مطالب مرتبط:
واکنش های جهانی به ترور دانشمند هسته ای ایران «شهید محسن فخری زاده»
پشت پرده ترور محسن فخری زاده / چقدر احتمال جنگ ایران و اسراییل وجود دارد؟
گزارش انجمن جهانی فولاد از افت تولید جهانی و رشد تولید ایران
ایران در رتبه اول تبعیت از پروتکلهای سازمان جهانی بهداشت!
ورود سامانه بارشی بحران آفرین به کشور
-56 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 01:352020-11-27سياسي

تحقیر ایران با ورود بدون اطلاع روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز، آذر 1332 بود که روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاعات مقامات ایرانی وارد تهران شدند، اما مطبوعات این تحقیر را طوری وارونه نمایی کردند که گویی افتخاری نصیب ایران شده است.

- ششم آذر ماه سال 1322 رؤسای جمهور سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاع دولت وقت، وارد ایران شدند و یکی از کنفرانس های چندگانه شان را در سفارت شوروی در تهران برگزار کردند.

این کنفرانس پس از کنفرانس قاهره و پیش از کنفرانس های پوتسدام و یالتا با موضوع توافق برای وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز"، آذر 1332 بود که روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاعات مقامات ایرانی وارد تهران شدند، اما مطبوعات این تحقیر را طوری وارونه نمایی کردند که گویی افتخاری نصیب ایران شده است.

ششم آذر ماه سال 1322 رؤسای جمهور سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاع دولت وقت، وارد ایران شدند و یکی از کنفرانس های چندگانه شان را در سفارت شوروی در تهران برگزار کردند.

این کنفرانس پس از کنفرانس قاهره و پیش از کنفرانس های پوتسدام و یالتا با موضوع توافق برای وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد.

در این کنفرانس چهار روزه فرانکلین دلانو روزولت رییس جمهور آمریکا، وینستون چرچیل نخست وزیر انگلیس و ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی حضور داشتند.

کنفرانس با پیشنهاد استالین رهبر شوروی در تهران برگزار شد.

در روز ورود رهبران متفقین به ایران، علی سهیلی نخست وزیر وقت ایران در جریان سفر قرار گرفت.

او نیز خبر حضور این افراد را به اطلاع محمدرضا پهلوی شاه جوانِ تازه به قدرت رسیده رساند.

محمدرضا پهلوی برای شرکت در کنفرانس به سفارت شوروی در تهران رفت، اما در جریان کنفرانس، چرچیل و روزولت حاضر نشدند به دیدار شاه ایران بروند و تنها با وی در محل سفارت دیدار کردند.

چرچیل نخست وزیر وقت انگلیس تنها برای چند دقیقه در حیاط سفارت شوروی با شاه دیدار کرد که شامل سلام و احوال پرسی و گرفتن یک عکس بود.

در دیدار کوتاه شاه با روزولت نیز، محمدرضا پهلوی از رییس جمهور آمریکا خواست تا پدرش (رضاشاه) را از جزیره موریس به جای دیگری که آب و هوای بهتری دارد، منتقل کند.

البته استالین رهبر شوروی پذیرفت تنها در ضیافت شام شاه جوان در کاخ سعدآباد شرکت کند.

اینکه در جریان کنفرانس تهران چه گذشت و چه تصمیماتی گرفته شد، موضوع بحث این نوشتار نیست.

تنها به این نکته اشاره می شود که در روز پایانی نشست سران متفقین، اعلامیه مشترکی به امضا رسید که در یکی از بندهای آن در رابطه با ایران نوشته شده بود: سه دولت نامبرده تصدیق دارند که این جنگ مشکلات اقتصادی خاصی برای ایران فراهم آورده و موافقت دارند که با در نظر گرفتن احتیاجات سنگینی که عملیات جنگی جهانی بر آنها تحمیل می‏ کند و کمی وسایل حمل و نقل در دنیا و همچنین کمی مواد خام و سایر حوائج کشوری، کمک های اقتصادی خود را تا حد امکان به دولت ایران ادامه بدهند.

بندی که هیچگاه عملی نشد و نه تنها خسارت و غرامتی به ایران پرداخت نشد، بلکه نیروهای شوروی تا مدت ها پس از این کنفرانس در ایران ماندند.

در این گزارش تلاش داریم به بازخوانی بازتاب برگزاری کنفرانس تهران در مطبوعات داخلی کشور بپردازیم.

گفته می شود اولین خبر مربوط به برگزاری این کنفرانس پس از بازگشت سران متفقین به کشورهایشان، توسط سهیلی در جلسه مشترک هیأت دولت، نمایندگان مجلس و سران کشوری و لشکری که در روز دهم آذرماه منتشر شد.

سهیلی در این جلسه گفت: ابتدا از طریق کاردار شوروی در تهران در جریان برگزاری این اجلاس در تهران قرار گرفتم.

روز 4 آذر استالین و روز 5 آذر روزولت و چرچیل وارد تهران شدند.

کنفرانس مشترک آنان روز 6 آذر شروع شد.

روز هفتم آذر نشست محرمانه آنان در سفارت شوروی جریان داشت، روز نهم این نشست خاتمه یافت و اعلامیه مشترک آنان منتشر شد و روز دهم رهبران هر سه کشور از ایران خارج شدند.

در آن روز در روزنامه اطلاعات خبر پایان کنفرانس مهم چرچیل، روزولت و چیانکایشک در قاهره که مربوط به 6 روز پیش بود، منتشر شد.

این کنفرانس در روزهای 30 آبان تا 4 آذر با حضور رییس جمهور آمریکا، نخست وزیر انگلیس و رهبر سیاسی و نظامی چین در مصر برگزار شد.

در واقع کنفرانس تهران بلافاصله پس از کنفرانس مصر برگزار شد و روزولت و چرچیل مستقیم از قاهره به تهران آمدند.

در روز دوازدهم آذر ماه خبر حضور سران متفقین در ایران به نقل از منابع خارجی (شوروی، آمریکایی و انگلیسی) در روزنامه اطلاعات منتشر شد.

روزنامه اطلاعات با عنوان انجمن مهم و تاریخی تهران؛ ملاقات و مذاکرات استالین، چرچیل و روزولت این خبر را منتشر کرد.

در ذیل این عنوان به نقل از رادیو مسکو آمده بود: انجمن روزولت و استالین و چرچیل چند روز پیش در تهران تشکیل شد.

نمایندگان سیاسی و نظامی سه کشور هم در این انجمن شرکت داشتند.

رادیوی مسکو اضافه می کند که مسائل مورد بحث در این انجمن مسئله جنگ برعلیه آلمان و چندین مسئله دیگر بود.

راجع به به تصمیماتی که اتخاذ شد، بعداً اعلامیه منتشر خواهد شد.

آنچه در این شماره از روزنامه اطلاعات به آن پرداخته شده بود، اهمیت و محتویات برگزاری کنفرانس تهران در چگونگی وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم بود و اشاره ای به دیدارهای کوتاه شاه و ضیافت شام در کاخ سعدآباد نشده بود.

اما در روز بعد، روزنامه اطلاعات در صفحه نخست به شادمانی و سرور از برگزاری این کنفرانس پرداخت.

این روزنامه در ابتدای صفحه نخست نوشت: ورود رییس جمهوری کشورهای باعظمت آمریکا و مارشال استالین نخست وزیر اتحاد جماهیر شوروی و چرچیل نخست وزیر انگلستان به ایران و تشکیل کنفرانس مهم سه جانبه ای در تهران موجب مسرت و شادمانی قاطبه اهالی ایران واقع شد و ما از صمیم قلب ورود سران کشورهای متفق را به تهران و موفقیت هایی که در پرتو مساعی ذات مقدس شاهانه نصیب دولت و ملت ایران گردیده به عموم هم میهنان شادباش می گوییم.

روزنامه اطلاعات در روز 13 آذر، چهار عکس از شاه و سران متفقین در صفحه نخست منتشر کرد که عکس شاه بزرگ تر و مافوق تصاویر سران متفقین قرار داشت.

این روزنامه همچنین در مطلبی دیگر، برگزاری کنفرانس تهران را جزو روزهای درخشان تاریخ معاصر ایران دانست.

این روزنامه در فردای آن روز و در ادامه سیاست پیروزنمایی کنفرانس تهران، اعلامیه سران متفقین را یک سند تاریخی بزرگ دانست و نوشت: متفقین به ما یک بار دیگر ثابت نمودند که هدف آن ها در جنگ کنونی تأمین عدل و آزادی و رفاه و آسایش کل ملل است.

این روزنامه با فراموشی حمله متفقین به ایران در شهریور 1320 همچنین نوشت: اجتماع سران سه دولت بزرگ متفق جهان با بسیاری از مردان بزرگ سیاسی و نظامی آن کشورها در تهران و تشکیل بزرگترین کنفرانس که در تاریخ جنگ کنونی بی نظیر و در تاریخ دیپلماسی جهان کم نظیر بوده فوق العاده اسباب افتخار مردم ایران به ویژه ساکنین تهران می باشد.

ایران در شمار کشورهای پیروز و فاتح است و از ثمرات نیک فتح و فیروزی به حد کمال استفاده خواهد کرد… اینک از صمیم قلب تشکر و مسرت بی پایان قاطبه ملت ایران را تقدیم رؤسای بزرگ سه دولت نموده و از این حق شناسی که نسبت به ملت و دولت ایران ابراز داشته اند سپاسگزاریم… شخص اعلی حضرت همایون شاهنشاهی و آقای نخست وزیر و اولیای دولت در این موفقیتی که نصیب ملت ایران شده، تأثیر فراوان داشته.

روزنامه اطلاعات در روز 14 آذر در حالی این اتفاق را پیروزی بزرگ و موفقیت و آن هم از سوی شاه و نخست وزیر دانست که هر دوی آنان (شاه و نخست وزیر) تا پیش از ورود سران متفقین به ایران، از برگزاری چنین رویدادی در کشورشان بی اطلاع بودند.

آن وقت هم که شاه به سفارت شوروی رفت، مورد استقبال جدی سران متفقین قرار نگرفت و تنها به یک سلام و علیک ساده پرداختند و در بزرگترین اقدام استالین درخواست ضیافت شام شاه در کاخ سعدآباد را پذیرفت.

نه تنها مطبوعات و رادیو که دولت و رژیم نیز از برگزاری چنین کنفرانسی در ایران به شادمانی پرداختند.

طبق خبر منتشر شده در صفحه نخست روز 15 آذر روزنامه اطلاعات، ضیافتی به مناسبت تشکیل کنفرانس در تهران و انتشار اعلامیه سران متفقین توسط نخست وزیر، وزیر مختار آمریکا در ایران، وزیر مختار انگلیس در ایران و کاردار سفارت شوروی برگزار شد.

در این ضیافت اعضای هیأت دولت، نمایندگان مجلس و سران کشوری و لشکری حضور داشتند.

مطبوعات و مسئولان رژیم تلاش کردند این اتفاق را به یک جشن بزرگ و ملی تبدیل کنند.

از این رو مدام اقدام به تبریک گویی و برگزاری جشن هایی می کردند.

یکی از این جشن ها و مراسمات، جلسه ای بود که با حضور معاون وزیر کشور و شهردار تهران و به افتخار اجتماع سران سه دولت در تهران در انجمن شهر تهران برگزار شد.

انجمن شهر تهران به نوعی کارکرد شورای شهر امروز را داشت.

در این جلسه شهردار تهران پیشنهاد داد سه خیابان مهم و بزرگ در تهران به نام های روزولت، چرچیل و استالین ثبت شود.

این پیشنهاد به تصویب بیشتر نمایندگان انجمن رسید و اجرایی شد.

این سه خیابان تا پیروزی انقلاب اسلامی به همین نام بودند که پس از انقلاب تغییر یافتند.

بدین ترتیب کنفرانس تهران که دو سال پس از حمله متفقین به ایران و اشغال تهران برگزار شد، توسط مسئولان رژیم و مطبوعات داخلی به عنوان یک اتفاق مبارک و تاریخی به مردم معرفی شد.

در حالی که هنوز غرامت های حمله به ایران پرداخت نشده بود، سران متفقین بدون اطلاع مقامات ایران، وارد خاک کشورمان شده بودند و شاه ایران را هم حتی به حضور نپذیرفتند و تنها در حد چند دقیقه با او در حیاط سفارت شوروی سلام و علیک کردند.

پس از شادمانی و سرور و وارونه نمایی و بزرگ نمایی کنفرانسی که در تهران برگزار شده بود، اتفاق خاصی نیافتاد و برخلاف وعده ای که در اعلامیه پایانی نشست سران متفقین داده شده بود، نه تنها غرامت ها و خسارت های حمله به ایران و اشغال تهران در سال 1320 پرداخت نشد، تمامی نیروهای متجاوز نیز از خاک کشورمان خارج نشدند و تا چند سال بعد بخش هایی از ایران در اشغال نیروهای شوروی باقی ماند.

حضور نیروهای شوروی در خاک کشورمان تا سال 1325 خسارت هایی را متوجه تمامیت ارضی کشورمان کرد.

منبع:
کلید واژه ها: جنگ جهانی دوم - جنگ جهانی - ایران - کنفرانس - تهران - جهانی - پیروز - مقامات ایرانی - جهان - کشور - اطلاع - تحقیر - اطلاعات - افتخاری - مطبوعات - کنفرانس قاهره - برگزار - مقامات - ایرانی - جمهور - گزارش - خبری - شبکه - نصیب - یکی از - شوروی - قاهره - موضوع - سفارت - توافق

آخرین اخبار سرویس:
سجاد طلوعی پایان فِراق 38 ساله شهید ناصر صدقی

تکذیب تسهیلات اعطایی واردات خودرو به خانواده شهدا و ایثارگران

یک بانوی کلمبیایی در قم به دین اسلام مشرف شد

استخدام خانوم منشی جهت دفتر فنی و مهندسی آرش

نجات جوانان از پیچ و خم حوادث با برگزاری یادواره شهدا

همکار جهت انجام امور دفتری

کمک اشپز فست فود و میزبان هاشمیه

حضرت فاطمه (س) الگوی کامل ولایت مداری و دینداری

اهدای 150 بسته کمک معیشتی در خمینی شهر

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه (س) در اراک

افتتاح بیست و ششمین شعبه مجمع جهانی ایثارگران در سنندج

مشهد در عزای نگین شکسته علی (ع)

تصاویر آرشیوی از مصاحبه خبرگزاری حوزه با مرحوم حجت الاسلام والمسلمین راستگو در دیماه 1383

تکذیب واردات خودرو برای خانواده شهدا و جانبازان

آذربایجان شرقی سرای غم شد/عزاداری مردم در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)+فیلم

درگذشت ناگهانی دبیر خبر روزنامه همشهری

تشییع و تدفین شهید گمنام در قم

افتتاح بیست و ششمین شعبه مجمع جهانی ایثارگران دفاع مقدس در سنندج

عزاداران فاطمی در سوگ شهادت دخت پیامبر اسلام اشک ماتم ریختند

دانشگاه علم و هنر یزد معطر به عطر شهید گمنام

تصاویر | قاب های خاطره انگیز از نخستین نماز جمعه به امامت آیت الله خامنه ای

تکذیب نوشتن پیش نویس قانون اساسی آینده ایران توسط استاد شجریان

تشییع شهدای گمنام در محله حکیمیه تهران

پیش نویس قانون اساسی شجریان تکذیب شد

حال و هوای فاطمی دیار مینودری در سالروز شهادت حضرت زهرا (س)

درگذشت ناگهانی یک روزنامه نگار

تصاویر| عزاداری شهادت حضرت زهرا در میدان هفت تیر

بازاریاب لوازم ارایشی و بهداشتی

استخدام منشی پاره وقت

نیازمند یک نفر مشاور جهت مشاور املاک

یک سال حبس برای کرونایی های لجباز

شهیدی که با دستان خودش مزارش را آماده کرد

ایام فاطمیه و رزق لا یحتسب ملت ایران

بصیرت و دفاع از ولایت از ویژگی های برجسته حضرت زهرا(س) است

شیده لالمی درگذشت

نخستین خانه امداد

توزیع بیش از 4هزار پرس غذای گرم در بردسکن

پایان 33 سال چشم انتظاری خانواده شهید «محمدیار محمودی»

تصاویر/ تشییع پیکر دو شهید تازه تفحص شده در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در اصفهان

رییس جمهور سه مصوبه جدید شورای عالی اداری را ابلاغ کرد

کلیپ | سخنان علمای اهل سنت درباره حضرت زهرا (س)

منشی خانم با روابط عمومی بالا و حقوق مناسب

بازاریاب فروشنده خانم و آقا

استخدام برنامه نویس #C در شرکت پایشگر تدبیر افزار در تهران

فارس در ماتم زهرای مرضیه (س)

تشییع شهدای گمنام در محله حکیمیه تهران

10 محکوم مالی جرائم غیرعمد از زندان های یزد آزاد شدند

داستان آخرین عکس های شاه در ایران و علت گریه هایش

گمنامان بافق آرام گرفتند+تصاویر

نامه مهم سفیر ایران در وین به مدیرکل آژانس

نمایش «بانوی بی نشان»

مهرداد بذرپاش به رزمایش سپاه و ارتش واکنش نشان داد

8 هزار بسته غذایی در رزمایش مواسات بین نیازمندان گلستانی توزیع شد

عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در جزیره کیش

سوگواری عزاداران عراقی در حرم حضرت علی(ع) در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س)

درخواست نمایندگان مجلس برای بررسی طرح مالیات بر عایدی

محمدصادق نیک گستر پس از 33 سال به وطن بازگشت

کاپلان: پامپئو قطعا بدترین وزیر خارجه تاریخ آمریکا است

محدودیت های کرونایی برای قطع زنجیره انتقال ادامه یابد

گزارش تصویری: مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) با حضور حضرت آیت الله شبیری زنجانی

انجام ویزیت رایگان چشم پزشکی برای 4500 بیمار نیازمند کردستانی

مدرک تحصیلی دوم معلمان کی اعمال می شود؟

رکورد پخش زنده 1000 هیئت در روبیکا با 3.4 میلیون تماشا

«عاشق تر، زخمی تر»

تصاویر / مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) با حضور آیت الله العظمی وحید خراسانی

سردارجلالی: بدون اتکا به توان دفاعی، فضایی برای گفتگوی عادلانه وجود ندارد

رکورد پخش زنده 1000 هیئت در روبیکا با 3.4 میلیون تماشا

تخلیه گر صندوق صدقه

استخدام نیروی خانم در نمایندگی بیمه ایران بهارستان

پدیکوریست حرفه ای

عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت وگو با تسنیم: حضرت فاطمه(س) سرچشمه زلالی، پاکی، حجاب و کرامت بودند

عزاداری مردم خلخال در سالگرد شهادت حضرت زهرا (س)

ابلاغ سه تصویب نامه جدید شورای عالی اداری از سوی رییس جمهور

رییس جمهور 3 مصوبه جدید شورای عالی اداری را ابلاغ کرد

تداوم ممنوعیت تردد شبانه در پایتخت

رکورد جدید بخش زنده هییت های مذهبی در روبیکا

درباره ملاقات با جوخه ی آدم کش | مجتبی تجلی

تکذیب نوشتن پیش نویس قانون اساسی آینده ایران توسط استاد شجریان

رییس جمهور سه مصوبه جدید شورای عالی اداری را ابلاغ کرد

سخنگوی ستاد ملی کرونا: الگو های مذهبی همواره به ما کمک کرده اند

زندگی حضرت زهرا (س) دریایی از درس و الگو برای همه مردم و ملت ها است

تاکید سفیر سوریه در ایران بر روابط راهبردی دمشق و تهران

فیلم | آخرین روز

ضرورت جلب نظر کارگران در تعیین مزد 1400

شیده لالمی، دبیر اجتماعی روزنامه همشهری درگذشت

استقبال سازمان ملل از تصمیم تشکیلات خودگردان

سالروز شهادت فرماندهان پیروزی در استان نینوا

نماهنگ|عطر بهشتی

مهجور ماندن شعر آیینی در قشم/ معلمی که در مکتب فاطمی مشق عشق می کند

استخدام مهندس کامپیوتر در یک شرکت مهندسی در رشت

جلالی: قدرت موشکی و پهپادی ایران، ثمره تحریم های آمریکاست

طرح توانمند سازی محله امامزاده یحیی(ع) آغاز شد/کمک به محرومین

آیین شهادت حضرت فاطمه (س) در آذربایجان شرقی به روایت تصویر

از تفتیش عقاید در «سینما ملت» تا نخبگان پزشکی در «پنجره باز»

مشارکت ودرآمدزایی

استخدام مشاور املاک تهرانسر

بازدید رییس فدراسیون قایقرانی از هیات سیستان و بلوچستان

مدیر مالی و مالیاتی باتجربه

فرصت فراغت در ایام کرونا برای مطالعه سیره اهل بیت(ع) استفاده شود

استخدام مشاور حرفه ای ومبتدی

تحقیر ایران با ورود بدون اطلاع روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم

تحقیر ایران با ورود بدون اطلاع روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم