مطالب مرتبط:
ترحم ممنوع
حضور همراه در کنار بیمار ممنوع است
حضور همراه در کنار بیمار ممنوع است + فیلم
امکان حذف یا ویرایش سفارش از ساعت 8:55 تا 9:00 در بورس ممنوع شد
ازدواج یوسف صیادی ممنوع شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:002020-12-03سياسي

ترحم ممنوع


ایرنا - 13 آذرماه در تقویم بنام روز جهانی معلولان نامگذاری شده است، روزی که نمی دانم برای قشری که واژه معلولیت را در کنار نامشان یدک می کشند، - ایلام - ایرنا - 13 آذرماه در تقویم بنام روز جهانی معلولان نامگذاری شده است، روزی که نمی دانم برای قشری که واژه معلولیت را در کنار نامشان یدک می کشند، چگونه روزی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، در خلوت نوشتن با خود می اندیشم آیا این روز برای افراد دارای معلولیت تجدید خاطرات تلخ ناشی از نقص عضو بودن است یا فرصتی برای آنان تا از این موقعیت استفاده کرده و با نمایش توانمندی خود به دیگران درس دادند.

برای نگارش همین گزارش قصد مصاحبه با چند فرد دارای معلولیت را دارم، در ابتدا خود را آماده مصاحبه های چند سطری و طولانی می کنم، گفت و گو با این افراد برایم تا حدودی متفاوت از دیگر گزارش هاست، صحبت با افرادی که هنوز نمی دانم 13 آذر برای آنان خوشایند است یا خیر.

اما آنچه در تصورم شکل گرفته با آنچه در واقعیت با آن روبرو می شوم متفاوت است، نخست سراغ دختری می روم که ویلچرنشین است، اهل ایلام که با خانواده اش و تنها برادرش که او هم معلول است همین حوالی کنار ما زندگی می کنند.

با وجود اینکه بخوبی می دانم شنیدن قصه زندگیش با ویلچرنشینی بدون شک برای هر فردی تالم بار است ولی بواسطه یکی از دوستان مشتاق هم صحبت شدن با او برای تهیه گزارشم می شوم.

اما او تمایلی برای گفت و گو ندارد، مخالف تر از اون پدرش است که به هیچوجه دوست ندارد نامی از دخترش به عنوان فرد دارای معلولیت آورده شود، با وجود اینکه دو فرزند معلول با وضعیت جسمی، حرکتی شدید دارد ولی هیچگاه دوست ندارد به دیدگاه فرد توانخواه به فرزندانش نگاه شود.

تلاشم برای انجام مصاحبه ناکام می ماند، تنها چیزی که از اون برایم می گویند بیماری جسمی شدیدی است که موجب شده است رشد نکند و جثه اش به مانند کودکی باشد، دختری که خریدن کفش و پوشیدن و راه رفتن با آن ها بزرگترین آرزویش است.

ناامید از سوژه اول به سراغ سوژه بعدی می رم، سوژه جدید هنرمند است، معلولی که مهارتش در نقاشی زبانزد مردم منطقه اش است، تعریفش را از چندین نفر شنیده ام، عجیب تر اینکه نقاشی را بصورت تجربی و بدون مربی فرا گرفته و آنقدر در این هنر مهارت کسب کرده که اکنون به عنوان استاد در حال آموزش این هنر است.

به محض تماس با او و اینکه می خواهم گزارشی از زندگی و هنرش تهیه کنم با مخالفت روبرو می شوم، مدام به این نکته تاکید می کند که من معلول نیستم، نمی خواهم اسمی از من به عنوان معلول برده شوم، نمی خواهم کسی مرا با این عنوان بشناسد.

اگرچه برای تهیه گزارشم ناامید شده ام اما در ذهن خود افکار این دو فرد را مرور می کنم، براستی چرا این دو نفر و بدون شک بسیاری از افراد دارای معلولیت از نمایان شدن معلولیتشان هراس دارند، چرا نمی خواهند در جامعه دیده شوند، چرا با وجود ویلچرنشینی بودن آن دختر، اما پدر آنرا از مردم پنهان می کند.

به عنوان خبرنگار حوزه اجتماعی بارها در مناسبت های مختلف در زمینه معلولان گزارش تهیه کرده بودم ولی هیچگاه برای تهیه گزارش روز معلولان با این حجم مخالفت مواجه نشده بودم.

در ذهن پرسشگرم برای لحظاتی زندگی آنها را مرور می کنم، براستی افراد دارای معلولیت چه جایگاهی در زندگی ما دارند، چقدر حقوق آنها در جامعه رعایت می شود، چقدر افراد عادی از حقوق این قشر آگاهی دارند، چرا برخی معلولان انزوا را به حضور در جامعه و بین مردم ارجح می دانند.

براستی چرا برخی افراد دارای معلولیت در تلاشند این مشکل جسمیشان را پنهان کنند، بعد از کلنجار رفتن با افکارم برای لحظاتی خودم را در خیابان تصور می کنم که با یک فرد دارای معلولیت مواجه می شوم، نخستین حسی که با دیدن او به من دست می دهد ترحم است، بزرگترین مانع و ترسی که معلولان با آن مواجه هستند.

آری نگاه های ترحم آمیز ناخواسته اما غلط ماست که موجب شده است افراد دارای معلولیت را افرادی خاص بدانیم و بدون توجه به اینکه این حس اگرچه ممکن است به خیال ما نگاهی انسانی باشد اما معلولان را از ما فراری می دهد.

فرد دارای معلولیت نیاز به عادی بودن شرایط زندگی دارد تا بتواند براحتی در جامعه حضور پیدا کند، او نه نگاه ترحم آمیز می خواهد و نه دیدن قیافه غمگین ما که با دیدن آنها قصد کمک کردن به آنها را داریم، آنها فضایی با شرایط لازم می خواهند تا آزادانه در آن حضور پیدا کنند، فضایی که در آن تابلو ترحم ممنوع در تمام خیابان های آن نصب است، جایی که نه از چهره مترحم خبری است و نه مانعی که بر سر راه آنها برای تردد آزادانه قرار گیرد.

فرد دارای معلولیت فضایی می خواهد که مانع تردد آزادشان شود، شهری که در آن دسترسی آنها به امکانات عمومی نظیر خودپردازهای بانک، وسایل نقلیه عمومی، تردد آسان با هر نوع معلولیتی و ده ها نیاز دیگر مثل افراد عادی برایشان میسر شود.

اما براستی امکانات کنونی جامعه جوابگوی نیاز این افراد است، آیا فضاهای عمومی برای حضور بدون مانع و آسان افراد دارای معلولیت فراهم است، آیا امکانات شهرها در حدی است که این افراد با اعتماد به آنها بتوانند در جامعه حضور پیدا کنند.

نگاهی گذرا به وضعیت امکانات عمومی، پیاده روها و فضاهای عمومی ایلام بیانگر فاصله زیاد بین انتظار افراد دارای معلولیت و امکانات کنونی است و همین مساله گلایه و نارضایتی شمار زیادی از این افراد را بوجود آورده است.

اگرچه بسیاری از افراد دارای معلولیت بر نگاه های اشتباه مردم چشم پوشی کرده و حضوری فعالانه در جامعه دارند اما غالب دیدگاه مردمی به افراد دارای معلولیت نگاه توام با ترحم است که باید اصلاح شود.

ترحم بدترین نوع هدیه مردم به افراد دارای معلولیت نادر محمدی یکی از توانخواهان ایلامی است که در این خصوص می گوید: قشر دارای معلولیت هیچگاه نگاه ترحم آمیز مردم را دوست ندارند، اگرچه ممکن است مردم به این عقیده داشته باشند که این نگاه بنوعی تکریم از این افراد است ولی این دیگاه به هیچوجه درست نیست.

وی گفت: به عنوان یک فرد معلول هیچگاه نگاه ترحم آمیز را دوست ندارم و مردم اگر دوست دارند به ما کمک کنند ما را همچون سایر افراد عادی ببینند.

یکی دیگر از افراد دارای معلولیت ایلامی نیز معتقد است: متاسفانه دیدگاه عموم جامعه به ما با این شیوه است که ما افرادی ناتوان هستیم که مدام به کمک نیاز داریم.

افسانه میرزایی افزود: همین دیدگاه موجب شده است بین ما و مردم عادی شکافی ایجاد شود و احساس غریبگی دو طرفه بین ما حاکم باشد.

هیچ معلولی انزوا را دوست ندارد مدیرکل بهزیستی ایلام نیز در این زمینه گفت: بدون شک هیچ فرد دارای معلولیتی انزوا را دوست ندارد و این انزوا در نتیجه دیدگاه های ترحم آمیز مردم و یا تفکرات غلط خانواده های این افراد است که باید بازنگری شود.

دکتر زهرا همتی افزود: ممکن است برخی خانواده ها به علت داشتن فرزند معلول احساس خجالت داشته و یا نگران آسیب دیدن روحیه فرزندانشان به علت عدم پذیرش و دیده نشدن از سوی مردم باشند که این مسایل موجب می شود تمایلی به حضور فرزندانشان در جامعه نداشته باشند.

وی ادامه داد: معلولیت در نگاه این افراد نوعی نقص است و ممکن است توانمندی فرد دارای معلولیت را در سایر حوزه ها نبینند.

رعایت حقوق معلولان در جامعه ضعیف است وی با بیان اینکه حقوق معلولان در حوزه های مختلف در جامعه رعایت نمی شود، گفت: زمینه احقاق بسیاری از حقوقی که این افراد باید همچون شهروند عادی داشته باشند، تاکنون بصورت کامل فراهم نشده است.

به گفته همتی، این مساله موجب شده است بجای حاکم بودن نگاه توانمندسازی برای قشر افراد دارای معلولیت در جامعه نگاه ترحم آمیز بیشتر رواج داشته باشد.

افراد دارای معلولیت باید بیشتر در جامعه دیده شوند وی اظهار کرد: مسوولان جامعه وظیفه دارند فضایی را ایجاد کنند که معلولان بیشتر در جامعه دیده شوند چراکه هرچه قدر این افراد بیشتر در جامعه دیده شوند توانمندی این افراد نیز بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت و کمتر با دید ترحم به آنها نگاه می شود.

مدیرکل بهزیستی ایلام گفت: این دیدگاه باعث عادی سازی نگاه عموم به افراد دارای معلولیت شده و نگاه ترحم آمیز را در جامعه اصلاح می کند.

اجرای کامل قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیازمند عزم همگانی است مدیرکل بهزیستی ایلام با اشاره به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان گفت: اجرای کامل این قانون نیازمند عزم همگانی است چراکه هنوز موادی از این قانون بطور کامل اجرایی نشده است.

وی اختصاص سه درصد سهمیه استخدام دستگاه های اجرایی به قشر افراد دارای معلولیت را یکی از موارد مهم این قانون عنوان کرد و گفت: این قانون بصورت کامل از سوی دستگاه های اجرایی رعایت نمی شود.

وی بیان کرد: این در حالی است که تحقق کامل این مساله بخش زیادی از مشکل اشتغال افراد دارای معلولیت را مرتفع خواهد کرد.

مدیرکل بهزیستی ایلام ضمن تاکید بر اینکه افراد دارای معلولیت به ترحم نیازی ندارند خواستار اصلاح دیگاه مردم به این قشر از جامعه شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه 10درصد هرجامعه ای را افراد دارای معلولیت تشکیل می دهند گفت: این افراد به عنوان بیشترین اقلیت جامعه نیاز جدی داشته که دیده شوند و نیازهای آنها را با توجه به شرایط جسمیشان ویژه ببینیم.

وی با اشاره به محدود بودن اعتبارهای دولتی گفت: علاوه بر دستگاه های دولتی افراد خیر و نیکوکار نیز می توانند در زمینه ارایه خدمات هرچه مطلوبتر به افراد دارای معلولیت با این دستگاه همکاری لازم داشته باشند.

اما یکی از نیازهای اصلی افراد دارای معلولیت برای حضور در جامعه مناسب سازی فضاهای عمومی و مبلمان شهری برای تسهیل دسترسی به امکانات عمومی جامعه برای استفاده این قشر است.

در این زمینه ستاد مناسب سازی استان ایلام به ریاست استاندار و با دبیری اداره کل بهزیستی استان ایلام و عضویت همه مدیران دستگاه های اجرایی تشکیل می شود تا زمینه مناسب سازی فضاهای عمومی و اداری برای تردد آسان افراد دارای معلولیت فراهم شود.

معرفی خیابان طالقانی در شهر ایلام به عنوان خیابان بدون مانع برای استفاده افراد دارای معلولیت یکی از دستاوردهای این ستاد بوده که در سالهای اخیر تحقق یافته است.

مناسب سازی شماری از پارک های سطح شهرهای استان و همچنین مناسب سازی شماری از دستگاه های اجرایی استان نیز یکی دیگر از اقدام های این نشست است که در این زمینه بر اساس شاخص های مناسب سازی شامل ورودی مناسب، ایجاد رمپ، آسانسور و سرویس بهداشتی ویژه معلولان اقدامات لازم انجام شده است.

اگرچه این کارها برای سهولت تردد افراد دارای معلولیت در جامعه انجام گرفته ولی با این وجود تا رسیدن به نقطه مطلوب و برابری فرصت ها برای جامعه معلولان همه دستگاه ها و نهادهای باید همکاری لازم داشته باشند.

اماکن عمومی ایلام در بازه زمانی مشخص مناسب سازی شود معاون امور عمرانی استاندار ایلام نیز گفت: مناسب سازی اماکن و فضاهای عمومی در این استان در بازه زمانی مناسب توسط دستگاه های مربوطه باید انجام شود.

به گفته احمد کرمی، تردد آزادانه و بدون مانع در شهر حق همه افراد جامعه است و افراد دارای معلولیت، سالمندان و جانبازان باید از این حق برخوردار باشند.

وی ادامه داد: اگرچه برخی دستگاه های اجرایی در این زمینه اقدام هایی انجام داده اند اما باید در قالب یک برنامه عملیاتی مناسب و یک بازه زمانی مشخص این طرح در دستور کار ویژه قرار گیرد تا زمینه دسترسی به امکانات عمومی برای همگان فراهم شود.

معاون عمرانی استاندار ایلام با اشاره به توزیع اعتبارات عمرانی امسال از دستگاه های اجرایی و فرمانداران خواست: برای مناسب سازی اماکن عمومی اهتمام داشته و در این زمینه وقت و همت لازم داشته باشند.

ضرورت مناسب سازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهردار ایلام نیز با اشاره به ضرورت مناسب سازی ناوگان حمل و نقل عمومی استان ایلام گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی متعلق به بخش خصوصی است و در این زمینه باید با اختصاص اعتبار برای مناسب سازی این حوزه اقدام شود.

طالب صادقیان افزود: در صورت مناسب سازی افراد دارای معلولیت، سالمندان و جانبازان نیز می توانند از این خدمات بهره مند شوند.

آنچه از نگارش این گزارش برآورد می شود این است که برای حضور افراد دارای معلولیت در جامعه و ایجاد فرصت های برابر برای آنها تک تک مردم و مسئولان باید وظایف خود را انجام دهند چراکه براستی ترحم به این افراد ممنوع است.

بیش از 15 هزار فرد دارای معلولیت از خدمات بهزیستی ایلام برخوردارند.

13 آذرماه روز جهانی معلولان است.

پایان/
کلید واژه ها: روز جهانی معلولان - معلولیت - نامگذاری - گزارش - ایرنا - افراد - معلولان - روزی - مصاحبه - آذرماه - جهانی - تقویم - کنار - دیگر - واژه - توانمندی - گفت و گو - استفاده - متفاوت - طولانی - خاطرات - ایلام - نگارش - نمایش - ممنوع - خلوت

آخرین اخبار سرویس:
هنر مهمترین زبان انتقال مفاهیم انقلاب اسلامی است

نیاز فوری مدیریت بحران به تجهیزات/نقش دستگاه های دولتی در مقابله با بحران

741 واحد مسکن محرومان تا پایان سال در گیلان تحویل داده می شود

واکنش مجلسی ها به سیلی خوردن مأمور راهور

واکنش محسن رضایی به سیلی خوردن سرباز راهور توسط نماینده مجلس

برکناری «ابو علی البصری» به عنوان شخصیت برجسته اطلاعاتی عجیب است

بخش اعظمی از مردم چابهار، کنارک، قصرقند، نیکشهر و دشتیاری شناسنامه ندارند

شما چرا «آسید جواد آقا»؟

وعده های ایمن سازی مسئولان برای 200 هزار ساختمان نا ایمن پایتخت به کجا رسید؟

نو آوری مهمترین اصل در برنامه های هنری دهه فجر/برگزاری 50 عنوان برنامه شاخص در کردستان

سرنوشت سیاسی نتانیاهو در گرو چهارمین کارزار انتخاباتی

میزان تخصیص روغن به استان فارس با جمعیت آن تناسب ندارد

استاندار: بازگشت اعتبارات اسنادخزانه در شرایط بی پولی ظلم به کرمان است

66 نجاتگر یزد واجد شرایط آزمون درجه ایثار شدند

ممکن است زمان برگزاری انتخابات پارلمانی عراق مجددا به تعویق بیفتد

مهمترین دلیل ناکارآمدی دولت ها از نگاه عارف

عکس دیده نشده از عروسی احمد مهرانفر و همسرش

تو نماینده مجلسی؟

تشدید نظارت بر محتوای قرآنی فضای مجازی در پاکستان

همه واکنش ها به ماجرای درگیری نماینده مجلس با یک سرباز در تهران

نظر ضرغامی درباره فیلترینگ اینستاگرام

عمده کودکان کار خیابانی در البرز اتباع بیگانه هستند

قدرت بازدارندگی امروز کشور حاصل تلاش ارتش و سپاه است

علیرضابیگی: باید اقدامی عاجل برای کمک به مال باختگان بازار سرمایه انجام شود

اجرای 700 برنامه در روستاهای گلستان/ جشن انقلاب برگزار می شود

شورای عالی بورس از اختیارات قانونی اش برای برخورد با تخلفات استفاده نمی کند

عکس دیده نشده از عروسی احمد مهرانفر و همسرش

حلقه مفقوده سازندگی کشور و مترو، اراده مسئولین است/تذکر به حناچی برای اجرای مصوبه اتوبوس

واکنش رضایی به برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ سرباز باشیم نه ‎سربار

3 تا 6 ماه حبس یا 74 ضربه شلاق برای سیلی زدن نماینده به صورت سرباز

نقش شفافیت اطلاعات اقتصادی در مبارزه با فساد اقتصادی (+کلیپ)

عیسی شریفی در پیچ آخر؟

مراکز خرید معروف در شهر ازمیر ترکیه

تلاش شورای ائتلاف برای سازمان دهی نیروهای انقلابی تا پایین ترین لایه ها

گلایه های تند و صریح محمدرضا عارف /اگر کسی دنبال کارهای بلندمدت و ماندگار برود، به بی عرضگی  و سکوت کردن متهم می شود

سناریوهای احمدی نژاد برای انتخابات 1400

پلمب 24 بنگاه فاقد مجوز در راستای اجرای طرح مقابله با برهم زنندگان قیمت بازار زمین و مسکن در زرند

مراسم 22 بهمن امسال چگونه برگزار می شود؟

واکنش نمایندگان به برخورد یک نماینده با مأمور راهور

اظهارات دهقان درباره استفاده از املاک نجومی | تخفیف یا امتیاز ویژه ای نبود، یکی از این واحدها را من گرفتم

سیلی قانون گذار بر چهره قانون؟

منافع حاصل از ارز 4200 تومانی در جیب واردکنندگان و دلالان

دشتیاری محرومیت های زیادی دارد/ دولت برای توسعه این شهرستان تازه تاسیس کارگروه ویژه تشکیل دهد

عارف: مهمترین دلیل ناکارآمدی دولت ها، ناکارآمدی مدیریت است

برای حل مشکل سوخت هواپیماهای باربری فرودگاه پیام تلاش می کنیم

واکنش روزنامه کیهان به رفتار زشت نماینده سبزوار

منافقین به شدت مخالف ماندن ارتش بودند

واکنش متفاوت نمایندگان به سیلی زدن یک نماینده به سرباز؛ از انکار و حمله رسانه ای گسترده تا درخواست استعفا

3هزار سهم وقف مشارکتی فاطمی در چهارمحال و بختیاری واگذار شد

از سند2030 تا اعتیاد دانش آموزان

تخریب 6 مورد تغییر کاربری در اراضی کشاورزی عجب شیر

برنامه های انقلابی در البرز با شور و حال خاص برگزار شود

تمام کتک هایی که این سال ها از مسئولین خوردیم!

سردار دهقان: بنای ماندن در صحنه انتخابات را دارم

تیپ زمستانی نفیسه روشن در رستوران دوستش+عکس

«تو نماینده مجلسی؟»

استقبال دانشجویان جدیدالورود از گام اول طرح راه مهندسی/ راه مهندسی، *ما می توانیم* است

رویارویی تاریخی چپ و راست

حس نوع دوستی و برادری در فرهنگ ما نهادینه شده است

ورود دیوان عدالت اداری به اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی

انتخاب 19 نفر برای نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان / سعی می کنیم 10 نفر نهایی شوند

انتشار ویرایش دوم مجموعه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا

تامین اجتماعی هم به مجلس پیوست/ آرزوهای کارگران ساختمانی نقش بر آب شد

رضایی: سرباز باشیم نه سربار

عصار؛ سالِ 84 و آغاز دوران افسردگی و خانه نشینی

آقای قالیباف حرف زدن از تساوی همه در برابر قانون شوخی بی مزه ای است!

«شوق نامه» اولین مواجهه ایرانیان با موسیقی سده های گذشته است/ ترک ها عبدالقادر مراغی را «نیای بزرگ» لقب داده اند/ دولت صفویه باعث شد تعداد زیادی از موسیقی دانان مهاجرت کنند

مرحله نهایی صدور 130 شناسنامه فرزند تبعه خارجی در اصفهان

اتلاف منابع و عدم تحقق اهداف از نبود برنامه ریزی صحیح ناشی می شود

بودجه سال 1400 تورم زا و انبساطی است/ اولویت اول نمایندگان باید حفظ منافع ملی باشد

لایحه حمایت از زنان با اعمال سلایق شخصی کارایی ندارد

برنامه شهرداری برای کودکان در شرایط کرونا

احتمال جایگزینی خدمات عمومی رایگان با جزای نقدی

سیلی نماینده انقلابی برچهره قانون

تحریم ها در حال بی اثر شدن است/ساخت واکسن کرونا در سخت ترین تحریم ها

تا 1400 راهی طولانی در پیش داریم

دعوا های بی پایان و فراموشی نزاع های تمدنی

محسن رضایی: سرباز باشیم نه سربار

خطیب زاده: وساطت درمورد نفتکش کره ای را نمی پذیریم

بازدید استاندارسیستان وبلوچستان از پروژه راه آهن در بخش نازیل شهرستان تفتان

هشدار سناتور جمهوریخواه درباره تبعات استیضاح ترامپ

خون گرانبهای شهدای الحشد الشعبی سپر دفاع از وطن و ملت عراق است

نتایج نهایی انتخابات شورای صنفی دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد

تخریب آذری جهرمی انتخاباتی است / فیلترینگ اینستاگرام اصلا کار وزارت ارتباطات نیست

یک نظامی دیگر آماده کاندیداتوری در انتخابات 1400

استقرار استارتاپ های مدیریت شهری در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر

کنایه معنادار سردبیر سابق کیهان به شورای نگهبان در واکنش به سیلی زدن یک نماینده به صورت سرباز

نهادهای مردمی برای همکاری با قوه قضاییه کد کاربری ثنا دریافت کنند

برگزاری مسابقه تیتر زنی ویژه اصحاب رسانه گیلان

صدور مجوز بازگشایی استخر های خوزستان

جایگاه ایران در دیپلماسی گردشگری کجاست؟

رضایی: سرباز باشیم نه سربار

بالاترین تعداد تست کرونای کشور در زنجان انجام شده است

تمرکز بر پویایی و تاثیرگذاری مدرسه پیش نیاز پرورش نسلی انقلابی است

ریز و درشت بودجه سالانه تاجیکستان در 10 سال اخیر

احمد توکلی: مخالف پیوستن به FATF هستم/ روایتی از جلسه با ظریف

اختلاف محمود واعظی با اصلاح طلبان جدی است؟

عادی انگاری کرونا خطری مهلک بیخ گوش مازندران

عیسی شریفی در پیچ آخر؟

کنایه معنادار سردبیر سابق کیهان به شورای نگهبان در واکنش به سیلی زدن یک نماینده به صورت سرباز

ترحم ممنوع

ترحم ممنوع