موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - هيئت مديره باشگاه استقلال - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - استان كرمان - باشگاه استقلال - نقل و انتقالات پرسپوليس - نقل و انتقالات - ابراهيم صادقي - نماينده مجلس - مدار ژئو - وزير ورزش عراق - شركت پيشكسوتان كهن پرسپوليس - رييس دفتر - ميترا استاد - طرح منع تردد شبانه - آنابل - ليست بازيكنان - بازديد از ايسنا - دانشگاه امير - فرمانداري مينودشت - قلعه صدري - حلوصي آكار

مطالب مرتبط:
تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی حمایت می شوند
قرارداد ایران برای تولید مشترک واکسن کرونا/ عادی انگاری شود، گل های تازه خواهیم خورد
حمایت از تولید آثار نمایشی فارس برای عرضه در فضای مجازی
راه اندازی 2 واحد تولید و بسته بندی الکل در استان همدان
بورس انرژی میزبان عرضه انواع فراورده پالایشی وپتروشیمی میشود
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:052020-12-03اقتصادي

وقتی تعادل عرضه و تقاضا بهم می خورد/ تولید زیان ده قارچ در همدان


برنامه ریزی برای تنظیم عرضه و تقاضا و تناسب بخشی به آن باید در راس برنامه ها برای تولیدکنندگان قارچ قرار گیرد ضمن اینکه بازاریابی ها برای فروش این محصول به گونه ای باشد که تولیدکنندگان از فعالیت در این عرصه دل زده و نا امید نشوند.

- بازار" عنوان کرد: کارگران قارچ سینا بیش از 150 نفر بودند که بیکار شدند.

چنگیز اصلانی با ابراز تأسف از کوتاهی ها برای احیای این کارخانه توضیح داد: با آنکه چندین سرمایه گذار متقاضی خرید این واحد تولیدی برای احیای مجدد آن شدند، اما هیچ اقدام عملی برای از سرگیری فعالیت این واحد تولیدی صورت نگرفت.

طی سه سال ابتدای ورشکستگی کارخانه قارچ سینا در حالی که در این واحد تولیدی برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر طلبکاران کارخانه؛ هیئت های تسویه انتخاب شد اما اقدام عاجلی در خصوص پرداخت مطالبات کارگران انجام نمی شد این فعال کارگری بیان کرد: طی سه سال ابتدای ورشکستگی کارخانه قارچ سینا در حالی که در این واحد تولیدی برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر طلبکاران کارخانه؛ هیئت های تسویه انتخاب شد اما اقدام عاجلی در خصوص پرداخت مطالبات کارگران انجام نمی شد و این در حالی است که تأسیسات کارخانه و زمین آن نیز قابلیت فروش داشت.

دبیر خانه کارگر همدان از وضعیت فعلی کارگران بیکار شده کارخانه قارچ سینا ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: از تسویه حساب با این کارگران یا عدم آن اطلاعی ندارم.

پس از ورشکستگی کارخانه قارچ سینا تولید قارچ در همدان با دو نوع کارگاه خانگی و واحد تولیدی بزرگ به حیات خود ادامه داد.

ناگفته پیداست که صنعت تولید قارچ یک صنعت پرچالش محسوب می شود چراکه نحوه پرورش، استفاده از قارچ و سلیقه مصرف کنندگان و مقاصد صادرات این محصول خاص است .

در سال های اخیر با تأسیس تولیدی های قارچ این صنعت در مسیر پیشرفت قرار گرفت و تولیدکنندگان قارچ تلاش می کنند با تولیدات خود ضعف های صنعت قارچ را در استان همدان برطرف کنند اما تولید قارچ کار پرزحمتی است که تحت تأثیر عوامل فراوانی قرار دارد؛ از یک ویروس کوچک که می تواند کل محصول را درگیر کند گرفته تا نوسانات بازار" نیز ضرورت صادرات را دوچندان می کند اما متأسفانه صادرات این محصول مقطعی است و در تمام سال انجام نمی شود.

این که بین تولیدکنندگان قارچ خانگی و واحدهای بزرگ هم تعامل و هماهنگی وجود ندارد مزید بر علت شده و موجب شده دلالان با قیمت بسیار پایین قارچ تولیدکنندگان خانگی را بخرند که این امر موجب آسیب به تولیدکنندگان بزرگ قارچ شده است.

در این زمینه و برای بررسی مشکلات این بخش با یکی از تولیدکنندگان قارچ در همدان نیز به گفتگو نشستیم.

علی یادگاری تولیدکننده همدانی قارچ است که به اذعان خودش میزان تولید قارچ در واحد تولیدی خود را بسیار کمتر از سال های قبل کرده است.

وی با بیان اینکه هیچ امیدی به بازار" ندارد؛ گفت: بازار مصرف قارچ به دلیل اینکه این کالا به سرعت فاسد می شود کاملاً روزانه است و این طور نیست که به علت نوسانات قیمت ها بتوان این کالا را برای آینده انبار کرد.

یادگاری با طرح این پرسش که آیا خود شما حاضر می شوی قارچ را برای مصرف دو هفته ات تهیه کنی؟ پاسخ این سوال را منفی اعلام کرد و ادامه داد: به همین سبب قیمتی که امروز در بازار قارچ عرضه می شود برابر با نرخ سال های قبل است و رشد چشمگیری نداشته است.

حدود 40 درصد محصول به کشور عراق صادر می شود این تولیدکننده قارچ در خصوص صادرات این محصول به کشور عراق نیز بیان کرد: محصول قارچ به علت حساسیت زیاد و نگهداری به صورت فصلی به نزدیک ترین همسایه مرزی یعنی کشور عراق صادر می شود که در فصل گرم به علت فساد سریع این محصول، همه تولیدات ما به مصرف داخلی و در نهایت مصرف در استان های هم جوار می رسد اما در فصل های دیگر حدود 40 درصد محصول به کشور عراق صادر می شود.

یادگاری با بیان این که پاییز فصل صادرات قارچ است، گلایه کرد: با این که در فصل صادرات به سر می بریم و بازار رونق خوبی دارد اما قیمت این محصول افزایشی نداشته است.

وی اضافه کرد: با مدیریت تولید می شد بازار را تشنه این محصول کرد اما از آن جا که صنعت تولید قارچ رها شده دیگر تولید به صرفه نیست.

وی به نوسان قیمت مواد اولیه در عین به صرفه نبودن قیمت فروش قارچ نیز به عنوان چالش دیگر این صنعت اشاره و بیان کرد: امسال برای چندمین بار قیمت مواد اولیه بالا رفته و این در حالی است که حتی اگر قیمت قارچ بالا برود مردم توان خرید ندارند.

با افزایش قیمت سایر مواد پروتیینی به ویژه گوشت مرغ و قرمز، مردم متوجه شدند که می توانند با خرج کمتر پروتیین مورد نیاز خود را تامین کنند از طرف دیگر بیماری هایی که منع مصرف گوشت می آورد نیز باعث گرایش مردم به مصرف قارچ شد این تولیدکننده قارچ به فرهنگ سازی برای آوردن قارچ سر سفره مردم اشاره کرد و گفت: با افزایش قیمت سایر مواد پروتیینی به ویژه گوشت مرغ و قرمز، مردم متوجه شدند که می توانند با خرج کمتر پروتیین مورد نیاز خود را تامین کنند از طرف دیگر بیماری هایی که منع مصرف گوشت می آورد نیز باعث گرایش مردم به مصرف قارچ شد.

یادگاری به امکان ناپذیر بودن راه اندازی صنایع تبدیلی برای قارچ به عنوان یک چالش مهم در این صنعت اشاره کرد و افزود: در مورد ایجاد صنایع تبدیلی برای قارچ خیلی برنامه ریزی و فکر کردیم اما تا کنون بی فایده بوده است.

وی ادامه داد: پودر کردن قارچ یا خشک کردن آن عملی نیست و چون تازه خوری آن اولویت دارد امکان انبار کردن آن نیز وجود ندارد.

یادگاری توضیح داد: تنها صنایع تبدیلی که برای قارچ وجود دارد بلانچ است آن هم در قطعات ریز که برای ترشیجات و صنایع پروتیینی مصرف دارد و چندان راه گشا نیست.

وی در پاسخ به این که در استان همدان این صنعت تبدیلی وجود دارد یا نه؟ گفت: هیچ گونه صنعت تبدیلی برای قارچ در همدان وجود ندارد.

یادگاری در پاسخ به این که چرا برای این صنعت تبدیلی در همدان سرمایه گذاری صورت نمی گیرد؛ گفت: در استان همدان از تولیدکننده حمایت نمی شود پس کسی رغبت نمی کند روی این بازار سرمایه گذاری کند.

جهاد کشاورزی همدان حتی روی مواد اولیه نظارت ندارد که مواد اولیه بی کیفیت دست تولیدکننده نرسد این تولیدکننده قارچ به عدم حمایت جهاد کشاورزی از تولیدکنندگان نیز اشاره کرد و با گلایه از بی برنامگی های این سازمان ادامه داد: جهاد کشاورزی همدان حتی روی مواد اولیه نظارت ندارد که مواد اولیه بی کیفیت دست تولیدکننده نرسد.

وی تشریح کرد: وقتی مواد اولیه بی کیفیت باشد میزان تولید به شدت افت می کند و ممکن است به جای 25 درصد باردهی میزان تولید به هشت درصد برسد.

این تولیدکننده قارچ افزود: کرونا و کاهش فروش غذاهای آماده و فست فودها نیز به این وضعیت دامن زده و مصرف قارچ را بین شهروندان پایین آورده اما تولید برنامه ریزی شده نیست و با میزان تقاضا هم خوانی ندارد اما در حال حاضر صادرات به عراق و کشورهای عربی انجام می شود به شهرهای اطراف هم صادرات داریم.

از وی در مورد اختلاف قیمت قارچ بین بازار همدان و شهری مثل تهران پرسیدم که یادگاری در این باره گفت: حتی اگر نرخ زیادی روی قارچ بکشند باید به آنها حق داد؛ چراکه هزینه پلاستیک، کارگر، حمل و نقل و خرابی قارچ و دور ریز آن زیاد است ضمن اینکه از طرفی قارچ وزن هم کم می کند.

پیش بینی تولید چهار هزار و 700 تن قارچ در همدان پیگیر چرایی وضعیت نامناسب حمایت از تولیدکنندگان قارچ در استان همدان شدیم که مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به جایگاه مطلوب همدان در تولید قارچ گفت: پیش بینی شده امسال در استان همدان چهار هزار و 700 تن قارچ تولید شود.

حجت الله شهبازی بیان کرد: میزان تولید قارچ خوراکی توسط مشاغل خانگی در استان همدان در سال گذشته یک هزار تن بوده است.

وی افزود: تلاش ما گسترش صنایع تبدیلی و همچنین صادرات است و در این زمینه تلاش و سرمایه گذاری زیادی صورت گرفته اما در مورد قارچ باید به فکر گسترش صادرات بود.

با این تفاسیر باید گفت اشتغال زایی در بخش کشاورزی رضایت بخش است اما برنامه ریزی برای تنظیم عرضه و تقاضا و تناسب بخشی به آن باید در راس برنامه ها برای تولیدکنندگان قارچ قرار گیرد و باید بازاریابی ها برای فروش این محصول به گونه ای باشد که تولیدکنندگان از فعالیت در این عرصه دل زده و نا امید نشوند.

بر همین اساس امیدواریم در کنار تلاش جهاد کشاورزی برای رونق تولید و ایجاد اشتغال، شاهد رونق بازار محصولات کشاورزی نیز باشیم .


کلید واژه ها: واحد تولیدی - تولید - تولیدکنندگان - عرضه و تقاضا - کارگران - کارخانه - تولیدی - قارچ - مطالبات - برنامه - فعال - فعالیت - واحد - پرداخت - سرمایه گذار - برنامه ریزی - اقدام - تقاضا - بازاریابی - برنامه ها - از سرگیری - ورشکستگی - عرضه - سینا - زیان ده - انتخاب - سرمایه - کارگری - متقاضی - تسویه

آخرین اخبار سرویس:
قیمت 250 تا 430 میلیون تومانی دنا در بازار/ جدول نرخ ها

روند صعودی کرونا در شهرستان بناب

43 نفر جان خود را در تصادفات جاده ای جهرم از دست داده اند

رشد 1339 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 21.4 هزار میلیارد تومان شد

اعلام زمان بازارگردانی دو نماد فرابورسی

700 میلیاردتومان به کسب وکارهای آسیب دیده لرستان اختصاص یافت

جهانگیری: هیچ علامت منفی به بورس داده نشود

قیمت خودرو در بازار چند؟99/11/05

ممنوعیت توقیف مازاد حساب ها از سوی بانک ها

استاندار اردبیل : موج جدید کرونا را باید مدیریت کنیم

یکصد هزار تن مرکبات امسال از مازندران صادر شد

احداث واحدهای مسکونی غیرمجاز در حاشیه «قوبی چای»/ انتظار برای ابلاغ طرح جامع بناب 10 ساله شد

الکترونیکی شدن 90 درصد نسخه نویسی ها در همدان

جزییات طرح اعطای سهمیه بنزین به خانوارهای بدون خودرو

بخشنامه جدید بورسی دولت

رکوردهای متعدد ایران خودرو در زمینه تولید / تولید انبوه «تارا» آغاز شد

افزایش 25 درصدی قیمت بلیت قطار از اول بهمن

فراز و فرود بورس تهران | افزایش هزار و 246 واحدی شاخص کل

احتمال بروز خاموشی در برخی از مناطق کشور

بازار سرمایه| بازگشت از منفی به مثبت٫ همچنان هیجان کاذب بلای جان بازار

پیگیری توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی

همکاری های علمی و فرهنگی جهاددانشگاهی و بسیج سازندگی افزایش می یابد

فوری/ دستور مهم بورسی جهانگیری به نهاوندیان

دستاورد های حوزه نفت و گاز به نمایش درآمد / شکست تحریم های نفتی

احتمال قطعی برق در برخی از مناطق کشور وجود دارد

تصاویر| افتتاح دومین نمایشگاه شهر هوشمند ایران

بورس سبز شد+تابلوی معاملات

معاون اول رییس جمهور دستور داد شیوه نامه فولاد بازنگری شود

بیش از 186 میلیارد تومان وام خسارت کرونا در لرستان پرداخت شد

پیش بینی وضعیت بورس تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری/ یک توصیه مهم به سهامداران درباره صف های خرید

میزان بارش های شهر همدان سه درصد افزایش یافت

50 درصد اصناف نیشابور جواز کسب ندارند

کشف 489 میلیارد ریال کالای قاچاق

تدوین و تهیه مستند از ساخت کارخانه های مجتمع معدنی مهدی آباد

آپارتمانهای خالی مسکن مهر پردیس ، مشمول جرایم مالیاتی خواهند شد / فوری

حلب برای بسته ‎ بندی روغن جامد نداریم!

پراید120 میلیون تومان شد!

50 هزار واحد مسکونی در استان زنجان مقاوم سازی شده است

زیتون طارم ، دوباره در مدار قطبی شدن

آنکتاد: سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین از آمریکا پیشی گرفت

اجرای طرح توسعه فرودگاه خرم آباد از سرگرفته می شود

فسخ قرارداد اجاره 4 قطعه از اراضی ملی واگذارشده در سمنان

کشف 6984 دستگاه ماینر در تهران

ویروس نابرابری

نوسازی 700 دستگاه سواری کرایه تا پایان امسال

برگزاری مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری استان همدان در بهمن ماه

نیروی انسانی دیجی کالا چه کسانی هستند؟

توقیف نفتکش ایرانی در دست پیگیری است

ساماندهی تامین داروی بیماران خاص استان

730 هزار نفر در کشور تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند

پیش فروش غیر قانونی ساختمان چه مجازاتی دارد؟

نظر شما درباره یارانه 91 هزار تومانی چیست؟ آیا قدرت خرید را افزایش می دهد؟

احتمال بروز خاموشی در برخی از مناطق کشور!

پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن در ده ماه 54 درصد افزایش داشت

نوسان نرخ دلار در کانال 22 هزار تومانی

برخورد قانونی با تعطیلی خودسرانه نانوایی ها

40 درصد ساخت و سازهای شهری بناب غیرمجاز است/ قلع و قمع 180 مستحدثات غیرمجاز در راضی کشاورزی

جذابیت های بصری نقش مهمی در خرید کتاب دارند

نوسان در نرخ دلار

مشکلات ارزی صادرکنندگان استان فارس توسط استاندار پیگیری شود

بدون محدودیت ها سفرهای نوروزی چقدر بیشتر می شود؟

هند 500 هزار دوز واکسن کرونا به افغانستان اهدا می کند

تامین ارز ارز مورد نیاز واردات کالا های اساسی 3 ماه اول 1400

معاون سازمان استاندارد اعلام کرد: بنزین و خودرو تنها عامل آلودگی هوا نیستند!/ ارتقاء استاندارد بنزین به زودی

عیدی امسال کارگران چقدر است؟

کمترین موارد ابتلای روزانه به کرونا در روسیه از اواسط آبان

سیاست گذاری اشتباه در تعیین نرخ ارز به عنوان متغیر هدف اقتصاد کشور/ ضعف بانک مرکزی در سیاست گذاری و عملکرد

صادرات از گمرکات گیلان 46 درصد افزایش یافت

استقرار سامانه های یکپارچه نسخه نویسی الکترونیک

یارانه ها در سال آینده تجمیع می شود

آغاز فصل نوینی در مناسبات وزارت صمت و زنجیره فولاد/ جنجال های پیشین زنجیره فولاد به کاخ سفید نیز می رسید

کاهش قیمت موبایل در بازار

قیمت اوراق مسکن امروز 6 بهمن ماه + جدول

برداشت پیاز خارج از فصل در منطقه توکهور وهشتبندی

آغاز عملیات اجرایی فاز نخست خط 10 مترو در 1400

سرگشتگی در بازار فلز گران بهای داخلی

ضعف در نظارت، بازار میوه را به بن بست کشاند

گرانی برنج در ایام پایانی سال نداریم/ خبر گرانی بازار گرمی کاذب است

آخرین فناوری های حمل و نقل هوشمند به نمایش درآمد

لزوم ورود قوه قضاییه برای ساماندهی چالش های اقتصادی

ارتقاء کیفیت بنزین تولید داخل از یورو 4 به یورو 5

نظر شما درباره یارانه 91 هزار تومانی چیست؟ قدرت خرید را افزایش می دهد یا کاهش؟

محدودیت های شبانه تهران همچنان پابرجاست

احتمال بروز خاموشی در برخی از مناطق کشور

ایجاد فرصتی برای خرید مراکز درمانی از تجهیزات ساخت داخل

جذب 10 هزار نیروی بومی خوزستان در طرح بزرگ 28 مخزن نفتی

10 هزار نیروی جویای کار در اهواز جذب می شود

آب بخش کشاورزی اسفراین از سد بیدواز تامین شد

قیمت جهانی طلا رشد کرد/ هر اونس 1858 دلار

آب بخش کشاورزی از سد بیدواز اسفراین تامین شد

بخشی از آلودگی اصفهان به نظام کلی ساختمان سازی برمی گردد

ارسال بیش از 27 هزار پیامک برای رانندگان خاطی طرح کرونا

متنوع تر شدن غذاها دلیل افزایش مصرف  قارچ در گیلان

طلا و سکه گران شد/ قیمت انواع سکه و طلا 6 بهمن 99

زنگنه: وضعیت نفتکش توقیف شده ایرانی در اندونزی در حال پیگیری است

بابت فرسودگی مینی بوس ها خجالت زده مردم هستیم/ تردد کامیون های بالای 40 سال کاهلی صنعت را نشان می دهد

«سفانو» در فروش تجمعی 38 درصد رشد داشت

اکتشاف منابع جدید نفتی و گازی در جهان تقریبا متوقف شده است

کاهش 8 درصدی بارش در همدان

وسیله حمل و نقلی به نام موتور سیکلت ! / عکس

وقتی تعادل عرضه و تقاضا بهم می خورد/ تولید زیان ده قارچ در همدان

وقتی تعادل عرضه و تقاضا بهم می خورد/ تولید زیان ده قارچ در همدان