موضوعات داغ: - مهرداد ميناوند - بازي بارسلونا - سازمان نظام پزشكي - جام حذفي اسپانيا - هيات مديره باشگاه استقلال - اتلتيكومادريد - هيئت مديره پرسپوليس - ويروس كرونا - عادل فردوسي - پيشكسوت پرسپوليس - فرامرز پايور - صحت آباد - تميزي ناخن ها - خبرگزاري رسمي كره شمالي - ابراهيم شقاقي - رزمايش ايران همدل - اصحاب هنر و رسانه - فيلتر سايت هاي دانلود فيلم - بازيهاي ساحلي جهان - عادل باباپور - ساك هاي كوچك - يعقوب فتح اللهي - تطبيق

مطالب مرتبط:
نامه قالیباف به روحانی| قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به دولت ابلاغ شد
سهم شهرداری ها از لایحه بودجه 1400 دولت/ از تکلیف شهرداری ها در شناسایی خانه های خالی تا اعتبارات حوزه حمل و نقل عمومی
نامه قالیباف به روحانی| قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به دولت ابلاغ شد
«جزییات بودجه 1400»| پیش بینی درآمد 2 هزار میلیارد تومانی دولت از واردات خودرو
پیگیری سود سهم دولت از طریق وزارت امور اقتصاد و دارایی
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 08:002020-12-03اقتصادي

دولت محترم، پایتان را از بورس بیرون بکشید| سهم های کوچک ارزنده هستند


اگر قرار است حمایتی از بازار شود باید از استاندارد بودند آن، شفافیت بازار و رونق آن حمایت شود، اینکه به صورت دستوری برخی از سهم ها را بالا ببریم تا چهار روز شاخص کل مثبت، - حمایت از بازار نیست.

هیچ کسی از مراجع قانون گذار یا سازمان بورس انتظار ندارد که شاخص را مثبت کند.

سرمایه را هم می توانیم با دستوری بودن درست کرد .

گلایه ای که بسیاری از فعالین با تجربه بازار هم از دولت داشتند اما از دست رفتن بخش از سرمایه های حقیقی های تازه وارد، دولت و سازمان بورس را مجاب می کرد تا به صورت دستوری اقدام به انجام برخی از دستکاری ها در بازار شوند.

در گفتگوی بازار با مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه و یکی از مخالفان اصلی رویکرد دولت و مجلس نسبت به بازار سرمایه، به بررسی وضعیت کنونی بورس و همچنین بهترین راهبرد پیشنهادی به دولت در این شرایط پرداختیم که در زیر مشروح آن را می خوانید.

*حدود سه هفته است که بازار به مدار مثبت می گردد و به نوعی این سیگنال به سهامداران داده شده که اصلاح به زمان پایانی خود رسیده است به همین دلیل شاهد ورود پول حقیقی به بازار هستیم، اما این پول به نظر می رسد هنوز از بازار می ترسد و با منفی شدن بازار به سرعت می خواهد از بازار خارج شود، شما شرایط کنونی بازار را چگونه ارزیابی می کنید؟ عامل های اصلی ریسک بازار یعنی خارج شدن بازار از حالت استاندارد و تغییر قوانین و مقرارت هنوز از بین نرفته است به همین خاطر سهم های بزرگ و شاخص ساز را همچنان پر ریسک می بینم اما روی سهم های کوچک و تک سهم های گروه های مختلف از نظر سودآوری با توجه گزارشات خوبی که داشتند به ناحیه ارزنده رسیدند که اقبال سهامداران از آن ها را شاهد هستیم.

*پس شما با توجه به عدم برداشته شدن ریسک های بازار به آینده بازار خوشبین نیستید؟ ما وقتی در مورد آینده بازار صحبت می کنیم، با پارامترهای تحلیلی صحبت خواهیم کرد که با این پارامترهای تحلیلی هم باید در بازار استاندارد صحبت کرد که متاسفانه بازار ما با توجه به ابزارهای غیر استاندارد که در آن وجود دارد از فرمت استاندارد خارج شده به عنوان مثال آوردن به چه اشخاصی تخصص داده شده؟ اشخاصی که معمولا درگیر مخارج روزانه خودشان هستند و در مخارج روزانه خود ماندند.

در نتیجه زمانی که به این افراد سهام داده می شود، می خواهد سهام خودشان را بفروشد چرا که برای این افراد نقدینگی مهم است.

اگر قرار است حمایتی از بازار شود باید از استاندارد بودند آن، شفافیت بازار و رونق آن حمایت شود، اینکه به صورت دستوری برخی از سهم ها را بالا ببریم تا چهار روز شاخص کل مثبت، حمایت از بازار نیست.

هیچ کسی از مراجع قانون گذار یا سازمان بورس انتظار ندارد که شاخص را مثبت کند در بحث دادن کوپن هم همین گونه است، زمانی که شما به این خانواده ها کوپن مایحتاج زندگی بدهید، می خواهند آن را به پول تبدیل کنند و حداقل فسادی که در بخش کوپنی در سالیان گذشته شاهد بودیم، این بود که افراد کوپن خود را در کنار می فروشند یا کسانی را می دیدم که روغن نباتی کوپنی را دریافت می کردند و آن را می فرختند.

اگر قرار است حمایتی از این اقشار شود باید نقدی باشد چرا که هر چیز دیگری که به این افراد بدهیم می خواهند به وجه نقد تبدیل کنند و این یک مسئله ساده است.

*در روزهای اخیر شاهد برخورد با متخلفان بازار، از جمله تعداد کمی از حقوقی ها هستیم و از طرف هم می بینیم که سازمان بورس و اوراق بهادار توسط دستگاه های دیگر تحت فشار قرار می گیرد تا با دخالت در بازار آن را کنترل کنند، آیا چنین برخوردهای در چنین شرایطی مناسب است؟ در هیچ جای دنیا شما نمی بینید که به مالکیت افراد در بازار سهام احترام گذاشته نشود.

ما وقتی می گویم حقوقی؛ حقوقی ها یا صندوق های سرمایه گذاری هستند یا شرکتهای سرمایه گذاری هستند که دارند با پول افراد خرید و فروش می کنند و یا اینکه شرکت های هستند که به نوعی ذی نفع حقیقی دارند، پس اینکه ما به حقوقی ها بگویم که در چه زمانی بفروشند و در چه زمانی نفروشند و از آن فاجعه بارتر اینکه که صندوق های با درآمد ثابت را که سقف خرید سهام آن را افزایش دادند الزام کنیم که باید حداقل 50درصد افزایش اعتبار را سهام پرتفوی عدالت بخرند، کار اشتباهی است.

در کدام بازار استاندارد دنیا مشاهده می شود که یک لیست جلوی شما بگذارند و بگویند باید این ها را خریدار کنید.

این موضوع به نوعی دستکاری بازار است و اگر چنین اتفاقی در بازارهای استاندارد دنیا بیفتد جرم است ولی ما از طریق قانون گذاری این کار را انجام می دهیم و بازار را از روند استاندارد خودش خارج می کنیم.

اگر قرار است حمایتی از بازار شود باید از استاندارد بودند آن، شفافیت بازار و رونق آن حمایت شود، اینکه به صورت دستوری برخی از سهم ها را بالا ببریم تا چهار روز شاخص کل مثبت، حمایت از بازار نیست.

هیچ کسی از مراجع قانون گذار یا سازمان بورس انتظار ندارد که شاخص را مثبت کند.

در همه جای دنیا وقتی از بازار بورس صحبت می شود، اولین ویژگی این بازار یعنی قدرت نقدشوندگی آن به ذهن خطور می کند، اما بازاری که یک ماه افراد در صف فروش هستند و نمی توانند پول خود را خارج کنند، این دیگر بازار بورس استاندارد نیست اگر بازار جای امن و استانداری باشد و افراد بتوانند روی ثبات قوانین آن حساب کنند، پول خودش وارد بازار می شود و افراد به صورت تحلیل اقدام به خرید یا فروش سهم خود می کنند که ممکن است عده ای سود کنند و عده ای هم دچار زیان شوند.

ما اصلا به منفی شدن بازار هیچ اعتراضی نداریم ما به این دستکاری کردن، به عدم به رسمیت شناختن استقلال بورس، به کنار گذاشتن ابزارهای استاندارد بورس و تعریف ابزارهای جدید و به این دست اقدامات اعتراض داریم، چون بازار وقتی غیر استاندارد می شود از خسیسه اصلی خودش یعنی قدرت نقدشوندگی خارج می شود.

در همه جای دنیا وقتی از بازار بورس صحبت می شود، اولین ویژگی این بازار یعنی قدرت نقدشوندگی آن به ذهن خطور می کند، اما بازاری که یک ماه افراد در صف فروش هستند و نمی توانند پول خود را خارج کنند، این دیگر بازار بورس استاندارد نیست.

*با توجه به اینکه تا کنون اشتباهات مختلفی در بازار سرمایه رخ داده است، پیشنهاد شما برای ادامه روند بازار با توجه به شرایط حال حاضر چیست؟ به قول سعدی که پرسیدن اولین عبادات چیست، گفت خواب نیمروز که در آن یک نفس خلق را نیازاری؛ با همان رویکردی که بازار را خراب کرده، نمی شود بازار را درست کرد.

متاسفانه دولت هایمان همیشه خواستند با اقدامات دستوری، بخش ها مختلف اقتصاد را ساماندهی و جهت دهی کنند و در هیچ کجا هم به این شیوه جواب نگرفته اند، اگر توانستیم مرغ، گوجه، مسکن، خودرو و بخش های مختلف اقتصاد را دستوری کنترل کنیم بازار سرمایه را هم می توانیم درست کنیم.

همان رویکرد اقتصاد دستوری که در بخش های مختلف به شکست رسیده است را وارد بورس کردیم و قرار است به همان شکل دستوری که خرابش کردیم، دوباره به صورت دستوری درستش کنیم، اما این راهش نیست، باید دولت و افراد غیر متخصص پایشان را از این بازار بیرون بکشند.

دولت نقش نظارتی و حمایت از جهت توسعه زیرساخت ها را ایفا کنند اما اینکه روال بازار را بخواهد تغییر دهد کار صحیحی نیست.


کلید واژه ها: بازار - سرمایه - بازار سرمایه - سازمان بورس - دولت - بورس - حمایت - سازمان - دولت و مجلس - استاندارد - شاخص - صورت - کارشناس - مخالفان - شاخص کل - راهبرد - انتظار - حمایتی - شفافیت - گفتگوی - بهترین - یکی از - مراجع - بیرون - شرایط - اقدام - حقیقی - وضعیت - بررسی - گلایه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای در محدوده مرزداران

بیمه سامان

کوپ کار و کوتاهی حرفه ایی

خیاط

استخدام کارشناس حسابداری و منشی در شهرک صنعتی مورچه خورت

ویزیتور خانوم

کار در منزل با گوشی.

استخدام فروشنده ماهر خانم در سیسمونی و پوشاک

استخدام مدیر منطقه آقا در گروه صنعتی لبنیات صباح در اصفهان

اجاره لاین سالن

به 2نفر اقا وخانم جهت فروش نیازمندیم

اجاره صندلی ( بانوان) سالن زیبایی

ایران به دنبال تصاحب بازارهای جدید عراق

واکنش طلایی بازار به استارت بایدن؛ جرقه ای برای تاکید بر نگاه به داخل

استخدام کارگر انبار

فرصت شغلی

استخدام تراشکار و فرزکار در بازرگانی قطعات و ماشین آلات ماهان میلاد تبریز

کارگر خانم

پیک موتوری درشرکت دولتی

استخدام مشاور املاک در تهرانپارس

استخدام فروشنده خانم،فروشنده مزون،فروشنده ماهر

استخدام کارگر ساده

نیروی کار در تولیدی مبلمان

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها و انباردار در البرز

کارگر ساده زیر 25 سال

استاد کار آرماتور بند

استخدام حسابدار و کارمند فروش در راهکار آفرین شبستری در البرز

بازاریابی و فروش

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در کردستان

رویه زن ضد سرقت

کارمند فروش حقوق به همراه پورسانت

استخدام تزریق کار

استخدام کارشناس فروش پروفیل در گروه صنعتی آریا در تهران

منشی خانم 3 روز در هفته( موسسه شکوه)

استخدام مشاور فروش املاک در برند املاک

دیه جراحات سر و صورت چقدر است؟

هشدار اقتصاد به قیمت گذاری دستوری برای نرخ ارز

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت نام در سجام نیست

استخدام در هایپر مارکت

استخدام دستیار مدیرعامل خانم

پاره وقت کسب درآمد کن

تمدید مهلت تکمیل موجودی کارگران و بازنشستگان در سامانه جامع اقدام ملی مسکن

چگونه لکه روغن را از روی لباس پاک کنیم؟

فروشنده خانم یا اقا نیازمندیم

یه خانم مجرد(خانه دار) جهت کار در کیش

استخدام حسابدار آقا در یک شرکت تولید کننده قطعات خودرو در تهران

استخدام مدیر اداری . مدیر جذب . مدیر آموزش

استخدام آرایشگر

کارمند متعهد و وظیفه شناس

استخدام 6 عنوان شغلی در یک شرکت تولیدی پوشاک در قزوین

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت پارس کرون در تهران

پالایش یکم چگونه سود ده می شود؟

استخدام کارشناس برنامه ریزی فروش و سرپرست ترید مارکتینگ در اصفهان

شریک کاری

امداد خودرو شبانه روزی .روشن کردن ماشین در محل شما

فروشنده خانم جهت فروش پوشاک

فرصت استخدام

استخدام نیروی در شرکت خدماتی معتبر

کارمند ثبت سفارشات تلفنی

ناخن کار با مشتری و اجاره صندلی برای لاین مو

به یک نفر کارگر افغانی نیازمندیم

به مزدی دوز و چرخ کار مانتو نیازمندیم.

استخدام فروشنده مجرب خانم بصورت فروش گرم

استخدام مدیر مالی، سرپرست حسابداری و حسابدار در دانش حساب آریا در تهران

به تعدادی کارگر ماهر و نیمه ماهر

مدیر عامل شرکت بازرگانی

استخدام 10 عنوان شغلی در شرکت لورچ در اصفهان

نیازمند نیروی برقکار

سرمایه گذاری متفاوت، برای تجارتی متفاوت

فارمر و گیمر

استخدام حسابدار خانم با حقوق ثابت و بیمه در تهران

فروشنده خانم روسری محدوده قاسم آباد نیازمندیم

فروشنده ماهر لوازم خانگی خانم نیازمندیم

به تعدادی نیرو برای انبار کاغذ دیواری

دعوت به همکاری خانم در تولیدی لباس زنانه.

راننده با وانت جهت پخش گرم مواد غذایی

استخدامی

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در خراسان شمالی

استخدام کارشناس فروش بیمه در نمایندگی 1166 بیمه سامان در گیلان

استخدام کارگر ساده در کارخانه ابزارآلات صنعتی

روش بهره مندی از 20 خدمت غیرحضوری تامین اجتماعی+جزییات

ریزش بورس ارتباطی با نرخ بهره بانکی ندارد

سود سهام عدالت امسال چگونه پرداخت می شود؟

اجاره لاین های تخصصی

پیک موتوری بدون موتور

استخدام حسابدار در دفتر املاک

کارگر ساده و ماهر جهت دایکاست

استخدام اپراتور فعال و مستعد

دعوت به همکاری

کارگر ساده و پیک

استخدام بازاریاب تلفنی و اینترنتی با حقوق توافقی و مزایا در شرکت rtc

بازار آهن و فولاد رانتی است

ریزش قیمت در بازار خودرو

غائله مسکن مهر امسال تمام می شود؟ شاید!

عرضه خودرو الکتریکی شرکت BMW در سال 2021

رویترز: عراق صادرات نفت خام به هند را کاهش داده است

فروشندگی در کتاب فروشی

تایپ با سود بالا

کار و استخدام

فروشنده نوجوان و جوان

دولت محترم، پایتان را از بورس بیرون بکشید| سهم های کوچک ارزنده هستند

دولت محترم، پایتان را از بورس بیرون بکشید| سهم های کوچک ارزنده هستند