مطالب مرتبط:
اقدامی بی سابقه در تغییر وضعیت کارگران در شرکت ملی پارس
درست نیست که با تعطیلی، آمار کرونا پایین بیاید!
تغییر آمار کرونا در تهران مربوط به تعطیلی دو هفته ای نیست
کرونا 10 مرگ دیگر در استان سمنان رقم زد
افت 32 درصدی قیمت ها در تعطیلی بازار خودرو
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:002020-12-03اقتصادي

تعطیلی بازار تاریخی ارومیه؛ اقدامی کم سابقه که کرونا رقم زد


ایرنا- بازار تاریخی ارومیه با آغازمحدودیت های جدید کرونایی برای دومین بار در سال جاری به حالت تعطیلی کامل درآمد که در طول عمر این بازار کم سابقه است؛ - تعطیلی بازار تاریخی ارومیه؛ اقدامی کم سابقه که کرونا رقم زد" ارومیه- ایرنا- بازار تاریخی ارومیه با آغازمحدودیت های جدید کرونایی برای دومین بار در سال جاری به حالت تعطیلی کامل درآمد که در طول عمر این بازار کم سابقه است؛ کاری که جنگ و غارت، تحصن و اعتراض و شیوع بیماری کمتر توانسته بود این کار را سبب شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، بازارها در همه شهرهای ایران در گذشته به طور معمول در مرکز شهر واقع بودند که علاوه بر مرکز جغرافیای شهر، مرکز سیاسی و ثقل شهر محسوب می شد.

تعطیلی بازار در آن زمان به معنای تعطیلی نبض تجاری شهر بود و بازاریان به جهت نفوذ اجتماعی و اقتصادی نقشی تعیین کننده داشتند و تصمیم بازاریان نسبت به تعطیلی مغازه ها برای شهر علاوه بر تبعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، بار روانی هم داشت.

تعطیلی بازار حالت نمادین دارد و تا زمانی که بازار اصلی تعطیل نشود، تعطیلی شهر محسوس نیست؛ برای مثال در دوران انقلاب مشروطه وقتی در شهر ها تحصن شد در تاریخ اینگونه روایت می شود که در ابتدا بازاریان تحصن کردند و مغازه ها را بستند.

در تاریخ ارومیه بارها شاهد بودیم که وقتی اجنبی ها این شهر را تصرف می کنند، مردم بازار را تعطیل می کنند و نیروهای بیگانه در تلاش بودند تا مردم را متقاعد کنند تا مغازه ها را باز کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت جایگاه و نقش بازار گفت: بازار تاریخی ارومیه که با شماره ثبت 1639 به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است، همواره از زمان احداث تاکنون به عنوان قلب تپنده شهر محل حضور معتمدان و افراد با نفوذ در میان اقشار جامعه بوده است.

جلیل جباری با بیان اینکه بازار تاریخی ارومیه در طول وقایع تاریخی همیشه ایفای نقش کرده، افزود: این بنای تاریخی در طول تاریخ محل تاثیرگذاری بر جنبه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ارومیه می باشد.

وی با اشاره به قدمت و مشخصات تاریخی بازار ارومیه گفت: بازار قدیمی شهر ارومیه در مجموعه بافت قدیمی و در گوشه جنوب شرقی شهر قرار دارد.

وی ادامه داد: این بازار همراه با تغییر شیوه زندگی، دستخوش تغییرات زیادی شده است و قدیمی ترین بخش های باقی مانده آن به دوره صفویه به بعد تعلق دارد؛ به ویژه حمام های آن که متعلق به دوره زندیه و قاجاریه است.

وی تصریح کرد: در بازار ارومیه هر راسته و بخشی، از سبک و شکل خاص دوره خود پیروی کرده است و بقایای به جای مانده، نمایانگر ذوق معماری دوره های مختلف است.

وی بیان کرد: با وجود تنوع شکل طاق ها، چشمه و گنبدها مجموعه بازار از سادگی ویژه ای برخوردار است به عبارت دیگر هیچ نوع کاشیکاری، گچبری و سنگ کاری در آن دیده نمی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی یکی از حوادث تاریخ معاصر که فعالیت بازار تاریخی ارومیه را تحت تاثیر قرار داد، بمباران هواپیماهای عراقی در جنگ تحمیلی دانست و گفت: بر اثر بمباران هواپیماهای متجاوز بعثی در اسفند 1366 شمسی بخشهایی از سه راسته بازار، حمام آخوند و حدود 40 مغازه تخریب و یا آسیب جدی دیده بود که همه آنها بازسازی شدند.

جباری تصریح کرد: محدویت های کرونایی سبب شد تا بازار تاریخی ارومیه بار دیگر از ابتدای سال جاری تا 20 فروردین ماه و برای بار دوم از ابتدای آذرماه برای دو هفته به حالت تعطیل در آید.

یک تاریخ دان ارومیه ای نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پیشینه و قدمت بازار ارومیه گفت: در کتاب "احسن التقاسیم" مربوط به قرن چهارم هجری به بازار ارومیه اشاره شده و آمده که "ارومیه شهری است سخت کهنسال که جامع اش (مسجد جامع) در میان بازار بزازان است" که این مدرک مهمی است که نشان می دهد قدمت بازار به دوران سلجوقی بر می گردد، اما بنای فعلی بازار متعلق به دوران صفوی است که به همت خاندان افشار بنا شد.

سید هادی طباطبایی وجود مسجد جامع داخل بازار ارومیه را نشان از اهمیت بازار برای مردم دانست و افزود: اندازه بازار بزرگتر از مساحت کنونی بود با روی کار آمدن حکومت پهلوی و به دستور رضاخان برای کاهش قدرت های محلی دیوار های دور شهر تخریب و بجای دروازه های شهر میدان احداث می شود که در یکی از این میادین مردم شب هنگام ورودی شهر را پس از تخریب دروازه با زنجیر می بستند که اکنون نیز به نام "فلکه زنجیر" شهرت دارد.

وی ادامه داد: همزمان با این تحولات و احداث اولین خیابان های اصلی شهر، بازار ارومیه به چند قسمت تقسیم می شود.

این تاریخ پژوه با اشاره به ماجرای شیوع بیماری وبا در سال 1892 که ایران و کشورهای همسایه را درگیر کرده بود، گفت: گروهی از پزشکان طب مدرن در ارومیه که بنیان گذار پزشکی مدرن در ایران بودند، ظهور این بیماری را در شهرهای مختلف قبل از شیوع در ارومیه رصد می کردند.

وی افزود: با مشاهده وبا در تهران، نیروهای درمانی در ارومیه به حالت آماده باش در آمدند و با رویت نخستین مورد ابتلا در تبریز، در محلی بین شهرهای ارومیه و سلماس مکانی برای قرنطینه احداث شد و هر فردی را که قصد ورود به ارومیه را داشت در مرکز قرنطینه نگهداری کرده و در صورت داشتن علایم وبا از ورود به شهر ممانعت می شد.

طباطبایی با بیان اینکه در آن برهه در ارومیه نیز بخشی از شهر برای نگهداری از افراد سالمند و آسیب پذیر اختصاص یافت، اطهار داشت: علاوه بر این با احداث بیمارستان صحرایی در خارج از شهر در دامنه "سیر داغی" اقدامات لازم برای مراقبت از بیماران فراهم شد.

وی افزود: علاوه بر این اقدامات، بروشور اطلاع رسانی در خصوص این بیماری به صورت چند زبانه به زبان های فارسی، ترکی، آشوری و انگلیسی در اختیار مردم قرار گرفته و تا شهر های وان و ارزروم ترکیه نیز انتشار یافت و با همین اقدامات و افزایش آگاهی مردم، باعث شد تا میزات مرگ و میر ناشی از وبا در ارومیه یک سوم آمار در سایر نقاط ایران شود.

اسفندیار حاجیلو، نویسنده و پژوهشگر تاریخ در ارومیه نیز وجود جنگ های مختلف را یکی از وقایع مهمی دانست که بازار ارومیه را بارها به تعطیلی کشانده و گفت: در برخی مواقع قشون های مهاجم برای آسیب به شهر بازار را به آتش می کشیدند که می توان به سرای شجاع الدوله اشاره کرد که در کتیبه ای که در بازار نصب شده روایت می شود که پس از حمله و آتش زدن بازار به دست قوای روس بازار دوباره بازسازی شد.

وی با بیان اینکه در جنگ جهانی اول با هجوم قشون روس بازار تعطیل می شود و روس ها بازار را به آتش می کشند، افزود: در حمله دوم روس ها در خلال جنگ جهانی اول و پس از انقلاب اکتبر روسیه، بازار ارومیه دوباره تعطیل می شود.

حاجیلو با بیان اینکه در حمله اشرار بیگانه در سال های 1296 تا 1298 به شهر های ارومیه، خوی و سلماس بازار ارومیه تعطیل می شود، افزود: همزمان در این دوران در سال 1298 آنفلوانزا در ارومیه شیوع می یابد و این شهر را سراسر قحطی و گرسنگی فرا می گیرد.

پژوهشگر تاریخ اظهار داشت: پس از این دوره با تضعیف حکومت مرکزی و محلی، جنگ های داخلی در منطقه و شهرهای اطراف شکل می گیرد که تا سال 1304 ادامه می یابد که این جنگ ها باعث غارت بازار شده و به تعطیلی می کشاند.

پرویز عقلمند، پژوهشگر و نویسنده تاریخ ارومیه نیز در مورد فجایع جنگ جهانی اول و تعطیلی بازار تاریخی ارومیه گفت: با لشکرکشی ارتش عثمانی به آذربایجان به بهانه جهاد در راه اسلام و با هدف تصرف آذربایجان و ضمیمه کردن به خاک خود در دوران حکومت احمدشاه قاجار که حکومت مرکزی از موضع ضعف در جنگ جهانی اعلام بی طرفی کرده بود، موجبات حضور ارتش روسیه را به بهانه جنگ با نیروی متخاصم را فراهم کرد.

وی افزود: تبدیل خاک آذربایجان به ویژه شهر ارومیه به میدان نبرد و تاخت و تاز قوای روس و عثمانی باعث غارت شهر و بازار به دست نیروهای بیگانه و راهزنان شد.

عقلمند، انقلاب اکتبر روسیه را دلیل اصلی به آتش کشیدن بازار ارومیه برای دومین بار در طول اشغال این شهر دانست و افزود: بعد از فروپاشی حکومت تزاری نیروهای ارتش روسیه به صورت سرخود به چپاول بازار و آتش زدن اموال بازاریان پرداختند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا با شیوع ویروس کرونا در ارومیه از اواخر سال گذشته بازار تاریخی ارومیه با وضع محدودیت های کرونایی از ابتدای سال جاری تا 20 فروردین ماه و برای بار دوم از ابتدای آذرماه برای دو هفته به حالت تعطیل در آمده است.


کلید واژه ها: بازار تاریخی ارومیه - بازار - بازار تاریخی - تعطیلی - تعطیلی بازار - ارومیه - تاریخی - سابقه - کرونا - بازاریان - کرونایی - طول عمر - شهرهای ایران - شیوع بیماری - درآمد - حالت - جدید - مرکز شهر - اجتماعی - اقتصادی - اعتراض - بیماری - تصمیم - گزارش - سیاسی - گذشته - ایران - مغازه - نفوذ - شیوع

آخرین اخبار سرویس:
مناطق شمالی کشور در خطر قطعی برق/توانیر از احتمال بروز خاموشی خبر داد

جزییاتی از قانون جدید چک/ امکان وصول چک با برداشت از سایر حساب های افراد

افزایش فروش با حضور در بازار اینترنتی ابربازار !

انتصاب رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد

دستور فوری جهانگیری به نهاوندیان: هیچ علامت منفی به بورس داده نشود

درخواست صنعت برق: 10 درصد مصرف انرژی را کاهش دهید

آب بهای مشترکان کم مصرف رایگان می شود

بهره برداری از 14 پروژه برق رسانی در زنجان

4 هزار خودرو عمومی در خراسان رضوی گازسوز شدند

تصاویر جدید از کیا نیرو مدل 2022

ایران در سی سال آینده یکی از پیرترین کشور های جهان خواهد بود

مزایده بزرگ املاک شرکت مخابرات ایران با شرایط و تسهیلات ویژه

نمایندگان جدید ایران در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی چه کسانی هستند؟

جابجایی بار در آذربایجان شرقی 15 درصد افزایش یافت

صدور 625تأییدیه ایمنی آسانسور در لرستان

جدیدترین قیمت طلا و سکه در 6 بهمن 99

کارشناس اقتصاد: سیگنال هایی که تعلل در تصویب بودجه به بازارها می دهد

کالاهای آذربایجان شرقی به 105 کشور صادر می شود

پیش بینی 210 میلیون اعتبار برای بازنگری طرح هادی در روستاهای رزن

اصلاح ساختار بودجه در بخش درآمد های نفتی و مالیاتی

خواب زیاد خوب است یا بد؟

4 میلیون تن کالا در بنادر مانده است/ 600 هزار تن کالای متروکه داریم

خرید هواپیما برای ایجاد خط مستقیم اصفهان- ایروان/ تولید روزانه ماسک در اصفهان از 50 هزار به 5 میلیون رسید

احداث بخش دیالیز بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراک

شرکت 170 ناشر از استان قم در نمایشگاه مجازی کتاب تهران

روش فروش خودرو بجای قرعه کشی باید منطقی شود

جزیره کیش در یک نگاه

آخرین قیمت طلای 18 عیار و سکه در بازار امروز 6 بهمن 99

آیا فردا شب برق تهران قطع می شود؟

3 هزار و 860 نفر در زنجان مقرری بیکاری دریافت کردند

پیش بینی 210 میلیون اعتبار برای بازنگری طرح هادی روستاهای رزن

با تأکید بر اصل حمایت و نه تضمین دولت، پای کار بورس ایستاده ام تا آن را به تعادل برسانم

مرثیه ای خاموش برای «گاوخونی»/عروس تالابهای ایران سپیدبخت نشد!

واردات 45 درصدی مواد اولیه صنعت لاستی/ ممنوعیت صادرات لاستیک به بهانه گرانی درست نیست

شاخص ترین پروژه فرهنگی استان خراسان جنوبی اسفندماه بهره برداری می شود

شیوه نامه عرضه و تقاضای فولاد بازنگری و اصلاح شود

فرماندار: موانع قانونی موجب افزایش مهاجرت از خلخال شده است

ترخیص کالا تا سقف 90 درصد در گمرک اصفهان

تغییر معادله در بازار ملک | مسکن در آستانه ارزانی است؟

جذب 10 هزار نیروی جویای کار در طرح 28 مخزن نفتی

50 هکتار اراضی کشاورزی کرمان به وضع سابق برگشت

پایان خوش معاملات بورس در روز دوشنبه

رشد 72 درصدی تشکل های کارگری و کارفرمایی کشور در 7 سال گذشته

اقدام عجیب؛ روغن پنج کیلویی در پلاستیک!

توسعه فناوری های آب و انرژی و ایجاد زیست بوم هوشمندسازی ناوگان حفاری شتاب می گیرد

ظرفیت سوزاندن 10 تنی زباله در قم با دستگاه زباله سوز/بهای خدمات زباله های عفونی افزایش یافت

انتقاد جهانگیری از روش فروش خودرو به صورت قرعه کشی

یکصد هزار تن مرکبات امسال از مازندران صادر شد

ارزنده شدن سهام فجر انرژی با فروش آرگون و نیتروژن در بورس

امسال 810 میلیارد ریال برای محرومیت زدایی مراوه تپه هزینه شد

تفکیک بازار های معاملاتی در بورس تهران

حدود 40 درصد لندنی ها در اندیشه عزیمت به اروپا

دستور جهانگیری به نهاوندیان: هیچ علامت منفی به بورس داده نشود

طرحی برای منع اثر رفتار سهامداران بزرگ

قیمت مصوب سیمان در بوشهر اعلام شد

پیش به سوی بازیافت پـاک

صرفه جویی 20 مگاواتی مدیریت مصرف برق کردستانی ها

مسکن در آستانه ارزانی است؟

افزایش اندک شاخص بورس در 6 بهمن

چگونه بورس دوبار سرپا می شود؟

افزایش اندک شاخص بورس در 6 بهمن

یک هزار کارشناس مجازی می تواند از مشکلات گمرکی بکاهد

قانون مالیات بر خانه خالی برای واحدهای مسکن مهر هم اجرا می شود

شرایط پرداخت یارانه در سال 1400

جزییاتی از متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

کره جنوبی هنوز اقدام عملی برای پرداخت بدهی انجام نداده است

افتتاح 10 طرح گردشگری در همدان

بازار ارمنستان برای سرمایه گذاران ایرانی، بسیار ارزشمند است

تصویب طرح «امکان سنجی استفاده از ربات در کاوش قنات» در سمنان

رکورد تولید سال های 97 و 98 در ایران خودرو شکست

جهانگیری: روش های فروش خودرو با رعایت حقوق تولید و مصرف کننده انجام شود

کلانتری: به خاطر گرانی گوشت، شکار زیاد شده!

پایان رکود با بازگشت مشتریان به واحدهای صنفی

دستور جهانگیری به نهاوندیان: هیچ علامت منفی به بورس داده نشود

سفر به آشوراده، بندرگز و نوکنده ممنوع شد / متخلفان 500 هزار تومان جریمه می شوند

تزریق واکسن کرونای وارداتی طی روزهای آینده

قانون مالیات بر خانه خالی برای واحدهای مسکن مهر هم اجرا می شود

روش های ثبت چک در سامانه صیاد

شیوه نامه عرضه و تقاضای فولاد بازنگری و اصلاح شود

منطقه 4 بیمه دانا به باشگاه هزار میلیارد تومانی ها پیوست

دلیل زاپاس نداشتن خودروهای جدید

داخلی سازی 20میلیون یورویی لوله های طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت در اسفراین

کرونا 50 درصد کارگاه های نبات و قند ریز را تعطیل کرد

تعامل با صندوق حمایت از توسعه صنایع پیشرفته برای توسعه داخلی سازی

استاندارد یکی از دلایل عدم ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک است

واکنش زالی به «آبی» شدن تهران/وضعیت کرونا در پایتخت

فروش نمایشگاه کتاب از مرز 30 میلیارد تومان گذشت

آکسفام: کرونا میلیاردها نفر را به فقر محکوم کرده است

سیریک چند قدم تا تامین آب شرب دائمی فاصله دارد / ظرفیت تولید آب افزایش می یابد

نوبخت در میان تجمع کنندگان مقابل سازمان برنامه و بودجه:در سال 1400 موانع همسان سازی حقوق بازنشستگان برطرف می شود

تقویت بیش از هزار واحدی شاخص کل بورس

انتصاب جدید در وزارت اقتصاد/ دژپسند در هیاهوی بورس رییس روابط عمومی را تغییر داد

قیمت مصوب سیمان در بوشهر اعلام شد

آخرین آمار کرونا در ایران/ دوشنبه 6 بهمن (اینفوگرافیک)

بهترین مدل تلویزیون هایسنس کدام است؟

عبور فانوس از مرز یک میلیون نصب

آزادسازی 10 هکتار از اراضی کشاورزی گرمدره از تغییرکاربری غیرمجاز

گزارش بورس 6 بهمن 99 /شاخص مثبت با نماد های منفی/ پیش بینی بورس فردا/ ارزش سهام عدالت امروز

طرح جداسازی بازارهای معاملاتی در بورس تهران نهایی شد

روش های فروش خودرو در چارچوب رعایت حقوق تولید کننده و مصرف کننده انجام شود نه به صورت قرعه کشی

تعطیلی بازار تاریخی ارومیه؛ اقدامی کم سابقه که کرونا رقم زد

تعطیلی بازار تاریخی ارومیه؛ اقدامی کم سابقه که کرونا رقم زد