موضوعات داغ: - كنعاني زادگان - عليرضا بيرانوند - سياست فشار حداكثري - انتخابات 1400 - رييس سازمان بورس - اميرحسين صادقي - سيد جلال حسيني - طرح جهش توليد و تامين مسكن - كميسيون امنيت - پرسپوليسي ها - شهر لومار - دانشجوي ستاره دار - تصاوير ناسا - سمندكي - نشاط و سلامتي - احساس غم - وزير پيشنهادي كشور - مترو شيراز - تراكتور سازي تبريز - فعال حقوق زنان - معاونت اجتماعي قوه قضاييه - كاظم كامران شرفشاهي - توني آدامز

مطالب مرتبط:
بانک مرکزی| جزییات پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی براساس مصوبه ستاد ملی کرونا
ببینید | 250 هزار نفر، 700 میلیارد تومان سفارش فروش سهام عدالت را لغو کردند!
واکنش فدراسیون فوتبال به صدور رای 60 میلیارد تومانی
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری| صنعت برق زیرساخت تولید، تحول و رفاه مردم است/ در چارچوب طرح برق امید، 30 درصد جمعیت کم مصرف کشور از پرداخت پول برق معاف می شوند
گزارش تمرین استقلال|آنالیز نفت، حضور ریگی با آتل و همدری بازیکنان با مظلومی/ اسماعیلی تمرین نکرد+تصاویر
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 15 آذر 1399 ساعت 00:152020-12-04اقتصادي

گزارش تسنیم|جزیره تصمیم گیری و سفره های خالی از لبنیات/ صنعت 135 هزار میلیارد تومانی متولی ندارد


دولت ها در هر کشوری تلاش می کنند براساس ظرفیت و توان خرید مصرف کننده نهایی، قیمت را تعیین کنند تا مواد لبنی با قیمت پایین در دسترس همگان قرار گیرد اما در ایران مبنایی برای این مهم وجود ندارد و قیمتگذاری براساس چانه زنی و اعمال نفوذ انجام می شود.

- ، هفته گذشته کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در پی بروز مشکلات متعدد در زمینه تامین ارز و توزیع نهاده های دامی در کشور به ویژه کنجاله سویا در سامانه بازارگاه، گزارشی با عنوان بررسی مشکلات تامین ارز و توزیع نهاده های دامی آماده و در صحن اصلی قرائت کرد.

در بخشی از این گزارش آمده است: باتوجه به شرایط فعلی کشور و مشکلات تأمین ارز و همچنین مدیریت ضعیف واردات اقلام علوفه ای و نهاده های دامی، این صنعت مهم و راهبردی با تراکنش مالی سالانه حدود 135 هزار میلیارد تومان با مطالبه ها، آسیب ها و تهدیدات جدی روبه رو بوده که تمامی بهره‎برداران این بخش به عنوان تولیدکنندگان اولیه با آن روبه رو هستند و در صورت تداوم این روند، بروز آسیب های اقتصادی-اجتماعی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، تهدید امنیت غذایی، افزایش قیمت ها و درنهایت نارضایتی عمومی در سطح جامعه را به دنبال خواهد داشت .

اشاره گزارش کمیسون اصل نود به مطالبات بهره برداران صنعت دام و خساراتی که این بخش و حلقه های بعدی تولید از عدم دستیابی به موقع به نهاده های دامی متحمل می شوند، نشان از عدم هماهنگی مؤثر وزارتخانه ها و سازمان های دولتی در زنجیره تامین دارد.

جزیره های تصمیم گیریدولت ها در هر کشوری تلاش می کنند با سیاستگذاری هماهنگ در کل زنجیره ارزش لبنی براساس ظرفیت و توان خرید مصرف کننده نهایی، قیمت را تعیین کنند تا مواد لبنی با قیمت پایین در دسترس همگان قرار گیرد.

بررسی های بین المللی نیز نشان می دهد قیمت واحد چربی و واحد پروتیین بسیار به هم نزدیک است اما در ایران مبنایی برای این مهم وجود ندارد و قیمتگذاری براساس چانه زنی و اعمال نفوذ انجام می شود.

متأسفانه در زنجیره تامین، سیاستگذاری یکسانی وجود نداشته و قوانین و مقررات با هم سازگاری ندارند به عنوان نمونه تولید علوفه، تولید شیر، جذب آن در کارخانجات، تولید محصول نهایی، نگهداری آن در سردخانه ، توزیع در فروشگاه ها و عرضه به مصرف کننده نهایی با قیمت مصوب در اختیار چند وزارتخانه مختلف است و این ناهماهنگی در دیگر دستگاه های مرتبط نیز به چشم می خورد.

آنگاه که هر یک از این دستگاه ها بدون توجه به مسایل و مشکلات تولیدکنندگان فقط با بخشی نگری، گوشه ای از مسائل را دیده و به دلیل عدم ارتباط و هم پوشانی سازمانی در اغلب موارد، ضدتولید و به ضرر مصرف کننده قدم برمی دارند.

نظارت ناکارآمدعلاوه بر این ناهماهنگی، نظارت ناکارآمد سازمان های نظارتی ازجمله تنظیم بازار، تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز سبب شده که آنها در پاره ای موارد با عملکرد نادرست خود عامل اصلی کمبود شیرخام و گرانی آن شوند.

در حال حاضر نبود استراتژی و هدف مشخص برای کل زنجیره به صورت یکپارچه، تعدد دستگاه های تصمیم گیر، وجود اختلافات چشمگیر میان سازمان های تصمیم گیر به دلیل نبود اجماع درباره هدف و آینده در زنجیره تأمین، نداشتن اطلاعات لازم ازجمله آمار واقعی تولید شیر در کشور، نبود استاندارد و معیار علمی برای تعیین قیمت شیر، وجود رویکرد چانه زنی و اعمال نفوذ در سازمان های تصمیم گیر برای تعیین قیمت شیر و نبود بانک اطلاعاتی مناسب برای تصمیم گیری، گریبان این صنعت را گرفته است.

بنابراین ضروری است تا ستاد تنظیم بازار با کسب آمار و اطلاعات دقیق و به روز از دستگاه های ذیربط و ذینفعان، بررسی اطلاعات گذشته و ایجاد بانک اطلاعاتی باتوجه به کل زنجیره لبنی و آثار فعالیت هر یک از اجزای زنجیره بر دیگر بخش ها و قسمت های آن، نسبت به تعیین قیمت شیر اقدام کند.

بدیهی است نداشتن استراتژی و هدف، تصمیم های روزمره و موردی، وجود اختلاف میان وزارتخانه ها و سازمان ها، بی توجهی وزارتخانه ها و دستگاه های مسؤل به کل زنجیره و گرفتن تصمیمات دوره ای و چندپاره، بحرانی هایی ایجاد می کند که نتیجه آن از دست رفتن سرمایه گذاری های سنگین و تحمیل زیان های هنگفت، بیکاری و خسارت های میلیاردی به سرمایه گذاری های انجام شده از سوی بخش خصوصی است.

سفره خالی از لبنیاتافزایش قیمت شیر و فرآورده های لبنی در یک هفته اخیر و اعلام چندباره آن ازجمله این ناهماهنگی ها است.

افزایش 55 درصدی قیمت شیرخام و رشد40 درصدی قیمت محصولات لبنی بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار و توافق انجام شده میان انجمن صنایع لبنی، سازمان حمایت، معاون امور دام و معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، بخشی از مردم و دهک های مختلف جامعه را از مصرف لبنیات بازمی دارد.

این افزایش قیمت، سفره تعداد زیادی از خانوارهای ایرانی را از لبنیات خالی می کند بنابراین دولت باید تدبیری بیندیشد تا همه اقشار جامعه بتوانند از لبنیات به میزان کافی استفاده کنند.

البته این گرانی خواسته صنعت لبنیات کشور نیست و ایشان نیز ناچارند باتوجه به افزایش قیمت مواد اولیه ازجمله شیرخام، مواد بسته بندی، هزینه های حمل ونقل و .

برای حفظ و بقای صنعت، تولید و اشتغال محصولات خود را گران کنند به همین دلیل فعالان صنایع لبنی همواره راهکارهایی ازجمله اختصاص یارانه به تولیدکننده به‎جای مصرف کننده برای کاهش قیمت تمام شده لبنیات، تغییر مسیر یارانه از کالایی مانند روغن و شکر به شیر و لبنیات، فرهنگسازی مؤثر از سوی متولیان بهداشت و سلامت در راستای اصلاح الگوی تغذیه، اجرای فراگیر طرح شیر مدارس و.

را به مسؤلان صمت، کشاورزی و بهداشت کشور یادآوری کرده اند ولی آنچه در عمل دیده شده همان ناهماهنگی و تصویب تصمیمات جزیره ای و اجرای آن بدون در نظر گرفتن آثارش بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی در این باره گفته است: قیمتی که در 28 آبان ماه برای شیرخام از سوی انجمن صنایع لبنی عنوان شد، رسمی نبود چراکه در آن زمان هنوز قیمت نهایی شیرخام تعیین نشده بود.

مرتضی رضایی تأکید کرده قیمت 4هزار و 150تومانی برای هر لیتر شیرخام اشتباه بوده و در صورتیکه صد درصد نهاده های دامی مورد نیاز دامداران به نرخ دولتی تامین شود، این نرخ برای شیرخام مناسب بود در حالیکه اکنون بخشی از نهاده ها از بازار آزاد تامین می شود.

به گفته رضایی قیمت مصوب نهایی تعیین شده از سوی ستاد تنظیم بازار برای هر لیتر شیرخام، 4 هزار و 500 تومان است.

90 درصد نهاده های دامی وارداتی استتدقیق در گزارش کمیسیون اصل نود درباره تامین ارز و توزیع نهاده های دامی در کشور این موضوع را بیش از پیش روشن می سازد.

در این گزارش آمده است: تأمین نهاده های دامی مورد نیاز شامل جو، ذرت، کنجاله و سویا برای پرورش دام و آبزیان و برای تقویت تولیدات داخلی ضروری و با اهمیت بوده که به طور عمده در برخی کشورها مانند آمریکا، کانادا، برزیل، آرژانتین، اوکراین، روسیه، هند و دیگر کشورها تولید و از طریق واردات به دست بهره برداران دامپروری کشور می رسد.

بررسی های اجمالی نشان می دهد حدود 90 درصد نهاده های دامی کشور از طریق واردات تأمین می شود و نیاز سالانه کشور حدود 9 میلیون تن ذرت، 4.

2میلیون تن سویا و 5.

5 میلیون تن جو است.

بررسی ها نشان می دهد حدود 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتیینی مانند گوشت، مرغ، شیر و تخم مرغ به قیمت نهاده های دامی مانند کنجاله و سویا وابسته است؛ در نتیجه فقدان نظارت درست بر واردات و توزیع به موقع آنها و اعمال نظر سلیقه ای و استفاده از رانت باعث ایجاد انحراف در روند تخصیص و توزیع نهاده های وارداتی شده و همین موضوع، سرمنشأ شکل گیری بازار سیاه و موجب هدر رفت ارز دولتی تخصیص یافته به آن است تغییرات غیرشفاف در تخصیص نهاده هااین گزارش تصریح می کند: معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی با دخالت ها و تغییرات غیرشفاف در تخصیص نهاده ها مانع دسترسی بهره برداران شامل مرغداران، آبزی پروران و کارخانجات خوراک دام و طیور شده است درحالیکه تمامی مراحل زنجیره تأمین نهاده های دامی از ابتدای ورود به مبادی کشور و آخرین مرحله یعنی تحویل به بهره برداران باید از سوی وزارت جهاد کشاورزی به صورت همه جانبه و هوشمند اداره شود.

بنا بر این گزارش دولت مکلف است، میزان 2 میلیون تن ذرت، جو و کنجاله به عنوان ذخایر استراتژیک در انبارهای سطح کشور ذخیره کند که این میزان در شهریور 99 به 69 هزار تن سویا و 230 هزار ذرت رسید و به نظر می رسد عزم حدی برای تأمین نهاده های دامی و همچنین کنترل بازار سیاه از سوی دولت وجود ندارد .

انتهای پیام/
کلید واژه ها: نهاده های دامی - میلیارد تومان - مشکلات - تامین ارز - مجلس شورای اسلامی - گزارش - نهاده - میلیارد - کمیسیون اصل نود - کشور - قیمت - دامی - شورای اسلامی - کنجاله سویا - مدیریت ضعیف - تراکنش مالی - تامین - تومان - توزیع - تصمیم گیری - مصرف کننده - اعمال نفوذ - مواد لبنی - هزار - صنعت - لبنی - در ایران - چانه زنی - کمیسیون - راهبردی

آخرین اخبار سرویس:
منشی خانم (مسئول دفتر )

استخدام 6 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر مهندسی در فارس

نیازمندچرخ کار راسته دوز خانوم درکارگاه

استخدام ویزیتور به صورت پاره وقت

به چند نفر نیرو جهت تفکیک نایلون (مشما)نیازمندیم

استخدام کارگر تولید آقا با مزایا در گروه دارویی پوراطب در مرکزی

انعقاد قرارداد با 28 سرمایه گذار ناحیه صنعتی چنارشاهیجان

ثبت نام بیش از 52 درصد از سهام داران عدالت در سجام

طبقه بندی 15 شرکت فرابورسی در تابلو سه رنگ بازار پایه اعلام شد

آغاز بازارگردانی یک شرکت فرابورسی، از شنبه

کره جنوبی باید خسارت بدهد / اراده بازگرداندن منابع مالی ایران در این کشور وجود ندارد

80 درصد از اعتبارات دانشکده علوم پزشکی خمین جذب شد

برخورد تند روحانی با وزیر اقتصاد بر سر بورس؟

طرز تهیه سوپ اسفناج و خامه، غذای دلپذیر زمستانی

292 تن کالای اساسی در محلات توزیع شد

طرح توسعه مشاغل خانگی در آذربایجان شرقی به صورت علمی پیش می رود

بهره برداری از 5 بیمارستان تا خرداد 1400

پیش بینی کارشناسان بورسی از وضعیت امروز بازار سرمایه 1بهمن 99

عضو کمیسیون تلفیق: رانت ارز 4200 تومانی از بودجه سال آینده حذف شد /طرح مجلس برای برای بهبود بورس

تولیدکنندگان تخم مرغ به تعهدات خود عمل نکردند/ تخصیص سهمیه جدید روغن به گلستان

دلار در سراشیبی بدون توجه به برجام/ چرایی کاهش 10 هزار تومانی در بازار

پرورش 55 هکتاری آرتمیا در شهرستان عجب شیر

شصت درصد فرآورده های مورد نیاز فارس وارداتی است

باکیفیت ترین سواری های داخلی کدامند؟

نگاهی به اقدامات دستگاه قضا برای وصول مطالبات ارزی و تزریق ثبات به بازار؛ از «رفع تعهد 14 و نیم میلیارد یورو ارز ناشی از صادرات» تا «شناسایی و انهدام چندین باند اخلال در نظام ارزی»

عناوین روزنامه های اول بهمن ماه خراسان رضوی

برقراری دوباره پرواز ترکیه - اصفهان

پروژه آبرسانی به 261 روستای سیستان و بلوچستان 70 درصد پیشرفت دارد

رییس بانک مرکزی: اگر ارزپاشی می کردیم تورم 120 درصد و دلار 50 هزار تومان بود/ کره جنوبی اراده ای برای آزادسازی دلارهای ایران ندارد

ظرفشور و کمک اشپز خانم

استخدام نیروی دفتری

ویزیتور شرکت فرا ارتباط

استخدام انبار دار

نصب دوربین های حفاظتی در محور ورودی تخت جمشید

مطالبات گوجه کاران کردستانی پرداخت شد

شیوع کرونا مصرف آب در چهارمحال و بختیاری را 30 درصد افزایش داد

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟

«تهویه مطبوع کریر» برنده حفظ انرژی ژاپن شد

معاون استاندار: وضعیت تامین گازمایع سیستان و بلوچستان امسال بهتر است

دژپسند مقصر اصلی سقوط بورس است!

پیش بینی قیمت طلا در آینده / قیمت طلا کاهش می یابد؟

سرپرست معاونت معدنی وزارت صمت مشخص شد

از تزریق منابع جدید به بورس چه خبر؟

درآمدزایی مطلوب با توسعه باغات گردو/ راهی نزدیک برای فرار از بیکاری

سهمیه بنزین بهمن ماه واریز شد

معاون استاندار:وضعیت تامین گازمایع سیستان وبلوچستان درسالجاری بهتر است

بودجه 1400 خودروهای لوکس پرماجرا را ترخیص می کند؟

کرونا و بی توجهی مسئولان کمر واحدهای صنفی نطنز را شکسته است

29 طرح تولیدی در غرب خراسان رضوی آغاز به کار کرد

14 سال انتظار برای برطرف شدن مشکل راه ارتباطی روستای شله کُش ایلام

استاندار یزد سرعت بخشیدن خدمت به مردم را خواستار شد

جذب بازاریاب حرفه ای و فعال

نصاب اپشن خودرو در محل

استخدام صندوقدار خانم

ویزیتور خانم

استخدام ادمین سایت فروشگاهی

جذب نیروی کار در شرکت ساختمانی

مسیر های دوچرخه در شیراز شناسنامه دار می شود

رییس سازمان بورس تا دو هفته آینده مشخص می شود

آغاز طرح ملی بازی و نشاط کودکانه در سیستان و بلوچستان

عربستان از 2022 خودروساز می شود

بازار خودرو سواری در اتحادیه اروپا 24 درصد کوچک تر شد

نشت یابی بیش از 18 هزار کیلومتر شبکه گاز طبیعی در کردستان

کاهش 8.9 درصدی غرق شدگی در فارس

آزادسازی قیمت خودرو شاهین ، تارا و 16 محصول دیگر به تعویق افتاد

مخالفت کمسیون ماده یک با افزایش تعرفه پنبه/پتروشیمی ها به جای تامین نیاز نساجی ها صادر می کنند

قانون قدیمی مالیات بر ارزش افزوده سدی در برابر تولید و رقابت / جای خالی شفافیت در مالیات بر ارزش افزوده

تهران؛ ایستاده بر سکوی گرانی

چرخه تولید برخی از کالاهای راهبردی در زنجان کامل است

وضعیت تأمین گاز مایع در سیستان وبلوچستان بهبود یافته است

دعوت به همکاری ارایشگران دارای مشتری یا فعال درجذب

مشارکت ساخت پالت ، فوم و صنایع چوبی

نیازمند منشی خانم برای مجموعه فروش گربه

استخدام مدیر محصول در شرکت توسعه تجارت سنبران در اصفهان

شراکت سرمایه گذاری در سالن زیبایی

استخدام و جذب نیروی مدیر داخلی

228 طرح توزیع برق با 18 میلیارد ریال اعتبار در آرادان اجرا شد

از نبود تجهیزات حفاظتی تا پرداخت نشدن کارانه پرستاران/در خط مقدم مبارزه با کرونا چه می گذرد؟

توقف قیمت خودرو با فرمان دلار/ همه چشم به راه واکسن کرونا/ بورس از ریل خارج شد

رشد 153 درصدی درآمد کارگران از سال 92 تا 98

سهم بازار شرکت نفت ایرانول همچنان رو به افزایش است

مشکل بورس با یک استعفا حل می شود؟

قیمت پراید امروز 99/11/1

ترس از افت بیشتر قیمت سهام، دلیل تشکیل صف های میلیونی فروش

26 تفاهمنامه اقتصادی در جغتای خراسان رضوی اجرایی شده است

کارگران یک شرکت پیمانکاری در پتروشیمی ایلام معوقات مزدی دارند

مسئولان فقط با آمار و ارقام بازی می کنند/ قدرت خرید پرستاران کاهش یافته/ آیا کارانه مانند حقوق افزایش یافته است؟

آیا مردم گرانی ها را نفهمیدند؟!/ تورم 300 درصدیِ خوراکی ها، سفره ی کارگران را بلعیده است!

به واردات بیشتر از تولید بها می دهند/ آیا قبل از واگذاری سهام هپکو به تامین اجتماعی از مشکلات مجموعه خبر نداشتند؟/ اگر حمایت نکنند، دوباره اوضاع بحرانی خواهد شد

عراق و کره اراده سیاسی برای آزادسازی پول های ایران ندارند

20 هزار موتوربرقی به چرخه حمل و نقل مشهد افزوده می شود

خطر بازگشت روزهای بد کرونا | روایتی از روند نگران کننده افزایش ابتلا به کرونا در کشور و رشد موارد بستری کودکان

ثبت نام بیش از 15 هزار نفر در مرحله سوم طرح ملی مسکن در آذربایجان غربی

کمک اشپز و سالن کار

استخدام نقشه کش صنعتی در شرکت تولیدی مهندسی انعطاف صانع در تهران

به یک سرمایه گذار نیازمندیم

استخدام بازاریاب باحقوق ثابت و بیمه و پورسانت

استخدام کارمند اداری خانم

استخدام همکار خانم

شوک اقتصادی کرونا بر خراسان رضوی

گزارش تسنیم|جزیره تصمیم گیری و سفره های خالی از لبنیات/ صنعت 135 هزار میلیارد تومانی متولی ندارد

گزارش تسنیم|جزیره تصمیم گیری و سفره های خالی از لبنیات/ صنعت 135 هزار میلیارد تومانی متولی ندارد