مطالب مرتبط:
تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می شوند
فارس ‎من| هزاران امضا برای حمایت از صنعت رومبلی؛ گمرک برای جلوگیری از واردات بی رویه پای کار آمد
حمایت از تولید آثار نمایشی فارس برای عرضه در فضای مجازی
«جزییات بودجه 1400»| اختصاص 2480 میلیارد تومان یارانه برای تولید و خرید محصولات کشاورزی
یارانه نان و خرید تضمینی گندم در سال آینده بیشتر شد
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:102020-12-03اقتصادي

پای حمایت از تولید می لنگد؛ چشم کشاورزان خندابی به خرید تضمینی کشمش خشک شد


وعده خرید تضمینی کشمش از کشاورزان در حالی هنوز اجرایی نشده است، که مشکلات اقتصادی و معیشتی، این قشر زحمتکش را به سوی فروش دسترنج خود به دلالان سوق می دهد.

- بازار"؛ گروه استان ها: کشاورزی و تولید در بزنگاه های مختلفی راهگشای اقتصاد کشور بوده و حمایت از این حوزه چتر گسترده ای است که بر روی کاهش بیکاری، رونق اقتصادی، جلوگیری از مهاجرت معکوس، حفظ کشاورزی سایه می اندازد، لذا انتظار نا به جا و سختی نیست که مسئولان پای کار بیایند و پاسخ کشاورزان زحمتکش و لایق را با حمایت از دسترنج آن ها بدهند و اجازه ندهند خون دلی که کشاورز برای به بار نشستن محصول خورده به تاراج برود و دلال و مفت خرها لذت آن را ببرند و زیر سایه رنج کشاورز پولدارتر شوند.

خنداب از توابع استان مرکزی است که در سال 1386 به شهرستان ارتقاء یافت و هم اکنون حدود 60 هزار نفر در نقاط مختلف شهری و روستایی این شهرستان زندگی می کنند، این شهرستان در 85 کیلومتری اراک، یکی از قطب های کشاورزی استان مرکزی به ویژه در تولید انگور و دیگر میوه ها بوده و سطح باغ های انگور استان مرکزی 15 هزار هکتار تخمین زده شده است که این میزان سبب شده مرکزی در جایگاه هشتم کشور قرار بگیرد و طبق آمار شش هزار و 700 هکتار از این باغ ها در سطح شهرستان خنداب قرار دارد.

زحمت به ثمر نشستن محصول با کشاورز و سود و جیب های پرپول برای دلال است یکی از کشاورزان تولیدکننده انگور در خنداب بابیان اینکه کار در تاکستان و تولید محصول ارگانیک و سالم انگور شغل نسل در نسل آن ها بوده است اظهار داشت: باوجود عشقی که به این کاردارم اما در سال و زمانه کنونی که هرسالش دریغ از پارسال شده دیگر پرورش انگور در این منطقه کفاف نمی دهد و پاسخگوی زحماتمان برای تولید محصول را نمی دهد.

سبحان سالاری با اشاره به اینکه یکی از عمده مشکلات کشاورزان قیمت پایین فروش محصولات است گفت: با تمام زحمتی که برای پرورش و به ثمر نشستن میوه ها می بریم اما درنهایت سود قابل توجهی دستمان را نمی گیرد و از فروش محصول اطمینان نداریم و تضمینی برای فروش باقیمت منصفانه وجود ندارد.

وی بابیان اینکه در شهرستان کارخانه به تعداد کافی برای تبدیل محصولات وجود ندارد و مسئولان نیز بی خیال هستند افزود: گهگاه مسئولی یادی از این فقدان در این منطقه می کند و زود فراموش می شود و همچنان ما می مانیم و محصولات روی دست مانده مان که مجبوریم باقیمت های فرمایشی و تحمیل شده دلالان آن ها را رد کنیم که دچار خسران بیشتر نشویم.

سالاری بیان داشت: امسال حتی هزینه سم به کاربرده شده را هم نمی توانیم بدهیم و تمام چک هایی که وعده داده بودیم در حال برگشت خوردن است، هزینه کارگران مانده و نمی دانیم برای این مشکل باید به چه کسی مراجعه کنیم، استاندار، فرماندار یا نماینده که همه این افراد خوب از وضع ما مطلع هستند.

امسال حتی هزینه سم به کاربرده شده را هم نمی توانیم بدهیم و تمام چک هایی که وعده داده بودیم در حال برگشت خوردن است، هزینه کارگران مانده و نمی دانیم برای این مشکل باید به چه کسی مراجعه کنیم، استاندار، فرماندار یا نماینده که همه این افراد خوب از وضع ما مطلع هستند وعده های مسئولان توخالی بوده است/ خبری از خرید تضمینی نیست محمود عزیزی یکی دیگر از کشاورزان در گفتگو با خبرنگار بازار" بابیان اینکه همه وعده های مسئولان توخالی بوده است، عنوان داشت: به مسئولین دیگر هیچ امیدی نیست و آن ها کشاورزان را سرکار گذاشته اند و خبری از خرید تضمینی کشمش وجود ندارد ولی بسیاری از کشاورزان هنوز امید دارند و مسئولان قول یک هفته دیگر را داده اند و عنوان داشته اند که این تعویق به علت رفع پاره ای از ابهامات است.

عزیزی گفت: در حوزه کشمش خنداب کشاورزان سالیان سال است که مشکل دارند اما از سه سال گذشته تاکنون یک سال به خاطر سرما سال بعد به دلیل آفات و یک سال دیگر به دلیل وجود دلال و کارخانه دار محصول به یغما رفته است و گویا آن طور که از شواهد امر پیداست امسال این سریال با تاراج دسترنج کشاورزان توسط دلال ها تکرار خواهد شد.

60 درصد محصول خنداب به سایر استان ها و خارج از کشور صادر می شود مدیر جهاد کشاورزی خنداب در گفتگو با خبرنگار بازار" در خصوص وضعیت تولید و فرآوری کشمش در این شهرستان اظهار داشت: کشاورزان خنداب سالیانه 350 هزار تن محصول کشاورزی تولید می کنند و با تأسف باید اعلام کنیم 15 درصد این محصولات باغی به دلیل نبود صنایع تبدیلی به ضایعات تبدیل می شوند و 60 درصد محصول شهرستان به سایر استان های دیگر و خارج از کشور صادر می شود.

رضا حسین اسماعیلی بابیان اینکه خنداب ظرفیت بسیار خوبی برای تولید انگور دارد افزود: هم اکنون در این شهرستان دو کارخانه فرآوری کشمش وجود دارد و تعداد 50 الی 60 نفر نیرو نیز در این کارخانه ها مشغول فعالیت هستند اما این دو کارخانه فقط ظرفیت پنج هزار و 500 تُنی فرآوری کشمش را دارند و برای فرآوری کامل محصول در این منطقه حداقل هشت کارخانه دیگر نیاز داریم.

وی عنوان داشت: اگر تسهیلات با بهره کم در این شهرستان پرداخت شود و سرمایه گذاران جذب این منطقه شوند و کارخانه در این شهرستان احداث مشکل حل می شود و دیگر به این نیاز نداریم که محصول را برای فرآوری به خارج از شهرستان بفرستیم و سود اندکی عاید کشاورزان شود.

اگر تسهیلات با بهره کم در این شهرستان پرداخت شود و سرمایه گذاران جذب این منطقه شوند و کارخانه در این شهرستان احداث مشکل حل می شود و دیگر به این نیاز نداریم که محصول را برای فرآوری به خارج از شهرستان بفرستیم و سود اندکی عاید کشاورزان شود.

کارخانه ها کشمش را به قیمت نخرند برای خرید ورود می کنیم معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران طی سفر یک ماه قبل به استان مرکزی اعلام کرد: برای داشتن قیمت مصوب در حوزه کشمش توافقات خوبی با اتحادیه صادرکنندگان داشته ایم.

مرتضی معتمد با تأکید بر ایجاد شرکت تعاونی تخصصی با سهامداری باغداران گفت: اگر کارخانه ها قیمت مصوب برای خرید کشمش را رعایت نکنند سازمان مرکزی تعاون روستایی برای خرید ورود پیدا می کند.

فقدان برند خنداب و وجود دلال مشکل اصلی کشمش منطقه است فرماندار شهرستان خنداب نیز در گفتگو با خبرنگار بازار" اظهار داشت: یکی از مشکلات تولیدکنندگان کشمش خنداب نبود برند این محصول در خنداب و نیز وجود دلالان کشمش دیگر استان ها و خرید کشمش خنداب و فراوری آن در دیگر استان ها است.

حسن خزانی پور گفت: قیمت پایین فروش محصولات، بیمه باغات و نبود تقاضای خرید برای محصولات کشاورزی را ازجمله مشکلات این بخش هست.

وی، دلیل کم بودن میزان تولید را نبود ضمانت برای خرید محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: حمایت دولت از کشاورزان به صورت منطقه ای عامل اساسی و مهم در راستای حل این موضوع است.

وی، دلیل کم بودن میزان تولید را نبود ضمانت برای خرید محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: حمایت دولت از کشاورزان به صورت منطقه ای عامل اساسی و مهم در راستای حل این موضوع است.

مقرر شد برای خرید تضمینی کشمش باقیمت هر کیلوگرم 18 تا 20 هزار تومان اقدام شود محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک، کمیجان، خنداب در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار کشمش سر در گریبان است و نمی داند که دلال ها را بپذیرد و به سود کمتر آر آنچه حقش است تن بدهد یا بازهم منتظر بماند تا شاید روزی اتفاقی بافتد و رؤیای خرید تضمینی محقق شود.

آنچه مشخص است این است که کشاورزان به حق پای شعار رونق تولید ایستاده اند حال نوبت مسئولین است که پای کار حاضر و در تحقق کامل این شعار سهیم شوند و اجازه ندهند زحمت و دسترنج یک سال کشاورزان به تاراج برود.


کلید واژه ها: کشاورز - کشاورزان - خرید تضمینی - اقتصاد - حمایت - اقتصادی - کشاورزی - مشکلات اقتصادی - حمایت از تولید - تضمینی - زحمتکش - استان مرکزی - اقتصاد کشور - تولید - مختلف - استان - خنداب - 60 هزار نفر - دلال - خرید - کشمش - سایه - شهرستان - مسئولان - انتظار - مشکلات - گسترده - دلالان - مهاجرت - نشستن

آخرین اخبار سرویس:
کاهش 6.5 درصدی مبادله تجاری تاجیکستان با کشورهای همسود

سوداگران با قیمت سازی در سایت ها می خواهند مانع ریزش قیمت مسکن شوند

قیمت خرید و فروش مسکن در طرشت/جدول

سند کاداستر 500 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی شاهرود اخذ شد

حضور علی پروین در مراسم خاکسپاری مهرداد میناوند (فیلم)

صدور جواز رسمی برای 1536 دستگاه ماینر

آغاز عملیات احداث کنارگذر غربی شهر شیرین سو

پارسال یک میلیون نفر بیکار شدند/40 درصد بیکاران دانشگاه رفته اند

مسیر ارزآوری بخش کشاورزی همواره شود

ورود 6 میلیون تن کالاهای اساسی و غیراساسی به گمرک هرمزگان / کسب درآمد 7 هزار و 500 میلیارد تومانی + فیلم

محدودیت های شدید برای صادرکنندگان چک برگشتی تعیین شد

ساخت نسخه ای خاص از موتورسیکلت ب ام و R18

کارآفرینان عامل توسعه کشور هستند

اجرای طرح استفاده از پابند الکترونیکی برای محکومان محاکم نظامی اصفهان

تعداد خرید کتاب از مرز یک میلیون نسخه گذشت

برگزاری نشست ملاقات حضوری ارکان اعتباری بانک ملی ایران با فعالان اقتصادی و کارآفرینان

پروژه آبرسانی به بانه 300 میلیارد اعتبار نیاز دارد

ایجاد رقابت پذیری در صنعت چرم و کفش آذربایجان شرقی با سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه

قدیمی ترین شهربازی قم در مسیر احیا

طرح بیمه رایگان 7 میلیون خانوار در دستور کار مجلس

بانک توسعه تعاون برای احداث 75 هزار واحد مسکونی، تسهیلات پرداخت می کند

خسارت 115 میلیاردتومانی کرونا، به صنعت گردشگری آذربایجان غربی

اعلام برنامه خاموشی ها در قم/ 9 بهمن ماه

تنها معترضان حذف ارز 4200 تومانی، دلالان و افراد ذینفع هستند/ بودجه 1400 با اصلاحات، تصویب می شود

واریز پانزدهمین مرحله یارانه معیشتی ساعت 24 امشب

ارزش معاملات تجارت الکترونیکی از مرز 600 هزار میلیارد تومان گذشت

ترانزیت خودروهای آمریکایی در مناطق آزاد تبعات دارد و با آن مخالفیم

نقل و انتقال خودرو ما بین مناطق آزاد فقط به رویه ترانزیت خارجی صورت می گیرد

رِنج قیمتی 206 در بازار

استاندار: 250 هزار هکتار زمین فوق حاد در خوزستان تثبیت شده است

تسهیلات 600 میلیارد تومانی برای پروژه های 90 درصدی/ بررسی مشکلات صادرکنندگان فارس

آخرین قیمت خودروهای داخلی در 9 بهمن 1399 + جدول

احتمال افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران قبل از سال جاری

تسهیلات سربازان متاهل 50 درصد افزایش می یابد

زمان پرداخت کارت اعتباری سهام عدالت اعلام شد

ملاحسنی: نمایشگاه مجازی کتاب زمانی مناسب برای یادآوری ارزش کتاب و کتابخوانی است

دفترچه های تامین اجتماعی از اول اسفند حذف می شود

اعطای کارت اعتباری سهام عدالت از هفته آینده

محدودیت های شدیدتر برای صادرکنندگان چک برگشتی

افتتاح حساب پس انداز برای کودکان

وزیر علوم: طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی اجرا می شود

21 هزار و 300 واحد مسکونی در استان مرکزی ساخته می شود

اعطای کارت اعتباری سهام عدالت با مشارکت 7 بانک از هفته آینده

چه کنیم تا تصادفات رانندگی کاهش یابد؟

تسهیلات سربازان متاهل 50 درصد افزایش می یابد

قیمت جدید سکه اعلام شد

ارز نیمایی کام شکر را تلخ کرد

مشاغل خانگی خراسان شمالی 6 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند

اعطای کارت اعتباری سهام عدالت از هفته آینده

تأمین جهیزیه برای 10 نوعروس خانواده های زندانی در بابل مازندران

استاندار: دهه فجر 714 پروژه در کرمانشاه افتتاح و کلنگ زنی می شود

مخالف قیمت گذاری دستوری هستم/ دلالان سیمان باید حذف شوند

قیمت دلار 9 بهمن 1399 به 23 هزار و 210 تومان رسید

افزایش 50درصدی تسهیلات سربازان متاهل

ارائه کارت اعتباری سهام عدالت از هفته آینده

محدودیت های شدید برای صادرکنندگان چک برگشتی

قیمت خودروهای داخی و خارجی/ امروز 9 بهمن

روسیه صادرات نفت خود را با هدف کاهش قیمت داخلی کم می کند

دشت مغان در توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی کشاورزی پیشرو است

قیمت جهانی نفت در 9 بهمن ماه

آخرین اخبار از تعیین هزینه سبد معیشت کارگران

قیمت مسکن در منطقه طرشت تهران؟ + جدول

اعتبارات ساخت و توسعه مدارس کشور برای سال آینده افزایش یافت

اختصاص 32 هزار میلیارد تومان برای تولید و اشتغال در سال 1400

5 میلیون تن کالا در بنادر کشور انبار شده است

ارائه کارت اعتباری سهام عدالت به روش غیرمستقیمی ها از هفته آینده

قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

طرح های جدید برای تبدیل محصولات رنو/ اختصاص کوییک اتوماتیک به طرح تبدیل

250 تن روغن خوراکی در خراسان جنوبی توزیع می شود

زارع : حقوق سربازان در سال آینده 4 برابر افزایش پیدا می کند

لزوم دستورالعملی برای ﻭﺭﻭﺩ ﮐﺎﻻﻫﺎﯼ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﺣﺪ ﻭﺍﺳﻂ ﺑﺎ ﺑﺮﻧﺪ ﺷﺮﮐﺖ ﺳﺎﺯﻧﺪﻩ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ

آخرین وضعیت جاده های پرتردد/ ترافیک روان در محور های شمالی

گردشگری همدان و زیان 248 میلیارد تومانی ناشی از ویروس کرونا

پروژه تولید بالگرد ملی صبا؛ تامین کننده بخش زیادی از نیاز کشور

کنگره ملی 17 هزار بانوی شهید، جانباز و آزاده در استان مرکزی برگزار می شود

مقامات عراقی: کیفیت کالاهای صادراتی ایرانی را بالا ببرید/ حلبچه با کمبود کالای ایرانی روبه رو است

میوه باز هم گران شد

مهریه بالای 5 سکه دیگر زندان ندارد

دلار به کمتر از 15 هزار تومان می رسد؟

بهره برداری از 142 طرح در شهرستان تفتان

خیرین بابلی دختران زندانیان نیازمند را به خانه بخت فرستادند

پتروشیمی پلی پروپیلن غرب کشور در نهاوند احداث می شود

جاده های کشور شلوغ شد/ وضعیت ترافیکی راه های کشور 9 بهمن 99

زمینه اشتغال 2هزار و 500 نفر در فولاد کاوه خرمشهر فراهم شد

جزییاتی از مبلغ و زمان پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی

تنها 16درصد از پروژه های استان مرکزی تکمیل شده است

S88 Plus | گوشی جان سخت ضد آب و ضد غبار به زودی در بازار

افتتاح 73 طرح عام المنفعه در لنگرود به مناسبت دهه فجر

خیرین بابلی دختران زندانی نیازمند را به خانه بخت فرستادند

بازگشت 500 واحد ورشکسته به چرخه تولید در آذربایجان شرقی/ افزایش 50 درصدی صادرات غیرنفتی

بازدید معاون وزیر صمت از کارخانجات نساجی خوی / جهش تولید در 20 رشته صنعتی فعال کشور

داستان پول دود کباب

محدودیت های در نظر گرفته شده برای صادرکنندگان چک برگشتی

ارز نیمایی کام شکر را تلخ کرد / راه حل کارگروه تنظیم بازار برای رفع بحران شکر

طرح خرید گندم دروم از کشاورز نیاز به حمایت دولت دارد

جذب 239 میلیارد تومان برای تکمیل طرح های صنعت آب و برق همدان

زیر 6 میلیون تومان چه موبایلی بخریم؟ + جدول

کرونا در ایران صعودی می شود؟/ وضعیت کرونا در زمستان

55 درصد سیمان قاین صادر می شود

لزوم مشارکت فعال تر اعضای شورای عالی بورس در تصمیم گیری ها

پای حمایت از تولید می لنگد؛ چشم کشاورزان خندابی به خرید تضمینی کشمش خشک شد

پای حمایت از تولید می لنگد؛ چشم کشاورزان خندابی به خرید تضمینی کشمش خشک شد