مطالب مرتبط:
کاتانچ هفته آینده به عراق بازمی گردد/ بازی های دوستانه حریف ایران در راه جام جهانی 2022
تانک کرار، نماد ورود ایران به عرصه فن آوری زرهی مدرن
کاتانچ هفته آینده به عراق بازمی گردد | بازی های دوستانه حریف ایران در راه جام جهانی
اعتیاد تزریقی و تماس های جنسی غیرمتعارف، از مهمترین راه های انتقال ویروس ایدز در ایران
ترور فخری زاده نشانه ناتوانی دشمن در مقابل پیشرفت های ایران است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 12 آذر 1399 ساعت 16:102020-12-02دانش

«پل امت واحده» نماد اتحاد ایران و عراق


عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به اینکه «پل امت واحده» نماد اتحاد بین ایران و عراق و اتحاد امت واحده اسلامی است، گفت: ما اساتید دانشگاهی به جای اینکه پروژه های تکراری تعریف کنیم باید پروژه های کاربردی و مهم ملی و منطقه ای را در نظر داشته باشیم.

- ایسنا/قزوین عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به اینکه پل امت واحده نماد اتحاد بین ایران و عراق و اتحاد امت واحده اسلامی است، گفت: ما اساتید دانشگاهی به جای اینکه پروژه های تکراری تعریف کنیم باید پروژه های کاربردی و مهم ملی و منطقه ای را در نظر داشته باشیم.

در ایران دانشجویان و پژوهشگران خوش فکری وجود دارد که در خدمت هستند پس می توان پروژه های معماری را از محتواهای غنی تعریف و از تحقیقات استفاده کرد.

محسن وفامهر در گفت وگو با ایسنا، در خصوص کتاب طراحی معماری پل امت واحده اظهار کرد: معمولاً برای هر ترم که با دانشجویان کار طراحی داریم موضوعی را برای خود تعریف می کنیم.

وی با اشاره به اینکه کتاب پل امت واحده حاصل کار یک سال فعالیت دانشجویان است، ادامه داد: آغاز ترم 98-99 مصادف با اربعین حسینی بود و به دلیل اینکه هرساله از اقصی نقاط ایران و حتی کشورهای همسایه ایران مانند پاکستان و هند به سمت عراق عازم می شوند به این فکر افتادیم پلی را برای جنوب کشور طراحی کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران توضیح داد: در این پل تمام خدمات مورد نیاز زائرین پیش بینی شده است به همین جهت در ابتدا نام پل را پل چندمنظوره گذاشتیم اما در طول ترم تحصیلی اتفاقاتی افتاد که یکی از آن اتفاقات ترور شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس بود.

خبر شهادت همه ما را به شوک برد.

با اشاره به منویات رهبری و ترور سردار دل ها نام پل را پل امت واحده انتخاب کردیم چون با تشرف زائرین به کربلا امت واحده شکل می گیرد و از سویی دیگر وقتی سردار سلیمانی در عراق توسط آمریکایی ها به شهادت رسید ما به این نتیجه رسیدیم که نام پل را به سردار شهید قاسم سلمیانی و ابومهدی المهندس تقدیم کنیم.

وی یادآور شد: مصمم شدیم کتاب را برای اربعین شهید قاسم سلیمانی چاپ و به سردار دل ها تقدیم کنیم به همین منظور همه تلاش کردند و همفکری و مشاوره جدی بین ما و دانشجویان موجب شد یک کار جامع در حوزه مطالعات انجام شود و طراحی پل به اتمام برسد.

وفامهر بیان کرد: پل اروند را در سال 65 کار کرده بودم و اولین پل متحرک و اولین پل کابلی کشور بود به همین جهت کلاس را گروه بندی کردم و به عنوان مشاور در کنارشان قرار گرفتم تا اطلاعات و تجربه خود را در اختیار دانشجویان قرار دهم.

دانشجویان سوالاتی مانند مکانیک خاک و مسائل محیطی مانند شب و روز و تابش آفتاب را می پرسیدند و پاسخ می دادم.

وی افزود: سازه این پل آبی-خاکی است و وجود اروند خروشان با سرعت آب 10 کیلومتربرساعت و در ارتفاع سه متر و 20 سانتی متر باعث شد این طرح به عنوان یک موضوع بسیار جدی در دستور کار دانشجویان کارشناسی ارشد قرار گیرد.

عضو شورای فناوری های نوین ساختمانی تصریح کرد: مرز اروندرود مرز آبی ایران و عراق است و این پل باعث می شود که پایانه مرزی در روی تاج پل قرار گیرد و تمام خدمات مرزی در روی پل ارائه شود.

در طبقات بالایی افراد پیاده حرکت و در طبقات زیرین خودروها حرکت خواهند کرد، همچنین زیر پل محل آسایش برای راهپیمایان، امداد و نجات، خدمات پزشکی، خدمات به زائرین، ماساژ و طب فیزیکی و حتی ارزاق و مایحتاج خواهد بود.

وی با اشاره به پل دهانه 1000 متری پل تصریح کرد: شاید افرادی با خودروی خود به مرز بیایند برای همین منظور در حواشی پل یک مکان مناسب برای پیاده شدن و استفاده از اتوبوس ها تعبیه شده است.

پلی که معرف توانمندی مهندسان ایرانی است وفامهر عنوان کرد: در دنیا پل های متحرکی وجود دارد که زبانزد است به همین جهت پل را به گونه ای طراحی کردیم که بتواند معرف ایران و توانمندی مهندسان ایرانی باشد.

این پل نماد اتحاد ملی، اتحاد بین ایران و عراق و اتحاد و امت واحده اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه این یک پل تخصصی است که می تواند در برابر بقیه پل ها عرض اندام کند، خاطرنشان کرد: در طراحی این پل جنبه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی لحاظ شده است و بازارچه های اقتصادی تعبیه شده موجب افزایش داد و ستد خواهد شد.

علاوه بر آن فرهنگ ملی ایران و عراق که بر دوستی و برادری استوار است توسعه پیدا خواهد کرد و به دنیا معرفی خواهد شد.

پیام سیاسی آن به دشمنان این است که بگوییم است به دشمن می خواهیم بگوییم با شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس ما را متحدتر کردید.

عضو انجمن مفاخر معماری ایران اضافه کرد: پیام دیگر این پل برای اعضای هیئت علمی در دانشگاه هاست، به جای اینکه پروژه های تکراری تعریف کنیم بیاییم پروژه های کاربردی و مهم ملی و منطقه ای را در نظر بگیریم.

در ایران دانشجویان و پژوهشگران خوش فکری وجود دارد که در خدمت هستند پس می توان پروژه های معماری را از محتواهای غنی تعریف و از تحقیقات استفاده کرد.

وی متذکر شد: در حال حاضر این پل می تواند یک پیشنهاد اولیه برای طراحی آن باشد؛ نام پل هم برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری است و می تواند اسم کاملی برای ارتقای فرهنگی امت واحده باشد.

وفامهر بیان کرد: پیاده روی اربعین، گام دوم انقلاب، چهلمین سالگرد دفاع مقدس و شهادت سردار سلیمانی عزم ما را برای تکمیل این طراحی مضاعف کرد تا هم ادای دین کرده باشیم و هم آن را تقدیم رزمندگان و مدافعینی کنیم که امروز به برکت خونشان در سایه صلح و امنیت قرار داریم.

وی خاطرنشان کرد: این کوچک ترین کار از جانب من و دانشجویانی است که دلشان برای ایران اسلامی می تپد.

ما می توانیم آثار خیلی خوبی را به دنیا عرضه کنیم.

امید است اولاً در راه رضای خدا باشد و ثانیاً در بازنشر مفاهیم و تعالیم والای فنی – مهندسی، فرهنگی و اجتماعی بتواند موجب ارتقای علمی دانشجویان و دانشگاه های ما شود.

عضو هسته اصلی قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران ادامه داد: پیام دیگر من این است که ما در پروژه های معماری می توانیم به عنوان یک نماد مطالب مورد نیاز کشور یا منطقه را به عنوان موضوعات معماری طرح کنیم تا طرح های ویژه و آینده نگر موجب پیشرفت کشور شود.

وی اظهار کرد: جمع آوری مستندات این کتاب یک سال به طول انجامید؛ تدریس ظرف یک ترم از مهرماه تا بهمن ماه انجام شد و در پایان ترم با شهادت سردار سلیمانی مواجه شدیم که تصمیم گرفتیم کتاب را برای اربعین این شهید بزرگوار به چاپ برسانیم و به این شهید تقدیم کنیم هر چند همه مستندات آماده بود ولی به دلیل محدودیت زمانی موفق به چاپ نشدیم.

پس از آن تلاش کردیم در هفته دفاع مقدس از این اثر رونمایی کنیم ولی به خاطر کرونا به تأخیر افتاد و در حال حاضر این اثر آماده شده است.

وفامهر گفت: مقدمه این کتاب به قلم محمدتقی پیربابایی ریاست دانشکده معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز آراسته شده است.

در پیشگفتار این کتاب مقدمه و هدف درج و در بخش دیگر شرح بحث طرح فناوری 3 یا معماری تکنولوژیک مطرح شده است.

وی بیان کرد: چون در ابتدای ترم کلاس به 6 گروه 2 نفره تقسیم شده بود، این کتاب در 6 فصل نگارش و 6 نگاه و استراتژی در آن بیان شده که حاصل تلاش گروه های فعال در این طرح است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران تصریح کرد: در فصل اول تعاریف، سابقه موضوع و پیشگفتار را داریم و سپس طرح های یک تا 6 از فاز مطالعات تا سازه مطرح می شود.

طرح یک پل اتحاد ملل مسلمان ، طرح 2 پل دوستی و وحدت ، طرح 3 پل وحدت اربعین ، طرح 4 پل بین المللی چندمنظوره طرح 5 یک روح در 2 ملت ، طرح 6 پل دوستی ایران و عراق نام گرفته است.

وی عنوان کرد: این کتاب در 6 فصل طبقه بندی شده و تمام رنگی است، تمام مطالعات و حتی ماکت هایی که ساخته شده به صورت رنگی در کتاب درج شده است.

وفامهر با اشاره به اینکه پل سابقه تاریخی در ایران اسلامی دارد، تشریح کرد: پل هایی مانند خواجو و سی وسه پل اصفهان را داریم که 400 سال در آب پایدار ماندند و هنوز هم مشکلی برایشان پیش نیامده و مواد اولیه آن هم آجر و ملات های آبی بوده است حالا که تکنولوژی روز دنیا مانند فولادهای سخت را در اختیار داریم اگر از هوش ایرانی استفاده کنیم پل جدیدی را مطرح خواهیم کرد که در دنیا وجود نداشته است.

بخشی از این پل، متحرک است و شب ها جلوه ویژه بصری دارد حتی درجه حرارت و دما و کنترل تغییرات جوی در آن لحاظ شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران یادآور شد: این کتاب حاصل یک ترم کار مضاعف و یک سال تلاش دانشجویان بوده است که باید از دانشجویان تشکر کنم چون اگر زحمات آن ها نبود این کار به اتمام نمی رسید، هر کسی بخش خود را به نحو احسن انجام داد.

در انتهای کتاب دانشجویان دل نوشته ای 2 صفحه ای نگارش کردند که جالب و جذاب است.


کلید واژه ها: امت واحده - دانشگاه علم و صنعت ایران - ایران و عراق - دانشگاه علم و صنعت - ایران - دانشگاه - پروژه - اتحاد - عضو هیأت علمی - علم و صنعت - کاربردی - معماری - اسلامی - عراق - اساتید - تکراری - نماد - منطقه - پژوهشگران - دانشجویان - کنیم - صنعت - علمی - هیأت - در ایران - تحقیقات - استفاده - گفت وگو - طراحی - خدمت

آخرین اخبار سرویس:
سیاره ای 10 برابر سبک تر از مشتری

نتایج کاردانی به کارشناسی بدون کنکور بهمن 99

تقلب در امتحانات مجازی را از طریق پلیس فتا پیگیری می کنیم

تعیین 3 مسیر شکایت برای بورسیه های بلاتکلیف دانشگاه ها

فروشنده آقا

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

ببینید | حضور تانک در خیابان های آشوب زده هلند

استخدام نورو تراپیست

مبتلایان به کرونا در جهان از 100 میلیون نفر فراتر رفت

ابلاغ شاخص های ارزیابی و سطح بندی واحد های دانشگاهی

ببینید | خشونت وحشیانه پلیس هند؛ پرت کردن معترضات از ارتفاع

اولین دوره مسابقات موت کورت حقوق مناطق آزاد ایران

اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک تصویب شد + جزییات

همکاری دانشگاه ها با راه آهن برای توسعه علم و فناوری در کشور

ببینید | حمله کشاورزان خشمگین به پلیس با تراکتور!

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه نجف آباد و اداره کل نوسازی مدارس

اعلام اسامی بهترین های فوتسال جهان در سال 2020

برنامه پسا دکتری صنعتی و فرصت مطالعاتی صنعتی در دستور کار دانشگاه های علوم پزشکی

اعلام نتایج نهایی پذیرش بدون آزمون کاردانی به کارشناسی بهمن 99

تصویب اساسنامه «سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک»

نتایج کاردانی به کارشناسی بدون کنکور بهمن 99 اعلام شد

اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک تصویب شد

دستگاه سنجش عمر قطعات فولادی و آلومینیومی در امیرکبیر ساخته شد

«خون گیری بدون درد» ممکن شد

تدابیر لازم برای حضور دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی اتخاذ شده است

ترمیم شکاف دانشگاه و صنعت با همکاری استاندارد و دانشگاه علمی کاربردی

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاه خانم در یک آزمایشگاه تشخیص طبی در شیراز

تأکید بر حل مشکلات دانشجویان ایرانی مقیم خارج کشور

تصویب اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک

خانه نوآوری و فناوری ایران در کنیا افتتاح شد

خانه نوآوری و فناوری ایران در کنیا توسط معاون علمی و فناوری افتتاح شد

هشتمین دوره مسابقات کوراش بانوان کشور برگزار می شود

بیژن عبدالکریمی، استاد فلسفه: نیازمند ظهور گفتمان تازه هستیم / امر سیاسی نه در ایران که در سراسر جهان تضعیف شده است

فشار هوشمند در مقابل فشار حداکثری

خوابگاهی از دانشگاه اراک به دانشگاه صنعتی اختصاص نمی یابد

روحانی: شرط بقا و ادامه انقلاب، تقویت و حفظ فرهنگ است

پذیرفته شدگان باسوابق تحصیلی کاردانی به کارشناسی ناپیوسته تعیین شدند

نتایج نهایی پذیرش بدون آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد

چیستی و امکان معرفت به بهای 26 هزار تومان

روحانی: شرط بقا و ادامه انقلاب، تقویت و حفظ فرهنگ است

تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای ادامه تحصیل در دکتری تخصصی

نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی کارشناسی دانشگاه آزاد اعلام شد

اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه مازندران در منطقه حاشیه نشین دویست دروازه برگزار می شود

اعلام نتایج پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد

همایش ملی مطالعات علم و فناوری و فضای سایبر برگزار می شود

اعلام نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی کارشناسی دانشگاه آزاد

نتایج پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی اعلام شد

استقبال دانشجویان نوورود سیستان و بلوچستان از طرح راه مهندسی

انتقاد از نحوه پذیرش دانشجو و شیوه تدوین آیین نامه ارتقا

انتقاد به سیستم پذیرش دانشجو در کشور/ در روند خروجی دانشگاه ها نظارتی وجود ندارد

گام های موثر دانشگاه آزاد در حوزه تمدن سازی نوین اسلامی

تسهیلات جدید برای ورود المپیادی های دانش آموزی به دانشگاه فراهم شد

لزوم استفاده از ظرفیت علمی و نخبگان دانشگاه ها در گستره راه آهن کشور

افزایش سهمیه پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان در دانشگاه ها

جهادگران دانشگاه شهید چمران اهواز به اردوی جهادی می روند

کتاب چیستی و امکان معرفت منتشر شد

نمک زدایی از آب با دستگاه ایرانی در 3 روستا اجرایی شد/ تصفیه 150 مترمکعب آب در شبانه روز

تقدیر وزیر علوم از فعالیتهای دانشگاهها در ارتباط با جامعه و صنعت

برگزاری مسابقه منبت و نقاشی آیه های قرآن از سوی دانشگاه فرهنگیان

2هزار دانشجوی ایرانی از100 دانشگاه دنیا بازگشتند

سیاره بدون ابر رصد شد

تغیر چهره جذاب؛ شراره رخام 50 ساله را 25 ساله کرد!

دستورالعمل انتخاب واحد دروس معارف اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره) در اطلاعیه ای اعلام شد

صیانت از فرهنگ و تأمین سلامت اجتماعی وظیفه جدی نظام

نتایج مرحله تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی 99 اعلام شد

حذف شرط پذیرش در رشته مرتبط برای کنکوری های دارای مدال المپیاد

واکسن «رازی کُوو فارس» در آستانه آزمایش انسانی

اعلام زمان و نحوه آزمون مجدد برخی از دروس عمومی دانشگاه پیام نور

روابط فناورانه ایران و ارمنستان گسترش می یابد

بررسی وضعیت حفاظت و نگهداری جاده های جنگلی در طرح تنفس جنگل

اسامی پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت دکتری تخصصی پزشکی اعلام شد

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشجو دانشگاه لرستان تا 15 بهمن ماه تمدید شد

آیین نامه پذیرش دانشجویان استعداد درخشان

یازدهمین نشست مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کشور برگزار می شود

تسهیلات جدید برای ورود المپیادیهای کنکور سراسری به دانشگاه

ساخت دستگاه بررسی خستگی فولاد و الومینیوم توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

روز بدون فوتی در کرونا

جشن سده؛ از گذشته های دور تا امروز

برگزاری نشست ضرورت سنجی پژوهش های علمی میان رشته ای در اسباب بازی

لزوم ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در گیلان

چطور میتوانید شهریه دانشگاه خود را کم کنید؟

افزایش 25 درصدی دانشجو در خوابگاه های دانشگاه صنعتی نوشیروانی

منطقه ویژه علم و فناوری در استان گیلان ایجاد شود

شکوه سحابی تاریک سر اسب

فضانورد ناسا برای پیاده روی فضایی آماده می شود

آغاز صدور احکام بازنشستگان غیرهیئت علمی دانشگاه ها

ستاری: 2هزار دانشجوی ایرانی از یکصد دانشگاه برتر دنیا بازگشتند

اسلامی: نگاه لجستیکی به توسعه را به رویکرد دانش بنیانی تبدیل کردیم

وزیر راه: نگاه لجستیکی به توسعه را به رویکرد دانش بنیانی تبدیل کردیم

حمایت بنیاد نخبگان از 5 هزار دانشجو

استفاده از دانشگاه ها برای کمک به صنعت ریلی

«پل امت واحده» نماد اتحاد ایران و عراق

«پل امت واحده» نماد اتحاد ایران و عراق