مطالب مرتبط:
ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا عقب گرد
لزوم مشارکت کارگران در ساخت مسکن
جزییات طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال
معضل حاشیه نشینی قابل حل است؟/اختصاص14درصدمنابع بانکی برای ساخت مسکن کپرنشین ها
گفتگو با رییس فراکسیون صنعت مجلس:پول هست، مدیریت نیست/معیشت مردم گروگان گرفته شد/دولت 250هزار هکتار زمین خالی برای ساخت مسکن دارد
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 00:452020-11-30اقتصادي

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا چالش


ساخت و ساز را می توان یکی از حوزه های پر تحرک اقتصادی دانست که اگر به آن توجه و اصول مالی و فنی آن به خوبی رعایت شود، می تواند تا حدی زیادی مشکلات اقتصادی را ترمیم کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، در صورتی که امروزه حوزه مسکن از مباحث حاشیه ای دور شود و به عنوان راه حلی برای نجات اقتصاد مورد بررسی قرار گیرد می تواند با تحرک بخشیدن به سایر بخش های اقتصادی، رونق مطلوبی را در زیر مجموعه های کاری خود ایجاد کند؛ این موضوع اما در کلانشهرهای ایران همواره مورد مناقشه بوده و از آنجایی که امری مهم و اساسی تلقی می شود در دولت های مختلف نیز رویکردهای متفاوتی را برای ساخت و عرضه آن در نظر گرفته شده است.

در این موضوع مهم قطعاً نقش شهرداری ها به عنوان سازمان هایی که ارتباط معناداری با مردم و ساخت و سازها در شهر دارند را نمی توان کم اهمیت تلقی کرد، این اهمیت و جذابیت باعث شده است تا شهرداری ها در قالب مباحث مرتبط با سرمایه گذاری به آن ورود و تلاش کنند تا نقشی دوسویه در تأمین مسکن اقشار متوسط جامعه ایفا و البته درآمدی پایدار برای سایر امور خود ایجاد کنند.

کلانشهر یزد نیز در این راستا اقداماتی انجام داده است و اخیراً مصوبه ای در شورای شهر در خصوص اجرای پروژه مسکونی 837 واحدی توسط شهرداری تصویب شده و مراحلی از آن مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است .

837 واحد مسکونی با اعتباری بالغ بر هزار و 300 میلیارد محمد شیبانی ، رییس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری یزد در این باره به ایمنا" می گوید: اجرای پروژه مسکونی 837 واحدی شهرداری با مشارکت شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران به ارزش هزار و 300 میلیارد تومان انجام می شود.

وی با بیان اینکه هدف از تعریف این پروژه تأمین مسکن برای اقشار متوسط جامعه و تأمین منابع مالی پایدار برای شهرداری یزد است، ادامه می دهد: سهم شهرداری در این پروژه، تأمین زمین و پروانه بوده و تمامی هزینه های ساخت بر عهده سرمایه گذار است.

رییس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری یزد اضافه می کند: این پروژه در زمینی به مساحت چهار هکتار احداث می شود و دارای بیش از شش هزار مترمربع انواع سرانه های مورد نیاز است که با مشارکت شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران (سهامی عام) احداث می شود.

وی با بیان اینکه تمامی مصوبات قانونی اعم از مصوبه کمیسیون ماده پنج و مصوبه شورای اسلامی شهر یزد در خصوص این پروژه اخذ شده است، تاکید می کند: طراحی، مطالعات و طی کردن مراحل قانونی این پروژه بیش از یک سال طول کشیده و پس از صدور پروانه ، طی 48 ماه احداث خواهد شد.

به گفته شیبانی در طراحی این پروژه به رعایت اصول معماری ایرانی، اسلامی توجه ویژه ای شده و قرار است این پروژه در آینده نمادی برای ساختمان سازی در یزد باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون در هدایت نقدینگی به سمت تأمین رفاه و اشتغال مردم کم درآمد عمل کرده ایم و امروز اولویت کشور تحقق این مهم است، می گوید: برای مقابله با اقدامات دشمن و تحریم های اقتصادی نیازمند توسعه و گسترش موضوع سرمایه گذاری در شهر هستیم.

رییس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری یزد با اشاره به ضرورت همراهی و سرمایه گذاری مردم در پروژه های شهرداری تصریح می کند: سازمان مشارکت های مردمی شهرداری سازمانی است که اجرای تمام طرح ها را با کمک مردم جلو می برد، بر همین اساس این سازمان بیشتر نقش تسهیلگر برای سرمایه گذاران را ایفا می کند.

ورود شهرداری به حوزه ساخت مسکن محسن عباسی هرفته ، رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر یزد نیز در این باره می گوید: در رده بندی نیازهای انسان، نیاز به سرپناه یکی از مهمترین نیازها بر شمرده می شود که ترجمه آن در شهرها داشتن مسکن مناسب است.

وی با بیان اینکه در همین راستا یکی از خدمات اساسی و بنیادین مدیریت شهری به شکل عام و شهرداری ها به طور خاص تأمین مسکن مناسب برای شهروندان است، ادامه می دهد: شهرداری ها وظیفه دارند در زمینه تأمین مسکن مورد نیاز شهروندان در کنار سایر نهادهای متولی امر تلاش کنند و نیاز به سرپناه مناسب را تا حد امکان و توان برطرف سازند.

عضو شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه ساخت و ساز مسکن تاکنون توسط شهرداری ها جدی گرفته نشده است، اضافه می کند: شهرداری ها تاجایی به این حوزه ورود نکرده اند که اندک اندک از فهرست وظایف آنها حذف شده است تا جایی که دیگر مطالبه ای هم در این خصوص وجود ندارد.

عباسی هرفته با اشاره به دیگر مزیت های ورود شهرداری ها به امر ساخت و ساز مسکن تاکید می کند: شهرداری ها به عنوان متولی معماری شهر می توانند با ارائه الگوی مسکن فاخر و اصیل و البته با هزینه مناسب، معماری مسکونی شهر و حتی شهرسازی شهر را به سمت و سوی مطلوب سوق دهند.

وی با بیان اینکه شهرداری ها می بایست به سمت ساخت مسکن فارغ از سوداگری های حوزه ساخت و ساز و با اولویت سکونت و زندگی با کیفیت شهری ورود کنند، تصریح می کند: شهرداری ها اگر اراده کنند می توانند فارغ از سود محوری، به جای مسکن بازاری و مبتذل، خانه هایی را به مردم عرضه کنند که اگر چه حداکثری نیستند، اما حداقلی هم نبوده و کیفیتی میانه را با قیمتی مناسب دارا باشد.

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه بر اساس همین رویکردها شهرداری یزد به ساخت پروژه مسکونی 837 واحدی ورود کرده است، ابراز امیدواری می کند: شهرداری با تکیه بر معماری اصیل و فاخر یزد که زبانزد جهانیان است و با توجه به واقعیت های موجود و قدرت خرید اکثر مردم و بهره مندی از توان متخصصین و مشاوران کارآمد، از این آزمون دشوار موفق بیرون آید و رسالت خود را به انجام برساند.

عباسی هرفته با بیان اینکه شهرداری یزد با آغاز فرایند اجرای این پروژه راه دشواری را در شرایط فعلی انتخاب کرده است، می گوید: در این نابسامانی وضعیت معماری و شهرسازی، تولید مسکن اصیل و باکیفیت با قیمت مناسب هر چند شدنی است، اما دشوار به نظر می رسد.

رونق بخشیدن به ساخت و ساز عباس علوی راد ، عضو انجمن اقتصاددانان ایران نیز در خصوص تأثیرات ورود شهرداری ها به ساخت و ساز می گوید: ساخت مسکن در ابعاد مختلف باید مورد بررسی و کارشناسی قرار بگیرد که مهمترین آن تأثیر بسیار مثبت در رونق اقتصاد دارد.

وی با بیان اینکه با رونق بخشیدن به بخش مسکن در شهر و استان یزد صنایع بالادستی و پایین دستی گسترده ای نیز فعال خواهد شد، ادامه می دهد: در شرایط فعلی جامعه، هر حرکتی که بتواند جریان عرضه مسکن را تقویت کند یک گام مثبت، سازنده و قابل دفاع برداشته است.

علوی راد با بیان اینکه کشور در شرایط تحریم های ظالمانه قرار دارد، می گوید: در این شرایط بخش های اقتصادی که از درون گرایی بیشتری برخوردار است می تواند ضریب تولید و اشتغال بیشتری را ایجاد کند که صنعت ساختمان سازی بخشی مهم در این عرصه به شمار می رود.

این کارشناس اقتصادی اضافه می کند: شهرداری یزد با ورود به پروژه مسکونی 837 واحدی با حجم اعتبار و میزان سرمایه گذاری قابل توجه دست به اقدام درست و به جایی زده است.

وی با بیان اینکه شهرداری یزد با ورود به این حوزه می تواند در رونق بخشیدن به جریان عرضه مسکن به نقش محوری خود عمل کند، تاکید می کند: این پروژه در سطوح مختلف اهم از نوع ساختمان، تعداد واحدها، منطقه محل اجرا و سطوح قیمتی، مثبت ارزیابی می شود.

علوی راد با بیان اینکه شهرداری ها و به تبع آن شهرداری یزد در شرایط فعلی با کمبود منابع مواجه است، می گوید: شهرداری یزد در همه ادوار در تحقق عوارض ها مشکل داشته و یکی از دلایل آن ساختمان سازی غیررسمی در این شهر بوده است.

وی تاکید می کند: شهرداری با اجرای این پروژه با آورده ای که بخش زیادی از آن همان عوارض های غیر قابل وصول است به خواسته دیرینه خود که وصول بهینه عوارض های ساخت و ساز بوده، نزدیک می شود.

این کارشناس علوم اقتصادی تصریح می کند: وقتی بودجه عمرانی شهرداری و بودجه عمرانی استان یزد را تحلیل می کنیم درمی یابیم که ساخت پروژه 837 ساخت مسکن با اعتباری معادل هزار و 300 میلیارد تومان در شرایط فعلی کشور و استان امری مطلوب و مثبت است چراکه مشخصاً بخشی از آورده شهرداری همان منابعی بوده که همواره در جذب آن دچار ضعف عمل شده است.

وی خاطرنشان می کند: این پروژه در صورت اجرای کامل می تواند آثار مثبتی در ابعاد اقتصادی اجتماعی و فرهنگی برای شهر یزد، استان و شهروندان یزدی داشته باشد.

گزارش از فرزاد فیضی، خبرنگار سرویس کلانشهر
کلید واژه ها: شهرداری ها - اقتصاد - اقتصادی - شهرداری - ساخت و ساز - توان - ساخت - مشکلات اقتصادی - حوزه - اهمیت - موضوع - مورد - تحرک - رونق - مسکن - خبرنگار - مشکلات - جذابیت - بخشیدن - مطلوبی - سازمان - ارتباط - یکی از - گزارش - حاشیه - اساسی - مختلف - رعایت - صورتی - ایران

آخرین اخبار سرویس:
کار در منزل با گوشی

دعوت به همکاری ناخنکار مژه کار و سایر خدمات زیبایی

فروشنده خانم با روابط عمومی بالا

استخدام حسابدار با حقوق وزارت کار ، بیمه و پاداش در تهران

ابدارچی خانم با حقوق مکفی و اضافه کار

اینفوگرافی/ قدرت خرید خانه در ایران و سایر کشور های جهان چقدر است؟

استخدام کارشناس فروش هتل

استخدام پیک موتوری با حقوق

کار اینترنتی غیر حضوری**کار در منزل فقط با گوشی

نیازمند کارگرساده کارگاه ام دی اف

عملکرد 9 ماهه چند شرکت بورسی

وراث برای دریافت سود و سهام عدالت متوفیان چه کنند؟

استخدام خانم مجرد باحجاب و بدون حاشیه

استخدام در کارگاه جوشکاری

بازاریاب حضوری باتجربه

استخدام مشاور خانم

کانتر تور خارجی و داخلی

استخدام فروشگاه مولتی مارکت

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در ترام چاپ سپاهان در اصفهان

استخدام مدرس زبان آلمانی

استخدام نیرو بابت فروشگاه

منشی خانم

استخدام پیک موتوری جهت پخش

استخدام صافکار ماهر و نقاش

استخدام کارشناس فروش اداری

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت پارندسیستم در تهران

تاکسی تلفنی غزال

استخدام رنگ مش و کراتین کار حرفه ای

سرمایه گذاری مطمئن

مشاور تبلیغاتی کمپین

خدمات ابدارچی

منشی آشنا به حسابداری

استخدام مشاور املاک مبتدی و حرفه ای خانم و آقا

استخدام آشپز

استخدام مشاور حرفه ای

استعفای قالیباف اصل بررسی می شود

فروشنده

کار در قهوه خانه

پیک فروشگاه

فروشنده خانوم باتجربه در مانتو فروشی نیازمندایم

استخدام سرپرست تولید

استخدام سرپرست فروش در شرکت ملی شیمی کشاورز در تهران

استخدام مهندس برق و الکترونیک

همکار آموزشی جهت کار در یک موسسه معتبر نیازمندیم

استخدامی کنگان

همکار و بازاریاب خانم

کارشناس فروش خانم با روابط عمومی بالا

استخدام مدیر پروژه و مهندس مکانیک در شرکت تیتان صنعت پیشگام در تهران

راننده با اتومبیل نیازمندیم

آشپز خانم برای آشپزی در شهید کشوری

درآمد اینترنتی بالا

شرکت تولید قطعات خودرو

خانمی مسلط به امور معاملاتی بیت کویین

عکاس فروشگاه پوشاک و اکسسوری

فروشنده ماهر اقا

استخدام کارشناس فروش خانم با روابط عمومی بالا

استخدام تکنسین و تعمیرکار لوازم خانگی

60 لیتر سهمیه بنزین دی ماه امشب شارژ می شود

قیمت انواع سرخ کن در بازار چقدر است؟

200 پروژه آماده بهره برداری در مناطق ویژه اقتصادی طی 2 سال آینده/ واردات مناطق ویژه تقریبا به صفر رسیده است

اپراتور چاپ،امور فنی

کاردر منزل.درآمد لحظه ای و . با پورسانت

جذب نیرو فروش

استخدام کارمند (خانم)

به دو فروشنده لوازم ارایشی خانم نیازمندیم

کار پاره وقت و تمام وقت مناسب برای همه

فروشنده مبلمانّ

صندوقدار خانم-سالن دار اقا-کارگر ماهر-پیک موتوری

استخدام کارمند( خانم)

نیازمند نگهبان برای باغ

بلدوزرچی

به یک نفر نیرو جهت کار در سنگ فروشی

نصاب ام دی اف ماهر

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

به چند نفر کارگر ساده جهت کار در یک کارخانه تولید پارچه

قوی ترین خودروی هیبریدی جهان / عکس

استقبال کم از بازگشایی تالارها

کارگر ساده و ماهر

پرستار خانم برای کودک

استخدام تعدادی خانم جهت بسته بندی قطعات خودرو فوری

جزییات جدید ثبت تلفن همراه مسافران

واحد های مسکن ملی بیمه اجباری می شوند

استخدام کارشناس کنترل کیفی (رشته شیمی و عمران) در البرز

استخدام 3 نفر حسابدار

استخدام کارگرساده اقادرکارخانه کلوچه با جای خواب

استخدام منشی و مشاور در املاک منطقه 22

دعوت به همکاری بیمه پاسارگاد

استخدام کارشناس نصب و اندازه گیری در و پنجره های upvc در هافمن در تهران

استخدام در شرکت بازرگانی

مشاهده کرونای انگلیسی در استان تهران/رعایت 77 درصدی فاصله گذاری اجتماعی

کاردرمنزل باگوشی

بازاریاب خانم جهت ادارات

کارمند فروش

جذب نیروی ماهر و نیمه ماهر برق

به تعداد محدودی راننده در بیمارستان سینا

استخدام لیسانس خانم ترجیحا تولید

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در فارس

آگهی استخدام وتامین نیروی کار

کاراموز مهندسی صنایع

کارگر ساده ترجیحا کمک آشپز آقا

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا چالش

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا چالش