مطالب مرتبط:
فروش سیمان های تاریخ مصرف گذشته در هرمزگان
کتاب روان شناسی و آموزش کودکان با نیازهای ویژه منتشر شد
دستور آل سعود برای تخریب مسجد شیعیان در قطیف
نساجی مازندران با یک گل نفت مسجد سلیمان را برد
جنگ و صلح و 4 کتاب دیگر تجدید چاپ شدند
-135 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 21:502020-12-01سياسي

10 نکته درباره کتاب «مسجد رهبر؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت»


کتاب «مسجد رهبر» یک کتاب الگوی کار فرهنگی و اجتماعی تبلیغی و قرآنی و تربیتی و مبارزاتی و جهادی است و هرکس از فعالان و کنشگران در این حوزه ها می توانند از آن استفاده کنند.

- کتاب مسجد رهبر یک کتاب الگوی کار فرهنگی و اجتماعی تبلیغی و قرآنی و تربیتی و مبارزاتی و جهادی است و هرکس از فعالان و کنشگران در این حوزه ها می توانند از آن استفاده کنند.

یاسر عسگری: کتاب مسجد رهبر؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت مشهد گزارشی تاریخی پژوهشی است از سوابق و فعالیت های بانیان و امام جماعت مسجد کرامت (آیت الله سید علی خامنه ای) در دهه 1350.

1.

شاید مسجد کرامت برای فعالان فرهنگی مسجدی چندان آشنا نباشد (البته برای غیرمشهدی ها) ولی این مسجد همان مسجدی است که سلسله جلسات مهم تفسیر قرآن و سیره سیاسی معصومین (ع) آیت الله سید علی خامنه ای (رهبر معظم انقلاب) در آنجا ایراد شده است؛ پایگاه اصلی فعالیت های ایشان در پیش از انقلاب و پایگاه اصلی فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در منطقه خراسان.

این پایگاه و مسجد چه ویژگی هایی داشته است و بانیان و مخاطبانش چه کسانی بوده اند و چرا و چگونه این مسجد محل ایراد جلسات نواندیشی دینی قرآنی و تحلیل سیره معصومین (ع) و شرح و تفسیر امروزین اجتماعی و سیاسی قرآن و احادیث شده است؟ به این سؤالات در کتاب مسجد رهبر به درستی و جامعیت پاسخ داده شده است.

بار سخن از پژوهشی است که درباره فعالیت های این مسجد (و در واقع پایگاه اصلی انقلاب اسلامی در خراسان)2.

مخاطب با مطالعه این کتاب در می یابد که رویکرد آیت الله خامنه ای در این مسجد پایه گذاری مبانی نظری و اقدامات عملی برای ایجاد جامعه و نظام قرآنی و احیای تمدن قرآنی است؛ یعنی کلان پروژه فکری رهبر معظم انقلاب.

یکی از مدیران این پروژه می گفت: با خواندن این کتاب، قدر و قدرت آقا (آیت الله خامنه ای) و فاصله معناداری شأن با باقی مصلحان اجتماعی، عیان و آشکار می شود.

لذا می توان این کتاب و شخصیت رهبری در دوران جوانی و میان سالی را از این منظر نیز بررسی کرد.

این کتاب نشان می دهد یک سری از ایده هایی که رهبر انقلاب در دوره رهبری خودشان اجرا کرده اند پیش تر در ایام حضور و فعالیت در مسجد کرامت به صورت محدود نیز اجرا و پیاده کرده اند به تعبیری دیگر، فعالیت های این مسجد یک نمونه کوچک یا مینیاتوری از فعالیت های آیت الله خامنه ای در دوره رهبری و زعامت ایشان است (البته نمونه نه چندان کامل و مینیاتوری با بخش هایی غیرمکشوف).

3.

این کتاب به همه فعالان و مبلغان و دغدغه مندان مذهبی و متدین و مکتبی، الگوی مسجدمحوری را نشان می دهد.

چه بسا افراد اندیشورانی از مسجدمحوری سخن گفته اند، اما چون آن عمق و باور واقعی را نداشتند و باعث شد این ایده راهگشا، لقلقه زبان و محل جذب بودجه مراکز و عده ای شود و حق آن به درستی ادا نشود.

مطالعه این کتاب حداقل نشان می دهد که آیت الله سید علی خامنه ای، از دوره جوانی تاکنون، از طراحان و مجریان و سیاستگذاران مسجدمحوری است.

4.

کتاب مسجد رهبر ، اهمیت مسجد و بانیان و هیئت امنا و واقفان و امام جماعت و رویکردهای کلان مساجد را نشان می دهد.

به ما می فهماند همان اندازه که ساخت و ساز و ایجاد و وقف بناهای مذهبی و عمومی مهم است اداره آن هم مهم و حیاتی است که بسا ساختمان ها و بناهای بزرگ و ارزنده ای را در شهرها و روستاها و حتی خارج از کشور ساختند ولی دست اهلش نسپردند و آن فرصت ها و ظرفیت ها از دست رفت.

می گوید با تفکرات اسلامی هم می شود محله و منطقه را اداره کرد و در بهبود معیشت مردم منطقه مؤثر واقع شد، مخاطبان و همراهان و مأمومین و خصوصاً جوانان و نوجوانان و خانواده ها را رشد داد و مهمتر از همه اینکه اصلاح فکر و اندیشه، زیربنای هر نوع مبارزه و فعالیت و تحول فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است.

5.

در این کتاب علاوه بر رونمایی از چهره و اندیشه های آیت الله خامنه ای در اوایل دوره میانسالی، نیت و کار چند شخصیت متدین و دغدغه مند مشخص می شود.

مرحوم سید محمود کرامت، مرحوم عبدالرضا غنیان و حاج حیدر رحیم پور (پدر استاد حسن رحیم پور ازغدی).

خصوصاً مرحوم غنیان که می تواند برای همه فعالان مسجدی و بازاری ما الگو باشد.

مرحوم غنیان با اینکه غیرحوزوی است ولی فرد دین باور و مخلص و زیرکی است.

(امیدواریم که در آینده از این مرحوم بیشتر بخوانیم یا خاطرات او و دیگران درباره او نیز منتشر شود.

)در این کتاب دقت نظرهای آیت الله خامنه ای و حتی مرحوم غنیان و حاج حیدر رحیم پور به خوبی آشکار است و می تواند سرمشق فعالان فرهنگی و فکری و اجتماعی و مسجدی ها باشد.

این کتاب برکات کار جمعی و مشورت های متعدد بانیان و تعاملات گسترده آنها را نیز نشان می دهد.

6.

یکی از مسائلی که مطالعه این کتاب تجربه مسجد کرامت و امام جماعت انقلابی وقت (رهبر کنونی انقلاب اسلامی) را برای فعالان امروزی دو چندان می کند تشابه برخی فضاهای آن دوره و این زمانه است.

گروه های متعدد مذهبی و اسلامگرا و غیراسلامگرا با رویکردهای مختلف در شهر فعال بودند.

مشهد آن دوره شهری بود که از یکسو مخالفان متحجّر نهضت اسلامی فعالیت گسترده داشتند و تعصب و تحجّر در این شهر بیداد می کرد.

منتقدان فلسفه اسلامی بر حوزه علمیه و فضاهای مذهبی شهر و منطقه غلبه داشتند.

پایگاه جریان روشنفکری و نواندیشی دینی مرحوم استاد محمدتقی شریعتی و دکتر علی شریعتی بود.

ده ها مدرسه تربیتی پسرانه و دخترانه مانند مدارس حاجی عابدپور و مکتب نرجس و جامعه تعلیمات اسلامی و… فعالیت داشتند و از سویی دیگر رهبران برخی گروه های مارکسیست و التقاطی نیز از این شهر برمی خاستند و جوانان این شهر (هم دانشگاهی و حتی طلاب) را به سوی خود می کشیدند.

مشهد یکی از پایگاه های اصلی گروه های چریکی و مسلّحانه و از جمله سازمان مجاهدین خلق بود.

همچنین پایگاه جدی شاه دوستانِ مذهبی و مروّجانِ اندیشه شاه شیعه است و حامیان طاغوت و در کنار همه آنها حضور پررنگ ساواک در همه ادارات و ارگان ها حتی آستان قدس رضوی و… خلاصه اینکه در این شهر با این تنوع و گستردگی فعالیت ها، مسجدی مطرح می شود با امام جماعتی جوان و انقلابی، که نه متحجّر و تحت تأثیر سیطره و نفوذ آنهاست و نه در دام تجدّد و التقاط می افتد.

اگرچه از بین هر کدام از این طیف ها، نیز برخی متدینان و مُنصفانِ هر گروه را به مسجد کرامت جذب می کند و راه سومی در میانه سنّت و تجدد، میانه تحجر و التقاط، پیش روی مخاطبان می نهد و در میانه سازش و سکوت و مبارزه مسلّحانه بی مهابا و خشن، درصدد تربیت نیروی انقلابی اصیل است.

فعالیت های امام مسجدی که به قول استاد شهید مطهری (آن هم در اسناد ساواک، ص 500 همین کتاب) سید علی خامنه ای از نمونه [های] ارزنده ای است که برای آینده موجب امیدواری است و در این مدت کوتاه در مشهد، کارهای پُرثمری انجام داده که یکی از آنها جمع کردن جوانان روشنفکر و بیدار بوده.

7.

این کتاب برای اهالی فکر و اندیشه و مخاطبان دقیق النظر هم جذاب و مفید است از تتبّعات فراوان و تنوع راویان و صحّت سنجی روایت ها گرفته تا برخی مباحث نظری و فکری محور اصلی مسجد یعنی آیت الله خامنه ای.

قطعاً جامعیت تحقیق و وقت گذاشتن محققان برای این کار، از مهمترین نقاط قوت این کتاب است.

اگرچه در مقدمه آمده که برخی از فعالان و همراهان مسجد در ثبت و ضبط خاطرات همراهی نکرده اند و یک سری شخصیت های کلیدی مطلع، درگذشته اند و طبیعی است برخی از ابعاد فعالیت ها و رویکردها و خاطرات درباره مسجد و امام جماعت آن ناگفته مانده است ولی با این حال، کتاب در نوع خود کم نظیر و به واقع بی نظیر است.

استفاده از منابع متعدد و مصاحبه های متنوع و مهمتر از آن، راستی آزمایی نظرات و خاطرات راویان این کار را از بقیه کارهای مشابه تاریخ شفاهی متمایز کرده است و نشان می دهد که اگر قرار است کار پژوهشی و جدی تجربه نگاری یا خاطرات شفاهی گروهی انجام شود باید اینگونه تحقیق شود و به نظر و روایت یکی دو راوی بسنده نشود و روایت های متضاد و غیرهمسو نیز بررسی شود.

امیدوارم از این نظر کتاب برای محققان تاریخی جذاب و راهگشا باشد.

8.

در این کتاب گزارشی پژوهشی با حدود 70 نفر مصاحبه شده است.

این پژوهش از سال 1389 آغاز و در پاییز 1399 منتشر شده است.

راویان که الان در سطوح مختلف و شرایط متنوعی هستند از آقای اکبرزاده (مداح و نویسنده انقلابی) و حاج احمد امیدفر (رییس صنف چلوکبابی های مشهد) و رضا توکلی توتونچی (عطار مشهدی) گرفته تا حجج اسلام عبدالرضا ایزدپناه، دکتر حمید پارسانیا و محمدعلی مهدوی راد (از فعالان فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) تا حاجیه خانم کبری ثابتی و سید اقدس حسینیان (زنان خانه دار و انقلابی مشهدی) و حاج حیدر رحیم پور و سید محمدعلی ابطحی و عباس سلیمی نمین و رضا احدیان (از فعالان و منتقدان سیاسی مشهدی).

9.

این کتاب در یک کلام، الگوی مسجد تراز انقلاب اسلامی را به همگان معرفی می کند.

الگویی که صرفاً در فضای نظر نیست و ناظر به عرصه میدانی است.

چه در عرصه مبارزه فکری با خرافات و اشتباهات و انحرافات عقیدتی، چه در عرصه مبارزه با جهل و بیسوادی، چه در عرصه خدمت رسانی و حل مشکلات مأمومین و مردم منطقه، چه در عرصه سیاست ورزی و مبارزات انقلابی، چه در عرصه فعالیت های جهادی و کمک به همنوعان و هموطنان (میدان همدلی و مواسات).

این کتاب به تعبیر یکی از دوستان دانشگاهی ما، الگوی حکمرانی محلی مسجدمحور به شیوه آیت الله خامنه ای است.

کتاب مسجد رهبر یک کتاب الگوی کار فرهنگی و اجتماعی تبلیغی و قرآنی و تربیتی و مبارزاتی و جهادی است و هرکس از فعالان و کنشگران در این حوزه ها می توانند از آن استفاده کنند و می تواند پایه تحقیقات و مقالات متعدد دانش پژوهان و محققان علوم انسانی نیز شود.

10.

مسجد رهبر نشان می دهد اگر قرار است کاری در حوزه تجربه نگاری (مرتبط با گفتمان انقلاب و امام رهبری) انجام شود باید تراز و اهمیت کار هم دیده شود.

پیش تر در زمینه تجربه نگاری مساجد، کتاب دین؛ تاریخ شفاهی مسجد جزایری اهواز (انتشارات سوره مهر) و مناره: تاریخ شفاهی مسجد میانچال و بزرگداشت آیت الله مدنی کاشانی (دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی) و کارهای مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره مسجد هدایت و مسجد جلیلی و… را داشتیم که این کتاب چند گام بنیادی، تحقیقات و شیوه کار در این حوزه را ارتقا داده است و توقعات مخاطبان و مسئولان و سیاستگذاران فرهنگی و مسجدی را در کارهای آتی بالا برده است.

امیدوارم این کتاب توسط فعالان فرهنگی و مسجدی و بسیجی و خصوصاً متولیان و سیاست گذاران تربیتی و فرهنگی و مسجدی دیده و پسندیده شود با حمایت از این کتاب کارهای حوزه تاریخ شفاهی و تجربه نگاری گفتمان انقلاب اسلامی باعث رشد و ارتقا و گسترش فعالیت ها در این حوزه شوند و باعث تولید علم بومی و اصلاح حکمرانی و سیاستگذاری ها در این حوزه ها شوند.

واحد تاریخ شفاهی دفتر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، پس از 10 سال تحقیق کتاب فاخری را منتشر کرده اند و دفتر و ناشر در دیده شدن و توزیع مناسب این کتاب نقش آفرین هستند ولی همت دیگر فعالان و دغدغه مندان انقلاب و مبلغان و مروجان کتاب و رسانه ها را می طلبد که با نقد و بررسی یا معرفی و ترویج کتاب، این نهال نوپا را تقویت و حمایت کنند.

امیدوارم این کتاب باعث ایجاد موج جریان تجربه نگاری های پژوهشی عمیق و جامع نه سطحی و شعاری و گزارش پُرکُنی و رفع تکلیفی باشد تا هر وقت از طرح هایی مثل مسجدمحوری صحبت می شود منظور از مسجد، مسجدمحوری، هیأت امنا، امام جماعت، فعالیت های مسجد، برنامه های مسجد و… روشن شود.


کلید واژه ها: آیت الله سید علی خامنه ای - مسجد - مسجد کرامت - سید علی خامنه ای - کتاب - علی خامنه ای - آیت الله سید - تاریخ شفاهی - رهبر - کرامت - کار فرهنگی - فرهنگی - فعالان - آیت الله - خامنه ای - تاریخ - اجتماعی - استفاده - سید علی - قرآن - خامنه - مسجدی - قرآنی - تفسیر قرآن - امام جماعت - مشهد - حوزه - الله - پژوهشی - بانیان

آخرین اخبار سرویس:
نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی تیر هدایت بر قلب فتنه بود

نیروهای مسلح کشورمان در یک هماهنگی بی سابقه به سر می برند

نظر علم الهدی درباره کاهش ارزش پول ملی

امام جمعه رشت: آمدن و رفتن سردمداران آمریکا ما را خوشحال نمی کند

حکومت نظامی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری نشان از افول آمریکا است

نمازی: هاشمی، ظریف و جهانگیری گزینه های نهایی کارگزاران /حجاریان اظهارات خود را اصلاح کند

ایران جزو قدرت های پهپادی برتر دنیا است

دولت انقلابی مجاهد پای کار، راهکار حل مشکلات است/ با حرف و دستورالعمل مشکلی رفع نمی شود

برگزار نشدن نماز جمعه در مازندران

نماینده مجلس:تنظیم ساختار بودجه 1400 بر مبنای پیشی گرفتن حقوق بر تورم است

تاکید سردار سلامی بر تقویت اقدامات سپاه در غلبه بر شرایط کرونایی مازندران

بحران مشروعیت آمریکا به دست ترامپ رقم خورد

نظر علم الهدی درباره کاهش ارزش پول ملی ایران

اعتباری به تعهدات کشورهای دیگر وجود ندارد/ آمادگی نیروهای مسلح پیام رزمایش موشکی بود

بودجه پیشنهادی 1400 شهرداری تهران یکشنبه تقدیم شورا می شود

بازدید استاندار کرمان و هیئت همراه از منطقه گل گهر

طرح استیضاح جو بایدن ارائه شد

سخنان موهن مهمان تلویزیون غیراخلاقی، غیرمنصفانه و خلاف رویه رهبری بود | بیانیه شبکه چهار در نقد توهین به رییس جمهوری

امام جمعه زاهدان: پیروزی انقلاب اسلامی تحقق وعده الهی را معنا کرد

بازگشت به برجام از مسیری که رهبری فرمودند دنبال شود/مسؤولان قدردان جایگاه و مردم قم باشند

تاکید سردار سلامی بر تقویت اقدامات سپاه و بسیج در غلبه بر شرایط کرونایی مازندران

5 بهمن؛ حناچی برای ارائه لایحه بودجه 1400 شهرداری به شورای شهر می رود

آیت الله اعرافی: هیچ مسئولی حق اهانت به مردم شریف قم را ندارد/ دولت مردان به مذاکره با آمریکا دل نسپارند

لارگانی: واعظی خود متهم به مداخله در بورس است

علم الهدی: کاهش ارزش پول ملی نمی تواند به هویت جامعه ولایی ما ضربه بزند

دستور فوری رییس سازمان بهزیستی برای کمک به افراد بی سرپناه

شهرداری پیاده رو فروشی نمی کند

گزارش تاریخی| مهندس بازرگان و چرخش از لیبرالیسم به سمت رادیکالیسم

کاهش ارزش پول ملی نمی تواند به هویت جامعه ولایی ما ضربه بزند

وقتی صدا سیما برای «من وتو» محتوا تولید می کند!/ بوی پیاز در یک مصاحبه تلویزیونی!

زینب سلیمانی: ترامپ مثل کسی شده که از ترس دشمنانش در خوف به سر می برد

وقتی «آذری» در سیلاب غرق می شد

هم افزایی نهادهای فرهنگی در چهل و دومین سالگرد انقلاب

چرا احمدی نژاد بعد از فوت آیت الله مصباح پیام تسلیت منتشر نکرد؟!

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه، انتساب فرد هتاک به رییس جمهوری را تکذیب کرد

مسئولان باید از هم اکنون تمرکز خود را به بودجه 1400 داشته باشند

آیت الله علم الهدی: امریکایی ها واکسن مطمئن در اختیار ما قرار نمی دهند/ هویت ملی ما وابسته به ارزش پول ملی نیست

پاسخ تند واعظی به صادق خرازی: برای روی کار آمدن روحانی چه کردی!

جزییات سفر نظارتی جمعی از نمایندگان به رفسنجان

قانون گذار ارشد جمهوری خواه: ترامپ عامل تحریک حمله به کنگره نبود

دولت به ضمانتی که در بورس داد، عمل نکرد

برنامه های بنیاد شهید کردستان در دهه فجر اعلام شد

پیام توییتری دختر شهید قاسم سلیمانی به ترامپ: همانند شخصی شدی که از ترس دشمنانش در خوف به سر می برد | ظریف بازنشر کرد

روایت تلخ و شیرین راه اندازی یک کسب و کار جدید

بازگشت آمریکا به برجام خطرآفرین است/داعش دست پرورده آمریکا است

کنایه حسین کمالی به اصلاح انتخابات در مجلس؛ لباسی دوخته اند که تنها به تن چند نفر می خورد

فشار گرانی بر شانه قشر محروم جامعه سنگینی می کند

امام جمعه موقت سمنان: دستاوردهای سفر رییس قوه قضاییه جدی پیگیری شود

خضریان مصوبات سفر نظارتی نمایندگان به رفسنجان را تشریح کرد

ارائه اعتبار 200 میلیونی به برندگان دانش آموزی ششمین دوره الکامپ استارز

وقتی مهمان مشهور برنامه زنده تلویزیون را ترک کرد!

کنایه حسین کمالی اصلاح انتخابات در مجلس؛ لباسی دوخته اند که تنها به تن چند نفر می خورد

خروج مازندران از وضعیت قرمز

بخش مهمی از امنیت اقتصادی در گرو امنیت نظامی و دفاعی است

بیانیه شبکه چهار برای حواشی مهمان برنامه زاویه

عده ای وطن فروش درصدد ترویج فرهنگ «نمی توانیم» هستند

سیاست جمهوری اسلامی در برابر آمریکای جنایتکار کاملاً روشن است

فعالیت معدن بوکسیت موجب اختلال زیست محیطی در شاهوار شده است

جاده چرام به باشت جاده مرگ شهرستان شده است

انتقاد تند واعظی از اصلاح طلبان

امکان انتقال سهام عدالت متوفی به وراث

جزییات اولین فاز کارآزمایی بالینی واکسن «رازی کو پارس»؛ دومین واکسن ایرانی از 10 بهمن وارد فاز آزمایش انسانی می شود

راه اندازی کمیته دائمی خواهران در بعثه مقام معظم رهبری

یک هزار جهیزیه به نوعروسان نیازمند دیواندره ای اهدا می شود

ارز 4200 تومانی غیر از رانت نتیجه دیگری ندارد

بیابان زایی؛ نتیجه انتقال آب بین حوضه ای

کاهش ارزش پول ملی نمی تواند به هویت جامعه ولایی ما ضربه بزند

امضای دو قرارداد برای تأمین و تحویل 10 فروند شناور راهنمابر

بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی آغاز به کار کرد

تشریح آخرین وضعیت درمانی مهرداد میناوند از زبان رییس بیمارستان لاله

بیانیه شبکه چهار سیما در خصوص اهانت به روحانی

یدک کشان آمریکا خواستار ورود واکسن آمریکایی هستند/رابطه رزمایش دریایی ایران و ثابت در منطقه

رهبر جمهوری خواهان سنای آمریکا به دنبال تعویق محاکمه ترامپ

خواری و ذلت آمریکایی نمایان شد

آخرین وضعیت سلامت 21 تزریق کننده واکسن ایرانی کرونا

وضعیت سلامت 21 تزریق کننده واکسن ایرانی کرونا / زمان اتمام فاز اول آزمایش انسانی

انتقاد از بازگشایی های زودهنگام و شتابزده/ احتمالا پیک چهارم بسیار شدیدتر از قبلی ها است

آیت الله سبزواری از پیشگامان مبارزات علیه رژیم طاغوت بود

توضیحاتی درباره صدور حکم بازداشت ترامپ در عراق

33 میلیون سقف حقوق در سال 1400 / مالیات 90 درصد کارکنان دولت بین 10 تا 15 درصد شد

جمهوری اسلامی ایران در برجام صداقت خود را به دنیا نشان داد

زنده نگه داشتن یاد شهدا بر عهده آحاد ملت است

اتمام پروژه های نیمه تمام آب رسانی در شاهرود مطالبه جدی مردم است

امام جمعه قم: مسئولان به مذاکره آمریکا دل نبندند/ مسئولان سخنان سخیف و نابجا متوجه قم نکنند

شکار کردن شیر و حمله شیرهای گرسنه

توقف سفر بدون ویزای ایرانی ها به مالزی به دلیل شرایط کرونایی

اتهام آذری جهرمی فقط فیلتر نکردن اینستاگرام نیست

شفافیت در فرایند برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب/امکان مراجعه حضوری به مرکز پاسخگویی نمایشگاه

تولید واکسن کرونای ایرانی در شرایط تحریم دستاورد بزرگی است

گستره ابزارهای ارزیابی جهاددانشگاهی گسترش می یابد

ادامه حملات سازمان یافته علیه اسلام در فرانسه

هدیه 500 تومانی رهبری بخاطر قرآن نخواندن!

کمیته دائمی خواهران در بعثه مقام معظم رهبری راه اندازی می شود

700 میلیارد ریال برای حل مشکلات قضایی استان سمنان اختصاص یافت

مدیر جدید مدرسه علمیه صادقیه خرم آباد معرفی شد

جزییات طرح اصلاح قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری

وقتی صداوسیما برای «من وتو» محتوا می سازد!

تنظیم ساختار بودجه 1400 بر مبنای پیشی گرفتن حقوق بر تورم است/ سفره کوچک کارگران را بر مبنای تورم بچینید

ورود قوه قضاییه به بررسی صلاحیت شورا ها به ضد فساد شدن آن ها کمک می کند

مانور پهبادی ایران در کویر سمنان، نمایش اقتدار و توان

10 نکته درباره کتاب «مسجد رهبر؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت»

10 نکته درباره کتاب «مسجد رهبر؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت»