موضوعات داغ: - ايران خودرو - انصارالله يمن - نماينده مجلس - داروهاي قاچاق - شوراهاي اسلامي - معافيت تحريمي - محصولات ايران خودرو - ستاد ملي مقابله با كرونا - نفتكش ايراني - جام باشگاه هاي جهان - شوراي شهر تربت حيدريه - نوموفوبيا - غذاهاي لبناني - عاطفه رضايي - نخست وزير رژيم اسراييل - خروج آمريكا از برجام - بانك تات - حامد اسماعيليون - اخلاق در فوتبال - ستاد توسعه زيست فناوري - خبرنگار فارس - چمن گلي - مركز نگهداري سالمندان

مطالب مرتبط:
مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» پس از رفع ابهام در شورای نگهبان تایید شد
اصلاح ماده 6 طرح اقدام راهبردی رفع تحریم ها به پیشنهاد نماینده شیراز
طرح مجلس ابزاری در دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم ها خواهد بود
طرح مجلس ابزاری در دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم ها خواهد بود
نبویان:طرح مجلس ابزاری برای رفع تحریم ها خواهد بود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:452020-12-03سياسي

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟


آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟ کیهان نوشت: اینکه «دونالد ترامپ و جو بایدن با هم فرق دارند یا نه» و «پیروزی بایدن برای ایران خوب است یا خیر؟» مدتی است از سوی یک جریان سیاسی و به عمد در حال تبدیل شدن به، - کیهان نوشت: اینکه دونالد ترامپ و جو بایدن با هم فرق دارند یا نه و پیروزی بایدن برای ایران خوب است یا خیر؟ مدتی است از سوی یک جریان سیاسی و به عمد در حال تبدیل شدن به، نه صرفاً یک مسئله که، به مسئله اول کشور است، آن هم در شرایطی که کشور به شدت نیاز به پرهیز از حاشیه و در میدان بودنِ دولتمردان دارد.

این رَوَند گاهی آن قدر شور می شود که می توان ردپای مُبلّغان آن را در لایحه بودجه ای که دیروز با اسنپ! تقدیم مجلس شد، دید.

در لایحه بودجه سال 1400، فروش روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت پیش بینی شده است! که به نظر می رسد بی ارتباط با نگاه این طیف به آمدن بایدن و رفع تحریم ها نیست.

همین قدر مضحک! اما چرا این طیف این قدر از آمدن بایدن خوشحالند؟ چرا برخی از این طیف، درست مثل کارکنان ستاد انتخاباتی بایدن در حال تبلیغ نتایج به اصطلاح درخشان! پیروزی او برای ایرانند و اگر کسی به این رویکرد انتقادی می کند او را به توپ بسته و می گویند، شما هم از رفتن ترامپ ناراحتید؟ اصلا آمدن و رفتن یک رییس جمهور هزاران کیلومتر آن طرف تر، چه ربطی به توسعه اقتصادی یک کشور دیگر دارد؟ اصلا آیا آنها واقعاً معتقدند با آمدن یک دموکرات در آمریکا، اوضاع اقتصادی ایران بهبود می یابد یا نه مسئله اصلا اقتصاد نیست و پای مسائل مهم تر و پیچیده تری در میان است؟! قبلاً در همین ستون نوشته بودیم، باز هم تکرار می کنیم که، بین ترامپ و بایدن تفاوت بسیار است.

از اسم و سن و قیافه و وزن آنها بگیر تا برنامه ها و روش هایی که در اجرای طرح های خود در داخل و خارج آمریکا.

مگر می شود دو نفر در دنیا پیدا کرد که با هم تفاوت نداشته باشند؟! بنابر این ما هم وجود تفاوت بین این دو را انکار نمی کنیم.

اما آیا در دشمنی با ایران هم بین این دو تفاوت هست؟ پاسخ این سؤال نیز آری است.

در نفسِ دشمنی با ایران و هدف چطور؟ اینجا دیگر پاسخ آری نیست.

آنها در نفس دشمنی با کشورمان و هدفی که دنبال می کنند، هیچ اختلافی تأکید می شود هیچ اختلافی با هم ندارند.

این را ما نمی گوییم خود بایدن می گوید.

ستون نویس نیویورک تایمز، دیروز پس از مصاحبه با جو بایدن درباره موضع او حول برجام این طور نوشت: دیدگاه بایدن و تیم امنیت ملی او این است که وقتی توافق از سوی دو طرف احیا شد، باید یک دور بسیار کوتاهی از مذاکرات برگزار شود تا زمان محدودیت ها بر تولید مواد شکاف پذیر در ایران که می تواند برای ساخت بمب [اتم] به کار رود، افزایش یابد زمانی که طبق توافق کنونی 15 سال است- و همچنین به فعالیت های منطقه ای شرورانه ایران از طریق نوّابش در لبنان، عراق، سوریه و یمن نیز بپردازد.

در حالت ایده آل، تیم بایدن می خواهد شاهد این باشد که مذاکرات آتی نه تنها شامل امضاکنندگان اصلی توافق ایران، آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا باشد، بلکه همسایگان ایران مخصوصاًً عربستان سعودی و امارات عربی متحده را نیز دربر گیرد.

از نظر تیم بایدن نگرانی امنیت ملی آمریکا اکنون تحت کنترل درآوردن مجدد برنامه هسته ای ایران و نظارت کامل بر آن است.

از دید آنها، تولید سلاح اتمی در ایران تهدید مستقیم امنیت ملی برای ایالات متحده و رژیم جهانی کنترل تسلیحات اتمیِ اِن پی تی است.

.

حالا شما بفرمایید! تفاوتی در دشمنی و اهداف این دو در مواجهه با ایران در این موضع که 24 ساعت از اتخاذ آن نگذشته، می بینید؟ اینجا دیگر حتی در شکل دشمنی بایدن و ترامپ با برنامه هسته ای ایران نیز تفاوت زیادی دیده نمی شود جز اینکه، بایدن در چارچوب برجام به دنبال گرفتن سایر مولفه های قدرت مان است و ترامپ خارج از چارچوب برجام به دنبال گرفتن سایر مولفه های قدرت مان بود.

پس هر دو به دنبال گرفتن مولفه های قدرت مان هستند! نیستند؟! آن طیف سیاسی که در ایران به دنبال تحریف واقعیت و بزک بایدن هستند، آیا مواضع بایدن را ندیده اند؟ بعید است ندیده باشند.

این طیف آن قدر ریز، اخبار مربوط به ایشان را دنبال می کنند که حتی می دانند، چند دورَگه ایرانی آمریکایی ممکن است! در دولت بایدنی که هنوز نیامده حضور داشته باشد! آیا نمی دانند، کشورها با تلاش، زحمت، فداکاری، فرمول، برنامه و.

توسعه می یابند نه با نزدیک یا دور شدن به کشوری دیگر؟ این را هم می دانند.

پس مسئله آنها چیست؟ شاید هدف آنها اصلا رفع مشکلات اقتصادی و حتی رفع تحریم ها هم نباشد.

به عنوان فقط یک مثال، به این مورد توجه کنید: مجلس طرحی را آماده کرده که با آن، اروپایی ها را وادار به اجرای تعهدات برجامی شان کرده و تحریم ها را لغو کند.

اما دولت محترم و تیم رسانه ای آن با این طرح به شدت و به شکل عجیبی مخالفت می کنند.

طی همین یکی دو روز گذشته، شدت و موج موضع گیری ها علیه طرح ضدتحریمی مجلس خیلی تندتر و شدیدتر از تمام موضع گیری هایشان علیه اروپا و آمریکایی بوده که این تحریم ها را به کشورمان تحمیل کرده اند! آیا این طور به نظر نمی رسد که هدف این طیف یا دست کم هدف اول این طیف رفع تحریم ها و گشایش اقتصادی نیست؟! که اگر بود، باید به استقبال مجلس می رفتند.

جالب اینکه این طرح در چارچوب برجام هم هست.

پس مسئله چیست؟ به نظر می رسد، مسئله بخشی از این طیف، اصلا اقتصاد و تحریم نیست.

علاوه بر آنچه در بالا اشاره شد، دلایل دیگری نیز برای این ادعا وجود دارد.

مثلا همین که برای رفع برخی مشکلات حل شدنی اقتصادی، جدی کار نمی کنند.

یا چوب لای چرخ کسانی می گذارند که دارند کار می کنند.

رفع معضل فساد یا گرانی هایی که هیچ ارتباطی نه به ارز دارند نه با خارج از کشور، برخی شلختگی ها و سوءمدیریت ها که شنیدن آن عرق شرم بر پیشانی می نشاند و.

همه این سؤال را به ذهن متبادر می کند که نکند کاسه ای زیر نیم کاسه است! اگر مسئله آنها، اقتصاد و رفع تحریم ها نیست، پس چیست؟ برای یافتن پاسخ این سؤال باید دید، این معضلات چه آورده ای برای آنها دارد و اینکه در پوشش راه حل، آدرس کجا را می دهند ؛ پاسخ همانجاست.

آورده معضلات اقتصادی برای این طیف، دست کم در سال 92، قدرت بود! شاید برای انتخابات 1400 خواب هایی دیده باشند که در اینجا به آن نمی پردازیم.

اما آدرسی که در پوشش راه حل می دهند.

برخی از این طیف صراحتاً می گویند برای حل معضلات اقتصادی باید مسائل مان را با آمریکا حل کنیم .

مسئله ما با آمریکا استقلال" ماست و اینکه نظمی را که فاتحان جنگ جهانی دوم به زور بر دنیا تحمیل کرده اند قبول نداریم .

رژیم صهیونیستی را که همین چند روز پیش، یکی دیگر از دانشمندان کشورمان را ترور کرد، تروریست و نامشروع می دانیم و به متحدان مان در منطقه و دنیا کمک می کنیم.

وقتی این طیف می گویند، مسئله هسته ای را حل کردیم.

باید برویم سایر مسائل مان را هم با آمریکا حل و فصل کنیم دقیقاً منظورشان همین مواردی است که اشاره کردیم (و موارد دیگری که بیان آن را به زمان دیگری موکول می کنیم).

به نظر می رسد که برخی از اعضای این طیف در واقع با انقلاب 57 مخالف باشند! راه حل شان می گوید برگردیم به قبل از انقلاب.

این را بعضاً، نه به تلویح که به تصریح می گویند.

برخی از این طیف به گفته شیمون پرز، رییس اسبق رژیم صهیونیستی، سرمایه های اسراییل در ایرانند.

در صورت درست فرض کردن این تحلیل، می توان ریشه برخی معضلات اقتصادی که هیچ منطق اقتصادی پشت آنها وجود ندارد را در نفوذی های رخنه کرده در برخی از مراکز مشاوره دهنده و یا تصمیم ساز یافت!! اینجا نقش دشمن بیرونی و تحریم ها را در به وجود آمدن این معضلات رد نمی کنیم اما به گفته همین طیف، تنها 30 درصد مشکلات اقتصادی، عامل خارجی دارد و بقیه، حاصل سوءمدیریت است! ان شاءالله که تحلیلمان غلط باشد اما به نظر می رسد، در هفت هشت ماه آینده، با این طیف مسئله ها خواهیم داشت.

دو قطبی معیشت-مذاکره خطی است که این طیف برگزیده و قصد دارد در مدت باقی مانده از دولت آقای روحانی، معیشت مردم را به آن گره بزنند.

به بازار، اخبار و گزارش هایی که بعد از طرح برجامی مجلس روی خروجی رسانه هایشان قرار می گیرد نگاه کنید! به تحریف های عجیبی که از شخصیت عظیم شهید محسن فخری زاده می کنند دقت کنید! انگار معیشت مردم را به گروگان گرفته و برای حفظ شأن برجامی که تمام گرفتاری های اقتصادی و امنیتی این سال های ما از آن است، خط و مرزی نمی شناسند.

دانشمندی را که ایران را اتمی کرد، جزو گروهی جا می زنند که، توان هسته ای مان را زیر بتن دفن کرد! جعفر بلوری
کلید واژه ها: رفع تحریم - بایدن - دونالد ترامپ - لایحه بودجه - تحریم ها - تحریم - جو بایدن - پیروزی - اقتصاد - دونالد - سیاسی - ترامپ - ایران - کیهان - لایحه - بودجه - دولتمردان - کشور - پیش بینی - میلیون - روزانه - ارتباط - حاشیه - پرهیز - میدان - تقدیم - نیاز - فروش - هزار - بینی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند امور اداری

استخدام منشی

مجلس نمایندگان بندهای استیضاح ترامپ را تحویل سنا داد

دروغ و خیانت؛ دو صفتی که در مومن دیده نمی شود

پلیس راهور: دستور لازم برای رسیدگی به پرونده سرباز وظیفه راهور صادر شد

پرونده ترامپ برای محاکمه به سنا تحویل داده شد

استاندار تهران از احتمال محدودیت تردد جاده ای و بین استانی در بهمن ماه خبر داد

تایید یلن در سنا؛ بلینکن در کمیته روابط خارجی سنا

استخدام مشاور جهت املاک ،خانم یا اقا، مجرب

نیازمند منشی و کارمند اداری خانم

نیروی نیمه ماهر کناف

پرونده ترامپ به سنا تحویل داده شد

حذف مطلوبیت تجاوز به خاک ایران با تقویت قدرت بازدارندگی

انتصاب جدید در صداوسیما

ترفندهایی طلایی برای قبولی در امتحانات پایان ترم

صفاتی که در انسان های مومن دیده نمی شود

دیدن بادبزن در خواب چه تعبیری دارد؟

7 رنگ مو شیک برای زمستان 2021

آغاز جشن نور با نمایش آثار نمایشگاه رقص قلم در برج آزادی

وزیر خزانه داری پیشنهادی بایدن مورد تایید سنا قرار گرفت

استیضاح دوم ترامپ؛ چه چیزی در انتظار رییس جمهور سابق آمریکاست؟

برگرداندن ناکارآمدی ها به حاکمیت جفاست/ همه دولت در مقطعی با حاکمیت زاویه پیدا کردند

تصمیم تازه پزشکان درباره مهرداد میناوند

تهران از لحاظ کرونا چه رنگی است؟

انصارالله: تروریسم واقعی آن چیزی است که آمریکا در منطقه انجام می دهد

ترکیه: برای حل و فصل اختلافات با یونان آماده ایم

با رای اعتماد سنا، «جنت یلن» اولین وزیر خزانه داری زن آمریکا شد

واکنش نقی معمولی «پایتخت» به ماجرای نماینده مجلس و سرباز

تمام زندانیان مشمول دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان ها نمی شوند

ترامپ می خواهد سال 2022 کنترل کنگره را به جمهوری خواهان بر گرداند

هیأت مرکزی نظارت مانع راهیابی افراد سفارشی به شوراهای اسلامی شهر

خضریان : نباید هیچ سازمان و نهادی برای انجام تخلف احساس امنیت کند

پیدا شدن جنازه پنج تبعه ایرانی گرفتار در بهمن در ترکیه و انتقال به کشور

سنای آمریکا صلاحیت وزیر خزانه داری پیشنهادی بایدن را تأیید کرد

گزارش دو هفته یک بار مدیران بورس به کمیسیون اقتصادی/ حقیقی ها هم زیر تیغ هستند

طناب دار دور گردن «مسعود ده نمکی»/ عکس

طناب دار دور گردن «مسعود ده نمکی»/ عکس

نگرانی حقوق بگیران نجومی علوم پزشکی از یک مصوبه قانونی و چند پرسش

«جهاد مقدس»؛ تیتر یک جدیدترین شماره «سخن حوزه» + نسخه PDF

خانه بدریا آل بویه

#سرباز_راهور

اختلاف در اردوگاه یاران انقلاب بازدهی مدیریت را کاهش می دهد ‏

یوسفی: افزایش 150 درصدی قیمت پروازها توجیهی ندارد

نیازمند یک نفر دستیار دندانپزشکی خانم

دعوت به همکارارایشگر

کار در منزل

بازرسان پرونده های مالی کشت و صنعت مغان را بررسی می کنند

عذرخواهی عنابستانی از مردم و سرباز وظیفه شناس + فیلم

ببینید | نماینده خبرساز سرانجام عذرخواهی کرد: از مردم حلالیت می طلبم

دانشگاه فنی حرفه ای حضوری می شود؟

از «اخلاقِ رسانه» که حرف می زنیم، از چه حرف می زنیم؟

صالحی: قرن 21، قرن فناوری کوانتومی است

عنابستانی: از مردم عذرخواهی می کنم + فیلم

دغدغه استفاده از بن اهل قلم در نمایشگاه کتاب

تأکید بر نگاه تربیتی و دوری از موازی کاری در فعالیت های ترویجی سازمان قرآنی دانشگاهیان

ببینید/ عنابستانی عذرخواهی کرد

«روزبه بمانی» و نیمرخی غمگین!/ عکس

الحوثی: هراسی از آمریکا نداریم و افتخار می کنیم که سبب وحشت آن ها شده ایم

تکمیل فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا تا 10 اسفند/ آغاز فاز دوم از ابتدای فروردین ماه

«روزبه بمانی» و نیمرخی غمگین!/ عکس

اعضای شورای شهر و شهردار قلعه رییسی با فرماندار کهگیلویه دیدار کردند/تصاویر

گفت وگوی ویدئو کنفرانسی قالیباف با رییس کنگره ملی چین

پژوهش و تحقیق به فعالیت لاکچری تبدیل شده است!

کلیه مزایده های مشکوک و مورد اعتراض در ایلام بررسی می شوند

قاضی باید علاوه بر متن قانون، تمام جهات اعم از زمان ارتکاب جرم را در نظر بگیرد

بل بوی به منظور کار در هتل اسکان الوند

کارگر خانم

نیروی آشنا به قطعات کامپیوتر با روابط عمومی بالا

منشی و همکار خانم سن 30 تا 40 سال

استخدام انباردار حرفه ای

دستیار ناخن

کارخانه تولید صندل و دمپایی

اعتراض کانون وکلای دادگستری مرکز به ظرفیت آزمون وکالت

ارتقای سطح اقتدار نظامی، لازمه دفاع و حراست از منافع ملی است

اگر کودک تان چارچوب ها را رعایت نمی کند این 7 سوال را از خودتان بپرسید

اظهارات جدید عنابستانی: عصبانی شدم/ عذرخواهی می کنم

بایدن در آزمون سخت چین

نهاد انتخاباتی اصلاح طلبان تشکیل شد

عنابستانی از مردم ایران عذرخواهی کرد

به پسرم افتخار می کنم

تحمیل مسئولیت به شورای نگهبان نتیجه خوبی ندارد

خودروی احمدی نژاد 2 میلیارد و 500 میلیون تومان فروخته شد

عنابستانی: توهین شنیدم و عصبانی شدم!

عذرخواهی عنابستانی از مردم/ ویدئو

«سعید سلطانی» مدیر کل امور مجلس رسانه ملی شد

فضیلت و برکات سوره محمد

تصاویر / دیدار مدیران بخش بیمه مرکز خدمات حوزه های علمیه با آیت الله اعرافی

تصاویر/ دیدار فرمانده سپاه استان سمنان با مدیر حوزه علمیه خواهران استان

تصاویر/ بازدید فرمانده سپاه استان سمنان از مدرسه علمیه عصمتیه

تاکید بر حمایت از توسعه زیرساخت های مخابراتی کشور

تصاویر/ سومین گردهمایی مسئولین گروه های جهادی مطالبه گر امر به معروف و نهی از منکر استان تهران

واکنش ستاره پرسپولیس بعد از درگیری در اراک (+عکس)

واضعان قانون باید بهترین عاملان به آن باشند

از تاکید استاندار تهران برای سرعت بخشی به طرح شهید سلیمانی تا توجه ویژه به سالمندان در این طرح

عنابستانی: عصبانی شدم، عذر می خواهم

درگیری نماینده مجلس با یک سرباز از آغاز تا فرجام

حکم اعدام مسببان غائله 6 بهمن آمل + تصاویر

پیشرفت 100 درصدی توسعه راه های روستایی

هندیجان همرنگ دهه فجر می شود

از بلاتکلیفی فروشندگان سهام عدالت تا سرقت نرده های پل عابر در کرمانشاه

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟