مطالب مرتبط:
زنگ خطر افزایش فاصله طبقاتی در جامعه
مهاجرت به خارج از کشور در «قرنطینه» شبکه پنج
خطر انقراض در کمین گوزن زرد ایرانی / زاگرس بدون تیزپای زرد صفایی ندارد
اشتباه پزشکی، نوزاد آبدانانی را در معرض خطر مرگ قرار داد/ موضوع در دست بررسی است+ فیلم
مهاجرت 316 یهودی اتیوپیایی به فلسطین
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 14 آذر 1399 ساعت 07:202020-12-04اجتماعي

مهاجرت؛ تقابل بین آرزو و زنگ خطر


مهاجرت؛ تقابل بین آرزو و زنگ خطر به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، مهاجرت واژه نام آشنای این سال هاست که برخی از آن به عنوان آرزو و عده ای دیگر به عنوان زنگ خطر یاد می کنند چرا که گروه دوم بر این باور هستند که مهاجرت .

- " واژه نام آشنای این سال هاست که برخی از آن به عنوان آرزو و عده ای دیگر به عنوان زنگ خطر یاد می کنند چرا که گروه دوم بر این باور هستند که مهاجرت به ویژه نخبگان حوزه های مختلف می تواند پیامد های منفی بسیاری را به همراه داشته باشد.

یکی از تعریف های مهاجرت این است که به هرگونه تغییر همیشگی محل اقامت گفته می شود و شامل  رها کردن فعالیت های سازمان یافته یک محل و انتقال دایره فعالیت ها به محلی دیگر است.

بنابراین، مهم ترین جنبه مهاجرت، جا به جایی است و انسان نمی تواند مهاجر باشد مگر آن که مکان خود را ترک کند که در این میان، باید توجه کرد که صرفا ترک مکان به معنای مهاجرت نیست تا جایی که به طور مثال؛ ممکن است شما مسافر یا ناگزیر باشید و به طور موقت در کشور یا محلی دیگر ساکن شوید که به این گونه جا به جایی ها مهاجرت گفته نمی شود.

چرا که محل سکونت برای همیشه تغییر پیدا نکرده است.

مهاجرت شامل داخلی و بین المللی است که در خصوص مهاجرت داخلی باید گفت که معمولا آزاد است و در حقیقت، افراد حق انتخاب دارند و معمولا مهاجرت های بین المللی استرس زاتر هستند، چون فرد علاوه بر جا به جایی، باید خود را با فرهنگ، زبان و همچنین انتظارات و تعهدات اجتماعی متفاوت هماهنگ سازد که شامل مهاجران قانونی، غیرقانونی، پناهندگان و پناه جویان می شوند.

صالح قاسمی کارشناس جمعیت شناسی در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با مهاجرت و ارتباط آن با نرخ جمعیت در کشور اظهار کرد: ما سه شاخص داریم که روی نرخ جمعیت تاثیر می گذارند که از آن جمله می توان به نرخ موالید، مرگ و میر و دیگری مهاجرت اشاره کرد که هر سه آن ها تعیین کننده مثبت یا منفی بودن نرخ رشد هستند.

بیشتر بخوانید خواب سودجویان برای رویاهای متقاضیان لاتاری" وی بیان کرد: نرخ موالید یعنی تعداد تولدها، مرگ و میر یعنی میزان مرگ و میر ها و نرخ مهاجرت یعنی این که مجموع مهاجرت از خارج به داخل و از داخل به خارج در وضعیت مثبت است یا منفی؟! قاسمی تصریح کرد: در بسیاری از کشورها، موضوع مهاجرت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و به همین دلیل، مهم بودن آن در کشورمان را نیز نمی توان نادیده گرفت، اما با توجه به این که میزان مهاجرت بسیار زیاد نیست ما می توانیم بگوییم که شاخص مهاجرت در نرخ رشد، در مقایسه با موالید و مرگ و میر کمترین تاثیر را دارد.

این کارشناس جمعیت شناسی گفت: ما در موضوع مهاجرت نزدیک به یک میلیون و هشتصد هزار اتباع خارجی ساکن در ایران داریم و همچنین، نزدیک به یک میلیون و نهصد و پنجاه هزار نفر ایرانیان مقیم خارج از کشور داریم که البته تاکید می کنم این آمار نسل اول مهاجرت است.

یعنی ایرانیانی که شناسنامه و تابعیت ایرانی دارند و در کشوری خارج از ایران ساکن هستند که اگر فرزندان این افراد که شناسنامه ایرانی ندارند را محاسبه کنیم این جمعیت به حدود چهار میلیون نفر افزایش پیدا می کند.

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگری که در خصوص مهاجرت در کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است این است که مهاجرپذیری ما معمولا مهاجرپذیری نخبگانی نیست بلکه اغلب از کشور های افغانستان، پاکستان، عراق و از این دست کشورهاست و در حقیقت، نیروی کار ساده را در موضوع مهاجرت در داخل کشور داریم که برای ورود به ایران انگیزه دارند، اما در مهاجرفرستیمان یعنی مهاجرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند اغلب از قشر نخبگانی و تحصیل کرده هستند.

یعنی ایرانیانی که یا دانشجویان و تحصیل کردگانی هستند که در ایران دانش، تخصص و فناوری بدست آوردند و به خارج از کشور مهاجرت کرده اند و یا سرمایه داران و یا سرمایه گذارانی هستند که با هدف اقتصادی و تجارت از کشور خارج شده اند که هر دو گروه نخبگانی و موثر محسوب می شوند.

بنابراین، در حقیقت، مهاجرپذیری ما نیروی کار ساده است و مهاجرفرستی ما نخبگانی است.

قاسمی افزود: نکته ای که باید توجه کنیم این است که به طور طبیعی و رایج، در تمام دنیا، گردش نخبگان وجود دارد، اما باید ببینیم که موازنه ورود و خروج نخبگان در ایران موازنه مثبتی است یا خیر؟! که متاسفانه در حال حاضر این طور نیست.

وی تاکید کرد: درمورد موضوع مهاجرت، آن چه که خیلی به چشم می آید این است که متاسفانه، ما در خصوص مهاجرت در کشور، یک متولی مشخص و یک سازمان یا نهاد مدیریت کننده و سیاست گذار نداریم که علاوه بر آمار های دقیقی که ارائه می دهد، در حوزه مهاجرت نیز سیاست گذاری کند و در حقیقت، فقط یک بخش هایی از وزارت کشور و یا برخی از نهاد های دیگر در این رابطه فعالیت می کنند، اما پر واضح است که رصد های مقطعی و بخشی، جزء کوچکی از یک نهاد کفایت کننده نیست.

قاسمی خاطرنشان کرد: ما نیازمند یک نهادسازی در حوزه مهاجرت هستیم و به همین دلیل، من فکر می کنم در حوزه مهاجرت، اگر یک سیاست گذاری درستی به ویژه درمورد کشور های هم پیمان که از لحاظ استراتژیک و ایدئولوژیک با کشور ما همراهی کلان دارند اتفاق بیفتد می توانیم گردش نخبگانی خوبی را به وجود آوریم و به جای ازدست دادن جمعیت بیشتری از نخبگان خود، این گردش را در کشور شکل دهیم.

بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران در پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف، در رابطه با مهاجرت بیان کرد: مهاجرت به خصوص مهاجرت های بین المللی به امری بسیار رایج و متداول در جهان امروز تبدیل شده است چرا که تقریبا هیچ کشوری در جهان پیدا نمی شود که با پدیده مهاجرت نیروی انسانی به خارج یا ورود به داخل کشور خود مواجه نباشد و همه کشور ها با درجات مختلفی از این پدیده روبرو هستند که وجه تمایز کشور ها در زمینه فرصت یا تهدید بودن مهاجرت برای آن ها، نوع مواجهه کشور ها با موضوع و نحوه سیاست گذاری و مدیریت آن است.

وی اظهار کرد: واقعیت این است که چنانچه رویکرد سیاستی منسجمی برای کنترل و مدیریت پدیده مهاجرت توسط نظام حکمرانی و جامعه (فرستنده و گیرنده) وجود نداشته باشد مهاجرت ورودی و خروجی هر دو تبدیل به بحران و چالش اساسی برای کشور ها خواهد شد.

مدیر رصدخانه مهاجرت ایران تصریح کرد: متاسفانه کشور ایران که برای دهه های متمادی در معرض جریان گسترده مهاجرت های خروجی و ورودی قرار دارد فاقد هرگونه آمار و اطلاعات منظم و مدون، بانک داده و همچنین سیاست های مهاجرتی منسجم در این حوزه بوده است که فقدان داده و اطلاعات مدون مهاجرتی در کشور باعث به وجود آمدن سوء برداشت و مباحث مغالطه آمیز در میان ذی نفعان مختلف این حوزه در زمینه رتبه و جایگاه ایران در شاخص های مختلف مهاجرتی و نیز ریشه ها و تبعات اقتصادی و اجتماعی این پدیده شده است.

حال، نگاهی به جمعیت ایرانیان خارج از کشور بیندازیم که بر اساس آخرین آمار موجود در سال 2020 میلادی، جمعیت مهاجران جهان در سال 2019 میلادی بیش از 272 میلیون نفر است که 3/52 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد که بر اساس آخرین آمار موجود قابل استناد در سال 2019 میلادی، جمعیت مهاجران ایرانی در دنیا 9/1 میلیون نفر است که این تعداد در سال 1990 میلادی بیش از 820 هزار نفر بوده است که این آمار حاکی از این است در طول 30 سال گذشته، جمعیت مهاجران ایرانی 3/2 برابر شده است.

این در حالی است که سهم ایران از جمعیت جهان چیزی در حدود 07/1 درصد است و سهم ایران از جمعیت مهاجران جهان از رقم 0/54 درصد در سال 1990 میلادی به رقم 0/70 درصد در سال 2019 افزایش پیدا کرده است که جمعیت ایران در مقایسه با سهم جهانی رتبه پایین تر را دارد.

بر اساس آمار قابل استناد سازمان ملل و بانک جهانی (2020) میلادی، امارات متحده عربی، آمریکا، کانادا، آلمان، انگلستان، ترکیه، سوئد، استرالیا، اسراییل و کویت، ده کشور در جهان با بیشترین جمعیت ایرانیان خارج از کشور هستند که طبق آخرین آمار موجود در سال 2018 میلادی، دارندگان اقامت خانوادگی رقمی بیش از 42 هزار نفر هستند که در رتبه های بعدی، دارندگان اقامت تحصیلی با رقم 21 هزار و اقامت کاری با رقم نزدیک به 18 هزار نفر قرار دارند.

نگاهی به آمار جهانی نشان می دهد که تعداد دانشجویان بین المللی در جهان از رقم 2 میلیون نفر در سال 2000 میلادی به رقم 5/3 میلیون نفر در سال 2019 میلادی رسیده است که این موضوع حاکی از این است که تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور همراستا با افزایش کل جمعیت دانسجویان کشور و نیز افزایش جمعیت دانشجویان بین المللی در جهان، روند صعودی داشته و از تراز 19 هزار دانشجو در سال 2003 میلادی به تراز 53 هزار دانشجو در سال 2017 رسیده است که با وجود این که تعداد دانشجویان بین المللی ایرانی روندی فزاینده داشته است, امّا تعداد آن ها در سال های اخیر تقریبا ثابت شده و در تراز 52 هزار نفر ثابت باقی مانده است.

بیشتر بخوانید واکنش وزیر کار به مهاجرت پرستاران به خارج از کشور" یکی از واقعیت های پیش روی جامعه ایران حاکی از این است که بر اساس آمار و اطلاعات مبتنی بر مراجع قابل استناد و همچنین پیمایش های صورت گرفته، نیروی محرکه اصلی مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور، مسائل و چالش های اقتصادی است که خود را در قالب کانال های مهاجرتی نشان می دهد.

علیرضا اکبر منادی، حقوقدان در یکی از گفتگو های خود در رابطه با علت اصلی مهاجرت ایرانیان اظهار کرد: مسائل اقتصادی یکی از پررنگ ترین دلایل مهاجرت مردم کشور ما است و این بدین معناست که بیشترین تقاضا از کشور ما به دیگر کشور ها به دلیل شرایط اقتصادی است.

وی بیان کرد: ممکن است فردی به خاطر کسب درآمد بالا قصد مهاجرت داشته باشد و بعضی دیگر از افراد نیز به دلیل رفاه بیشتر ترجیح می دهند که مهاجرت کنند.

یعنی با مقدار سرمایه خود می توانند در کشور دیگر رفاهی متوسط رو به بالا را برای خود فراهم کنند.

این حقوقدان تصریح کرد: برخی از افراد دیگر که معمولا شامل دانش آموزان یا دانشجویان هستند، به دنبال سیستم آموزشی، بهداشتی و همچنین در جستجوی محیطی با آرامش بیشتری هستند که در این میان، دسته دیگری از افراد هستند که شرایط آب و هوای مطلوب علت اصلی مهاجرت آن هاست.

وی از تبلیغات، اینترنت، اخبار و فضای مجازی به عنوان عمده دلایلی که باعث سوق دادن افراد به مهاجرت می شوند، یاد کرد که در فیلم" ها، سایت ها و اخبار راجع به کیفیت زندگی در کشور های دیگر تبلیغ می شود.

حالا باید بدانیم که تبلیغات مهاجرت در کمین افراد به ویژه نسل جوان است که با کوچک ترین وعده آن طرف آبی ها به دنبال تحقق آرزو های خود می روند که این می تواند زنگ خطری نیز برای کاهش جمعیت جوان کشور باشد که بیش از پیش، توجه مسئولان مربوطه را می طلبد.

بیشتر بخوانید واقعیت مهاجرت ایرانیان به خارج از زبان آمار" گزارش از فاطمه میرزایی دخت انتهای پیام/
کلید واژه ها: مهاجرت - مهاجر - زنگ خطر - آرزو - باشگاه خبرنگاران - گروه - فعالیت - دیگر - سازمان یافته - تقابل - خبرنگاران - حوزه - واژه - باور - مهم ترین - اجتماعی - نخبگان - باشگاه - انتقال - سازمان - یکی از - تغییر - مختلف - همراه - انسان - اقامت - ویژه - رفاه - مکان - محلی

آخرین اخبار سرویس:
162 واحد صنعتی استان یزد به تعهد اجتماعی خود در حوزه آلایندگی عمل نکردند

افزایش آلاینده های جوی در کلان شهر ها از اواسط هفته

فراخوان رویش های خلاقانه دانش آموزی در جشنواره ایدنو

بازگشایی مدارس و حضور 10 تا 20 درصدی دانش آموزان در کلاس ها

پاک سازی و مستندنگاری مردان نمکی در دست اقدام

مردم مهاباد دیشب دمای 16 درجه زیر صفر را تجربه کردند

بی خانمان ها را به گرمخانه ها ببریم + نشانی

اتمام پروژه نصب مانیتورهای اطلاع رسانی در مبادی ورودی کوهستان تا پایان بهمن ماه

ثبت نام 48 درصدی دانش آموزان بازمانده از تحصیل در خراسان شمالی

10 هزار موتور در طرح «موتوریار» به پارکینگ نرفت

50 روستای مازندران کماکان گرفتار برف هستند

کمکهای آموزشی شرکت مدیران خودرو به دانش آموزان محروم

نخستین فرهنگسرای شهر تهران به ساختمان دوستدار دوچرخه پیوست

بهره مندی 3 میلیون نفر از اجرای طرح ناظران سلامت توسط جوانان/از خانواده های آسیب دیده حمایت می شود

افزایش دمای هوای استان از اواسط هفته

راهکار مقابله با توالی فساد/ضرورت ممیزی املاک در سطح پایتخت

آخرین جزییات طرح«موتوریار» در پایتخت

آلودگی به شهرهای بزرگ کشور باز می گردد

ترافیک نیمه سنگین در ورودی های تهران

کولاک برف برفراز اردبیل؛ رانندگان احتیاط کنند

اهدای 50 دستگاه تبلت به دانش آموزان نیازمند همدانی

هلال احمر آذربایجان غربی به 186 فرد گرفتار در کولاک امدادرسانی کرد

سراب با دمای منفی 30 سردترین شهر ایران شد

پاکسازی محور های مواصلاتی استان قزوین از زباله

وضعیت باغ وحش ارومیه به صورت مستمر پایش می شود

امداد رسانی به مسافران اتوبوس در راه مانده در بخش رخ تربت حیدریه

شب سرد کرمانشاه/ دمای سنقر به 13 درجه سانتی گراد زیر صفر رسید

اهدای 500 تبلت به دانش آموزان نیازمند بمی

آلودگی هوای قزوین تا پایان هفته تشدید می شود

مازوت ایران چند برابر آلوده تر از مازوت کشورهای پیشرفته است

300 کیلومتر راه روستایی مازندران بسته است/ ارتفاع 130 سانتی برف

کاهش دما همچنان مهمان فارس

3 خبر کوتاه از اشنویه

آخرین جزییات طرح موتوریار در پایتخت

دمای دیزین به منفی 22 درجه رسید

کانال جمع آوری آبهای سطحی جنوب غرب پایتخت بهره برداری شد

3 معلمی که در مدرسه کانکسی سوختند +فیلم

بازگشایی مدارس و حضور 10 تا 20 درصدی دانش آموزان در کلاس ها

مراسم استقبال از پیکر شهیـد »کامبیز مردای نسب« برگزار شد

محور خلخال - پونل مسدود شد

وضعیت آب و هوا در 9 دی

آغاز تخریب دیوارهای زندان سمنان/کاروانسرای شاه عباسی سمنان آزاد شد

شهرداری اهواز نرده های رودخانه کارون را 2 سال پس از سیل ترمیم نکرده؛ خطر بیخ گوش کودکان اهوازی + فیلم

باد، باران و برف؛ مهمانان خراسان رضوی

چند درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی هستند؟

محدودیت تردد به داخل شهر های قرمز ادامه دارد

زیست سه یوزپلنگ در نایبندان طبس

820 کیلومتر - باند از جاده های لرستان برفروبی شد

اتمام پروژه نصب مانیتورهای اطلاع رسانی در مبادی ورودی کوهستان تا پایان بهمن ماه

سرعت وزش باد در زابل به 104 کیلومتر بر ساعت رسید

ورودی های فیروزآباد نیازمند ساماندهی

ساخت مجتمع آموزشی خیرساز با رویکرد سبز در شهر کرمان

تمام محورهای اصلی و فرعی استان کردستان باز است

محدودیتی برای فعالیت های گردشگری در خراسان رضوی وجود ندارد

قوچان با 15 درجه زیر صفر، سردترین شهرستان خراسان رضوی

ساخت اماکن مذهبی با تاییدیه اوقات امکان پذیر است

سرمای هوا جریان آب درگنجنامه همدان را کند کرد

راه دسترسی به 164 روستا در آذربایجان غربی بازگشایی شد

نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد استان کرمانشاه افتتاح می شود

امشب آخرین مهلت ثبت نام آزمون دستیاری

بازگشایی مدارس و حضور 10 تا 20 درصدی دانش آموزان در کلاس ها

مسیرهای مواصلاتی قزوین از زباله پاکسازی شد

اجرای طرح محدودیت تردد به داخل شهرهای قرمز و نارنجی ادامه دارد

زیست 350 گونه گیاه دارویی و معطر در لرستان

ماندگاری دمای زیر صفر در بیشتر مناطق استان یزد

هوای سرد در استان همدان ماندگار است

طرح محدودیت تردد در چه شهرهایی اجرا می شود؟

گرد و خاک در سیستان و بلوچستان 130 نفر را به مراکز درمانی کشاند

درخواست حناچی از شهروندان در شب های سرد

باد و گرد و خاک در سیستان و بلوچستان پایان یافت

دانلود فیلم کلاس تربیت کودک پایه دهم مورخ چهارم بهمن

خروج سامانه بارشی از استان سمنان

تداوم سرمای شبانه در خراسان رضوی

تداوم هوای سرد و آسمان آفتابی در خوزستان

30.1 درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی اند/ لاغری 6 درصد جمعیت دانش آموزی

بارش برف و شادی مردم ایلام

اتوبان قم - تهران در صدر جدول تصادفات فوتی/وضع نگران کننده جاده قم - جعفریه

سردترین نقطه زنجان را بشناسید

احمد بیرشک و تلاش در مسیر احیای دانش

ترافیک نیمه سنگین در ورودی های تهران

مراجعه 130 نفر به مراکز درمانی بر اثر گرد و خاک در سیستان وبلوچستان

بیش از 7630 کیلومتر از راه های مازندران برف روبی شد

کاهش کیفیت هوای پایتخت طی امروز

آخرین جزییات طرح«موتوریار» در پایتخت/ 10 هزار موتور به پارکینگ نرفت!

هوای کلانشهرها آلوده می شود/وزش باد شدید در نوار شرقی کشور

آتشِ مدارسِ کانکسی برجان معلمان

بازگشایی راه 100 روستای شهرستان هوراند

رنگ بندی جدید شهرها؛ هیچ شهر قرمز کرونا نداریم + جدول (شنبه 4 بهمن 99)

19 استان درگیر برف، سیل و آبگرفتگی

دمای زیر صفر تمامی شهرستان های خراسان رضوی/ قوچان سردترین شهرستان

آخرین وضعیت تردد به شهرهای قرمز و نارنجی

مرور هنر چوب و منبت در حرم رضوی/بخش هفتم/

استخدام 25 هزار معلم حق التدریس در سال جاری

جوی آرام در آسمان خوزستان

طبیعت زمستانی دریاچه ارومیه

سراب با منفی 30 درجه سردترین شهر ایران/ اختلاف 57 درجه ای سردترین و گرم ترین نقطه کشور

غلامرضا شمس ناتری بارش برف در ارتفاعات چالوس

بازدید سرزده استاندار قزوین از گرمخانه ها

هوا گرم می شود/ هشدار نسبت به بازگشت آلودگی به کلانشهرها

سفر به سرزمین آلوچه ایران، جایی که بهشت در دستان شما خواهد بود!

مهاجرت؛ تقابل بین آرزو و زنگ خطر

مهاجرت؛ تقابل بین آرزو و زنگ خطر