موضوعات داغ: - مهرداد ميناوند - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - باشگاه پرسپوليس - امداد و نجات - شيخ دياباته - مرحله گروهي - يحيي گل محمدي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - اسماعيلي فرد - پيست شمشك - اعضاي هيأت علمي دانشگاه آزاد - هاليوود - اردوي تيم ملي فوتبال - مديركل ميراث فرهنگي - افزايش مستمري مددجويان - ماموگرافي - توران پشت - دادگستري استان مازندران - طرز تهيه كوكو كدو - سايبر - همجنس بازان

مطالب مرتبط:
موضع گیری خصمانه وزیران خارجه آمریکا و بحرین علیه ایران
موضع گیری خصمانه وزیران خارجه آمریکا و بحرین علیه ایران
ادعای دیلی بیست: ترامپ موضع گیری درقبال ایران را به مشاورانش سپرده است
ادعای دیلی بیست: ترامپ موضع گیری درقبال ایران را به مشاورانش سپرده است
ترامپ موضع گیری درقبال ایران را به مشاورانش سپرده است
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 21:552020-12-01سياسي

بیانیه روزنامه نگاران زن نسبت به موضع گیری انجمن صنفی علیه آزار در مطبوعات


جمعی از روزنامه نگاران زن در بیانیه ای نسبت به موضع گیری انجمن صنفی روزنامه نگاران علیه آزار در مطبوعات اعتراض کردند.

- در دورانی که زنان روزنامه نگار در رسانه ها تلاش و تمرکزشان را برای اطلاع رسانی در حوزه های مختلف صرف می کنند و از نابرابری آموزشی ، مشقت معاش، دوران سخت تنها ماندن با بحران های سلامتی و جنگیدن برای حداقل های بقای انسانی می نویسند، گاهی برخی از آنان باید همزمان در جبهه دیگری روبروی برخی از آزارهای جنسی محل کار بایستند، مقاومت کنند، آن را پس بزنند، و اگر امکانی پیدا شد آن را فریاد بزنند.

در مواجهه با تبعیض جنسیتی به عنوان واقعیت روزمره، امر شخصی از امر جمعی جدا نیست، آزارها صرفا مسائل شخصی نیستند و متقابلا بدون حمایت جمعی راه به جایی نمی برند.

تشکل صنفی مستقل و برابری خواه باید برابری جنسیتی را در قالب فعالیت سازماندهی شده در مجامع متشکل از بدنه روزنامه نگاران در پیش بگیرد.

در غیر این صورت همراه و همدست سیاستگذاران فرهنگی و سیاسی کشور است که درحال طبیعی سازی نابرابری، ذیل عناوینی چون حفظ آبرو و … است و نمی تواند روزنامه نگار برابری خواه، آزادی خواه و مترقی را نمایندگی کند.

ما ضمن انتقاد به رویه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران نسبت به مسئله آزار جنسی اخیر باید نکاتی را یادآور شویم: انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در پاسخ به نوشته های جسته گریخته و هشدارهای در لفافه، انتشار گزارشی در شماره 116 نشریه مدیریت ارتباطات در دی ماه 98 درباره مزاحمت های جنسی برای روزنامه نگاران زن، انتشار ویدیوی راوی آنلاین درباره تجربیات تعدادی از زنان روزنامه نگار از مواجهه با این آزارها، و انتشار روایت تعدادی از زنان روزنامه نگار در جریان جنبش می تو ]مقابله با آزار جنسی در ایران[در سه ماه اخیر، فقط سکوت کرد.

عاقبت در پی بلندتر شدن صدای انتقادات، سکوتش را شکست و در روز نوزدهم آبان ماه اعلام کرد از دوماه قبل که موضوع آزار زنان روزنامه نگار به صورت مصداقی به سطح عمومی کشیده شده، کمیته ای را تشکیل داده است که هدف اصلی اش آموزش و تحدید موضوع و در صورت لزوم ارائه مشاوره های گوناگون است.

انجمن تاکید کرده بود هدف این کمیته حقیقت یابی نیست.

این درحالی است که بدنه روزنامه نگاری ضمن بی اطلاعی از وجود این کمیته که مطابق ادعای انجمن بیش از دو ماه است که تشکیل شده، از نتایج فعالیت هایش هم تا این لحظه بی خبر است.

در حالی که در مواردی افراد آزاردیده از سوی آزارگر تهدید به شکایت به دادگاه شده اند، بالاخره با دعوتی مبهم و بدون چارچوب به آزاردیده ها پیشنهاد شد حرف هایشان را با این کمیته در میان بگذارند، هرچند طبق اظهارات انجمن صنفی این کمیته هیچ مسئولیت صنفی و نهادی برای رسیدگی به این موضوع ندارد و بر همین مبنا انجمن که موظف است به موضوع آزار زنان روزنامه نگار رسیدگی کند، همانند دیگر نهادها و انجمن های فعلی از کارکرد افتاده ، به سکوت مهیب و دعوت های کدخدامنشی برای استماع بسنده و مسئولیت رسیدگی به این موضوع را از خودش سلب کرده، و همه چیز را به کمیته ای ارجاع داده است که کارش حقیقت یابی نیست.

حال آن که نشست های استماع برای حقیقت، و رسیدگی به آزارهایی که عمدتا با مناسبات شغلی در ارتباط است، ضوابط و اصولی دارد که حتی خود انجمن صنفی روزنامه نگاران اذعان کرده است مجهز به آن نیست.

ما زنان روزنامه نگار و بدنه برابری خواه رسانه ضرورتاً حق پرسش داریم:چرا انجمن از پذیرش مسئولیت حقیقت یابی در موضوع آزار جنسی شانه خالی می کند؟ و بعد هم در صورت تصمیم به برگزاری کمیته ای احتمالی، این کمیته تحقیق بر اساس چه آیین نامه ای قرار است تشکیل جلسه دهد؟ ترکیب احتمالی اعضای کمیته برچه اصولی استوار است؟ جلسات استماع چگونه برگزار می شود؟ گزارش نویسی از این جلسات چه چارچوبی دارد؟ چه محورهایی قرار است در این استماع رعایت شود؟ آیا اصل پایان مصونیت حتی برای مردان رسانه ای با شهرت بر آن حاکم است؟ چه امکانی برای بازشناسی آزاردیدگی وجود دارد؟ چشم انداز مصالحه تا کجا براساس حقوق آزاردیده ها قابل ترسیم است؟ چه ضمانت هایی برای عدم تکرار این آزارها پیش بینی شده است؟ تنها در پناه چنین اصول روشنی است که آزاردیدگان بدون نگرانی روایت خود را در کمیته استماع یا تحقیق بیان خواهند کرد و مسلماً تا اصول حاکم بر تشکیل جلسه را ندانیم، در هیچ جلسه ای شرکت نخواهیم کرد.

حداقل انتظارات ما تغییر اساسنامه های تشکل های صنفی مبتنی بر رفع تبعیض و آزار جنسی در محیط کاری مطبوعات، اختصاص سهم به زنان برابری خواه برای مدیریت های سندیکایی، تصویب پروتکل های مقابله با آزار جنسی، اجرای مکانیسم های صحت سنجی برای پروتکل های کار امن، ایجاد نظام گزارش دهی و ارزیابی عمومی از مبارزه با آزارجنسی در حوزه رسانه ها، اتخاذ رویکرد حق محوری، آزاردیده محوری بود، هرچند انجمن نشان داد هیچ اراده ای برای پاسخگویی به مطالبات ندارد.

جالب آن که کامبیز نوروزی، یکی از اعضای کمیته مذکور، در مصاحبه ای با سایت کانون زنان ایرانی به عنوان منتقد جنبش می توی ایرانی، ظاهر شد و با تشکیک در تعریف آزار جنسی و با نفی جهان شمولی حقوق بشر، بحث زنان ایرانی آزاردیده را جدا از بحث زنان جهان شمرده و شیوه روایت آزار توسط زنان ایرانی را منبطق با قواعد اخلاقی و حقوقی ندانست.

این سخنان کامبیز نوروزی در حقیقت نشان دهنده رویکرد ابتر و یکجانبه نگر انجمن صنفی است که محافظ وضع موجود و مدافع تبعیض های سیستماتیک علیه خبرنگاران زن است.

رویکردی که در شرایط فعلی چیزی جز زنهار علیه صدادارشدن آزاردیده های احتمالی در این مورد خاص یا دیگر موارد نیست.

زنهاری است علیه هر صدایی که بخواهد آرایش سکوت فعلی را تغییر بدهد یا علیه اجزای آن ندایی بلند کند.

افول انجمن صنفی روزنامه نگاران در ارتباط با مسئله مهم و بنیادینی همچون مقابله با آزار جنسی نشان دهنده بی اثرشد گی این نهاد در قبال مسئولیتی است که برای حفظ شأن انسانی زنان روزنامه نگار و پاسداشت محیط امن کاری برای آنها دارد.

بی اثرشدگی این نهاد منتج از مجموعه شرایطی است که نیروی انجمنی این نهاد را به کوشش های صرفاً اداری و بوروکراتیک برای موازنه قدرت تنزل داده است.

اگر در اینجا به موازنه قدرت اشاره داریم، بحث ما برقراری توازن قدرت میان زنان و مردان نیست.

اتفاقاً بحث ما استقرار ساختار انسانی و امن بدون کاربرد غیرمسئولانه قدرت است.

در حالی که نیروهای مورد حمایت و آشنایان انجمن بی محابا مشغول به کار گیری غیرمسئولانه قدرت اند.

این همان ساختار صلبی است که از کارفرما تا انجمن صنفی تهران را در مقابل دادخواهی زنان از طریق سلب امتیازات کاری همچون بیمه، دستمزد و پاداش و اخراج از کار و ترفندهای کدخدامنشانه بسیج می کند.

اما پس از سال ها تفرق، بخشی از جنبش زنان، یک بار دیگر با محوریت دادخواهی دور هم جمع شده اند.

در حالی که جنبش زنان همواره همراه و پشتیبان افرادی بوده است که سهمی و حقی از دادخواهی در ایران دارند، در ماه های اخیر مسئله آزارهای جنسی بار دیگر تکه های این جنبش قدرتمند را کنار یکدیگر قرار داد و تبدیل به مطالبه ای کرد که رویه های سابق حل و فصل و رسیدگی هیاتی وار به مسئله عدالت را قبول ندارد و از اجرای نیم بند آن بیش از بی عدالتی نگران است.

آزاردیده ها حق خودشان می دانند که عدالت در موردشان اجرا شود، اما چهارچوب حقوق کیفری فعلی در مورد آزارهای روایت شده امکانی برای اجرای عدالت ندارد.

ما هم قصد نداریم رویه انتقامی را در پیش بگیریم، هرچند معمولا مجموعه های مدیریتی پس از بلندشدن صدای هر اعتراضی از سوی زنان، از همین رویه ها علیه خود زنان استفاده می کنند.

در حالی که قانون کیفری این موارد را مسکوت گذاشته است، وظیفه جنبش اجتماعی و نهادهای مدنی است که برای بحران موجود راه حل منصفانه پایدار و روشنی پیدا کند.

انسداد در مسیر حقوقی فعلی ضرورت اجرای عدالت با رویه ترمیمی را محرز می کند.

ما برای مقابله با آزار به دنبال انتقام گیری از آزارگرها نیستیم.

جنبش زنان به دنبال مرگ اجتماعی هیچ انسانی نیست، نبوده و نخواهد بود.

اما دیگر نمی توانیم تداوم مصونیت آزارگر ها را تحمل کنیم.

قصد ما این است که آزارگرها بدون انکار، و بدون بسیج منابع برای خاموش کردن صدای آزاردیده ها، با تن دادن به اصول متمدنانه برابری و پاسداشت شأن انسانی زنان در محیط های رسانه ای، با پذیرش تقصیر و خطای خود و عذرخواهی، برای جبران و عدم تکرار تلاش کند.

این که ما در بحبوحه چنین ضرورتی همچنان باید اصول بنیادین را به انجمن یادآوری کنیم و تذکر بدهیم، نشان از آشفتگی حاکم بر نهادهای میانی مسئول دارد.

در مواجهه با چنین بی تفاوتی و سکوت مخربی، ما مجمعی را تشکیل داده ایم تا علاوه بر اطلاع رسانی و آموزش اعضای تحریریه ها، با مذاکره و رایزنی با مدیران رسانه ها و نیروهایی که مشتاق تقویت مسئولیت در صندلی تحریریه ها هستند، آیین نامه هایی را تدوین و به اجرا بگذاریم.

هدف این مجمع مقابله با هرگونه آزار جنسی، واسازی روابط غیرشفاف قدرت زده و سوءاستفاده گرانه، و ایجاد پیوند واقعی با بدنه اجتماعی روزنامه نگاری و فاصله گیری از گروه هایی است که جز مهر و صندلی بوروکرواسی اثر قابل شناسایی دیگری ندارند.

مشارکت و همراهی همه نیروهای رسانه ای اعم از زنان و مردان برابری خواه را در این مجمع ارج می نهیم.

اسامی اعضای اولیه مجمع:فرنگیس بیات، مریم وحیدیان، شیما شعاعی، مولود حاجی زاده، فائزه عباسی، الهه محمدی، نیلوفر حامدی، نگار انسان، خاطره کریمیان، محبوبه حسین زاده
کلید واژه ها: روزنامه نگار - روزنامه نگاران - روزنامه - انجمن صنفی روزنامه نگاران - انجمن صنفی - برابری - نگاران - نگار - مطبوعات - برابری جنسیتی - صنفی - بیانیه - جنسی - تبعیض جنسیتی - اطلاع رسانی - انجمن - دوران - سازماندهی - شخصی - گیری - علیه - رسانه ها - محل کار - مقاومت - اعتراض - آموزشی - واقعیت - فعالیت - سلامتی - تبعیض

آخرین اخبار سرویس:
بازگشت «عصر جدید» به آنتن از 5بهمن ماه

تاکید «کامل اف» بر تشویق گردشگری پس از وقفه ناشی از کرونا

زن و هنر

علم الهدی: کاهش ارزش پول به غیرت لطمه نمی زند/کاهش ارزش پول ملی برای ما یک درد و فشار اقتصادی است

این وضعیت تردد زیبنده خارگ نیست/ به مسئولان استان امید نداریم

بازتاب انتشار عکسی معنادار از ترامپ در حساب توییتری رهبر انقلاب

اعلام کاندیداتوری تتلو در انتخابات1400!

ظریف، جهانگیری و محسن هاشمی در لیست کارگزاران برای 1400

عصر جدید از هفته آینده پخش می‎شود

تاجرنیا: وزرای روحانی افرادی ناکارآمد هستند

حضور شیعیان نیجریه بر سر مزار حاج قاسم + عکس

اجمالی/ دنیا خفت دشمن ملت ایران را دید/ قدرت دفاعی مانع زیاده خواهی دشمن است

نسخه علاج مشکلات کشور، مدیریت جهادی و مکتب حاج قاسم است

سیاستگذاران نگاه ویژه به توسعه سواحل هرمزگان داشته باشند

دستگیری تروریست عامل شهادت افسر راهور در روانسر

محال است دوباره گزیده شویم/ نوشتاری از حجت الاسلام مصطفی جلالی

انتظار هر گونه خیر از رییس جمهور جدید آمریکا حماقت است

فیلم | از برگزاری سوگواره نبوی تا بزرگداشت شهدای جهاددانشگاهی

امام جمعه شهرکرد: مردم مهمترین پشتوانه کشور هستند

نسخه علاج کشور مدیریت جهادی است

تاکید امام جمعه شیراز بر فعال شدن شورای گسترش فرهنگ قرآنی

رفع مشکلات تامین آب شرب روستا های بافق تا پایان سال

مستأجر جدید کاخ سفید قابل اعتماد نیست/ ضرورت هوشیاری دولت

امید بستن برخی به آمریکای رو به افول عجیب است

مسوولان باید با تمام توان خدمتگزار مردم باشند

هاشمی، ظریف و جهانگیری گزینه های کارگزاران

دنیا خفت دشمن ملت ایران را دید/ قدرت دفاعی مانع زیاده خواهی دشمن است

هم رسانی صاحبان ایده و سرمایه در سکوی پرتاب یزد

تاکید سرلشکر سلامی بر تقویت اقدامات سپاه و بسیج برای غلبه بر کرونا در مازندران

خط حزب الله با عنوان «سیلی به دشمن در آن سوی مرز» منتشر شد

برخی مدیران در اشتغال جوانان بومی در پارس جنوبی جفا می کنند

علم الهدی: کاهش ارزش پول به غیرت لطمه نمی زند/کاهش ارزش پول ملی برای ما یک درد و فشار اقتصادی است

دیدار مردمی رییس کل دادگستری استان هرمزگان با 76 نفر از شهروندان

هویت ولایی جامعه ایران برای دشمن قابل استحاله نیست

عضو حزب کارگزاران: هاشمی، ظریف و جهانگیری گزینه های نهایی کارگزاران

پیروزی انقلاب اسلامی تحقق وعده الهی را معنا کرد

بازگشت به برجام از مسیر قانون میسر خواهد بود

پلمب 18 مغازه غیربهداشتی

مسئولین برای تامین کالاهای اساسی مردم پارس آباد اقدام کنند

تاکید فرمانده کل سپاه بر تمرکز ظرفیت های طرح «شهید سلیمانی» در استان مازندران

قطع نگاه به غرب در دستور کار مسئولان باشد

امید بستن برخی به آمریکای رو به افول عجیب است

اصرار برای بازگرداندن آمریکا به میز مذاکره پذیرفتنی نیست

نیروهای مسلح ایران، تامین کننده آرامش همسایگان هستند

خارج شدن مازندران از وضعیت قرمز

صید غیرمجاز سفره معیشت صیادان را با تهدید روبرو کرده است/ پرورش ماهی در قفس یک ظرفیت وسیع در توسعه مکران

امام جمعه بروجرد: پشتوانه عظیم بازار سرمایه اعتماد مردم است

رژه منظم ارتش چین + عکس

مجلس برای رونق تولید چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟

ایران جزو قدرت های برتر پهپادی دنیا است/تا قلب اسراییل زیر برد موشک های ایران قرار دارد

تأکید سرلشکر سلامی برای تقویت اقدامات سپاه و بسیج برای غلبه بر شرایط کرونایی مازندران

خط حزب الله منتشر شد

اولین تصویر از ترامپ در ویلای فلوریدا + عکس

امام جمعه دماوند: معیشت پایدار منوط به داشتن امنیت مستدام است

امام جمعه کرمانشاه: نیروهای مسلح ایران تامین کننده آرامش همسایگان هستند

امام جمعه مشهد: هویت ما به رشد علمی وابسته است

رزمایش دفاعی ایران هشداری برای دشمنان اسلام است

آمریکا در هر شرایطی تحریم کننده و سنگ انداز است

فرهنگ صحیح استفاده از آب در جامعه متحول شود

جدیدترین رنگ بندی کرونایی در استان کرمانشاه اعلام شد

اصلاح و افزایش شاخص های بودجه ای دانشگاه فنی حرفه ای

تضعیف دستاوردهای انقلاب خیانت به خون مقدس شهدا است

حجت الاسلام نوفرستی: نسخه علاج کشور، برجام نیست

مجلس از تمام ابزارهای قانونی برای برخورد با تخلفات در روند واگذاری ها استفاده می کند

کمیته دائم خواهران در بعثه مقام معظم رهبری تشکیل می شود

عکس | باور کنید این چهره متین ستوده است

علم الهدی: کاهش ارزش پول ملی نمی تواند به هویت جامعه ولایی ما ضربه بزند

ناکامی عقاب در شکار خانواده مارموت ها

خط حزب الله 272 | سیلی به دشمن در آن سوی مرز

پوستر معنادار سایت رهبری پس از خروج ترامپ از کاخ سفید | انتقام حتمی است

لزوم تلاش برای دست یابی به واکسن کرونا در داخل کشور

حال جسمی 21 ایرانی داریافت کننده واکسن کرونا

جزییات سفر نظارتی جمعی از نمایندگان به رفسنجان

آمریکا از درون متلاشی شده است/ایران نیازی به مذاکره ندارد

تاکید سرلشکر سلامی برای تقویت اقدامات سپاه و بسیج برای غلبه بر شرایط کرونا در مازندران

شناسایی و دستگیری عاملان سوء قصد در قشم باید تسریع شود

خط حزب الله با عنوان «سیلی به دشمن در آن سوی مرز» منتشر شد

تاکید سرلشکر سلامی برای تقویت اقدامات سپاه و بسیج برای غلبه بر شرایط کرونایی مازندران

نخستین کنگره زنان شهیده و آزاده کهگیلویه وبویراحمد برگزار می شود

عصر جدیدی ها می آیند + جزییات و فیلم

استاندار کرمان از نخستین بیمارستان صنعت کشور بازدید کرد

افول آمریکا به واقعیت تبدیل شده است

از کار غیر قانونی حمایت نمی کنم/تا زمانی هستم هیچ سرمایه گذاری پشت در بروکراسی اداری نمی ماند

تاکید فرمانده سپاه به تقویت اقدامات سپاه و بسیج برای غلبه بر کرونا در مازندران

امام جمعه کاشان: ایران هیچ نیازی به مذاکره ندارد

امام جمعه مهاباد: رزمایش نظامی ایران اقتدار آن را به رخ جهانیان کشید

اینکه دولت ضمانتی بدهد و عمل نکند از نظر شرعی درست نیست

کاهش ارزش پول ملی نمی تواند به هویت جامعه ضربه بزند

خروج مازندران از وضعیت قرمز

رهبر انقلاب: انتقام از ترامپ حتمی است

بازدید هشت ساعته مدیرکل زندان های استان تهران از ندامتگاه قزلحصار

کرمان باید به استان بدون بیکار تبدیل شود

ماجرای لباس بنفش خانم ها در تحلیف بایدن چه بود؟

صداوسیما از وقوع موارد دور از منطق و اخلاق در برنامه ها پیشگیری کند

هاشمی، ظریف و جهانگیری گزینه های کارگزاران

پیروزی انقلاب اسلامی تحقق وعده الهی را معنا کرد

نباید برای رفع تحریم ها و مشکلات به دشمن امید بست

امام جمعه موقت دامغان: رزمایش های دفاعی توان ایران را به رخ جهان کشید

سقف پاداش بازنشستگی 475میلیون شد

مسئولان، عدالت خواهان را تشویق کنند نه سرکوب

بیانیه روزنامه نگاران زن نسبت به موضع گیری انجمن صنفی علیه آزار در مطبوعات

بیانیه روزنامه نگاران زن نسبت به موضع گیری انجمن صنفی علیه آزار در مطبوعات