مطالب مرتبط:
لزوم مشارکت کارگران در ساخت مسکن
جزییات طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال
معضل حاشیه نشینی قابل حل است؟/اختصاص14درصدمنابع بانکی برای ساخت مسکن کپرنشین ها
گفتگو با رییس فراکسیون صنعت مجلس:پول هست، مدیریت نیست/معیشت مردم گروگان گرفته شد/دولت 250هزار هکتار زمین خالی برای ساخت مسکن دارد
ساخت 2 هزار مسکن ویژه محرومان در لرستان
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 00:352020-11-30اقتصادي

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا عقب گرد


ساخت و ساز را می توان یکی از حوزه های پر تحرک اقتصادی دانست که اگر به آن توجه و اصول مالی و فنی آن به خوبی رعایت شود، می تواند تا حدی زیادی مشکلات اقتصادی را ترمیم کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، در صورتی که امروزه حوزه مسکن از مباحث حاشیه ای دور شود و به عنوان راه حلی برای نجات اقتصاد مورد بررسی قرار گیرد می تواند با تحرک بخشیدن به سایر بخش های اقتصادی، رونق مطلوبی را در زیر مجموعه های کاری خود ایجاد کند؛ این موضوع اما در کلانشهرهای ایران همواره مورد مناقشه بوده و از آنجایی که امری مهم و اساسی تلقی می شود در دولت های مختلف نیز رویکردهای متفاوتی را برای ساخت و عرضه آن در نظر گرفته شده است.

در این موضوع مهم قطعاً نقش شهرداری ها به عنوان سازمان هایی که ارتباط معناداری با مردم و ساخت و سازها در شهر دارند را نمی توان کم اهمیت تلقی کرد، این اهمیت و جذابیت باعث شده است تا شهرداری ها در قالب مباحث مرتبط با سرمایه گذاری به آن ورود و تلاش کنند تا نقشی دوسویه در تأمین مسکن اقشار متوسط جامعه ایفا و البته درآمدی پایدار برای سایر امور خود ایجاد کنند.

کلانشهر یزد نیز در این راستا اقداماتی انجام داده است و اخیراً مصوبه ای در شورای شهر در خصوص اجرای پروژه مسکونی 837 واحدی توسط شهرداری تصویب شده و مراحلی از آن مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است .

837 واحد مسکونی با اعتباری بالغ بر هزار و 300 میلیارد محمد شیبانی ، رییس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری یزد در این باره به ایمنا" می گوید: اجرای پروژه مسکونی 837 واحدی شهرداری با مشارکت شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران به ارزش هزار و 300 میلیارد تومان انجام می شود.

وی با بیان اینکه هدف از تعریف این پروژه تأمین مسکن برای اقشار متوسط جامعه و تأمین منابع مالی پایدار برای شهرداری یزد است، ادامه می دهد: سهم شهرداری در این پروژه، تأمین زمین و پروانه بوده و تمامی هزینه های ساخت بر عهده سرمایه گذار است.

رییس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری یزد اضافه می کند: این پروژه در زمینی به مساحت چهار هکتار احداث می شود و دارای بیش از شش هزار مترمربع انواع سرانه های مورد نیاز است که با مشارکت شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران (سهامی عام) احداث می شود.

وی با بیان اینکه تمامی مصوبات قانونی اعم از مصوبه کمیسیون ماده پنج و مصوبه شورای اسلامی شهر یزد در خصوص این پروژه اخذ شده است، تاکید می کند: طراحی، مطالعات و طی کردن مراحل قانونی این پروژه بیش از یک سال طول کشیده و پس از صدور پروانه ، طی 48 ماه احداث خواهد شد.

به گفته شیبانی در طراحی این پروژه به رعایت اصول معماری ایرانی، اسلامی توجه ویژه ای شده و قرار است این پروژه در آینده نمادی برای ساختمان سازی در یزد باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون در هدایت نقدینگی به سمت تأمین رفاه و اشتغال مردم کم درآمد عمل کرده ایم و امروز اولویت کشور تحقق این مهم است، می گوید: برای مقابله با اقدامات دشمن و تحریم های اقتصادی نیازمند توسعه و گسترش موضوع سرمایه گذاری در شهر هستیم.

رییس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری یزد با اشاره به ضرورت همراهی و سرمایه گذاری مردم در پروژه های شهرداری تصریح می کند: سازمان مشارکت های مردمی شهرداری سازمانی است که اجرای تمام طرح ها را با کمک مردم جلو می برد، بر همین اساس این سازمان بیشتر نقش تسهیلگر برای سرمایه گذاران را ایفا می کند.

ورود شهرداری به حوزه ساخت مسکن محسن عباسی هرفته ، رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر یزد نیز در این باره می گوید: در رده بندی نیازهای انسان، نیاز به سرپناه یکی از مهمترین نیازها بر شمرده می شود که ترجمه آن در شهرها داشتن مسکن مناسب است.

وی با بیان اینکه در همین راستا یکی از خدمات اساسی و بنیادین مدیریت شهری به شکل عام و شهرداری ها به طور خاص تأمین مسکن مناسب برای شهروندان است، ادامه می دهد: شهرداری ها وظیفه دارند در زمینه تأمین مسکن مورد نیاز شهروندان در کنار سایر نهادهای متولی امر تلاش کنند و نیاز به سرپناه مناسب را تا حد امکان و توان برطرف سازند.

عضو شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه ساخت و ساز مسکن تاکنون توسط شهرداری ها جدی گرفته نشده است، اضافه می کند: شهرداری ها تاجایی به این حوزه ورود نکرده اند که اندک اندک از فهرست وظایف آنها حذف شده است تا جایی که دیگر مطالبه ای هم در این خصوص وجود ندارد.

عباسی هرفته با اشاره به دیگر مزیت های ورود شهرداری ها به امر ساخت و ساز مسکن تاکید می کند: شهرداری ها به عنوان متولی معماری شهر می توانند با ارائه الگوی مسکن فاخر و اصیل و البته با هزینه مناسب، معماری مسکونی شهر و حتی شهرسازی شهر را به سمت و سوی مطلوب سوق دهند.

وی با بیان اینکه شهرداری ها می بایست به سمت ساخت مسکن فارغ از سوداگری های حوزه ساخت و ساز و با اولویت سکونت و زندگی با کیفیت شهری ورود کنند، تصریح می کند: شهرداری ها اگر اراده کنند می توانند فارغ از سود محوری، به جای مسکن بازاری و مبتذل، خانه هایی را به مردم عرضه کنند که اگر چه حداکثری نیستند، اما حداقلی هم نبوده و کیفیتی میانه را با قیمتی مناسب دارا باشد.

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه بر اساس همین رویکردها شهرداری یزد به ساخت پروژه مسکونی 837 واحدی ورود کرده است، ابراز امیدواری می کند: شهرداری با تکیه بر معماری اصیل و فاخر یزد که زبانزد جهانیان است و با توجه به واقعیت های موجود و قدرت خرید اکثر مردم و بهره مندی از توان متخصصین و مشاوران کارآمد، از این آزمون دشوار موفق بیرون آید و رسالت خود را به انجام برساند.

عباسی هرفته با بیان اینکه شهرداری یزد با آغاز فرایند اجرای این پروژه راه دشواری را در شرایط فعلی انتخاب کرده است، می گوید: در این نابسامانی وضعیت معماری و شهرسازی، تولید مسکن اصیل و باکیفیت با قیمت مناسب هر چند شدنی است، اما دشوار به نظر می رسد.

رونق بخشیدن به ساخت و ساز عباس علوی راد ، عضو انجمن اقتصاددانان ایران نیز در خصوص تأثیرات ورود شهرداری ها به ساخت و ساز می گوید: ساخت مسکن در ابعاد مختلف باید مورد بررسی و کارشناسی قرار بگیرد که مهمترین آن تأثیر بسیار مثبت در رونق اقتصاد دارد.

وی با بیان اینکه با رونق بخشیدن به بخش مسکن در شهر و استان یزد صنایع بالادستی و پایین دستی گسترده ای نیز فعال خواهد شد، ادامه می دهد: در شرایط فعلی جامعه، هر حرکتی که بتواند جریان عرضه مسکن را تقویت کند یک گام مثبت، سازنده و قابل دفاع برداشته است.

علوی راد با بیان اینکه کشور در شرایط تحریم های ظالمانه قرار دارد، می گوید: در این شرایط بخش های اقتصادی که از درون گرایی بیشتری برخوردار است می تواند ضریب تولید و اشتغال بیشتری را ایجاد کند که صنعت ساختمان سازی بخشی مهم در این عرصه به شمار می رود.

این کارشناس اقتصادی اضافه می کند: شهرداری یزد با ورود به پروژه مسکونی 837 واحدی با حجم اعتبار و میزان سرمایه گذاری قابل توجه دست به اقدام درست و به جایی زده است.

وی با بیان اینکه شهرداری یزد با ورود به این حوزه می تواند در رونق بخشیدن به جریان عرضه مسکن به نقش محوری خود عمل کند، تاکید می کند: این پروژه در سطوح مختلف اهم از نوع ساختمان، تعداد واحدها، منطقه محل اجرا و سطوح قیمتی، مثبت ارزیابی می شود.

علوی راد با بیان اینکه شهرداری ها و به تبع آن شهرداری یزد در شرایط فعلی با کمبود منابع مواجه است، می گوید: شهرداری یزد در همه ادوار در تحقق عوارض ها مشکل داشته و یکی از دلایل آن ساختمان سازی غیررسمی در این شهر بوده است.

وی تاکید می کند: شهرداری با اجرای این پروژه با آورده ای که بخش زیادی از آن همان عوارض های غیر قابل وصول است به خواسته دیرینه خود که وصول بهینه عوارض های ساخت و ساز بوده، نزدیک می شود.

این کارشناس علوم اقتصادی تصریح می کند: وقتی بودجه عمرانی شهرداری و بودجه عمرانی استان یزد را تحلیل می کنیم درمی یابیم که ساخت پروژه 837 ساخت مسکن با اعتباری معادل هزار و 300 میلیارد تومان در شرایط فعلی کشور و استان امری مطلوب و مثبت است چراکه مشخصاً بخشی از آورده شهرداری همان منابعی بوده که همواره در جذب آن دچار ضعف عمل شده است.

وی خاطرنشان می کند: این پروژه در صورت اجرای کامل می تواند آثار مثبتی در ابعاد اقتصادی اجتماعی و فرهنگی برای شهر یزد، استان و شهروندان یزدی داشته باشد.

گزارش از فرزاد فیضی، خبرنگار سرویس کلانشهر
کلید واژه ها: شهرداری ها - اقتصاد - اقتصادی - شهرداری - ساخت و ساز - توان - ساخت - مشکلات اقتصادی - حوزه - اهمیت - موضوع - مورد - تحرک - رونق - مسکن - خبرنگار - مشکلات - جذابیت - بخشیدن - مطلوبی - سازمان - ارتباط - یکی از - گزارش - حاشیه - اساسی - مختلف - رعایت - صورتی - ایران

آخرین اخبار سرویس:
جذب نیرو خانم

طرح جاماندگان سهام عدالت در کدام مرحله قرار دارد؟

استخدام نیروی فنی و خدماتی

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 29 دی 99

استخدام بازاریاب و ویزیتور

نیازمند نیروی کاری فعال جهت کار در تعویض روغنی

بیش از 9 میلیون لیتر نفت سفید در استان کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد

صدور مجوز واردات خودرو برای جانبازان و خانواده شهدا تکذیب شد

آغاز معاملات خرما از سه شنبه در بورس کالا

پیش بینی درآمد 10 هزار میلیارد تومانی دولت با آزادسازی واردات خودروی دست دوم از مناطق آزاد

90 میلیون متر مکعب آب از سد درودزن رهاسازی شد

برنامه ریزی لازم برای تامین مواد اولیه واحدهای بیسکویت ایلام

ثبت نام بیش از 56 هزار تهرانی در سومین مرحله طرح ملی مسکن

سرمای کم سابقه سیستان و بلوچستان؛ طولانی ترین یخبندان شبانه زاهدان در نیم قرن اخیر تکرار شد

قیمت محصولات ایران خودرو در 28 دی 99/ کاهش نرخ خودرو در بازار+جدول مقایسه قیمت ها در بازار و کارخانه

ویژگی های موبایل جدید ایسوس+عکس

قیمت محصولات سایپا در 28 دی 99 / جدول مقایسه نرخ کارخانه و بازار

شریک در استودیو صدابرداری

استخدام در شرکت تولیدی پوشاک دوخت گستر

اتوکار تیشرت مردانه

نیروی برای کار در آجیل و صنایع دستی

استخدام منشی کانتر صندوقدار جهت فست فود معتبر

قیمت های عجیب مسکن در سایت های آگهی؛ محدوده پیروزی 30 سال ساخت متری 100 میلیون تومان! + عکس

کارت سوخت رانندگان اسنپ به محض دریافت اطلاعات شارژ می شود

دولت، دست دلالان را از بازار ارز، طلا و مسکن کوتاه کند

احتمال فعالیت 500 هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران

وضعیت بیکاری مردان و زنان 18 تا 35 ساله

تصاویر| افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران

پس فردا، آخرین مهلت تکمیل موجودی بازنشستگان و کارگران برای مسکن ملی

پیشنهاد خروج به سهامداران داده نمی شود

پیش بینی یک کارشناس از وضع ملک در ماه های آینده

آمادگی ایران برای افزایش تولید نفت به میزان پیش از تحریم

آمار عجیب از افزایش خودکشی مردم بخاطر موج جدید کرونا!

مازوت چه تاثیری بر محیط زیست و سلامت افراد دارد؟

خبر خوش برای متقاضیان مسکن مهر دهدشت

عدم پرداخت مطالبات پیمانکار عملیات اجرایی سد کوهبرد دهدشت را تعطیل کرد

باز شدن پای عیدی توافقی بعد از حقوق توافقی

خبر خوش و مبهم وزارت بهداشت درباره سومین واکسن ایرانی کرونا

خودرو 10 درصد دیگر ارزان شد

شاگرد نصاب کاغذ دیواری

اپراتور و قلاویز کار در کارگاه cnc شهر صنعتی البرز

ترفند هایی برای فرار از دست کلاهبرداری فیشینگ

بازاریاب با تجربه

استخدام در دفتر بیمه میدان یادبود

بهبود کیفی خدمات پستی با بکارگیری ظرفیت فناوری های نوین/رونق اقتصادی نسبی در شبکه پستی

کارگر ماهر و پیک موتوری

بیشترین بیمه بیکاری برای کدام استان پرداخت شد؟

نظر کارشناسان درباره بازگشت امکان درج قیمت خودرو

کاهش 10 درصدی قیمت خودرو+ آخرین قیمت خودرو در بازار

صدور مجوز واردات خودرو برای جانبازان و خانواده شهدا تکذیب شد

بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از«عملکرد بانک مرکزی در حوزه ارزی» در کمیسیون اقتصادی

تبدیل شهر زیرزمینی پایتخت به شهری هوشمند

رشد 6.6 درصدی فروش خودروهای سواری در چین

14015نفر بهبود یافته کرونا در خراسان جنوبی

استخدام راننده لیفتراک در شرکت کیمیا اسپیدی قشم در البرز و تهران

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت دیجی چارسو در تهران

استخدام کارشناس اداری در شرکت معتبر در زمینه تجهیزات صنعتی در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و بیمه در مجموعه آهنات در تهران

تاخیر 6 ماهه در اجرای مصوبات برق امید/چراغ خانه ثروتمندان نباید با پول مردم روشن شود

90 میلیون متر مکعب آب از سددرودزن مرودشت برای مصارف کشاورزی رها شد

استخدام کارشناس واحد مهندسی آقا در صنایع اتومبیل سازی فردا در مرکزی

در انتظار 16 میلیون و 800 دوز واکسن کواکس خریداری شده هستیم

استخدام مدیر وب سایت در گروه بازرگانی ماهر در تهران

استخدام بازاریاب خانم در خودرو برق در گیلان

استخدام کارمند چیدمان فرهنگیان

کارگر مرغداری

نیروی کار وارد یا نیمه وارد جهت کار درمبل سازی

استخدام نماینده فروش بیمه پاسارگاد

استخدام منشی خانوم برای دفتر شخصی

استخدام شرکت ایرانیان به همراه حقوق ثابت و اموزش

تولیدی مطهره

استخدام لوله کش جهت بازسازی خانه

ساماندهی آبشار ویسادار پره سر

نوسانات حوزه سیاستگذاری و خطر ناپایداری در عرصه سرمایه گذاری

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 29 دی 99

تاثیر مخرّب سیاست های دولت بر اقتصاد کشور

احتمال اعمال محدودیت پروازهای کیش و قشم

احتمال فعالیت 500 هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران

پنل های خورشیدی به عشایران کهگیلویه وبویراحمد با شرایط ویژه واگذار می شود

تعلیق حق رای ایران در مجمع عمومی سازمان ملل؟

رهاسازی 90 میلیون متر مکعب آب از سد درودزن برای مصارف کشاورزی

بورس کالا، بستر یکپارچه و دیجیتال عرضه مسکن

وام 100 میلیونی ازدواج خوب است یا بد؟

ثابت بودن عوارض شهری در مناطق مختلف عادلانه نیست

اعطای نمایندگی کیک و کلوچه جوادیان در شهرستان ها

جذب نیروی سالندار

فروشنده خانم جهت کار در گالری صنایع دستی رزاس

استخدام نیروی کار بازاریابی با حقوق وپورسانتعالی

خیاط حرفه ای و با تجربه در زمینه عروسک های پولیشی

استخدام بازاریاب آقا

معلم خصوصی پایه پنجم ابتدایی

حراست شرکت سام

استخدام بازرس کنترل کیفیت، جوشکار CO2 و کارشناس برنامه ریزی در تهران

به یک نفر نیرو خانم

استخدام 8 عنوان شغلی در انتشارات خیلی سبز در تهران

استخدام تراشکار ماهر یا نیمه ماهر

استخدام کارشناس روابط عمومی در مهندسی ایمنی پارا در تهران

استخدام مهندس نساجی، کارشناس برق و الکترونیک و سرپرست کارگاه تولیدی

استخدام کارشناس خرید و تدارکات آقا در قالیشویی بانو در البرز

بازار رمز ارزها در کشور می تواند به میلیاردها دلار برسد

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا عقب گرد

ورود شهرداری ها به حوزه ساخت مسکن؛ رونق یا عقب گرد