مطالب مرتبط:
توقف صادرات راهی برای تعادل بازار میوه/ نرخ هر کیلو انار به 19 هزار تومان رسید
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
کاهش نرخ رسمی یورو و افزایش پوند
قیمت دلار در بازار امروز دوشنبه 10 آذرماه 99/ افزایش 450 تومانی نرخ دلار
رتبه نخست فارس در حمل فرآورده های نفتی؛ روغن موتور با نرخ دولتی بین ناوگان حمل و نقل جاده ای شیراز توزیع می شود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 09:452020-12-01اقتصادي

علت افزایش نرخ میوه در شیراز چیست؟


ایرنا- چند روزی است مردم شیراز و استان فارس شاهد افزایش نرخ میوه در حد سرسام آور هستند و به دنبال چرایی این افزایش نرخ می گردند.

- مردم شیراز این روزها پرتقال را حداقل کیلویی 17 هزار تومان خریداری کنند و این در حالی است که هر کیلوگرم از این میوه حدود هفت هزار تومان از باغداران خریداری می شود و یک ماه پیش قیمت هر کیلوگرم از این محصول 9 تا 10 هزار تومان بود.

قیمت موز هم به حداقل کیلویی 28 هزار تومان رسیده و نارنگی هم کمتر از کیلویی 14 هزار تومان در بازار شیراز یافت نمی شود.

انار هم در بازار شیراز کمتر هر کیلو 15 هزار تومان نیست.

قیمت هر کیلو سیب هم حدود 16 هزار تومان است در حالی که این محصول از باغداران حدود هفت هزار تومان خریداری می شود.

قیمت پسته هم آنقدر افزایش یافته که کمتر کسی توان خرید آن را دارد، این محصول کیلویی حداقل 110 هزار تومان در واحدهای صنفی به فروش می رسد.

همچنین قیمت صیفی و سبزی نیز افزایش چشمگیری در 2 هفته اخیر داشته است به گونه ای که قیمت سیب زمینی در بازار شیراز کمتر از هر کیلو هفت هزار تومان نیست.

همه این افزایش قیمت ها در حالی است که استان فارس یکی از قطب های مهم تولید میوه و تره بار در کشور بشمار می آید و بسیاری از محصولات موجود در بازار مربوط به تولیدات خود استان است.

برخی اجرای طرح جامع محدودیت های کرونایی را علت افزایش نرخ میوه می دانند اما این ادعا از آنجا که محدودیتی برای تردد خودروهای باری وجود ندارد، نمی تواند درست باشد.

برخی نیز افزایش صادرات میوه به خصوص مرکبات را علت افزایش قیمت میوه در بازار داخلی می دانند.

سنگ اندازی دلالان در مسیر کاهش نرخ میوه ییس شورای اسلامی شهر شیراز معتقد است با وجود همکاری استانداری فارس، جهاد کشاورزی و شهرداری، برخی دلالان برای تداوم سودجویی ها، در مسیر کاهش گرانی های سرسام آور در حوزه نرخ میوه و تره بار، سنگ اندازی می کنند.

به گفته سید عبدالرزاق موسوی، بر اساس مصوبه شورای شهر که با حمایت استاندار فارس، شهردار شیراز و همکاری سازمان جهاد کشاورزی همراه بوده، شهرداری شیراز مکلف شد که تعداد 22 بازارچه در 11 منطقه ایجاد کند تا در این شرایط سخت فعلی و گرانی های نابودکننده، مواد غذایی به صورت مستقیم و با حداقل قیمت به دست مردم برسد.

موسوی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی اعلام می کند که ما می توانیم کالاها و مواد غذایی را از تولید به مصرف به دست مصرف کننده برسانیم؛ شهرداری هم با مصوبه شورا مکلف شده است 22 بازارچه را در 11 منطقه شهرداری ایجاد کند تا این مواد غذایی با حداقل قیمت به دست مردم برسد؛ اعضای شورای شهر هم معتقد هستند شهرداری نباید بابت این بازارچه ها اجاره ای دریافت کند؛ در این صورت به طور طبیعی قیمت میوه و تره بار به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز دلالان و سودجویان را مانعی بر سر راه این مصوبه دانست و تصریح کرد: اجرای چنین مصوبه ای منافع واسطه گران و سوداگران را به خطر می اندازد.

بارش باران روند کاهش نرخ صیفی را متوقف کرد نایب رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: نرخ صیفی قبل از بارش باران رو به کاهش بود اما پس از بارندگی نرخ آن افزایش پیدا کرد به دلیل اینکه امکان برداشت آن در زمین وجود ندارد.

کوروش کشاورز افزود: نرخ پیاز در یک هفته گذشته 50 درصد کاهش یافته و هر کیلوگرم بین 2 هزار و 500 تومان تا پنج هزار و 500 تومان در حال عرضه است، نرخ سیب زمینی نیز نسبت به هفته گذشته 15 درصد افزایش یافته و با نرخ هر کیلوگرم سه هزار و 500 تومان تا چهار هزار و 500 تومان در میدان تره بار عرضه می شود.

وی ادامه داد: بادمجان در میدان تره بار با نرخ هر کیلوگرم یک هزار تومان تا 2 هزار تومان عرضه می شود و کشاورزان متضرر شدند.

کاهش قیمت میوه به دلیل نخریدن مردم نایب رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز گفت: نرخ میوه نیز از 2 روز گذشته به دلیل نخریدن مردم در حال کاهش است.

انبار کردن انار برای عرضه در شب یلدا با نرخ بیشتر کشاورز افزود: تنها انار به دلیل پر بودن انبارها برای عرضه با نرخ بیشتر در شب یلدا، نرخ بالایی دارد اما میوه هایی مثل پرتقال، نارنگی و سیب در 2 روز گذشته کاهش نرخ داشتند.

وی ادامه داد: امروز نارنگی خوب در میدان میوه و تره بار کیلویی 11 هزار تومان عرضه می شد در حالی که هفته گذشته این محصول کیلویی 14 هزار تومان به فروش می رفت.

نایب رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز گفت: سیب امروز بین هر کیلوگرم پنج هزار تومان تا 10 هزار تومان در میدان عرضه می شد، در حالی که هفته گذشته هر کیلوگرم بین هشت هزار تومان تا 13 هزار تومان بود.

گرانی پرتقال به دلیل صادرات است کشاورز افزود: نرخ پرتقال به دلیل صادرات این محصول از یک ماه پیش به عراق و روسیه و پیش خرید شدن این محصول در باغ ها، افزایش داشته است.

وی ادامه داد: نرخ هر کیلوگرم پرتقال در میدان میوه و تره بار شیراز بین 10 تا 12 هزار تومان است در حالی که سال گذشته این محصول هر کیلوگرم یک هزار و 500 تومان تا 2 هزار تومان قیمت داشت.

دلالان در حال استقامت برای بالا بردن نرخ میوه هستند نایب رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز گفت: پیش بینی می شود اگر وضعیت به همین صورت باشد قیمت میوه در چند روز آینده روند کاهشی داشته باشد چرا که در حال حاضر میدان میوه و تره بار پر از بار است و دلالان در حال استقامت هستند برای اینکه میوه را با نرخ بیشتری بفروشند.

کشاورز افزود: نرخ سیب تا یک ماه آینده کاهش چشمگیری خواهد داشت چرا که این محصول در سردخانه ها انبار شده و تنها یک سردخانه در فارس 17 هزار تن سیب ذخیره کرده است.

شرایط صادرات میوه و تره بار سخت شده است خبرنگار ایرنا برای یافتن چرایی افزیش نرخ میوه در استان فارس و شهر شیراز با مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی فارس تماس گرفت که وی در این زمینه بیان کرد: در حال حاضر شرایط برای صادرات محصولات میوه و تره بار استان فارس به سایر کشورها سخت شده است.

صمد رنجبر افزود: همچنین مصرف میوه توسط مردم با توجه به روند شیوع بیماری کرونا کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از طرفی نیز هزینه های تولید، حمل و نقل و کارگری افزایش داشته و به شدت بخش تولید را تحت فشار قرار داده است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: صادرات میوه و تره بار به شدت کاهش پیدا کرده و کشورهای مختلف محدودیت هایی در این زمینه اعمال کرده اند.

رنجبری افزود: عراق یکی از کشورهای هدف استان فارس در بحث صادرات میوه و تره بار بوده که در حال حاضر محدودیت های شدیدی را اعمال کرده است.

بالا رفتن هزینه های تولید علت افزایش نرخ میوه وی ادامه داد: مجموعه این عوامل موجب شده است تا صادرات میوه و تره بار با مشکل مواجه شود و از طرفی نیز هزینه های تولید باعث افزایش قیمت میوه و تره بار شده است.

نقش دلالان در افزایش نرخ میوه مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: همچنین دلالی و واسطه گری همواره در بازار وجود داشته و در حال حاضر افزایش یافته و یکی از علت های اصلی افزایش قیمت میوه و تره بار محسوب می شود.

رنجبری افزود: چندین دلال در مسیری که یک محصول از دست تولید کننده به دست مصرف کننده می رسد وجود دارد که هر کدام می خواهند به اندازه تولید کننده یا بیشتر نرخ را افزایش دهند.

عرضه مستقیم میوه و تره بار راهکار کاهش نرخ مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: این سازمان تفاهم نامه ای با شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز امضا کرده که تعدادی از غرفه ها و بازارچه های شهرداری را در اختیار جهاد کشاورزی فارس قرار دهند.

رنجبری افزود: سازمان جهاد کشاورزی فارس در این بازارچه ها عرضه مستقیم میوه و تره بار را خواهد داشت تا از این طریق دست دلال و واسطه کوتاه شود.

وی ادامه داد: هرچه زودتر این تفاهم نامه اجرایی شود کمکی به تولید کننده و مصرف کننده می شود.


کلید واژه ها: تومان - هزار - افزایش - افزایش نرخ - شیراز - 10 هزار تومان - خریداری - قیمت - خرید - باغداران - محصول - کیلوگرم - حدود - میوه - واحدهای صنفی - بازار - استان فارس - مردم - قیمت موز - پرتقال - نارنگی - استان - فروش - صیفی - صنفی - روزی - شاهد - فارس - سبزی - پسته

آخرین اخبار سرویس:
نیرو خانم جهت تولید و فروش صنایع دستی چوبی

استخدام کارگرساده کارخانه بستنی

منشی خانم کار بلد جهت فروش اهن الات در اهن مکان

شرکت دنون لبنی پارس (دنت) استخدام می نماید

کاراینترنی نیمه وقت

استخدام حسابدار در شاد آباد

سرآشپز فرنگی و فست فود آماده به کار

استخدام ام دی اف کار ، mdf ، نصاب

برآورد جدید صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی کشورها

بازسازی واحدهای سیل زده استان بوشهر خرداد سال آینده تکمیل می شود

افتتاح همزمان 24 مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان

فروش دی ماه «کچاد» 5 درصد افزایش یافت

همکاری واسپاری ملت و امرسان برای ساماندهی بازار لوازم خانگی

توضیحات پزشک مهرداد میناوند درباره علت مرگ

بازار سرمایه قابلیت جذب سالیانه 150 هزار میلیارد تومان را دارد

ریزش ارزهای دیجیتالی

 هشدار معاون کل وزارت بهداشت درباره موج چهارم کرونا در کشور

دلار تا کجا در بازار جهانی خواهد ریخت؟

آمریکا در مدار استقراض خارجی/ دلار تا کجا در بازار جهانی خواهد ریخت؟

نظریه جدید در باره نحوه پیدایش طلا

علت اصلی درگذشت میناوند

متوسط عملکرد تولید نخود در استان کرمانشاه بالاتر از میانگین کشوری است

تاکید دبیرکل اوپک بر ضرورت سرمایه گذاری بر روی نفت

حاشیه های یک انتخاب در رکن اصلی بورس

نجات دشت قزوین با اجرای طرح تاک

80 درصد اقتصاد کشور توسط دولت اداره می شود

تاکید دبیرکل اوپک بر ضرورت سرمایه گذاری در نفت

کاهش رعایت مقررات کرونایی از82 به 39درصد

مالیات گریزی شرکت های دولتی/ مداخلات دولت در اقتصاد کاهش می یابد؟/ همسو شدن رویه های تجاری ایران و اوراسیا

سایه دخالت های سیاسی از سر بورس برداشته می شود؟

نرخ تورم سالیانه دی ماه 32 درصد شد

فروشنده نیمه وقت خانم و آقا در شعبات کیف و کفش رنو

کارگر فست فود(سالنکار و آشپز و کمک آشپز)

استخدام مشاور املاک خانم و آقا

استخدام بازاریاب مواد غذایی

استخدام نیروی خانم جهت پشتیبانی فروشگاه

استخدام مشاور خانم

تحلیلگر بورس

از بلاتکلیفی جاماندگان سهام عدالت تا کمبود آب شرب در روستای بتوند

به دنبال تعریف مشوق های سرمایه گذاری در مناطق محروم هستیم

جریمه 800 میلیونی یک شرکت مهندسی بتن در گلستان

جدول زمانی مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 9 بهمن

کاهش رعایت مقررات کرونایی از82درصد به39درصد

توییتر به زودی خبرنامه ارسال می کند

برآورد صندوق بین المللی پول از وضعیت اقتصاد ایران

کاهش رعایت مقررات کرونایی از 82 درصد به 39 درصد

درخواست وام و سرمایه آزاد

استخدام مشاوراملاک مبتدی و حرفه ای

حسابدار آشنا به سیستم حسابداری تدبیر

نگهبان 24 ساعته کارگاه ساختمانی

ویزیتور و کارشناس فروش داروخانه ای

استخدام بازاریاب با سابقه کار ترجیحا خانم

پادو و نظافت چی

استخدام کارشناس فروش

استخدام آرایشگر و وردست آقا منطقه 5

سرمایه گذاری پرسود

بهسازی بافت فرسوده در گرو یافتن محرک های توسعه است

کشف بزرگترین معدن طلای ایران برای شستا

ادامه ریزش رمزارزها

تلاش روسیه برای کنترل افزایش داخلی قیمت سوخت

فولاد اکسین، محور توسعه زیرساخت های کشور شده است

صعود نیرومند دلار مقابل رقبا

تحریم ما را به خودمان آورد

نیازمند خیاط راسته دوز جهت تولید انواع کلاه

بازاریابی و فروش

مهندس عمران معماری جهت بازاریابی شرکت پیمانکاری

استخدام پراید یخچال دار

اپل ارزشمندترین برند جهان شد

استفاده از اراضی شهرک های کشاورزی برای تولید محصولات کشاورزی است

دفن مستقیم پسماند در قم به صفر می رسد

رشد فروش کالا و خدمات در آذرماه

منتظر فروردین سیاه باشید/ عید امسال، عزاداریم!

در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده اند

گزارش همتی از سفر به عمان

رشد 154 درصدی سود هر سهم «زنگان» در گزارش 9 ماهه

ماحصل سفر دو معاون وزیر به خراسان شمالی، 11 هزار میلیارد ریال تفاهم نامه با وزارت صمت

آمریکا در مدار استقراض خارجی/ دلار تا کجا در بازار جهانی خواهد ریخت؟

آخرین قیمت خودرو در بازار/405 به 170 میلیون تومان رسید

کارت عروسی مهرداد میناوند + عکس

ریزش سنگین شاخص های بورسی در آمریکا و اروپا

بهار واکسن در راه است / پیشکش دستکش مخملی بایدن / هزینه تبلیغاتی بانک ها معادل تاسیس 6 بانک

تمرکز بر تولید نخستین خودرو هوشمندِ کشور در گروه سایپا

افزایش 15 میلیارد تومانی اعتبارات ملی بخش فاضلاب همدان

درخشش «شپنا» در روزهای قرمز بورس/ «گکوثر» نیمی از ارزش خود را طی یک ماه از دست داد

پیش بینی صندوق بین المللی پول از قیمت امسال نفت

نرخ تورم سالیانه دی ماه 32 درصد شد

نرخ بیکاری انگلیس پس از چهار سال به 5 درصد رسید

تهدید امنیت غذایی با تغییر کاربری اراضی کشاورزی / تحقق تجمیع اراضی با سیاست های تشویقی

وقتی ب ام و X5 تبدیل به یک هیولای خیابانی سیاه پوش می شود!/ منهارت پرفورمنس و اشتراک سطح بالای تیونینگ با عاشقان سرعت(+عکس)

چرا مسکن در ایران گران است؟

قیمت سکه 9 بهمن 99 | قیمت روز سکه 99/11/9 | قیمت سکه امروز پنجشنبه 9 بهمن 99

قیمت خودرو سایپا 9 بهمن 99 | قیمت پراید امروز پنجشنبه 99/11/9 | قیمت محصولات سایپا

قیمت خودرو ایران خودرو 9 بهمن 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز پنجشنبه 99/11/9

قیمت گوشی هواوی 9 بهمن 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز پنجشنبه 99/11/9

قیمت گوشی سامسونگ 9 بهمن 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز پنجشنبه 99/11/9

قیمت طلا 9 بهمن 99 | قیمت روز طلا 99/11/9 | قیمت طلا امروز پنجشنبه 9 بهمن 99

تحریم ها هیچ محدویتی برای رشد تولید در کشور ایجاد نخواهد کرد

قیمت دلار 9 بهمن 99 | قیمت روز دلار 99/11/9 | نرخ ارز امروز پنجشنبه 9 بهمن 99

واکنش افشین پیروانی به درگذشت مهرداد میناوند+ عکس

پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

علت افزایش نرخ میوه در شیراز چیست؟

علت افزایش نرخ میوه در شیراز چیست؟