موضوعات داغ: - رييس هيات مديره پرسپوليس - هيات مديره پرسپوليس - هواداران استقلال - شهادت حضرت زهرا - اصلاح طلبان - تيم فوتبال استقلال - فوتبال استقلال - المپيك دونتسك - روغن خوراكي - مراجع تقليد - معاون درمان - امنيتي عربستان - كمپ ديويد - رياست جمعيت هلال احمر - دولت آينده - كمرمقبولا - تمرينات تيم پرسپوليس - هاليبرتون - پيشوا - ميرزا تقي خان اميركبير - سردار شهيد همداني - حفظ كرامت انساني - باغ پرندگان تهران

مطالب مرتبط:
لزوم حمایت دولت از تولید و عرضه مسکن در کشور/زمین ارزان قیمت در اختیار مردم قرار گیرد
دشمن سفره های مردم را نشانه گرفته است/ معیشت اولویت اصلی مجلس
نماینده بروجن: بهبود معیشت مردم اولویت مجلس یازدهم است
روز مجلس تبریک ندارد/ معیشت مردم بدتر شد که بهتر نشد!
معیشت مردم اولویت اصلی مجلس یازدهم
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 00:052020-11-30اقتصادي

گفتگو با رییس فراکسیون صنعت مجلس:پول هست، مدیریت نیست/معیشت مردم گروگان گرفته شد/دولت 250هزار هکتار زمین خالی برای ساخت مسکن دارد


رییس فراکسیون حمایت از صنعت مجلس یازدهم با بیان نمونه های متعددی از سوء مدیریت دولت در تخصیص منابع درآمدی متعددی که در اختیار دارد، گفت: فقط در بحث معضل مسکن، - دولت 250هزار هکتار زمین خالی در حوالی شهرها برای ساخت مسکن دراختیار دارد، ولی کاری نمی کند.

خبرگزاری تسنیم"، درباره اوضاع فعلی اقتصاد، وضعیت مدیریت دولت در اقتصاد و برنامه مجلس یازدهم برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی کشور با بیان اینکه متأسفانه ما واقعاً براساس یک سند بالادستی حرکت نمی کنیم، افزود: به عنوان نمونه در برنامه ششم که سال پایانی اجرای آن است به گفته خود دولت فقط 30 درصد اهداف محقق شده است.

به عبارتی ما برنامه ای نوشته ایم که عملاً نتوانستیم پیوست های آن را اجرایی کنیم.

به اعتقاد ما این نوع بودجه نویسی دو اشکال اساسی دارد.

*بودجه در صف اول مشکلات/ درآمد 250 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه کجا می رود؟وی با اعلام اینکه باید بودجه شرکت های دولتی به ریز مورد بررسی قرار گیرد، گفت: به صورت معمول بودجه عمومی دولت که حدود 550 هزار میلیارد تومان است بررسی می شود اما جزییات بودجه شرکت های دولتی که نزدیک به 1800 میلیارد تومان است بررسی نمی شود که اتفاقاً بحث ما نیز همین بررسی بودجه شرکت های دولتی است.

رییس فراکسیون حمایت از صنعت مجلس اضافه کرد: در حال حاضر فارغ از هر نگاه سیاسی باید به اجرای درست سند توسعه یا آمایش سرزمینی برای رشد کشور توجه کنیم.

به عنوان نمونه استان خوزستان، چهارمحال بختیاری و استان های جنوبی، بندرعباس، سیستان و بلوچستان همه ظرفیت های بسیار بالایی دارند که به دلیل اتصال به آب های آزاد، بنادر و مرزنشین بودن می توانیم یک مدل اقتصادی برای آنها پیش بینی کنیم.

به اعتقاد یوسفی ، برای شفافیت در بودجه ریزی باید برای هر کدام از منابعی که می خواهیم به موضوعی اختصاص دهیم یک کد رهگیری بگذاریم، با این روش مشخص است بودجه به کدام بخش تخصیص یافته و همین امر مانع اختیارات مدیران و امضاهای طلایی در هزینه کرد بودجه خواهد شد.

وی با اعلام اینکه بودجه نویسی شرکت های دولتی را خیلی راحت و آزاد گذاشته اند، گفت: عملاً اقتصاد ما دست شرکت های دولتی است و آنها راحت می توانند هر کاری که تشخیص می دهند، انجام دهند.

به عنوان نمونه در بعضی از ردیف های بودجه مانند ارزش افزوده ما فقط یک شاخص جمعیتی داریم، در صورتی که امروز شاخص درآمدی یا شاخص محرومیت باید ملاک عمل قرار گیرد .

رییس فراکسیون حمایت از صنعت مجلس در پاسخ به این پرسش که گویا دولت هم در بحث اصلاح ساختار بودجه مواردی را مطرح کرده است، افزود: اخیراً جلسه ای میان کمیسیون برنامه و بودجه و آقای نوبخت برگزار شده است.

متأسفانه در بودجه امسال همه از روز اول می دانستند که مثلاً صد هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم، اینکه از روز اول بدانیم کسری بودجه داریم یعنی عملاً بسیاری از برنامه های بودجه اجرایی نخواهد شد.

یوسفی افزود: یک نکته دیگر این است که ما بپذیریم در کنار شفافیت باید به آمایش سرزمینی هم توجه ویژه ای شود.

در استان خوزستان یک جمعیتی حدود 500 هزار نفر حاشیه نشین وجود دارد که بعد از مشهد رتبه دوم کشور را دارد.

این نشان می دهد که ما عملاً نتوانستیم در مهاجرت معکوس اقدام مهمی را انجام دهیم.

متأسفانه امروز جامعه مولد ما که در روستا می تواند تولید داشته باشد حاشیه نشین شهر می شود و عملاً سراغ شغل های کاذب می روند، بر همین اساس باید در بودجه یک مقدار اختیارات منطقه ای را بیشتر کرد.

یوسفی در پاسخ به این پرسش که در بحث اصلاح ساختار بودجه یکی از مهمترین موضوعات پایدارسازی درآمدها است.

البته بحث کسری بودجه هم همیشه مطرح می شود .

با در نظرگرفتن این نکته که ما درآمد نفتی زیادی نداریم و باید به سمت بودجه مستقل از درآمدهای نفتی باشیم.

آیا در طرح مجلس مشکلات کسری بودجه با در نظرگرفتن درآمدهای جدید از جمله مالیاتی می تواند مشکل را حل کند؟ گفت: یکی از موضوعات مهم در بودجه بحث منابع هدفمند کردن یارانه ها است که اعداد مختلفی از جمله 250 هزار میلیارد تومان اعلام شده است، از این منابع دولت فقط 42 تا 45 هزار میلیارد تومان یارانه به مردم می دهند.

این موضوع باید شفاف سازی شود که منابع درآمدی حاصل از اجرای هدفمندی یارانه ها صرف چه می شود.

به عبارتی یکسری درآمدهای پنهان در بودجه وجود دارد و ما الان شفافیت نداریم.

یوسفی افزود: در 6 ماه اول سال یا 8 ماه اول سال که از نظر عمرانی فصل کاری است، خیلی وقت ها بودجه اختصاص پیدا نمی کند و اواخر سال بودجه را اختصاص می دهند.

چرا اینطوری است؟ چرا منابع به صورت پلکانی پرداخت نمی شود؟ وی اضافه کرد: یکی اتفاقاتی که در حوزه ارز به وجود آمد ارزهای صادراتی بود.

براساس توافقات قرار بود ارزهای صادراتی تا اردیبشهت ماه امسال برگشت پیدا کند.

پتروشیمی ها، فولادی ها، شرکت های خصولتی و هر کسی که ارز گرفته است، چرا برگشت تمام آنها را در یک تاریخ گذاشتند؟ البته بماند که برخی برنگرداندند و ما دچار تنش های شدید ارزی شدیم و منابع ارزی کم شد.

امروز شرایط کشور واقعاً شرایط جنگ اقتصادی است، من این را به آقای رزم حسینی گفتم که شما آرایش جنگی ندارید.

* معیشت مردم گروگان گرفته شدیوسفی با بیان اینکه متاسفانه به نوعی معیشت و کالاهای اساسی مردم گروگان گیری شده است، افزود: ما همه چیز و همه تصمیمات را به سیاست خارجه و بحث انتخابات آمریکا گِره زده ایم؛ امروز رسوب کالا حدود 10 میلیون است که 3 میلیون کالا از قدیم بوده و چیزی که امروز رسوب شده 4 میلیون تن کالای اساسی است.

7 میلیون تن کالایی که در بنادر رسوب کرده بود که 4 میلیون آن اساسی است که رسوب آنها برای ما علامت سوال زیادی دارد.

رییس فراکسیون حمایت از صنعت مجلس گفت: در جلسه 177 شورای ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تأکید شد که تامین مبداء ارز مهم است، یعنی مشخص باشد که کالایی که وارد کشور شده ارز آن از کجا تأمین شده است.

یازدهم آبان جلسه 178 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست آقای جهانگیری شکل می گیرد، آنجا عنوان می شود که منشاء ارز مهم نیست و کالاها باید ترخیص شوند اما دو روز بعد یعنی 13 آبان که روز انتخابات آمریکا است، جلسه تنظیم بازار شکل می گیرد .

به عبارتی معیشت و کالاهای اساسی را به گروگان گرفته اند حالا سوءمدیریت یا هر تصمیمی.

وی با اعلام اینکه براساس تصمیم بانک مرکزی قرار شد هر کسی که می خواهد وارداتی را انجام دهند باید مبداء تامین ارز آن مشخص باشد، تصریح کرد: این کار بدی نیست زیرا از تنش بازار ارز جلوگیری می کند.

در حال حاضر برای کالاهای اساسی یا نهاده های دامی ارز 4200 داده می شود.

اما سوال اینجاست چرا معیشت مردم دچار مشکل شده است؟ در سال 97 و 98، 32 میلیارد دلار از این منابع ارزی به کالاهای اساسی مانند روغن، برنج و گوشت اختصاص یافت که امروز در این شرایط بد معیشتی به مردم کمک شود اما نه تنها کمکی نشد بلکه مردم با افزایش قیمت ها هم روبه رو هستند.

* محل هزینه 7 میلیارد دلار پول واردات کالای اساسی معلوم نیست این عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه حدود 7 میلیارد دلار از منابع اختصاص یافته به کالاهای اساسی معلوم نیست کجا هزینه شده است، افزود:چه کسی به ما اجازه داده بود ارزی که برای مردم است را برای مسافرت های خارجی بعضی از افراد مُتموّل بدهیم؟ این موضوع نشان می دهد که سیاست های اقتصادی دولت واقعاً تاسف آور است و ما یکی از نکاتی که می خواهیم در بودجه انجام دهیم همین شفاف سازی هزینه کردها است.

به عنوان نمونه استانی که 5 رودخانه بزرگ، 6 سد بزرگ دارد، 702 روستای آن آب ندارد، یا طرح مقام معظم رهبری در خصوص 550 هزار هکتاری به دلیل تامین نشدن حقابه آن هنوز اجرایی نشده است.

این در حالی است که می توانستیم با ایجاد اشتغال در این مناطق نیاز واردات را در نهادهای دامی و دانه های روغنی کاهش داده و مانع خروج ارز از کشور می شدیم.

وی افزود: این در حالی است که اگر هزینه 4 میلیارد دلاری واردات اقلام اساسی را در کشور سرمایه گذاری کنیم وضعیت تولید در بخش های مختلف از جمله حوزه کشاورزی فرق می کند و حتی می توانستیم با ارتقاء توانمندی داخلی بخش زیادی از نیاز واردات را خودمان تأمین کنیم.

به گفته این نماینده مجلس، متأسفانه بی عدالتی و عدم توجه به رفع محرومیت ها در استان های مختلف عاملی شده تا چسبندگیِ اجتماعی در کشور صورت نگیرد.

اما باز هم مردم چه در خوزستان و سیستان و بلوچستان نشان دادند که دل در گِرو نظام دارند و همیشه هم حافظ منافع ملی کشور هستند اما به اعتقاد بنده اگر از نگاه های جزیره ای و نگاه های بخشی فاصله نگیریم درنهایت ضرر خواهیم کرد.

* نگران امنیت غذایی هستیم/مشکل سوء مدیریت است نه تولیدوی در ادامه گفت:ما برای اقلام اساسی چیزی حدود 11 تا 14 میلیارد دلار احتیاج داریم که تا امروز 9 میلیارد دلار آن را تامین شده است.

براساس آمار از این منابع چیزی حدود 4.

2 میلیون دلار آن در حوزه کالاهای اساسی و حدود 2.

4 آن برای نهاده های دامی اختصاص پیدا کرده است.

به عبارتی تا به امروز ما در تأمین ارز برای کالاهای اساسی مشکلی نداشتیم، اما نگرانی اصلی ما بحث امنیت غذایی است، چراکه در سال آینده کشاورزی که کودش از 50 هزار تومان به 550 هزار تومان رسیده است یا جو از 200، 300 تومان به حدود 2500 تومان رسیده است، چطور انتظار دارید که او اقدام به کشت کند آیا برای او می صرفد؟وی با اعلام اینکه باید کسانی که واردات و توزیع کالاها را انجام می دهند در یک مجموعه قرار گیرند، اظهارداشت: در این شرایط ما می توانیم بازخواست کنیم که این کود فسفات که وارد شده چرا به دست کشاورزان نرسیده و فروش آن بازار سیاه دارد.

امروز ما درگیر سوءمدیریت در بحث رسیدن کالاهای اساسی به مصرف کننده واقعی هستیم.

به گفته یوسفی، اگر ستاد خلیج فارس را درست نمی کردیم همین امروزبرای تأمین بنزین دچار مشکل بودیم.

من به عنوان نماینده خوزستان تعصبی صحبت نمی کنم اما اگرحق آبه در این منطقه تأمین می شد به طور حتم طرح های کشاورزی توسعه و بخشی از نیاز واردات ما برطرف می شد.

در حال حاضر در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، صنعت و کشاورزی آن با هم حرکت می کنند به نوعی همانقدر که برای محصولات صنعتی برنامه ریزی انجام می شود برای کشاورزی هم کار می کنند.

وی با تأکید براینکه در حوزه کالاهای اساسی ما با مشکل سوء مدیریت روبه رو هستیم، افزود: در سال حدود 29 میلیون تن فولاد در کشور تولید می شود.

حدود 40 تا 50 میلیون تن هم سیمان تولید می کنیم، چقدر در داخل مصرف می کنیم؟ بررسی ها نشان می دهد 16 میلیون تن فولاد در داخل مورد استفاده قرار گرفته و بیش از نیمی از تولید ما در این بخش مازاد است.

در این حوزه ما دو مشکل اساسی داریم نخست آنکه یک خام فروشی جدید انجام می دهیم زیرا در گذشته سنگ آهن می فروختیم اما امروز اسلب و بیلت، شمش می فروشیم، هم به شرکت نبردی نمی دهیم که میزگرد و ورق بزند و هم به خودروساز و لوازم خانگی نمی دهیم که یک یخچال درست کند؛ یعنی خام فروشی مدرن در این حوزه اتفاق افتاده است.

یوسفی با اعلام اینکه قرار بود با فروش فولاد در بورس کالا شفافیت های لازم در این بخش به وجود آید، گفت: در حال حاضر 19 درصد تولید در بورس کالا عرضه می شود که این باعث رانت شده است.

برای حل بخشی از مشکلات رانت در حوزه فولاد قرار شد صادارت این کالا به شرط تأمین نیاز داخلی باشد.

به اعتقاد بنده ما با صادرات شمش و خام فروشی در دنیا تولیدکننده محسوب نمی شویم.

از همه مهمتر ما وظیفه ای در جهت اشتغال مردم داریم یا نداریم؟ چندصدهزار نفری که در صنایع ما به واسطه بحث تامین مواد اولیه بیکار می شوند را چه کسی باید جواب بدهد؟ * طرح 550 هزار هکتاری خوزستان هم به دلیل سوء مدیریت به نتیجه نرسیدوی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه موضوع 550 هزار هکتاری چه بوده است؟ گفت: در سفری که مقام معظم رهبری سال 74 به استان خوزستان داشتند، حضرت آقا با توجه به ظرفیت استان خوزستان و استان ایلام موضوع 850 هزار هکتار را مطرح کردند که باید این اراضی مکانیزه شوند اما در نهایت به 550 هکتار کاهش پیدا کرده و هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.

یوسفی افزود: اراضی در استان ایلام و خوزستان هستند که بعداً متاسفانه به 550 هزار هکتار کاهش پیدا کردند.

البته در همه دولت ها از دولت اصلاحات گرفته تا دولت آقای احمدی نژاد کارهایی انجام شد.

مثلاً در بعضی از اراضی تسطیح و بحث مکانیزه شدن زمین کشاورزی، شبکه آبیاری و موضوعات دیگر صورت گرفت حتی سد را ساختیم ولی وقتی کانال انتقال آب را نسازید این چه فایده ای دارد؟ مردم می گویند این سد را ساختید ولی برای ما منفعتی ندارد، سد باید ساخته می شد اما کار پایین دستی و ارتباط اجتماعی آن نیز باید صورت می گرفت تا با دسترسی به کانال های اصلی و فرعی انتقال آب انجام شود تا در نهایت عایدی این موضوع نصیب کشاورزان منطقع شود.

آن هم در جلگه خوزستان نه به کویر ببریم و بخواهیم در آنجا کاری انجام بدهیم.

در مجموع تا امروز 290 هزار هکتار احداث شده و نیمی آن یعنی 240 هزار هکتار باقی مانده است.

وی در پاسخ به اینکه در 290هزار هکتار بیشتر چه محصولاتی کشت می شود؟ گفت: من یک مثال می زنم برای خروجی تفاوت تناژ در گندم، زمین هایی که شاید 700 یا 800 کیلو در هکتار محصول می دادند الان به 4 یا 5 تن گندم رسیده اند، نکته مهم این طرح حقابه است که تأمین نمی شود و منابع مالی آن متوقف شده است، اگر این کار اتفاق بیفتد پیش بینی کارشناسان این است که 800 هزار نفر سرکار می روند و استان های محرومی که از نظر اشتغال و از نظر درآمد مانند ایلام و خوزستان دچار مشکل هستند، هم به مهاجرت معکوس کمک کرده و هم امنیت غذایی برای کل کشور به وجود خواهد آمد.

* 250 هزار هکتار زمین خالی برای ساخت مسکن در اختیار دولت استیوسفی همچنین در پاسخ به این پرسش که یکی از معضلات کشور ما بحث مسکن است مجلس در این رابطه طرح جامعی را مطرح کرده است که ظاهراً مرکز پژوهش ها یکسری ایرادات به این طرح وارد نموده در این خصوص توضیح دهید، گفت: ما طرح جامع مسکن داریم که بنا بود سالی 1 میلیون واحد ساخته شود، اما براساس آماری که امروز در اختیار داریم 6.

7 میلیون نفر مستاجر در کل کشور وجود دارد که این نیاز انباشته گذشته ما است، با در نظر گرفتن ازدواج ها و تشکیل خانواده های جدیدی ما سالی یک میلیون واحد احتیاج داریم، 300 هزار واحد آن را مردم می سازند، کسانی که پروانه ساخت می گیرند و 200 هزار واحد هم در روستاها ساخته می شود، اما یک فاصله ای حدود 500 هزار واحدی در سال داریم.

وی اضافه کرد: ما در طرح تولید جهش مسکن به سه نکته دقت کردیم.

نخست تامین منابع مالی آن بود که پیش بینی کرده بودیم منابع را به دو بخش تقسیم کنیم.

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار باید در هر سال 20 درصد از منابع تسهیلاتی به حوزه مسکن اختصاص پیدا کند اما در سال گذشته از 950 هزار میلیارد تومان وام های پرداختی فقط 7 درصد آن در حوزه مسکن بوده است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: ما در این طرح نگفتیم 20 درصد که مصوبه خودتان هست را اجرایی کنید بلکه اگر فقط 10 درصد از تسهیلات پرداختی را به حوزه مسکن اختصاص دهند 120 هزار میلیارد تومان منابع می شود.

تأکید ما اخذ مالیات بر عایدی سرمایه یا مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر زمین های بایر، مالیات بر معاملات مکرر، مالیات بر خانه های لوکس است.

شما خانه ای به ارزش 20، 30 میلیارد دارید باید مالیات آن را بدهید.

آقای آخوندی در دوره 6 ساله مدیریت خود بر وزارت مسکن اعتقاد داشت در حوزه مسکن هیچ اقدامی انجام ندهد، حرف هایی مطرح شد مسکن اجتماعی، ما هنوز نفهمیدیم مسکن اجتماعی چیست؟ اگر کسی می داند به ما بگوید؟! این حرفهایی که گفته شد و مشخص نشد، الان خروجی این کار چیست؟وی افزود: یک صندوق پیش بینی کردیم همه این منابع و تسهیلات طرح مسکن در آن قرار گیرد و مدیریت آن را به وزیر راه سپردیم البته چند وزیر هم جزء هیات امنای آن باشند و در آنجا تصمیم گیری و تصمیم سازی کنند.

بعد در این طرح از انبوه سازان حمایت می کنیم .

ما 250 هزار هکتار اراضی در حریم محدوده شهرها داریم که براساس قانون سال 86 همه آنها باید در اختیار راه و شهرسازی قرار گیرند، مازاد بر آن، تکلیف دولت بوده که اینها را بفروشد، اینها اموال مردم است به جای اینکه در آن خانه آنچنانی و ادارات لوکس بسازیم باید فروخته و منابع آن در صندوق قرار گیرد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه گفته اند سیاست های این طرح مسکن و ارائه تسهیلات ارزان به متقاضیان باعث خلق پول پرقدرت تورم می شود، تصریح کرد: چطور در بازار سفته بازی سکه و ارز و آقازاده ها که می گویند 80 درصد منابع بانکی را در اختیار دارند بحث خلق پول پر قدرت نیست.

اما برای این گونه طرح ها که برای اقتصاد هم باعث رونق و اشتغال می شود، خلق پول پرقدرت می شود! اصلاً ما می خواهیم خلق پول پرقدرت را انجام بدهیم، تورم ایجاد می کنیم تا اشتغال ایجاد شود.

وی اضافه کرد: چه کسی گفته وقتی ما به مسکن محرومین وام بدهیم تورم ایجاد می َکند؟ ما به شوخی به یک نفری گفتم ما فردا یک طرحی بیاوریم دلار 50 تومان شود، دولت دلار را 5 تومان می کند، یعنی اینقدر می خواهد سریع با مجلس مقابله بکند، این خوب نیست که وضعیت معیشتی مردم را گروگان بگیریم تا به اهداف سیاسی مان برسیم.

مجلس به جد در بعضی از حیات خلوت هایی که تا به الان حیات خلوت بعضی ها بوده، ورود پیدا کرده است.

به عنوان نمونه طرح دوفوریتی بحث خرید تضمینی محصولات کشاورزی که 41 سال آرزوی کشاورز ما است را پیگیری می کنیم.

نباید بگذاریم گندم داخلی را نخرند بعد آدم های بانفوذ بروند گندم وارد کنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: مجلس یازدهم - دولت - برنامه - اقتصاد - مدیریت - ساخت مسکن - فراکسیون - یازدهم - مجلس - مسکن - بودجه نویسی - تخصیص منابع - نمونه - هکتار - سوء مدیریت - برنامه ششم - حل مشکلات - رییس - صنعت - بیان - زمین - معضل - خبرگزاری - خالی - ساخت - اقتصادی - معضلات - مشکلات - گروگان - اعتقاد

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابدار در شرکت بازرگانی فانوس دیبا در تهران

استخدام مونتاژکار الکترونیک خانم در شرکت مهندسی فراسو توزین در تهران

استخدام حسابدار در خدمات بیمه ای ایده فرا ره آورد رازی در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت رسپینا24 در مشهد

5 نکته مهم درباره ماسک زدن در دوران کرونا

سرانه مصرف آرد در خراسان شمالی2 کیلوگرم بالاتر از میانگین کشوری

تنش در بازار مسکن با آگهی های تقلبی

بیش از 75 درصد بازار سیگار در اختیار برند های خارجی

استخدام حسابدار در شرکت آریا منتخب پارسیان در محدوده سهروردی تهران

رکوردشکنی در بازار آنلاین فیلم آسیا/ عبور از مرز 30 میلیارد دلار

فیلم| اتکا به توان خود با تکیه بر چرخ خیاطی/ روایت زنانی که تسلیم سختی نمی شوند

استخدام ویزیتور و بازاریاب جهت فروش انواع کفش و کیف در تهران

هشدار در باره واگذاری عرصه های ملی

چرا میوه گران شد؟

ابلاغ مصوبه قیمت نفت کوره مصرفی کارخانه های سیمان

خودرو 10 درصد دیگر ارزان شد/ خریدار نیست

ثبت نام بیش از 223 هزار نفر در مرحله سوم طرح اقدام ملی مسکن

استخدام کارگر ساده باغ گل و گیاه

آگهی استخدام

افزایش 16 درصدی آمار خودکشی در ژاپن در موج دوم کرونا

به روزرسانی بانک اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار

خریدار تابلوی 12 میلیارد تومانی کیست/ نکاتی پیرامون پولشویی در حراج تهران

نیازمندم مشاور املاک ( لادن ) با پورسانت

کارگر تامپو کار

وام 100 میلیونی ازدواج خوب است یا بد؟ / موافقان و مخالفان چه می گویند؟

تاز ه ترین وضعیت کووید 19 در استان هرمزگان| افزایش نسبی آمار مختلف زنگ خطر موج بعدی کرونا را به صدا درآورد+جدول

فیلم| اتکا به توان خود با تکیه به چرخ خیاطی

192 هزار هکتار از اراضی خراسان شمالی زیر کشت پاییزه

پخت و توزیع نان در خمینی شهر

هاشمی: 1400 دو راهی رفاه یا ونزوئلا شدن است

استخدامی مجموعه رستوران های زنجیره ای ارکیده

افزایش تردید ها درباره واکسن آمریکایی کرونا

بازار سهام انگلیس تقویت می شود

توزیع بنزین یورو 4 در تمام جایگاه های سوخت تهران 

صعود بیتکوین و سایر رمزارزها

افزایش 740 میلیون بشکه ای ذخایر نفتی ایران

بورس کالا، بستر یکپارچه و دیجیتال عرضه مسکن

فیلم| اتکا به توان خود با تکیه بر چرخ خیاطی/ دست های زنانه ای که تسلیم نمی شوند

بدشانس ترین صاحب بیت کوین + عکس

بازارچه های گوهرسنگ مشهد و قم ماه آینده راه اندازی می شوند

5 نکته مهم درباره ماسک زدن در دوران کرونا

پیش بینی وضعیت مسکن در ماه های پایانی سال/ تردید در بازار مسکن

نگاهی به تغییرات نرخ ارز و تورم در 3 دهه اخیر/ حساسیت تورم به نرخ ارز بازار + جدول

خام فروشی، آفت صادرات محصولات کشاورزی/ صنایع تبدیلی، راه نجات از بن بست اقتصاد نفتی

فیلم| اتکا به توان خود با تکیه به چرخ خیاطی

افزایش 740 میلیون بشکه ای ذخایر نفتی ایران

دلار به روند صعودی اش ادامه داد

نایب رییس مجلس: بودجه 1400 کاملاً سیاسی است/ روش دولت تحمیل خواست خود به نظام است

بخش معدن توانایی رفع بخشی از مشکلات کشور را دارد

کمک 100 تا 120 هزارتومانی واریز شد

گامی برای احیای باغ های چای

تبدیل شهر زیرزمینی پایتخت به شهری هوشمند

نیاز به مشارکت و سرمایه گذاری

کارگر جهت کشاورزی

راننده پایه یک با سابقه برای کمپرسی بنز ده چرخ

استخدام شرکت بیمه سامان

بازاریاب غیر حضوری کار پر سود

جذب بازاریاب با حقوق ثابت

شریک و راننده پایه یک

دوسوم زوج ها قادر به خانه دار شدن نیستند

تنش در بازار مسکن با آگهی های تقلبی

رکوردشکنی بازار آنلاین فیلم آسیا در سال 2020

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقا با مزایا در البرز

عرضه قارچ سمی در بازار واقعیت ندارد

تجهیزات هندی تخلیه و بارگیری بندر چابهار رسید

استخدام تکنسین برق و قدرت و تکنسین مکانیک در فرآورده های لبنی گلا آمل

استخدام تکنسین برق صنعتی و تکنسین تاسیسات در تهران

مسافران قشم 42 درصد کم شد

بیش از 75 درصد بازار سیگار در اختیار برندهای خارجی

استخدام تکنسین آزمایشگاه (رشته صنایع شیمیایی) در اصفهان

قیمت جدید خودروهای شاسی بلند چینی

فیلم/ اختصاص ارز مرجع به یک نفر به اندازه یارانه کل کشور!

خریدار تابلوی 12 میلیارد تومانی کیست/ نکاتی پیرامون پولشویی در حراج تهران

دسترسی کلانشهر ها به بنزین یورو 4 فراهم شد

قبل از خرید خودرو به کجا سر بزنیم

اینفوگرافی / نگاهی به میراث ترامپ برای ایران

تاثیرات نفت شیل در بازار جهانی نفت

مثلث شوم-1|همه تخم مرغ های تولید برق در سبد گاز طبیعی چیده شد/برق نیروگاه های هسته ای، ارزان ترین برق دنیا است

مهدی ها اولین محموله تجهیزات بندر چابهار را وارد کردند/ ارزش محموله 8.5 میلیون دلار

دومین یارانه 100 و 120 هزار تومانی معیشتی واریز شد

طرح احیا و تعادل بخشی گامی بلند در مقابله با بحران آب

قیمت انواع میوه، مواد پروتیینی و حبوبات در بوشهر؛ یکشنبه 28 دی ماه + جدول

سارقان، گاز 20 روستای بخش شاوور شوش را قطع کردند

دستمزد کارگران منطقه ای محاسبه می شود؟

تدوین فیلم اینستاگرام

استخدام فروشنده خانم در مغازه هنری

آموزش برق خودرو و تست موتور (به منظور اشتغال)

استختام نیروی فنی یا ساده ی کولر گازی

وصول یک هزار و 100 میلیارد تومانی مالیات در آذربایجان غربی

ب چند نیروی کار نیازمندیم

استخدام خانم در شرکت بازرگانی

راننده بدون ماشین

استخدام نظافتچی اقا و خانوم

ریزش قیمت ها در بازار سکه و طلا ادامه دارد

افزایش ارتفاع موج در دریاهای شمال و جنوب کشور/ شنا و تفریحات آبی ممنوع شود

ریزش برق آسای قیمت خودرو ؛ سمند ال ایکس 175 میلیون شد

مصوبه قیمت نفت کوره مصرفی کارخانه های سیمان ابلاغ شد

کرونا هم نتوانست جلوی عمل های زیبایی را بگیرد

نایب رییس مجلس: بودجه 1400 کاملاً سیاسی است

توصیه یک کارشناسی درخصوص خرید و فروش بیت کوین

گفتگو با رییس فراکسیون صنعت مجلس:پول هست، مدیریت نیست/معیشت مردم گروگان گرفته شد/دولت 250هزار هکتار زمین خالی برای ساخت مسکن دارد

گفتگو با رییس فراکسیون صنعت مجلس:پول هست، مدیریت نیست/معیشت مردم گروگان گرفته شد/دولت 250هزار هکتار زمین خالی برای ساخت مسکن دارد