مطالب مرتبط:
دفتر حفاظت منافع ایران در مصر: ترور شهید فخری زاده مصداق بارزی از تروریسم سازمان یافته است
دفتر حفاظت منافع ایران در مصر: ترور فخری زاده تروریسم دولتی بود
دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره: اروپا محافظه کاری را کنار گذاشته و ترور شهید فخری زاده را صراحتا محکوم کند
دشمن با ترور دنبال توقف پیشرفت های ایران اسلامی است
ره آورد غرب برای ایران چیزی جز تحریم های فلج کننده نیست
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 10 آذر 1399 ساعت 07:102020-11-30بين الملل

ابهامات پیش روی دالان نخجوان باکو و منافع ایران


ابهامات پیش روی دالان نخجوان باکو و منافع ایران شرق: انعقاد توافق آتش بس میان جمهوری آذربایجان و کشور ارمنستان با میانجیگری روسیه و بدون حضور مؤثر دستگاه سیاست خارجی کشور در این فرایند، - شرق: انعقاد توافق آتش بس میان جمهوری آذربایجان و کشور ارمنستان با میانجیگری روسیه و بدون حضور مؤثر دستگاه سیاست خارجی کشور در این فرایند، موجب بروز گمانه زنی هایی درباره ابعاد و پیامدهای این توافق نامه شده است.

یکی از مهم ترین ابهامات پیش روی این توافق نامه، اعلام ایجاد کریدور و دالانی میان نخجوان با باکو از طریق اراضی کشور ارمنستان است.

بر اساس این توافق، در جنوب ارمنستان یک خط ارتباطی میان باکو و نخجوان برقرار می شود.

پیش از این به دلیل عدم اتصال دو بخش جمهوری آذربایجان به یکدیگر، مبادلات زمینی میان نخجوان با باکو از درون مرزهای ایران صورت می گرفت.

بر مبنای این توافق آتش بس، مشخص نیست چرا و بر اساس چه تحلیل و رویکردی، به جای مسیر بی خطر، امن، رایگان و کم هزینه ایران، مسیر دیگری برای اتصال میان باکو و نخجوان پیشنهاد شده است؟ مسیری که تأمین امنیت آن در آینده چندان روشن نیست؛ چرا که به دلیل نامشخص بودن سرنوشت مرکز قره باغ و احتمال بروز هر نوع تنشی در آینده، مشخص نیست چرا این تأکید بر جانشینی مسیر ایران از درون ارمنستان صورت گرفته است؟ همچنین مشخص نیست این مسیر دقیقا در چه فاصله ای از مرزهای ایران تعریف می شود و مسیر مواصلاتی ساخته خواهد شد؟ از دیگر مسائل این دالان، مشخص نبودن ابعاد این مسیر از جمله عرض این مسیر و جاده مواصلاتی است.

همچنین در توافق آتش بس اگر چه گفته شده کنترل کریدور جاده ای بین نخجوان و مناطق غربی جمهوری آذربایجان بر عهده اداره مرزبانی سازمان امنیت فدرال روسیه خواهد بود، اما آیا این تأکید به معنای آن است که این بخش از ارمنستان منتزع و جدا و اداره آن به روسیه سپرده می شود؟ یعنی رسما بخشی از خاک ارمنستان از کنترل این کشور خارج می شود؟ اگر چنین باشد، یعنی ارمنستان از اعمال حاکمیت ملی بر این مسیر مواصلاتی منع خواهد شد؟ در نتیجه آیا این به معنای تغییر مرزهای سرزمینی ارمنستان است و مرزهای زمینی منطقه دچار تغییر می شود؟ آیا این امر منجر به قطع ارتباط ایران با مرزهای ارمنستان غیر از معبر مرزی نوردوز نخواهد شد؟ به سخن دیگر، اگر ایران و ارمنستان توافق کنند تا برای تسهیل تجارت و ارتباطات میان دو کشور، معبر یا حتی معابر مرزی تازه ای در طول مرز مشترک دو کشور ایجاد کنند، آیا این حق از طرف ارمنی صلب می شود که بتواند معابر تازه ای در طول مرز حدود 40 کیلومتری خود با ایران تعریف کند؟ در صورت ایجاد معابر تازه و گذر آن از میان دالان و کریدور میان جمهوری آذربایجان و نخجوان، چه نیرویی بر این راه ارتباطی جدید میان ایران و ارمنستان نظارت می کند؟همچنین نامشخص است که این مسیر ترانزیت با چه هدف و کاربری تعریف شده است؛ آیا این مسیر صرفا برای تردد شهروندان منطقه نخجوان یا امور تجاری مورد استفاده قرار می گیرد؟ یا اینکه سایر طرف های خارجی و از جمله ترکیه نیز می توانند از این مسیر برای تردد و جابه جایی کالا و نفر استفاده کنند؟ تأکید و اصرار پی درپی دولت ترکیه برای تأسیس این دالان به چه منظوری است؟ ترکیه قصد دارد از این دالان چه استفاده ای داشته باشد؟ آیا در این دالان تأکید می شود که تنها شهروندان جمهوری آذربایجان حق تردد دارند و شهروندان کشورهای دیگر و نقل و انتقال نظامی طرف های دیگر ممنوع است؟ یعنی از این مسیر تنها برای مقاصد صلح آمیز استفاده خواهد شد و از انتقال تجهیزات نظامی به ویژه از سوی کشورهای خارجی جلوگیری به عمل می آید یا خیر؟ آیا این مسیر می تواند به کانالی برای انتقال تجهیزات نظامی سایر طرف ها از جمله ترکیه یا اسراییل منجر شود؟ چرا ترکیه اصرار فراوانی بر اجرایی شدن این دالان دارد؟ آیا افزون بر تبادلات میان باکو و نخجوان، دولت ترکیه منافع دیگری بابت تأسیس این کریدور طلب می کند؟ این منافع چیست؟ نسبت این درخواست های ترکیه با منافع ملی ایرانیان چیست؟ چرا ترکیه اصرار دارد در نظارت بر اجرایی شدن این توافق، ایفاگر نقش باشد؟ جایگاه ایران در این میان کجاست؟ چرا از طرف ایران اصراری بر ورود در این روند مشاهده نمی شود؟ آیا منافع اقتصادی ناشی از مبادلات اقتصادی با طرف ترکیه ای موجب شده تا تهران از منافع بنیادین خود در قفقاز چشم پوشی و قافیه را به ترکیه واگذار کند؟ آیا نهادهای ذی ربط ایرانی بابت این کم تحرکی مورد مؤاخذه قرار گرفته اند؟ آیا طرحی با هدف ورود جدی ایران به میانه گفت وگوها و رایزنی ها برای آینده صلح میان دو کشور قفقاز جنوب وجود دارد؟ آیا تهران راهبردی برای تأمین منافع مشروع خود در شرایط حاضر منطقه قفقاز طراحی کرده است؟ با توجه به ابهام های جدی امنیتی و راهبردی با اهمیتی که این دالان و آینده اداره آن به ویژه برای امنیت کشور ما در پی دارد، گروهی از کارشناسان ایرانی پیشنهاد راهبردی کم هزینه تر را هم طرح کرده اند که می تواند از سوی دستگاه سیاست خارجی پس از کار کارشناسی تعقیب شود.

دالان کنونی که در توافق آتش بس مورد بحث قرار گرفته و از طریق ارمنستان دو بخش جمهوری آذربایجان را به یکدیگر متصل می کند، در کمترین فاصله حدود 38 کیلومتر خواهد بود و البته ساخت وساز تأسیسات زیربنایی و جاده ای آن در قره باغ و نیز در کشور ارمنستان، زمان درخورتوجهی را می طلبد؛ به خصوص که جاده ها و تأسیسات زیربنایی قره باغ مدت ها تخریب شده است.

در حالی که بنا بر پیشنهاد کارشناسی گروهی از کارشناسان ایرانی، اگر دالانی در باریکه مرز های میان ارمنستان، نخجوان و ترکیه و نزدیک مرزهای ایران تعریف شود، طول این دالان سه کیلومتر خواهد بود، یعنی دالانی در باریکه مرزی میان نخجوان، ترکیه و جمهوری ارمنستان موجب اتصال چهار کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و ایران تأسیس می شود که می تواند به دالان صلح و دوستی چهار کشور در بلند مدت بدل شود و نقشی راهبردی در اتصال جنوب به شمال از طریق این چهار کشور ایفا کند.

ضمن آنکه به دلیل ویژگی جغرافیایی این باریکه، ساخت تأسیسات جاده ای آن بسیار سریع، کم هزینه و سریع خواهد بود.

این دالان کارکردهای زیادی از جمله بازگشت صلح میان ترکیه و ارمنستان، تضمین روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان دارد و یکی از کارکردهای این دالان پیشنهادی نیز کاهش فاصله میان ایران با ایروان پایتخت ارمنستان خواهد بود.

اهمیت راهبردی منطقه قفقاز برای کشورهای منطقه از جمله ایران و نیز چشم انداز های ثبات و صلح منطقه ای ایجاب می کند دستگاه دیپلماسی کشور با سرعت، جدیت و دقت ضمن رصد تحولات و برقراری تماس های دیپلماتیک با طرف های درگیر در مناقشه قره باغ، یعنی جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان و نیز دولت روسیه، نسبت به تأمین منافع راهبردی کشور بیش از پیش تلاش کند.

اصرار طرف ایرانی بر حقوق مشروع خود در منطقه قفقاز نباید بیش از این در ابهام و لابه لای تعارف های سیاسی و دیپلماتیک یا منافع زود گذر تجاری با طرف های ثالث تعقیب شود، بلکه دیپلمات های کشور باید با شفافیت و جدیت پیگیر حقوق مشروع ایران در زمینه قفقاز جنوبی باشند.

سفر آتی وزیر امور خارجه به روسیه و باکو می بایست به این مهم اختصاص یابد.

ضمن اینکه سفر وزیر امور خارجه به ارمنستان نیز می تواند بخش دیگری از ابهام ها را برای مقامات ایرانی روشن کرده و زمینه ساز تعامل بیشتر میان ایران و دیگر طرف های مناقشه از جمله جمهوری آذربایجان و ارمنستان شود.

احسان هوشمند
کلید واژه ها: جمهوری آذربایجان - توافق آتش بس - ارمنستان - نخجوان - توافق - میان - آذربایجان - سیاست خارجی - کشور - باکو - توافق نامه - میانجیگری - جمهوری - آتش بس - دالان - ایران - دستگاه - انعقاد - مرزهای ایران - خارجی - سیاست - روسیه - گمانه زنی - حضور - نامه - مهم ترین - مبادلات - برقرار - کریدور - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
لحظات خاطره انگیز مهرداد میناوند در دوران فوتبالی خود+ویدئو

الکاظمی 5 تن از فرماندهان ارشد امنیتی را را برکنار کرد

هواپیمای شخصی ترامپ به پارکینگ رفت

بایدن رییس FBI را ابقا می کند

مسئول اسبق اروپا: به برجام برگردید

وزارت کشور عراق: داعش عامل انفجارهای بغداد است

توافق باکو و عشق آباد بر سر میدان نفتی دریای خزر

استقبال آلمان از تصمیم بایدن درباره برجام

داعش با قدرت در برخی مناطق عراق فعالیت می کند

شاگرد خلف آمریکا، در فکر نابودی نیویورک + فیلم

بن سلمان بهای تصمیم خود در عراق را خواهد پرداخت

گزینه وزارت خزانه داری بایدن: تنها در صورت پایبندی ایران به برجام تحریم ها رفع می شوند

مصطفی الکاظمی: پاسخ ما به داعش سخت خواهد بود/ خواهند دید با چه مردانی رو به رو هستند

ویدئو|استقبال دنیا جهانبخت از مهراد جم بعد از مهاجرت به انگلیس

خانه تکانی در مناصب اطلاعاتی و امنیتی عراق به دنبال انفجار خونین بغداد

وزیر امور خارجه فرانسه:ایران فوراً رعایت تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را از سر بگیرد

گزینه وزارت خزانه داری بایدن: تنها در صورت پایبندی ایران به برجام تحریم ها رفع می شوند

واشنگتن پست: بایدن پیمان کاهش تسلیحات راهبردی را تمدید می کند

نخست وزیر عراق مسئولان رده بالای امنیتی را برکنار کرد

محل زندگی جدید ترامپ /عکس

لحظات به یادماندنی گواردیولا به مناسبت تولدش

محل زندگی جدید ترامپ /عکس

وزیر امور خارجه فرانسه:ایران فوراً رعایت تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را از سر بگیرد

رشوه ولی عهد سعودی به فرانسه برای اتخاذ مواضع ضد ایرانی

امیدواری کوبا به سیاست تنش زدایی دولت جو بایدن

هواپیمای متروکه شخصی ترامپ در نیویورک+تصاویر

سیا در دوران بایدن چه رویکردی در پیش می گیرد؟

حزب الله عراق: محمد بن سلمان هزینه ریخته شدن خون بیگناهان را خواهد پرداخت

کتائب حزب الله:بن سلمان بهای تصمیم خود را خواهد پرداخت

کاترین اشتون: ایران بعد از پیروزی مقابل ترامپ تسلیم نمی شود/ به برجام برگردید

عراق، داعش را مسئول انفجارهای خونین دانست

مقام کابینه بایدن: رفع تحریم ها مشروط به پایبندی ایران به تعهداتش است

کاترین اشتون: ایران بعد از پیروزی مقابل ترامپ تسلیم نمی شود/ به برجام برگردید

ایران تنها در صورت رعایت محدودیت های هسته ای از رفع تحریم ها بهرمند خواهد شد

کاترین اشتون خطاب به واشنگتن:به برجام برگردید

هند در مورد رفع تحریم نفتی ایران و افزایش واردات ابراز امیدواری کرد

ائتلاف دولت قانون: عاملان انفجار بغداد سعودی بودند

فرانسه: ایران باید فوراً به تعهدات برجامی بازگردد

انصارالله یمن انفجارهای بغداد را به شدت محکوم کرد

روسیه خواستار لغو تحریم های غرب علیه سوریه شد

وزرای خارجه فرانسه و امارات در مورد برجام گفتگو کردند  

فان با ابوطالب حسینی؛ فلسفه تعویض لباس!

پژوهشگر بریتانیایی درباره مغز متفکر حملات هوایی ارتش ایران چه می گوید؟

بایدن برجام را اهرم فشار مناسب برای ورود به موضوعات موشکی و منطقه ای ایران می داند

چرا ایران می تواند در رأس برنامه بایدن برای خاورمیانه باشد؟

تحریم های چین علیه سیاستمداران آمریکا؛ شرارت شما بی پاسخ نمی ماند

الکاظمی 5 فرمانده عالی رتبه عراقی را برکنار کرد

فرماندهان عزل و نصب شده نظامی و امنیتی عراق در پی انفجارهای امروز بغداد+ اسامی

ترامپ قاتل پس از ترک کاخ سفید کجا اقامت دارد؟

الکاظمی: نبرد عراق علیه تروریسم طولانی خواهد بود

انصارالله انفجار های عراق را با کاخ سفید مرتبط است

پوستر معنی دار سایت رهبر انقلاب پس از خروج ترامپ از کاخ سفید

استقبال آلمان از تصمیم بایدن درباره برجام

جهنم بعد از مرگ را اینجا ببینید!

تصمیم دولت جدید آمریکا برای تمدید پیمان استارت نو

انفجار اتومبیل در سرزمین های اشغالی

فرانسه: ایران باید فوراً به تعهدات برجامی پایبند شود

وزارت کشور عراق: داعش عامل انفجارهای بغداد است

عوامل انفجار های بغداد شهروندان عربستان هستند

واکنش رییس سازمان حشد شعبی عراق به انفجارهای بغداد

عامل انفجارهای بغداد مشخص شد

گزارش تصویری از جشن و آتش بازی پس از مراسم تحلیف جو بایدن

فلج شدن سیاست خارجی آمریکا پس از 30 سال برتری دیپلماتیک

فرانسه:ایران به تعهداتش در قبال برجام باید پایبند باشد

الازهر مصر انفجارهای تروریستی بغداد را محکوم کرد

لودریان خواستار بازگشت فوری ایران به برجام شد

باکو و عشق آباد بر سر میدان نفتی دریای خزر توافق کردند

توهین وزیر خارجه فرانسه به ایران

دومین حمله به نظامیان تروریست آمریکایی در عراق

سخنگوی ائتلاف دولت قانون: دو شهروند سعودی عاملان انتحاری انفجار بغداد بودند

واکنش وزارت خارجه ایران به انفجار های بغداد

عکس| سایت رهبر انقلاب: انتقام از ترامپ حتمی است

آخرین وضعیت جسمانی مهرداد میناوند از زبان دکتر مردانی

آخرین وضعیت جسمانی مهرداد میناوند از زبان دکتر مردانی+ویدئو

قصه های شب ویدیوچک; این قسمت: عمو رسول پناه+ویدئو

پیشگیری از 61 عملیات تروریستی در مسکو

هواپیمای متروکه شخصی ترامپ+ تصاویر

عامل انفجارهای بغداد، سعودی هستند

بایدن: تلفات کرونا در آمریکا ماه آینده می تواند از 500 هزار نفر فراتر رود

واکنش دفتر آیت الله سیستانی به انفجارهای بغداد

فرانسه خواستار بازگشت فوری ایران به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام شد

نظر گزینه خزانه داری بایدن درباره تحریم های ایران

سی ان ان: بایدن منصوب ترامپ در اف. بی. آی را حفظ می کند

استقبال وزیر خارجه آلمان از مواضع برجامی بایدن

جامعه جهانی رژیم صهیونیستی را به صدور مجوز انتخابات در قدس شرقی ملزم کند

مخالفت گروه های اسلامی فرانسه با منشور ضدافراط گرایی مکرون

ائتلاف قانون عراق: عوامل انفجار های بغداد شهروندان عربستان هستند

رابطه ی جالب پدر و پسری مظاهری و فرزندش

گزینه خزانه داری بایدن: تنها در صورت پایبندی ایران به برجام تحریم ها رفع می شوند

سیاست خارجی ایران با آمدن بایدن تغییر نمی کند

وزیر امور خارجه فرانسه: ایران باید فوراً به تعهدات هسته ای خود در توافق «برجام» پایبند شود

توصیه اشتون و هیگل برای بازگشت آمریکا فوری به برجام

توصیه اشتون و هیگل برای بازگشت آمریکا به برجام؛ ایران تسلیم نمی شود

کتائب حزب الله: آمریکا،رژیم صهیونیستی و سعودی عامل انفجار بغداد هستند

وزیر نفت: ترامپ فکر می کرد با تحریم می میریم

تاکید هنیه بر 3 گزینه راهبردی حماس در مقابله با رژیم صهیونیستی

آمریکا بدنبال تمدید پیمان تسلیحات هسته ای با روسیه است

استقبال آلمان از تصمیم بایدن برای گفتگو با عهدشکنان درباره برجام

تصاویری از هواپیمای شخصی ترامپ در نیویورک

ایران پس از پیروزی بر ترامپ تسلیم نمی شود

ابهامات پیش روی دالان نخجوان باکو و منافع ایران

ابهامات پیش روی دالان نخجوان باکو و منافع ایران