موضوعات داغ: - رييس هيات مديره پرسپوليس - هيات مديره پرسپوليس - هواداران استقلال - شهادت حضرت زهرا - اصلاح طلبان - تيم فوتبال استقلال - فوتبال استقلال - المپيك دونتسك - روغن خوراكي - مراجع تقليد - معاون درمان - امنيتي عربستان - كمپ ديويد - رياست جمعيت هلال احمر - دولت آينده - كمرمقبولا - تمرينات تيم پرسپوليس - هاليبرتون - پيشوا - ميرزا تقي خان اميركبير - سردار شهيد همداني - حفظ كرامت انساني - باغ پرندگان تهران

مطالب مرتبط:
مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» پس از رفع ابهام در شورای نگهبان تایید شد
اصلاح ماده 6 طرح اقدام راهبردی رفع تحریم ها به پیشنهاد نماینده شیراز
طرح مجلس ابزاری در دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم ها خواهد بود
طرح مجلس ابزاری در دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم ها خواهد بود
نبویان:طرح مجلس ابزاری برای رفع تحریم ها خواهد بود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:452020-12-03سياسي

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟


آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟ کیهان نوشت: اینکه «دونالد ترامپ و جو بایدن با هم فرق دارند یا نه» و «پیروزی بایدن برای ایران خوب است یا خیر؟» مدتی است از سوی یک جریان سیاسی و به عمد در حال تبدیل شدن به، - کیهان نوشت: اینکه دونالد ترامپ و جو بایدن با هم فرق دارند یا نه و پیروزی بایدن برای ایران خوب است یا خیر؟ مدتی است از سوی یک جریان سیاسی و به عمد در حال تبدیل شدن به، نه صرفاً یک مسئله که، به مسئله اول کشور است، آن هم در شرایطی که کشور به شدت نیاز به پرهیز از حاشیه و در میدان بودنِ دولتمردان دارد.

این رَوَند گاهی آن قدر شور می شود که می توان ردپای مُبلّغان آن را در لایحه بودجه ای که دیروز با اسنپ! تقدیم مجلس شد، دید.

در لایحه بودجه سال 1400، فروش روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت پیش بینی شده است! که به نظر می رسد بی ارتباط با نگاه این طیف به آمدن بایدن و رفع تحریم ها نیست.

همین قدر مضحک! اما چرا این طیف این قدر از آمدن بایدن خوشحالند؟ چرا برخی از این طیف، درست مثل کارکنان ستاد انتخاباتی بایدن در حال تبلیغ نتایج به اصطلاح درخشان! پیروزی او برای ایرانند و اگر کسی به این رویکرد انتقادی می کند او را به توپ بسته و می گویند، شما هم از رفتن ترامپ ناراحتید؟ اصلا آمدن و رفتن یک رییس جمهور هزاران کیلومتر آن طرف تر، چه ربطی به توسعه اقتصادی یک کشور دیگر دارد؟ اصلا آیا آنها واقعاً معتقدند با آمدن یک دموکرات در آمریکا، اوضاع اقتصادی ایران بهبود می یابد یا نه مسئله اصلا اقتصاد نیست و پای مسائل مهم تر و پیچیده تری در میان است؟! قبلاً در همین ستون نوشته بودیم، باز هم تکرار می کنیم که، بین ترامپ و بایدن تفاوت بسیار است.

از اسم و سن و قیافه و وزن آنها بگیر تا برنامه ها و روش هایی که در اجرای طرح های خود در داخل و خارج آمریکا.

مگر می شود دو نفر در دنیا پیدا کرد که با هم تفاوت نداشته باشند؟! بنابر این ما هم وجود تفاوت بین این دو را انکار نمی کنیم.

اما آیا در دشمنی با ایران هم بین این دو تفاوت هست؟ پاسخ این سؤال نیز آری است.

در نفسِ دشمنی با ایران و هدف چطور؟ اینجا دیگر پاسخ آری نیست.

آنها در نفس دشمنی با کشورمان و هدفی که دنبال می کنند، هیچ اختلافی تأکید می شود هیچ اختلافی با هم ندارند.

این را ما نمی گوییم خود بایدن می گوید.

ستون نویس نیویورک تایمز، دیروز پس از مصاحبه با جو بایدن درباره موضع او حول برجام این طور نوشت: دیدگاه بایدن و تیم امنیت ملی او این است که وقتی توافق از سوی دو طرف احیا شد، باید یک دور بسیار کوتاهی از مذاکرات برگزار شود تا زمان محدودیت ها بر تولید مواد شکاف پذیر در ایران که می تواند برای ساخت بمب [اتم] به کار رود، افزایش یابد زمانی که طبق توافق کنونی 15 سال است- و همچنین به فعالیت های منطقه ای شرورانه ایران از طریق نوّابش در لبنان، عراق، سوریه و یمن نیز بپردازد.

در حالت ایده آل، تیم بایدن می خواهد شاهد این باشد که مذاکرات آتی نه تنها شامل امضاکنندگان اصلی توافق ایران، آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا باشد، بلکه همسایگان ایران مخصوصاًً عربستان سعودی و امارات عربی متحده را نیز دربر گیرد.

از نظر تیم بایدن نگرانی امنیت ملی آمریکا اکنون تحت کنترل درآوردن مجدد برنامه هسته ای ایران و نظارت کامل بر آن است.

از دید آنها، تولید سلاح اتمی در ایران تهدید مستقیم امنیت ملی برای ایالات متحده و رژیم جهانی کنترل تسلیحات اتمیِ اِن پی تی است.

.

حالا شما بفرمایید! تفاوتی در دشمنی و اهداف این دو در مواجهه با ایران در این موضع که 24 ساعت از اتخاذ آن نگذشته، می بینید؟ اینجا دیگر حتی در شکل دشمنی بایدن و ترامپ با برنامه هسته ای ایران نیز تفاوت زیادی دیده نمی شود جز اینکه، بایدن در چارچوب برجام به دنبال گرفتن سایر مولفه های قدرت مان است و ترامپ خارج از چارچوب برجام به دنبال گرفتن سایر مولفه های قدرت مان بود.

پس هر دو به دنبال گرفتن مولفه های قدرت مان هستند! نیستند؟! آن طیف سیاسی که در ایران به دنبال تحریف واقعیت و بزک بایدن هستند، آیا مواضع بایدن را ندیده اند؟ بعید است ندیده باشند.

این طیف آن قدر ریز، اخبار مربوط به ایشان را دنبال می کنند که حتی می دانند، چند دورَگه ایرانی آمریکایی ممکن است! در دولت بایدنی که هنوز نیامده حضور داشته باشد! آیا نمی دانند، کشورها با تلاش، زحمت، فداکاری، فرمول، برنامه و.

توسعه می یابند نه با نزدیک یا دور شدن به کشوری دیگر؟ این را هم می دانند.

پس مسئله آنها چیست؟ شاید هدف آنها اصلا رفع مشکلات اقتصادی و حتی رفع تحریم ها هم نباشد.

به عنوان فقط یک مثال، به این مورد توجه کنید: مجلس طرحی را آماده کرده که با آن، اروپایی ها را وادار به اجرای تعهدات برجامی شان کرده و تحریم ها را لغو کند.

اما دولت محترم و تیم رسانه ای آن با این طرح به شدت و به شکل عجیبی مخالفت می کنند.

طی همین یکی دو روز گذشته، شدت و موج موضع گیری ها علیه طرح ضدتحریمی مجلس خیلی تندتر و شدیدتر از تمام موضع گیری هایشان علیه اروپا و آمریکایی بوده که این تحریم ها را به کشورمان تحمیل کرده اند! آیا این طور به نظر نمی رسد که هدف این طیف یا دست کم هدف اول این طیف رفع تحریم ها و گشایش اقتصادی نیست؟! که اگر بود، باید به استقبال مجلس می رفتند.

جالب اینکه این طرح در چارچوب برجام هم هست.

پس مسئله چیست؟ به نظر می رسد، مسئله بخشی از این طیف، اصلا اقتصاد و تحریم نیست.

علاوه بر آنچه در بالا اشاره شد، دلایل دیگری نیز برای این ادعا وجود دارد.

مثلا همین که برای رفع برخی مشکلات حل شدنی اقتصادی، جدی کار نمی کنند.

یا چوب لای چرخ کسانی می گذارند که دارند کار می کنند.

رفع معضل فساد یا گرانی هایی که هیچ ارتباطی نه به ارز دارند نه با خارج از کشور، برخی شلختگی ها و سوءمدیریت ها که شنیدن آن عرق شرم بر پیشانی می نشاند و.

همه این سؤال را به ذهن متبادر می کند که نکند کاسه ای زیر نیم کاسه است! اگر مسئله آنها، اقتصاد و رفع تحریم ها نیست، پس چیست؟ برای یافتن پاسخ این سؤال باید دید، این معضلات چه آورده ای برای آنها دارد و اینکه در پوشش راه حل، آدرس کجا را می دهند ؛ پاسخ همانجاست.

آورده معضلات اقتصادی برای این طیف، دست کم در سال 92، قدرت بود! شاید برای انتخابات 1400 خواب هایی دیده باشند که در اینجا به آن نمی پردازیم.

اما آدرسی که در پوشش راه حل می دهند.

برخی از این طیف صراحتاً می گویند برای حل معضلات اقتصادی باید مسائل مان را با آمریکا حل کنیم .

مسئله ما با آمریکا استقلال" ماست و اینکه نظمی را که فاتحان جنگ جهانی دوم به زور بر دنیا تحمیل کرده اند قبول نداریم .

رژیم صهیونیستی را که همین چند روز پیش، یکی دیگر از دانشمندان کشورمان را ترور کرد، تروریست و نامشروع می دانیم و به متحدان مان در منطقه و دنیا کمک می کنیم.

وقتی این طیف می گویند، مسئله هسته ای را حل کردیم.

باید برویم سایر مسائل مان را هم با آمریکا حل و فصل کنیم دقیقاً منظورشان همین مواردی است که اشاره کردیم (و موارد دیگری که بیان آن را به زمان دیگری موکول می کنیم).

به نظر می رسد که برخی از اعضای این طیف در واقع با انقلاب 57 مخالف باشند! راه حل شان می گوید برگردیم به قبل از انقلاب.

این را بعضاً، نه به تلویح که به تصریح می گویند.

برخی از این طیف به گفته شیمون پرز، رییس اسبق رژیم صهیونیستی، سرمایه های اسراییل در ایرانند.

در صورت درست فرض کردن این تحلیل، می توان ریشه برخی معضلات اقتصادی که هیچ منطق اقتصادی پشت آنها وجود ندارد را در نفوذی های رخنه کرده در برخی از مراکز مشاوره دهنده و یا تصمیم ساز یافت!! اینجا نقش دشمن بیرونی و تحریم ها را در به وجود آمدن این معضلات رد نمی کنیم اما به گفته همین طیف، تنها 30 درصد مشکلات اقتصادی، عامل خارجی دارد و بقیه، حاصل سوءمدیریت است! ان شاءالله که تحلیلمان غلط باشد اما به نظر می رسد، در هفت هشت ماه آینده، با این طیف مسئله ها خواهیم داشت.

دو قطبی معیشت-مذاکره خطی است که این طیف برگزیده و قصد دارد در مدت باقی مانده از دولت آقای روحانی، معیشت مردم را به آن گره بزنند.

به بازار، اخبار و گزارش هایی که بعد از طرح برجامی مجلس روی خروجی رسانه هایشان قرار می گیرد نگاه کنید! به تحریف های عجیبی که از شخصیت عظیم شهید محسن فخری زاده می کنند دقت کنید! انگار معیشت مردم را به گروگان گرفته و برای حفظ شأن برجامی که تمام گرفتاری های اقتصادی و امنیتی این سال های ما از آن است، خط و مرزی نمی شناسند.

دانشمندی را که ایران را اتمی کرد، جزو گروهی جا می زنند که، توان هسته ای مان را زیر بتن دفن کرد! جعفر بلوری
کلید واژه ها: رفع تحریم - بایدن - دونالد ترامپ - لایحه بودجه - تحریم ها - تحریم - جو بایدن - پیروزی - اقتصاد - دونالد - سیاسی - ترامپ - ایران - کیهان - لایحه - بودجه - دولتمردان - کشور - پیش بینی - میلیون - روزانه - ارتباط - حاشیه - پرهیز - میدان - تقدیم - نیاز - فروش - هزار - بینی

آخرین اخبار سرویس:
وحدت گروه های جهادی و دانشجویی مشهد در جهت خدمت به مناطق محروم مشهد و سرخس

قدرت هوشمند موشکی و پهپادی امروز ایران، ثمره تحریم های سنگین آمریکایی هاست

اولین عمل پیوند قلب در خوزستان امروز انجام شد

آغاز مقدمات برگزاری انتخابات فلسطین پس از 15 سال/ استقبال گوترش و وعده اشتیه

رکورد پخش زنده 1000 هیئت در روبیکا با 3.4 میلیون تماشا

افزایش 125 هزار میلیاردی منابع درآمدی بودجه در کمیسیون تلفیق

ویژگی کاندیدای ریاست جمهوری از نگاه محمود میرلوحی

خانواده آفریقایی نام نوزاد خود را «قاسم سلیمانی» گذاشتند

ادعای یک نماینده مجلس درباره واکسن فایزر کرونا

مراسم تشییع و خاکسپاری شهدای گمنام در بیرجند

ظریف برای پاسخ به سوالات نمایندگان به کمیسیون امنیت ملی دعوت شد

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت آرد سفید اکبری در البرز

2 شهید گمنام در دماوند تشییع و تدفین شدند + تصاویر

اروپا خواستار تسهیل برگزاری انتخابات در فلسطین شد

بازگشت پیکر مطهر 55 شهید تازه تفحص شده به کشور از مرز شلمچه

پیکر شهید گمنام دفاع مقدس در تبریز تشییع شد

حال و هوای دارالعباده یزد در ایام فاطمیه+ تصاویر

ترامپیسم ثابت کرد دنیای گفتمان ها نیازمند موشک و پهپاد است

برکات دنیوی و اخروی تسبیحات منسوب به حضرت زهرا (س)

استخدام مدیر فروشگاه ( خانم )

استخدام فروشنده برای پلاسکو

آزادی 16 زندانی در خراسان رضوی در طرح نذر هشتم

فروشنده خانم جهت پوشاک زنانه

استخدام نیروی اداری

استخدام مشاوره علمی اموزشی خانم و اقا

نمایش مذهبی «انسیه الحورا» در ارومیه

استخدام عکاس بعنوان منشی در سالن آرایشگاه بانوان

فیلم| توزیع اطعام فاطمیه در بین بیماران بیمارستان شهید یحیی نژاد

خانواده آفریقایی نام نوزاد خود را «قاسم سلیمانی» گذاشتند

تشییع پیکر 26 شهید همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه (س)

نماهنگ | چادرت را بتکان

فیلم/ بازگشت محدودیت‎های شدیدتر کرونا از دوشنبه

پیکر مطهر 55 شهید دفاع مقدس از شلمچه وارد کشور شد

عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در حرم حضرت رقیه(س)

اطاعت از ولایت درس حضرت فاطمه زهرا (س) به مسلمانان است

10 بنای قدیمی شخصی برای ثبت ملی در آستارا شناسایی شد

استقبال سازمان ملل از تصمیم تشکیلات خودگردان برای برگزاری انتخابات

15000 وعده غذای متبرک در حاشیه شهر مشهد توزیع شد

اگر هاشمی بود کارگزاران به جای تک روی به اتحاد با اصلاح طلبان ترغیب می شد

حضرت فاطمه(س) نمونه بارز دفاع از ولایت بود

آیین افتتاح خانه امداد محله امامزاده یحیی (ع)

تحقیق و تفحص از بورس 2 ماه است تصویب شده، اما به صحن ارجاع نمی شود

فاطمه(س) اسوه حیات زیبا

برپایی دوره آنلاین آموزش احکام قرائت قرآن ویژه مربیان اندونزیایی

سوال معنادار از امام جمعه قم؛ الان مردم کره شمالی هر شب کباب بره می خورند؟

عدم اجرای قانون یارانه تخطی دولت است

شعرخوانی آیینی در محلات جنوب شهر

مردم همدان در سالروز شهادت فاطمه زهرا(س) به سوگ نشستند

نیازمند لعاب کار و سیاه قلم کار ماهر

استخدام نصاب mdf.. منشی حسابدار ترجیحا خانم

واکنش رهبر معظم انقلاب به شعرخوانی اشک آلود درباره شهادت حضرت زهرا (س)

استخدام دو منشی خانم در شرکت بازرگانی حقوق مناسب

ادعای یک نماینده مجلس درباره واکسن فایزر/ اکر خوب بود آمریکایی ها به ما نمی دادند

آیین عزاداری سالروز شهادت فاطمه زهرا(س) در همدان

تمدید پروانه فعالیت مؤسسات قرآن و عترت به صورت الکترونیکی

جولیانی برای پرونده استیضاح دوم ترامپ آماده می شود

عزاداری شهادت حضرت فاطمه (س) در مشهد مقدس

پیکر شهید تازه تفحص شده در امامزاده عبدالله شهرری آرام گرفت

45 زندانی غیرعمد و محکوم مالی در آذربایجان شرقی آزاد شدند

ویژگی های حیات مومنانه خانواده در مکتب فاطمی کدام است؟

افتتاح خانه کوثر در اردبیل / فرهنگسراها به برگزاری برنامه های مناسبتی بسنده نکنند

«آقازاده» به روایت کامبیز دیرباز

اجتماع عزاداران حضرت زهرا (س) در کرمانشاه

امسال17 نفر از نجاتگران قزوینی با درجه ایثار جذب هلال احمر می شوند

رکورد پخش زنده 1000 هیئت در روبیکا با 3.4 میلیون تماشا

سوال معنادار از امام جمعه قم؛ الان مردم کره شمالی هر شب کباب بره می خورند؟

دماوند میزبان دو شهید گمنام شد

بازداشت 10 ایرانی در کویت

استان مرکزی معطر به شمیم شهدا

اعلام فراخوان ثبت نام طرح ملی ساماندهی و ارتقاء داوران مسابقات قرآنی در اردبیل

رکورد پخش زنده 1000 هیئت در روبیکا با 3.4 میلیون تماشا

حضور وزیر آموزش و پرورش به منظور پاسخگویی به سوالات نمایندگان در کمیسیون آموزش و تحقیقات

جمع آوری بیش از 9 میلیارد ریال زکات در چالدران

طرح کمک های مؤمنانه در خراسان رضوی

واپسین روزهای ترامپ؛ جمهوری خواهان از او جدا نمی شوند!

نام زهرای مرضیه (س) در قلوب ایرانی ها نهادینه شده است

حضور وزیر آموزش و پرورش به منظور پاسخگویی به سوالات نمایندگان در کمیسیون آموزش و تحقیقات

240 نفر در مسابقات قرآنی زندان های کهگیلویه و بویراحمد شرکت کردند

ایران آماده مذاکرات تجارت آزاد با اوراسیا

چگونه آزادی یک مجرم جنسی در کره جنوبی منجر به تغییر قانون شد

مراسم بزرگداشت علامه مصباح یزدی و رونمایی از سرود مصباح ولایت

جزییاتی از یک زمین خواری بزرگ در قزوین

مردم همدان در روز شهادت حضرت زهرا(س) عزاداری کردند

جدیدترین خبرها از محدودیت تردد از ساعت 21

دبیر سندیکای صنعت مخابرات: شرکت مخابرات ایران باید به جایگاه اصلی خود بازگردد

مژه کار و تتو کار حرفه ای

پیکر مطهر 2 شهید گمنام در شهر دماوند تشییع و به خاک سپرده شد

فریاد «یا زهرا» در آسمان کرمانشاه طنین انداز شد

بعد از 35 سال چشم انتظاری پیکر شهد ابوالفضل حسینی به خانه بازگشت + فیلم

نیازمند نیروی آقا و خانم. ( شرکت آبزیان گستر)

مردم همدان در روز شهادت حضرت زهرا(س) به عزاداری پرداختند

تاثیرگذارترین رویکرد حضرت «فاطمه زهرا (س)» چه بود؟

واکنش توییتری امیرعبداللهیان به تحریم فیصل المقداد به زبان عربی

مقدمات تعیین مزد منطقه ای فعلا فراهم نیست

برنامه های بایدن در روز اول ریاست جمهوری چیست؟

پیکر شهید تازه تفحص شده تشییع و در امامزاده عبدالله شهرری خاکسپاری شد

بازگشت 55 شهید تازه تفحص شده به وطن

اطعام عزاداران فاطمی و نیازمندان با غذای نذری

فیلم| واکنش رهبر انقلاب به شعرخوانی اشک آلود درباره شهادت حضرت زهرا (س)

شعر احمد بابایی| مشتی هوا پرست، تو را بی هوا زدند+صوت

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟

آیا اقتصاد و رفع تحریم ها برای برجامیان مهم است؟