مطالب مرتبط:
در سوگ فخر علمی ایران| خشم لرستانی ها از ترور بزدلانه دانشمند هسته ای ایران/منتظر انتقام سخت مسئولان هستیم + فیلم
یک روزنامه چینی: ترور دانشمندان هسته ای، برنامه هسته ای ایران را متوقف نمی کند
در سوگ فخر علمی ایران| خشم گیلانی ها از ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته ای ایران/ مسئولان پاسخ مناسب به عاملان این ترور بدهند + فیلم
در سوگ فخر علمی ایران| محکومیت ترور دانشمند هسته ای در استان قزوین / مسئولان انتقام حساب شده از عوامل ترور شهید فخری زاده بگیرند + فیلم
در سوگ فخر علمی ایران| مردم سرزمین آفتاب ترور دانشمند هسته ای کشور را محکوم کردند/ انتقام سخت خواسته اصلی مردم + فیلم
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 10 آذر 1399 ساعت 14:202020-11-30بين الملل

پرونده ویژه| کارنامه سیاه موساد در ترور دانشمندان هسته ای-2/ دانشمندان مصری


سیاست وحشیانه ترور، استراتژی معمول رژیم صهیونیستی است که تنها منحصر به دانشمندان ایرانی نبوده و همه نخبگان به ویژه در جامعه اسلامی را مورد هدف قرار می دهد.

- جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید.

(کلیک کنید)"نگاهی به پرونده های بین المللی ترورهای هسته ای صورت گرفته در کشورهای اسلامی طی حدود نیم قرن اخیر نشان می دهد سیاست ترور ارتباط مستقیمی با رویکردهای استقلال طلبانه حاکمیت کشورهای مذکور داشته است.

در این سلسله گزارش ها سعی خواهیم کرد به ترورهای مهم صورت گرفته که سرنخ های روشنی از دست داشتن سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی در آن مشاهده می شود، اشاره کنیم.

ناگفته پیدا است که در این گزارش به مهم ترین چهره های علمی جهان یا ترورهایی پرداخته شده که دلایل روشنی از دست داشتن سرویس اطلاعاتی غرب و اسراییل در آن به دست آمده است و شامل تمامی اقدامات مخرب صورت گرفته در این زمینه نیست.

نکته دیگری که ذکر آن ضروری به نظر می رسد این است که سیاست ترور به ویژه طی چند هفته گذشته و ماه های آینده تطابق دراماتیکی با رویکردهای راهبردی آمریکایی صهیونیستی و شرایط و اوضاع سیاسی منطقه و جهان پیدا کرده است.

امپریالیسم آمریکا و ارتجاع عربی صهیونیستی در منطقه با توجه به تحولات جهانی معتقدند که تحقق حداکثری منافع این محور طی دو ماه آینده در گروی شتاب بخشیدن به برنامه هایی است که جدول زمانی آنها شاید تا یکی دو سال آینده طراحی شده بود.

این در حالی است که پیشروی محور مقاومت در تحقق اهداف منطقه ای و تغییر موازنه های موجود به نفع آن در حوزه های مختلف کاملا مشهود است.

زمزمه هایی که اخیرا در خصوص جنگ طلبی آمریکا در منطقه شنیده می شد را نیز می شود در این راستا ارزیابی کرد، با این وجود آگاهان به مسال ژئوپلتیک و نظامی اعتقاد دارند که این رویکرد بیش از اینکه یک طراحی راهبردی باشد، یک جریان تبلیغاتی است.

لذا ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ایران را می توان نمودی از به کارگیری تمامی توان نظامی و اطلاعاتی آمریکا و اسراییل و بروز خشم آنها نسبت به تحولات ماه های اخیر در منطقه ارزیابی کرد.

اتفاقی که در گذشته نیز ثابت کرده است که گرچه می تواند به صورت محدود در روند شتابان فعالیت های هسته ای کشورمان تاثیرگذار باشد، اما نمی تواند این روند را متوقف کند.

دانشمندان هسته ای قربانی ترورتوسعه فن آوری های هسته ای از زمان کشف آن، همواره به عنوان یکی از مهم ترین شاخص های قدرت و توسعه یافتگی کشورها محسوب شده است، انرژی هسته ای با گذشت زمان بیش از پیش فواید متنوع و سودمند خود را برای جامعه بشریت نشان می دهد و ثابت می کند که بر خلاف اقدام آمریکایی ها به عنوان انرژی کشنده نسل بشر نیست و می تواند با فواید خود در زمینه های انرژی و دارویی و درمانی فرصت بقای بیشتر را به نسل بشریت بدهد.

با افزایش اهمیت این شاخص توسعه ای، رقابت کشورها برای رسیدن به آن نیز فشرده تر شد و در این راستا کشورهای توسعه یافته که در اوایل قرن بیستم موفق به دستیابی به این انرژی و بهره برداری از آن شده بودند در ظاهر به بهانه جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای در اصل برای مهار کشورهای دیگر برای توسعه توان هسته ای صلح آمیز خود یک موسسه بین المللی را تاسیس کردند که آن را آژانس بین المللی انرژی اتمی نامیدند، این آژانس نیز مانند خیلی از مراکز بین المللی دیگر از همان ابتدا تحت نفوذ و اعمال نظر شدید قدرت های برتر اقتصادی و نظامی در جهان شد و به عنوان اهرم فشاری علیه کشورهای در حال توسعه و ضعیف مورد استفاده قرار گرفت.

با گذشته سالها کشورهای در حال توسعه نیز خیزش علمی خود را برای رسیدن به انرژی هسته ای آغاز کردند، اما با مقاومت قدرت های برتر مواجه شدند و تنها با باج دادن به طرف های بین المللی مطرح در این زمینه بود که موفق به ایجاد فن آوری وارداتی و نه تولیدی هسته ای در کشور خود می شدند، البته در این میان جایگاه رژیم صهیونیستی و آمریکا متفاوت از دیگران بود، تل آویو که بنا بر برخی گمانه زنی ها بیش از 300 کلاهک اتمی را در اختیار دارد، به شدت با تجهیز هر کدام از کشورهای مسلمان منطقه به انرژی هسته ای هم از نوع تولیدی و هم وارداتی مخالف است و اقدامات زیادی را نیز برای جلوگیری از دستیابی این کشورها به این انرژی پاک انجام داده است، این رژیم تمام قراردادهای کشورهای عربی و اسلامی با اروپا و آمریکا را در زمان انعقاد لغو کرده و از سوی دیگر با تروریسم هسته ای و کشتار دانشمندان فیزیک اتمی در کشورهای عربی و تخریب تاسیسات آنها مانع از توسعه فن آوری های بومی آنها در این زمینه شده است، آمریکا نیز در این میان تنها به منافع خود اندیشیده و با حمله به کشورهای مختلف در حد توان سعی در جذب مغزهای متفکر آنها در ابعاد مختلف علمی داشته است، در این نوشتار بخشی از اقدامات تروریستی آمریکا و رژیم صهیونیستی در کشورهای مختلف برای جلوگیری از توسعه فن آوری هسته ای این کشورها را بررسی می کنیم.

مصرکشور مصر یکی از مهم ترین کشورهایی است که تعداد زیادی از دانشمنان هسته ای را به دنیای علم و فناوری تحویل داده است، بر اساس آمار موجود بیش از 180 دانشمند هسته ای مصر تنها در خارج از این کشور به فعالیت های تحقیقاتی مشغول هستند، گفته می شود بیش از صد نفر از این افراد در آمریکا هستند.

تاریخ معاصر مصر البته شاهد نمونه های دیگری از دانشمندان هسته ای نیز بوده است که به دلایل مختلف سرنوشت خوبی نداشته و از سوی افراد و گروه هایی که هیچ گاه شناخته نشدند، مورد حمله و ترور قرار گرفتند، این افراد عمدتا از کسانی بودند که پیشنهادات غربی ها در مورد فعالیت های تحقیقاتی در خارج از مصر بویژه آمریکا را رد می کردند یا اینکه انگیزه های ضد صهیونیستی از فعالیت های تحقیقاتی خود داشتند.

البته حذف فیزیکی تنها گزینه رژیم صهیونیستی برای تخریب فعالیت های هسته ای مصر نبود، آغازین تلاش های این رژیم در راستای اخلال در برنامه هسته ای سایر کشورها در زمان ریچارد نیکسون، رییس جمهور اسبق آمریکا صورت گرفت؛ یعنی زمانی که واشنگتن با فروش راکتور اتمی به مصر به منظور تولید برق موافقت کرد.

اما این طرح در نهایت به خاطر اعمال فشار صهیونیست ها، از داخل آمریکا، لغو شد.

حساسیت مقامات اسراییلی به این موضوع تا اندازه ای بود که در دهه 1960، با نفوذ به طرح ساخت موشک در مصر و با راهی کردن یک جاسوس آلمانی به نام سکورتسی ، موفق شدند، این طرح را نیز تخریب کنند.

از سوی دیگر مصر در دهه 60 میلادی کار نوسازی طرح موشک های زمین به زمین را با کمک برخی کارشناسان آلمانی آغاز کرد و همین امر اسراییلی ها را بر آن داشت تا برای اخلال در این برنامه نیز دست به کار شوند که ماحصل آن ناپدید شدن همیشگی کروچ، کارشناس آلمانی بود که در این طرح با مصر همکاری می کرد.

در زیر مشخصات تعدادی از دانشمندان مطرح هسته ای مصر که به دست عوامل موساد و سازمان سیا ترور شده اند را می بینید:سمیر نجیبسمیر نجیب یکی از دانشمندان هسته ای مصری بود که با نبوغ خود خیلی زود از دانشکده علوم دانشگاه قاهره فارغ التحصیل شد، وی فعالیت ها و مطالعات خود را در زمینه فیزیک اتمی دنبال کرد و در شرایطی که 33 سال داشت، به آمریکا اعزام شد تا تحت نظارت دانشمندان علوم هسته ای و فیزیک فعالیت های خود را ادامه دهد، نبوغ این داشمند مصری به حدی بود که باعث شد وی حتی یک سال زودتر از زمان تعیین شده، رساله خود را تدوین کند.

در همین زمان دانشگاه دیترویت مسابقه ای را میان دانشمندان هسته ای تشکیل داد تا یک استادیار در رشته علوم طبیعی انتخاب کند، وی در این مسابقه از میان بیش از دویست دانشمند از کشورهای مختلف به مقام دوم رسید و موفق شد به عنوان استادیار این دانشگاه انتخاب شود.

مطالعات او شگفتی مراکز مطالعاتی آمریکا را برانگیخت و در عین حال باعث ایجاد نگرانی در میان صهیونیست ها و گروه های سیاسی هوادار این رژیم در آمریکا شد.

بویژه اینکه وی بعد از جنگ ژوئن سال 1967 احساس کرد که کشورش به وی نیاز دارد و باید به مصر بازگردد، او مصصم به بازگشت بود و حتی بلیت بازگشت خود را نیز رزرو کرده بود، اما وقتی آمریکایی ها از سفر وی آگاه شدند در ابتدا مشوق های مادی و علمی برای وی تعریف کردند تا او در آمریکا بماند، ولی نجیب تمام این مشوق ها و تهدیدها را رد کرد، در شب بازگشت وی این گروه ها تصمیم گرفتند تا هر طور شده مانع از بازگشت این دانشمند هسته ای به کشورش شوند، به همین علت در یک صحنه تصادف ساختگی که با یک دستگاه کامیون صورت گرفت، او را از جاده منحرف کردند، سمیر نجیب در این تصادف جان خود را از دست داد.

علی مصطفی مشرفهمصطفی مشرفه یکی دیگر از دانشمندان اتمی مصری است که مرگ مشکوکی داشته است، وی اولین مصری بود که در زمینه مطالعات هوا فضا کار کرد، او یکی از مهم ترین شاگردان آلبرت انیشتین بود و در ارائه نظریه نسبیت کمک زیادی به وی کرد، او با دولت وابسته مصر به ریاست ملک فاروق نیز مخالف بود و برخی می گویند که این دولت با همراهی صهیونیستها در مرگ مشرفه نقش داشته است.

مشرفه ریاضیدان و دانشمند فیزیک بود که در سال 1898 به دنیا آمد، او در سال 1917 برای اولین بار برای یک سفر علمی به انگلیس رفت، او در ابتدا به دانشگاه ناتینگهام و بعدها به دانشکده سلطنتی انگیس رفت و لیسانس خود را در سال 1923 به دست آورد، او مدرک دکترای خود را در رشته فلسفه از دانشگاه لندن در کوتاه ترین زمان ممکن که قوانین انگلیس اجازه آن را می داد دریافت کرد.

وی بعد از پایان تحصیلاتش به مصر بازگشت و بعد از مدتی تدریس در این کشور بار دیگر به انگلیس رفت و دکترای خود را در رشته علوم نیز به دست آورد و به این ترتیب اولین مصری شد که در این رشته به درجه دکتری رسیده است.

او در سال 1925 بار دیگر به مصر بازگشت و ضمن تدریس در دانشگاه قاهره رتبه استادی را نیز با وجود سن پایین خود دریافت کرد، او در سال 1936 رییس دانشکده علوم این دانشگاه شد و چهار بار متوالی سمت وی در ریاست تمدید شد.

دکتر مشرفه اولین کسی بود که بررسی های علمی در زمینه ایجاد مقیاسی برای خلأ انجام داد، او همچنین نظریه های جدیدی در تفسیر اشعه های خورشیدی داد، نظریه های وی در زمینه سرعت و اشعه های خورشیدی به یکی از مهم ترین نظریه های جهانی تبدیل شد و شهرت او را جهانی کرد.

او همچنین اولین کسی بود که متوجه شد از هیدروژن می توان به تکنولوژی ساخت بمب دست یافت، اما چون تمایلی برای این کار نداشت، این بررسی را ادامه نداد، البته آمریکایی ها و روس ها بعدها این تحقیقات را کامل کرده و به این بمب دست یافتند.

بررسی های علمی وی قبل از مرگ به بیش از دویست مطالعه علمی رسیده بود، او مطالعات بسیار زیادی در مورد اتم انجام داد، اما نهایتا در سال 1950 به طرز مشکوکی جان خود را از دست داد.

یحیی المشد یحیی المشد اتم شناس و استاد دانشگاه در سال 1932 در مصر متولد شد، او در دانشگاه اسکندریه در سال 1952 فارغ التحصیل شد و در سال 1963 نیز مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی رآکتورهای اتمی دریافت کرد، او مدرک خود را در شوروی سابق دریافت کرد.

وی بعد از بازگشت به مصر به هیئت انرژی اتمی این کشور پیوست و مطالعاتی را در این زمینه انجام داد، او سفری نیز در سالهای 1963 تا 1964 به نروژ داشت و بعد از آن به عنوان استادیار به دانشگاه اسکندریه بازگشت و مدت کوتاهی بعد از این ماجرا به درجه استادی رسید.

از او بیش از 50 پژوهش منتشر شده است.

بعد از جنگ 1967 فعالیت های اتمی مصر متوقف شد و به این ترتیب مطالعات در این زمینه نیز به حالت تعلیق درآمد، بعد از جنگ سال 1973 اوضاع بدتر شد، به همین علت وی جذب فعالیت های هسته ای عراق شد و در سال 1975 به عراق رفت، وی در دوره کار در عراق برای دریافت یک محموله اورانیوم بنا به اصرار فرانسه مجبور به حضور در این کشور شد، اما در هتل محل اقامت خود در پاریس به طرز فجیعی کشته شد.

مقامات امنیتی فرانسه برای توجیه این اقدام شایعات ضد اخلاقی علیه وی منتشر کردند، اما طولی نکشید که دروغ بودن این شایعات رو شد.

رژیم صهیونیستی بعدها با انتشار فیلمی با عنوان "حمله به تاسیسات هسته ای" جزییات حمله خود به تاسیسات عراق را فاش کرد، در این فیلم 45 دقیقه ای صهیونیست ها به صورت رسمی به ترور یحیی المشد اذعان کرده و گفتند که ترور وی اقدامی از سوی موساد برای تضمین از بین رفتن کامل برنامه هسته ای عراق بود.

دولت وابسته مصر و رسانه های این کشور که در آن زمان معاهده کمپ دیوید را با رژیم صهیونیستی منعقد کرده بود، اهمیت زیادی برای ترور این دانشمند هسته ای قائل نشدند و با سردی با خانواده وی که به مصر بازگشته بود، رفتار کردند.

سعید السید بدیرسعید السید بدیر دانشمند مصری بود که با فعالیت در نیروهای نظامی مصر با درجه سرهنگی بازنشسته شد، او بعد از بازنشستگی فعالیت های علمی خود را ادامه داد و در مطالعات ماهواره ای در دانشگاه لزیزع آلمان غربی مشغول شد، او در طول دو سال مطالعات خود به نتایج شگفت آوری رسید و مطالعات وی در تمام جهان منتشر شد، اما با همکاری این دانشمند مصری با دو دانشمند آمریکایی دولت آلمان سخت گیری هایی را علیه وی آغاز کرد، نگرانی بدیر در مورد این سخت گیری ها تا جایی رسید که وی تصمیم به بازگشت به قاهره گرفت و در سال 1988 این تصمیم را عملی کرد، او به اسکندریه رفت تا مطالعات خود را در این شهر ادامه دهد، اما مدتی بعد جنازه وی در این شهر پیدا شد، همسرش معقد است که وی به دست نیروهای اطلاعاتی یکی از کشورها کشته شده است، چرا که وی در تحقیقات خود در مدت 13 سال به نتایج مهمی در زمینه مهندسی تکنولوژی موشک ها رسیده بود که او را در رتبه سوم دانشمندان این رشته قرار داد.

رأی الیوم: گروه ترور محسن فخری زاده مرتبط با سیا و موساد است"سمیره موسیخانم سمیره موسی یکی دیگر از دانشمندان هسته ای مصر است، وی در سال 1917 به دنیا آمد و در آگوست سال 1952 کشته شد، او به علت نبوغ خود در یادگیری علوم به مادام کوری شرق مشهور شده بود، با اینکه نبوغ او در دروس ابتدایی و قبل از دانشگاه اجازه ورود به رشته های مهندسی را نیز می داد، اما او ترجیح داد وارد دانشکده علوم شود، او از دکتر علی مشرفه تاثیر زیادی گرفته بود.

سمیره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در مصر گذراند و بعد از آن به انگلیس رفت تا در مورد موضوعات هسته ای تحصیل کند، او دکترای خود را در اشعه لیزر و تاثیر آن بر مواد از این کشور به دست آورد.

وی همزمان با پیشرفت های علمی بالا به جایگاه مصر و وطن عربی در معادلات سیاسی منطقه و جهان نیز فکر می کرد، او اعتقاد داشت که در اختیار داشتن سلاح هسته ای در تحقق صلح و ثبات تاثیر بسزایی خواهد داشت و کشورهایی که به دنبال صلح می روند باید از موضع قدرت ظاهر شوند، وی با جنگ های زیادی معاصر بود و در دوره ای زندگی کرده بود که استفاده آمریکا از سلاح اتمی در هیروشیما و ناکازاکی را نیز دیده بود، او مسایل مربوط به در اختیار گرفتن سلاح هسته ای از سوی رژیم صهیونیستی را نیز دنبال می کرد.

سمیره موسی سه ماه بعد از اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی هیئت انرژی اتمی مصر را تشکیل داد و سعی کرد دانشمندانی را برای گرفتن تخصص در زمینه های مختلف علوم هسته ای به خارج بفرستد، وی اصرار داشت که مصر به سلاح هسته ای مجهز شود، او در عین حال کنفرانس هایی با موضوع انرژی هسته ای برای رسیدن به صلح را نیز برگزار کرد که بسیاری از دانشمندان اتمی در آن شرکت داشتند.

او می گفت که آرزویش این است که سرطان را با داروهای تولید شده از انرژی هسته ای نظیر آسپرین درمان کند.

دکتر سمیره موسی درسال 1951 برای یک فرصت مطالعاتی به دانشگاه سان لوییس آمریکا در ایالت میسوری رفت، پیشنهادات زیادی برای ماندن وی در آمریکا مطرح شد، اما وی تمام این پیشنهادات را رد کرد، به همین علت چند روز قبل از بازگشت به مصر به بازدید از یک سایت تاسیسات هسته ای در اطراف کالیفرنیا دعوت شد و در هنگام عبور از جاده های پر پیچ و خم این منطقه یک کامیون با حمله به وی او را به دره پرتاب کرد و وی جان خود را از دست داد.

نبیل القلینیالقلینی دانشمند هسته ای مصری است که سرنوشت وی به پیچیده ترین معماهای دانشمندان هسته ای تبدیل شده است، چرا که وی از سال 1975 مفقود شده و هنوز هم اطلاع دقیقی از او در دست نیست، این اتفاق در شرایطی روی داد که وی در مأموریتی کاری از سوی دانشگاه قاهره به چک اسلواکی رفته بود تا مطالعات و تحقیقات بیشتری درباره اتم انجام دهد.

در روز 27 ژانویه سال 1975 تلفن محل اقامت دکتر القلینی به صدا درآمد و وی در پی این مکالمه تلفنی از منزل خارج شد و تا امروز اطلاعی از وی در دست نیست.

پیگیری های ضعیف دولت مصر نیز جواب قانع کننده ای از سوی چک اسلواکی را به دنبال نداشت و دانشگاه چک نیز که به طرز نامعلومی از مکالمه تلفنی وی اطلاع حاصل کرده بود، گفت که هیچ اطلاعی از وی ندارد.

اما از شواهد و قرائن این ماجرا بر می آید و وی هدف ربایش از سوی عناصر موساد قرار گرفته است، بعداز این ربایش وی ممکن است کشته شده باشد یا اینکه به دست این عوامل شستشوی مغزی شده باشد تا تمام علوم و اطلاعاتی که در ذهن دارد از بین برود، همچنین ممکن است به زندان های غرب یا رژیم صهیونیستی منتقل شده باشد.

نبیل أحمد فلیفلنبیل احمد فلیفل یکی از دانشمند جوان هسته ای فلسطینی الاصل در مصر است، او در زمانی به عنوان یک دانشمند هسته ای مطرح شد که 30 سال بیشتر نداشت.

او با اینکه از اهالی اردوگاه آوارگان الأمعری در اراضی اشغالی بود، تمام پیشنهادات غرب برای کار در خارج را رد کرد، او می گفت که باید به وطنش خدمت کند و مطالعات علمی خود را در اختیار کشورش قرار دهد، وی به صورت ناگهانی ربوده شد و چند روز بعد جنازه اش در منطقه بیت عور پیدا شد، هیچ تحقیقی نیز در مورد نحوه کشته شدن وی انجام نشد.

عبده شکردکتر عبده شکر یکی دیگر از دانشمندان مصری است که به صورت ناشناخته ای دو سال بعد از بازگشت از آمریکا جان خود را از دست داده است، جنازه وی که دانشمند انرژی اتمی بود، بعد از کشته شدن، 77 روز در آپارتمان ساحلی خود ماند، دولت مصر البته بدون اشاره به علت اصلی مرگ این دانشمند هسته ای مدعی شد که مرگ وی یک جنایت نبوده است، عبدالعال شکر برادر کوچکتر این دانشمند هسته ای گفت که برادرش فوق لیسانس خود را در دانشگاه اسکندریه دریافت کرده و بعد از آن در سال 1984 به آمریکا سفر کرد، او در آنجا ریاضی محض را رشته خود قرار داده و دکترای خود را در این رشته دریافت کرد، وی در سال 1999 به مصر بازگشت، اما 15 روز بعد باز هم راهی آمریکا شد، عبدالعال می افزاید که برادرش در سال 2005 به مصر بازگشت، وی از لحاظ روحی دچار اضطراب و ترس شدیدی بوده، اما با خانواده خود در مورد تهدید یا مشکلی علیه خود صحبت نکرد.

البته به نظر می رسد این بار نیز مانند موارد مشابه دیگر، خودداری از ادامه حضور و فعالیت تحقیقاتی در آمریکا علت اصلی مرگ این دانشمند هسته ای مصری بوده است.

به هر صورت با اهمال دولت مبارک پرونده مرگ این دانشمند هسته ای نیز به صورت مبهم باقی ماند و هرگز تحقیقات کاملی در این باره انجام نشد.

ودیع وهاب جرجسدکتر ودیع وهبی جرجس، دانشمند هسته ای مصری و استاد دانشگاه قاهره که تحقیقات متعددی درباره فیزیک هسته ای و مسائل مرتبط با آن داشت، دو هفته پیش ( جمعه 27 ژولای) ناپدید شد و جنازه وی چهار روز بعد در نزدیکی یکی از ایستگاه های مترو در قاهره کشف شد.

سازمان امنیت مصر اعلام کرد که جسد وهبی جرجس در حالی کشف شد که پس از بررسی های اولیه مشخص شد که وی بیش از سه روز است که مرده و مکان مرگش نیز در یک فضای تاریک اتفاق افتاده است.

مساله ای که بحث ربایش وی را بیش از پیش پررنگ می کند.

دکتر ودیع وهبی جرجس روز جمعه ساعت 11 به وقت قاهره برای شرکت در یک مراسم ویژه از منزلش خارج شده بود که دیگر هیچ خبری از او نشد.

ابوبکر عبدالمنعم رمضاندر تاریخ 7 سپتامبر 2019 دولت مصر از روایت مشکوک کشته شدن ابوبکر عبدالمنعم رمضان، دانشمند هسته ای مصر در هیئت رسمی نظارت بر فعالیت های اتمی خود خبر داد.

این در حالی بود که وی برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی به مراکش رفته بود.

اطلاعات موجود نشان می دهد که مرگ ناگهانی و مشکوک این دانشمند هسته ای عملیات ترور جدیدی است که توسط سرویس جاسوسی موساد انجام شده است.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که بسیاری از دانشمندان هسته ای مصر طی دهه های گذشته توسط رژیم صهیونیستی ترور شده اند.

علاوه بر اینکه مراکش یکی از مهم ترین کشورهایی است که موساد در فعالیت های جاسوسی خود از آن استفاده می کند.

سامی شعبان رییس هیئت نظارت بر فعالیت های هسته ای در اظهاراتی تاکید کرد که مرگ مشکوک این دانشمند هسته ای در سطوح بالا از سوی وزارت خارجه مصر و آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیدگی خواهد شد.

با این وجود مقامات مصری خیلی زود اعلام کردند که این دانشمند هسته ای در نتیجه یک عارضه قلبی از دنیا رفته است.

سفیر مصر در رباط پایتخت مراکش مرگ وی را به دلیل سکته قلبی دانسته است، این موضوع تردیدها در خصوص شانه خالی کردن دولت مصر در تحقیقات دقیق و کامل در این حادثه را افزایش می دهد.

به این ترتیب می توان گفت فرضیه ترور این دانشمند هسته ای با قدرت مطرح است، فعالان فضای مجازی اعلام می کنند که وی مسموم شده و بعد از مرگ و به علت لخته زدن خون، آزمایش و اطلاع از سم موجود در خون وی ممکن نبوده است.

این فعالان همچنین نسبت به شتابزدگی مصر در رد فرضیه ترور نیز ابراز تعجب کردند.

همچنین در توییتر تصویری از این دانشمند منتشر شد که وی را در شرایط جسمی خوب قبل از مرگ ناگهانی اش نشان می دهد.

او در این تصویر شربتی در دست دارد که برخی اعلام می کنند احتمالا این شربت حاوی موادی بوده که باعث لخته زدن خون او شده و او را دچار سکته قلبی کرده است.

ادامه دارد.


کلید واژه ها: رژیم صهیونیستی - دانشمندان - ترور - صهیونیستی - دانشمندان ایرانی - ترورهای هسته ای - کشورهای اسلامی - هسته ای - پرونده - اسلامی - جامعه اسلامی - گزارش - سیاست - ایران - روشنی - سرویس - بین المللی - ویژه - هسته - اطلاعاتی - استراتژی - صورت - رژیم - جهان - مهم ترین - وحشیانه - اسراییل - استقلال - کارنامه - نخبگان

آخرین اخبار سرویس:
نشست مشترک ظریف و لاوروف آغاز شد

اولین زن در تاریخ آمریکا که وزیر خزانه داری می شود

عراق/ کودک انتحاری در لحظات آخر عملیات پشیمان شد (+فیلم)

سوریه|ضربات ارتش سوریه به تروریست ها/ 13 داعشی به هلاکت رسیدند

اجساد 5 کولبر گرفتار بهمن در مرز ترکیه به ایران منتقل می شود

شورش شبانه در قدس اشغالی

لاوروف: نجات توافق هسته ای از مهمترین موضوعات امروز است

ظریف: موضوع قره باغ فرصتی برای صلح و دوستی در منطقه است

بازداشت 71 نفر در ترکیه به اتهام همکاری با جنبش گولن

تدابیر امنیتی بی سابقه در اطراف پارلمان تونس

هشدار گوترش درباره تهدید های پیش روی جهان

انفجار انتحاری در شمال سوریه 10 کشته و مجروح برجا گذاشت

ظریف با همتای روسی اش دیدار کرد

ظریف در ادامه سفر منطقه ای خود وارد مسکو شد

رسانه روسی به نقل از فیگارو:ظریف رییس جمهور آینده ایران

آمریکا پس از ترامپ

ظریف و لاوروف بر سر یک میز به گفت وگو نشستند

موضوع اصلی مذاکرات امروز لاوروف و ظریف در مسکو

بازتاب تظاهرات میلیونی یمنی ها در رسانه های جهان

احتمال بالای «آتش بس سیاسی» و کاهش تنش میان ایران و عربستان در عصر پساترامپ

آغاز مذاکرات دوجانبه ظریف و لاوروف در مسکو

لاوروف: نجات توافق هسته ای ایران از مهمترین موضوعات امروز است

«بیشکک» میزبان اولین مجمع« اتحادیه اروپا - آسیای مرکزی»

انتقادات عباس آخوندی از روحانی به خاطر وضعیت اقتصادی، برجام و اف ای تی اف

افتتاح مرکز توزیع تذکره الکترونیکی در کرمان

گوگل دفاتر خود را به مراکز واکسیناسیون کرونا تبدیل می کند

نشست مشترک ظریف و لاوروف آغاز شد

دولت ایتالیا در راه استعفا

فیس بوک پست نتانیاهو را حذف کرد

لاوروف: مسکو و تهران به گفت وگو درخصوص امنیت خلیج (فارس) توجه دارند

شکایت از گوگل برای حذف اپلیکیشن تلگرام

ربات های پلیس جهت شناسایی معترضان در آمریکا تولید شدند

کشف تونل ها و بمب های داعش در صلاح الدین/ درخواست کمیسیون امنیتی پارلمان برای نشست با الکاظمی

پنهان کاری دولت جانسون چگونه عامل انتشار کرونای انگلیسی شد؟

لاوروف: تهران و مسکو خواهان احیای کامل برجام هستند

از خارطوم تا مغرب نتانیاهو در پی تقویت جایگاه انتخاباتی خویش است

عملیات ضد صهیونیستی در شمال کرانه باختری

هشدار رییس جمهور چین نسبت به وقوع جنگ سرد جدید

مشتاقانه آماده همکاری با بایدن درباره خطرات ایران هستم

اتحادیه اروپا تهدید به جلوگیری از صادرات واکسن کرونا کرد

جوزف بورل به روسیه سفر می کند

تایوان برای چین قدرت نمایی کرد

گوترش: جهان با تهدیدهای وجودی و شکنندگی روبروست

گزافه گویی نتانیاهو در مورد ایران

لاوروف: نجات توافق هسته ای از مسائل مهم کنونی است

نیروهای امنیتی مسیرهای منتهی به پارلمان تونس را بستند

استیضاح ترامپ/21 بهمن آغاز «محاکمه» رییس جمهوری سابق در سنا

قطر: قدردان ایران و ترکیه هستیم

حد و حدود خودت را بشناس و به عراق دستور نده

کودک انتحاری در لحظات آخر عملیات پشیمان شد (+فیلم)

شناسایی نخستین مبتلا به کرونای برزیلی در ایالات متحده

آخرین وضعیت نفتکش ایرانی توقیف شده در اندونزی

پوسیده از درون!

شمار مبتلایان به کرونا در نوار غزه از 50 هزار نفر عبور کرد

هدف قرار دادن یک جوان فلسطینی به ادعای اجرای عملیات استشهادی

مقامات روسیه حق نگهداری ارز دیجیتال را ندارند

حمایت از کارکنان گوگل با تشکیل اتحادیه کارگری« آلفا گلوبال»

فیلم/اعتراض مردم لبنان به اوضاع بد اقتصادی

ردپای فساد در عملیات تروریستی اخیر داعش در بغداد

گرفتار شدن یاران ترامپ در منگنه انتقام و دادگاه

مشتاقانه آماده همکاری با بایدن درباره خطرات ایران هستم

نتانیاهو: مشتاقانه آماده همکاری با بایدن درباره خطرات ایران هستم

ظریف: پیشنهاداتی برای همکاری شش جانبه در منطقه قفقاز داریم

هوادارن ترامپ و طرح ایده حزب سوم

مشتاقانه آماده همکاری با بایدن درباره خطرات ایران هستم

شبه نظامیان تحت حمایت آمریکا یک مقام سوری را ربودند

تمسخر رییس جمهور آمریکا توسط مجری مشهور مصری/ فیلم

رکود برای ثروتمندان تمام شده اما میلیاردها نفر در جهان درگیر فقر هستند

شکایت از گوگل برای حذف اپلیکیشن تلگرام

تعلیق فعالیت «دفتر حقوق بشر» و «ابتکار حقوقی بین المللی» در قزاقستان

توافق سودان و رژیم صهیونیستی برای افتتاح سفارت

زمان تزریق واکسن کرونا در ایران از زبان سخنگوی دولت

آخرین وضعیت نفتکش ایرانی توقیف شده در اندونزی

اتحادیه اروپا: نمی گذاریم واکسن های آسترازنکا از خاک اروپا خارج شوند

منابع فلسطینی از اجرای یک عملیات استشهادی در شمال کرانه باختری خبر می دهند

جزییات دیدار وزیر اطلاعات اسراییل با مقام سودانی

تمسخر رییس جمهور آمریکا توسط مجری مشهور مصری/ فیلم

تظاهرات کشاورزان در دهلی به خشونت کشیده شد

سودان و رژیم صهیونیستی بر سر افتتاح سفارت به توافق رسیدند

نخست وزیر ایتالیا استعفا می کند

توافق سودان و رژیم صهیونیستی برای افتتاح سفارت در آینده نزدیک

لاوروف: نجات برجام یکی از مسائل فوری امروز است

ظریف: به دنبال تشکیل اتحادیه همکاری 6 جانبه در منطقه هستیم

لاوروف و بورل درمورد برجام گفت و گو می کنند

شبه نظامیان تحت حمایت آمریکا یک مقام سوری را ربودند

خلاصه بسکتبال کلیولند کاوالیرز لس آنجلس لیکرز

آخرین وضعیت نفتکش ایرانی توقیف شده در اندونزی

کارت قرمز در انتظار ولیعهد

احتمال کاهش تنش میان ایران و عربستان

اقلیم کردستان: می توانیم 6 هزار و 500 مگاوات برق تولید کنیم

سوریه| انفجار شدید در «تل ابیض»، 10 کشته و زخمی به جا گذاشت

افشاگری مهم لیبرمن درباره واکسن آمریکایی کرونا

نیاز است بعد از رفتن ترامپ مواضع خود را با روسیه هماهنگ کنیم

ارسال امواج مثبت میان تهران و ریاض

دیدار رییس جمهور لبنان با سفیر آمریکا در بیروت

دست برتر ایران در نفوذ و قدرت منطقه ای نسبت به عربستان سعودی

روایت موسوی از سفر ظریف به باکو

تغییر کاربری دفاتر گوگل به مراکز واکسیناسیون

انگلیس از ابتدای جنگ یمن، 15 میلیارد پوند سلاح به سعودی ها فروخته است

درخواست آفریقای جنوبی از بایدن برای لغو تصمیم دولت سابق آمریکا درباره صحرای غربی

پرونده ویژه| کارنامه سیاه موساد در ترور دانشمندان هسته ای-2/ دانشمندان مصری

پرونده ویژه| کارنامه سیاه موساد در ترور دانشمندان هسته ای-2/ دانشمندان مصری