مطالب مرتبط:
مقررات ساخت و ساز در حریم شهر چیست؟
اعتراض رسمی باشگاه سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
اعتراض سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
ویدیو| اعتراض رسمی باشگاه سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
اعتراض رسمی باشگاه سایپا به اتفاقات ورزشگاه نقش جهان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:302020-12-03اقتصادي

ساخت و ساز و نوسازی یا بازسازی در حریم میدان نقش جهان


ایرنا- گذر سعدی، در حریم درجه یک میدان نقش جهان، شاهد بدعت نگران کننده ای است که به گفته کارشناسان، ساخت و ساز و نوسازی است نه آنچه بازسازی خوانده می شود و بنام آن ضوابط طرح تفضیلی دور زده می شود، - افزایش تدریجی ارتفاع در این گذر تاریخی بر نگرانی های کارشناسان افزوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، گذر سعدی در ضلع غربی میدان نقش جهان از حساس ترین محدوده ها در دولتخانه صفوی است که با بی توجهی و عبور آسان از کنار تخلفاتی که ارتفاع مصوب حریم میدان را نقض کرده اند، در معرض خطر افزایش ارتفاع و در نتیجه مخدوش شدن منظر عناصر میدان نقش جهان است.

این تخلف ها به گفته کارشناسان امر ماهرانه با استفاده از پروانه های بازسازی، اقدام به نوسازی و ساخت و سازهایی کرده اند که به این وسیله مفاد قانون شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را نادیده گرفته و حریم میدان نقش جهان را در یکی از گذرهای مهم آن در معرض الگوی افزایش ارتفاع قرار داده است.

بر اساس آنچه در مفاد قانون شورای عالی شهرسازی و معماری ایران آمده است؛ هرگونه ساخت و ساز و یا صدو پروانه ساختمانی باید مطابق با آخرین نغییرات طرح های شهری مصوب باشد.

مطابق با آخرین تجدیدنظر طرح تفضیلی شهر اصفهان، ارتفاع مصوب در بین 2 گذر سعدی و پشت مطبخ در حریم میدان نقش جهان پنج متر است، اتفاقی که در گذر سعدی افتاده، دور زدن این قانون با توسل به پروانه بازسازی است؛ ساخت و سازی که ساماندهی و بازسازی خوانده می شود و با عبور آسان از کنار این موضوع توسط نهادهای ناظر، به شکلی حمایت می شود.

پیشتر ایرنا در گزارش هایی اتفاقات گذر سعدی را نقد و بررسی کرده است و کارشناسان نسبت به تخلفات و آنچه بدعت و الگوی نادرست در این گذر مهم دانسته اند هشدار داده اند، اما در این خصوص هیچ برخورد بازدارنده ای از سوی نهادهای مربوطه انجام نگرفته است.

مسئولان میراث فرهنگی اصفهان برخلاف آنچه برخی کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی گفته اند، نوسازی در گذر سعدی را رد و آنچه اتفاق افتاده را بازسازی و حفظ وضع موجود دانستند.

شواهد و بررسی کارشناسان اما، تخریب و نوسازی و همچنین افزایش ارتفاع را در اقدامات دو پلاک مورد نظر در گذر سعدی نشان می دهد.

پیشتر ساخت و ساز مجتمع تجاری نیوشا در خیابان استانداری و در نزدیکی گذر سعدی، با ارتفاع گرفتن حدود دو برابر ارتفاع مجاز، حریم و منظر آسمانی میدان نقش جهان را نقض کرد که با پیگیری کارشناسان معماری، انجمن صنفی مهندسان معمار و اداره کل میراث فرهنگی اصفهان متوقف و هم اکنون در مراجع قضایی در دست بررسی و پیگیری است.

نوسازی و ساخت و ساز پلاک های دیگر اما در گذر سعدی نمونه هایی کوچک تر از تخطی های مجتمع تجاری نیوشا هستند که به صورت نامحسوس از حریم ارتفاعی میدان و دولتخانه صفوی بالا زده اند تا الگویی ناصحیح را برای ارتفاع حریم میدان جهانی نقش جهان رقم بزنند.

اتفاقات گذر سعدی در حالی است که این روزها حساسیت زیادی از سوی کارشناسان و رسانه ها نسبت به تعرض به منظر و حریم آثار تاریخی اصفهان وجود دارد اما گویا گوش مسئولان امر از این نگرانی ها پرشده و بر آنچه با نوسازی و افزایش ارتفاع، و تخطی با توسل به پروانه های بازسازی است چشم بسته اند.

تخلف با پروانه بازسازی سعیده دهقانی ناژوانی، کارشناس بافت های تاریخی و عضو انجمن صنفی مهندسین معمار اصفهان در مورد حریم درجه یک میدان نقش جهان در محوطه بین گذر سعدی و پشت مطبخ به خبرنگار ایرنا گفت: در ضوابط و مقررات مربوط به عرصه و حریم بناها و محوطه های تاریخی در طرح تفضیلی و طرح بازنگری طرح تفضیلی شهر اصفهان، احداث ساختمان در محوطه جنوب خیابان سعدی، در یک طبقه و با ارتفاع پنجمتر تا روی جان پناه، قید شده است.

وی با اشاره به ساخت وسازهایی که به احتمال در مکاتبات اداری عنوان بازسازی دارند اما در عمل با نوسازی توانسته اند ضوابط را دور بزنند گفت: پلاک نبش بن بست حوزه هنری و پلاک مجاور آن به اسم بازسازی، به طور کامل نوسازی کرده اند، اکنون با اندک اطلاعات در حوزه ساختمان سازی و با یک نگاه ساده از سمت گذر سعدی، می توان این موضوع را دریافت.

دهقانی در توضیح بیشتر از بی توجهی و نظارت نهادهای مسئول درباره تخلفاتی که در گذر سعدی روی داده است، گفت: مطابق با عکس های هوایی موجود از دهه 30 تا دهه 60، ارتفاع بافت در این محوطه در حد یک الی 2 طبقه، در حدود هفت متر و نیم الی هشت متر و کوتاه تر از جداره پیرامونی میدان نقش جهان بوده است.

به گفته این کارشناس، برای نخستین بار در اوایل دهه 60 شمسی، خانه ریاحی با الگوی سه طرف ساخت در 2 طبقه تخریب شد و یک مجتمع مسکونی با ارتفاع سه طبقه و 60 درصد تراکم، حریم ارتفاعی و کالبدی این محوطه را نقض کرد اما تمام بناهای نوسازی شده در دهه 70 و 80 شمسی در این محوطه، از نظر ارتفاعی از جداره های پیرامونی میدان کوتاه تر ساخته شدند.

دهقانی به ایرنا گفت: مطابق عکس های هوایی موجود، پلاک مجاور پلاک نبش بن بست حوزه هنری، از دهه 30 تا اواسط دهه 80 دارای تراکم 40 درصد ساخت و ارتفاع 2 طبقه (کوتاه تر از جداره میدان) بوده و این تراکم از اواسط دهه 80 تا سال 96 به 60 درصد ساخت، افزایش یافته است.

وی افزود: اینطور به نظر می رسد که از سال 96 به بعد، حیاط نیز مسقف شده، سطح اشغال پلاک به 100درصد افزایش یافته و کد ارتفاعی جان پناه آن با کد ارتفاعی جداره پیرامونی میدان همتراز شده است، همچنین کد ارتفاعی جان پناه پلاک نبش بن بست حوزه هنری به همین صورت افزایش یافته است.

یعنی در دهه 90 مقارن با حساسیت های اجتماعی نسبت به آثار تاریخی، که باید ملاحظات حفاظتی بیشتر لحاظ شود، شاهد تخلف آشکار برخی افراد سودجو در یکی از حساس ترین محدوده های تاریخی اصفهان هستیم.

به گفته این معمار حفاظتگر، آثار نوسازی شامل ستون ها، سقف و تیرهای بتنی جدید که هنوز نماسازی نشده اند در پلاک مذکور به راحتی قابل رویت است.

این کنشگر میراث فرهنگی در این باره افزود: کد ارتفاعی بام پلاک مذکور بدون احتساب ارتفاع جان پناه ساخته شده، از ضوابط عدول کرده است به گونه ای که کد ارتفاعی جان پناه 50 سانتیمتری آن، همتراز کد ارتفاعی جداره پیرامونی میدان نقش جهان است.

دهقانی در ادامه گفت و گو با ایرنا با اشاره به نوسازی پلاک دیگری در اوایل دهه 90، روبه روی ورودی دبیرستان سعدی گفت: خرپشته، تجهیزات تاسیساتی روی آن و پله فلزی دسترسی به بام خرپشته از نمای گذر سعدی و محوطه میدان و حتی از ایوان ورودی مسجد شیخ لطف الله، به راحتی قابل مشاهده است.

وی با اشاره به شواهد برجای مانده از چند بنای اواخر قاجار و اوایل پهلوی در این محوطه گفت: خانه باقریه، خانه صدیق، خانه متحده، خانه مانع و عمارت راه نجات،گویای ارتفاعی در حد یک یا 2 طبقه و کوتاه تر از ارتفاع جداره های پیرامونی میدان است.

این پژوهشگر معماری معتقد است به هیچ وجه ارتفاعی که اکنون در گذر سعدی ساخته شده است مثل قبل نیست و در این باره گفت: عکس های موجود از وضعیت سابق پلاک نبش بن بست حوزه هنری و پلاک مجاور آن، گویای ارتفاعی کوتاه تر از جداره پیرامونی میدان است.

از نگاه دهقانی نکته جالبی که وجود دارد این است که در برخی از این تخلف ها مانند مجتمع تجاری نیوشا، به کد ارتفاعی خرپشته این بناها در سابق استناد می کنند و می گویند این بنا از قبل این ارتفاع را داشته است؛ در حالی که ملاک محاسبه ارتفاع، کد روی بام بوده و ارتفاع اتاقک پله(خرپشته)، جز ارتفاع بنا محسوب نمی ­شود؛ همان گونه که به عنوان یک طبقه مجزا در نظر گرفته نمی ­شود و در پروانه ­های ساختمانی صادره ارتفاع سرپله ملاک تعیین ارتفاع ساختمان نیست.

وی تاکید کرد: در این میان لازم به ذکر است که با استنباط از مفاد قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، خاصه ماده هفت قانون مذکور، در صورت تجدید، تمدید یا صدور هرگونه پروانه ساختمانی، لزوما تمامی آن ها مشمول رعایت آخرین ضوابط طرح های مصوب شهری شده و شرایط پیشین ملک، مصوبات شورای شهر، کمیته های فنی شهرداری، پروانه های صادر شده قبلی، کاربری و شرایط کالبدی سابق(مانند: ارتفاع، تراکم و .

)، هیچ گونه حقوق مکتسبه و مثبته ای برای مالک ایجاد نمی کند که مقررات و ضوابط طرح تفضیلی را زیر پا بگذارد و موجبات تضعیع حقوق عام را فراهم نماید.

مناسباتی که ضابطه ها را زیر پا می گذارد ناصر طاهری، معاون اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در مقابل پرسش های ایرنا در خصوص چگونگی اتفاقات گذر سعدی گفت: آنچه در گذر سعدی اتفاق افتاده، حفظ وضعیت موجود است، اگر ارتفاعی بالا رفته باشد، باید برخورد شود؛ ولی اینگونه نیست، ارتفاعی که ما تایید کرده ایم بر اساس وضعیت موجود بوده، یعنی ارتفاعی که از قبل وجود داشته است.

سخنان طاهری در حالی است که در مورد پلاک مجاور بن بست حوزه هنری ارتفاع فعلی از کد ارتفاعی پیشین سقف بالاتر رفته و یک جان پناه هم روی آن زده شده است.

آنطور که کارشناسان می گویند حتی اگر در گذشته چنین ارتفاعی وجود داشته، برای مالکان حق مکتسبه ای ایجاد نمی کند که بعد از آنچه در واقع نوسازی روی داده است؛ ضابطه و طرح تفضیلی را زیر پا بگذارند.

وی در مقابل توضیحات خبرنگار ایرنا مبنی بر وجود شواهد نوسازی و ساخت و ساز جدید و ارتفاعی که حتی از کد ارتفاعی پیشین هم پیشی گرفته است،گفت: در سوابق و اسناد ما، عکس ها و تصاویر از موقعیت قبل محل های مورد نظر موجود است و ما بیشتر از آن ارتفاع، به کسی مجوز نداده ایم.

معاون میراث فرهنگی اصفهان در این باره افزود: آنچه ما مجوز داده ایم بر اساس تصاویر، مستندات و نقشه برداری های قبلی است و اگر کسی از آن عدول کرده باشد، باید با مالک برخورد کنیم.

طاهری گفت: نقض حریم مجتمع نیوشا در خیابان استانداری در مراجع قضایی در دست رسیدگی است.

پلاک موجود در گذر سعدی متعلق به برادر مالک مجتمع نیوشا است اما ارتفاع این ساختمان بر اساس وضع موجود است و حتی ما یک طرح اصلاحیه نما هم دادیم که مالک بر اساس آن اصلاح کرد.

عکس های قبلی این پلاک موجود است؛ به سمت گذر سعدی هم پیش زدگی داشت که گفتیم عقب ببرد و و همین کار را هم کرد.

طاهری همچنین پیشتر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته بود که در فرآیند نظارت، پایان کار را هم از آنها سوال می کنند و اگر کسی ارتفاعی را اضافه کرده باشد باید حذف کنند.

تخلف در 50 متری اثر ثبت جهانی میدان نقش جهان لیلا پهلوان زاده، کارشناس معماری اما ساخت مجتمع نیوشا و ساخت و سازهای گذر سعدی در فاصله چند قدمی یک اثر منحصر به فرد ثبت شده در فهرست میراث جهانی و پایگاه مرتبط با آن را نتیجه بی توجهی به طرح های مصوب در راستای حفاظت از این محدوده به عنوان یک اثر جهانی و همچنین محدوده غرب این میدان یعنی دولتخانه صفوی دانست.

وی در گفت و گو با ایرنا یادآور شد: در زمان حاضر غیر از مجتمع تجاری در خیابان استانداری 2 ساختمان دیگر در گذر سعدی اجرا شده اند.

در این خصوص هم تذکرات لازم توسط دوست داران میراث فرهنگی به شهرداری و میراث فرهنگی داده شده است که چنین ساختمان هایی در حال کار هستند اما تاکنون برخورد قانونی و خاصی با متخلفین نشده است.

سوال اصلی و تامل برانگیز پهلوان زاده این است که چه توجیه وجود دارد که مدیران ارشد شهری، به ویژه سازمان میراث فرهنگی، شهرداری منطقه و پایگاه مربوطه از وقوع چنین تخلفاتی در گذر سعدی بی اطلاع هستند؟ جایی که همان گونه که ذکر شد در فاصله چند قدمی یک اثر منحصر به فرد ثبت شده در فهرست میراث جهانی و پایگاه مرتبط با آن است وی بر این باور است که باید هر آن کس که قلبش برای این شهر می تپد و عِرق و ادعایی نسبت به محافظت از آن دارد، هر تخلف کوچک در این حوزه، هرچند اندک را به گوش همگان برساند تا اگر خدای ناکرده مسئولان به دلیل حجم زیاد کار و نبود نیرو لازم جهت نظارت، در هنگام بروز این تخلفات شانه خالی می کنند، از این تخلفات آگاهی یافته و قبل از وقوع فاجعه، چاره ای برای آن بیندیشند.

علاوه بر عدول ارتفاع مجتمع تجاری خیابان استانداری از ارتفاع حریم میدان نقش جهان که در طرح های مصوب در راستای حفاظت از این محدوده پیش بینی شده است؛در گذر سعدی نقض ارتفاع پنج متر حریم میدان نقش جهان و حریم دولتخانه با ساخت و سازهایی با نام بازسازی منجر به هشدار کارشناسان نسبت به از بین رفتن سیما و منظر عناصر میدان نقش جهان شده است.

میدان نقش جهان، اردیبهشت 1358 جز نخستین آثار ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید و حالا به گفته برخی از کارشناسان هر چند سال یک بار به شکلی منظر آسمانی این اثر جهانی و عناصرش در معرض تهدید و تخطی قرار می گیرند.

استان اصفهان به عنوان قطب گردشگری کشور دارای 107 شهر و یکهزار و 934 روستاست؛ بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی در این استان شناسایی شده و یکهزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.


کلید واژه ها: میدان نقش جهان - نقش جهان - میدان - کارشناسان - ساخت و ساز - بازسازی - جهان - ارتفاع - نوسازی - شورای عالی شهرسازی - حریم - دولتخانه صفوی - افزایش - ساخت - معماری ایران - در معرض خطر - شورای عالی - تخلف - سعدی - معرض خطر - شهرسازی - استفاده - معماری - نگرانی - تاریخی - پروانه - تفضیلی - یکی از - گزارش - اقدام

آخرین اخبار سرویس:
افزایش رسیدگی به تخلفات حمل و نقل در قم

احتمال وقوع اختلال موقت خدمات غیرحضوری بانک تجارت در روز شنبه چهارم بهمن ماه

عروس و داماد یزدی، زندگی خود را با کمک به زندانیان آغاز کردند

هشت هزار و 443 سهم در بورس فارس معامله شد

تولید موتورهای کم مصرف در شرکت دانش بنیان با حمایت معاونت علمی و فناوری

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

5 میلیون هکتار زمین کشاورزی سنددار می شوند

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت گلبرگ غذایی کوروش در تهران

دکتر زالی: افزایش بستری ها و کاهش ترخیصی ها در تهران

ارسال 4 هزار و 281 طرح خلاقانه از کارگران اصفهانی به سی و دومین جشنواره امتنان

ضرر 1000 تومانی کشاورزان در تولید هرکیلو گندم

بسته پیشنهادی شهرآرانیوز برای خرید از نمایشگاه مجازی کتاب تهران

اتمام 412 طرح نیمه تمام آذربایجان غربی تا پایان کار دولت/طرح های نیمه تمام در اولویت قرار دارند

طرح نظارت نورزی اصناف از 15 بهمن در آذربایجان شرقی آغاز می شود

جدیدترین قیمت پراید شنبه 4 بهمن 99

120 میلیارد ریال تسهیلات به دامداران جاجرمی پرداخت شده است

یکشنبه؛ تصمیم گیری در مورد مبلغ و نحوه پرداخت یارانه نقدی در سال 1400

تفاهم نامه همکاری کمیته امداد خوزستان و شرکت آپر

بیش از 9 هزار شهروند قزوینی آموزش مهارتی دریافت کردند

93درصد جمعیت استان مرکزی یارانه دریافت می کنند

تفاهم نامه افزایش مبادلات تجاری بین ایران و ارمنستان به امضا رسید

بازگشت به چرخه فعالیت یک واحد تولیدی با حمایت دستگاه قضایی آذربایجان غربی/ از 65 شغل صیانت شد

بیمه حوادث طبیعی همانند بیمه شخص ثالث الزامی است/ در سال آینده 30 میلیون واحد مسکونی بیمه حوادث طبیعی می شوند

مصوبه ایجاد مجموعه تفریحی کارگران کشور در چادگان اصفهان اجرایی می شود

برگزاری جشن سبز گازرسانی در دهه فجر امسال در خراسان شمالی

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر: مدیران و کارشناسان حوزه های مختلف در سطح استان در بازه زمانی مشخص شده برنامه های خود را محقق کنند

پیش بینی قیمت طلا فردا 5 بهمن + جزییات

علت افزایش قیمت سبزی

سامانه استعلام محدوده و حریم اراضی صنعت نفت راه اندازی شد

ارز 4200 تومانی صرفا در دستان حدود 300 تا 400 نفر می چرخد

ارقام مطرح شده در مورد میزان یارانه جدید گمانه زنی است

41 میلیارد و 30 میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی در قزوین پرداخت شد

قیمت امروز سکه پارسیان شنبه 4 بهمن 99

فعالیت 15 سامانه تخصصی در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان

دستان مهربان خیران برای کمک به مددجویان

کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی در تهران زنگ خطر جدی است

برخورد قاطع در انتظار متخلفان بازار سیمان در استان بوشهر

وزش باد شدید در نوار شرقی کشور/ آلودگی باز هم به سراغ کلان شهر ها می آید

جریمه 818 میلیون ریالی متهم قاچاق ظروف بلوری در مراغه

آخرین قیمت در بازار خودرو/کاهش 1 تا 100 میلیونی قیمت ها

عرضه 7 محصول ایران خودرو در طرح پیش فروش یک ساله

ببینید | دست رد کریستیانو رونالدو به پیشنهاد 6 میلیون دلاری

بیش از سه هزار متقاضی طرح ملی مسکن در شهر مریانج نامنویسی کردند

وقتی شیرینی فروشی کلاس درس طلبه ها می شود!

از آزادی 10 زندانی تا کمک به ساخت مساجد و محرومان از محل زکات در سمنان

پیش فروش یکساله 7 محصول ایران خودرو 5 بهمن ماه+ جدول

استان کرمانشاه در فصل پاییز بیشترین کاهش نرخ بیکاری در کشور را داشته است

بالازدن آستین همت مسوولان برای رفع مشکل مسکن مهر پاوه

ضرورت همکاری شورای شهر برای رفع مشکلات کارگران بیکار

همتی: تحریم ها قابل دوام نیست؛ روابط تجاریمان با برخی کشورها در حال بازگشایی است

فرماندار: شهرک بنکداری طرحی کارآمد برای ساماندهی اصناف همدان است

بارندگی های اخیر عامل گرانی مرغ و شکر

کاسبی کرونایی برخی رانندگان در بخش کجور در سایه بی توجهی و ناکارآمدی مدیریتی

آمادگی بخش های مختلف صنعت و خدمات ایران برای توسعه همکاری ها با ارمنستان

6 درصد تولید برق از سوخت مازوت تامین می شود

چندگانگی قیمت ارزاق در بازار نشان دهنده عدم انجام صحیح مسئولیت ها است

استخدام مدیر فروش منطقه آقا در نگین صنعتی جنوب (چای سوفیا) در تهران

استخدام 19 ردیف شغلی در شرکت فناوران اطلاعات خبره در تهران

استخدام سرپرست فروش منطقه آقا در نگین صنعتی جنوب (چای سوفیا) در تهران

بورس در بهمن ماه صعودی خواهد ماند؟

پیش فروش یکساله 7 محصول ایران خودرو آغاز شد + اسامی خودروها و جزییات

جزییات طرح نظارت بر بازار

کشف مراکز جدید استخراج رمز ارزهای غیرمجاز در غرب مازندران

پرداخت 458 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به سرمایه گذاران در آذربایجان غربی

روند نزولی رعایت دستورالعمل های بهداشتی در خراسان جنوبی

هزینه 800 میلیارد ریالی برای زیرساخت شهرک های صنعتی قزوین

کشف 300کیلوگرم ماهی حرام گوشت در ری

توقف سیر نزولی ابتلا به کرونا در لرستان/ احتمال اعمال محدودیت ها

پیش بینی بورس در فردا یکشنبه 5 بهمن 99 / شرط تداوم صعود شاخص

ضرورت توسعه زیرساخت های مخابراتی برای ارایه خدمات مناسب

جامعه کارگری به اجرای برنامه های نشاط آور نیاز دارد

جهانگیری: بیماری های مزمن اقتصاد کشور ساختاری است

412 طرح نیمه تمام آذربایجان غربی تا پایان کار دولت به اتمام می رسد

جشن پایان گازرسانی به روستاهای خراسان شمالی دهه فجر برگزار می شود

پرونده تحقیق و تفحص مجلس از بازار سرمایه باز است

افزایش قیمت مرغ و شکر غیرقانونی است/ قیمت های برمی گردد

یک هزار مصرف کننده غیرمجاز آب در آذربایجان شرقی وجود دارد

افتتاح 164 طرح عمرانی دهه فجر در تالش

تأمین 6 درصدی تولید برق از سوخت مازوت

کشف انبار لوازم خانگی احتکاری در روانسر

آیا افت قیمت بیت کوین یک روند اصلاحی سالم و طبیعی است؟

زالی: ابتلا به کرونا در گروه سنی 5 تا 17 سال در استان تهران افزایش داشته است

مدیران در فروش و مولد سازی املاک مازاد خست به خرج ندهند

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت به نیک الکترونیک در تهران

سازمان غذا و دارو: تنها به اندازه یک ماه ذخیره انسولین داریم

استخدام کارشناس فروش خانم در آریا آرامین در تهران

وضعیت ارز 4200 تومانی دارو در سال 1400

استخدام اپراتور خط تولید در ایران پیچکار از کل کشور جهت کار در گرمسار

مصوبه کمیسیون تلفیق برای 2 تا 5 برابر شدن یارانه نقدی

خبر مشروح 20 شنبه 4 بهمن 99

همتی: روابط تجاری ایران با برخی کشورها در حال بازگشایی است

بررسی وضعیت طرح شهید سلیمانی در آذربایجان شرقی

بورس بر مدار صعود

استخدام دستیار دندانپزشک خانم با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

حمایت از ایده های مرتبط با صنعت ساختمان در یزد

تلاش بازرسان سازمان حمایت در میدان بهمن

پیش فروش 7 محصول ایران خودرو با موعد تحویل یک ساله

حفظ 24 هزار شغل آسیب دیده از کرونا در لرستان

وضعیت باغ وحش ارومیه مناسب نیست/ لزوم ورود سرمایه گذار برای بهبود وضعیت موجود

باید منتظر ارز تک نرخی باشیم؟

ساخت و ساز و نوسازی یا بازسازی در حریم میدان نقش جهان

ساخت و ساز و نوسازی یا بازسازی در حریم میدان نقش جهان