مطالب مرتبط:
مینو محرز: واکسن کرونا ایرانی تا خرداد 1400 وارد بازار می شود
ربیعی: واکسن ایرانی کرونا پس از دریافت کد اخلاقی وارد فاز بالینی می شود
مینو محرز: واکسن کرونای ایرانی تا خرداد 1400 وارد بازار می شود
ربیعی: واکسن ایرانی کرونا پس از دریافت کداخلاقی وارد فاز بالینی می شود
مینو محرز: واکسن ایرانی کرونا تا خرداد 1400 آماده است
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 20:102020-12-01اقتصادي

واکسن ایرانی کرونا چه زمانی وارد بازار می شود؟


واکسن ایرانی کرونا چه زمانی وارد بازار می شود؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلام نو به نقل از خبرگزاری صداوسیما، دکتر مینو محرز گفت: اگر مرحله مطالعه انسانی این واکسن به سرعت و با موفقیت طی شود، - بروز شده در تاریخ آذر 11, 1399 چه زمانی وارد بازار می شود؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلام نو به نقل از خبرگزاری صداوسیما، دکتر مینو محرز گفت: اگر مرحله مطالعه انسانی این واکسن به سرعت و با موفقیت طی شود، درنهایت ما واکسن کرونای ایرانی را در اردیبهشت یا نهایت خرداد 1400 خواهیم داشت.

دکتر محرز با اشاره به روند طی شده در تولید واکسن کرونای داخلی، اظهار داشت: خوشبختانه اقدامات لازم برای تولید واکسن کرونا در داخل با دقت و سرعت در حال انجام است و دو واکسن از واکسن های در حال تولید فازهای حیوانی را طی کرده اند و اگر بتوانند مجوز کمیته اخلاق را دریافت کنند، می توانند فاز انسانی کارآزمایی‎های بالینی را هم آغاز کنند که این اتفاق در آینده نزدیک رخ خواهد داد و واکسن ها وارد مرحله آزمایش انسانی خواهند شد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این پرسش که روند خرید واکسن کووید از خارج را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: اگر توان تولید واکسن در داخل وجود داشته باشد دیگر نیازی به واردات از خارج نخواهیم داشت؛ بنابراین بهتر است همه امیدها به تولید واکسن در داخل باشد.

خانم دکتر محرز افزود: البته یک دلیل دیگر هم برای امیدواری به واکسن تولید داخل وجود دارد و آن هم این است که همان زمان که ممکن است واکسن های تولیدی شرکت های خارجی به دست ما برسد که هنوز هم زمان مشخصی برای آن معلوم نشده است، واکسن داخلی تولید خواهد شد و ما دیگر از واردات واکسن خارجی بی نیاز خواهیم بود.

این استاد بیماری های عفونی اضافه کرد: اتفاقا یکی از افراد صاحب نظر در حوزه واکسن و بیماری های عفونی در کشور امریکا گفته است که فکر نکنید که همه مردم دنیا باید از واکسن های تولیدی شرکت فایزر یا شرکت های مطرح فعلی استفاده کنند، زیرا این شرکت ها به میزان مورد نیاز مردم جهان امکان تولید ندارند تا بتوانند همه را پوشش دهند؛ بنابراین این تولیدات در حدی خواهد بود که بتواند نیاز مردم این کشورها را آن هم در حد نسبی تامین کرده و جوابگوی تقاضاها باشد.

ازاین رو کشورهای دیگر موظف اند تا هر نوع واکسنی را که با نسبت های مختلف امکان ایمنی زایی داشته باشد، تولید کنند تا مردم این کشورها در برابر بیماری ایمن شوند تا بتوان بیماری را در سطح جهانی کنترل و مهار کرد.

خانم دکتر محرز با اشاره مجدد به مشارکت مالی کشور در طرح کوواکس سازمان جهانی بهداشت و برنامه ریزی وزارت بهداشت برای خرید 42 میلیون واکسن از محل های مختلف گفت: همه این تلاش ها بستگی به میزان واکسن تولید شده در داخل دارد و اگر تولیدکنندگان ما بتوانند به میزان مورد نیاز واکسن در داخل تولید کنند دیگر نیازی به واردات واکسن خارجی نخواهیم داشت.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این پرسش که چه میزان واکسن باید تزریق شود تا بتوان به ایمن مورد نیاز دست پیدا کرد، گفت: رقم اعلامی برای تزریق واکسن به 20 درصد جمعیت با تعداد مبتلایانی که تا به الآن درگیر بیماری شده اند می تواند ایمنی نسبی را برای ما ایجاد کند؛ زیرا تا به امروز عده زیادی از افراد جامعه دچار بیماری شده اند و دیگر این افراد نیاز به تزریق واکسن ندارند.

همچنین افرادی هم که به کووید مبتلا نشده اند اگر تحت تزریق واکسن قرار گیرند اطمینان حدودی به ما خواهند داد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه افزود: موضوع دیگری که وجود دارد این است که میزان ایمنی بخشی واکسن های کاندید چقدر خواهد بود، زیرا هنوز به طور دقیق مشخص نیست که میزان ایمنی آن ها چقدر خواهد بود.

البته اگر این واکسن ها بتوانند شش ماه تا یک سال ایمنی برای ما ایجاد کنند بسیار خوب خواهد بود، زیرا در این مدت می توانیم تجدیدقوا کنیم و اگر با موج های دیگری مواجه شدیم آمادگی مقابله را خواهیم داشت و در این مدت قدری استراحت خواهیم کرد.

رقم واقعی مبتلایان بیشتر از رقم های اعلامی است دکتر خانم محرز در ادامه با اشاره به میزان مبتلایان به بیماری در کشور تا به الآن، گفت: رقم واقعی تعداد مبتلایان به مراتب بیشتر از رقم های اعلامی از سوی وزارت بهداشت است؛ زیرا ما تا به امروز تنها توانسته ایم تعداد اندکی از افراد را آزمایش کنیم و رقم های حدودی که گفته می شود که تا به الآن نزدیک به 25 میلیون نفر بیماری را گرفته اند نوعی برآورد حدودی و مدلینگی است.

البته این روش از زمان بروز بیماری ایدز در دنیا مرسوم شد که در آن یک ‎سری دیتاها به صورت تقریبی ارائه می شد و با استفاده از آن ها حدس می زدند که تعداد مبتلایان به چه میزان است که این ارقام دقیق نبود.

البته این را هم باید اضافه کرد که بسیاری از افراد مبتلا ممکن است بدون علامت بیماری را از سر گذرانده باشند و این رقم ها قابل اطمینان نیست و تنها آن تعداد که مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته اند، قابل اتکا و ارزیابی است.

استاد عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به افزایش میزان تست ها در هفته های اخیر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه وضعیت آزمایش ها روز به روز در حال بهتر شدن و افزایش است و این روند در روزهای پیش رو هم ادامه خواهد شد، زیرا امروز امکانات آزمایش در کشور فراهم شده است، ولی متاسفانه در گذشته زیرساخت های لازم به همراه کیت های مورد نیاز برای تست ها فراهم نبود تا از طریق جداسازی (ایزوله) کردن مبتلایان بتوانیم زنجیره انتقال بیماری را کنترل کنیم.

باید همه افراد واکسینه شوند خانم دکتر محرز در پاسخ به این پرسش که آیا واکسن باید به صورت رایگان در دسترس همه عموم قرار گیرد؟ گفت: رایگان بودن توزیع واکسن بستگی به این دارد که چقدر در این بخش سرمایه گذاری شده است؛ بنابراین اگر این امکان وجود داشته باشد که واکسن را به صورت رایگان در اختیار همه قرار دهیم نقطه مطلوب خواهد بود، اما اگر این امکان وجود نداشته باشد باید افراد های‎ریسک مانند سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه ای همچون بیماران قلبی و ریوی، افراد مبتلا به دیابت و چاق به صورت رایگان تحت واکسیناسیون قرار گیرند و در کنار آن ها کادر درمان هم باید از این امتیاز برخوردار باشند.

البته این را هم نباید فراموش کنیم که اگر بخواهیم تزریق واکسن موثر باشد باید همه افراد جامعه را تحت واکسیناسیون قرار دهیم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به بحث عدالت در دریافت واکسن، اظهار داشت: ماهیت ویروس کرونا همچون ویروس آنفلوآنزا به گونه ای است که حتی الامکان باید همه افراد در برابر این ویروس واکسینه شوند؛ زیرا امروزه واکسن آنفلوآنزا در بسیاری از کشورها به صورت سالانه برای همه افراد تزریق می شود و در خصوص واکسن کووید هم باید این روش اجرا شود.

البته اینکه واکسن کرونا را برای خردسالان از چه سنی می توان تزریق کرد هنوز مشخص نیست، اما اگر بخواهیم این ویروس را در کشورها و به تبع آن در کل جهان کنترل کنیم باید همه افراد واکسن را دریافت کنند.

دکتر محرز با تاکید مجدد بر اینکه همه افراد بایستی واکسن را دریافت کنند، افزود: بحث اصلی این است که می خواهیم با استفاده از واکسن مصونیت عمومی ایجاد کنیم تا دیگر فردی به این ویروس مبتلا نشود، اما اگر در نقطه ای از زمین این امکان وجود نداشته باشد که همه افراد واکسن را دریافت کنند باید اولویت بندی در خصوص آن ها انجام شود و افراد به فراخور گروهی که در آن طبقه بندی می شوند واکسن را دریافت کنند.

وی با اشاره به دغدغه ها درخصوص بحث های ملی گرایانه در دریافت واکسن، گفت: خوشبختانه در کشور ما از دیرباز اتباع سایر کشورها به خصوص افغان ها همواره خدمات بهداشتی و درمانی را پا به پای اتباع کشورمان دریافت کرده اند و هر خدمت دارویی و واکسیناسیونی که برای ایرانی ها به صورت رایگان ارائه شده برای آن ها نیز به صورت رایگان ارائه شده است؛ زیرا هدف اصلی در این قبیل اقدامات آن است که سیستم های بهداشت و درمان بتوانند بیماری را کنترل کنند چراکه هر فردی که در این کشور زندگی می کند می تواند عاملی برای ایجاد و انتقال بیماری باشد؛ ازاین رو در این مورد بخصوص نیز باید همه واکسینه شوند.

پوشش بیمه ای به نفع بیمه هاست خانم محرز در ادامه به لزوم پوشش بیمه ای واکسن کرونا هم اشاره کرد و گفت: هزینه ای که در حال حاضر سازمان های بیمه گر برای درمان هر بیمار کوویدی پرداخت می کنند به مراتب بیشتر از هزینه واکسیناسیون است؛ زیرا برای مثال اگر مبلغ هزینه‎کرد این سازمان ها برای هر تخت بیمارستانی را محاسبه کنیم می بینیم که این واکسن به نفع آن ها خواهد بود؛ لذا این سازمان ها باید بیشتر از سایر نهادها از این موضوع استقبال کنند، چون این امر موجب ذخیره منابع و کم شدن هزینه های آن ها خواهد شد.

وی اضافه کرد: البته برخی سازمان های بیمه گر واکسن های مشابه همچون واکسن آنفلوانزا را تحت پوشش قرار داده اند و افراد پر‎ریسک تحت پوشش این سازمان ها واکسن را به صورت رایگان و با پوشش کامل دریافت می کنند.

از این رو سازمان های بیمه گری همچون بیمه سلامت و تامین اجتماعی باید در این خصوص برنامه ریزی مشخصی تدوین کنند چراکه این اقدام برای آن ها مقرون به صرفه خواهد بود.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه به تشریح اقدامات انجام شده برای تولید واکسن کرونا در داخل پرداخت و اظهار داشت: خوشبختانه چندین واکسن کرونا در حال تولید هستند که موفق ترین آن ها مربوط به موسسه رازی و یک شرکت خصوصی است.

وی افزود: یکی از داوطلبان اصلی واکسن کرونای داخلی مراحل آزمایش روی حیوان را به اتمام رسانده و قرار است به زودی وارد مرحله انسانی شود.

علاوه بر این چند گزینه دیگر از واکسن ها هم تا حدودی این مسیر را طی کرده اند، اما قدری از واکسن قبلی عقب تر هستند؛ لذا اگر فاز مطالعه انسانی این واکسن به سرعت و با موفقیت طی شود، در نهایت ما واکسن کرونای ایرانی را در اردیبهشت یا خرداد سال 1400 خواهیم داشت.

واکسن ایرانی نیاز به مراحل سه‎گانه ندارد خانم دکترمحرز در پاسخ به این پرسش که آیا واکسن های ایرانی در چند ماه باقی مانده از سال می توانند مراحل سه گانه مطالعات بالینی را طی کنند، گفت: علت اینکه واکسن تولیدی شرکت های خارجی به طول انجامیده این است که روش تولید واکسن آن ها جدید بوده و آن ها با روش mRNA اقدام به تولید واکسن کرده اند؛ بنابراین باید مراحل سه گانه را طی کنند درحالی که واکسن تولیدی ایران با روش ویروس ضعیف شده مانند واکسن آنفلوآنزا صورت گرفته است که از قبل هم مرسوم بوده و فقط کافی است در دو دُز این اطمینان را حاصل کند که ایمنی زا بوده و خطرآفرین نخواهد بود .

البته این اقدام هم باید روی دو گروه از افراد آزمایش شود و پس از اطمینان به سرعت به تولید خواهد رسید.

استاد عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به توان تولید واکسن در کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه زیرساخت های خوبی در این بخش داریم.

برای مثال موسسه رازی ظرفیت تولید واکسن در ابعاد زیاد را دارد و برای این منظور هم باید توجه ویژه ای به گسترش و نوسازی خطوط آن شود.

البته ظرفیت این موسسه در سال های اخیر به جهت بی توجهی ها قدری مغفول مانده است.

همچنین یک شرکت دیگر نیز در تولید واکسن به صورت فعالانه مشارکت می کند که این مجموعه نیز در سطح وسیعی امکانات و خطوط به روز دارد و می توان از ظرفیت آن استفاده کرد.

وی تصریح کرد: باید به این باور برسیم که ما بایست واکسن های مورد نیاز کشور را در داخل تولید کنیم، زیرا امروز معلوم شده است که هیچ شرکت خارجی به ما واکسن نمی دهد.

برای مثال کشور هند در همسایگی ما در سال های اخیر توانسته است یکی از بزرگ ترین زیرساخت های تولید واکسن در دنیا را ایجاد کند که این ظرفیت در کشور ما هم وجود دارد و حتی می توان این برنامه ریزی را داشت که پس از تامین نیاز داخلی، ظرفیت های موجود را برای صادرات به کشورهای منطقه هم مورد استفاده قرار داد.


کلید واژه ها: واکسن - واکسن کرونا - کرونا - تولید واکسن - ایرانی - مینو محرز - خبرگزاری - تولید - بازار - زمانی - موفقیت - مطالعه - محرز - سرعت - دکتر - کمیته اخلاق - گزارش - مینو - اردیبهشت - داخل - سلام - اقدامات - بالینی - اتفاق - تاریخ - اخلاق - کمیته - خرداد - روند - لازم

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازار یاب دستگاه کارتخوان با حقوق ثابت

استخدام نظافتچی آقا با جای خواب .

استخدام مشاور حرفه ای ومدیررنج با تیم املاک آراد

نیاز به نجار و رویه کوب در شهرستان نورآباد ممسنی

ترخیص بنز تا BMWهای غیراستاندارد قوت گرفت/6 دستگاه مکلف شدند

استخدام خانم برای تهیه محتوای زیبایی

ثبت نام اسنپ راننده سواری وانت و موتور سیکلت

استخدام فروشنده خانم و آقا فرمانیه

استخدام منشی در حد امکان با تجربه برای املاک

استخدام چند ردیف شغلی

استخدام مشاور مبتدی وحرفه ای درزمینه خرید و فروش

استخدام (بیمه البرز نمایندگی نظری کد 7050)

انرژی تجدیدپذیر از اولویت دولت خارج شد

درج قیمت مسکن و خودرو در اپلیکیشن ها؛ آری یا خیر؟

آن ها که مردم را برای بورسی شدن تشویق می کردند، باید پاسخگو باشند!

کارشناس فروش حرفه ای با بیمه و حقوق ثابت و پورسانت

بسته بند خانم

کارگر نیمه ماهر جوشکاری و نصب

استخدام کارگرساده آقا نیروی شرکتی، شرکت ملی پست

مدیر فروش

فروشنده لوازم ارایشی خانم

استخدام پیک موتوری رستوران

دلار به روند صعودی اش ادامه داد

تولید اتان با خلوص 98 درصد در پالایشگاه گاز ایلام

بایدن با بزرگترین بحران اقتصادی تاریخ امریکا دست به گریبان است

تورم عربستان بالای پنج درصد ماند

آن ها که مردم را برای بورسی شدن تشویق می کردند، باید پاسخگو باشند!

استخدام چرخکار

استخدام کارمند خانم

کارگر ساده جهت کار فست فود

فروشنده آقا

منشی تلفنی خانم ماهرنیمه وقت باروابط عمومی بالا

نیروی خط تولید

استخدام دو نفر نیروی آقا دیپلم و فوق دیپلم

نیازمند دو کارگر افغانی آران و بیدگل

اجاره صندلی در سالن زیبایی

استخدام کارشناس حسابداری صندوق سرمایه گذاری در تهران

سود عملیاتی «ثشرق» افزایش یافت

صعود بیت کوین و سایر رمزارزها

کارگران امسال چقدر عیدی می گیرند؟

کشف 175 دستگاه ارز دیجیتال غیرمجاز در تبریز

رشد 82 درصدی صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا

فروشنده پوشاک بچگانه در بهار

کارمند اداری(تمام وقت و نیمه وقت)

قیمت گوشی سامسونگ 28 دی 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز یکشنبه 99/10/28

قیمت دلار 28 دی 99 | قیمت روز دلار 99/10/28 | نرخ ارز امروز یکشنبه 28 دی 99

قیمت طلا 28 دی 99 | قیمت روز طلا 99/10/28 | قیمت طلا امروز یکشنبه 28 دی 99

قیمت خودرو سایپا 28 دی 99 | قیمت پراید امروز یکشنبه 99/10/28 | قیمت محصولات سایپا

از گران شدن موادغذایی در بازار تا افت سهام پالایش یکم

قیمت خودرو ایران خودرو 28 دی 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز یکشنبه 99/10/28

قیمت سکه 28 دی 99 | قیمت روز سکه 99/10/28 | قیمت سکه امروز یکشنبه 28 دی 99

قیمت گوشی هواوی 28 دی 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز یکشنبه 99/10/28

اهتمام جدی برای ساماندهی بافت های فرسوده شهری در ابهر

کشف 175 دستگاه ارز دیجیتال غیرمجاز در تبریز

برنج ایرانی در بازار چند؟

بسته خبرهای کوتاه از خراسان رضوی

رشد 82 درصدی صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا

استخدام جوانان فعال و با انگیزه

تراکت پخش کن

حمایت 50درصدی خوانندگان با استعداد

حسابدار یا کمک حسابدار آشنا به نرم افزار هلو

سرمایه گذاری و شراکت جهت کیترینگ آبزیان جنوب

درج قیمت در سایت ها چه تاثیری بر بازار مسکن و خودرو دارد؟

استخدام فروشنده وراننده

رشد 82 درصدی صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا

قرعه کشی محصولات ایران خودرو برگزار شد

کاهش دلار به زیر 20 هزار تومان به صلاح اقتصاد نیست

کاهش شدید نرخ اجاره ویلا در شمال

اکیپ پیمانکار تاسیسات جهت کار در پروژه نیاز مندیم

کارگر مونتاژ کار

کار در منزل کار با گوشی کار پاره وقت

معمای کمبود روغن در فروشگاه ها/ پای واردات روغن مایع و جامد به کشور باز می شود؟

استخدام مهندس شیمی آقا عسلویه

تعمیرکار و سرویسکار گاز سوز و توکار

استخدام جوشکار co2و تراشکار و مونتاژکار

پیش بینی بازار ارز، طلا، مسکن و بورس در 1400

شیوع کرونا کمترین عارضه را در بخش های تولیدی و صنعتی آذربایجان شرقی ایجاد کرد

نایب رییس مجلس: با همت دولت و سازمان بورس، حتماً بازار بورس رشد خواهد کرد

زنگ خطر کاهش و توقف تولید 2 خودروساز بزرگ به صدا در آمد

فرسودگی تجهیزات در واحدهای تولیدی| استخراج غیر قانونی بیت کوین در شهرک های صنعتی

تولید ناوگان ریلی در کشور افزایش یافت

راننده پایه یکم

جذب بازاریاب باسابقه وروابط عمومی بالا

تولید نفت روسیه در ژانویه 2021 افزایش یافت

شمار دکل های نفت و گاز آمریکا برای هشتمین هفته پیاپی افزایش یافت

صعود بیتکوین و سایر رمزارزها

اتان با خلوص 98 درصد در پالایشگاه گاز ایلام تولید می شود

سقوط درآمد نفتی اوپک به پایین ترین رکورد 18 ساله

اثر بازگشت قیمت خودروها به سایت ها

پرتقال چینی و کروناچینی/ آیا برداشت مرکبات در افزایش شیوع کرونا موثر بود؟

کاهش نرخ دلار در بازار شبانه روزی شد

جک iEV7L؛ سدان اقتصادی چینی با پیشرانه تمام الکتریکی(+عکس)

مشاور املاک مبتدی و حرفه ای

کارگر ساده کارگری

استخدام نیروی فروش و پشتیبانی

بولدوزر 355

فروشنده باتجربه،

استخدام خانم و آقا ( برای تکمیل ظرفیت )

آشنایی با ناشنوایی که با نقاشی روستا معروف شد

جمع آوری انشعاب 45 هزار دستگاه غیرمجاز استخراج رمز ارز با برق مصرفی 100 مگاوات

واکسن ایرانی کرونا چه زمانی وارد بازار می شود؟

واکسن ایرانی کرونا چه زمانی وارد بازار می شود؟