موضوعات داغ: - ايران خودرو - انصارالله يمن - نماينده مجلس - داروهاي قاچاق - شوراهاي اسلامي - معافيت تحريمي - محصولات ايران خودرو - ستاد ملي مقابله با كرونا - نفتكش ايراني - جام باشگاه هاي جهان - شوراي شهر تربت حيدريه - نوموفوبيا - غذاهاي لبناني - عاطفه رضايي - نخست وزير رژيم اسراييل - خروج آمريكا از برجام - بانك تات - حامد اسماعيليون - اخلاق در فوتبال - ستاد توسعه زيست فناوري - خبرنگار فارس - چمن گلي - مركز نگهداري سالمندان

مطالب مرتبط:
تاکید بر موفقیت های بی نظیر شرکت مس در سال جهش تولید
حاجی بابایی در گفت وگو با تسنیم: بورسِ در اختیار بانک ها جهش تولید ایجاد نمی کند/ اصلاح ساختار بودجه راه حل مشکلات
تاکید بر موفقیت های بی نظیر شرکت مس در سال جهش تولید
از حمایت مدیرعامل شرکت مس در تصویب طرح احداث جاده رابر- کرمان قدردانی کرد/ تاکید بر موفقیت های بی نظیر شرکت مس در سال جهش تولید
«جهش» چین در اسکار 2021 با قهرمانان المپیکش!
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 14 آذر 1399 ساعت 22:452020-12-04اقتصادي

10 تشکل معدنی: ظرفیت قوای سه گانه پاسخگوی جهش تولید در معدن نیست


10 تشکل بخش خصوصی معدن و صنایع معدنی کشور به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و جهش تولید با ارسال نامه ای به مقام معظم رهبری، گزارشی تخصصی از مشکلات اقتصادی و تولیدی کشور به ویژه بخش معدن و راهکارهای برون رفت از آن را ارائه کردند.

- ، 10 تشکل بخش خصوصی معدن و صنایع معدنی کشور با همکاری اساتید دانشگاه و متخصصان امور اقتصادی، مالی و بانکی به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و جهش تولید با ارسال نامه ای به مقام معظم رهبری، گزارشی تخصصی از مشکلات اقتصادی و تولیدی کشور به ویژه بخش معدن و راهکارهای برون رفت از آن را ارائه کردند.

این تشکل ها که شامل خانه معدن ایران، انجمن سنگ آهن ایران، انجمن سنگ ایران، انجمن زغال سنگ ایران، انجمن مهندسی معدن ایران، کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز کشور، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های سرب و روی ایران و انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران هستند در نامه خود تأکید کرده اند، رسیدن به اهداف تعیین شده در اقتصاد کشور و جهش تولید، نیازمند اتخاذ تصمیمات راهبردی و دستورات ویژه رهبری است.

خروج از اقتصاد بانک محور به بازار سرمایه محورتشکل های بخش خصوصی معدن و صنایع معدنی کشور بر این باورند که سیاستگذاری پولی و مالی در سال های گذشته رویکرد مشخصی برای افزایش تولید و بهره وری نداشته است؛ افزایش نقدینگی ناشی از بالارفتن بی حساب پایه پولی از یک سو و افزایش نقدینگی از طریق استقراض از بانک مرکزی از سوی دیگر با رشد تولید ناخالص داخلی همخوانی ندارد بنابراین تورم بالا علت بسیاری از مشکلات و تنگناهای اقتصادی است.

بالا بودن هزینه سرمایه رابطه مستقیم با قدرت رقابت بین شرکتی دارد و بدون کاهش آن، که ریشه در نرخ بهره و تورم دارد قدرت رقابت بین المللی بنگاه های تولیدی کشور افزایش پیدا نخواهد کرد.

این تشکل ها با تأکید بر حرکت از اقتصاد بانک محور به سمت اقتصاد بازار سرمایه محور برای تأمین مالی میان مدت و بلندمدت بنگاه های تولیدی و صنعتی که خود نیازمند برنامه ریزی بلندمدت است، می گویند: بازار سرمایه ایران نیازمند پایداری و شفافیت بیش از پیش است تا عمق خود را گسترش دهد.

ورود شرکت های بزرگ و کوچک بدون محدودیت عرضه سهام بگونه ای که مدیریت شرکت ‎ها از انحصار دولتی و خصولتی خارج شود، مؤثر خواهد بود.

فعالان بخش معدن و صنایع معدنی کشور با تصریح اینکه بنگاه های اقتصادی ایران برای تداوم حرکت خود نیازمند حرکت در بستری امن از تأمین مالی و جذب سرمایه گذاری هستند، خاطر نشان می کنند: باتوجه به حجم بسیار بالای نقدینگی در جهان، بسیاری از رقبای شرکت های ایرانی به منابع بین المللی ارزان دسترسی دارند ولی متأسفانه شرکت های ایرانی به این منابع و بازارهای تأمین مالی دسترسی نداشته و این امر در هزینه سرمایه و به دنبال آن در قدرت رقابت بین بنگاهی تأثیر منفی داشته است.

افزایش نقدینگی برای پرداخت سود بانکی افزایش نقدینگی موضوع دیگری است که فعالان بخش خصوصی در نامه خود به رهبری به آن پرداخته و نوشته اند: در سال های گذشته نرخ رشد کاذب نقدینگی با متوسط سالانه بالای 25 درصد باعث شده تا مردم منابع نقدینگی را به جای تولید و استفاده از ظرفیت های اقتصاد مقاومتی تبدیل به سپرده گذاری در بانک ها و مؤسسات مالی کنند.

متأسفانه بانک ها نیز به جهت مشکلات ساختاری در ترازهای مالی و نگرانی از عدم امکان پرداخت اصل سپرده های مردم و تشدید قوانین و مقررات نهاد ناظر بانک مرکزی برخلاف تمام قواعد پولی و مالی دنیا مجبور شده اند برای سرپا نگه داشتن نظام بانکی کشور، سودهای بالاتری به منابع بزرگتر تخصیص داده و این عامل، نرخ تأمین مالی را برای واحدهای تولیدی به شدت افزایش داده است.

از سوی دیگر افزایش نقدینگی بصورت دیجیتالی در سمت راست ترازنامه بانک ها، فقط از طریق به روز کردن وام به گیرندگان تسهیلات قبلی یا استمهال بدهی با دریافت سود از آنان بصورت دفتری انجام شده و بر این اساس در ساختار بانکی کشور، وجوه آزاد یا شناوری که قابلیت دادن تسهیلات به واحدهای تولیدی جدید باشد وجود ندارد و واحدهای تولیدی به شدت با کمبود منابع مالی برای تولید و اشتغال روبه رو هستند.

این افزایش نقدینگی در نظام بانکی، منابع شناور آزاد نبوده و فقط آثار تورمی در اقتصاد دارد که بیشترین آثار آن نیز متوجه دهک های درآمدی پایین جامعه خواهد بود.

ایشان عدم استقلال بانک مرکزی را عامل استقراض دولت ها از آن برای کسری وجوه خود دانسته که موجب افزایش بی‎رویه حجم نقدینگی می شود و در ادامه عدم برخورد قاطع بانک مرکزی سبب شده تا بانک های تجاری به جای بانکداری به بنگاه داری بپردازند.

واگذاری امور به تشکل های تولیدی و صنفی10 تشکل بخش معدن و صنایع معدنی کشور یادآور می شوند به منظور کاهش تصدی گری دولت از فراگردهای امور تولیدی و اقتصادی، دولت باید نقش اجرایی و نظارتی خود را به تشکل های تولیدی و صنفی واگذار کند چراکه ساختار دیوان سالاری کشور همچنان مانعی بر سر راه کارآفرینی است.

فعالان بخش معدن تأکید می کنند کاهش تصدی گری دولت از طریق واگذاری اجرای بخشی از امور مربوط به تولید، اصناف و مشاغل به تشکل های تولیدی و صنفی و در مقابل پاسخگویی آنها مهمترین عامل برای کوچک کردن دیوان سالاری و رفع موانع تولید و جهش تولید است.

راهکارهای برون رفت از مشکلاتاین تشکل ها در ادامه با برشمردن مشکلات اقتصادی و تولیدی کشور و دلایل آن، راهکارهای پیشنهادی خود را برای حل این معضلات ارائه کرده و الزام بانک های کشور به هدایت کل نقدینگی سپرده های بانکی به بازار سرمایه طی دوره دوساله ، استقلال بانک مرکزی در جهت کنترل نقدینگی و جلوگیری از بنگاه داری بانک‎ها و نظارت بر هدایت سپرده‎های بانکی به بازار سرمایه و کاهش تورم به یک رقمی و به‎دنبال آن کاهش هزینه سرمایه و الزام دولت به اجرای قانون رفع موانع تولید و کاهش تصدی گری از طریق واگذاری بخشی از وظایف به تشکل های تولیدی و صنفی را ازجمله این راهکارها می دانند.

ایشان اضافه می کنند: الزام دولت به تعریف پروژه های سرمایه ای با ایجاد امکانات زیربنایی معادل نقدینگی در گردش کشور جهت هدایت نقدینگی به پروژه های تولیدی و خدماتی در بازار سرمایه ، کاهش ریسک سرمایه گذاری از طریق ایجاد امنیت و تعاملات بین المللی و دسترسی به منابع ارزان بین المللی و واگذاری سهام شرکت های دولتی و نیمه دولتی از طریق بورس بگونه ای که مدیریت اینگونه شرکت ها از انحصار دولت خارج و در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد ، می تواند راه‎حل مؤثری برای مشکلات اقتصادی و تولیدی کشور باشد.

خانه معدن ایران، انجمن سنگ آهن ایران، انجمن سنگ ایران، انجمن زغال سنگ ایران، انجمن مهندسی معدن ایران،کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز کشور، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های سرب و روی ایران و انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران بار دیگر و در پایان نامه خود تأکید می کنند، رسیدن به اهداف تعیین شده در اقتصاد کشور و جهش تولید از ظرفیت قوای سه گانه خارج بوده و نیازمند تصمیمات راهبردی و دستورات ویژه رهبری است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: معدن - معدن و صنایع معدنی - صنایع معدنی - تولید - اقتصاد - مشکلات اقتصادی - اقتصاد مقاومتی - جهش تولید - انجمن - اقتصادی - کشور - بخش خصوصی - تشکل - صنایع - مقاومتی - اساتید دانشگاه - کمیسیون معادن - تولیدکنندگان - مشکلات - تولیدی - صادرکنندگان - قوای سه گانه - خصوصی - تخصصی - ارسال - انجمن صنفی - کارفرمایی - مواد نسوز - ویژه - نامه

آخرین اخبار سرویس:
در چه صورتی پاندمی کرونا تا پایان 2021 خاموش می شود؟

قیمت روز خودرو

پیشرفت بیش از 58 درصدی فولاد شادگان

جزییات قطعی برق سه شنبه 7 بهمن در تهران اعلام شد

نماینده ایران در بانک جهانی تعیین شد

واردات خودروی آمریکایی ممنوع است

کرونا مانع ادامه کار جمعه بازار پروانه شد

صادرات منطقه ای ایران از راه امارات قابلیت افزایش دارد

پهپادهای بالاخواه و آینده جنگ هوایی

انتقاد وزیر راه از فرسودگی بالای ناوگان مینی بوس

قیمت خودرو تا پایان سال افزایش نخواهد یافت/کاهش 40 تا 120 میلیونی خودروهای چینی

افزایش ثروت میلیاردر های جهان در دوره کرونا

نقش پالایشگاه ستاره خلیج فارس در ارزآوری و کنترل نرخ ارز

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در 4 استان / احتمال بازگشت محدودیت ها به شهرهای زرد

قیمت جدید انواع موتور برق

اراده ای برای اصلاحات اساسی در اقتصاد وجود ندارد

معافیت برای حقوق 4 میلیون تومان و کمتر از آن

شرکت جذب نیرو

چرخکارزیگزال دوزومیاندوز

کارشناس فروش تلفنی

فروشنده خانم

استخدام مدیر فروش

طرح تجمیع گرایش های دکتری بازار کار گسترده تری ایجاد می کند

انواع رول ضد تعریق را چند بخریم؟

احتمال خاموشی برق خانگی در روز سه شنبه

قاچاق چوب به کشور انکارناپذیر است/ استفاده از پهپاد برای کشف قاچاقچیان

اجرای طرح جدید برای حمایت از سهامداران خُرد

تثبیت اشتغال 91 هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در منطقه آذربایجان

ضرورت دسترسی شرکت های حوزه انرژی به بازار

صرفه جویی ارزی 8 میلیارد دلاری با خودکفایی کشور در تولید بنزین

استقبال مردم پیش بینی ها را بر هم زد

نصب فیلتر دوده بر روی اتوبوسهای فرسوده موجب هدررفت منابع مالی می شود

پیش بینی بورس فردا 7 بهمن 1399

قیمت جهانی نفت امروز 99/11/06|برنت 55 دلار و 26 سنت شد

نمایشگاه مجازی کتاب / فروش 31 میلیاردی در 5 روز

لزوم کاربردی بودن طرح های پژوهشی

پیش بینی قیمت طلا امروز 7 بهمن + جزییات

پیش بینی زوال عقل با معاینه چشم

برگزاری مجمع شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت تا اواخر بهمن

افزایش تقاضا و محدودیت ظرفیت دو علت افزایش قیمت بلیت پروازها

بازنگری در شیوه نامه فولاد بدون علامت منفی به بورس

کارشناسی داوری صنعت نفت سپاهان

بخش خصوصی می توانست »سد تحریم« را خراب کند

سهم بخش خصوصی در اداره اقتصاد

تخصیص سرانه بنزین چه آسیب هایی ایجاد خواهد کرد؟

صادرات محصولات کشاورزی و خدمات فنی از بازگشت ارز معاف شدند

بروز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در دشت آزادگان / هشدار خودداری از خرید مرغ زنده

افزایش 25 درصدی تولید سیب در آذربایجان شرقی/ ایجاد ارتباط با کشورهای اوراسیا و عقد توافقنامه تجارت آزاد سیب

«وبوعلی» خریدار و فروشنده بود

یارانه ثروتمندان 2 برابر شد!

شراکت با ایرانی ها، شرط جدید وزارت نفت برای خارجی ها

بیش از یک هزار نفر در طرح اشتغال خانگی استان یزد ثبت نام کردند

کار و فروش اینترنتی با درامد مد نظر

نصاب ماهر (برق خودرو)

دعوت به همکاری (آقا) دپارتمان املاک

فروشنده خانم با حقوق و مزایای

نیروی خدمات خانم

تعدادی چرخکار و زیگزال دوز خانم یا آقا نیازمندیم

به یک نفر قصاب به 2تا کارگر بیخص کارمرغ نیازمندیم

قیمت انواع خامه در بازار چقدر است؟

قیمت گوشت قرمز را بالا برده اند که واردات توجیه پیدا کند

رشد فروش در گزارش 9ماهه «فزرین»

جشن کسانی که آوی خریده بودند: افزایش صد درصدی در 3 روز!

شرایط این روزهای کتاب های شعر در بازار نشر

غوغای کرونا و رکود صنایع دستی

عملیات اجرایی کارخانه استحصال طلا در سیستان و بلوچستان به زودی آغاز می شود

فروش آرد به صورت خارج از شبکه ممنوع است

تعلیق پروانه فعالیت سه شرکت خدمات مسافرت هوایی

شرایط پرداخت یارانه در سال آینده/ رد پای مافیا در قیمت گذاری کالاها/ اخذ مالیات از خانه های لوکس

چین بالاتر از آمریکا اولین مقصد سرمایه گذاران خارجی در جهان شد

واکسیناسیون 16 هزار راس دام سنگین شاهرود در برابر تب برفکی آغاز شد

رشد شش برابری استقرار طرح های صنعتی در شهرک تخصصی آب معدنی کشور

آغاز هدفمندی یارانه ها با اصلاح قیمت ها

«شتوکا» صادرات نداشت

مصرف گاز در مازندران به 36.5 میلیون مترمکعب رسید/ضرورت مدیریت مصرف

افزایش 25 درصدی قیمت بلیت قطار

لاستیک های ایرانی استاندارد بین المللی ندارند! | واردات تایر با نرخ 4500 تومانی توسط برخی شرکتها

کاهش 29 درصدی نشست و برخاست پرواز ها

برنامه خاموشی های تهران اعلام شد/ منطقه خود را از روی نقشه پیدا کنید

احتمال بروز خاموشی در برخی از مناطق شمالی و سردسیر کشور

فرصتی برای کاهش آلاینده ها

راه اندازی روستا بازار تهران به زودی

گوشت وارداتی به تعادل بازار کمک می کند؟

افت 120میلیون تومانی چینی ها

صعود جهانی دلار

دلار تا کجا می تواند پایین برود؟

سرمایه گذاری خارجی در جهان 42 درصد کم شد

جزییات خاموشی های تهران امروز سه شنبه 7 بهمن + جدول

ارزش بازار «وساخت» به 911 هزار میلیارد رسید

ربات سوفیا به تولید انبوه می رسد

جزییات نوسازی سواری های کرایه بین شهری با سمند+ تسهیلات

ورودی شهرک صنعتی خادم القرآنی بروجن ایمن سازی می شود

پرداخت بیش از 35 میلیارد تومان وام به نیازمندان کرمانشاهی

اجرای طرح جدید در بورس برای حمایت از سهامداران خرد

بورس های آمریکا و آسیا گاوی شدند

همه گیری کرونا باعث حذف 255 میلیون شغل در جهان

آمادگی برای نخستین پرواز واکسن کرونا به ایران

برنامه زمانی قطع برق تهران سه شنبه 7 بهمن 99+ جدول

رالی صعودی بیتکوین و اتریوم آغاز شد؟

10 تشکل معدنی: ظرفیت قوای سه گانه پاسخگوی جهش تولید در معدن نیست

10 تشکل معدنی: ظرفیت قوای سه گانه پاسخگوی جهش تولید در معدن نیست