موضوعات داغ: - تيم فوتبال استقلال - فوتبال استقلال - فدراسيون فوتبال - باشگاه پرسپوليس - ليگ برتر فوتبال - تأمين اجتماعي - هفته شانزدهم - سرمربي جديد - ديپلماسي اقتصادي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - مديركل خدمات شهري شهرداري تهران - گاوميش آباد - اختلال اضطرابي - همايش ملي بيمه و توسعه - مسعود اوزيل - اوزيل - فروش اينترنتي كتاب - تيم فوتبال آميان - تغيير نام خليج فارس - پالايشگاه بيدبلند - ستاد ملي بازآفريني شهري - جوردي كاردونر - اسون بندر

مطالب مرتبط:
بانک مرکزی: به 70 درصد از واحدهای معرفی شده تسهیلات کرونایی پرداخت شد
تکلیف دولت برای ارائه گزارش به مجلس در صورت عدم اجرای تعهدات 1+4
همکاری بانک های مرکزی امارات و عربستان برای انتشار ارز دیجیتال
بانک مرکزی| پرداخت تسهیلات به حدود 70 درصد از واحدهای معرفی شده/ پرونده مابقی واحدها در مراحل پایانی
دولت باید درباره اجرای طرح راهبردی برای لغو تحریم علاوه بر کمیسیون امنیت ملی به کمیسیون انرژی هم گزارش دهد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 16:352020-12-01اقتصادي

واکنش بانک مرکزی به گزارش هشدارآمیز تسنیم از نقدینگی؛ معضل رشد نقدینگی در همه دولت ها بوده نه فقط دولت روحانی


بانک مرکزی در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازهشدارآمیز تسنیم از وضعیت خطرناک نقدینگی اعلام کرد: معضل رشد بالای نقدینگی، یک چالش ساختاری برای اقتصاد ایران بوده و رشد بالا و پرنوسان این متغیر در تمام دولت های بیست سال گذشته وجود داشته است.

- اخبار"ی با ارایه جدول مقایسه رشد نقدینگی در بیست سال گذشته، به این نکته پرداخت که در طول دو دهه اخیر حجم نقدینگی به طور متوسط در حدود 27.

7 درصد رشد داشته و عملکرد آن در سال های مختلف با نوسانات قابل توجهی همراه بوده است.

وی تاکید کرد: از این منظر می توان گفت که معضل رشد بالای نقدینگی، یک چالش ساختاری برای اقتصاد ایران بوده و رشد بالا و پرنوسان این متغیر در تمام دولت های بیست سال گذشته وجود داشته است.

اما نکته مهمی که ضروری است مورد توجه قرار گیرد آن است که نگاه به تحولات رشد نقدینگی در فضایی مجرد بدون توجه به تحولات پیرامونی اقتصادی و اجتماعی کشور، مطمئنا موجب برداشت ناقص و نادرستی از تحولات متغیرهای اقتصادی به طور خاص تحولات نقدینگی می شود.

مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و گفت: برای مثال اقتصاد ایران در سال های اخیر در معرض شدیدترین تحریمهای مالی و اقتصادی بین المللی قرار گرفته است که میزان و شدت آن با هیچ دوره ای از تاریخ کشور قابل مقایسه نیست.

از جمله نتایج تحریم های حداکثری بین المللی اقتصاد کشور را می توان در کاهش شدید درآمدهای ارزی دولت، بروز نابسامانی در بازار دارایی ها و به تبع آن افزایش محدودیت های مالی دولت جهت تأمین مالی کسری بودجه خود ملاحظه کرد که از جمله مهمترین عوامل موثر در افزایش رشد نقدینگی در سالهای 99-1398 بوده است.

وی افزود: مضافاً اینکه بخشی از خلق پول بوجود آمده در بانک ها نشأت گرفته از معضلات ساختاری نظام بانکی است که رفع آن نیازمند یک عزم ملی جهت اجرای تجدید ساختار شبکه بانکی در قالب طرح حل و فصل (Resolution) است.

اخبار"ی با بیان اینکه علاوه بر موارد گفته شده باید در نظر داشت که شرایط خاص کشور متاثر از شیوع گسترده ویروس کرونا متضمن اجرای سیاست های فعال اقتصادی در این حوزه بود که یکی از نتایج آن رشد نقدینگی است خاطرنشان کرد: در این راستا مساعدت های نظام بانکی در مواجهه با انتشار و شیوع گسترده ویروس کرونا که مورد تایید قریب به اتقاق کارشناسان اقتصادی قرار گرفت، نقش قابل توجهی را در رشد نقدینگی هفت ماهه سال جاری داشته است؛ واقعیتی که بواسطه مساعدت های پولی بانکهای مرکزی و دولتهای مختلف در سراسر جهان نسبت به کاهش آثار منفی بیماری مزبور نیز قابل مشاهده است.

وی با ارایه نموداری در خصوص رشد نقدینگی سالانه منتهی به سپتامبر در برخی از کشورهای OECD در سالهای 20-2018 تصریح کرد: نرخ رشد نقدینگی (M3) در اکثر کشورهای OECD در دوازده ماهه منتهی به سپتامبر 2020 بالاتر از رشد سالهای قبل بوده که بخش اعظمی از این موضوع با مساعدتهای پولی کشورهای مزبور در خصوص بیماری کووید-19 مرتبط بوده است.

وی افزود: متوسط رشد نقدینگی کشورهای OECD در سالهای 2018 و 2019 حدوداً معادل 5 درصد بوده که این رقم در سال 2020 بیش از سه برابر شده و به رقم 18.

2 درصد رسیده است.

این واقعیت در خصوص کشور آمریکا، شدیدتر است (رشد نقدینگی در این کشور در سال 2020، حدود 4.

3 برابر رشد آن در سال 2019 بوده است).

بنابراین، بخش قابل توجهی از بالاتر بودن رشد نقدینگی در کشور در سال 1399 به مساعدت های پولی انجام شده از سوی بانک مرکزی و دولت در خصوص بیماری کووید-19 مرتبط بوده و اصولاً قضاوت در خصوص عملکرد متغیرهای پولی باید به دور از گرایشات سیاسی انجام شود ولازم است با نگاه تخصصی با در نظر گرفتن محدودیت ها و چالش های پیش روی سیاست گذار صورت گیرد.

این مقام مسئول بانک مرکزی در ادامه با مرور بر موضوع منتشر شده در یکی از خبرگزاری ها که بررسی ها نشان می دهد، 74 درصد از مجموع نقدینگی خلق شده تا پایان سال 97، تنها در دولت روحانی خلق شده، 22 درصد آن در دولت احمدی نژاد و مابقی سهم سایر دولت های قبل است تشریح کرد: بررسی های به عمل آمده در این خصوص نشان می دهد که اولاً آمار ارائه شده دقیق نیست؛ چرا که این موضوع نسبت به پایان سال 1392 مقایسه شده است.

ثانیاً با هدف بررسی دقیق تر این موضوع بهتر است که مقایسه ها بصورت متناسب صورت گیرد.

ی یکی از مولفه های تامین مالی دولت را توجه به پایداری بودجه عمومی خواند و گفت: پایداری مالی دولت زمانی مصداق می یابد که دولت بتواند با ایجاد منبع درآمدی پایدار از انتقال شوک های نفتی به اقتصاد جلوگیری کند و از طرفی بتواند کسری بودجه را از مسیرهای غیرپولی و تورم زا جبران کند.

ضمن آنکه یکی از مسیرهایی که در اکثر تجربه های موفق دنیا به کار گرفته شده و از طریق هموارسازی هزینه های دولت توانسته به تامین کسری منابع کمک کند انتشار اوراق بدهی در سقف بهینه بدهی های دولت بوده است.

سیاستی که طی سالیان اخیر در چارچوب قانون برنامه ششم توسعه تصریح و توسط دولت عملیاتی شده و توانسته با وجود کاهش قابل توجه درآمدهای نفتی ناشی از تحریم های آمریکا، از مسیر غیرپولی ، منابع مالی بودجه عمومی دولت را تامین کند.

وی در خصوص ایرادات مطرح شده مبنی بر افزایش قابل توجه بدهی های دولت به دلیل انتشار حجم بالایی از اوراق بدهی و ریسک انتقال این بدهی ها به دولت های بعدی گفت: لازم به ذکر است براساس ماده (8) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، نسبت بهینه بدهی های دولت به تولید ناخالص داخلی معادل 40 درصد تعیین شده است و در صورت اضطرار ظرفیت قانونی به منظور افزایش این نسبت تا 50 درصد نیز پیش بینی شده است.

وی افزود: براساس محاسبات صورت گرفته نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی در سال 1399 (با فرض فروش کل اوراق مالی پیش بینی شده در قانون بودجه سال 1399 و مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی) حدود 38 درصد برآورد شود که همچنان سقف قانونی آن در سطح پایین تری قرار دارد.

همچنین، مقایسه نسبت مذکور با میانگین نسبت های جهانی نشان می دهد که این نسبت در مقایسه با بسیاری از کشورها در سطح به مراتب پایین تری قرار دارد.

برای مثال نسبت مذکور در کشورهای ژاپن، یونان، ایتالیا، آمریکا، بریتانیا، برزیل و پاکستان در سال 2018 براساس اطلاعات منتشره توسط صندوق بین المللی پول به ترتیب 198.

4، 194.

3، 131.

1، 90.

5، 85.

7، 82.

5 و 71.

7 درصد بوده است.

مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی در پایان با اشاره به اینکه بانک مرکزی همواره از تحلیل ها و نظرات کارشناسی استقبال می کند گفت: از جراید و رسانه های مجازی انتظار می رود به دور از گزارشات سیاسی، عملکرد اقتصادی دولت ها را مورد نقد و بررسی قرار دهند و با توجه به وضعیت جنگ اقتصادی و لزوم همدلی و اتحاد در تمام ارکان کشور لازم است از انتشار مطالبی که باعث انحراف افکار عمومی و کمرنگ جلوه دادن تلاش های دستگاه های مختلف در جهت حل مشکلات اقتصادی مردم می گردد، پرهیز شود.


کلید واژه ها: نقدینگی - رشد نقدینگی - اقتصاد ایران - بانک مرکزی - دولت - گذشته - بیست - معضل - اقتصاد - حجم نقدینگی - دولت روحانی - گزارش - مرکزی - تسنیم - ایران - واکنش - بانک - چالش - عملکرد - خطرناک - مقایسه - روحانی - پرداخت - ضروری - مختلف - اعلام - متوسط - فضایی - همراه - وضعیت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدیر وب سایت در یک مجموعه بازرگانی در اصفهان

استخدام مهندس معدن و کارشناس اکتشاف معدن آقا در تهران

نیروی کار ساده برای فروش ماسک وژل و الکل

تکنسین فنی برای نصب و تعمیرات لوازم خانگی

استخدام کارشناس فروش، کارمند فروش و کارشناس پذیرش خودرو در اصفهان

استخدام کارمند اداری و کارمند فروش در شرکت دوان تک طب در تهران

شش پروژه صنعت برق در استان های فارس و بوشهر افتتاح شد

استخدامی در فروشگاه جانبو

استخدام بازاریاب قطعات صنعتی، کارشناس کنترل کیفیت و مسئول برنامه ریزی

برنامه ملی تولید داده های پایه آب و هواشناسی تهیه شود

اختصاص هزار میلیارد تومان برای بازیافت پسماند در کشور

کارگر ساده جهت شیفت شب کبابی میدان تره بار مرکزی

ارجاع هزینه کرد درآمد دولت از حق السهم اپراتورها به کمیسیون تلفیق

اجرای مانور لحظه صفر در محور سرخس به مشهد

شش پروژه صنعت برق در استان های فارس و بوشهر افتتاح شد

استخدام کارمند فروش در شرکت پیشتازان فناوری سیب طلایی در تهران

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

همتی: عملکرد خوب نظام بانکی از مردم حادثه دیده در شرایط تحریم / پرداخت یک میلیون و 400 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی

استخدام دستیار خرید آقا در یک شرکت معتبر در تهران

سایت های خریدوفروش بیتchr(173) کوین مجوز ندارند

آشنایی با سازه های پیش ساخته

فعالیت مالی دستگاه های اجرایی ساماندهی می شود

انرژی الکتریکی 64 خانوار روستایی در یزد تامین شد

افتتاح حساب در بانکی به غیر از بانک مرکزی ممنوع شد

پشت پرده لغو عرضه اولیه حآفرین چه بود؟

خشکی جازموریان و کمبود امکانات، چالش های جنوب کرمان برای مبارزه با ملخ صحرایی

پرداخت وام بلاعوض30 میلیونی به ایثارگران زلزله زده سی سخت/19 هزار زمین برای ساخت مسکن

توزیع 750 هزار بسته بهداشتی و معیشتی در مناطق محروم آذربایجان شرقی

اهمیت سورتینگ محصولات در کسب و کارها

آینده روشن در انتظار سهامداران بانک پارسیان/ کسب 31 هزار میلیارد ریال سود تلفیقی تنها در نیمی از سال

ساخت 50 هزار مسکن ارزان قیمت برای دهک های 1 تا 3

وعده وام 150 میلیونی به خانواده های دهک های 1 تا 3+ فیلم

فک رهن سند ملک وام دار با طرح رها بانک مسکن

مسئولان با ادبیات پوپولیستی تر و خشک را با هم می سوزانند

آی فون 13، مجهز به حافظه یک ترابایتی

اختصاص 10 میلیارد تومان از بودجه شهرداری برای ایجاد موزه معماری

دهک های یک تا 3 تسهیلات 150 میلیون تومانی مسکن می گیرند

اقلام اساسی شب عید/ کاهش نرخ اقلام اساسی در راه است

قیمت انواع خودرو سه شنبه 12 اسفند

افتتاح صد و شصتمین تصفیه خانه آب کشور در ملایر

ممنوعیت مبادله رمزارزها در کشور

بهره برداری از فاز اول طرح آبرسانی به ملایر از سد کلان در استان همدان/ تامین آب بهداشتی و پایدار 170 هزار نفر

استخدام کارشناس حسابداری انبار و کارشناس حسابدار مالیاتی در اصفهان

حباب بازار مسکن تشدید شده است

قیمت سکه امروز سه شنبه 12 اسفند + جدول

نمایی دیگر از توان تولیدکنندگان داخلی

جدول قیمت طلا، سکه و دلار سه شنبه 12 اسفند

برنامه چین برای فقرزدایی کامل

ماجرای بورس ختم به خیر می شود؟

سایت های خریدوفروش رمزارزها و بیت­ کوین مجوز ندارند

رشد سنتی بازار سرمایه در اسفندماه

سازوکار عرضه کالاهای غیر دارویی روی پلتفرم های فروش آنلاین تدوین می شود

قیمت طلا، سکه، دلار و سایر ارزها در 12 اسفند 1399

استخدام کارشناس توسعه کسب و کار سایت باسلام در سیستان و بلوچستان

اختصاص 10 هتکار از اراضی شهرک صنعتی گچساران به صنوف آلاینده

مرکز تخصصی آموزش های کارآفرینی و مهارت های کسب و کار در بوشهر راه اندازی می شود

150 هکتار جنگل کاری در مازندران انجام شد

قیمت میوه و تره بار در 12 اسفند 99

سوال بپرسید، جایزه دریافت کنید

هزینه 447 میلیارد ریال برای شهرک سازی در نواحی صنعتی سیستان و بلوچستان

قیمت انواع حبوبات در 12 اسفند 1399

استخدام کارشناس فروش در شرکت نوین آرا پوش اسپادانا در شهرک صنعتی جی

اختصاص 50 تن گوشت قرمز منجمد به زنجان

لزوم تقویت تشکل ها و توان بخش خصوصی در توسعه اقتصادی

قیمت ماهی امروز سه شنبه 12 اسفند 99 + جدول

سهم سی ان جی در سبد سوخت افزایش می یاید

سایت های خریدوفروش بیت­ کوین مجوز ندارند

واجدان شرایط دریافت تسهیلات مسکن ارزان قیمت از سوی وزارت راه به بانک رسالت معرفی می شوند

هشدار دبیرکل سازمان جهانی بهداشت درباره خیز دوباره کرونا

امکان دریافت وام بانکی برای همه سهامداران بورس فراهم شد + جزییات

روغن دولتی سر از بازار آزاد در آورد/مسئولان دولت روحانی: مردم عامل گرانی هستند!

بخش خصوصی واقعی سنگر اقتصاد را رها نکرد

دو برابر شدن تولید لوازم خانگی در روزهای تحریم

استخدام عکاس خانم در یک شرکت معتبر در تهران

با 500 میلیون کجای تهران می توان خانه خرید؟

تامین مواد اولیه خط قرمز صنعت فولاد

تامین نهاده های دامداران استان

تشدید نظارت ها و محدودیت های کرونایی در بهمیی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

پرستار خانم تمام وقت با اسکان

استخدام کارشناس کنترل پروژه و کارشناس برق در فن آوران شایان طرح در شیراز

استخدام کارشناس کنترل کیفیت (رشته صنایع) در شهرک صنعتی شمس آباد تهران

کارگر ساده خانم در اسیاب پلاستیک

فروشنده خانم در فروشگاه گز پرشیا

استخدام کارشناس فروش در شرکت لاستیک سازی ایران در اصفهان

استخدام انباردار آقا در شرکت ثمین صنعت تیراژه در شهرک صنعتی سالاریه-چرمشهر

182 میلیارد تومان برای ایجاد قطب گردشگری کرج اختصاص یافت

بازاریاب آمل و شهرهای اطراف

تبعیض جنسیتی در انگلیس؛ زنان مدیر 66 درصد کمتر از همتایان مرد خود حقوق دریافت می کنند!

استخدام نصاب گاز و هود و فر و تعمیرکار

بیسکوییت میکادو (ویفر) خانگی و خوشمزه + طرز تهیه

زنان و ارزش آفرینی پایدار در هنرهای سنتی و صنایع دستی

کرونا میزان استفاده ایرانی ها از نشر الکترونیک را 5 برابر افزایش داد/ نشر سنتی در آستانه ورود به عصر جدید

مصوبه مجلس برای ساماندهی فعالیت مالی دستگاه های اجرایی

استخدام کارمند بازرگانی در حمل و نقل بین المللی مبنا آسیا فرابر در تهران

اکیپ ماهر واسه کارواش

تشدید نظارت های کارشناسی و فنی بر ساخت بتن و مصالح ساختمانی در اردبیل

طرز تهیه بیسکوییت میکادو (ویفر) در منزل

جدیدترین تکنولوژی قفل دیجیتالی 2021 در ایران

اطلاعیه مرکز فضای مجازی درباره خرید و فروش بیت کوین

واکنش بانک مرکزی به گزارش هشدارآمیز تسنیم از نقدینگی؛ معضل رشد نقدینگی در همه دولت ها بوده نه فقط دولت روحانی

واکنش بانک مرکزی به گزارش هشدارآمیز تسنیم از نقدینگی؛ معضل رشد نقدینگی در همه دولت ها بوده نه فقط دولت روحانی