موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - آلومينيوم اراك - سازمان برنامه و بودجه - شوراي اسلامي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - رييس سازمان - سازمان برنامه - رييس سازمان برنامه و بودجه كشور - يحيي گل محمدي - سازمان برنامه و بودجه كشور - تبريك قهرماني - لطف الله ستاره - بوستان كوچك - فرودگاه بجنورد - برنامه هسته اي ايران - حماد سامري - شهردار فومن - عبدالله عليمراد - قيمت خودروهاي داخلي - سيما فيلم - نارنجستان قوام - نورويچ - دعوت به همكاري

مطالب مرتبط:
100 درصد نیاز خون استان تهران تامین شده است
مناسب سازی 41 معبر برای تردد توانیابان در منطقه 17 تهران
استقبال مشترکین گاز آذربایجان شرقی از طرح ملی اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها
از دغدغه پیاده سازی انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها تا تحقق دولت اسلامی
70 درصد معابر چهار محال و بختیاری نیازمند مناسب سازی است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:252020-12-03سياسي

جانمایی نیوجرسی در پیاده روها اصلاح می شود/ مناسب سازی 90 درصد ایستگاه های BRT تهران


رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: بیش از 90 درصد ایستگاه های بی آر تی برای تردد با ویلچر و عصا و حرکت های بساویی مناسب سازی شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار برگزار شد، با بیان اینکه مناسب سازی مقوله ای جدی، اصلی و ضروری برای حیات شهری محسوب می شود، اظهار کرد: ناتوانی ها تنها در حوزه های جسمی و حرکتی نبوده و باید ضعف در حواس پنج گانه مانند ناشنوایی و نابینایی و دیگر معلولیت ها همچون اوتیسم را نیز شامل شده و شهر پذیرای حضور افراد دارای این معلولیت ها نیز باشد.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: در طول سه سال گذشته با تمام افت و خیزهایی که وجود داشت این رویکرد به یک برنامه شهری تبدیل شد.

قرار شده است با توجه به هماهنگی هایی که با همه بخش های شهری داشتیم هیچ پروژه ای در تهران افتتاح نشود مگر اینکه مناسب سازی در آن شکل گرفته باشد و از ایستگاه های مترو تا بوستان های تهران، همگی باید مناسب سازی در آن رعایت شده باشد.

وی با بیان اینکه تهران با جمعیتی چند میلیونی، 200 سال سابقه پایتخت بودن داشته و دارای حدود 10 هزار کیلومتر معبر و حدود 650 کیلومتر مربع وسعت است، تاکید کرد: شهر به یک باره شکل نگرفته و طبیعتاً ساخت و سازها و ایجاد معابر نیز در طول این 200 سال گذشته شکل گرفته است.

پیش از این موضوع مناسب سازی در دستور کار نه تنها ایران، بلکه در دستور کار جهانی نیز نبوده و کمتر به آن توجه شده است.

دراواخر قرن بیستم و اوایل هزاره سوم بود که مقوله مناسب سازی به این شکل و با این رویکرد و به عنوان یک مطالبه اجتماعی در حوزه شهرسازی تشکل های دولتی و شهروندان مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات مدیریت شهری تهران، گفت: در ابتدا ما این موضوع را به عنوان یک دغدغه مطرح کردیم.

از طرفی به عنوان یک مطالبه اجتماعی نیز مطرح شد و خوشحال هستیم که این اتفاق افتاده که همه می خواهند مناسب سازی را انجام دهیم به نحوی که اگر پروژه ای را بینند و یا در معبری تردد داشته باشند اولین چیزی که به چشمشان می آید مناسب سازی است.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه این مطالبه اجتماعی را مدیریت شهری شکل داده است، اظهار کرد: دومین اقدام این بود که این مسئله تبدیل به یک دغدغه عمومی شود یعنی این دغدغه تنها مختص مدیریت شهری نیست که تنها ستاد مناسب سازی یا معاونت شهرسازی این کار را انجام دهد بلکه یک مقوله عمومی است و شهردار تهران و تمامی معاونان شهرداری نسبت به آن حساس شده و مناسب سازی به یک دغدغه عمومی تبدیل شده است.

وی با اشاره به بودجه 900 میلیارد تومانی تهران در حوزه مناسب سازی، اظهار کرد: این بودجه ها به تمام بخش ها از جمله فضای سبز و حمل و نقل عمومی تخصیص داده شده و در واقع بودجه مناسب سازی را متمرکز نکردیم از آنجا که این مقوله به یک دغدغه و مطالبه شهری تبدیل شده است ما در تمامی بخش های بودجه ریزی بحث های مناسب سازی را مورد توجه قرار دادیم.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: بودجه تأمین شده بود و احتیاج داشتیم که برنامه داشته باشیم بنابراین بر روی برنامه تمرکز کرده و برنامه جامع مناسب سازی معابر شهر تهران را تهیه کردیم.

نقطه اوج این برنامه در سال 99 و پس از تهیه در معرض دید شهروندان و در سایت معاونت شهرسازی شهرداری تهران قرار گرفت تا مشارکت اجتماعی نیز وارد این عرصه شود.

نژاد بهرام گفت: نظرات شهروندان را در خصوص این برنامه جامع که مشاور تهیه کرده بود، بیان کردیم.

این برنامه 15 تا 20 روز بر روی سایت بود و اعلام عمومی شد و حدود یک هزار تا یک هزار و 500 نظر درباره آن داده شد که مشاور با توجه به شرایط و ظرفیت هایی که داشت از آن استفاده کرد.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه فعالیت ستاد مناسب سازی تهران از سال 94 متوقف شده بود، تصریح کرد: در سال 96 که مدیریت پنجم وارد کار شد یکی از دغدغه های اصلی این بود که این ستاد فعال شود و ابتدای سال 97 موفق شدیم که این ستاد را فعال کنیم.

نژاد بهرام افزود: دوره فعالیت این ساختار حدود دو سال بوده است.

زمانی که ستاد فعال شد کمیته های زیرساختی خود را در 22 منطقه شهری فعال کرد و همه مناطق شهری ما در حال حاضر کمیته مناسب سازی را دارند و نمایندگان شورای شهر نیز در تمامی این 22 منطقه در کنار معلولان و اعضای کمیته مناسب سازی حضور دارند.

وی تاکید کرد: درست است که در ستاد مناسب سازی سه تا چهار نفر از افراد دارای معلولیت عضو هستند اما در بخش اجرا نقص داشتیم.

این نقص با دستور شهردار تهران برطرف و برای چهار معاونتی که مستقیم با پروژه های شهری در ارتباط بودند مشاوران معلول در نظر گرفته شد.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: معاونت خدمات شهری، معاونت شهرسازی، معاونت عمران و معاونت حمل و نقل هرکدام دو مشاور معلول را با رعایت عدالت جنسیتی به کار گرفتند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 230 کیلومتر از معابر شهری مناسب سازی شده و این میزان تا پایان سال به 500 کیلومتر می رسد، تصریح کرد: مناسب سازی در تهران به شکل مقطعی و گذرا نبود بلکه در قالب لوپ هایی اتفاق افتاد که همزمان بتواند در کنار ایستگاه های مترو، ایستگاه های اتوبوس بی آر تی و بوستان هایی که مناسب سازی شده اند باشد.

به همین دلیل حالت لوپ مانند در نظر گرفته شد که از یک جا شروع و به یک جای دیگر ختم شود.

این مهم ترین رویکردی بود که در قالب طرح 500 کیلومتر مناسب سازی شهر تهران مورد توجه قرار گرفت.

وی اظهار کرد: در میان پیاده روها تیر چراغ برق، کابل های مخابرات، حلقه های فلزی مربوط به فاضلاب وجود دارد که سطح آن از سطح پیاده رو بالاتر است یا وسط پیاده رو پایه ها و بنرهای تبلیغاتی و حتی پایه های پل های عابر پیاده و درختان عامل مزاحم برای عابران پیاده محسوب می شود.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: جا به جایی و قرار دادن همه آن ها در یک مسیر ظاهراً مقوله کوچکی است اما معاونت عمران زحمات بسیاری کشید و توانست با دستگاه های مختلف هماهنگی کند تا این موارد در 230 کیلومتر مناسب سازی شده محقق شود.

نژاد بهرام اظهار کرد: مناسب سازی تنها برطرف کردن موانع شهری نیست بلکه باید علائم مربوط به نابینایان نیز باید در معابر شهری در نظر گرفته شود تا افراد نابینا نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

انواع علائم بساوایی بررسی شد و دو سه نمونه مورد استفاده قرار گرفت.

در مجموع بیش از 90 درصد ایستگاه های بی آر تی برای تردد با ویلچر و عصا و حرکت های بساویی مناسب سازی شده است.

ایستگاه های مترو که قرار است افتتاح شود همگی مناسب سازی شده و پله برقی دارند و قرارداد احداث 50 آسانسور نیز بسته شده است که در حال نصب شدن هستند و امیدواریم بتوانیم حداقل 40 تا از ایستگاه های جدید و قدیم را مناسب سازی کنیم تا شهروندان معلول بتوانند از آن استفاده کنند.

وی گفت: به دلیل شرایط خاص اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و بین الملل تهران، برخی از واحدها اقداماتی انجام می دهند که برخلاف پهنه فعالیت آنها است و شهرداری برای جلوگیری از فعالیت آنها معمولاً از نیوجرسی برای مانع شدن از ادامه فعالیتشان استفاده می کند.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: معمولاً این نیوجرسی ها به نحوی گذاشته می شود که ورودی ساختمان را مسدود کند اما به دلیل اینکه پیاده روها به اندازه کافی وسیع نیستند، می تواند به عاملی برای سد راه معلولان تبدیل شود.

نژاد بهرام با تاکید بر لزوم توجه به دسترسی معلولان در پیاده روها هنگام قرار دادن نیوجرسی ها، افزود: همینجا از همکارانم در مدیریت شهری شهر تهران در خواست می کنم که نسبت به جانمایی این نیوجرسی ها با توجه به شرایط پیاده روها اقدام جدی کنند و در صورت امکان از نیوجرسی استفاده نکنند و از موانع دیگری استفاده شود تا مانعی را بر سر راه عابران پیاده ایجاد نکند.

وی گفت: قول می دهم در اولین جلسه کاری که در شورا خواهیم داشت این موضوع را پیگیری کنم تا نسبت به آن با کمک مشاوران و همکاران راه حل مناسبی ارائه شود.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: از جمله اقدامات خوبی که مدیریت شهری انجام داد این است که ما به وسیله سیستم الکترونیکی که داشتیم توانستیم با کمک سازمان فناوری نقشه رایا ایجاد کنیم.

نژاد بهرام ادامه داد: نقشه رایا، نقشه ای است که به صورت اپلیکیشن نیز قابلیت دسترسی دارد و به معلولان کمک می کند که بدانند کدام ایستگاه ها (ایستگاه های بی آر تی و مترو) مناسب سازی شده است.

این کمک بزرگی است تا معلول بتواند در حین استفاده حداقل بداند کجاها مناسب سازی شده است.

وی افزود: از دیگر اقدامات دستور العمل فعالیت پیمانکاران است که چگونه آنها را انتخاب کنیم و دستورکاری آنها در ارتباط با مناسب سازی چگونه باشد.

این موارد را به تأیید سازمان استاندارد رساندیم و تبدیل به یک برنامه اقدام برای شهرداری و استاندارد فعالیت پیمانکاران در حوزه مناسب سازی شده است.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در ارتباط با حوزه ناشنوایان نیز برای هرکدام از مناطق شهری در مکان شهرداری منطقه، یک مترجم ناشنوا به کار گرفته شده است تا زمانی که ناشنوایی به شهرداری مراجعه می کند، بتواند از این ظرفیت استفاده کند.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: وسایل مخصوص برای ورزش معلولان در همه پارک ها وجود ندارد.

با مذاکره ای که با رییس سازمان پارک ها انجام دادیم پارک اندیشه که در منطقه 7 شهرداری تهران قرار دارد مشخصاً قرار است که وسایل خاص زنان معلول را تأمین کند.

همچنین پارک بزرگ لاله در منطقه شش، سال گذشته مجهز به وسایل خاص بازی معلولان شد که این موارد توسط سازمان زیباسازی تهیه شده است.

نژاد بهرام افزود: در ارتباط با ایجاد ظرفیت های مناسب برای معلولان، گام های نخست را طی می کنیم مثل قطره جوهری می ماند که بر روی آب ریخته شده است و امیدواریم پخش شود و درون همه بخش ها و فضاهای شهری نشت کند.

آنچه که ما انجام داده ایم آن قطره است اما این قطره نقش جوهری خودش را دارد.

وی تصریح کرد: فرهنگ سازی مقوله بسیار مهمی است برای همین ستاد مناسب سازی شهر تهران کارگروهی به نام کارگروه اجتماعی دارد که در آن با دید فرهنگی نسبت به این موضوع اقدام می کند.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: تهیه پوسترها و بنرها به مناسبت روز جهانی معلولان در عرصه اجتماعی و مجازی و همچنین فضای شهری نیز در این راستا حائز اهمیت است و با نصب این تابلوها در جهت اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ و رعایت حقوق معلولان اقداماتی انجام شده است.

وی در بخش پایانی سخنان خود به بحث مسئولیت اجتماعی تاکید کرد و گفت: تلاشی که در شورای شهر تهران انجام شد این بود که بتوانیم از ظرفیت های بنگاه های اقتصادی برای اعمال موضوع مسئولیت اجتماعی کمک بگیریم.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: سال گذشته با یکی از شرکت های تاکسی اینترنتی وارد گفت و گو شدیم و توانستیم ظرفیت مناسبی را برای اعمال تخفیف برای شهروندان معلول بگیریم و پس از اخذ لیست معلولان از بهزیستی و قرار گرفتن آن در اختیار این شرکت، حدود 20 درصد برای هر معلول موفق به گرفتن تخفیف شدیم.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی و شرکت تاکسی اینترنتی، علاقه مند بودند که این طرح را در شهرهای دیگر نیز پیاده سازی کنند اما این موضوع به دلیل شیوع کرونا و محدویت های مالی به جواب مناسب نرسید با این حال موضوع مسئولیت های اجتماعی همچنان در دستور کار ما قرار دارد.

نژاد بهرام تاکید کرد: شهرداری تهران 50 دستگاه ون را در اختیار جانبازان و معلولان قرار داده است تا آنهایی که نیاز دارند با وقت قبلی از آن استفاده کنند.

نژاد بهرام عنوان کرد: سعی کردیم قول هایی که به مردم داده ایم را عملیاتی کنیم و امیدواریم که تا پایان سال آسانسورهای خریداری شده برای ایستگاه های جدید نصب شود و برای ایستگاه های قدیمی نیز مورد استفاده قرار بگیرد و تعداد بوستان های بیشتری به تجهیزات مخصوص معلولان اضافه شود.

وی تصریح کرد: استاندارد شیب رمپ برای معلولان هشت درصد است اما برخی پیمانکاران به این نکته توجه نمی کنند.

دو درصد بیشتر شاید رقمی به نظر نیاید اما رفت و آمد برای یک معلول را بسیار دشوار می کند.

رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: من به همکارانم در یزد و اصفهان پیشنهاد می کنم که حتماً از مشاوران معلول در حوزه مدیریت شهری استفاده کنند تا این امر تبدیل به یک رویه عمومی در کلانشهرها و شهرهای دیگر شده و یادگاری شورای پنجم باشد.


کلید واژه ها: شورای اسلامی شهر تهران - مناسب سازی - سازی - شورای اسلامی - تهران - مناسب - شهر تهران - ایستگاه - شهرسازی - معلولیت - شهری - اسلامی - حواس پنج گانه - کمیته - شورای - نابینایی - ناشنوایی - رییس - درصد - هایی - خبرنگار - نیوجرسی - ناتوانی - هماهنگی - اوتیسم - افتتاح - برگزار - برنامه - ضروری - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
بازدید امیر سرتیپ صباحی فرد از دانشگاه پدافند خاتم الانبیا

بیانات رهبر انقلاب در دیدار با خانواده شهید فخری زاده /فیلم

به اوج رسیدن با خودشناسی

خط مقدم جبهه اقتصادی، در مناطق محروم است

ویدئو / ویدئومپینگ خوشنویسی راه ابریشم در برج آزادی

ماسک نوید محمدزاده سوژه شد + عکس

سفر به شهرهای ایران در جستجوی شاعران شهید

تقویت مناسبات دو جانبه ایران و پاکستان

برگزاری وبینار بزرگداشت ایران شناس ایتالیایی

گرانی تخم مرغ در سیاهی زمستان + عکس

حادثه شکستگی لوله نفت مارون نباید بحرانی شود

توضیحات تکمیلی احمد توکلی درباره غسال آیت الله مصباح یزدی/ این خیرخواهی را بپذیرید و فریب نخورید

جانشین دبیر مجمع تشخیص: بودجه 1400 باید در چارچوب سیاست های کلی نظام باشد

حال و روز بیماران کرونایی در بریتانیا + عکس

مهرشاد سهیلی ازمجموعه فرهنگی جهادی حضرت مهدی خداحافظی کرد

واکنش تند میرسلیم به دفاع سخنگوی دولت از عدم فیلتر اینستاگرام

برنامه های هنری دهه فجر خراسان شمالی در فضای مجازی برگزار می شود

نیروی نظافتی خانم

استخدام شرکت بازرگانی

آموزش طب سنتی

استخدام اوپراتور دستگاه لیزر خانم

رییس پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منصوب شد

رونمایی از سومین آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها توسط سازمان انرژی هسته ای

سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی انجام شد

سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی انجام شد

برگزاری دومین «همایش فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی» در شاهین شهر

انقلاب علمی ایران در فناوری کوانتومی /+ تصاویر

برگزاری دومین همایش فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی و گام دوم آن در شاهین شهر

برخی دستگاه ها به توافق های خود با بنیاد شهید عمل نمی کنند

انتقال فوتون از طریق فیبر نوری تا 2 سال آینده انجام خواهد شد

جهانگیری: روش های فروش خودرو در چارچوب منطقی انجام شود نه به صورت قرعه کشی

دهمین دور گفت وگوهای مشورتی دوجانبه ایران و برزیل برگزار شد

برگزاری دهمین دور گفتگو های مشورتی دوجانبه ایران و برزیل

دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب

فعالیت بیش از 3 هزار طلبه و روحانی بسیجی در کاشان و آران و بیدگل

قرن 21؛ قرن فناوری کوانتومی

تازه ترین خبر نوبخت درباره اصلاح حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

راه مبارزه با تغییرات منفی سبک زندگی ایرانی و اسلامی، آشنا کردن فرزندان با دفاع مقدس است

اولین ویدیو از لحظه توقیف نفتکش ایرانی

انتقال امن کوانتومی فوتون ها در ایران

احکام شرعی | خمس خانه مورد نیاز

امیر صبوری زاده: نیازهای دفاعی مان را در داخل کشور برطرف می کنیم

شهردار اراک نهم بهمن ماه جاری استیضاح می شود

نماینده مجلس: مراکز تامین اجتماعی خراسان جنوبی کمبود پزشک دارد

دستگاه های دولتی به توافق های خود با بنیاد شهید عمل نمی کنند

بیش از 5 میلیون نفر عضو بسیج طلاب و روحانیون استان اصفهان هستند

نظر آیت الله سیستانی درباره تزریق واکسن کرونا

جشنواره علامه حلی فرصتی برای شناسایی استعدادهای پژوهشی است

صالحی: قرن 21 قرن فناوری کوانتومی است

نشست «غربالگری از منظر پزشکی و اخلاق پزشکی» برگزار می شود

لزوم پرداخت حقوق و مطالبات کارگران شرکت های نفتی فعال در خارگ

کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب در شوشتر

روحانی: حفظ محیط زیست از واجبات است

شهادت «فخری زاده» مزد زحمات و اخلاص کم نظیر او بود

شورای عالی قضایی

انتقال کوانتومی اطلاعات در ایران

جزییات خاموشی برق در تهران

سومین آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها رونمایی شد

آغاز سومین آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها/ انقلاب دوم فناوری/+ تصاویر

یکی از راه های مبارزه با تغییرات منفی سبک زندگی ایرانی و اسلامی، آشنا کردن فرزندان با دفاع مقدس است

پاسخ مخاطبان به سوال روز دوشنبه 6 بهمن

شبکه های اجتماعی فاقد هرگونه مفهوم آزادی بیان هستند

نصرالله مردانی برای انقلاب اسلامی موهبت بود

کنایه عباس عبدی به قالیباف درباره محکومیت مالی عیسی شریفی

حضرت ام البنین(س)، زنی از تبار دلیران

نکوداشت 12 هنرمند پیشکسوت موسیقی در قالبی متفاوت/ برگزاری ششمین سال نوای موسیقی ایران

همکاری قوای مجریه و مقننه برای اجرای سند تحول قضایی لازم است

آنچه مهم تر از جنجال «سیلی» است

هدف تشکیل شورای اسلامی کار، جهش تولید در سایه عدالت

برخی از نفوذ تفکر بسیجی وحشت دارند

میگو سوخاری با اسفناج؛ کم کالری و خوشمزه

فرماندار بوکان فردا، سه شنبه میهمان سامد می شود

«اسب سفید بالدار» و «فرزندان خونیار» بهترین های جشنواره سی و هفتم/ دورهمی اهالی فیلم کوتاه در سایه کرونا

آغاز سومین آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها + تصاویر

دیده شدن 90 هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده +فیلم

تحریم آستان قدس رضوی نشانگر تعصب و نفرت آمریکا است

اگر ایران نبود کتابی در افغانستان منتشر نمی شد

آغاز بررسی بودجه 1400 در صحن مجلس از 14 بهمن

افتتاح 157 طرح عمرانی و عام المنفعه دهه فجر

الحوثی: افتخار می کنیم که مایه هراس آمریکا شده ایم

تکرار شکستگی لوله نفت مارون نتیجه کوتاهی در سالهای گذشته است

هیمنه پوشالی آمریکا در جهان فرو ریخته است

تربیت جوانان حزب اللهی بر اساس اساس سند تحول بنیادین

راه رسیدن به صلح پایدار از ترتیبات منطقه ای فراگیر گذر می کند

پاسخ آیت الله سیستانی به پرسشی در خصوص مواد خوراکی مثل سوسیس و کالباس

احصاء پروژه های احداثی 1400 براساس مطالبات توسعه محور محلات

علم آموزی بدون تربیت قرآنی بزرگترین آسیب فرهنگی جامعه ماست

تخریب ها و تهدیدات زیست محیطی چالشی بزرگ پیش روی کشور است

حزب الله عراق: مردان شجاع یمن جنگ آمریکایی-صهیونیستی را به شکست کشاندند

این آخرین شانس اروپایی هاست

سیدمحمد خاتمی: کاندیدای انتخابات 1400 نمی شوم

رحمانی فضلی: تلاش می کنیم مردم در ایام باقیمانده دولت در آرامش باشند/ لازم است انتخابات با مشارکت بالا داشته باشیم

آزادی 35 زندانی جرایم غیر عمد در استان بوشهر

امام جمعه بیرجند: تولیدات استان در صادرات غیرنفتی بهره برداری شود

مسئولین ذیربط تلاش کنند که در سراسر کشور بازیافت پسماند به سرعت اجرایی شود

تجاوز به خلبان زن آمریکایی توسط مقام مافوق! / فیلم

معرفی کتاب «کاش برگردی» زندگینامه شهید مدافع حرم «زکریا شیری»

از هرمز

دیدار خانواده شهید فخری زاده با رهبر معظم انقلاب

انجام سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی

جانمایی نیوجرسی در پیاده روها اصلاح می شود/ مناسب سازی 90 درصد ایستگاه های BRT تهران

جانمایی نیوجرسی در پیاده روها اصلاح می شود/ مناسب سازی 90 درصد ایستگاه های BRT تهران