موضوعات داغ: - حقوق سربازان - ابراهيم شكوري - ليگ قهرمانان - سردار اشتري - نماينده مردم تهران در مجلس - باشگاه پرسپوليس - نماينده مجلس - بيمارستان فرهيختگان - كميسيون تلفيق بودجه - نماينده مردم تهران - پيراهن اسپانيا - جوايز بانك ها - فعاليت هاي فرهنگي - پليس تهران بزرگ - سرقت نقاشي - دانشگاه امين - ويملوتس - تغييرات - هادي تمهيدي - خبرگزاري آناتولي - طرح رتبه بندي فرهنگيان - حكم كميته تعيين وضعيت - مجمع كشورهاي صادركننده گاز (GECF)

مطالب مرتبط:
بخشنامه بانک مرکزی تصمیم راهشگای ستاد اقتصادی دولت را خنثی کرد
گام های مازندران در توسعه اقتصادی شیلات
خنثی سازی تصمیم راهگشای ستاد اقتصادی دولت با بخشنامه بانک مرکزی
طراحی ساختارهای جدید اقتصادی برای دانش بنیان ها در مجلس
رکود اقتصادی چیست؟
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 10 آذر 1399 ساعت 13:452020-11-30بين الملل

مقاومت اقتصادی و 2 پیش نیاز توأمان


ایرنا- سه سال جنگ اقتصادی تمام عیار دولت آمریکا علیه مردم ایران، فشار سنگینی را بر کشور تحمیل کرد ولی همت و ایستادگی مردم و تدابیر دولت، - تهران- ایرنا- سه سال جنگ اقتصادی تمام عیار دولت آمریکا علیه مردم ایران، فشار سنگینی را بر کشور تحمیل کرد ولی همت و ایستادگی مردم و تدابیر دولت، سیاست فشار حداکثری را ناکام گذاشت.

بسیاری می گویند تداوم مقاومت اقتصادی پیش نیازهایی توامان دارد؛ بهره گیری از توان داخلی و تعامل بین المللی.

شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و خروج ناگزیر او از کاخ سفید طی ماه های پیش رو، فرصتی است برای کشورهایی که طی چهار سال گذشته، تحت تأثیر سیاست های تقابل جویانه واشنگتن درحوزه های سیاسی و اقتصادی، فشارهای زیادی را متحمل شدند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان مخاطب سیاست فشار حداکثری ترامپ، بیشترین تنگناها را تحمل کرد و سخت ترین شکست را هم ایرانیان به سیاست ترامپ وارد کردند.

فشار حداکثری؛ اسم رمز جنگ اقتصادی علیه ایران فشار حداکثری عنوان راهبردی بود که آمریکای ترامپ طی سه سال گذشته، تصمیمات و سیاست های عملی خود در برابر ایران را بر اساس آن تنظیم می کرد؛ راهبردی که از بستن هیچ مجرا و روزنه ای برای اعمال فشار اقتصادی بر کشور فروگذار نکرد و حداکثر توان و ظرفیت خود و متحدانش را برای نبرد اقتصادی با تهران بسیج کرد.

در این مسیر، روابط اقتصادی دیگر کشورها با ایران هم از تحریم های آمریکایی متأثر شد.

ایران که در نتیجه اجرایی سازی برجام، تازه از زیر فشارهای سنگین چندساله غرب سر برآورده بود، به یکباره و دوباره تحت شدیدترین تنگناهای اقتصادی فزاینده قرار گرفت.

تحریم هایی بی سابقه بر کشور تحمیل شد.

هدفگذاری به صفر رساندن صادرات نفت ایران از سوی آمریکا، اگرچه به همت وزارت نفت و تلاش مسئولان نفتی هرگز محقق نشد، ولی نشان دهنده میزان فشار و عزم جدی تحریم گران برای به زانودرآوردن اقتصاد کشور بود.

مسئولان برای توصیف شرایطی که طی سه سال گذشته بر کشور رفت، از تعبیر درست جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی استفاده می کنند.

حسن روحانی رییس جمهوری که بارها از این تعبیر استفاده کرده است، روز چهارشنبه 6 آذر در جلسه هیأت دولت هم دفاع مقدس را هم وزن دفاع درجنگ تحمیلی دانست و گفت: در تاریخ ایران 2 دفاع مقدس داشتیم یک دفاع مقدس 8 ساله در برابر صدامیان و یک دفاع مقدس در برابر جنگ اقتصادی ترامپیان و بحمدالله ملت ما هم در هر دو جنگ موفق و پیروز شد.

رییس جمهوری با اشاره به شباهت های جنگ اقتصادی با جنگ تحمیلی گفت: در این جنگ 3 ساله هم تقریباً تنها بودیم و کسی ما را یاری و کمک نکرد اما این کارگران، کشاورزان، صادرکنندگان و تلاشگران تولید به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصاد و مردم عزیز ما بودند که مقاومت و ایستادگی کردند و تا امروز ما را به پیروزی و موفقیت رساندند.

شیوع ویروس کرونا هم نه تنها از شدت تحریم های اقتصادی نکاست، بلکه زمینه هایی تازه برای اعمال فشار بر کشور فراهم کرد.

مخالفت گروه حاکم بر کاخ سفید با اقدام صندوق بین المللی پول که قصد داشت 5 میلیارد دلار برای مسائل پزشکی و مقابله با کرونا به ایران اختصاص دهد، تصویری روشن از ابعاد جنگ اقتصادی به تصویر کشید.

در تمام این مدت، دار و دسته ضدایرانی کاخ سفید اتهامات حقوق بشری، فشار بر برنامه موشکی دفاعی جمهوری اسلامی، ترور فیزیکی و شخصیتی مسئولان جمهوری اسلامی و نیز ادعای ایجاد ناامنی در منطقه را در جهت تقویت فشار حداکثری به کار بستند.

مقاومت مردم و تدابیر دولت جهت مقابله با تحریم ها هوشمندی دولت در پایبندی به چارچوب حقوقی برجام و در عین حال کاهش گام به گام تعهدات هسته ای در چارچوب توافق، تلاش دستگاه اجرایی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و نیز ایستادگی مردم در برابر فشارها، شکست های سنگینی را به سیاست ضدایرانی واشنگتن وارد کرد.

ناکامی واشنگتن در مراجع حقوقی بین المللی در پیشبرد ایران ستیزی از مجرای حقوقی، نقطه اوج موفقیت ایران در مقابله با ترامپ بود.

به رغم انکار تأثیر تحریم ها بر اقتصاد کشور و انتقاداتی که مخالفان به عملکرد دولت وارد می دانند، ولی آمارها، گویای واقعیتند.

به گفته روحانی، همه شاخص های اقتصادی نشان می دهد که دولت جمهوری اسلامی ایران در طول 3، 4 سال قبل از جنگ اقتصادی دارای سیاست و عملکرد درست و قابل مقایسه و قابل ارائه در دوره بلندمدت تاریخ اقتصادی ایران بوده است.

رییس جمهوری درجلسه هیأت دولت تصریح کرد: در 3 سال گذشته نیز که در جنگ تمام عیار اقتصادی بودیم و علیرغم مواجهه با کرونا، شاهد اقدامات بزرگی در عرصه تولید هستیم.

تولید صنعتی در مهرماه امسال نسبت به شهریور ماه امسال از رشد 75 درصدی برخوردار بوده است.

در کنار همه اینها، دولت همواره در راستای خنثی سازی تبعات اقتصادی تحریم گام برداشت.

به رغم کاهش قابل توجه درآمدهای ارزی، دولت طی سال های گذشته تلاش کرد برنامه های مهمی را در راستای کمک به معیشت مردم پیش ببرد.

چندی پیش بود که محمدباقر نوبخت در نامه ای خطاب به رییس مجلس به برخی اقدامات مهم دولت اشاره کرد و نوشت: اداره دخل و خرج کشور با تقلیل درآمدهای ارزی از صد و چند میلیارد دلار به چند میلیارد دلار که فقط در 7 ماهه اول سال جاری بیش از 48 هزار میلیارد تومان خزانه با عدم تحقق درآمدها مواجه بود، از یک سو و پرداخت به موقع همه یارانه ها، حقوق ها، اجرای امتیازات 50 درصدی فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری کارمندان، همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تأمین اجتماعی که کمترین خدمت به آن بزرگواران است؛ در کنار پرداخت بیش از 40 هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی که آثار آن در افتتاح های پایان هر هفته قابل مشاهده است، ضمن 36 هزار میلیارد تومان صرفه جویی از سوی دیگر، جز با اتکال به خدا و تدبیر دولت قابل انجام نیست و این به بدخواهان ملت پیام و نشان می دهد که در سومین سال تحریم، هنوز همچنان چرخ توسعه جمهوری اسلامی ایران در گردش است.

دولت در یک سال گذشته هم با ارائه هزینه های کمک معیشتی و اعطای وام های کرونایی تلاش کرد فشار را بر مردم کاهش دهد.

دولت در دور دوم حمایت های مالی کرونایی از اقشار آسیب پذیر پرداخت وام یک میلیون تومانی برای 10 میلیون خانواده و کمک هزینه 100 هزار تومانی برای 30 میلیون خانوار را در دستور کار دارد.

چگونه تداوم پیروزی ملت را تضمین کنیم؟ اگرچه مردم طی سالهای اخیر تنگناهای معیشتی بسیار زیادی را تحمل کردند، ولی به اذعان خود رسانه ها و مقام های آمریکایی، ایران در بی اثر کردن سیاست های ضد ایرانی ترامپ موفق بوده است.

مسیر تداوم پیروزی ملت از رهگذر اتخاذ سیاست خارجی هوشمندانه و دیپلماسی فعال و مقتضی دولت در برابر سیاست های واشنگتن و عزم جدی حاکمیت در تأمین منافع ملی می گذرد؛ مسأله ای که مسئولان کشور بر آن تاکید کرده اند.

رییس جمهوری روز چهارشنبه با اشاره به اینکه سیاست های جمهوری اسلامی ایران کاملاً روشن است، تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها تأکید کرده، تعهد در برابر تعهد، اقدام در برابر اقدام، کاهش تنش در برابر کاهش تنش، احترام در برابر احترام و تعهدات بین المللی در برابر تعهدات بین المللی است.

اگر چنین اراده ای در حاکمان آینده آمریکا وجود داشته باشد، به نظر من حل مسأله بسیار آسان است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: ایران و آمریکا هر دو می توانند تصمیم بگیرند و اعلام کنند که به شرایط 20 ژانویه 2017 برمی گردند هم ما برمی گردیم و این می تواند راه حل بزرگی برای بسیاری از مسائل و مشکلات باشد و مسیر و شرایط را کاملاً تغییر دهد و سپس می توان مراحل بعدی را در بخش های مختلف ادامه داد.

این اظهارات به معنی کاهش تمرکز بر بهره گیری از ظرفیت های داخلی کشور برای مقابله با فشارهای خارجی نیست.

تعهد دولت به اقتصاد مقاومتی، تمرکز همزمان بر درونزایی اقتصاد و بهره گیری از فرصت تعامل با اقتصاد بین الملل را در دستورکار دستگاه اجرایی قرار داده است.

رییس جمهوری روز چهارشنبه با بیان اینکه برنامه های دولت بر این مبنا نیست که فردا چگونه خواهد بود، بلکه بر اساس شرایط سخت تدوین شده است، گفت: دولت برنامه 9 ماهه ای را بر مبنای شرایط سخت تدوین کرده است اما در عین حال همواره این چنین بوده که اگر مشکلی برای مردم در زندگی پیش آمده بخاطر فشارهای ناحق و غیرانسانی کاخ سفید بوده و هر زمانی که آنها به تعهدات بین المللی برگردند، آن شرایط عوض خواهد شد.


کلید واژه ها: اقتصادی - انتخابات ریاست جمهوری آمریکا - فشار حداکثری - جنگ اقتصادی - دولت آمریکا - انتخابات ریاست جمهوری - سیاست - ایران - فشار - ریاست جمهوری آمریکا - آمریکا - جمهوری اسلامی ایران - ایستادگی - مردم - دولت - حداکثری - جمهوری اسلامی - مقاومت - کشور - جمهوری - تدابیر - دونالد ترامپ - ریاست جمهوری - ترامپ - توان داخلی - بهره گیری - نیاز - تحمل - شکست - انتخابات

آخرین اخبار سرویس:
دولت بایدن به توافق های سازش پایبند است

ماجرای خاشقچی همچنان ادامه دارد؛ ازافشای چمدان مخصوص حمل جسد تا حمله سایبری سعودی به مستند«مخالف»

تجمع معترضین به بازداشت «ناوالنی» در چند شهر روسیه

صدور مجوز واکسن روسی کرونا در پاکستان

نیرو های آمریکایی باید از عراق خارج شوند

پایبندی دولت بایدن به توافق های سازش برخی اعراب با اسراییل

امارات با گشایش سفارت در تل آویو موافقت کرد

مقام آمریکایی: دولت بایدن طبق توافقنامه های عادی سازی عمل خواهد کرد

حمله وحشیانه به یک نوجوان خارجی در پاریس

اطلاع نگاشت | هدیه چرچیل به مردم ایران

سرقت گاو توسط نظامیان صهیونیستی + فیلم

گزارش| نگاهی به مواضع بایدن درباره بحران افغانستان

واشنگتن برای حل اختلافات با ایران تلاش می کند

لفاظی تازه فرانسه علیه ایران

حضور ترامپ در انظار عمومی بعد از تحلیف بایدن

کابینه اسراییل عادی سازی روابط با مغرب را رسما تصویب کرد

تجمع حامیان غرب گرای مخالف دولت روسیه در چند شهر

توقیف نفتکشی با پرچم ایران در اندونزی

استقرار گنبد آهنین در کشور های عربی خلیج فارس

سفر فرمانده سنتکام به اراضی اشغالی با محوریت ایران

اولین هشدار دولت بایدن به ایران

یک نفتکش ایرانی در اندونزی توقیف شد

تجمع حامیان مخالف غرب گرای دولت روسیه در چند شهر

پایبندی دولت بایدن به توافق های سازش

روزنامه نگاران زن وارد کاخ سفید می شوند

«گنبد آهنین» در راه کشور های عربی؛ سفارت امارات در «تل آویو» بازگشایی می‎شود

موافقت امارات با گشودن سفارت در اسراییل

مذاکرات تبادل اسرا بین صنعاء و دولت هادی

سفیر آمریکا:خواستار حل دیپلماتیک اختلافات با ایران هستیم

درخواست ها در آمریکا و انگلیس برای حضور در روز جهانی محکومیت جنگ یمن

اندونزی یک نفتکش با پرچم ایران را توقیف کرد

گفتگوی بایدن و جانسون درباره ایران

اخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا

نمایش انیمیشن «بوعلی سینا» در کنفرانس جهانی دراماتراپی

زئوس؛ اولین کشتی نیروی دریایی هیدروژنی جهان

تصمیم دولت بایدن درباره توافق های سازش اعلام شد

موافقت رژیم صهیونیستی با استقرار «گنبد آهنین» در کشور های عربی؛ سفارت امارات در «تل آویو» بازگشایی می‎شود

لفاظی تازه فرانسه علیه ایران

به صدا در آمدن آژیر هشدار در پارلمان انگلیس

نمایش مد لباس زنان عربستان

سفر فرمانده سنتکام به اراضی اشغالی با محوریت ایران

هلندی های بی توجه به قرنطینه، بازداشت و جریمه می شوند

فریب ترامپ را خوردم

امارات با افتتاح سفارت در تل آویو موافقت کرد

سفر فرمانده سنتکام به اراضی اشغالی با محوریت ایران

مسکو: آمریکا مشکلات داخلی خودش را حل کند

هلندی های بی توجه به محدودیت های قرنطینه، بازداشت و جریمه می شوند

نیرو های آمریکایی باید از عراق خارج شوند

تحریم علیه روسیه موجب خسارت آلمان

خیانتی دیگر از امارات در راه است

دولت بایدن به توافق های سازش پایبند خواهد ماند

امارات رسما با گشودن سفارت در تل آویو موافقت کرد

سفر فرمانده سنتکام به اراضی اشغالی با محوریت ایران

سفیر آمریکا در عراق: برای حل اختلافات با ایران تلاش می کنیم

لفاظی دوباره وزیر خارجه فرانسه درباره ایران

یک نفتکش ایرانی در اندونزی توقیف شد

2 نفتکش در آب های اندونزی توقیف شدند/ یکی از نفتکش ها ایرانی است

قرآنیان درگیر بیماری های صعب العلاج حمایت می شوند

پژوهشگران: واکنش آلرژی به واکسن کرونای مدرنا بسیار نادر است

یک نفتکش ایرانی در اندونزی توقیف شد

امارات با بازگشایی سفارت در تل آویو موافقت کرد

آمادگی روسیه برای مذاکره با آمریکا

کابینه امارات تاسیس سفارت این کشور در تل آویو را تصویب کرد

سفر فرمانده سنتکام به اسراییل با محوریت ایران

یک نفتکش ایرانی در اندونزی توقیف شد

اشغالگران مانع تکمیل مرمت مصلای قبه الصخره شدند

کرونا نشست داووس را هم از رونق انداخت

اندونزی یک نفتکش با پرچم ایران را توقیف کرد

بازبینی در تحریم کشورها برای مهار کرونا

یک نفتکش ایران در آب های اندونزی توقیف شد

سفیر آمریکا در بغداد: به دنبال حل دیپلماتیک اختلافات با تهران هستیم

«سیمپسون ها» آمدن بایدن را پیش بینی کرده بود؟

ادعای وزیر خارجه فرانسه درباره برنامه هسته ای ایران

آژیر خطر در پارلمان انگلیس/ دود از ویست مینستر به هوا برخاست

موافقت امارات با گشایش سفارت در تل آویو

الاعرجی در دیدار سفیر امریکا: عراق به تداوم حمایت ائتلاف بین المللی امید دارد/ تولر: به دنبال حل اختلافات با ایران هستیم

نظر هادی العامری درباره امنیت عراق

موافقت امارات با گشایش سفارت این امیرنشین در تل آویو

ایران محور گفتگوی دولت بایدن و اسراییل/ سفر مقام عالی رتبه واشینگتن به تل آویو

اندونزی نفتکش ایران را توقیف کرد

آژیر خطر حریق در پارلمان انگلیس/ دود از ویست مینستر به هوا برخاست

سفیر آمریکا:خواستار حل دیپلماتیک اختلافات با ایران هستیم

موافقت امارات با گشایش سفارت این امیرنشین در تل آویو

سفر «کنث مک کنزی» به تل آویو با محوریت رایزنی درباره برجام

2 نفتکش در آب های اندونزی توقیف شدند/ یکی از نفتکش ها ایرانی است

دزفول ، شهر گل های مریم و رز+عکس

فالح الفیاض: ترامپ در سطح بین المللی اقدام تروریستی انجام داد / خواستار خروج نیرو های آمریکایی از عراق هستیم

بایدن نباید به مشوقان «فشار حداکثری» توجه کند

چهره جنجالی حادثه کنگره: فریب ترامپ را خوردم

تصویب رسمی افتتاح سفارت امارات در تل آویو

سفر اولین مقام عالی رتبه بایدن به تل آویو با محوریت ایران

اعلام آمادگی کرملین برای مذاکره با دولت «جو بایدن»

فرانسه:دسترسی ایران به سلاح هسته ای عواقب قابل توجه ژئو استراتژیک دارد

لفاظی تازه فرانسه علیه ایران

یک نفتکش ایرانی در اندونزی توقیف شد

سفر اولین مقام عالی رتبه بایدن به تل آویو

موافقت کابینه امارات با گشودن سفارتش در تل آویو

بانک های متهم..

آمادگی روسیه برای مذاکره با آمریکا

جایزه ای که به هیچکس نرسید!

مقاومت اقتصادی و 2 پیش نیاز توأمان

مقاومت اقتصادی و 2 پیش نیاز توأمان