مطالب مرتبط:
فروش سیمان های تاریخ مصرف گذشته در هرمزگان
کتاب روان شناسی و آموزش کودکان با نیازهای ویژه منتشر شد
دستور آل سعود برای تخریب مسجد شیعیان در قطیف
نساجی مازندران با یک گل نفت مسجد سلیمان را برد
جنگ و صلح و 4 کتاب دیگر تجدید چاپ شدند
-135 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 21:502020-12-01سياسي

10 نکته درباره کتاب «مسجد رهبر؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت»


کتاب «مسجد رهبر» یک کتاب الگوی کار فرهنگی و اجتماعی تبلیغی و قرآنی و تربیتی و مبارزاتی و جهادی است و هرکس از فعالان و کنشگران در این حوزه ها می توانند از آن استفاده کنند.

- کتاب مسجد رهبر یک کتاب الگوی کار فرهنگی و اجتماعی تبلیغی و قرآنی و تربیتی و مبارزاتی و جهادی است و هرکس از فعالان و کنشگران در این حوزه ها می توانند از آن استفاده کنند.

یاسر عسگری: کتاب مسجد رهبر؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت مشهد گزارشی تاریخی پژوهشی است از سوابق و فعالیت های بانیان و امام جماعت مسجد کرامت (آیت الله سید علی خامنه ای) در دهه 1350.

1.

شاید مسجد کرامت برای فعالان فرهنگی مسجدی چندان آشنا نباشد (البته برای غیرمشهدی ها) ولی این مسجد همان مسجدی است که سلسله جلسات مهم تفسیر قرآن و سیره سیاسی معصومین (ع) آیت الله سید علی خامنه ای (رهبر معظم انقلاب) در آنجا ایراد شده است؛ پایگاه اصلی فعالیت های ایشان در پیش از انقلاب و پایگاه اصلی فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در منطقه خراسان.

این پایگاه و مسجد چه ویژگی هایی داشته است و بانیان و مخاطبانش چه کسانی بوده اند و چرا و چگونه این مسجد محل ایراد جلسات نواندیشی دینی قرآنی و تحلیل سیره معصومین (ع) و شرح و تفسیر امروزین اجتماعی و سیاسی قرآن و احادیث شده است؟ به این سؤالات در کتاب مسجد رهبر به درستی و جامعیت پاسخ داده شده است.

بار سخن از پژوهشی است که درباره فعالیت های این مسجد (و در واقع پایگاه اصلی انقلاب اسلامی در خراسان)2.

مخاطب با مطالعه این کتاب در می یابد که رویکرد آیت الله خامنه ای در این مسجد پایه گذاری مبانی نظری و اقدامات عملی برای ایجاد جامعه و نظام قرآنی و احیای تمدن قرآنی است؛ یعنی کلان پروژه فکری رهبر معظم انقلاب.

یکی از مدیران این پروژه می گفت: با خواندن این کتاب، قدر و قدرت آقا (آیت الله خامنه ای) و فاصله معناداری شأن با باقی مصلحان اجتماعی، عیان و آشکار می شود.

لذا می توان این کتاب و شخصیت رهبری در دوران جوانی و میان سالی را از این منظر نیز بررسی کرد.

این کتاب نشان می دهد یک سری از ایده هایی که رهبر انقلاب در دوره رهبری خودشان اجرا کرده اند پیش تر در ایام حضور و فعالیت در مسجد کرامت به صورت محدود نیز اجرا و پیاده کرده اند به تعبیری دیگر، فعالیت های این مسجد یک نمونه کوچک یا مینیاتوری از فعالیت های آیت الله خامنه ای در دوره رهبری و زعامت ایشان است (البته نمونه نه چندان کامل و مینیاتوری با بخش هایی غیرمکشوف).

3.

این کتاب به همه فعالان و مبلغان و دغدغه مندان مذهبی و متدین و مکتبی، الگوی مسجدمحوری را نشان می دهد.

چه بسا افراد اندیشورانی از مسجدمحوری سخن گفته اند، اما چون آن عمق و باور واقعی را نداشتند و باعث شد این ایده راهگشا، لقلقه زبان و محل جذب بودجه مراکز و عده ای شود و حق آن به درستی ادا نشود.

مطالعه این کتاب حداقل نشان می دهد که آیت الله سید علی خامنه ای، از دوره جوانی تاکنون، از طراحان و مجریان و سیاستگذاران مسجدمحوری است.

4.

کتاب مسجد رهبر ، اهمیت مسجد و بانیان و هیئت امنا و واقفان و امام جماعت و رویکردهای کلان مساجد را نشان می دهد.

به ما می فهماند همان اندازه که ساخت و ساز و ایجاد و وقف بناهای مذهبی و عمومی مهم است اداره آن هم مهم و حیاتی است که بسا ساختمان ها و بناهای بزرگ و ارزنده ای را در شهرها و روستاها و حتی خارج از کشور ساختند ولی دست اهلش نسپردند و آن فرصت ها و ظرفیت ها از دست رفت.

می گوید با تفکرات اسلامی هم می شود محله و منطقه را اداره کرد و در بهبود معیشت مردم منطقه مؤثر واقع شد، مخاطبان و همراهان و مأمومین و خصوصاً جوانان و نوجوانان و خانواده ها را رشد داد و مهمتر از همه اینکه اصلاح فکر و اندیشه، زیربنای هر نوع مبارزه و فعالیت و تحول فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است.

5.

در این کتاب علاوه بر رونمایی از چهره و اندیشه های آیت الله خامنه ای در اوایل دوره میانسالی، نیت و کار چند شخصیت متدین و دغدغه مند مشخص می شود.

مرحوم سید محمود کرامت، مرحوم عبدالرضا غنیان و حاج حیدر رحیم پور (پدر استاد حسن رحیم پور ازغدی).

خصوصاً مرحوم غنیان که می تواند برای همه فعالان مسجدی و بازاری ما الگو باشد.

مرحوم غنیان با اینکه غیرحوزوی است ولی فرد دین باور و مخلص و زیرکی است.

(امیدواریم که در آینده از این مرحوم بیشتر بخوانیم یا خاطرات او و دیگران درباره او نیز منتشر شود.

)در این کتاب دقت نظرهای آیت الله خامنه ای و حتی مرحوم غنیان و حاج حیدر رحیم پور به خوبی آشکار است و می تواند سرمشق فعالان فرهنگی و فکری و اجتماعی و مسجدی ها باشد.

این کتاب برکات کار جمعی و مشورت های متعدد بانیان و تعاملات گسترده آنها را نیز نشان می دهد.

6.

یکی از مسائلی که مطالعه این کتاب تجربه مسجد کرامت و امام جماعت انقلابی وقت (رهبر کنونی انقلاب اسلامی) را برای فعالان امروزی دو چندان می کند تشابه برخی فضاهای آن دوره و این زمانه است.

گروه های متعدد مذهبی و اسلامگرا و غیراسلامگرا با رویکردهای مختلف در شهر فعال بودند.

مشهد آن دوره شهری بود که از یکسو مخالفان متحجّر نهضت اسلامی فعالیت گسترده داشتند و تعصب و تحجّر در این شهر بیداد می کرد.

منتقدان فلسفه اسلامی بر حوزه علمیه و فضاهای مذهبی شهر و منطقه غلبه داشتند.

پایگاه جریان روشنفکری و نواندیشی دینی مرحوم استاد محمدتقی شریعتی و دکتر علی شریعتی بود.

ده ها مدرسه تربیتی پسرانه و دخترانه مانند مدارس حاجی عابدپور و مکتب نرجس و جامعه تعلیمات اسلامی و… فعالیت داشتند و از سویی دیگر رهبران برخی گروه های مارکسیست و التقاطی نیز از این شهر برمی خاستند و جوانان این شهر (هم دانشگاهی و حتی طلاب) را به سوی خود می کشیدند.

مشهد یکی از پایگاه های اصلی گروه های چریکی و مسلّحانه و از جمله سازمان مجاهدین خلق بود.

همچنین پایگاه جدی شاه دوستانِ مذهبی و مروّجانِ اندیشه شاه شیعه است و حامیان طاغوت و در کنار همه آنها حضور پررنگ ساواک در همه ادارات و ارگان ها حتی آستان قدس رضوی و… خلاصه اینکه در این شهر با این تنوع و گستردگی فعالیت ها، مسجدی مطرح می شود با امام جماعتی جوان و انقلابی، که نه متحجّر و تحت تأثیر سیطره و نفوذ آنهاست و نه در دام تجدّد و التقاط می افتد.

اگرچه از بین هر کدام از این طیف ها، نیز برخی متدینان و مُنصفانِ هر گروه را به مسجد کرامت جذب می کند و راه سومی در میانه سنّت و تجدد، میانه تحجر و التقاط، پیش روی مخاطبان می نهد و در میانه سازش و سکوت و مبارزه مسلّحانه بی مهابا و خشن، درصدد تربیت نیروی انقلابی اصیل است.

فعالیت های امام مسجدی که به قول استاد شهید مطهری (آن هم در اسناد ساواک، ص 500 همین کتاب) سید علی خامنه ای از نمونه [های] ارزنده ای است که برای آینده موجب امیدواری است و در این مدت کوتاه در مشهد، کارهای پُرثمری انجام داده که یکی از آنها جمع کردن جوانان روشنفکر و بیدار بوده.

7.

این کتاب برای اهالی فکر و اندیشه و مخاطبان دقیق النظر هم جذاب و مفید است از تتبّعات فراوان و تنوع راویان و صحّت سنجی روایت ها گرفته تا برخی مباحث نظری و فکری محور اصلی مسجد یعنی آیت الله خامنه ای.

قطعاً جامعیت تحقیق و وقت گذاشتن محققان برای این کار، از مهمترین نقاط قوت این کتاب است.

اگرچه در مقدمه آمده که برخی از فعالان و همراهان مسجد در ثبت و ضبط خاطرات همراهی نکرده اند و یک سری شخصیت های کلیدی مطلع، درگذشته اند و طبیعی است برخی از ابعاد فعالیت ها و رویکردها و خاطرات درباره مسجد و امام جماعت آن ناگفته مانده است ولی با این حال، کتاب در نوع خود کم نظیر و به واقع بی نظیر است.

استفاده از منابع متعدد و مصاحبه های متنوع و مهمتر از آن، راستی آزمایی نظرات و خاطرات راویان این کار را از بقیه کارهای مشابه تاریخ شفاهی متمایز کرده است و نشان می دهد که اگر قرار است کار پژوهشی و جدی تجربه نگاری یا خاطرات شفاهی گروهی انجام شود باید اینگونه تحقیق شود و به نظر و روایت یکی دو راوی بسنده نشود و روایت های متضاد و غیرهمسو نیز بررسی شود.

امیدوارم از این نظر کتاب برای محققان تاریخی جذاب و راهگشا باشد.

8.

در این کتاب گزارشی پژوهشی با حدود 70 نفر مصاحبه شده است.

این پژوهش از سال 1389 آغاز و در پاییز 1399 منتشر شده است.

راویان که الان در سطوح مختلف و شرایط متنوعی هستند از آقای اکبرزاده (مداح و نویسنده انقلابی) و حاج احمد امیدفر (رییس صنف چلوکبابی های مشهد) و رضا توکلی توتونچی (عطار مشهدی) گرفته تا حجج اسلام عبدالرضا ایزدپناه، دکتر حمید پارسانیا و محمدعلی مهدوی راد (از فعالان فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) تا حاجیه خانم کبری ثابتی و سید اقدس حسینیان (زنان خانه دار و انقلابی مشهدی) و حاج حیدر رحیم پور و سید محمدعلی ابطحی و عباس سلیمی نمین و رضا احدیان (از فعالان و منتقدان سیاسی مشهدی).

9.

این کتاب در یک کلام، الگوی مسجد تراز انقلاب اسلامی را به همگان معرفی می کند.

الگویی که صرفاً در فضای نظر نیست و ناظر به عرصه میدانی است.

چه در عرصه مبارزه فکری با خرافات و اشتباهات و انحرافات عقیدتی، چه در عرصه مبارزه با جهل و بیسوادی، چه در عرصه خدمت رسانی و حل مشکلات مأمومین و مردم منطقه، چه در عرصه سیاست ورزی و مبارزات انقلابی، چه در عرصه فعالیت های جهادی و کمک به همنوعان و هموطنان (میدان همدلی و مواسات).

این کتاب به تعبیر یکی از دوستان دانشگاهی ما، الگوی حکمرانی محلی مسجدمحور به شیوه آیت الله خامنه ای است.

کتاب مسجد رهبر یک کتاب الگوی کار فرهنگی و اجتماعی تبلیغی و قرآنی و تربیتی و مبارزاتی و جهادی است و هرکس از فعالان و کنشگران در این حوزه ها می توانند از آن استفاده کنند و می تواند پایه تحقیقات و مقالات متعدد دانش پژوهان و محققان علوم انسانی نیز شود.

10.

مسجد رهبر نشان می دهد اگر قرار است کاری در حوزه تجربه نگاری (مرتبط با گفتمان انقلاب و امام رهبری) انجام شود باید تراز و اهمیت کار هم دیده شود.

پیش تر در زمینه تجربه نگاری مساجد، کتاب دین؛ تاریخ شفاهی مسجد جزایری اهواز (انتشارات سوره مهر) و مناره: تاریخ شفاهی مسجد میانچال و بزرگداشت آیت الله مدنی کاشانی (دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی) و کارهای مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره مسجد هدایت و مسجد جلیلی و… را داشتیم که این کتاب چند گام بنیادی، تحقیقات و شیوه کار در این حوزه را ارتقا داده است و توقعات مخاطبان و مسئولان و سیاستگذاران فرهنگی و مسجدی را در کارهای آتی بالا برده است.

امیدوارم این کتاب توسط فعالان فرهنگی و مسجدی و بسیجی و خصوصاً متولیان و سیاست گذاران تربیتی و فرهنگی و مسجدی دیده و پسندیده شود با حمایت از این کتاب کارهای حوزه تاریخ شفاهی و تجربه نگاری گفتمان انقلاب اسلامی باعث رشد و ارتقا و گسترش فعالیت ها در این حوزه شوند و باعث تولید علم بومی و اصلاح حکمرانی و سیاستگذاری ها در این حوزه ها شوند.

واحد تاریخ شفاهی دفتر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، پس از 10 سال تحقیق کتاب فاخری را منتشر کرده اند و دفتر و ناشر در دیده شدن و توزیع مناسب این کتاب نقش آفرین هستند ولی همت دیگر فعالان و دغدغه مندان انقلاب و مبلغان و مروجان کتاب و رسانه ها را می طلبد که با نقد و بررسی یا معرفی و ترویج کتاب، این نهال نوپا را تقویت و حمایت کنند.

امیدوارم این کتاب باعث ایجاد موج جریان تجربه نگاری های پژوهشی عمیق و جامع نه سطحی و شعاری و گزارش پُرکُنی و رفع تکلیفی باشد تا هر وقت از طرح هایی مثل مسجدمحوری صحبت می شود منظور از مسجد، مسجدمحوری، هیأت امنا، امام جماعت، فعالیت های مسجد، برنامه های مسجد و… روشن شود.


کلید واژه ها: آیت الله سید علی خامنه ای - مسجد - مسجد کرامت - سید علی خامنه ای - کتاب - علی خامنه ای - آیت الله سید - تاریخ شفاهی - رهبر - کرامت - کار فرهنگی - فرهنگی - فعالان - آیت الله - خامنه ای - تاریخ - اجتماعی - استفاده - سید علی - قرآن - خامنه - مسجدی - قرآنی - تفسیر قرآن - امام جماعت - مشهد - حوزه - الله - پژوهشی - بانیان

آخرین اخبار سرویس:
مشاور حرفه ای املاک مسلط به امور ثبتی

نماینده فروش حرفه ای خانم

طرح غربالگری اجباری حذف شده است

سرپرست پلاستیک سازی

فروشنده خانم جهت کیف و کفش زنانه

استخدام نیروی حرفه ای با میکروکنترلر ترجیحا avr

استخدام نگهبان در شرکت ایده بنیان مبتکر پارس در تهران

اهمییت غربالگری قبل از زایمان

سند تحول قضایی به دنبال رضایتمندی و اعتماد مردم است/ در یکسال گذشته 13هزار هکتار از اراضی ملی به بیت المال بازگشت/ رفع تعهد 14 و نیم میلیارد یورویی ارزی در پرونده 250 صادرکننده

خواص و فضیلت سوره طه

گودرزی: دور از شأن ملت ماست که واکسن های خارجی روی آنها آزمایش شود

سند تحول قضایی به دنبال رضایتمندی و اعتماد مردم است/ در یکسال گذشته 13هزار هکتار از اراضی ملی به بیت المال بازگشت/ رفع تعهد 14 و نیم میلیارد یورویی در پرونده 250 صادرکننده

مالکی: باید تمام تحریم های ایران بدون هیچ پیش شرطی لغو شود

سرود مصباح ولایت رونمایی شد

کارآموز

آموزش و استخدام مشاور املاک در منطقه عظیمیه

نیاز به فروشنده خانم

پیک موتوری با جای خواب

چند ردیف کادر اداری

خانم جهت جوابگویی تلفن در موسسه آموزشی

همکار منشی

استخدام پیک موتوری

سهم نانو تکنولوژی از تولیدات علمی کشور 25 درصد است

امام جمعه قم: عزاداران فاطمی از مصوبات ستاد ملی کرونا تبعیت کنند

صلواتی که معجزه اش تضمین شده است / صوت

به یک خانم جهت تبلیغات و امنیت پیج نیازمندیم

راهنمایی درخصوص اشتغال زایی

منشی خانوم مسلط به کامپیوتر وفاکتور زنی

محل دفن حضرت فاطمه (س) کجاست؟

ببینید | تعجب سخنگوی ستاد ملی کرونا از لغو عزاداری فاطمیه

توافق طرف های درگیر در لیبی بر سر انتخاب اعضای کابینه موقت

فضیلت و برکات سوره جاثیه

چرا حضرت زهرا (س) دوری از پیامبر(ص) را تاب نیاورد؟

سخنگوی قوه قضاییه: سند تحول قضایی راهبردی است

ادمین سایت

استخدام مشاور خانم و آقا ( تعدادمحدود )

منشی خانم جهت کلینیک زیبایی

استخدام و اجاره صندلی و تخت در سالن زیبایی

آوازه طرح شهید سلیمانی جهانی شد

اردویژه هلند| سقوط یک پله ای زووله با دومین شکست متوالی

عمده ترین مسئله ای که باعث می شود چرخه ی جرم تکرار شود، بیکاری است

نماهنگ صلی الله علیک یا فاطمه با صدای مهدی رسولی

سرود مصباح ولایت رونمایی شد

وقتی جهان به دنبال الگوگیری از طرح شهید سلیمانی است

بر بدن نحیف رسانه ها با ندانم کاری شلاق نزنیم

استخدام 6 عنوان شغلی با مزایا در شرکت دونا کترینگ در تهران

خدمات کابینت

نیروی آقا

سجاد حیات پور سوگواری زائران حرم حضرت معصومه(س) در شب شهادت حضرت زهرا(س)

عبدالفتاح البرهان: سودان خواهان جنگ با اتیوپی نیست

وقتی جهان از طرح شهید سلیمانی نام می برد

واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا بهمن ماه وارد فاز نهایی می شود/ امیدواریم به عنوان اولین واکسن تولید داخل تقدیم مردم کنیم

70 مبتلا به کرونا در استان سمنان بستری هستند

اعتراض 26 عضو مجلس نمایندگان آمریکا به تروریست خواندن انصارالله

جذب مشاور املاک حرفه ای

سبقت بی اندازه «جراحی های زیبایی» حتی در دوران کرونا/ پدیده ای که هدفش خودنمایی و تشخص طلبی است!

مراسم گرامیداشت ایام فاطمیه در ناحیه یک اهواز برگزار شد

تصمیم گیری برای تشدید محدودیت ها در روز دوشنبه

 11 وزیر کابینه تونس تغییر کرد

نمایندگان آمریکایی در نامه ای به ترامپ تروریستی خواندن انصارالله را محکوم دانستند

اعلام جزییات استخدام در دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی

سومین شب عزاداری فاطمیه با حضور رهبر انقلاب

برگزاری دومین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور ریس دستگاه قضا

بررسی فرازهایی از خطبه فدک

پاسخ آیت الله مظاهری به سئوالاتی در مورد حضرت زهرا(س): مخفی ماندن قبر حضرت زهرا علامت مظلومیّت خاندان رسول الله است

آیا تغییرات اقلیمی، مدیریت کشور را غافلگیر خواهد کرد؟

ارادت یک فرمانده به حضرت زهرا(س)

استخدام نماینده علمی خانم و آقا

وسط کار ، بسته بندی کار ، زیگزالدوز و میاندوز کار

استخدام مدیر برنامه هنری و منیجر خانم یا آقا

خانم بالای سی سال سوپروایزر کلینیک پوست مو

به چندنیروی خانوم وآقاجهت کار در فست فود نیازمندیم

تذکر مهم رهبر انقلاب به شاعران/ آسیب شناسی شعر فاطمی

شهردار مشهد: رفع مشکل ترافیک هسته مرکزی شهر با راه اندازی خط سوم قطارشهری

کدام ماموریت مهم از طرف امام به یدالله سحابی واگذار شد؟

توافق طرف های درگیر در لیبی بر سر انتخاب اعضای کابینه موقت

اینفوگرافیک | سبک زندگی حضرت زهرا (س) در بیان رهبر انقلاب

لزوم بازنگری پیش فرض های ذهنی در تفسیر آیات النساء

آشنایی با مواردی که حضرت زهرا (س) را نزد پیامبر(ص) برجسته کرد

نماهنگ مادر غمخوار به مناسبت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها/ مهدی رسولی

سندتحول قضایی؛ سندی برای تحول خدمت رسانی به مردم

تلفظ اشتباه بیت کوین توسط واعظی سوژه شد

توزیع بسته معیشتی به ارزش 4 میلیارد در «طرح شهید سلیمانی» شهرستان ری

کمیسیون آموزش مجلس: 3.5 میلیون دانش آموز در آستانه ترک تحصیل هستند

حضرت فاطمه آینه ای از صفات رسول خدا است/ شهدا با توسل به بی بی دو عالم به وصال حق می رسیدند

عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) در دمشق

توضیحات خطیب زاده درباره شایعه آزادی کشتی کره ای

اهمیت نقش زن در آرا و اندیشه امام موسی صدر

گرامیداشت شهیدان سلیمانی و المهندس در کاظمین

آخرین دعای حضرت فاطمه (س) در بستر شهادت چه بود؟

عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) در حسینیه امام خمینی(ره)

یک یک نفر همکار اقا جهت کار در فروشگاه شال و روسری

استخدام حسابدار با بیمه و مزایا در شرکت سعادت نساجان یزد

استخدام نیروی فعال در شرکت مجازی

فروشنده پوشاک مردانه (آقا)

شغل پاره وقت

صلواتی که معجزه اش تضمین شده است+صوت

سوگواره شفیعه| سقیفه چه حقی از مسلمانان غصب کرد؟/ حضرت زهرا در خطبه فدکیه اصلا از باغ نگفت

مصلحت اندیشی در دفاع از دین و امامت پذیرفتنی نیست

تلفظ خاصِ بیت کوین توسط واعظی سوژه شد

10 نکته درباره کتاب «مسجد رهبر؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت»

10 نکته درباره کتاب «مسجد رهبر؛ تاریخ شفاهی مسجد کرامت»