مطالب مرتبط:
سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟
سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟
سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟
تحلیلگر لبنانی: اسراییل بدنبال ترور دانشمندان سه کشور عربی است
احتمال گشایش در بحران روابط قطر و 4 کشور عربی
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:452020-12-03سياسي

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام


سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام روزنامه توسعه ایرانی: روز دوشنبه جلسه نخست دور چهارم مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو شروع به کار کرد و تا فردا (جمعه) هم ادامه دارد.

- روزنامه توسعه ایرانی: روز دوشنبه جلسه نخست دور چهارم مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو شروع به کار کرد و تا فردا (جمعه) هم ادامه دارد.

این نشست در حالی برگزار شد که گی یر پدرسن ، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در کنفرانس آنلاین خطاب به حضار اعلام کرد که ما خواهان پیشرفت در این مذاکرات و به دنبال گسترش تبادل نظر در تمام سطوح هستیم؛ چراکه این روند می تواند ما را به شروع مذاکرات در ماه ژانویه پیرامون اصول قانون اساسی نزدیک کند.

بر اساس مستنداتی که از سوی رسانه ها منتشر شده، مذاکرات روز اول نشست های کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو بر اهمیت تکیه بر مساله آوارگان به عنوان اصل ملی فراگیر متمرکز بوده است.

در این رابطه اسپوتنیک به نقل از یک منبع سوری اعلام کرده که اعضای هیئت سوریه بر اهمیت دست برداشتن برخی کشورها از سیاسی کردن این پرونده و بهره برداری از آن برای دستیابی به اهداف سیاسی و اقتصادی علیه مهاجران سوری و وضعیت بد معیشتی آنها متمرکز بودند.

هیئت سوریه همچنین بر توقف سنگ اندازی در مقابل بازگشت آوارگان به کشورشان و امتناع از ایجاد رعب و وحشت از سوی برخی کشورها در خصوص منصرف کردن سوری ها از بازگشت تاکید کرده اند که به نظر می آید روی سخن آنها با ترکیه و گروه های تروریستی تحت حمایتشان باشد.

در این میان نکته مهمی که باید مورد اشاره قرار بگیرد این است که از زمان برگزاری سیزدهمین دور نشست های آستانه، مهمترین اولویت کشورهای تضمین کننده این نشست ها (ایران، روسیه و ترکیه) تشکیل کمیته قانون اساسی بود تا اولین گام در مسیر آغاز مذاکرات سیاسی سوریه و پایان جنگ رسانه ای و نظامی علیه این کشور برداشته شود و موافقت جامعه ملل برای پایان این جنگ ها با هدف آغاز فعالیت های سیاسی به دست بیاید.

در وضعیت کنونی و با برگزاری نشست های قانون اساسی سوریه کاملاً مشخص است که دولت های عضو نشست آستانه توانسته اند به خواسته خود جامه عمل بپوشانند.

توجه داشته باشید که دمشق در سال گذشته (در همین ایام) میزبان نشست های مهمی میان پدرسون و ولید المعلم وزیر خارجه سابق سوریه بود که به تازگی چشم از جهان فرو بست.

نشستی که آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل آن را موفقیت آمیز دانست.

در این نشست دولت دمشق توانست مواضع خود را به سازمان ملل مبنی بر اینکه قانون اساسی سوریه یک مسئله داخلی و همه گیر بوده و نیاز به شرکت همه اقشار سوری دارد تا حد قابل قبولی تحمیل کند اما مساله ای که در این میان باید مورد نظر قرار بگیرد، فعال شدن کشورهای عربی منطقه در راستای نشست قانون اساسی سوریه است.

در این راستا چند روز قبل از آنکه نشست چهارم قانون اساسی سوری برگزار شود برخی رسانه ها، خبر از تحرک چهار کشور عربی (عربستان، اردن، امارات و مصر) برای دخالت و ورود به پرونده سوریه دادند؛ به گونه ای که در رخدادی بی سابقه با محوریت بحران سوریه، مقام های وزارت خارجه چهار کشور عربی مذکور در تاریخ 26 نوامبر (برابر با ششم آذر 99) در قاهره برای بررسی پرونده سوریه گردهم آمدند.

نشست قاهره در شرایطی برگزار شد که اعضای شرکت کننده در این نشست تنها چند سال قبل در نشست کشورهای عربی نماینده گروه تروریستی جیش الحُر را به جای نماینده دولت قانونی دمشق دعوت کرده و آنها را به جای دولت دمشق به رسمیت شناختند.

حالا با تغییر وضعیت سوریه و تعیین و تکلیف بحران تروریستی عراق، شاهد تغییر مواضع برخی کشورهای عربی هستیم و بر همین اساس می توان به ایجاد ارتباط و برقراری مناسبات اقتصادی و دیپلماتیک برخی کشورهای حاشیه خلیج با دمشق اشاره کرد.

چهار کشور مصر، اردن، عربستان و امارات می خواهند پیش از آنکه دولت جدید امریکا وارد پرونده قانون اساسی سوریه شود، هماهنگی های لازم را میان خود ایجاد کنند تا در مذاکرات آینده قدرت مانور داشته باشند دشمنانِ سهم خواه! در این راستا وزیر خارجه مصر بعد از نشست قاهره با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که کشورهای حاضر در این نشست هدف از برگزاری گردهمایی مذکور که به شکلی همزمان با جلسات کمیته قانون اساسی سوریه برگزار شد را، بررسی راه حل های بحران سوریه براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت عنوان کردند.

این اقدام به صورت کاملاً روشن نشان می دهد کشورهایی که از سال 2010 و 2011 به صورت تمام قد در حال حمایت از حدود 137 گروه تروریستی ریز و درشت در سوریه بودند حالا به دنبال نقش آفرینی در این پرونده هستند.

در این میان موضوع دیگری که باعث شده کشورهای عربی مذکور وارد عرصه سیاسی معادلات سوریه شوند، ترس از تفکر اخوانی ترکیه و همچنین قطر در سوریه است.

چهار کشور عربستان، مصر، اردن و امارات منتقدان جدی نقش ترکیه در سوریه هستند، هرچند هرکدام در تحولات سوریه راه خود را می روند.

توجه داشته باشید که عربستان هیچ رابطه سیاسی با سوریه ندارد اما امارات روابط دیپلماتیک خود را با سوریه برقرار کرده است.

از سوی دیگر اردن و مصر هم مناسبات اطلاعاتی و امنیتی با سوریه دارند و نکته مهم این است که مصر کوشش های بسیاری برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب انجام داده است.

از سوی دیگر سعودی ها در راستای تلاش برای تضعیف نقش ترکیه که از اصلی ترین حامیان مخالفان مسلح سوریه است، هفته گذشته میزبان گیر پدرسون ، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه بودند و او در دیدار با فیصل بن فرحان ، وزیر امور خارجه عربستان، وضعیت سیاسی سوریه و راه های پیشبرد روند سیاسی در این کشور را مورد بررسی قرار داد.

نکته مهمتر که در این میان باید مورد نظر قرار بگیرد این است که براساس مولفه های موجود در فضای سیاسی منطقه به نظر می آید که چهار کشور مصر، اردن، عربستان و امارات می خواهند پیش از آنکه دولت جدید امریکا وارد پرونده قانون اساسی سوریه شود، هماهنگی های لازم را میان خود ایجاد کنند تا در مذاکرات آینده قدرت مانور داشته باشند.

مساله دیگر رفع تحریم ها علیه سوریه است.

اعضای هیئت سوریه در نشست ژنو بر اهمیت دست برداشتن برخی کشورها از سیاسی کردن پرونده بازگشت آوارگان سوری و بهره برداری از آن برای دستیابی به اهداف سیاسی و اقتصادی علیه مهاجران سوری و وضعیت بد معیشتی آنها متمرکز بودند در مورد برداشتن تحریم ها، گفتگوهای اعضای هیات دولتی سوریه اشاره به این داشت که کشورهای متخاصم با مردم سوریه، از آغاز جنگ از دو سلاح تروریسم و تحریم ها برای در هم شکستن دمشق استفاده کردند و به این سیاست ها ادامه می دهند و این سیاست ها آشکارا سایر جوانب زندگی سوری ها را تحت الشعاع قرار داده است که می تواند به بازگشت آوارگان از منظر مادی ضربه بزند.

این اقدام سوری ها در این راستا معنا می شود که آنها به دنبال آن هستند تا بتوانند به هر ترتیب که شده تحریم ها را از سر راه بردارند.

با این حال به نظر می رسد که حواشی نشست قانون اساسی سوریه بیش از متن آن مهم است؛ چراکه با فعال شدن کشورهای عربی منطقه شاهد صفی از دشمنان دمشق برای تامین منافع خود هستیم.


کلید واژه ها: کمیته قانون اساسی سوریه - قانون اساسی سوریه - کمیته قانون اساسی - قانون اساسی - مذاکرات - اساسی - سوریه - قانون - اساس - کمیته - روزنامه - دوشنبه - شروع - توسعه - گی یر پدرسن - خرابه - ادامه - چهارم - سازمان ملل - کشور - نشست - نخست - عربی - رسانه ها - آوارگان - کنفرانس - نماینده - پیشرفت - برگزار - آنلاین

آخرین اخبار سرویس:
اسماعیلی: قانون برای همه یکسان است

بازدید استاندار خراسان رضوی از گرمخانه های مشهد

آیت الله منتظری درگذشت

شهرداری تبریز 107 عنوان برنامه در دهه فجر اجرا می کند

روحانیون در مسیر اصلاح زندانیان نقش موثری دارند

سفر وزیر میراث فرهنگی به یزد/بازدید از بازار زرگری یزد

عبدالمالک ریگی در فضای ایران شکار شد

واکنش ها به بازداشت کاوه افراسیابی در آمریکا

اتصال بلوار پیامبر اعظم(ص) به بلوار انتظار

دم خروس و قسم حضرت عباسِ نخست وزیر آمریکایی

تقویم روز و اوقات شرعی

مدیرکل بنیاد شهید لرستان منصوب شد

جانباز 70 درصد راز و جرگلانی آسمانی شد

چرا مهران احمدی و شهاب حسینی رپ را مسخره می کنند؟

تغییر شرایط کرونایی کشور به برکت طرح شهید سلیمانی و جهاد همگانی؛ وقتی همه جهان درگیرند

واکنش ها به سیلی آقای نماینده بر گوش سرباز قانون/ این قضیه هم با عذرخواهی تمام می شود؟

ترتیل صفحه 10 قرآن کریم+فیلم، متن و مفاهیم آیات

چه کسانی پس از انقلاب اسلامی به دنبال انحلال ارتش بودند؟

کرونا در تلاش برای ماندن است

واکنش سندرز به تصویرسازی های طنزش! + عکس

سیلی قانون گذار بر چهره قانون

اوقات شرعی به افق یاسوج

اوقات شرعی پنجم بهمن ماه در سمنان

برترین های مسابقات قرآن کشوری در البرز تجلیل شدند

معرفی سریال «بوجک هورسمن» (رافائل باب وکسبرگ، 2020-2014) | بوجک هورسمن سیتکام نیست

نماینده رهبر انقلاب در امور دانشجویان ایرانی اروپا

میرزایی در خراسان جنوبی خبر داد: طرح های اشتغالزا و توسعه اشتغال استان بررسی می شوند

نیاز 1100 طرح هادی روستایی فارس به بازنگری و تامین اعتبار

بسط مفهوم حاکمیت ملی در ایران هم کیش

نمره گروه های جهادی در مقابله با کرونا 20 است

انعطاف برنامه های گردشگری کیش جهت انطباق با دستورات ستاد ملی کرونا در نوروز 1400

عراقچی: ما برجام را از بین نبردیم

واکنش های توییتری به سیلی زدن نماینده مجلس

از خرازی و بابایی تا نماینده انقلابی!

آقای نماینده مجلس چه زود دست بزن پیدا کردی...!

برگزاری ویژه برنامه های دهه فجر در استان ایلام

شهرستان شدن قلعه رییسی و دیشموک شایعه بیش نیست

مراسم 22 بهمن امسال متفاوت از سال های گذشته است

جهانگیری: بیماری های اقتصاد کشور ساختاری است

بازدید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از باغ جهانی پهلوان پور

دورهمی خشن آمریکایی در ایران! + عکس

بازدید رییس مجلس از بیست وپنجمین نمایشگاه نفت

مراسم 22 بهمن امسال بصورت راهپیمایی نخواهد بود

برگزاری اردوی راهیان نور دانش آموزی در کردستان به صورت مجازی

وزیر اطلاعات با رییس جامعه مدرسین در قم دیدار کرد

فساد راه را بر گشایش اقتصادی می بندد/ برای مبارزه با فساد باید قانون را بخوبی بدانیم

به چه علت سن ابتلا به ویروس کرونا در کشور کاهش یافته است؟

فیلم/ احترام به روح قانون نشانه فهم فلسفه زندگی است

ویدئو | استان هایی که در خطر پیک چهارم کرونا هستند

ارائه آموزش های مالیاتی برای متقاضیان دریافت کارت پیله وری در آذربایجان غربی

شوخی بی مزه قالیباف با سیلی خوردن سرباز بی پناه!

مفقود شدن 3 نفر در غار بابا احمد چالدران

مدیریت و کنترل زبان از منظر بزرگان

انتخابات بارزترین اتفاق سیاسی کشور است

فعالیت 70 مرکز مشاوره در چهارمحال و بختیاری

پویش «توکاد» بصورت یک الگو در کشور مطرح شود

کانون های مساجد بستر تبیین بیانیه گام دوم انقلاب هستند

علی اصغر عنابستانی که به صورت سرباز سیلی زد، کیست؟

مروری بر سیره امام رضا علیه السلام

پیشنهادات ایران در مورد منطقه روی میز است/درخواست ایران واقع گرایانه است

فیلم/ آقای عنابستانی با خودت چند چند هستی؟ در همان مکان باید سیلی بخوری تا قانون را متوجه شوی

باخت در مبارزه با فساد مساوی است با انحطاط سیاسی یک حکومت

جزییات برگزاری مراسم 22بهمن امسال اعلام شد

فال روز یکشنبه 5 بهمن 1399

نوبخت: توهین به رییس جمهوری، توهین به ملت و آرای آنان است

عراقچی: اعتماد به آمریکا و اروپا را به طور کامل از دست داده ایم

برگزاری نشست هم اندیشی رؤسای شعب ویژه دادگستری با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان

بازگشت به چرخه تولید شرکت اسپوتا با حمایت دستگاه قضایی استان

اعتراف رییس جمهور

واشنگتن: برای مقابله با نفوذ ایران با دوستانمان همکاری می کنیم

واشنگتن: برای مقابله با نفوذ ایران با دوستانمان همکاری می کنیم

سخنرانی مراسم 22بهمن به صورت زنده از صداو سیما پخش می شود

آمریکا:واشنگتن با دوستان خود برای مقابله با نفوذ ایران همکاری خواهد کرد

هشدار می دهم عادی انگاری نکنیم/ آغاز خیز ملایم بیماری

ارزیابی خلق پول اعتباری از نگاه فقه اقتصاد اسلامی

واکنش سردار طلایی به برخورد یک نماینده مجلس با پلیس راهور ناجا

توجه به تولید داخلی باید پایدار باشد

دورهمی آنلاین فعالان فضای مجازی برگزار می شود

به انتظار 15ساله مردم سیروان خاتمه دهید/ راه، کلید توسعه است

واشنگتن: برای مقابله با نفوذ ایران با دوستانمان همکاری می کنیم

هیچ شهر قرمزی در کشور وجود ندارد

سندروم گیلن باره چیست؟

واکنش قالیباف به سیلی زدن نماینده مجلس به سرباز

دوره آموزش مداحی به همت خانه مداحان برگزار می شود

47 هزار شغل در استان ایجاد شد

سخنرانی مراسم 22بهمن به صورت زنده از رسانه ملی پخش می شود

دغدغه های «مامان ها» از ناگفته ها/ بابا ها را خیلی دست کم نگیرید!

مناسب سازی معابر حق قانونی شهروندان است

طرح پایش قرآنی طلاب حوزه های علمیه آغاز شد

واکنش قالیباف به حادثه اخیر سیلی زدن یک نماینده مجلس به صورت یک سرباز

گم شدن سوژه ها و زوایای متفاوت جنگ در نگاه نویسندگان/ مخاطبان فعلی ادبیات پایداری فقط به دنبال احساس هستند

فرماندار اسلامشهر: مدیران آبفا به وضعیت آب شرب واوان رسیدگی کنند

برگزاری کمیته بسیج و نیرو های مسلح ستاد بزرگداشت دهه فجر

پرواز عاشقانه جانباز مازندرانی + تصاویر

ادای احترام به پرسنل خدماتی و درمانی در کوالالامپور + عکس

عادی انگاری شرایط، باعث گرفتار شدن خراسان جنوبی در پیک چهارم بیماری می شود

واکسیناسیون کرونا در هند آغاز شد + عکس

من باهات قهرم همکاری امیر دیوا با تتلو بعد از توهم ریاست جمهوری!

اجرای عرفان طهماسبی در مرحله دوم عصر جدید+دانلود

آمریکا: برای مقابله با نفوذ ایران با دوستانمان همکاری می کنیم

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام