مطالب مرتبط:
سرمایه صندوق حمایت از بخش کشاورزی شیروان 2 برابر افزایش یافت
ازسرگیری صادرات مستقیم نفت ونزوئلا به چین
سرمایه صندوق حمایت از بخش کشاورزی شیروان 2 برابر افزایش یافت
ارزش 3 میلیارد دلاری صادرات بخش معدن و صنایع معدنی
بومی سازی اقتصاد با رویکرد توسعه تعاونی ها راهکار عبور از تحریم
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 آذر 1399 ساعت 00:102020-11-28اقتصادي

بخش کشاورزی بهترین جایگزین نفت/ راهکار توسعه صادرات غیر نفتی چیست؟


بخش کشاورزی بهترین جایگزین نفت/ راهکار توسعه صادرات غیر نفتی چیست؟ به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، - به گزارش خبرنگار ، با وجود تنوع اقلیم و پتانسیل بالای بخش کشاورزی، امکان بی نیازی از درآمد های نفتی و تبدیل شدن به قطب کشاورزی دنیا با برنامه ریزی مدون وجود دارد که متاسفانه عوامل متعدد سد راه توسعه صادرات غیر نفتی شده است.

بسیاری از مسئولان براین باورند به رغم آنکه مساحت کشور هلند به اندازه 2 استان گلستان و مازندران است، اما چند برابر کشاورزی ایران ارزآوری دارد که این امر نشان دهنده بی توجهی ما به این ظرفیت خدادادی است، درحالیکه در شرایط فعلی تحریم که صادرات نفت به حداقل خود رسیده، رونق تجارت غیر نفتی جایگزین مناسبی محسوب می شود.

با وجود موانع و چالش های متعدد پیش روی صادرات محصولات کشاورزی همچون نبود زیرساخت های لازم، سورتینگ، صنایع تبدیلی و تکمیلی، خام فروشی، فروش فله و دیگر عوامل، امسال شیوع ویروس کرونا" و رعایت ضوابط و شرایط بهداشتی مشکلات متعددی ایجاد کرد چرا که در برخی مواقع کشور ها به سبب ترس از ورود محصول آلوده سخت گیری های خاص خود را داشتند، درحالیکه با ایجاد بستر مناسب باید به امر صادرات ادامه داد.

بیشتر بخوانید یارانه جدید برای کشاورزان/ آیا طرح جدید وزیر جهاد حلّال مشکلات کشاورزیست؟" حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از موانع پیش روی صادرات محصولات کشاورزی، تاثیر شیوع ویروس کرونا بر موضوع صادرات غیر نفتی و علت بی توجهی مسئولان به پتانسیل بخش کشاورزی و بی نیازی از درآمد های نفتی با خبر شویم: توسعه صادرات محصولات کشاورزی  جایگزین مناسب درآمد های نفتی مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صادرات محصولات کشاورزی اظهار کرد: در شرایط بحرانی و حساس، محصولات کشاورزی به دلیل تامین خوراک انسان محدودیتی برای صادرات ندارد.

وی با اشاره به اینکه امکان صادرات محصولات غذایی در شرایط تحریم وجود دارد، افزود: سیاست های حمایتی ابتدای انقلاب در بخش کشاورزی متاسفانه استمرار نیافت و نگاه و سیاست دولت به سمت حمایت بخش های صنعت، بازرگانی و خدمات رفت، درحالیکه این سیاست هیچ سودی در شرایط حساس برای کشور در بر ندارد.

اسدی با تاکید بر سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بیان کرد: در بخش کشاورزی هر چه قدر سرمایه گذاری را افزایش دهیم، ارزش افزوده بیشتری را در تولید و اشتغال بدست خواهیم آورد به طوریکه با توسعه صادرات محصولات کشاورزی امکان جایگزینی با درآمد های نفتی وجود دارد.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ادامه داد: علی رغم آنکه مساحت کشور هلند به اندازه 2 استان گیلان و مازندران است، اما چند برابر تولید ناخالص کل کشور درآمد دارد.

وی راه مقتدر شدن و ثروتمند شدن اقتصاد کشور را حمایت از بخش کشاورزی دانست و گفت: علی رغم شرایط حساس اقتصادی در اشتغال، ارزآوری و تامین غذا بحث مالیات بر کشاورزی و حذف یارانه ها را مطرح می کنند، ضمن آنکه قیمت محصولات کشاورزی زا به قدری کاهش می دهند که تولید برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد و تا زمانیکه این نگاه ها بر اقتصاد حاکم باشد، روزگاری خوش در بخش کشاورزی نداریم، درحالیکه اگر نگاه انقلابی در دولت حاکم شود، عملکرد بخش کشاورزی بهتر خواهد شد.

سهم ناچیز ایران از صادرات محصولات کشاورزی محمد شفیع ملک زاده رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه صادرات محصولات کشاورزی در طول چند دهه گذشته هر سال بدتر می شود، اظهار کرد: امسال صادرات محصولات کشاورزی ناشی از شرایط تحریم، شیوع ویروس کرونا و برخی مسائل دیگر کندتر شده است و این امر موجب شده سهم درآمد حاصل از صادرات محصولات کشاورزی کاهش یابد.

وی افزود: با توجه به بروکراسی های پیچیده اداری، برخی صادرکنندگان از امر صادرات منصرف شدند و افرادی که بدنبال دریافت مجوز برای ورود به حوزه صادرات هستند، رغبتی به سرمایه گذاری ندارند.

ملک زاده نبود زیرساخت های لازم، سورتینگ و بسته بندی را از دیگر چالش های پیش روی صادرات دانست و گفت: نبود برند و بسته بندی مناسب منجر به خام فروشی و صادرات فله به بازار های هدف شده است.

رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با انتقاد از نبود بانک اطلاعاتی دقیق از تولید تا مصرف در کشور بیان کرد: با داشتن بانک اطلاعاتی دقیق از تولید تا مصرف این امکان وجود دارد که در زمان مناسب محصولات را صادر کنیم و در مواقعی که با کمبود عرضه در داخل روبرو هستیم، صادرات را کاهش دهیم چرا که در برخی مواقع مسئولان به سبب نبود اطلاعات دقیق، در مواقعی که بازار اشباع است، صادرات را آزاد می کنند و نمی دانند چه زمانی باید ممنوعیت صادرات را ابلاغ کنند تا در داخل مشکل نداشته باشیم.

وی ادامه داد: در مواقعی که در بازار داخل مشکل عرضه وجود دارد و محصول به میزان کافی برای عرضه نیست، سریع و شتابزده محدودیت های صادراتی ایجاد می کنیم که تعداد زیادی از صادرکنندگان به علت عدم تعهدات خود در بازار های هدف متحمل زیان می شوند.

به گفته ملک زاده، با توجه به شیوع ویروس کرونا و رعایت مسائل بهداشتی کشور ما به سبب ترس از ورود محصول آلوده سخت گیری خود را دارد و برای وارد کردن محصول نمی تواند همکاری لازم را داشته باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه با توسعه صادرات محصولات کشاورزی نیازی به درآمد های نفتی نداریم، بیان کرد: با وجود آنکه وسعت کشور هلند به اندازه 2 استان گیلان و مازندران است، اما در بخش کشاورزی 60 برابر درآمد ایران ارزآوری دارد که این امر نشان می دهد ما نتوانستیم مدیریت و سازماندهی خوبی داشته باشیم.

رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: با وجود آنکه صادرات محصولات کشاورزی در حداقل خود قرار دارد و نتوانستیم بهره کافی از تولید محصولات کشاورزی داشته باشته باشیم، از این رو توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و تسهیل گری در امر صادرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

تولید محصولات کشاورزی بر مبنای ثبت سفارش راهی برای توسعه صادرات علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه با رفع موانع صادرات محصولات کشاورزی امکان جایگزینی آن با درآمد های نفتی وجود دارد، اظهار کرد: اگر مسئولان امر به دنبال شکوفایی صادرات هستند، از این رو محصولات کشاورزی بر مبنای تولید قراردادی و صادرات محور باید تولید شود.

وی تولید محصولات کشاورزی بر مبنای ثبت سفارش و رفع چالش های پیش روی صادرکنندگان را از عوامل موثر در رونق صادرات برشمرد و گفت: با ایجاد زیرساخت های لازم همچون کانتینر های یخچالی، سردخانه های مجهز، سورتینگ های مناسب و .

این امکان وجود دارد که همانند کشور های توسعه یافته ظرف مدت زمان 24 ساعت بعد از چیدن محصول، آن را به بازار های هدف صادر کرد.

خان محمدی ادامه داد: با وجود پتانسیل بالا در بخش کشاورزی این امکان وجود دارد که با ایجاد زیرساخت های لازم نیازی به درآمد های نفتی نداشته باشیم.

به گفته این مقام مسئول، در شرایط فعلی تحریم که امکان فروش نفت وجود ندارد، با ایجاد زیر ساخت های لازم در بخش بسته بندی و سورتینگ امکان صادرات منظم و منسجم به بازار های هدف وجود دارد، به همین خاطر از وزارت جهاد کشاورزی در خواست کرده ایم که معاونت کنترل ضایعات ایجاد شود تا در آینده صادرات دچار مشکل نشود.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در پایان درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صادرات محصولات کشاورزی تصریح کرد: با وجود راهکار های بهداشتی همانند دیگر کشور ها باید به امر صادرات ادامه داد و به عبارت دیگر نباید شیوع این ویروس مانع صادرات و تولید شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کشاورزی - صادرات غیر نفتی - توسعه صادرات - بخش کشاورزی - صادرات - جایگزین - صادرات محصولات کشاورزی - نفتی - باشگاه خبرنگاران - توسعه - محصولات کشاورزی - درآمد های نفتی - کشاورزی ایران - راهکار - بهترین - استان گلستان - برنامه ریزی - تجارت - صادرات نفت - خبرنگاران - مازندران - پتانسیل - خدادادی - مسئولان - اقتصادی - محصولات - ارزآوری - گلستان - باشگاه - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
ابتلای بیش از 98 میلیون نفر به کرونا در جهان

جدیدترین قیمت گوشت، مرغ و میوه و تره بار در میادین

انگلیس جریمه تخلف از محدودیت های کرونایی را سنگین تر کرد

ماجرای وام بانک جهانی و خرید 80 دستگاه سی تی اسکن

پیش نیازهای حذف ارز ترجیحی دارو

بورس های جهانی مثبت شدند

آیا معاملات فردایی و کاغذی طلا و جواهر از لحاظ حقوقی صحیح است

پلیسترکارماهر

بازایاب خانم با روابط عمومی بالا

همکاری با چند فروشنده جهت پخش قند و نبات

کار پاره وقت رسمی با حقوق ماهیانه افزایشی

کارشناس فروش قطعات یدکی

استخدام کارشناس فروش (فروش سیستم های حفاظتی و دوربین مداربسته) در تهران

تصویب مقررات منع آمد و شد در هلند

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در زنجان

استخدام کارشناس بازرگانی در ماشین سازی امیدی کارن لاهیج در گیلان

کارگرساده آقا 17الی 25سال

بازاریاب و ویزیتور تلفنی

استخدام راننده با وانت مسقف

جوشکار اسکلت ماهر استاکار

کاشی کار بود دیوار چین موزاییک و غیره

استخدام نصاب ماهر دوربین مداربسته

استخدام ناخن کار و ابروکار ماهر

استخدام حسابدار آشنا به دفتر نویسی مالیات و ارزش افزوده - مشهد

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای مکفی در محدوده میدان هفت تیر

زوج جهت نگهداری پیرمرد همراه مسکن

نیازمند سرمایه گذار

منشی با تجربه. آشنا به هلو

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در لرستان

به یک فروشنده آقا در ساعت فروشی نیازمندیم

طراح و الگو ساز حرفه ای لباس ، آشنا به دوخت

به 15 نفر مترجم و تایپیست نیازمندیم

کار در خانه

پیچ کار ماهر - وسط کار

نیازمند تایپیست به صورت پاره وقت با درآمد عالی

استخدام مشاور با حقوق ثابت و درصد

استخدام در بیمه پاسارگاد

استخدام 8 نفر همکار خانم حقوق ثابت. + بیمه

فروشنده آقا و خانم نیازمند هستیم

استخدام طراح معماری در یک شرکت مهندسین مشاور در قم

نیروی خانم با روابط عمومی بالا و سرزبان

گارگر ساده جهت نصب درب و پنجره و شیشه دوجداره

همکاری در دفتر بیمه

افزایش سقف وام خرید مسکن در دستور کار نیست

افراد جویای کار ،ماشین آلات از ما کاراز شما

استخدام مشاور با تجربه

استخدام اپراتور کامپیوتر (خانم)

استخدام طراح یا سی ان سی کار ام دی اف

استخدام فروشنده اینترنتی (خانم)

استخدام سرپرست فروش با سابقه

استخدام پیک موتوری در اسپید

فروش گرم کیک با حقوق مناسب

کارگر ساده خانم و بردست

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای در محدوده مرزداران

بیمه سامان

کوپ کار و کوتاهی حرفه ایی

خیاط

استخدام کارشناس حسابداری و منشی در شهرک صنعتی مورچه خورت

ویزیتور خانوم

کار در منزل با گوشی.

استخدام فروشنده ماهر خانم در سیسمونی و پوشاک

استخدام مدیر منطقه آقا در گروه صنعتی لبنیات صباح در اصفهان

اجاره لاین سالن

به 2نفر اقا وخانم جهت فروش نیازمندیم

اجاره صندلی ( بانوان) سالن زیبایی

ایران به دنبال تصاحب بازارهای جدید عراق

واکنش طلایی بازار به استارت بایدن؛ جرقه ای برای تاکید بر نگاه به داخل

استخدام کارگر انبار

فرصت شغلی

استخدام تراشکار و فرزکار در بازرگانی قطعات و ماشین آلات ماهان میلاد تبریز

کارگر خانم

پیک موتوری درشرکت دولتی

استخدام مشاور املاک در تهرانپارس

استخدام فروشنده خانم،فروشنده مزون،فروشنده ماهر

استخدام کارگر ساده

نیروی کار در تولیدی مبلمان

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها و انباردار در البرز

کارگر ساده زیر 25 سال

استاد کار آرماتور بند

استخدام حسابدار و کارمند فروش در راهکار آفرین شبستری در البرز

بازاریابی و فروش

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در کردستان

رویه زن ضد سرقت

کارمند فروش حقوق به همراه پورسانت

استخدام تزریق کار

استخدام کارشناس فروش پروفیل در گروه صنعتی آریا در تهران

منشی خانم 3 روز در هفته( موسسه شکوه)

استخدام مشاور فروش املاک در برند املاک

دیه جراحات سر و صورت چقدر است؟

هشدار اقتصاد به قیمت گذاری دستوری برای نرخ ارز

برای دریافت سود سهام عدالت نیازی به ثبت نام در سجام نیست

استخدام در هایپر مارکت

استخدام دستیار مدیرعامل خانم

پاره وقت کسب درآمد کن

تمدید مهلت تکمیل موجودی کارگران و بازنشستگان در سامانه جامع اقدام ملی مسکن

چگونه لکه روغن را از روی لباس پاک کنیم؟

فروشنده خانم یا اقا نیازمندیم

یه خانم مجرد(خانه دار) جهت کار در کیش

استخدام حسابدار آقا در یک شرکت تولید کننده قطعات خودرو در تهران

بخش کشاورزی بهترین جایگزین نفت/ راهکار توسعه صادرات غیر نفتی چیست؟

بخش کشاورزی بهترین جایگزین نفت/ راهکار توسعه صادرات غیر نفتی چیست؟