مطالب مرتبط:
سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟
سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟
سهم صداوسیما از بودجه کشور چقدر است؟
تحلیلگر لبنانی: اسراییل بدنبال ترور دانشمندان سه کشور عربی است
احتمال گشایش در بحران روابط قطر و 4 کشور عربی
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:452020-12-03سياسي

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام


سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام روزنامه توسعه ایرانی: روز دوشنبه جلسه نخست دور چهارم مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو شروع به کار کرد و تا فردا (جمعه) هم ادامه دارد.

- روزنامه توسعه ایرانی: روز دوشنبه جلسه نخست دور چهارم مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو شروع به کار کرد و تا فردا (جمعه) هم ادامه دارد.

این نشست در حالی برگزار شد که گی یر پدرسن ، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در کنفرانس آنلاین خطاب به حضار اعلام کرد که ما خواهان پیشرفت در این مذاکرات و به دنبال گسترش تبادل نظر در تمام سطوح هستیم؛ چراکه این روند می تواند ما را به شروع مذاکرات در ماه ژانویه پیرامون اصول قانون اساسی نزدیک کند.

بر اساس مستنداتی که از سوی رسانه ها منتشر شده، مذاکرات روز اول نشست های کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو بر اهمیت تکیه بر مساله آوارگان به عنوان اصل ملی فراگیر متمرکز بوده است.

در این رابطه اسپوتنیک به نقل از یک منبع سوری اعلام کرده که اعضای هیئت سوریه بر اهمیت دست برداشتن برخی کشورها از سیاسی کردن این پرونده و بهره برداری از آن برای دستیابی به اهداف سیاسی و اقتصادی علیه مهاجران سوری و وضعیت بد معیشتی آنها متمرکز بودند.

هیئت سوریه همچنین بر توقف سنگ اندازی در مقابل بازگشت آوارگان به کشورشان و امتناع از ایجاد رعب و وحشت از سوی برخی کشورها در خصوص منصرف کردن سوری ها از بازگشت تاکید کرده اند که به نظر می آید روی سخن آنها با ترکیه و گروه های تروریستی تحت حمایتشان باشد.

در این میان نکته مهمی که باید مورد اشاره قرار بگیرد این است که از زمان برگزاری سیزدهمین دور نشست های آستانه، مهمترین اولویت کشورهای تضمین کننده این نشست ها (ایران، روسیه و ترکیه) تشکیل کمیته قانون اساسی بود تا اولین گام در مسیر آغاز مذاکرات سیاسی سوریه و پایان جنگ رسانه ای و نظامی علیه این کشور برداشته شود و موافقت جامعه ملل برای پایان این جنگ ها با هدف آغاز فعالیت های سیاسی به دست بیاید.

در وضعیت کنونی و با برگزاری نشست های قانون اساسی سوریه کاملاً مشخص است که دولت های عضو نشست آستانه توانسته اند به خواسته خود جامه عمل بپوشانند.

توجه داشته باشید که دمشق در سال گذشته (در همین ایام) میزبان نشست های مهمی میان پدرسون و ولید المعلم وزیر خارجه سابق سوریه بود که به تازگی چشم از جهان فرو بست.

نشستی که آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل آن را موفقیت آمیز دانست.

در این نشست دولت دمشق توانست مواضع خود را به سازمان ملل مبنی بر اینکه قانون اساسی سوریه یک مسئله داخلی و همه گیر بوده و نیاز به شرکت همه اقشار سوری دارد تا حد قابل قبولی تحمیل کند اما مساله ای که در این میان باید مورد نظر قرار بگیرد، فعال شدن کشورهای عربی منطقه در راستای نشست قانون اساسی سوریه است.

در این راستا چند روز قبل از آنکه نشست چهارم قانون اساسی سوری برگزار شود برخی رسانه ها، خبر از تحرک چهار کشور عربی (عربستان، اردن، امارات و مصر) برای دخالت و ورود به پرونده سوریه دادند؛ به گونه ای که در رخدادی بی سابقه با محوریت بحران سوریه، مقام های وزارت خارجه چهار کشور عربی مذکور در تاریخ 26 نوامبر (برابر با ششم آذر 99) در قاهره برای بررسی پرونده سوریه گردهم آمدند.

نشست قاهره در شرایطی برگزار شد که اعضای شرکت کننده در این نشست تنها چند سال قبل در نشست کشورهای عربی نماینده گروه تروریستی جیش الحُر را به جای نماینده دولت قانونی دمشق دعوت کرده و آنها را به جای دولت دمشق به رسمیت شناختند.

حالا با تغییر وضعیت سوریه و تعیین و تکلیف بحران تروریستی عراق، شاهد تغییر مواضع برخی کشورهای عربی هستیم و بر همین اساس می توان به ایجاد ارتباط و برقراری مناسبات اقتصادی و دیپلماتیک برخی کشورهای حاشیه خلیج با دمشق اشاره کرد.

چهار کشور مصر، اردن، عربستان و امارات می خواهند پیش از آنکه دولت جدید امریکا وارد پرونده قانون اساسی سوریه شود، هماهنگی های لازم را میان خود ایجاد کنند تا در مذاکرات آینده قدرت مانور داشته باشند دشمنانِ سهم خواه! در این راستا وزیر خارجه مصر بعد از نشست قاهره با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که کشورهای حاضر در این نشست هدف از برگزاری گردهمایی مذکور که به شکلی همزمان با جلسات کمیته قانون اساسی سوریه برگزار شد را، بررسی راه حل های بحران سوریه براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت عنوان کردند.

این اقدام به صورت کاملاً روشن نشان می دهد کشورهایی که از سال 2010 و 2011 به صورت تمام قد در حال حمایت از حدود 137 گروه تروریستی ریز و درشت در سوریه بودند حالا به دنبال نقش آفرینی در این پرونده هستند.

در این میان موضوع دیگری که باعث شده کشورهای عربی مذکور وارد عرصه سیاسی معادلات سوریه شوند، ترس از تفکر اخوانی ترکیه و همچنین قطر در سوریه است.

چهار کشور عربستان، مصر، اردن و امارات منتقدان جدی نقش ترکیه در سوریه هستند، هرچند هرکدام در تحولات سوریه راه خود را می روند.

توجه داشته باشید که عربستان هیچ رابطه سیاسی با سوریه ندارد اما امارات روابط دیپلماتیک خود را با سوریه برقرار کرده است.

از سوی دیگر اردن و مصر هم مناسبات اطلاعاتی و امنیتی با سوریه دارند و نکته مهم این است که مصر کوشش های بسیاری برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب انجام داده است.

از سوی دیگر سعودی ها در راستای تلاش برای تضعیف نقش ترکیه که از اصلی ترین حامیان مخالفان مسلح سوریه است، هفته گذشته میزبان گیر پدرسون ، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه بودند و او در دیدار با فیصل بن فرحان ، وزیر امور خارجه عربستان، وضعیت سیاسی سوریه و راه های پیشبرد روند سیاسی در این کشور را مورد بررسی قرار داد.

نکته مهمتر که در این میان باید مورد نظر قرار بگیرد این است که براساس مولفه های موجود در فضای سیاسی منطقه به نظر می آید که چهار کشور مصر، اردن، عربستان و امارات می خواهند پیش از آنکه دولت جدید امریکا وارد پرونده قانون اساسی سوریه شود، هماهنگی های لازم را میان خود ایجاد کنند تا در مذاکرات آینده قدرت مانور داشته باشند.

مساله دیگر رفع تحریم ها علیه سوریه است.

اعضای هیئت سوریه در نشست ژنو بر اهمیت دست برداشتن برخی کشورها از سیاسی کردن پرونده بازگشت آوارگان سوری و بهره برداری از آن برای دستیابی به اهداف سیاسی و اقتصادی علیه مهاجران سوری و وضعیت بد معیشتی آنها متمرکز بودند در مورد برداشتن تحریم ها، گفتگوهای اعضای هیات دولتی سوریه اشاره به این داشت که کشورهای متخاصم با مردم سوریه، از آغاز جنگ از دو سلاح تروریسم و تحریم ها برای در هم شکستن دمشق استفاده کردند و به این سیاست ها ادامه می دهند و این سیاست ها آشکارا سایر جوانب زندگی سوری ها را تحت الشعاع قرار داده است که می تواند به بازگشت آوارگان از منظر مادی ضربه بزند.

این اقدام سوری ها در این راستا معنا می شود که آنها به دنبال آن هستند تا بتوانند به هر ترتیب که شده تحریم ها را از سر راه بردارند.

با این حال به نظر می رسد که حواشی نشست قانون اساسی سوریه بیش از متن آن مهم است؛ چراکه با فعال شدن کشورهای عربی منطقه شاهد صفی از دشمنان دمشق برای تامین منافع خود هستیم.


کلید واژه ها: کمیته قانون اساسی سوریه - قانون اساسی سوریه - کمیته قانون اساسی - قانون اساسی - مذاکرات - اساسی - سوریه - قانون - اساس - کمیته - روزنامه - دوشنبه - شروع - توسعه - گی یر پدرسن - خرابه - ادامه - چهارم - سازمان ملل - کشور - نشست - نخست - عربی - رسانه ها - آوارگان - کنفرانس - نماینده - پیشرفت - برگزار - آنلاین

آخرین اخبار سرویس:
هدف تشکیل شورای اسلامی کار، جهش تولید در سایه عدالت

بازدید امیر سرتیپ صباحی فرد از دانشگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)

واکنش توکلی به جنجال ها درباره غسالِ مصباح

کلاف سردرگم شوراهای حل اختلاف

باید 100 کیلومتر از راه آهن اردبیل تا پایان سال ریل گذاری شود

پیام تسلیت امیر سیاری به سرلشگر فیروزآبادی

اقدامات در زمینه ساماندهی سالمندان زنجان تا حد مطلوب فاصله دارد

انصارالله یمن: مقابله با آمریکای جنایتکار حق یمن است

ضرورت تداوم رعایت دستورالعمل ها در مقابله با کرونا

رزمایش موشکی سپاه در ارتقای قدرت کشور بسیار اثرگذار بود

شکایتی از عنابستانی به دست هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نرسیده است

معاون وزیر آموزش و پرورش با امام جمعه بویین زهرا دیدار کرد

برگزاری همایش بین المللی «نقش اندیشه های عرفانی حضرت امام در شکل گیری انقلاب اسلامی»

153 فعالیت فرهنگی و هنری در چهارمحال و بختیاری اجرا می شود

با حمایت از توسعه ی زیرساخت های مخابراتی کشور، پاسخگوی نیازهای فزاینده ی حوزه ی ارتباطات باشیم

اطلاعات ضدونقیض از اندونزی دریافت کردیم

سال نوا نماد هنرمندانی است که روی پای خود ایستاده اند/ نکوداشت 12 هنرمند در یک قالب متفاوت/ جزییات ششمین دوره

نصرالله مردانی برای انقلاب اسلامی موهبت بود/ خیابانی را به نام نصرالله مردانی کنید

پیشتازی استان البرز در دادرسی الکترونیکی در کشور / انجام بیش از 4600 مورد دادرسی

امیرعبداللهیان: رابطه تهران با پکن و مسکو راهبردی است

هنرمندان با تولید آثار فاخر نسل جدید را با دوران انقلاب آشنا کنند

چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی برگزار می شود

نماینده مجلس: دولت در نظر دارد 25 هزار میلیارد تومان از امکانات و دارایی های خود را به فروش برساند

فیلم | تلاوت جدید «محسن قاسمی» از سوره فتح

غوغای موسیقی کلمات؛ دیدی آن قهقهه کبک خرامان حافظ؟

تجلیل از خانواده 562 بانوی شهیده استان کردستان

استاندار تعز: محور مقاومت در مقابل متجاوزان به یمن

معاون سیاسی استانداری تهران: تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات1400 در فضاهای باز اتخاذ شود

مراتب ارادت آقای امام جمعه در زَر وَرقی از درود و تحیات

تبیین دستاوردهای صنعت آب و برق استان برای نسل جوان

تصاویر/ دیدار مس کرمان و آرمان گهر سیرجان

انتصاب نماینده در امور انجمن اسلامی دانشجویان

دهه فجر امسال متفاوت از دیگر سالها در سیستان و بلوچستان

سیدمحمد خاتمی: کاندیدای انتخابات 1400 نمی شوم

خبرهای امروز از استودیو خبر ایران/ 6 بهمن 99

روحانی:محیط زیست سالم جزو حقوق اجتماعی و از اصول اساسی حقوق شهروندی است

سندرز با عکس معروف خود درآمدزایی می کند

یزد در معرض آسیب های اجتماعی جدی/لزوم بازگشت به داشته های فرهنگی

2500 مسجد خراسان رضوی در طرح مسجد سنگر سلامت فعال است

سیدمحمد خاتمی: کاندیدای انتخابات 1400 نمی شوم

غوغای موسیقی کلمات؛ دیدی آن قهقهه کبک خُرامان حافظ؟

فیلم کامل درس اخلاق حجت الاسلام والمسلمین قائمی

امام جمعه زاهدان: مردم همچون کوه مقابل دشمن ایستاده اند

تجلیل رهبر انقلاب از برجستگی های علمی و فنی و اخلاص شهید فخری زاده

تفاهم نامه همکاری دانشگاه بیرجند و بنیاد نهج البلاغه امضا شد

بازیافت پسماند در سراسر کشور به سرعت اجرایی شود

کاندیدای انتخابات 1400 نمی شوم / چنین چیزی ممکن نیست

سالروز شهادت اولین شهید انقلاب خلخال مظفر عزیزی

تقریب در نگاه سیدمرتضی / عالمی که قرآن را به عنوان منبع فقه و کلام به رسمیت شناخت

شکایت از وکیل شخصی ترامپ به خاطر نشر اکاذیب

بزرگداشت نصراله مردانی

موزیسین های خوب آدم های خوبی هستند

تصاویر/ دیدار مس کرمان و آرمان گهر سیرجان

جشنواره ملی «برای مادر» برگزار می شود

دهمین دور گفت وگوهای مشورتی ایران و برزیل برگزار شد

فرمانده سپاه تهران: ظرفیت بسیج و سپاه در امر به معروف شناسایی شود

ببینید | حریرچی خطاب به مجری خانم: شما دوست های نابابی دارید!

صحیفه سجادیه زمینه ساز موفقیت در گام دوم انقلاب است

اخبار کوتاه خبر20 سیما؛ 6بهمن

نماینده ولی فقیه در گیلان: خودشناسی انسان را به بالاترین قله های دانش و معرفت می رساند

حدود هزار و 700 بسته معیشتی در خراسان شمالی توزیع شد

خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب دیدار کردند

میرتاج الدینی: فروش 25 هزار میلیارد تومان از دارایی های دولت

آغاز دهمین دور گفت وگوهای مشورتی دوجانبه ایران و برزیل

خانواده شهید فخری زاده با رهبر انقلاب دیدار کردند

خبر خوش نوبخت درباره اصلاح حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

مراسم بزرگداشت نصرالله مردانی|شاعری که مبدع غزل حماسه است و وجودش موهبت الهی + گزارش تصویری

حکم اعدام مسببان غائله آمل در بهمن 1360

تفکر و تعقل مبنای ترویج مبانی صحیفه سجادیه باشد

دهمین دور گفت وگوهای مشورتی دوجانبه ایران و برزیل برگزار شد

دیدار ظریف با «شاهین مصطفی یف»

طرح ملی مواسات با همکاری روحانیان مستقر در کهگیلویه و بویراحمد اجرا شد

ماجرای همکاری جن گیر و غیب گو با مسئولان چیست؟

حبس اجباری نفس در قفس آلودگی هوای تهران + فیلم

جلسه مسابقه کتابخوانی راز موفقیت در اهواز برگزار شد

نماینده ایران در بانک جهانی تعیین شد

آغاز عملیات اجرایی احداث یادمان شهدای سرپل ذهاب

اکتشاف و بهره برداری معدن در بهاباد باید با رضایت مردم باشد

اخبار کوتاه 6 بهمن

تعیین تکلیف اموال موجود در انبار های سازمان اموال تملیکی در دستور کار قرار گیرد

ساخت 1500 واحد مسکونی برای ایثارگران خراسان رضوی تاپایان دولت دوازدهم

ترکیب جمهوریت و اسلامیت از درخشش های ماندگار انقلاب است

غربالگری 61 میلیون نفر در طرح شهید سلیمانی

مجری برنامه حاشیه ساز شبکه چهار اخراج شد؟

پیامدهای گسترده تحریم های ظالمانه در حوزه محیط زیست قابل مشاهده است/ بازیافت پسماند در سراسر کشور به سرعت اجرایی شود

گفت وگوی نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با حنیف اتمر

امیرآبادی: بررسی بودجه 1400 در صحن مجلس از 14 بهمن آغاز می شود

فرمانده کل ارتش درگذشت برادرِ سرلشکر فیروزآبادی را تسلیت گفت

سخنرانی رهبر چین در مجمع اقتصادی داووس

شهردار اراک آخر هفته استیضاح می شود

خلاص شدن از دست آزادی / آزادی در زندان / نثر طنز

تلاش مسئولان استان یزد برای اشاعه و انس با صحیفه سجادیه

روابط تهران با پکن و مسکو راهبردی است/ ادعای نگاه یک جانبه مجلس به روابط خارجی درست نیست

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از مقام شهید فخری زاده

مسئولان با سرمایه گذاران برای فعال کردن واحدهای صنعتی راکد همکاری داشته باشند

آغاز صدور احکام بازنشستگان غیرهیات علمی دانشگاه ها/ موانع قانونی مرتفع شد

لزوم ورود خیرین در امر کتابخانه سازی و خرید کتاب

نشست بررسی «ادله له و علیه تناسخ» برگزار می شود

گزارش ویدئویی امضا تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه قوه قضاییه و دانشگاه علوم قضایی

دولت 25 هزار میلیارد تومان ازدارایی هایش را بفروش می گذارد

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام

سهم خواهی کشور های عربی از خرابه های شام