موضوعات داغ: - كنعاني زادگان - عليرضا بيرانوند - سياست فشار حداكثري - انتخابات 1400 - رييس سازمان بورس - اميرحسين صادقي - سيد جلال حسيني - طرح جهش توليد و تامين مسكن - كميسيون امنيت - پرسپوليسي ها - شهر لومار - دانشجوي ستاره دار - تصاوير ناسا - سمندكي - نشاط و سلامتي - احساس غم - وزير پيشنهادي كشور - مترو شيراز - تراكتور سازي تبريز - فعال حقوق زنان - معاونت اجتماعي قوه قضاييه - كاظم كامران شرفشاهي - توني آدامز

مطالب مرتبط:
از دستاوردهای قرنطینه: ظهور موش های عظیم الجثه و خطرناک! | موش ها هم دیگر را می خورند و هوشمندتر می شوند
جلوگیری از فرسایش خاک در 500 هکتار از حوضه دریاچه ارومیه
خروج بخش اعظمی از نیروهای نظامی آمریکا از خاک سومالی
استاندار قزوین: طرح های پژوهشی باید تولیدمحور و ثروت آفرین باشند
جلوگیری از فرسایش خاک در 500 هکتار از حوضه دریاچه ارومیه
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 15 آذر 1399 ساعت 12:352020-12-05دانش

دستاوردهای پژوهشی هنر در بایگانی ها خاک می خورند


ایرنا- نقاش، مدرس و پژوهشگر هنر با اشاره به اینکه بسیاری از دستاوردهای پژوهشی هنر در بایگانی ها خاک می خورند، گفت: متاسفانه پژوهش در دانشگاه ها و وزارت علوم جایگاهی ندارد و برای هنر آن گونه که باید شان و ارزش قائل نیستند.

- تارا بهبهانی نقاش، مدرس و پژوهشگر هنر که تحصیلات خود را در رشته پژوهش هنر به پایان رسانده است نقش پژوهش را در هنر معاصر بسیار مهم ارزیابی می کند هرچند معتقد است که مباحث پژوهشی اخیر کشور در دسترس هنرمندان قرار ندارد و عموما مباحث نظری و پژوهشی در قفسه بایگانی ها، آرشیو می شود و دسترسی به آن ها برای همه امکانپذیر نیست تا در مسیر صحیح خود مصرف شود.

این هنرمند در تشریح رویکرد خود با بخش فرهنگی ایرنا به گفتگو نشست.

ایرنا: پژوهش در هنر تجسمی معاصر از چه جایگاهی برخوردار است و چقدر آثار تجسمی به ویژه نقاشی هایی که خلق می شوند پژوهش محور هستند؟ بهبهانی: از آنجایی که داستان پژوهش هنر در سال های اخیر سیر صعودی داشته هیچ شکی نیست.

تعداد زیاد پایان نامه های دوره های کارشناسی ارشد و دکترای هنر، مقالات و کتاب پژوهشی هنر نشان از آن دارد که تحقیق و تفحص در مباحث مختلف هنری از زیر خروارها خاک بیرون آمده و مورد توجه و کنکاش قرار گرفته است.

اما متاسفانه این پژوهش ها با وجود گستردگی در دانشگاه ها در سطوح بالای وزارت علوم و تحقیقات و فناوری جایگاهی ندارد و هنر آن شان و منزلت در خور را نداشته و امتیاز خاصی برای این پروژه ها و نتایج آن قائل نیستند.

پس استفاده بهینه از نتایج پژوهش ها بازتاب چندانی در مسیر مطالعاتی هنر و هنرمندان معاصر ندارد و دسترسی به آن ها برای همه امکانپذیر نیست و بسیاری از آنها در بایگانی دانشگاه ها برای همیشه ناخوانده می مانند.

ایرنا: هنرمند در امر پژوهش باید چه مباحثی را در دایره مطالعاتی خود تعریف کند؟ بهبهانی: در دورانی زندگی می کنیم که با توجه به ظرافت ها و تغییر عادات و ایدئولوژی جامعه، تولید اثر هنری بر مبنای حس درونی و انگیزه های شخصی تغییر کرده و پژوهش و مطالعه درخلق اثر هنری ضرورت پیدا کرده است.

نقاشی و هنرهای تجسمی از چهارچوب های کلاسیک گذشته در قرن های 18 و 19 فراتر رفته و به تئاتر و سینما و تلویزیون وارد شده است.

مخاطب این هنرها نیز آگاه تر و با جهان بینی گسترده تری هنر را دنبال می کنند.

به واسطه مدیوم ها و فضاهای مجازی، اطلاعات بصری مخاطبان رشد کرده و تمیز دادن سره از ناسره برایشان راحت تر شده است.

دامنه سواد هنری صرفا با آشنایی با تاریخ هنر کامل نمی شود، هر روز و هر لحظه تکنیک ها و اجرا ها در حال تغییر و به روز رسانی هستند، دستیابی به آنچه در گذشته سفرها و مسافت ها و هزینه ها می طلبید امروز با لمس صفحه موبایل میسر شده و دیگر عذری برای آنکه نمی توان از دانش هنری روز و آگاهی از تعاریف جدید بهره برد، نمی ماند.

پس نقش پژوهش و روش های نوین تحقیق، شاخه های جدید و تعاریف نو پر رنگ تر و تاثیرگذارتر از گذشته احساس می شود و برای این که یک هنرمند تجسمی به روز باشد باید پارا فراتر نهاده و مطالعات و دانش خود را تقویت و با تحولات جهانی همگام سازد.

ایرنا: در نظریه ترامتنیت؛ متن ها به صورت پیوستار با هم در ارتباط هستند از هم تاثیر می پذیرند و بر هم تاثیر می گذارند آیا این نظریه را می توان در هنرهای تجسمی معاصر به ویژه نقاشی معاصر ایران بررسی کرد؟ بهبهانی: نقاشی معاصر ایران همچون دوره های قبلی در شاخه های مختلف و با سبک و سیاق متفاوت ارائه می شود.

توجه به این که بینامتنیت (متن پنهان) در هنرهای تجسمی پر معنا و برجسته است امریست که به نظر من در بسیاری از نقاشی های هنرمندان دیده می شود.

برای مثال پس از اقبال نقاشیخط و کالیگرافی درحراجی ها و بازارهای جهانی سیل عظیمی از هنرمندان موضوعات و تکنیک های خودرا به سوی استفاده از حروف و نوشتار تغییر دادند و رسم الخط فارسی و استفاده از اشعار و ابیات شعرا متدوال و مرسوم شد.

خب این امر با نگاه پژوهشی و ریزبینانه یک فرآیند تحلیلی بر اساس رجعت به گذشته و استفاده از مضامین آن در فضای معاصر ست.

استفاده از نشانه یا نمادی از تاریخ هنر و ایجاد تجربه بصری و خوانش دوباره آن از نکاتی ست که در نقاشی معاصر ایران بسیار دیده می شود و البته این که چه قدر این رجعت به جا و با مضامین درستی استفاده شده و چه قدر ضرورت دارد خود مجال دیگری برای بحث و تحلیل دارد.

ایرنا: شما به عنوان یک نقاش چقدر برای خلق یک اثر به امر پژوهش توجه دارید؟ بهبهانی: با تورق در هنر گذشته ایران آن چه بیش از همه چشم نواز است، کاشی کاری ها و آجرکاری ها در معماری ابنیه های مختلف است.

لطافتی که در انتخاب فرم و رنگ کاشی ها برای استفاده در مساجد و کاخ ها وآب انبارها و برج ها استفاده شده بی بدیل و شگفت انگیز است.

استفاده از هندسه منظم، اصول کمپوزیسیون و ترکیب بندی رنگ ها فوق العاده اند.

پرداختن دوباره به آنها برای من لذت بخش است و مطالعه در آن مرا از دنیای بیرون جدا می کند.

نتیجه تحقیقات من صرفا به خلق تابلوهایم بسنده نشده ، مقالات متعدد چاپ شده ای با موضوعات تاثیر هندسه در هنر، تحلیل نقوش فلزکاری در دوره های مختلف مخصوصا دوران سلجوقی و یا بررسی مفرغ های لرستان از منظر انسان شناسی دارم.

نتایج تحقیقاتم در سالهای گذشته مرا به نقاشی های امروزم هدایت کردند.

ایرنا: پژوهش در تاریخ هنر ایران چقدر در تولید آثارتان نقش داشته است؟ بهبهانی: پرداختن دوباره به نقوش و فرم های هنر چندین هزار ساله ایران.

رجعتی به گذشته با دیدگاهی معاصر را لحاظ کردم.

در نقاشی هایم به بازنمایی دوباره گذشته می پردازم.

ساده کردن پیچیدگی های نقوش و فرم ها و حل شدن در فضا های دور و شاید اغراق در بیان رنگ ها.

انسان هایی که در رویاهای دیرینه گم شده اند و با آن عجین هستند و این گذشته با تمام ریزه کاریهایش عضو جدایی ناپذیر آن هاست.

در عین حال سعی کرده ام که با نگاه امروزی انسان ها و فرم های در هم تنیده را به تصویر بکشم.

نگاهی تازه که با زندگی امروزی و سلیقه مخاطبانم همدل باشد.

ایرنا: آیا پژوهش هایتان با خلق اثر هنری همزمان هستند یا خیر پیش از شروع یک مجموعه روی پروژه کاری تان تمرکز و پژوهش می کنید؟ بهبهانی: پروسه پژوهش و خلق همزمان اتفاق می افتد.

وقتی خط سیری را مطالعه می کنم، زیر و بم نقوش در دوره های مختلف را از جنبه های نماد و نشانه بررسی می کنم.

به طور همزمان نقوش در ذهنم فرمی نو می سازند و در ضمیر نا خودآگاهم جانی تازه می یابد و فرآیند خلق محقق می شود.

قبل از شروع هریک از آثارم اتودهای مختلفی می زنم گاهی چهل یا پنجاه تا .

آنچه مطلوبم باشد و به کمال برسد بر بوم ترسیم می شود.

خیلی قائل به هنر اتفاقی بر روی بوم نیستم.

ترجیح می دهم طرح اولیه ام به مرحله پختگی برسد و بعد بر تابلویم نقش بندد.

گاهی آنچنان که پیش بینی کردم پیش می رود و گاهی در روند تولید دچار دگردیسی می شود.

اثری تارا بهبهانی با نام "تولید انبوه" که در سال 2012 در پنجمین بینال پکن منتخب شد ایرنا: کرونا چه تاثیری برای روی فضای ذهنی و کارتان گذاشت.

آیا کرونا باعث شد که فصل جدیدی در کارتان آغاز شود؟ بهبهانی: اثری از من در سال 2012 در پنجمین بینال پکن منتخب و به نمایش در آمد با نام "تولید انبوه".

در ضمیر ناخودآگاهم هشت سال پیش کرونا را به تصویر کشیده بودم و وقتی شکل و فرم کرونا را بر صفحه تلویزیون دیدم خودم شگفت زده شده بودم.

روزهای سیاه این روزها را سال ها قبل تصور کرده بودم.

اما در این 9 ماه اخیر که ما و دنیا درگیر کووید 19 شده ایم، برای من هم دوران خاصی بود.

همان طور که می دانید در حال درمان سرطان هستم و روزهای پرماجرایی را گذراندم و می گذرانم.

کرونا هم از آنچه فکر می کنیم زشت تر و ترسناک تر است و بی شرم و حیا، رحم نمی کند و بی مهابا جان انسان های نازنین را می گیرد.

با تمام زشتیهایش فصل جدیدی در زندگی همه آغاز کرد و تعاریف بسیاری از مسائل دنیا را تغییر داد و روابط اجتماعی و مناسبات انسانی را به گونه ای دیگر تعریف کرد.

داستان های من و داستانهای این روزهای کرونا مرا به دوره ای جدیدی از کارهایم هدایت کرد که با شکل و ابعاد دیگری ارائه خواهد شد و امیدوارم بتوانم آن طور که پیش بینی می کنم کل مجموعه را برای نمایشگاه بعدی آماده کنم.

ایرنا: آیا نمایشگاهی پیش رو دارید یا خیر؟ بهبهانی: تا فروردین 98، 13 سال پیاپی نمایشگاه های بزرگی از آثار شاگردان کودک و نوجوانم در موسسه محک برگزار کردم که بی شک بزرگترین نمایشگاه با این ابعاد در تهران و ایران است.

استقبال بی نظیر مردم و تماشاچیان در آخرین نمایشگاه منجر به جمع آوری نود و شش میلیون تومان از عواید فروش تابلوهای بچه ها شد که همه برای درمان کودکان مبتلا به سرطان به محک تقدیم شد.

از نیمه دوم سال 98 برای فروردین 99 با بچه ها برای نمایشگاه آماده می شدیم که کرونا برنامه های ما را تغییر داد و تاریخ ها را به تعویق انداخت.

ولی طبق صحبتی که با موسسه محک کردم این نمایشگاه با 65 نفراز شاگردان هفت تا 16 ساله ام به صورت آنلاین در اوایل دی ماه برگزار خواهد شد.

که اطلاعات و خبرهای آن را به زودی با شما در میان خواهم گذاشت.

امیدوارم در این روزهای سخت، مانند سال های گذشته بتوانیم رکورد جدیدی برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان محک ثبت کنیم و این میسر نمی شود مگر با حمایت ها و کمک های مردم عزیز کشورمان در این روزهای تاریخی.

تارا بهبهانی نقاش، مدرس و پژوهشگر هنر نقاشی را از پنج سالگی در آتلیه پدر خود طاها بهبهانی و سفالگری و مجسمه سازی را نزد مادر خود مهین تابان آموخته است.

آثار این هنرمند جستجوگر در محل مجموعه داران ایران، فرانسه، آلمان، هلند، ژاپن، انگلستان، نیوزلند، ایابات متحده آمریکا، بلژیک و سوییس حفظ و نگهداری می شود.

بخشی از آثار وی نیز در کتاب پرندگان طاها
کلید واژه ها: پژوهش - دستاوردهای پژوهشی - پژوهشی - بایگانی - ایرنا - پژوهشگر - هنرمند - خورند - وزارت علوم - دانشگاه ها - هنر تجسمی - هنر معاصر - هنرمندان - برخوردار - مدرس - دانشگاه - تحصیلات - ارزیابی - دسترسی - فرهنگی - آرشیو - نقاشی - پایان - گفتگو - وزارت - قرار - گونه - کشور - ویژه - رشته

آخرین اخبار سرویس:
عسکری غلام زاده: استان ها شعبات یا کارگزاران صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد می شوند / سودآوری به سبک روز

نخستین هنرستان کشاورزی غیردولتی در البرز راه اندازی می شود

برنامه دانشگاه های فارس برای آموزش در نیمسال دوم 1399- 1400 چیست؟

مهندس عمران یا مکانیک

ب چند ویزیتور بازاریاب نیازمنیدیم

امتحانات پایان ترم متمرکز و مجازی است/ راه اندازی سامانه ای برای تامین امنیت امتحانات

تخصیص وام خرید موبایل و لپ تاپ به دانشجویان

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

فلج شدن سیستم آموزشی با کلاس های مجازی/ درخواست از وزیر علوم برای برپایی آموزش حضوری

مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی برای هفتم الی دوازدهم

بازدید معاون رییس جمهور از محصولات جهاد دانشگاهی قم

پرتاب ماهواره ایرانی با موشک ایرانی

افتتاح مرکز نوآوری دانشکده فنی مهندسی دانشگاه قم

استخدام استاد آلمانی

استقبال مسلمانان از لغو ممنوعیت حجاب در دانشگاه های جنوب بلژیک

مرکز نوآوری دانشگاه قم افتتاح شد

فروشنده ماهر یا نیمه ماهر خانم

اولین همایش ملی کاربرد پژوهش های نوین کشاورزی در توسعه گیاهان دارویی در دانشگاه نهاوند برگزار می شود

گزینه های ریاست سازمان بورس چه کسانی هستند؟

بیش از 600 نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه رازی مشغول به تحصیل هستند

فصلنامه «تاریخ و تمدن اسلامی» در ایستگاه سی و دوم

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان رییس چهارمین کنگره بین المللی کنه شناسی ایران منصوب شد

پیش بینی تولید 25 میلیون دوز واکسن کرونا ایرانی تا خرداد ماه

خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 30 دی

آزمون های پایان ترم دانشگاه آزاد غیرحضوری برگزار می شود/ جزییات برگزاری آزمون جامع دکتری

شورای عالی بورس با استعفای قالیباف اصل مخالفت کرد

انتقال دستاورد ها و تجربیات پارک های علم و فناوری به سوریه

دسترسی به واکسن کرونای ایرانی تا خرداد

تأمین نیاز صنایع ملی استان اصفهان با کمک شرکت های دانش بنیان

140 کیلوگرم پسماند مواد سرطان زا اتیدیوم بروماید در دانشگاه رازی امحا شد

استفاده صددرصدی دانشگاه ها از آموزش غیرحضوری

برگزاری همایش ملی عدالت و مبارزه با فساد

ماسک های ضدویروس با قابلیت حذف 99 درصدی ویروس

زنان بیشتر از مردان فیلم و سریال تماشا می کنند

توفیقی در تجاری سازی فرهنگ دینی و بومی نداشته ایم

کشف ابرسیاره ای به اندازه مشتری

انتقال دستاورد ها و تجربیات پارک های علم و فناوری به سوریه

فرانقش های اندیشگانی و متنی ترجمه سوره مُلک در فصلنامه «مطالعات قرآنی»

مجوز تاسیس صندوق پژوهش و فناوری توسعه فناوری های پیشرفته صنعتی صادر شد

شیوه نامه آزمون های دانشگاه آزاد در روز های کرونایی

ماسک های ضدویروس با قابلیت حذف 99 درصدی ویروس

لزوم تسریع در استقرار منطقه آزاد تجاری و صنعتی سواحل مکران جاسک

پایان کار جشنواره کشوری قرآن و عترت ویژه دانشجویان دانشگاه پیام نور

کشف سیاره ای که 10 برابر سبک تر از مشتری است

پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی گرگان به دانشگاه گوتنگن آلمان اعزام می شوند

بیش از 600 دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تحصیل می کنند

انتشار کتاب واقعیتِ آموزش در سند توسعه پایدار 2030

آب و مدیریت بحران منابع در ایران

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد، حضوری یا مجازی

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد غیرحضوری برگزار می شود

مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان با سوابق تحصیلی دانشگاه صنعتی سهند تبریز تا فردا، اول بهمن تمدید شد

صدور مجوز صندوق پژوهش و فناوری آذربایجان شرقی

دانشگاه آزاد لاهیجان در ارزیابی واحد های دانشگاهی موفق به کسب رتبه چهارم شد

5 هزار و 500 شرکت دانش بنیان هم اکنون در کشور فعالیت دارند/ بیش از 2 هزار نفر از تحصیل کنندگان دانشگاه های برتر دنیا به کشور بازگشتند

زنان بیشتر از مردان فیلم و سریال تماشا می کنند

نشست خبری نخستین جشنواره دانشجویی رهوا در مشهد

آموزش نیازمند بازسازی و نوسازی های جدی است

ایران سومین کشور دارای سند فناوری نانو است/ صادرات محصولات نانویی به 50 کشور

مأموریت های دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به سایر دانشکده ها منتقل شود

انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشجویی 25 بهمن برگزار می شود

مسئولیت اجتماعی دانشگاه های مازندران در توسعه استان

مراسم رونمایی از سامانه ملی باشگاه دانشجویان در دانشگاه مازندران

ضرورت توجه به نگاه تحولی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

کشف یک ابرسیاره به اندازه مشتری

هواپیمای الکتریکی آلاینده های مضر خود را جذب می کند

آموزش نیازمند بازسازی و نوسازی های جدی است

اولین نشست هم اندیشی مدل مفهومی اتحادیه اسلامی

بازگشت 2 هزار تحصیل کرده دانشگاه های برتر دنیا به کشور

کشف سیاره ای که 10برابر سبک تر از مشتری است

دستورالعمل نهمین جشنواره ملی رویش ابلاغ شد + جزییات

کارگاه مجازی  ویرایش و درست نویسی

علت اشک ریختن هنگام خرد کردن پیاز چیست؟

دوره های مهارتی کوتاه مدت علمی کاربردی در مراکز متقاضی توسعه می یابد

راهکارهای دستیابی به اهداف اسناد بالادستی آموزش عالی بررسی می شود

سلبریتی ها حتی با کمک به فقرا هم در حال خدمت به خود هستند

توزیع 500 بسته فرهنگی به همت گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی همدان

واکنش دانشگاه آزاد به اعتراض دانشجویان درباره آزمون جامع دکتری/ امکان لغو وجود ندارد

نمایشگاه دائمی تنوع زیستی و طبیعت شوشتر افتتاح شد

چرا واحدهای کارورزی دانشگاه ها کم است

جزییات سفر معاون علمی رییس جمهور به قم

«دیوار الاکلنگی» برنده جایزه «طراحی سال» شد

رفع موانع پیش روی دانش بنیان ها ضروری است

رویداد های نجومی پنج روز اول بهمن 1399

کشف سیاره ای که 10 برابر سبک تر از مشتری است

شیوه حضور دانشجویان در آزمون های مجازی پایان ترم اعلام شد

دانشگاه صنعتی اصفهان سومین دانشگاه برتر ایران شناخته شد

بررسی وضعیت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی/ چرا واحدهای کارورزی کم است؟

محدودیت جذب سهمیه اعضای هیئت علمی در دانشگاه فنی و حرفه ای

علائق مشترک ایران و سوریه برای همکاری های علمی تحقیقاتی احصاء شود / ایستادگی در برابر تحریم با توسعه پارک های فناوری

بهترین انگشتر برای رزق و روزی در روایات: عقیق شرف الشمس فیروزه

بالایی: آغاز فعالیت قرآنی بسیج دانشجویی با رویکرد مسئله محوری / جهانی: قرآن باید در سبک زندگی اسلامی کاربرد داشته باشد

دستاوردهای پژوهشی هنر در بایگانی ها خاک می خورند

دستاوردهای پژوهشی هنر در بایگانی ها خاک می خورند