه سال 93 بوده است و سرمایه گذار با تغییر محدوده حریم امنیتی می تواند درخواست افزایش ارتفاع و طبقات چهار و پنچ را مجدد به کمیسیون ماده 5 ببرد.

در 19 اسفند سال 96 مجوز طبقات چهار با مجوز به صورت شناور با کاربری اقامتی، سینما، اداری و رستوران و طبقه پنج با کاربری اقامتی اخذ و طبقه منفی 6 نیز با کاربرد پارکینگ و ورزشی مصوب شد.

وی گفت: از نکات جالب مصوبه سال 97 این است که با افزایش 3 طبقه با کاربری رستوران، اقامتی و ورزشی تعداد پارکینگ پروژه نسبت به سال 96 افزایش نیافت.

در واقع انگار نه انگار سه طبقه با کاربری های پرتردد دارد اضافه می شود.

نکته جالب بعدی این است که با این که محدودیت ارتفاع با توجه به قوانین جدید برداشته شده و قاعدتا میزان تراکم باید با توجه به عرف منطقه هنرستان در حدود 60 درصد تخصیص یابد سطح اشغال طبقات چهار و پنچ به میزان 83.

5 درصد مصوب شد.

نکته بسیار مهم این است که در مصوبه سال 96 به دلیل محدودیت ارتفاع به علت همجواری با اداره کل اطلاعات میزان سطح اشغال 80 درصد برای طبقات منفی 1 تا 3 تخصیص یافت و در سال 97 که محدودیت ارتفاع برداشته شد میزان سطح اشغال افزایش نیز پیدا کرد.

یعنی هم سطح اشغال بالاتر از عرف و هم ارتفاع مناسب.

عمق در حدود 32 متر و ارتفاع روی سطح در حدود 28 متر.

با توجه به این که به خوبی این مطلب بیان نشده باعث ایجاد حواشی و شایعاتی مبنی بر دخالت نهادهایی در حوزه سرمایه گذاری شده است که البته همان طور که عرض شد شایعه بوده و می توان با اطلاع رسانی دقیق و با توجه به تغییر قانون حریم مراکز امنیتی به این سوال و پرسش مردم منطقه پاسخ منطقی ارائه کرد.

مال سازی در قلب شهر! این استاد دانشگاه معتقد است در حوزه مکان این مال از منظرهای دیگر هم می توان نگاه کرد.

رسولی توضیح می دهد: مثلا چرا مخصوصا در سال های اخیر مال ها و مراکز تجاری بزرگ شهرهای بزرگ و کلان شهرها همگی در بیرون و حواشی شهرها ساخته شده اند؟ اما در پروژه اسکای مال فاصله از آرامگاه بوعلی در حدود 600 متر و از میدان مرکزی تا اسکای مال در حدود 1500 متر است؛ یعنی دقیقا در مرکز شهر.

همچنین مسئله بعدی تمرکزنکردن مجموعه های تجاری در یک متطقه شهری است.

در شهرهای بزرگ می بینیم که این روند به خوبی دقت شده است.

در واقع همه مراکز در یک منطقه خاص شهری قرار ندارند.

در حالی که در شهر همدان همه مراکز تجاری پیرامون آرامگاه بوعلی گسترش یافته اند.

نکته بسیار مهم بعدی این است که با توجه به ماهیت جذب گردشگر این نوع مراکز چرا ما باید از ظرفیت بی شمار مسافر عبوری از استان و یا مسافرانی که بیشتر برای مراکزی مانند غار علیصدر و یا آب و هوای خوب همدان به استان ما سفر می کنند، استفاده نکنیم؟ با توجه به این که ما در مسیر سه استان غربی و همچنین بزرگراه کربلا قرار داریم چرا نباید مانند سیتی سنترها اطراف شهرهای بزرگ از ظرفیت مسافران عبوری و یا مردم استان هایی کردستان، کرمانشاه و ایلام که فقط از همدان می گذرند به منظور افزایش رونق این مجموعه استفاده کنیم؟ از جنبه های مختلف می توان نتیجه گرفت که مکان یابی پروژه مناسب نبوده است.

پروژه بدون عوارض اما نکته مهم بعدی اتفاقات سال 98 پیرامون میزان و نحوه پرداخت عوارض تغییر کاربری و صدور پروانه این پروژه هستیم.

رسولی می گوید: در ابتدای سال 98 مصوبه ای بسیار خوب در صحن شورا مطرح شد مبنی بر این که پروژه های بالای 50 هزار متر مربع شامل تخفیف 50 درصدی در صدور پروانه شود.

جالب این است که در شرایط مطرح شدن این لایحه فقط دو پروژه در همدان شامل این مصوبه می شد؛ عصر طلایی و اسکای مال.

البته هیئت انطباق اصرار داشت که تخفیف غیرقانونی است.

شورای شهر نیز به اسم بسته تشویقی این مصوبه را مجدد به هیئت انطباق فرستاد و مصوبه تایید شد.

پیرامون مبالغ مربوط به تغییر کاربری و عوارض صدور پروانه اعداد مختلفی شنیده می شود.

از بالای 200 میلیارد تومان تا 180 میلیارد تومان اما آن چه دارای اسناد هست، در واقع اسنادی که به دست بنده رسیده است عوارض تغییر کاربری 9200 مترمربع از اداری و پارکینگ به تجاری مبلغ 000/968/044/428 ریال تعیین می شود.

مبلغ صدور پروانه با توجه به یک طبقه گردشگری، یک طبقه ورزشی و یک نیم طبقه فرهنگی با توجه به جدول محاسبات سال 98 مبلغ 853/051/281/954 ریال تعیین شده است که با توجه به تحفیف 50 درصدی مبلغ عوارض به مقدار 000/525/140/477 ریال کاهش می یابد.

مجموع دو رقم مذکور 927/493/185/905 ریال می شود.

نکته بسیار جالب توجه این است که سرمایه گذار از پرداخت مبلغ مذکور به بهانه کاهش نقدینگی طفره رفته و این موضوع وارد مباحث ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شد.

در نامه تاریخ 16 بهمن ماه 98 دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان همدان خطاب به رییس کل محترم دادگستری و رییس ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری مصوبه کمیسیون رفع موانع تولید به تاریخ 28 دی ماه 98 پیرامون نحوه تقسیط به ایشان ابلاغ شد.

نکته اولیه این موضوع این است که اولا چگونه مال سازی و تجاری سازی ذیل مفهوم اقتصاد مقاومتی قرار می گیرد؟ یقینا حمایت از سرمایه گذاری و ورود سرمایه های مردم به مقوله اقتصاد جزو تاکیدات رهبری است.

نکته بسیار مهم این است که یقینا مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی بسیار تاکید شده است اما با تأکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم درآمد و متوسط.

با توجه به قیمت زمین تجاری حال حاضر منطقه هنرستان (حدودا با ملکیت 100 میلیون) می توان این طور گفت که خرید یک واحد تجاری حدودا 20 متری نزدیک 2 میلیارد نیاز به سرمایه گذاری در این پروژه دارد.

کجا اقشار کم درآمد و متوسط امکان خرید واحد تجاری در این پروژه را پیدا خواهند کرد؟ نهایت اشتغال این نوع اقشار منوط به فروشندگی در واحدهای تجاری و کارهای خدماتی در مجموعه های اقامتی و سینما می شود.

سرمایه گذار تاکید دارد که تولیدات ملی و مخصوصا بومی استان باید در این مال فروخته شود.

نکته اول به کسی به مبلغ امروز در حد 2 میلیارد برای یک واحد تجاری هزینه پرداخت کرده است، و یا فردی که واحد مذکو را با قیمت بالا اجاره می کند چگونه از لحاظ حقوقی می توان تکلیف کرد که جنس ایرانی بفروشد؟ حال در نظر بگیرید این پروژه در مناطق کمتر توسعه یافته شهر که مبلغ زمین بسیار پایین است، ساخته شود.

آیا امکان خرید واحد تجاری برای اقشار کم درامد و متوسط بیشتر نخواهد بود؟ پس از این مصوبه در تاریخ حدود اواسط اسفند ماه جلسه ای با محوریت ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری و مسئولین شهرداری و سرمایه گذار برگذار شد و نحوه تقسیط با توجه به ماده 59 قانون رفع موانع تولید و تبصره ذیل ماده 4 جدول تقسیط شهرداری که اختیار کامل یه شهردار داده که هر گونه نحوه تقسیطی را می تواند به صحن شورا بیاورد.

رسولی می گوید: میزان 90 میلیارد عوارض بدین صورت تقسیط می شود: مبلغ 25 میلیارد ریال برابر چک مورخه 25 اسفند ماه 98 و در سال اول از 1 مهرماه سال 99 لغایت 1 شهریور سال 1400 بصورت ماهیانه 10 میلیارد ریل و در سال دوم از 1 مهر 1400 لغایت 1شهریور سال 1401 به صورت ماهیانه مبلغ 15 میلیارد ریل پرداخت کردد.

یعنی از سال 99 تا 1401 در مجمموع 30 میلیارد به حساب شهرداری واریز می شود.

25 میلیارد ریال نیز در اسفند ماه پرداخت شده است.

بقیه در حدود 585 میلیارد ریل طی چک نقدی به سر رسید مورخ 1 مهر ماه سال 1402است که البته به انتخاب سرمایه گذار می تواند در آن زمان تهاتر نیز انجام شود.

یعنی در طی 3 سال (36 ماه و در اخر نیز امکان تهاتر) نکته بسیار مهم این است که آیا تهاتر مبلغ مابقی به قیمت زمین سال 98 استیا سال 1402 ؟ نکته بسیار جالب بعدی کل سود حاصل مبنی بر تقسیط بر مبنای 4درصد محاسبه شده و کل مبلغ افزایش عوارض (25 قسط ) به علت تقسط مبلغ 827/043/095/38 میلیارد ریال است.

از این شرایط ایده آل تر چه شرایطی را می توان برای تقسیط تعریف کرد و شهرداری کلا چه چیزی عائدش می شود؟ واریز قطره چکانی پول و نهایت تهاتر.

مکان یابی چالش اصلی پروژه است سعید شهابی نیا عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور که طرح های پیوستی این پروژه را با یک تیم دانشگاهی و متخصص مطالعه کرده با بیان این که سال 97 قرار شد گروهی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و متخصصین حوزه مربوطه به سفارش اکبر کاووسی امید عضو شورای شهر روی پیوست های پروژه ها کار کنند، توضیح می دهد: وقتی صحبت از پیوست های فرهنگی می شود، خیلی ها فکر می کنند هدف پیوست نگاری رعایت برخی موارد از قبیل ساخت یک نمازخانه در یک مرکز خرید و مواردی این چنینی است.

این در حالی است که پیوست نگاری اقدامی پژوهشی و برای مطالعه طرح ها از ابعاد گوناگون است.

وی می افزاید: پیوست نگاری این پروژه، بخش های ترافیک، سرمایه گذاری، اقتصاد شهری که اشتغال را نیز شامل می شود و کالبدی را در بر می گیرد.

در حدود یکسال مطالعه صورت گرفت و البته به بخش حقوقی هم توجه شد و این موضوع مطرح بود که ساکنان اطراف این پروژه که در طول سال ها اجازه ارتفاع دادن به ساختمان خود را نداشته اند، با پروژه ای به این ارتفاع چگونه برخورد خواهند کرد؟ و سئوالاتی از این قبیل.

بعد از آماده شدن پیوست های پروژه، طی جلسات متعدد با مسئولین شهر از جمله نماینده ولی فقیه، شهردار و اعضای شورای شهر، مشکلات را در میان گذاشتیم.

آن ها بر سرمایه گذاری در شهر تأکید می کردند.

در حالی که ورود هر نوع نقدینگی به شهر، سرمایه گذاری محسوب نمی شود بلکه سرمایه گذاری باید مولد باشد به بیان دیگر مشکلی از شهر حل کند نه این که به مشکلات شهر بیفزاید.

سرمایه گذاری باید باعث توسعه یافتگی یک منطقه توسعه نیافته شود.

حال سئوال این است آیا منطقه هنرستان که این پروژه در آن اجرا خواهد شد، توسعه نیافته است؟ آیا درآمد این نوع سرمایه گذاری هزینه ایجاد شده توسط پروژه مذکور را کفاف می دهد؟ کدام یک از مشکلات مردم منطقه هنرستان با ساختن این مال حل خواهد شد؟ این سرمایه گذاری چقدر برای شهر هزینه دارد؟ شهابی نیا با بیان این که مکان یابی پروژه نیز از دیگر چالش های این پروژه است، ادامه می دهد: پروژه ای که در کنار دو بیمارستان قرار گرفته که یکی از آن ها مربوط به بیماران اعصاب و روان است.

از سوی دیگر این پروژه در کنار سازمان زندان ها قرار دارد که به نظر می رسد حریم امنیتی سازمان زندان ها را هم رعایت نکرده و علاوه بر این بین دو معبر قدیمی خیابان هنرستان و میرزاده عشقی قرار گرفته است.

در بخش ترافیک هم باید در نظر داشت طبق گفته سرمایه گذار، این پروژه 40 هزار بازدیدکننده در روز خواهد داشت و از طرفی احداث پارکینگ ترافیک را کم نمی کند.

ما به اعضای شورای شهر گفتیم از ابتدای خیابان میرزاده عشقی تا هنرستان حدود دو هزار و پانصد متر است و اگر یک لاین از هر طرف به آن اضافه شود(حدود 10 متر)، در حدود دو هزار و پانصد میلیارد تومان هزینه می خواهد.

چه کسی این هزینه را پرداخت خواهد کرد؟ آیا درآمد پروژه مذکور فقط کفاف این هزینه را می دهد (اگر سایر هزینه ها از قبیل تغییر سایزینگ زیرساخت ها، خدمات و موارد این چنینی را در نظر نگیریم)؟ آن هم در شرایطی که بودجه یک سال شهرداری در حدود800 میلیارد تومان است.

شاید هزینه بهره برداری این پروژه به حدی باشد که باعث توقف طرح های عمرانی و توسعه ای چندین ساله همدان شود چراکه بودجه سال های آتی جهت جبران خسارت ناشی از ایجاد این طرح در تصمیمات نابجا مکان یابی دفن خواهد شد.

وی تأکید می کند: مهم ترین چالش ساخت این پروژه مکان آن است و سرمایه گذار می تواند در مکان های توسعه نیافته شهر، که تعداد آن ها زیاد است این پروژه را اجرا کند که هم به توسعه شهر کمک و هم برخی از ابعاد منفی آن کاهش یابد.

ضمن این که به نظر می رسد در این صورت علاوه بر شهرداری و شورای شهر سایر سازمان ها نیز نیز از پروژه مذکور حمایت خواهند کرد.

افزایش بیکاری و نه اشتغالزایی مجید بالایی عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور نیز می گوید: نتایج پژوهش های مختلف نشان دهنده آن است که اجرای پروژه های شهری به خصوص پروژه های تجاری (مال سازی ) نه تنها منجر به اشتغال پایدار نخواهد شد بلکه در مواردی باعث کاهش رونق اقتصادی و در نتیجه افزایش بیکاری است.

آغاز عملیات عمرانی این پروژه ها نیز در صورتی موجب کاهش بیکاری ناپایدار می شود که مجری پروژه از ظرفیت های همان منطقه پروژه استفاده کند در غیر این صورت پروژه های مذکور نه تنها کمکی به کاهش بیکاری نکرده بلکه در مواردی تبعات اجتماعی و اقتصادی را برای منطقه اجرای طرح ها ایجاد می کند.

نهایتا در بخش اشتغال، نیز صرفا مشاغلی ایجاد خواهد شد اما غالبا مشاغل ناپایدار حین ساخت و مشاغل خدماتی حین بهره برداری.

شهر من را نفروشید چندی پیش شهرداری منطقه یک در نامه ای به مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری همدان خواستار برخورد با اجراکنندگان پروژه اسکای مال شد اما این اتفاق نیفتاد.

هر چند شب یک بار لودرها روشن می شوند و بخشی از خاکبرداری پروژه را انجام می دهند، در حالی که چند قدم آن طرف تر بیماران اعصاب و روان و چند قدم این طرف تر بیماران مبتلا به کرونا بستری هستند.

شهردار امضا می کند، اعضای شورا مصوبه می گیرند و شهروندان هم حتی اگر بدانند چه بلایی بر سرشان می آید، صدایشان به جایی نمی رسد چون پروژه خاص است.

اما این روند چیزی جز شهرفروشی نیست.

لطفا شهر من را نفروشید.


کلید واژه ها: بیماران اعصاب و روان - پروانه ساخت - سازمان زندان ها - ساخت - اعصاب و روان - نهاد امنیتی - اسکای - روان - پروانه - بیمارستان - زندان ها - بیماران - ساختمان - ارتفاع - چسبیده - امنیتی - سازمان - بهترین - تغییر کاربری - یکی از - کاربری زمین - پروژه - همدان - اعصاب - زندان - متعلق - قرار - نهاد - نقطه - کنار

آخرین اخبار سرویس:
استان های رکورددار بستری و مرگ و میر کرونا

تست روانشناسی برای اطلاع از میزان افسردگی

درباره کمر درد ناشی از کرونا بیشتر بدانیم

8 نشانه که خبر از وقوع سکته قلبی میدهد

گنجینه ای برای سلامتی و زیبایی مو

درمان سردرد با یک دمنوش معجزه آسا

علت داغی کف پا در شب ها چیست؟

چرا ابتلای کودکان به کرونا خطرناک است؟

چگونه بدون رژیم وزن کم کنیم؟

تا دو هفته دیگر با پیک چهارم کرونا روبه رو می شویم؟

طرز تهیه املت دنور

در مورد کمر درد ناشی از کرونا بیشتر بدانیم

فاکتورهای سبک زندگی سالم را بشناسیم

اثرات ضدالتهابی و ضد درد گیاه مرزه خوزستانی

همکاری با فیشیالیست در مطب پزشک

تفاوت میان ارائه خدمات درمانی به مردم و سلبریتی ها؟!

طرز تهیه سوپ تمبر هندی

چه غذا هایی برای سلامت ریه مصرف کنیم؟

کمردرد ناشی از کووید 19 چه حسی دارد؟

تکان دهنده ترین حمله های سایبری 2020 علیه بهداشت و درمان+ عکس

طرز تهیه املت دنور

آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در سمنان/ کرونا با کسی شوخی ندارد

فواید بی شمار مصرف قارچ برای سلامتی

چگونه طلاق والدین به کودک آسیب می زند؟

آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در سمنان

اگر این 7 نشانه را حس کردید، حتما تیرویید دارید

خواص شگفت انگیز جو دوسر

جویدن ناخن برای سلامت بدن بسیار مضر است

طرز تهیه خورش عدس بسیار مقوی و خوشمزه

شناسایی 78 مورد ابتلای جدید به کرونا در سوریه

دو روش برای شناسایی جهش ویروس کرونا

راهکارهای پاکسازی و جوانسازی پوست چرب در منزل

نکات مفید برای یک زندگی سالم و طولانی

استخدام پیک موتوری (حقوق ثابت)

استخدام دستیار دندانپزشک و جراح

سوزش معده و 15 درمان خانگی برای آن

طرز تهیه آش اسپه شله خوشمزه برای روزهای سرد

اضافه شدن 163 بیمار جدید کرونایی در مازندران

اگر این7 نشانه را دربدنتان حس کردید حتما تیرویید دارید

روشی موثرتر از پیاده روی برای پایین آوردن فشار خون بالا

شیوع آنفلوانزای خوکی درایران

کفش های شما اطلاعات زیادی درباره شخصیت شما می دهد

چالش جدید پیش روی واکسن های مدرنا و فایزر

با ترک این عادات، هرگز کمردرد نمیگیرید

اثرات مثبت خوشحالی روی زندگی افراد

تفاوت میان ارائه خدمات درمانی به مردم و سلبریتی ها؟!

خیزش جدیدی از کرونا در برخی استان ها دیده شده است

چگونه گرفتگی عضلات پا را متوقف کنیم؟

قرنطینه بیمارستانی در آلمان به علت نوع عفونی تر ویروس کرونا

هشدار زالی: کاهش 50 درصدی ترخیص بیماران کرونایی در تهران

چگونه بدون رژیم وزن کم کنیم؟

اورژانس به یاری مادر باردار اهل دهدلی شتافت

کرونای انگلیسی عامل کاهش سن مبتلایان به کرونا در ایران است؟

درگذشت لری کینگ مشهورترین مجری جهان بر اثر کرونا

خواص تغذیه ای لبو را بشناسید

با قاتل کبد چرب آشنا شوید

شیوع کرونا در برخی استان ها در حال افزایش است/ برگزاری 22 بهمن امسال با موتور و خودرو های شخصی

وقتی هکر ها به اطلاعات بیماران هم رحم نمی کنند/ تکان دهنده ترین حمله های سایبری 2020 علیه بهداشت و درمان

تداوم نظارت بر ناوگان حمل و نقل شهری در مهاباد

27 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت آبی/عادی انگاری به شرایط مطلوب کرونا آسیب می زند

توقف سیر نزولی ابتلا به کرونا در لرستان

دمنوش های مناسب برای رفع سر درد

دمنوش های مناسب برای رفع سر درد

پوست پیاز را دور نیاندازید+دلیل

رفع بوی بد دهان با 7 راهکار خانگی موثر

8 علامت که از ارتباط چاقی شما با تیروییدتان خبر می دهد

یک کرمانشاهی دیگر قربانی کرونا شد

رفع بوی بد دهان با 7 راهکار خانگی موثر

8 علامت که از ارتباط چاقی شما با تیروییدتان خبر می دهد

قرص کلشیسین عوارض ناشی از کرونا را کاهش می دهد

امسال 22 بهمن با موتور و خودروهای شخصی برگزار می شود

معرفی تمام خوراکی های مزاج گرم برای رهایی از سردی بدن

توقف در روند نزولی ابتلا به کرونا در لرستان

آیا ناخن ها و لاله گوش ابتلا به کرونا را نشان می دهد؟

سازمان غذا و دارو: ذخیره انسولین در کشور تنها به اندازه یک ماه است

تشخیص کرونا با هوش مصنوعی

شناسایی آلزایمر بدون علامت با آزمایش خون

ثبت سالانه 135 هزار ابتلا به سرطان در کشور

نحوه بروز پسوریازیس و اگزما مشخص شد

سازمان غذا و دارو: تنها به اندازه یک ماه ذخیره انسولین داریم

کاهش سهمیه آرد نانوایی ها در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی

افزایش فوتی های کرونا در هرمزگان به 990 نفر

کاهش 90 درصدی فوتی ها و افزایش بستری های کرونا در خراسان رضوی

خواب خوب شبانه، ذهن را پاک می کند

فاروجی ها؛ کمترین میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در خراسان شمالی

590 بیمار مبتلا به کووید 19 در بیمارستان های فارس بستری هستند

کاهش 50 درصدی ترخیص بیماران کرونایی از بیمارستانهای تهران

فوتی های کرونا در هرمزگان به990نفر رسید

طرز تهیه املت دنور

تاخیر در تحویل واکسن کرونا،سایه مرگبار گونه جدید و موج نگرانی در اروپا

کاهش 50 درصدی ترخیص بیماران کرونایی از بیمارستان های استان در 24 ساعت گذشته

هشدار زالی نسبت به کمرنگ شدن رعایت شیوه نامه های بهداشتی در کلانشهر تهران

تاخیر در تحول واکسن کرونا، سایه مرگبار گونه جدید و موج نگرانی در اروپا

آمار کرونا آذربایجان غربی 4 بهمن؛ 1 فوتی و 129 ابتلای جدید

آمار کرونا یزد 4 بهمن؛ 2 فوتی و 25 ابتلای جدید

آمار کرونا همدان 4 بهمن، 4 فوتی و 14 ابتلای جدید

ثبت سالانه 135 هزار ابتلا به سرطان در کشور / 52 درصد مردان و 48 درصد زنان

دکتر لطفی: خوشبختانه شرایط میناوند بسیار خوب است ­

آشنایی با 3 فایده سرکه سیب

مصر فردا واکسیناسیون کرونا را با واکسن چینی آغاز می کند

صفر تا صد پروژه اسکای مال در همدان | اسکای مال پروانه ساخت ندارد

صفر تا صد پروژه اسکای مال در همدان | اسکای مال پروانه ساخت ندارد