مطالب مرتبط:
تولید سالانه بیش از هشت هزار تن گوشت مرغ در عجب شیر
تولید 102 هزار تن گوشت مرغ سالانه در آذربایجانغربی
کلنگ ساخت مرکز دیسپاچینگ برق منطقه ای جنوب شرق کشور به زمین زده شد
رفع تصرف زمین های بستر رودخانه سفید رود
گوشت مرغ تهیه شده در آزمایشگاه در سنگاپور مجوز گرفت
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:052020-12-03اقتصادي

کمبود مرغ در قطب تولید گوشت سفید کشور؛ توپ گرانی در زمین دولت


قیمت هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ از مرز 30 هزار تومان گذشته و با وجود افزایش قیمت، مرغ در بازار نایاب شده است؛ مسئولان کاهش جوجه ریزی را عامل وضعیت فعلی بازار می دانند اما تولیدکنندگان توپ گرانی را در زمین دولتی ها می اندازند و می گویند وضعیت موجود .

- گرگان- قیمت هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ از مرز 30 هزار تومان گذشته و با وجود افزایش قیمت، مرغ در بازار نایاب شده است؛ مسئولان کاهش جوجه ریزی را عامل وضعیت فعلی بازار می دانند اما تولیدکنندگان توپ گرانی را در زمین دولتی ها می اندازند و می گویند وضعیت موجود اثر تصمیم گیری های اشتباه دولتی ها در مهرماه است.

زهرا بهرامی؛ بازار" مرغ در دست دلالان یکی از شهروندان گلستانی به خبرنگار بازار اظهار کرد: قیمت مرغ به یکباره بیشتر از 10 هزار تومان افزایش یافته و در بازار هم نایاب شده است؛ این امر نشان می دهد دولت هیچ نظارتی بر بازار ندارد.

رضا شهرکی افزود: در شرایطی که قفسه مرغ فروشی ها خالی است و مرغ آماده طبخ در بازار نایاب شده؛ عرضه مرغ زنده با قیمت بیش از 25 هزار تومان آزاد است و این امر نشان می دهد بازار در دست دلالان است.

کاهش تولید نداشته ایم اما قیمت مرغ در بازار تهران بالای 30 هزار تومان است و این جذابیت قیمت باعث شده تولیدکنندگان مرغ تولیدی را به جای توزیع در گلستان به تهران ارسال کنند وی ادامه داد: دولت باید در این شرایط که بازار ملتهب است عرضه مرغ منجمد را افزایش دهد تا بازار به تعادل برسد؛ دولت در ماه های اخیر نشان داده نوشدارو بعد از مرگ سهراب است و تصمیم گیری های دیرهنگام دارد.

شهرکی اضافه کرد: در ماه های اخیر گرانی افسارگسیخته را در تمامی اقلام خوراکی و مصرفی شاهد هستیم و شواهد موجود نشان می دهد بازار به حال خود رها شده است و تولید کننده و مصرف کننده در جدال باهم و گرانی هستند.

وی تصریح کرد: با گرانی های اخیر، شیوع کرونا و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها، قدرت و توان خرید بسیاری از خانواده ها کاهش یافته است اما وضعیت بازار به شدت نابه سامان است و گویا قرار نیست برای بهبود اوضاع چاره اندیشی شود.

کاهش تولید نداشتیم مدیر امور طیور جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون 172 هزار تن گوشت مرغ در استان تولید شده و کاهش تولید نداشتیم به خبرنگار بازار گفت: میزان تولید مرغ در گلستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.

4 درصد افزایش یافت.

حبیب الله تاشی با بیان اینکه گلستان یکی از قطب های تولید مرغ در کشور است و در رتبه دوم تولید پس از مازندران قرار دارد، افزود: گلستان دارای یک هزار و 9 واحد پرورش مرغ با ظرفیت جوجه ریزی 30 میلیون و 600 هزار قطعه در هر دوره است.

وی با اشاره به اینکه در هر ماه میانگین 11 میلیون جوجه ریزی در استان انجام می شود، ادامه داد: پیش بینی می کنیم امسال 300 هزار تن مرغ در استان تولید شود.

زمزمه گرانی مرغ هست مدیر امور طیور جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه روزانه 700 تن مرغ در استان کشتار شده و 600 تن آن روانه سایر استان ها می شود، تصریح کرد: کاهش تولید در استان نداشته ایم اما قیمت مرغ در بازار تهران بالای 30 هزار تومان است و این جذابیت قیمت باعث شده تولیدکنندگان مرغ تولیدی را به جای توزیع در گلستان به تهران ارسال کنند.

تاشی با تأکید بر اینکه کاهش تولید مرغ در استان نداشتیم اما تولید کشور کاهش پیدا کرده است، توضیح داد: کمبودی که هم اکنون در بازار شاهد هستیم اثر مدیریت وضعیت تولید در مهرماه است؛ در مقطع زمانی هشت تا 20 مهر به دلیل کاهش قیمت جوجه یکروزه، جوجه ریزی ممنوع شد؛ الان به مقطع زمانی رسیده ایم که جوجه های یکروزه آن زمان باید وارد بازار شوند.

به گفته وی مدیریت آن زمان الان اثرش را در بازار نشان داده است و جذابیت قیمتی بازار تهران باعث شده مرغ گلستان از راه رسمی و غیر رسمی وارد بازار تهران شود.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی گلستان با این توضیح که مرغدار تمایل دارد به جای فروش مرغ به قیمت 20 هزار تومان در گلستان، مرغ تولیدی را در بازار تهران 30 هزار تومان به فروش برساند، بیان کرد: زمزمه برای گرانی مرغ هست اما هنوز تصمیم گیری نشده است و به زودی مرغ منجمد وارد بازار می شود تا بازار به تعادل برسد.

افزایش 10 هزار تومانی در یک هفته یکی از فروشندگان مرغ در استان هم از افزایش بیش از 10 هزار تومانی خرید مرغ در استان خبر داد و به خبرنگار بازار اظهار کرد: پس از عرضه نشدن چند روزه مرغ در استان حالا شاهد افزایش 10 هزار تومانی قیمت هر کیلوگرم مرغ در استان هستیم.

سیدمحمد حسینی توضیح داد: تا هفته گذشته هر کیلوگرم مرغ را از صنف 19 هزار تومان می خریدیم و به قیمت 20 هزار و 500 تومان می فروختیم؛ اما حالا کیلویی 29 هزار و 700 می خریم و 31 هزار تومان می فروشیم.

مرغدار در تعیین قیمت دخیل نیست که بتواند مرغ را گران کند؛ اگر می توانستیم ساز و کاری تعیین کنیم زمانی که قیمت به هشت هزار تومان رسید و متضرر شده بودیم اقدامی می کردیم وی افزود: شنیده ام قیمت مرغ در برخی از شهرهای استان از مرز 35 هزار تومان هم گذشته است با این حال خرید مردم کم نشده است و مردم به دلیل نگرانی از افزایش قیمت ها، بیشتر خرید می کنند.

حسینی با این توضیح که واقعیت های موجود در بازار با آنچه در اخبار بیان می شود متفاوت است؛ تعیین قیمت در دست من عرضه کننده نیست، تصریح کرد: صبح امروز در زیرنویس شبکه های مختلف تلویزیونی قیمت هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ 20 هزار و 400 تومان اعلام شده بود اما همین امروز 132 کیلوگرم مرغ برای من مبلغ سه میلیون و 900 هزار تومان یعنی کیلویی 29 هزار و 700 تومان فاکتور شده است و تا غروب باید به تک تک مشتریان توضیح دهم چرا به جای 20 هزار تومان مرغ را 30 هزار تومان می فروشم.

تولید کننده در قیمت گذاری دخیل نیست یک تولیدکننده گلستانی هم با انتقاد از وضع موجود به خبرنگار بازار گفت: مرغدار در تعیین قیمت دخیل نیست که بتواند مرغ را گران کند؛ اگر می توانستیم ساز و کاری تعیین کنیم زمانی که قیمت به هشت هزار تومان رسید و متضرر شده بودیم اقدامی می کردیم.

رمضان تجری افزود: ما مرغداران رُباط هایی هستیم که جوجه 30 گرمی را از آقایان گرفته و مرغ 2.

5 تا سه کیلوگرمی را تحویل می دهیم بدون اینکه در قیمت گذاری ها دخیل باشیم؛ حدود شش روز است جوجه را تحویل گرفته ام و هنوز قیمت آن را نمی دانم و علی الحساب 100 میلیون تومان به حساب شرکت پشتیبانی واریز کرده ام.

وی ادامه داد: به نظر می رسد دست هایی در کار است تا به این صنعت ضربه بزنند و آن را نابود کنند که موفق هم شده اند؛ ما مهرماه که دولت دستورالعمل کاهش جوجه ریزی ابلاغ شد هشدار داریم و فریاد زدیم چرا باید 45 روز سالن ها خالی باشد در حالی که ما مجبوریم پول کارگر، بیمه، سالن و سود بانکی را پرداخت کنیم اما گوش شنوایی نبود.

این مرغدار گلستانی به دلایل افزایش قیمت در روزهای اخیر هم اشاره و بیان کرد: نبود نهاده و کمبود نقدینگی عامل اصلی گرانی مرغ است؛ قیمت نهاده ها سه تا چهار برابر افزایش داشته اما نقدینگی و توان تولیدکنندگان نه تنها ثابت نبوده بلکه کاهش داشته است.

دولت با تصمیمات نادرست به تولید ضربه می زند وی با این توضیح که سویای سه هزار تومانی را هم اکنون 16 هزار تومان خریداری می کنیم، توضیح داد: در این شرایط باید نقدینگی مرغداران پنج برابر افزایش یابد آیا در این شرایط برای مرغدار میسر است؛ در عین حال مشکلات تأمین نهاده هم وجود دارد.

تجری تصریح کرد: برای تأمین نهاده باید در سامانه بازارگاه ثبت نام کنیم تا 12 روز پس از جوجه ریزی هیچ نهاده ای تحویل نمی شود؛ در این مدت باید دان چهار هزار تومانی (دولتی) را در بازار آزاد کیلویی 12 هزار و 500 تومان تأمین کنیم تا بتوانیم بعد از 12 روز در بازارگاه ثبت نام کنیم.

وی اضافه کرد: وقتی روز دوازدهم جوجه ریزی خرید کنیم 25 روز تا یکماه طول می کشد تا دان مورد نیاز مرغدار گلستانی از بندرعباس به دست وی برسد؛ عملا دان خریداری شده به درد این دوره نمی خورد؛ آیا در این شرایط اقتصادی من تولیدکننده توان خرید دان برای دو یا سه دوره را دارم؟! این تولیدکننده گلستانی تأکید کرد: دردهایی وجود دارد که کسی جز تولید کننده نمی بیند؛ دولت با سیاست های و برنامه های نادرست ضربه ای به تولید وارد می کند که قابل جبران نیست و در گرانی بازار اثرش بروز می کند.

شنبه گذشته جلسه ستاد تنظیم بازار گلستان برگزار شد و استاندار گلستان وعده داد تا عرضه مرغ و روغن در گلستان ظرف 10 روز آینده به تعادل برسد و رییس صنعت، معدن و تجارت گلستان هم گفته با افزایش تولید مرغ در استان انتظار می رود که عرضه آن بیشتر شود و قیمت آن هم به قیمت مصوب 20 هزار و 400 تومان برسد.

پس از تشکیل کارگروه تنظیم بازار در استان دوباره مرغ در فروشگاه ها نایاب شده است و باید منتظر بود و دید با تصیمات اخیر بازار به تعادل می رسد یا مجدد شاهد افزایش قیمت مرغ در بازار هستیم.


کلید واژه ها: بازار - تولیدکنندگان - قیمت - وضعیت - دولت - افزایش - جوجه ریزی - تولید - تومان - دولتی - نایاب - گرانی - مسئولان - کیلوگرم - هزار - زمین - 30 هزار - 10 هزار تومان - گذشته - تولید گوشت - تصمیم گیری - گوشت سفید - قطب تولید - عامل - کاهش - شهروندان - جوجه - قیمت مرغ - خبرنگار - مهرماه

آخرین اخبار سرویس:
کشف و ضبط 25 تن سیمان در جهرم

چرا سهمیه سوخت آژانس ها و تاکسی های اینترنتی پرداخت نشد؟

مشارکت در راه اندازی و توسه طرح های اقتصادی در سیستان و بلوچستان

تخلفات اصناف خراسان شمالی باعث صدور 54 میلیارد ریال جریمه شده است

طرح های جدید برای تبدیل محصولات رنو/ اختصاص کوییک اتوماتیک به طرح تبدیل

نارضایتی 60 درصدی فرانسوی ها از ماکرون

میوه دچار بحران قیمت شد ! / لیست قیمت ها

شرایط طرح فروش اقساطی کرمان موتور ویژه دهه فجر جکJ4 ، جک S 3 و جک T8+ جدول

وزیر صمت: با قیمت گذاری دستوری مخالفم

اعطای کارت اعتباری سهام عدالت از هفته آینده

اعلام زمان تحویل کارت اعتباری سهام عدالت

وزیر صمت: با قیمت گذاری دستوری مخالفم

پیش بینی وضعیت بورس تا پایان امسال

طرح آبیاری تحت فشار در 150 هکتار زمین کشاورزی فیروزه اجرا شد

زیباکلام: اگر ایران به FATF بپیوندد دیگر نمی تواند تحریم ها را دور بزند

تکمیل فاضلاب شهری خلخال در انتظار ابلاغ اعتبارات/ صدور پیامکی 82 درصد قبوض آب در خلخال

دلار به کمتر از 15 هزار تومان هم می رسد؟

بی ام و نسخه ای سفارشی از موتور R18 را عرضه کرد

تولید دستگاه های سونوگرافی توسط شرکت دانش بنیان

بی تمایلی روستاییان به عضویت در صندوق بیمه روستاییان و عشایر

گزارشی از افتتاح طرح های کشاورزی و مدیریت سیلاب در گلستان

ارز 4200 تومانی باعث بروز رانت شده بود

فروش اجباری کالاهای دیگر به همراه روغن نباتی ممنوع است

افتتاح و کلنگ زنی 714 پروژه در دهه فجر

سالن اروند فرودگاه آبادان با حضور معاون اول رییس جمهوری افتتاح می شود

تست کرونا از مسافران ورودی به کشور اجباری شد

جزییات مبلغ عیدی بازنشستگان مشخص شد/ پرداخت عیدی در اواخر بهمن ماه

  تکمیل و توسعه طرح های صنعتی و معدنی استان 

پرواز کیش ـ استانبول آغاز به کار کرد

بازگشت 87 درصد ارز حاصل از صادرات استان اصفهان به چرخه اقتصاد ملی

پیش بینی وضعیت بورس ایران در دوره بایدن

پایداری مشاغل با سبزاندیشی

رشد اقتصادی 2.3 درصدی اقتصاد چین در سال کرونا چگونه صورت گرفت؟

طرز تهیه تاس کباب؛ متفاوت و خوشمزه

خسارت 15درصدی سرما به مزارع غلات شهرستان جوین

استاندار خراسان شمالی: سرانه دریافت سهمیه آرد در خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است

حقوق سربازان از سال آینده 4 برابر می شود؟

سوء مدیریت در همدان باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای مردم شده است

پرداخت کارت اعتباری به دارندگان غیرمستقیم سهام عدالت

جزییات مبلغ عیدی بازنشستگان مشخص شد/ پرداخت عیدی در اواخر بهمن ماه

در دهه مبارک فجر: 714 پروژه با اعتبار 3211 میلیارد تومان در استان کرمانشاه افتتاح و کلنگ زنی می شود

بزرگ ترین اورژانس تامین اجتماعی کشور در اردبیل آماده افتتاح شد

ممنوعیت فروش اجباری کالا در کنار کالا های اساسی

تخصیص اعتبار برای پروژه های اولویت دار شهرستان بانه

مطالعات جامع برای انتخاب یک راه دسترسی مناسب برای دریاچه نمک/ راهبرد احیای 10 معدن راکد در قم

جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در دشت ارژن

وزیر صمت: با قیمت گذاری دستوری مخالفم

افتتاح 27 طرح عمرانی دهه فجر در آستارا

اجرای قانون جدید چک با هدف افزایش امنیت مبادلات مالی و کاهش هزینه ها

زراعت چوب در 4 هزار هکتار از زمین های مازندران

مدیرعامل شرکت بیمه تعاون: رونق بیمه در توسعه کشور موثر است

افتتاح طرح های کشاورزی با حضور روحانی به صورت ویدئو کنفرانس

تب بالا و پایین سکه، طلا و ارز

فصلی نو در روابط تجاری ایران با اقلیم کردستان

قیمت انواع بیسکویت و ویفر در بازار چقدر است؟

محوری به نام کشاورزی برای توسعه اقتصادی

کاریکاتور/ قهرمان سالمندی! / 30 سال آینده ایران جز 4کشور پیر جهان خواهد شد

وزیر صمت: با قیمت گذاری دستوری مخالفم

مردی که از هیچ کاری نکردن پول در می آورد!

قیمت روز خودروهای داخلی در 9 بهمن 1399

آیا وزارت صمت از لغو ممنوعیت واردات لوازم آرایشی عقب نشینی می کند؟

زمان واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص شد

اعلام جزییات طرح جدید تبدیل محصولات رنو از سوی پارس خودرو

سرمایه گذاری محور رایزنی مقامات ازبکستان و آذربایجان

افزایش پنج درجه ای دمای هوای مهاباد

چرا لبنیات اینقدر گران است ؟

امضای تفاهم نامه همکاری بین کرمانشاه و حلبچه عراق

خسارت 15 درصدی سرما به مزارع غلات شهرستان جوین

جزییات طرح جدید تبدیل محصولات رنو از سوی پارس خودرو

20 میلیون نفر بورس اولی

پرداخت تسهیلات خرید ماشین های کشاورزی محدودیت ندارد

آغاز فروش اقساطی مدیران خودرو ویژه کادر درمان و موعد تحویل 30 روزه+ جدول/ 9 بهمن 99

جذب در شرکت

استخدام یک نیروی کار ساده

جزییات طرح تعویض ثبت نام کنندگان ساندرو و استپ وی اتوماتیک+ 4 طرح پیشنهادی سایپا

استخدام استادکار کیک وکلوچه

استخدام بازاریاب حرفه ایی

کار در منزل با درامد

کارشناس فروش

فروشنده خانم در بوتیک زنانه

اموزش تخصصی و خصوصی دوره تجارت بیت کوین

جزییات تسهیلات برای سربازان متاهل

فروش بیش از یک میلیون نسخه کتاب در نمایشگاه مجازی کتاب تهران

تمرکز توجه بر ظرفیت معادن نهبندان

تعداد خرید کتاب از مرز یک میلیون نسخه گذشت

(فیلم) دستگیری کلاهبردارانی که با حساب کاربری یکی از اقوام و دوستان، تقاضای پول می کردند

از سرگردانی متقاضیان وام ودیعه مسکن تا طرح تعویض تاکسی های فرسوده به صورت اقساطی

قیمت روز خودروهای داخلی در 9 بهمن 1399

آخرین قیمت خانه های نوساز در جنوب تهران + جدول

کرونا یک میلیون نفر را در ایران بیکار کرد/ 40 درصد بیکاران مدرک دانشگاهی دارند

ایران در جایگاه سوم رشد تولید فولاد سال 2020

افشاگری درباره سلطان روغن نباتی!+پشت پرده ها

تدوین و تصویب استاندارد مصرف انرژی ماینرها

به ثمر نشستن یکی از نتایج سفر رییس قوه قضاییه به پاوه

گواهی کشف بزرگترین معدن طلای ایران صادر شد

تسهیلات خرید ماشین های کشاورزی محدودیت ندارد

اتاق بازرگانی حلبچه عراق برای حمایت از تجار ایرانی آمادگی دارد

نسخه ای خاص از موتورسیکلت های BMW

جذب سرباز در بنگاه ­های تولیدی

بهره مندی تمام روستاهای تهران از گاز تا پایان سال

کمبود مرغ در قطب تولید گوشت سفید کشور؛ توپ گرانی در زمین دولت

کمبود مرغ در قطب تولید گوشت سفید کشور؛ توپ گرانی در زمین دولت