مطالب مرتبط:
ابلاغ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به دولت
تغییرات اقلیمی چگونه به موضوعی راهبردی در حوزه امنیت ملی آمریکا تبدیل شد؟
طرح راهبردی مجلس؛ هشدار و انذارهایی که دیده نشد
نامه قالیباف به روحانی| قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به دولت ابلاغ شد
متن کامل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:352020-12-03سياسي

بهارستان، اقدام راهبردی و نسبیت مذاکره


ایرنا- طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، درحالی این هفته در مجلس تصویب شد که نه از مجری این طرح یعنی دولت و وزارت امورخارجه مشورتی گرفته شده و نه بر پیش فرض های منطقی استوار است.

- تهران-ایرنا- طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، درحالی این هفته در مجلس تصویب شد که نه از مجری این طرح یعنی دولت و وزارت امورخارجه مشورتی گرفته شده و نه بر پیش فرض های منطقی استوار است.

به نظر می رسد این رویکرد در تصویب چنین طرح مهمی در راستای نظریه نسبیت مذاکره باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سیاسی ایرنا، مجلس یازدهم روال قانونگذاری در جمهوری اسلامی را به دو دوره پیش و پس از خود تقسیم کرده است و شاهد این مدعا، هم روال تصویب طرح ها و هم محتوی طرح های تصویبی است.

اگر تا پیش از این مجلس در مسیر نوشتن طرح هایی که دولت مسوول اجرای آن هاست، دیدگاه نماینده دولت را دستکم تا حدی در نظر می گرفت، در مجلس یازدهم این روند در چند طرح مشخص با اخلال های عجیبی روبرو شده است.

هم در طرح موسوم به طرح راهبردی مجلس برای رفع تحریم ها که این هفته تصویب شد و هم در طرح تامین کالاهای اساسی که همچنان با اما و اگرهایی روبروست، نظر دولت مورد بی توجهی قرار گرفته است.

در پاسخ به چنین انتقادی محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیات رییسه مجلس گفته است: مجلس برای این طرح هماهنگی های لازم را به عمل آورده و بیش از 2 ماه با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مذاکره شده است.

این در حالی است که کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: طرح فوق از سوی مجلس تهیه شده و بر اساس روال جاری در نهاد قانون گذاری کشور حاصل نظر و اجماع نمایندگان محترم مجلس بوده و دبیرخانه ملاحظات مد نظر را در این خصوص به مجلس اعلام کرده است.

با این اوصاف در حالی که رییس جمهوری بعنوان رییس شورای عالی امنیت ملی، چنین طرح هایی را به زیان کشور می داند، می توان دریافت که دیدگاه این شورا در طرح نمایندگان رعایت نشده است.

تداوم واکنش ها به مصوبه مجلس مصوبه روز دوشنبه مجلس با عنوان طرح راهبردی برای لغو تحریم ها همچنان واکنش هایی از سوی مقامات و مسوولان و نیز تحلیلگران را در پی داشت.

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری دیروز در جلسه هیات وزیران تاکید کرد: دولت با مصوبه دیروز -سه شنبه- مجلس موافق نیست و آن را برای فعالیت های دیپلماتیک مضر می داند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری هم از ارسال نامه دولت به شورای نگهبان درباره مصوبه مجلس خبر داد و تصریح کرد: معاون حقوقی رییس جمهوری گزارشی درباره ایرادات این مصوبه ارائه کرده مبنی بر اینکه هم بار مالی دارد، دخالت در کار قوه مجریه و شورای عالی امنیت ملی است.

نمی شود با موضوع مهم امنیت ملی کشور برخورد لحظه ای و احساسی کرد و این نیازمند تدابیر زیادی است.

دولت مخالف است و نظر خود را هم به شورای نگهبان نوشته و امیدواریم شورای نگهبان مد نظر قرار دهد.

موضوعی که البته نادیده گرفته شد و شورای نگهبان در جلسه عصر روز چهارشنبه خود این طرح را تایید کرد.

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری هم دیروز در جمع خبرنگاران حاضر شد و مصوبه مجلس را فاقد پختگی لازم دانست و گفت: درباره مصوبه مجلس با بخش های ذیربط مشورتی انجام نشده است.

این طرح پختگی لازم را ندارد و اعضای دولت نگران بودند این طرح ممکن است در روابط دیپلماتیک و مسائل داخلی مشکلاتی ایجاد کند.

حمید ابوطالبی مشاور سیاسی پیشین رییس جمهوری هم در توییتی نوشت: مجلس انقلابی که ظاهرا دکترین تازه ای دارد، می تواند هر قانونی خواست وضع کند، ولو درخصوص مسائل هسته ای؛ ولی نمی تواند هر چه تصویب کرد را اجرا نماید، حتّی در مسائل اقتصادی.

ایرادات شکلی و ماهیتی مصوبه جدید مجلس به نظر می رسد طراحان این طرح پیش فرض های غلطی درباره آن دارند.

یکی از پیش فرض های نمایندگان در تصویب این طرح عادی بودن شرایط و درآمدهای دولت است و شاید به همین دلیل باشد که بی اعتنا به تنگناهای بی شمار اقتصادی و معیشتی کشور و دشواری اداره آن در شرایط تحریم های شدید، از دولت خواسته اند تا طرح هایی را در دستور کار یک ماهه یا دو ماهه قرار دهد که منابع مالی گسترده ای نیاز دارد.

به گفته حسینعلی امیری معاون پارلمانی دولت، طرح در شرایط کنونی بار مالی بر دولت تحمیل می کند و بر اساس اصل 75 باید منابع آن از سوی طراحان تعیین شده و قابلیت تامین داشته باشد.

نمایندگان در مقدمه طرح 9 ماده ای خود آن را در چارچوب گام های کاهش تعهدات هسته ای اعلام کردند و این در حالی است که پیمودن مسیر خروج از پروتکل الحاقی منجر به نابودی برجام خواهد شد و کاهش تعهدات هسته ای در چارچوب همان برجام تعریف شده است.

این پیش فرض طرح هم در هرچارچوبی قرارگیرد در چارچوب مشخص کاهش گام به گام تعهدات هسته ای نیست.

پیش فرض دیگر نمایندگان در طرح مذکور آن است که آمریکا و متحدان آن در سالهای اخیر در راستای شکست برجام تحریم های ظالمانه، ترور سردار قاسم سلیمانی، اقدامات خرابکارانه در سایت های هسته ای ایران، و تلاش برای بازگرداندن تحریم های ایران اقدام کرده اند و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم این طرح را برای مقابله با چنین اقداماتی تصویب کرده اند.

یکی از پیش فرض های نمایندگان در ماده 7 طرح مذکور آمده است.

بر اساس این ماده دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف از جمله کشورهای 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) توافق هسته ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

مهلتی که البته بعد از رفت و برگشت به شورای نگهبان به دو ماه افزایش یافت.

این پیش فرض از آن رو عجیب است که این چهار کشور به حکم ماندن در برجام اساسا تحریمی علیه ایران اعمال نکرده اند که برای رفع آن زمان اعلام شود.

تحریم های اعمال شده علیه ایران از سوی ایالات متحده آمریکا یعنی کشوری است که دقیقا برای اعمال این تحریم ها از برجام خارج شد.

اروپا و حتی متحدان ایران طی سه سال گذشته گرچه نتوانستند در برابر این زیاده خواهی ها عملکرد قابل قبولی داشته باشند اما تحریمی هم از سوی آن ها وضع نشد.

چنین دیدگاهی در قبال اروپا، چین و روسیه با خروج از پروتکل الحاقی، به بهانه بدعهدی آمریکا، نه تنها عقلایی به نظر نمی رسد بلکه اروپا و متحدان ایران را هم به جبهه آمریکا سوق خواهد داد.

نمایندگان مجلس با این پیش فرض که بازگشت به روال عادی در اقتصاد جهانی موضوعی ساده و سریع السیر است به دولت و1+4 دو ماه فرصت داده اند تا اگر تحریم های بانکی و نفتی و.

از سوی آنها رفع نشد، طرف نخست باید نظارت هایی مانند اجرای پروتکل های الحاقی را متوقف کند.

این در حالی است حتی اگر اروپا و چین و روسیه همین امروز هم تهدید بهارستان نشینان را جدی گرفته و اقدام به مقابله با آمریکا کنند، دستکم 6 ماه تا یکسال زمان لازم خواهد بود تا درباره سازوکار این ایستادگی برنامه ریزی شود.

استبداد تصویب، نسبیت مذاکره مجلس یازدهم در کنار تصویب طرح هایی با محتوای عجیب، روال این تصویب ها را هم دستخوش تغییر کرده است.

طرح هایی که بعضی از آن ها فاقد پشتوانه های اجرایی و در تقابل با اقدامات دولت است، بدون مشورت و اعمال دیدگاه قوه مجریه تصویب شده و زمانی که دولت با محتوی طرح و روال تصویب آن مخالفت می کند متهم به استبداد می شود.

دولت ورود به مسائل هسته ای و تصمیمات در این زمینه را در محدوده مسوولیت شورای عالی امنیت ملی می داند، نماینده مجلس در پاسخ به آن با توهین آمیزترین لحن ممکن دولت را متهم به استبداد می کند.

در حالی که دولت تصمیم گیری درباره برنامه هسته ای را فراقوه ای می داند، نماینده مجلس تاکید می کند باید نشان دهیم در راس امور هستیم.

در کنار هم قرار دادن اقدامات و اظهارنظرهای نمایندگان در دوره 6 ماهه حضور در بهارستان از استیضاح وزرا تا تهدید رییس جمهوری به اعدام، مستبد و استبداد را آشکارا مشخص می کند.

اینکه اما چرا مخالفان دولت در بزنگاه حساسی که احتمال لغو تحریم ها بیشتر از همیشه است، اقدام به تصویب طرحی کرده اند که نتیجه واضح آن همیشگی شدن تحریم هاست، موضوع مهمی است که ریشه در نظریه نسبیت مفهوم مذاکره برای آن ها دارد.

با دقت در اظهارنظرهای اخیر درباره مذاکره با آمریکا از سوی مخالفان دولت مشخص می شود که مذاکره با غرب اگر از سوی دولت روحانی صورت گیرد خیانت است اما اگر همین مذاکره از سوی جناح سیاسی محبوب آن ها صورت گیرد نه تنها ضروری بلکه باید برای آن برنامه ریزی هم کرد.

فریدون عباسی رییس کمیسیون انرژی مجلس در توضیح یکی از دلایل تصویب این طرح به صراحت گفته است: این مصوبه برای آن است که اگر در آینده مذاکرات داشته باشیم، تیم مذاکره کننده ما با عزت برود مذاکره کند نه با ذلت.

مذاکره در آینده ای که همفکران در مسند ریاست قرار گرفته اند، عزتمند و مذاکره در حال حاضر که روحانی در مسند ریاست است ذلت آفرین.

این گزاره خلاصه انگیزه تمام صغری ها و کبری های چیده شده طی ماه های و هفته های گذشته است.

قربانی این نسبیت مفهوم مذاکره با آمریکا هم منافع ملی و معیشت مردم خواهد بود.


کلید واژه ها: وزارت امورخارجه - تصویب - مجلس یازدهم - راهبردی - مجلس - لغو تحریم - طرح ها - دولت - اقدام - جمهوری اسلامی - یازدهم - مذاکره - نظریه نسبیت - قانونگذاری - تحریم - وزارت - هفته - مجری - روال - خبرنگار - نماینده - دیدگاه - اسلامی - جمهوری - گزارش - سیاسی - مسوول - دوره - مسیر - روند

آخرین اخبار سرویس:
نقش جن گیران در اتخاذ تصمیمات مرموزانه

رییس جمهور چین خواستار همکاری های بیشتر بین المللی شد

گفت وگوی وزرای فرهنگ ایران و تایلند 

برگزاری وبینار بزرگداشت ایران شناس ایتالیایی

تقویت مناسبات دو جانبه ایران و پاکستان

آغاز دوباره «تجارت وحشت» و دست خالی «نامزدهای متعارف»

بودجه 1400 استان اردبیل 62 درصد افزایش یافت

مقابله با آمریکای جنایتکار حق یمن است

شبکه سازی ابزار موفقیت در جنگ فرهنگی/اقدامات جزیره ای پاسخ نمی دهد

نظارت نهاد های ناظر بر حسن اجرای بخشنامه ها

قوه قضاییه به دنبال مسدود سازی پیام رسان ها نیست

مهدی جهانگیری به جرم قاچاق حرفه ای ارز محکوم شد

ظریف: به دنبال تشکیل اتحادیه همکاری 6 جانبه در منطقه هستیم

ویدئو | حرکات دست صالحی حاشیه ساز شد

آخرین وضعیت آیت الله ضیاءآبادی/ سطح هوشیاری استاد مطلوب است

عنابستانی، نماینده ای که به سرباز سیلی زده بود عذرخواهی کرد

بزرگداشت ایران شناس ایتالیایی در رم

عضو شورای شهر خرمشهر از کشور گریخت

قوه قضاییه به دنبال مسدودسازی هیچ پیام رسانی نیست

سخنگوی قوه قضاییه: مهدی جهانگیری به 2 سال محکوم شد/ توضیح درباره احضار وزیر ارتباطات، پرونده طلای شادی و سیف

عکس نوشت | تربیت دینی فرزندان

زخم عمیق مدیریت ملوک الطوایفی بر چهره سیاست کشور

پروژه صیانت از زیست بوم دریا در هرمزگان کلید خورد

ماجرای عنابستانی یک نشانه است؛ آقایان! خود را فریب ندهید

جلسه شورای عالی محیط زیست

پیام تسلیت سرلشکر باقری به فیروزآبادی و ربانی

دادگاه ترامپ در سنای آمریکا

با توسعه زیرساخت در زیست فناوری صادرکننده واکسن خواهیم شد

تفاهم نامه همکاری نیروی هوایی ارتش و دانشگاه صنعتی شریف امضا شد

فضای مجازی کردستان میزبان برنامه های دهه فجر کمیته کودک و نوجوان است

مؤسسه رازی برای آغاز آزمایش انسانی فازهای 1 و 2 واکسن کرونا آماده می شود

نقشه جامع میراث فرهنگی و گردشگری لرستان تدوین شود

پروژه های کوچک مقیاس ارتباطی با معضلات محلات ندارد

تاکید استاندار تهران برای سرعت بخشی به طرح شهید سلیمانی تا توجه ویژه به سالمندان در این طرح

پروژه صیانت از زیست بوم دریا در هرمزگان اجرا شد

عالم سرشناس اهل تسنن پاکستان بروحدت جهان اسلام علیه دشمنان تاکید کرد

اعلام برندگان مسابقه کتابخوانی بصیرت، ملت حسینی، مکتب شهید سلیمانی

قوه قضاییه به دنبال مسدودسازی هیچ رسانه و پیام رسانی نیست

نتایج مرحله اول مسابقات استانی مناظره دانشجویان هرمزگان مشخص شد

اخبار خوش رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) درباره تولید واکسن ایرانی کرونا/ در این بخش خودکفا خواهیم شد

امیر سامری عضو شورای شهر خرمشهر کیست و چرا ناپدید شده؟

مهدی جهانگیری به 2 سال حبس محکوم شد

انجام اقدامات لازم در راستای تحقق دانشگاه کارآفرین در گیلان

عوامل غیبی نمی گذارند تولید نفت بالا برود

خون شویی بعد از خون ریزی امیرکبیر

خبر خوش برای کارگران / حقوق کارگران در سال آینده 35 تا 40 درصد افزایش می یابد

آخرین اخبار از پرونده رییس سابق سازمان خصوصی سازی

آخرین جزییات تست واکسن کوو ایران برکت

طرح استیضاح ترامپ رسما به سنا تحویل داده شد

5 کتاب پر فروش نمایشگاه مجازی کتاب تهران در حوزه مقاومت

خودکفایی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد خاتم

سفر هیأت سیاسی طالبان به تهران

لرستان میزبان یک رویداد ملی در حوزه قرآن و عترت خواهد بود

پایان عملیات عمرانی ضلع شمالی حرم امیرالمومنین(ع) در سال آینده

تایید خبر احضار رییس کل سابق بانک مرکزی

سخنگوی قوه قضاییه: فضای مجازی همانند فضای حقیقی در هر کشوری متعلق به شهروندان آن جامعه است/ قوه قضاییه به دنبال مسدودسازی فضای مجازی نیست

بررسی گام های قرآن در شکل گیری ایمان در پایان نامه سطح 3

آیت الله سیستانی: درخصوص خرید واکسن کرونا به تشخیص پزشکان متخصص و با تجربه اعتماد شود

واکنش دلاوری، مجری صداوسیما به سیلی زدن نماینده مجلس + فیلم

تأکید بر خدمت رسانی بیشتر و مؤثرتر به مردم

حکم نهایی برادر جهانگیری صادر شد/«مهدی جهانگیری» به 2 سال حبس محکوم شد

مادر شهیدان سنگبر موگهی آسمانی شد

آخرین وضعیت آیت الله ضیاء آبادی/ سطح هوشیاری استاد اخلاق مطلوب است

برگزاری سلسله وبینارهای مجازی ویژه خانواده طلاب

100 سال پس از یک مذاکره

قوه قضاییه به دنبال مسدودسازی فضای مجازی نیست

حکم تخلیه موزه تاریخ طبیعی اصفهان صادر شد

نتایج مثبت واکسن ایرانی کرونا به آزمایش ها

واکسن کرونای ایرانی به همه آزمایشات به بهترین وجه جواب داده است

آغاز رنسانس اصولگرایی؛ اصولگرایان به خانه پدری بازمی گردند

آیت الله ضیاء آبادی به دلیل کرونا در بیمارستان بستری شد

حذف مطلوبیت تجاوز به خاک ایران با تقویت قدرت بازدارندگی

نقش موثر دفاتر تسهیلگری در محلات در پیشگیری از اعتیاد

پیام تسلیت رییس ستاد نیروهای مسلح به سرلشکر «فیروزآبادی»

«رادیو انقلاب» 24 ساعته شد/ راه اندازی پویش «پرچم»

کنگره 17 هزار زن شهید و جانباز کشور برگزار می شود

پیام تسلیت رییس ستاد کل نیروهای مسلح به سرلشکر «فیروزآبادی» و سردار «ربانی»

تبدیل «قالی کوه» و «شادابکوه» لرستان به مناطق حفاظت شده

ورود مجلس به رفع مشکلات اقتصادی «نیروگاه های برق»

کتاب مستندداستانی «دکل» به چاپ دوم رسید

سخنگوی دستگاه قضا: قوه قضاییه بدنبال مسدودسازی هیچ یک از پیام رسان های اجتماعی نیست

پاسخ مناسب واکسن ایرانی کرونا به آزمایش ها

پایان کار مسکن مهر گلبهار در صورت رفع نواقص صادر می شود

آغاز بررسی بودجه در مجلس از 14 بهمن

ام البنین فاطمه ثانی

افتتاح و کلنگ زنی پروژه های آب رسانی کاشان/ آغاز خداحافظی با آب رسانی سیار روستاهای منطقه

دفتر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری افتتاح شد

عضو شورای شهر خرمشهر از کشور گریخت

کاهش 11 درصدی پرونده های موجود در محاکم قضایی

پروازهای عتبات عالیات در صورت ریشه کنی کرونا برقرار خواهد شد

به آتش کشیدن خودروی میلیاردی در بوشهر (فیلم)

دستگاه قضا به دنبال مسدودسازی هیچ پیام رسانی نیست/ پوری حسینی محکوم شد

قوه قضاییه در دوره تحول، هیچ رسانه، خبرگزاری و پیام رسانی را مسدود نکرده و به دنبال مسدودسازی فضای مجازی نیست

8 ویژگی خانه های چینی که با تمام دنیا متفاوت است

معاون استاندار کرمان: تذکره الکترونیکی اتباع خارجه برای تثبیت هویت ها و تسهیل امور دیپلماتیک بسیار مهم است

سومین شب اغتشاش و ناآرامی در هلند

تدارک برنامه های شاخص برای گرامیداشت دهه فجر در کردستان

شب کتاب «تحقیق ماللهند» اثر ابوریحان بیرونی برگزار می شود

مسابقه بزرگ کتاب خوانی با محوریت حدیث شریف کساء

قول انتخاباتی موسوی خویینی ها و لاری به اصلاح طلبان

بهارستان، اقدام راهبردی و نسبیت مذاکره

بهارستان، اقدام راهبردی و نسبیت مذاکره