موضوعات داغ: - مهرداد ميناوند - نماينده مجلس - رضا قوچان نژاد - علي اصغر عنابستاني - همسان سازي حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - سيد جواد هاشمي - سينما و تلويزيون - حقوق بازنشستگان - نمايندگان مجلس - شهرك استقلال - رييس مجلس دهم - اوناي امري - اعتراضات در پاريس - برسياه - پناهندگي - گلزار شهداي بندرعباس - احياي واحدهاي توليدي - رسوخ - مصدوميت گرت بيل - كانديداتوري - رييس دانشگاه عالي دفاع ملي - به مناسبت 9 دي

مطالب مرتبط:
موضع گیری خصمانه وزیران خارجه آمریکا و بحرین علیه ایران
موضع گیری خصمانه وزیران خارجه آمریکا و بحرین علیه ایران
ادعای دیلی بیست: ترامپ موضع گیری درقبال ایران را به مشاورانش سپرده است
ادعای دیلی بیست: ترامپ موضع گیری درقبال ایران را به مشاورانش سپرده است
ترامپ موضع گیری درقبال ایران را به مشاورانش سپرده است
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 21:552020-12-01سياسي

بیانیه روزنامه نگاران زن نسبت به موضع گیری انجمن صنفی علیه آزار در مطبوعات


جمعی از روزنامه نگاران زن در بیانیه ای نسبت به موضع گیری انجمن صنفی روزنامه نگاران علیه آزار در مطبوعات اعتراض کردند.

- در دورانی که زنان روزنامه نگار در رسانه ها تلاش و تمرکزشان را برای اطلاع رسانی در حوزه های مختلف صرف می کنند و از نابرابری آموزشی ، مشقت معاش، دوران سخت تنها ماندن با بحران های سلامتی و جنگیدن برای حداقل های بقای انسانی می نویسند، گاهی برخی از آنان باید همزمان در جبهه دیگری روبروی برخی از آزارهای جنسی محل کار بایستند، مقاومت کنند، آن را پس بزنند، و اگر امکانی پیدا شد آن را فریاد بزنند.

در مواجهه با تبعیض جنسیتی به عنوان واقعیت روزمره، امر شخصی از امر جمعی جدا نیست، آزارها صرفا مسائل شخصی نیستند و متقابلا بدون حمایت جمعی راه به جایی نمی برند.

تشکل صنفی مستقل و برابری خواه باید برابری جنسیتی را در قالب فعالیت سازماندهی شده در مجامع متشکل از بدنه روزنامه نگاران در پیش بگیرد.

در غیر این صورت همراه و همدست سیاستگذاران فرهنگی و سیاسی کشور است که درحال طبیعی سازی نابرابری، ذیل عناوینی چون حفظ آبرو و … است و نمی تواند روزنامه نگار برابری خواه، آزادی خواه و مترقی را نمایندگی کند.

ما ضمن انتقاد به رویه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران نسبت به مسئله آزار جنسی اخیر باید نکاتی را یادآور شویم: انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در پاسخ به نوشته های جسته گریخته و هشدارهای در لفافه، انتشار گزارشی در شماره 116 نشریه مدیریت ارتباطات در دی ماه 98 درباره مزاحمت های جنسی برای روزنامه نگاران زن، انتشار ویدیوی راوی آنلاین درباره تجربیات تعدادی از زنان روزنامه نگار از مواجهه با این آزارها، و انتشار روایت تعدادی از زنان روزنامه نگار در جریان جنبش می تو ]مقابله با آزار جنسی در ایران[در سه ماه اخیر، فقط سکوت کرد.

عاقبت در پی بلندتر شدن صدای انتقادات، سکوتش را شکست و در روز نوزدهم آبان ماه اعلام کرد از دوماه قبل که موضوع آزار زنان روزنامه نگار به صورت مصداقی به سطح عمومی کشیده شده، کمیته ای را تشکیل داده است که هدف اصلی اش آموزش و تحدید موضوع و در صورت لزوم ارائه مشاوره های گوناگون است.

انجمن تاکید کرده بود هدف این کمیته حقیقت یابی نیست.

این درحالی است که بدنه روزنامه نگاری ضمن بی اطلاعی از وجود این کمیته که مطابق ادعای انجمن بیش از دو ماه است که تشکیل شده، از نتایج فعالیت هایش هم تا این لحظه بی خبر است.

در حالی که در مواردی افراد آزاردیده از سوی آزارگر تهدید به شکایت به دادگاه شده اند، بالاخره با دعوتی مبهم و بدون چارچوب به آزاردیده ها پیشنهاد شد حرف هایشان را با این کمیته در میان بگذارند، هرچند طبق اظهارات انجمن صنفی این کمیته هیچ مسئولیت صنفی و نهادی برای رسیدگی به این موضوع ندارد و بر همین مبنا انجمن که موظف است به موضوع آزار زنان روزنامه نگار رسیدگی کند، همانند دیگر نهادها و انجمن های فعلی از کارکرد افتاده ، به سکوت مهیب و دعوت های کدخدامنشی برای استماع بسنده و مسئولیت رسیدگی به این موضوع را از خودش سلب کرده، و همه چیز را به کمیته ای ارجاع داده است که کارش حقیقت یابی نیست.

حال آن که نشست های استماع برای حقیقت، و رسیدگی به آزارهایی که عمدتا با مناسبات شغلی در ارتباط است، ضوابط و اصولی دارد که حتی خود انجمن صنفی روزنامه نگاران اذعان کرده است مجهز به آن نیست.

ما زنان روزنامه نگار و بدنه برابری خواه رسانه ضرورتاً حق پرسش داریم:چرا انجمن از پذیرش مسئولیت حقیقت یابی در موضوع آزار جنسی شانه خالی می کند؟ و بعد هم در صورت تصمیم به برگزاری کمیته ای احتمالی، این کمیته تحقیق بر اساس چه آیین نامه ای قرار است تشکیل جلسه دهد؟ ترکیب احتمالی اعضای کمیته برچه اصولی استوار است؟ جلسات استماع چگونه برگزار می شود؟ گزارش نویسی از این جلسات چه چارچوبی دارد؟ چه محورهایی قرار است در این استماع رعایت شود؟ آیا اصل پایان مصونیت حتی برای مردان رسانه ای با شهرت بر آن حاکم است؟ چه امکانی برای بازشناسی آزاردیدگی وجود دارد؟ چشم انداز مصالحه تا کجا براساس حقوق آزاردیده ها قابل ترسیم است؟ چه ضمانت هایی برای عدم تکرار این آزارها پیش بینی شده است؟ تنها در پناه چنین اصول روشنی است که آزاردیدگان بدون نگرانی روایت خود را در کمیته استماع یا تحقیق بیان خواهند کرد و مسلماً تا اصول حاکم بر تشکیل جلسه را ندانیم، در هیچ جلسه ای شرکت نخواهیم کرد.

حداقل انتظارات ما تغییر اساسنامه های تشکل های صنفی مبتنی بر رفع تبعیض و آزار جنسی در محیط کاری مطبوعات، اختصاص سهم به زنان برابری خواه برای مدیریت های سندیکایی، تصویب پروتکل های مقابله با آزار جنسی، اجرای مکانیسم های صحت سنجی برای پروتکل های کار امن، ایجاد نظام گزارش دهی و ارزیابی عمومی از مبارزه با آزارجنسی در حوزه رسانه ها، اتخاذ رویکرد حق محوری، آزاردیده محوری بود، هرچند انجمن نشان داد هیچ اراده ای برای پاسخگویی به مطالبات ندارد.

جالب آن که کامبیز نوروزی، یکی از اعضای کمیته مذکور، در مصاحبه ای با سایت کانون زنان ایرانی به عنوان منتقد جنبش می توی ایرانی، ظاهر شد و با تشکیک در تعریف آزار جنسی و با نفی جهان شمولی حقوق بشر، بحث زنان ایرانی آزاردیده را جدا از بحث زنان جهان شمرده و شیوه روایت آزار توسط زنان ایرانی را منبطق با قواعد اخلاقی و حقوقی ندانست.

این سخنان کامبیز نوروزی در حقیقت نشان دهنده رویکرد ابتر و یکجانبه نگر انجمن صنفی است که محافظ وضع موجود و مدافع تبعیض های سیستماتیک علیه خبرنگاران زن است.

رویکردی که در شرایط فعلی چیزی جز زنهار علیه صدادارشدن آزاردیده های احتمالی در این مورد خاص یا دیگر موارد نیست.

زنهاری است علیه هر صدایی که بخواهد آرایش سکوت فعلی را تغییر بدهد یا علیه اجزای آن ندایی بلند کند.

افول انجمن صنفی روزنامه نگاران در ارتباط با مسئله مهم و بنیادینی همچون مقابله با آزار جنسی نشان دهنده بی اثرشد گی این نهاد در قبال مسئولیتی است که برای حفظ شأن انسانی زنان روزنامه نگار و پاسداشت محیط امن کاری برای آنها دارد.

بی اثرشدگی این نهاد منتج از مجموعه شرایطی است که نیروی انجمنی این نهاد را به کوشش های صرفاً اداری و بوروکراتیک برای موازنه قدرت تنزل داده است.

اگر در اینجا به موازنه قدرت اشاره داریم، بحث ما برقراری توازن قدرت میان زنان و مردان نیست.

اتفاقاً بحث ما استقرار ساختار انسانی و امن بدون کاربرد غیرمسئولانه قدرت است.

در حالی که نیروهای مورد حمایت و آشنایان انجمن بی محابا مشغول به کار گیری غیرمسئولانه قدرت اند.

این همان ساختار صلبی است که از کارفرما تا انجمن صنفی تهران را در مقابل دادخواهی زنان از طریق سلب امتیازات کاری همچون بیمه، دستمزد و پاداش و اخراج از کار و ترفندهای کدخدامنشانه بسیج می کند.

اما پس از سال ها تفرق، بخشی از جنبش زنان، یک بار دیگر با محوریت دادخواهی دور هم جمع شده اند.

در حالی که جنبش زنان همواره همراه و پشتیبان افرادی بوده است که سهمی و حقی از دادخواهی در ایران دارند، در ماه های اخیر مسئله آزارهای جنسی بار دیگر تکه های این جنبش قدرتمند را کنار یکدیگر قرار داد و تبدیل به مطالبه ای کرد که رویه های سابق حل و فصل و رسیدگی هیاتی وار به مسئله عدالت را قبول ندارد و از اجرای نیم بند آن بیش از بی عدالتی نگران است.

آزاردیده ها حق خودشان می دانند که عدالت در موردشان اجرا شود، اما چهارچوب حقوق کیفری فعلی در مورد آزارهای روایت شده امکانی برای اجرای عدالت ندارد.

ما هم قصد نداریم رویه انتقامی را در پیش بگیریم، هرچند معمولا مجموعه های مدیریتی پس از بلندشدن صدای هر اعتراضی از سوی زنان، از همین رویه ها علیه خود زنان استفاده می کنند.

در حالی که قانون کیفری این موارد را مسکوت گذاشته است، وظیفه جنبش اجتماعی و نهادهای مدنی است که برای بحران موجود راه حل منصفانه پایدار و روشنی پیدا کند.

انسداد در مسیر حقوقی فعلی ضرورت اجرای عدالت با رویه ترمیمی را محرز می کند.

ما برای مقابله با آزار به دنبال انتقام گیری از آزارگرها نیستیم.

جنبش زنان به دنبال مرگ اجتماعی هیچ انسانی نیست، نبوده و نخواهد بود.

اما دیگر نمی توانیم تداوم مصونیت آزارگر ها را تحمل کنیم.

قصد ما این است که آزارگرها بدون انکار، و بدون بسیج منابع برای خاموش کردن صدای آزاردیده ها، با تن دادن به اصول متمدنانه برابری و پاسداشت شأن انسانی زنان در محیط های رسانه ای، با پذیرش تقصیر و خطای خود و عذرخواهی، برای جبران و عدم تکرار تلاش کند.

این که ما در بحبوحه چنین ضرورتی همچنان باید اصول بنیادین را به انجمن یادآوری کنیم و تذکر بدهیم، نشان از آشفتگی حاکم بر نهادهای میانی مسئول دارد.

در مواجهه با چنین بی تفاوتی و سکوت مخربی، ما مجمعی را تشکیل داده ایم تا علاوه بر اطلاع رسانی و آموزش اعضای تحریریه ها، با مذاکره و رایزنی با مدیران رسانه ها و نیروهایی که مشتاق تقویت مسئولیت در صندلی تحریریه ها هستند، آیین نامه هایی را تدوین و به اجرا بگذاریم.

هدف این مجمع مقابله با هرگونه آزار جنسی، واسازی روابط غیرشفاف قدرت زده و سوءاستفاده گرانه، و ایجاد پیوند واقعی با بدنه اجتماعی روزنامه نگاری و فاصله گیری از گروه هایی است که جز مهر و صندلی بوروکرواسی اثر قابل شناسایی دیگری ندارند.

مشارکت و همراهی همه نیروهای رسانه ای اعم از زنان و مردان برابری خواه را در این مجمع ارج می نهیم.

اسامی اعضای اولیه مجمع:فرنگیس بیات، مریم وحیدیان، شیما شعاعی، مولود حاجی زاده، فائزه عباسی، الهه محمدی، نیلوفر حامدی، نگار انسان، خاطره کریمیان، محبوبه حسین زاده
کلید واژه ها: روزنامه نگار - روزنامه نگاران - روزنامه - انجمن صنفی روزنامه نگاران - انجمن صنفی - برابری - نگاران - نگار - مطبوعات - برابری جنسیتی - صنفی - بیانیه - جنسی - تبعیض جنسیتی - اطلاع رسانی - انجمن - دوران - سازماندهی - شخصی - گیری - علیه - رسانه ها - محل کار - مقاومت - اعتراض - آموزشی - واقعیت - فعالیت - سلامتی - تبعیض

آخرین اخبار سرویس:
دیدار سرپرست موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) با جهانگیری

تولید 25 هزار تن گوشت قرمز در بنیاد برکت

لزوم توجه به نقش تحول ساز جوانان در ارتقای حوزه نفت

ایزدی: آمریکا نباید جرأت طرح مباحث حقوق بشری را داشته باشد

بررسی مسائل و مشکلات مالیاتی سازمان ها و فعالین اقتصادی مناطق آزاد کشور

کسری 320 هزار میلیاردی عملیاتی دربودجه 1400/ منتظر آثار تورمی بودجه باشید

برگزاری مسابقات قهرمانی صحرانوردی کشور در لرستان

قاضی زاده هاشمی: حادثه درگیری نماینده مجلس با مامور راهور در حال بررسی است

باید و نبایدهای مناطق آزاد تجاری- صنعتی در قرن جدید

یارانه نقدی دو برابر می شود

دارایی از دست رفته 3 هزار کشاورز آبادانی به آنان بازنگشت/ اشتغال 6 هزار نفر در گرو ارائه مجوز پرورش دیگر آبزیان از سوی جهاد کشاورزی

لزوم حمایت از ظرفیت های رسانه ای به دور از نگاه حزبی و گروهی

نوع جهش یافته کرونا باید «بسیار جدی» گرفته شود

شهردار تبریز: فضاسازی شهری در دهه فجر باید مبتنی بر منویات رهبری باشد

آیین تجلیل از زنان امدادگر دوران دفاع مقدس عضو جمعیت هلال احمر برگزار شد

کاروانسرای باغ شیخ ساوه چشم انتظار ثبت جهانی

زالی: وضعیت تهران شکننده و ناپایدار است

لزوم استفاده از توانمندی های نهادهای آموزشی و پژوهشی علوم قرآنی

زالی: وضعیت تهران شکننده و ناپایدار است

سال آینده مردم چقدر یارانه می گیرند؟

آیین تجلیل از زنان امدادگر دوران دفاع مقدس در هلال احمر برگزار شد

عباس زاده: لغو ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا اهمیت استراتژیک و راهبردی ندارد

سامانه ناظر و بستر اطلاع رسانی برخط پروژه های شهرداری مشهد رونمایی شد

تقدیر از برنامه نظام مند و اصولی فولاد سنگان در عمل به مسئولیت های اجتماعی

آغاز مرمت کاروان سرا عباسی سمنان پس از دستور رییس دستگاه قضا

36 مدیر سئو دلایل موفقیت شان را فاش کردند!

پادزهر تحریم در دستان فولادسازان ایرانی است | سیاست های داخلی کشور با تحریم های امریکا همسو نشوند

زمان دادگاه سه نفر از متهمان حوادث آبان مشخص شد

پیام تسلیت رییس شورای استان ایلام به مناسبت درگذشت فرزند دکتریگانه

جنجال آقای نماینده برای عبور از خط ویژه | دستور پیگیری فرمانده ناجا

از نابودکردن میراث ترامپ تا شکایت از دولت بایدن

پاسخگویی مدیرکل کمیته امداد تهران به مردم

برگزاری مراسم تجمعی در آستانه دهه فجر ممنوع است

جزییات مصوبه کمیسیون تلفیق برای 2 تا 5 برابر شدن یارانه نقدی

مرکز پژوهش ها غنای علمی قانون گذاری در مجلس را بر مبنای نیازهای میدانی فقه اسلامی تقویت کند

جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی در استان مرکزی برگزار می شود

دو شهرک ابوذر و احمدیه در منطقه 19 متصل شدند

چطور از وضعیت غم این روزها رها شویم؟

واکنش عباس عبدی به سیلی زدن آقای نماینده به یک سرباز: انتظار دارید فردا از وطن هم دفاع کند؟

رییس اداره سرمایه انسانی ستادکل: موضوع سیلی نماینده مجلس به سرباز راهور پیگیری می شود

علی اصغر عنابستانی نماینده مجلسی که به سرباز سیلی زده کیست؟ + ویدیو

رویداد ایران هم کیش درباره اعمال حاکمیت ملی

تحول در صنعت هوایی با کمک دانش بنیان ها/ بومی سازی قطعات سرعت گرفت

سخنان تند امام جمعه ورامین علیه آذری جهرمی (فیلم)

روند همه گیری کرونا در استان گیلان نزولی شد

فیلم | از ذبح حق الناس در قربانگاه خودخواهی تا لزوم استفاده از مدیران خوش فکر قرآنی

پیام سرلشکر باقری به رهبر انقلاب درباره رزمایش ها

هیاهو بر سر ساعت مچی جو بایدن

ماجرای سیلی که نماینده مجلس به گوش سرباز زد!

نشاط اجتماعی در برنامه های دهه فجر امسال مدنظر قرار گیرد

آب رسانی به روستای حجاج شاهرود به همت بسیج سازندگی سمنان

واکنش یک حقوقدان به برنامه جنجالی اخیر صداوسیما

فیلم سیلی زدن عنابستانی نماینده سبزوار به سرباز راهور در دروازه دولت

دو برابر شدن یارانه نقدی در سال آینده

استفاده بی اجازه از اینترنت دیگران چه حکمی دارد؟  

14 داوطلب دیگر این هفته واکسن ایرانی کرونا را دریافت می کنند

سیلی نماینده مجلس به صورت سربازی که مانع عبور وی از ویژه اتوبوس شد+عکس

ازدواج سفید و نقش آن در الحاد

آزادسازی کاروانسرای «شاه عباسی» سمنان

مناظره خرازی و شریعتمداری پیرامون بررسی اثرات جابه جایی قدرت در آمریکا

موج چهارم کرونا در استان گلستان دور از انتظار نیست

نظارت همگانی بسیاری از مشکلات را حل می کند

نماینده مجلس: ساخت مجدد پلاسکو اقدامی غیرتمندانه بود

فرماندار دامغان: انعکاس دستاوردهای انقلاب برای امیدآفرینی ضرورت دارد

فرزند شهید نامجو: اگر راه پدرم را ادامه دادم «آقازاده» هستم

لزوم مهارت آموزی مادران شاغل برای مدیریت زندگی/ دلایل تمایل زنان به اشتغال

حجت الاسلام مرحوم علوی سبزواری؛ پیشگام نهضت انقلاب در دیار سربداران

نمایندگان مجلس انگلیس خواستار تحقیق درباره رابطه لندن با انفجار بیروت شدند

مراتب ثبت ملی 10 میراث فرهنگی ناملموس به استاندار گلستان ابلاغ شد

در فعالیت های گردشگری مراعات همه ویژگی های ارزشمند یزد بشود

بدری: ارائه نتایج نهایی اکتشافی نفت و گاز مغان تا نیمه اول سال آینده

مصوبه کمیسیون تلفیق برای دو برابر شدن یارانه نقدی

بسط مفهوم حاکمیت ملی در ایران هم کیش

جزییات برگزاری آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور اعلام شد

بررسی حادثه درگیری نماینده مجلس با مامور راهور

14 داوطلب دیگر این هفته واکسن ایرانی کرونا را دریافت می کنند

واکنش پلیس به سیلی نماینده مجلس به سرباز راهور+ فیلم

عملیات تبدیل زندان سمنان به مرکز فرهنگی آغاز شد

برگزیدگان مسابقه بزرگ کشوری حفظ قرآن کریم معرفی شدند

انصارالله یمن حمله موشکی به عربستان را تکذیب کرد

نامه قاتل روح الله داداشی

عباس عبدی: انتظار دارید سربازی که سیلی می خورد فردا از وطن هم دفاع کند؟

سفر رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به استان مازندران

نماینده مجلس سرباز را کتک زد! + ویدیو

مرکز شتابدهنده تحقیق و نوآوری گروه قطعه سازی کروز افتتاح شد

دانشمندان بریتانیایی: نوع جهش یافته ویروس کرونا باید بسیار جدی گرفته شود

جهاد علمی از مؤلفه های کلیدی بیانیه گام دوم انقلاب است

سردار سلیمانی: ظرفیت بسیج مردم برای تحقق اهداف انقلاب در حوزه اشتغال را داریم

آغاز واکسیناسیون کرونا از ماه جاری

بررسی وضعیت لوایح «ساختمان سبز» و «صندوق محیط زیست» در کمیته محیط زیست شورای شهر

دیدار سرپرست موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با جهانگیری

افزایش بیماران سرپایی کرونا در کشور

سیلی نماینده مجلس به سرباز + فیلم

مردم سال آینده چقدر یارانه می گیرند؟ + جدول

موش و گربه دنیای واقعی

سومین جشنواره مد ولباس سی پال برگزار شد/ هدف؛ کمک به توسعه کسب و کار با ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان/ قدردانی از برگزیدگان جشنواره

مصوبه کمیسیون تلفیق برای دو برابر شدن یارانه نقدی

اصلاح طلبان بر روی کدام گزینه به اجماع می رسند؟

دور کاری فقط برای کارکنان دارای بیماری زمینه ای

آسمانی شدن پدر شهید در خفر

بیانیه روزنامه نگاران زن نسبت به موضع گیری انجمن صنفی علیه آزار در مطبوعات

بیانیه روزنامه نگاران زن نسبت به موضع گیری انجمن صنفی علیه آزار در مطبوعات