مطالب مرتبط:
ایران در دوراهی حساس پس از ترور محسن فخری زاده
تأسیس دانشگاه هسته ای «فخر ایران» پاسخی علمی به ترور شهید فخری زاده/ قطع رشته حیاتی این علم تحول آفرین باید ناممکن شود
عبدالله النفیسی: شهید فخری زاده توسط سرویس جاسوسی موساد ترور شده است
بزرگترین پویش ضدجنگ انگلیس ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد
آمریکا و اسراییل بی تردید در ترور شهید فخری زاده نقش داشته اند
-201 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 15 آذر 1399 ساعت 23:302020-12-05سياسي

ایران در دوراهی حساس پس از ترور شهید فخری زاده / تهران در مسیر تکرار اشتباهات اعراب است؟


هادی برهانی؛ استاد مطالعات اسراییل: بسیاری از تحلیل های ارائه شده (به ویژه در سطح افواه) آلوده به افکار توطئه اندیشانه ای است که مسئولان داخلی، - " هادی برهانی؛ استاد مطالعات اسراییل: بسیاری از تحلیل های ارائه شده (به ویژه در سطح افواه) آلوده به افکار توطئه اندیشانه ای است که مسئولان داخلی، در رده های مختلف، را عامل یا همدست این عملیات قلمداد می نماید.

احتمالا فرضیه اصلی این ادعای بدبینانه و ضعیف (و محصول جامعه شناسی خودمانی!) این است که بدون دخالت عناصر رسمی داخلی امکان انجام چنین عملیاتی وجود ندارد.

تحلیل های جدی تر بر وجود اهمال یا تقصیر در حفاظت از ایشان انگشت می گذارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ به نقل از انتخاب ، محسن فخری زاده، رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، جمعه گذشته، حوالی ساعت دو بعد از ظهر، در آبسرد دماوند مورد سوء قصد قرار گرفت و ساعتی بعد در بیمارستان بقیه الله تهران به شهادت رسید.

پس از یک هفته، هنوز ابعاد واقعه روشن نشده و همچنان روایت های متفاوت و متضادی از کیفیت ترور او منتشر می شود.

آنچه مشخص است این است که ایشان روز روشن در بلوار اصلی شهر آبسرد و در حضور محافظان پرتعداد (حدود چهارده نفر) که با چندین ماشین ایشان را اسکورت می کردند و با شلیک مستقیم گلوله ترور شده است.

همچنین مشخص است که وی هدف شماره یک دستگاه ترور اسراییل در ایران بشمار می رفته است.

وی تنها ایرانی بود که نتانیاهو رسما و علنا وی را تهدید نموده بود.

پس از عملیات ادعایی شورآباد موساد، نتانیاهو در کنفرانسی مطبوعاتی، در حالیکه تصاویری را به نمایش گذاشته بود، سندی [ادعایی] را نشان داد که فخری زاده را مسئول اصلی پروژه آماد، برنامه هسته ای نظامی، ایران معرفی می نمود.

او در همین کنفرانس صریحا تهدید نموده بود این نام (محسن فخری زاده) را به خاطر داشته باشید.

دو نکته فوق الذکر در باره این ترور (در کنار نکات دیگری در این رابطه) می تواند این عملیات را به عنوان سنگین ترین ضربه موساد به ایران معرفی نماید.

بدترین پیام این عملیات برای ایران این است که اسراییل می تواند از همه سطوح حفاظتی و امنیتی کشور عبور کند.

ابعاد بی سابقه این ضربه اطلاعاتی/امنیتی موجب واکنش سریع و وسیع محافل و مراکز مختلف در کشور شد.

بسیاری از تحلیل های ارائه شده (به ویژه در سطح افواه) آلوده به افکار توطئه اندیشانه ای است که مسئولان داخلی، در رده های مختلف، را عامل یا همدست این عملیات قلمداد می نماید.

احتمالا فرضیه اصلی این ادعای بدبینانه و ضعیف (و محصول جامعه شناسی خودمانی!) این است که بدون دخالت عناصر رسمی داخلی امکان انجام چنین عملیاتی وجود ندارد.

تحلیل های جدی تر بر وجود اهمال یا تقصیر در حفاظت از ایشان انگشت می گذارد.

در این حوزه (برخی در) جناح های سیاسی مختلف کشور سعی می کنند توپ را به زمین طرف مقابل بیاندازند.

مخالفان دولت و دیپلماسی تنش زدای دکتر ظریف تلاش می کنند این ترور را نتیجه مذاکره با آژانس بین المللی انرژی اتمی، طرف های غربی و حتی برجام نشان دهند.

در مقابل عده بسیاری مسئولین امنیتی و اطلاعاتی را (که مسئولیت مستقیم حفاظت از جان ایشان را به عهده داشتند) مسئول این شکست می دانند.

ترور شهید فخری زاده اولین اقدام اسراییل علیه امنیت کشور نیست.

اسراییل در طول سال های گذشته اقدامات ضدامنیتی متعددی را علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داده است.

ترور (حداقل) پنج دانشمند هسته ای در دهه هشتاد، خرابکاری در سایت هسته ای نطنز از طریق ویروس استاکس نت و انفجار اخیر در سایت نطنز نمونه های مهم و آشکار این اقدامات می باشد.

علاوه بر این ها ترور سردار قاسم سلیمانی و صد ها حمله هوایی و موشکی به مواضع ایران و هم پیمانان آن در سوریه و عراق را نیز می توان به اسراییل نسبت داد.

مروری بر حوادث قبلی نشان می دهد در طول همه سال های گذشته و پس از هر عملیات اسراییل فضای مشابهی در کشور ایجاده شده است، فریاد انتقام بلند شده، تهدید هایی مطرح شده و وعده مجازات پشیمان کننده عاملان داده شده است یا سخن از وجود حفره های امنیتی و ضرورت رفع آن ها رفته، سرنخ هایی پیدا شده و .

، اما هیچ یک از آن ها نتوانسته روند اوضاع را عوض نماید.

نه تنها نتوانسته بلکه اوضاع بتدریج بد و بدتر شده است.

پیش بینی می شود این بار نیز همان داستان تکرار شود.

با در نظر گرفتن واقعیت های نبرد ایران و اسراییل در این میدان (میدان امور نظامی و امنیتی) باید اعتراف نمود ایران در طول سال های اخیر متحمل ضربات سنگین و خسارت باری شده است.

این ضربات به تدریج سنگین تر، موثرتر و جسورانه تر شده است و از این طرف، ایران توان محدودی برای تلافی و پاسخگویی نشان داده است.

توان تلافی ایران نه تنها اسراییل را متوقف نکرده بلکه جسارت بیشتری به آن بخشیده است.

تداوم روند فعلی در تحولات مربوطه چشم انداز نگران کننده ای را ترسیم می نماید.

در نگاه اول نهاد های نظامی و امنیتی کشور مسئول و مقصر اصلی این شکست ها به نظر می رسند.

اما ادامه مقاله توضیح خواهد داد در این قضاوت تاریخ منطقه و واقعیت های مهمی نادیده گرفته شده است.

نگاهی به تاریخ درگیری اسراییل و مخالفان نشان می دهد این تجربه تلخ نه تنها مختص جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه در همه موارد قبلی نبرد با اسراییل تکرار شده است.

تمامی قدرت های عربی که در گذشته در برابر اسراییل ایستادند و درگیری های نظامی و امنیتی با اسراییل داشتند، متاسفانه به سرنوشت مشابهی دچار شدند.

نمونه های مصر، سوریه، عربستان، عراق و سازمان های فلسطینی در این رابطه قابل ذکر است.

در همه این نمونه ها اسراییل توانست برتری اطلاعاتی و عملیاتی خود را به میدان نبرد تحمیل نماید.

در همه این نمونه ها کشور های عربی در این جنگ اطلاعاتی/امنیتی تلفات سنگینی دادند و خسارات بسیاری متحمل شدند و از پاسخگویی مناسب و موثر عاجز و ناتوان ماندند.

بسیاری از مقامات و مسئولین کلیدی، نخبگان نظامی و دانشمندان امور نظامی و هسته ای در کشور های عربی ترور و شهید شدند، اما اسراییل توانست نقشه های کشور های عربی برای پاسخگویی و انتقام را خنثی نماید.

در طول تاریخ درگیری اعراب و اسراییل، اسراییل در محافظت از نخبگان رسمی و غیررسمی خود (و همچنین در هدف قراردادن نخبگان دشمن) فوق العاده عمل کرده است.

تقریبا همه مقامات عالیرتبه و نخبگان کلیدی اسراییل در طول هفتاد و اندی سال نبرد همه جانبه و خونین با طرف های عربی از حملات و طرح های حذف مصون مانده اند.

براساس اطلاعات موجود، مهمترین خسارت اسراییل در این میدان ترور یک وزیر کابینه (رهاوام زیوی)، آن هم عهده دار پست غیرحساس گردشگری، بوده است.

در واقع علت اصلی عقب نشینی کشور های عربی از صحنه مبارزه با اسراییل، به ویژه نمونه های ساف، مصر و اردن را باید در ناتوانی و استیصال این کشور ها در مبارزه موثر و موفق با اسراییل و خسارات و تلفات سنگین آن ها در این مبارزه جستجو کرد.

جمهوری اسلامی ایران البته نسبت به این واقعیت بی توجه بوده است و تمامی این تحولات را به خیانت و سرسپردگی رهبران عرب نسبت داده است.

انور سادات، حسنی مبارک و یاسرعرفات عمر خود را در مبارزه با اسراییل سپری کردند و قهرمانان نبرد با اسراییل بودند، اما به دلیل تلفات و خسارات تحقیرکننده مجبور شدند تغییر موضع دهند و با اسراییل از در مسالمت درآیند.

پس از ترور آبسرد، اینک جمهوری اسلامی ایران در برابر یک دوراهی حساس قرار گرفته است: یا چشم بر واقعیات و سابقه نبرد با اسراییل ببندد، منکر حقایق تاریخ این نبرد شود، منکر شکست ها و خسارت ها شود، مدعی پیروزی گردد، مواضع گذشته را تکرار کند و یا راه جدیدی در پیش گیرد و واقعیت های انکار ناپذیر میدان و تاریخ نبرد را به رسمیت بشناسد.

چونان گذشته می توان به آسانی مسئولیت فاجعه آبسرد را به محافظان، به دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی، به یک شخص یا یک نهاد نسبت داد و از این میدان و این برهه عبور کرد.

اما تجربه های پیشین نشان داده است که چنین حرکاتی نه تنها مسئله را حل نخواهد کرد بلکه زمینه را برای شکستی بدتر و ضربه ای دردناکتر در آینده فراهم می نماید.

تاریخ صدساله نبرد با صهیونیسم در منطقه یادآوری می کند مسئول اصلی شکست آبسرد یک شخص یا یک نهاد نیست، یک سیاست است.

سیاست اسراییلی ما به مشکلاتی اساسی دچار شده که ظرفیت و شانس پیروزی را از آن سلب کرده است.

این سیاست به تاریخ درگیری اعراب و اسراییل و نتایج و حقایق آن توجهی ندارد و ایران را تافته ای جدابافته در منطقه می پندارد که از شکست و خسارتی مشابه شکست اعراب در امان است.

این سیاست فاقد درک درستی از اوضاع جهان و جهان شناسی واقع بینانه و علمی است.

این سیاست بر خاورمیانه شناسی درست و اصولی بنا نشده و از تاریخ خاورمیانه اطلاع چندانی ندارد.

این سیاست همچنین از عنصر اسراییل شناسی ضعیفی برخوردار است.

با نقاط قوت، ضعف و دستاورد های اسراییل آشنا نیست و درک دقیقی از سیاستها، اهداف و پیچیدگی های آن ندارد.

حتی درک این سیاست از ایران، ظرفیت ها و توانایی های آن غیرواقع بینانه، غیرعلمی و عمدتا مبتنی بر آموزه های ایدئولوژیکی است.

ایران در پرتو پیگیری سیاست اسراییلی کنونی در حال تکرار اشتباهاتی است که پیشتر کشور های عربی بدان مبتلا شده بودند، کشور هایی که برای رویارویی با نیروی جهنمی اسراییل فاقد زیرساخت ها و امکانات لازم بودند، قدرت اسراییل را دست کم می گرفتند، نیازی به شناخت اسراییل و مطالعات اسراییل نمی دیدند، واقع بین نبودند، برنامه مدون و مشخصی برای مبارزه با اسراییل نداشتند و .

اشراف علمی، اطلاعاتی و عملیاتی اسراییل بر صحنه و میدان نه تنها آن ها را سردرگم نمود بلکه بسوی مناطق و مواضعی هدایت کرد که مطلوب اسراییل و نیرو های نظامی و امنیتی اسراییل بود.

ایران سرمایه های عظیمی برای حفاظت از خود و امنیت خود در اختیار دارد.

جمهوری اسلامی ایران فرصت دارد از تجربه های گذشته استفاده نموده و سیاست اسراییلی معقول و موفقی در پیش گیرد، سیاستی که مورد تایید کارشناسان و متخصصان این حوزه است، اما این امر مستلزم بررسی دقیق و عالمانه موضوع و بازنگری همه جانبه سیاست فعلی است، لازمه این کار جهان شناسی، خاورمیانه شناسی، اسراییل شناسی و حتی ایران شناسی عالمانه است.

فاجعه آبسرد و تمامی اتفاقات قبلی نشان می دهد این امر تنها یک انتخاب نیست، یک ضرورت است.


کلید واژه ها: داخلی - تحلیل - مسئولان - عملیات - جامعه شناسی - رییس سازمان - توطئه - افکار - استاد - آلوده - هادی - ویژه - زاده - عملیاتی - دماوند - انتخاب - نوآوری - سازمان - تهران - جامعه - دخالت - گزارش - محصول - انگشت - حفاظت - ایشان - اعراب - پژوهش - وزارت - آبسرد

آخرین اخبار سرویس:
روایت ایروانی از همکاری با میرمحمدی در مجمع تشخیص مصلحت نظام

دستگاه های اجرایی به استثنای 3 دستگاه مکلف به ثبت اطلاعات ساختمانی در سادا شدند

برگزاری نخستین همایش بین المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی دردانشگاه تبریز

بررسی برنامه های انتخاباتی صدا و سیما در شورای نظارت

زراعت چوب به عنوان یکی از کشت های جایگزین محصولات پرآب باید پیگیری شود

پایان هشتمین روز بررسی بودجه/ جلسه بعدی فردا صبح

دولت مکلف شد تا سقف 50 میلیارد تومان ماهانه به دانشجویان روزانه دکتری دانشگاه های دولتی پرداخت کند

FATF برای اعمال فشار به ایران طراحی شده/ مجمع تشخیص تحت تأثیر فشارهای رسانه ها قرار نگیرد

الیمن | القائم بأعمال حقوق الإنسان لیونیوز: أکبر مساعده تقدم للیمنیین هی إیقاف العدوان ورفع الحصار

مدیرکل بازرسی خراسان رضوی: برخی از قوانین مناسب امروز نیست

تخصیص بخشی از عوارض خروج از کشور به بهسازی محیط روستاهای مرزی

اساس حرکت انقلاب اسلامی، بر پایه دانش روحانیون انقلابی و با بصیرت بود

آغاز تولید انبوه واکسن در ایران از هفته آینده

برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم های آمریکا است

انتخابات تعیین اعضای هیات مدیره مجامع استانی شرکت های سهام عدالت لغو شد

ناترازی عملکرد بودجه کل کشور باعث رشد بیش از 520 درصدی نقدینگی در 8 سال اخیر شد

حق شرط در FATF براساس کنوانسیون وین نافذ نیست

درخواست نماینده مردم شوش از رییسی برای ابلاغ حکم خلع ید مالکان هفت تپه

مردم را به سیاه و سفید و خاکستری تقسیم نکنیم

اختصاص اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی برای تقویت ناجا

جزییات جدید از حمله تروریستی به نیروهای سپاه در سراوان/ یک نفر مفقود شد

برای اولین بار فعالیت یک گروه نژادپرست در استرالیا ممنوع شد

هزینه پیامک جرائم رانندگی در قبوض تلفن همراه مالکان اعمال می شود

حمله مسلحانه گروهک تروریستی جیش الظلم به خودروی سپاه در سراوان

5616 پروژه عمرانی بسیج سازندگی در ایلام اجرا شد

2 قاتل در مازندران از چوبه دار رهایی یافتند

حکم مربوط به نحوه افزایش حقوق ها در سال آینده به کمیسیون تلفیق برگشت

مکرون به روحانی: اروپا آمادگی فعال شدن بیشتر در هفته های پیش رو جهت احیاء برجام را دارد

انتصاب مشاورعالی دبیرکل در امور حقوقی و قضایی جمعیت جوانان انقلاب اسلامی

الیمن | تصاعد معدّل البطاله فی البلاد الی نحو 30% فضلًا عن مساهمه الحصار فی إغلاق مؤسات وشرکات

اختصاص بخشی از عوارض خروج از کشور به بهسازی محیط روستاهای مرزی

جزییات حمله تروریستی به خودروی سپاه در سراوان

اخبار مشروح 20، سه شنبه 12 اسفندماه

5 محور شهری برای اجرای سیما و منظر مناسب در نظر گرفته می شود

70 زندانی توسط خیرین آزاد شدند

رسانه ها حفاظت از منابع طبیعی را به مطالبه مردمی تبدیل کردند

مهلت 2 ماهه برای ثبت اطلاعات ملکی و ساختمانی دستگاه های اجرایی

مراسم دانش آموختگی دانشگاه جنگ ارتش

تخصیص اعتباراتی برای تأمین کسری دیه محکومان جرائم غیرعمد

روایت ایروانی از همکاری با میرمحمدی در مجمع تشخیص مصلحت نظام

انتصاب معاون امور مجلس و شوراهای جمعیت جوانان انقلاب اسلامی

آیین اختتامیه جشنواره رفیق خوشبخت ما

تخصیص 350 میلیارد اعتبار برای تأمین کسری دیه محکومان معسر جرائم غیرعمد

برگزاری آیین اختتامیه جشنواره ملی امر به معروف و نهی از منکر/ 7 نفر برگزیده شدند

ارجاع موضوع افزایش حقوق کارکنان به کمیسیون تلفیق/ قالیباف: نمایندگان عدالت را در نظر بگیرند

درخواست استاندار خوزستان برای تفویض اختیار

انتخابات تعیین اعضای هیات مدیره مجامع استانی شرکت های سهام عدالت لغو شد

مهلت 2 ماهه دستگاه های اجرایی برای ثبت اطلاعات ملکی و ساختمانی در سامانه سادا

جلسه علنی مجلس پایان یافت/ جلسه بعدی فردا برگزار می شود

افتتاح مراکز ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی کمیته امداد

مراسم استقبال از پیکر مطهر خلبان شهید بیک محمدی در تبریز برگزارشد

گروسی تفاهم با ایران را مهم توصیف کرد

جزییات حمله تروریستی به نیروهای مهندسی سپاه در سراوان

با افتخار به همه مردم با هر گرایش و سلیقه ای خدمت کنیم

داراییهای دولت غیرمولد و هزینه زاست

3 سال حبس برای متهمین به حفاری میراث فرهنگی در نطنز

نشست هم اندیشی علما و روحانیون اهل سنت سیستان و بلوچستان

پایان نوبت سوم جلسه علنی مجلس

اختصاص 20 درصد از درآمد حاصل از احکام محتکران و قاچاقچیان کالا به نیروی انتظامی

5 محور شهری برای اجرای سیما و منظر مناسب در نظر گرفته می شود

آغاز پنجمین مرحله رزمایش همدلی و احسان در حرم حضرت معصومه (س)

درخشش جوانان خراسان جنوبی در جشنواره رفیق خوشبخت ما

بسته شدن خیابان لین 1 احمد آباد آبادان با ستون های بتونی

دشمن از پیشرفت ایران هراس دارد

وزارت دادگستری می تواند 3500 میلیارد ریال اعتبار برای تأمین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر جرائم غیرعمد دهد

پلمب 2 تالار پذیرایی در الیگودرز

موضوع افزایش حقوق کارکنان در بودجه 1400 به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

از دست رفتن فرصت ها برای حفظ و احیا برجام می تواند شرایط را سخت تر کند

با افتخار باید به مردم با هر گرایش و سلیقه ای خدمت کنیم

مهلت 2 ماهه دستگاه های اجرایی برای ثبت اطلاعات ملکی و ساختمانی در سامانه سادا

قالیباف: بیانیه نمایندگان در خصوص تصمیم گیری مجمع درباره FATF امری عادی است

ارجاع موضوع افزایش حقوق کارکنان به کمیسیون تلفیق

مصوبه مجلس برای تأمین کسری دیه محکومان معسر جرائم غیرعمد

اختصاص بخشی از عوارض خروج از کشور به بهسازی محیط روستاهای مرزی

هزینه پیامک اعلام تخلفات و جرائم رانندگی از حساب مالک خودرو کسر خواهد شد

نحوه هزینه کرد درآمد حاصل از احکام قاچاقچیان کالا مشخص شد

ارائه هرزه نگاری به کودکان ممنوع است

درخواست توجه ویژه مجلس به هلال احمر

اختصاص 20 درصد از درآمد حاصل از احکام محتکران و قاچاقچیان کالا به ناجا

پاسخ قالیباف به تذکر یک نماینده: بیانیه نمایندگان درباره FATF امری عادی است

احزاب مردم را به مشارکت فعال در انتخابات دعوت کنند

الدرزی: انیس النقاش حامی جبهه مقاومت بود

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 12 اسفند

تنها راه حفظ برجام، لغو تحریم های آمریکاست

حل ساختار بلوری شکل جدید و عجیب یخ

ستاد اجرایی فرمان امام الگوی فقرزدایی در کشور

همکاری ستاد اجرایی فرمان امام با طلاب جهادی

20 درصد از درآمد صدور احکام محتکران و قاچاقچیان کالا به ناجا اختصاص داده می شود

نخبگان به برگزاری پرشور انتخابات 1400 کمک کنند

تبلیغات زودهنگام انتخاباتی در فضای واقعی و مجازی ممنوع است

گلستان جزو 5 استان برتر کشور در زمینه موقوفات است

برگزاری دوره های امر به معروف و نهی از منکر در الیگودرز

کانون های خدمت رضوی در گزینش خادمیاران نهایت دقت را داشته باشند

ارائه محتوای مستهجن و مبتذل به کودکان و نوجوانان به مصادیق محتوای مجرمانه اضافه شد

پشت پرده جلز و ولز غرب درباره مأرب

انتقاد سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی از بیانیه نمایندگان در مورد AFTF

صدور احکام جدید بازنشستگان در اسفند ماه

روحانی در گفت‎ وگو با مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست/ تنها راه لغو تحریم های آمریکاست

روحانی: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم های آمریکا است

احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی در اسفند اصلاح و صادر می شود

ایران در دوراهی حساس پس از ترور شهید فخری زاده / تهران در مسیر تکرار اشتباهات اعراب است؟

ایران در دوراهی حساس پس از ترور شهید فخری زاده / تهران در مسیر تکرار اشتباهات اعراب است؟