مطالب مرتبط:
واکنش های جهانی به ترور دانشمند هسته ای ایران «شهید محسن فخری زاده»
پشت پرده ترور محسن فخری زاده / چقدر احتمال جنگ ایران و اسراییل وجود دارد؟
گزارش انجمن جهانی فولاد از افت تولید جهانی و رشد تولید ایران
ایران در رتبه اول تبعیت از پروتکلهای سازمان جهانی بهداشت!
ورود سامانه بارشی بحران آفرین به کشور
-56 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 01:352020-11-27سياسي

تحقیر ایران با ورود بدون اطلاع روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز، آذر 1332 بود که روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاعات مقامات ایرانی وارد تهران شدند، اما مطبوعات این تحقیر را طوری وارونه نمایی کردند که گویی افتخاری نصیب ایران شده است.

- ششم آذر ماه سال 1322 رؤسای جمهور سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاع دولت وقت، وارد ایران شدند و یکی از کنفرانس های چندگانه شان را در سفارت شوروی در تهران برگزار کردند.

این کنفرانس پس از کنفرانس قاهره و پیش از کنفرانس های پوتسدام و یالتا با موضوع توافق برای وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز"، آذر 1332 بود که روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاعات مقامات ایرانی وارد تهران شدند، اما مطبوعات این تحقیر را طوری وارونه نمایی کردند که گویی افتخاری نصیب ایران شده است.

ششم آذر ماه سال 1322 رؤسای جمهور سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم بدون اطلاع دولت وقت، وارد ایران شدند و یکی از کنفرانس های چندگانه شان را در سفارت شوروی در تهران برگزار کردند.

این کنفرانس پس از کنفرانس قاهره و پیش از کنفرانس های پوتسدام و یالتا با موضوع توافق برای وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد.

در این کنفرانس چهار روزه فرانکلین دلانو روزولت رییس جمهور آمریکا، وینستون چرچیل نخست وزیر انگلیس و ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی حضور داشتند.

کنفرانس با پیشنهاد استالین رهبر شوروی در تهران برگزار شد.

در روز ورود رهبران متفقین به ایران، علی سهیلی نخست وزیر وقت ایران در جریان سفر قرار گرفت.

او نیز خبر حضور این افراد را به اطلاع محمدرضا پهلوی شاه جوانِ تازه به قدرت رسیده رساند.

محمدرضا پهلوی برای شرکت در کنفرانس به سفارت شوروی در تهران رفت، اما در جریان کنفرانس، چرچیل و روزولت حاضر نشدند به دیدار شاه ایران بروند و تنها با وی در محل سفارت دیدار کردند.

چرچیل نخست وزیر وقت انگلیس تنها برای چند دقیقه در حیاط سفارت شوروی با شاه دیدار کرد که شامل سلام و احوال پرسی و گرفتن یک عکس بود.

در دیدار کوتاه شاه با روزولت نیز، محمدرضا پهلوی از رییس جمهور آمریکا خواست تا پدرش (رضاشاه) را از جزیره موریس به جای دیگری که آب و هوای بهتری دارد، منتقل کند.

البته استالین رهبر شوروی پذیرفت تنها در ضیافت شام شاه جوان در کاخ سعدآباد شرکت کند.

اینکه در جریان کنفرانس تهران چه گذشت و چه تصمیماتی گرفته شد، موضوع بحث این نوشتار نیست.

تنها به این نکته اشاره می شود که در روز پایانی نشست سران متفقین، اعلامیه مشترکی به امضا رسید که در یکی از بندهای آن در رابطه با ایران نوشته شده بود: سه دولت نامبرده تصدیق دارند که این جنگ مشکلات اقتصادی خاصی برای ایران فراهم آورده و موافقت دارند که با در نظر گرفتن احتیاجات سنگینی که عملیات جنگی جهانی بر آنها تحمیل می‏ کند و کمی وسایل حمل و نقل در دنیا و همچنین کمی مواد خام و سایر حوائج کشوری، کمک های اقتصادی خود را تا حد امکان به دولت ایران ادامه بدهند.

بندی که هیچگاه عملی نشد و نه تنها خسارت و غرامتی به ایران پرداخت نشد، بلکه نیروهای شوروی تا مدت ها پس از این کنفرانس در ایران ماندند.

در این گزارش تلاش داریم به بازخوانی بازتاب برگزاری کنفرانس تهران در مطبوعات داخلی کشور بپردازیم.

گفته می شود اولین خبر مربوط به برگزاری این کنفرانس پس از بازگشت سران متفقین به کشورهایشان، توسط سهیلی در جلسه مشترک هیأت دولت، نمایندگان مجلس و سران کشوری و لشکری که در روز دهم آذرماه منتشر شد.

سهیلی در این جلسه گفت: ابتدا از طریق کاردار شوروی در تهران در جریان برگزاری این اجلاس در تهران قرار گرفتم.

روز 4 آذر استالین و روز 5 آذر روزولت و چرچیل وارد تهران شدند.

کنفرانس مشترک آنان روز 6 آذر شروع شد.

روز هفتم آذر نشست محرمانه آنان در سفارت شوروی جریان داشت، روز نهم این نشست خاتمه یافت و اعلامیه مشترک آنان منتشر شد و روز دهم رهبران هر سه کشور از ایران خارج شدند.

در آن روز در روزنامه اطلاعات خبر پایان کنفرانس مهم چرچیل، روزولت و چیانکایشک در قاهره که مربوط به 6 روز پیش بود، منتشر شد.

این کنفرانس در روزهای 30 آبان تا 4 آذر با حضور رییس جمهور آمریکا، نخست وزیر انگلیس و رهبر سیاسی و نظامی چین در مصر برگزار شد.

در واقع کنفرانس تهران بلافاصله پس از کنفرانس مصر برگزار شد و روزولت و چرچیل مستقیم از قاهره به تهران آمدند.

در روز دوازدهم آذر ماه خبر حضور سران متفقین در ایران به نقل از منابع خارجی (شوروی، آمریکایی و انگلیسی) در روزنامه اطلاعات منتشر شد.

روزنامه اطلاعات با عنوان انجمن مهم و تاریخی تهران؛ ملاقات و مذاکرات استالین، چرچیل و روزولت این خبر را منتشر کرد.

در ذیل این عنوان به نقل از رادیو مسکو آمده بود: انجمن روزولت و استالین و چرچیل چند روز پیش در تهران تشکیل شد.

نمایندگان سیاسی و نظامی سه کشور هم در این انجمن شرکت داشتند.

رادیوی مسکو اضافه می کند که مسائل مورد بحث در این انجمن مسئله جنگ برعلیه آلمان و چندین مسئله دیگر بود.

راجع به به تصمیماتی که اتخاذ شد، بعداً اعلامیه منتشر خواهد شد.

آنچه در این شماره از روزنامه اطلاعات به آن پرداخته شده بود، اهمیت و محتویات برگزاری کنفرانس تهران در چگونگی وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم بود و اشاره ای به دیدارهای کوتاه شاه و ضیافت شام در کاخ سعدآباد نشده بود.

اما در روز بعد، روزنامه اطلاعات در صفحه نخست به شادمانی و سرور از برگزاری این کنفرانس پرداخت.

این روزنامه در ابتدای صفحه نخست نوشت: ورود رییس جمهوری کشورهای باعظمت آمریکا و مارشال استالین نخست وزیر اتحاد جماهیر شوروی و چرچیل نخست وزیر انگلستان به ایران و تشکیل کنفرانس مهم سه جانبه ای در تهران موجب مسرت و شادمانی قاطبه اهالی ایران واقع شد و ما از صمیم قلب ورود سران کشورهای متفق را به تهران و موفقیت هایی که در پرتو مساعی ذات مقدس شاهانه نصیب دولت و ملت ایران گردیده به عموم هم میهنان شادباش می گوییم.

روزنامه اطلاعات در روز 13 آذر، چهار عکس از شاه و سران متفقین در صفحه نخست منتشر کرد که عکس شاه بزرگ تر و مافوق تصاویر سران متفقین قرار داشت.

این روزنامه همچنین در مطلبی دیگر، برگزاری کنفرانس تهران را جزو روزهای درخشان تاریخ معاصر ایران دانست.

این روزنامه در فردای آن روز و در ادامه سیاست پیروزنمایی کنفرانس تهران، اعلامیه سران متفقین را یک سند تاریخی بزرگ دانست و نوشت: متفقین به ما یک بار دیگر ثابت نمودند که هدف آن ها در جنگ کنونی تأمین عدل و آزادی و رفاه و آسایش کل ملل است.

این روزنامه با فراموشی حمله متفقین به ایران در شهریور 1320 همچنین نوشت: اجتماع سران سه دولت بزرگ متفق جهان با بسیاری از مردان بزرگ سیاسی و نظامی آن کشورها در تهران و تشکیل بزرگترین کنفرانس که در تاریخ جنگ کنونی بی نظیر و در تاریخ دیپلماسی جهان کم نظیر بوده فوق العاده اسباب افتخار مردم ایران به ویژه ساکنین تهران می باشد.

ایران در شمار کشورهای پیروز و فاتح است و از ثمرات نیک فتح و فیروزی به حد کمال استفاده خواهد کرد… اینک از صمیم قلب تشکر و مسرت بی پایان قاطبه ملت ایران را تقدیم رؤسای بزرگ سه دولت نموده و از این حق شناسی که نسبت به ملت و دولت ایران ابراز داشته اند سپاسگزاریم… شخص اعلی حضرت همایون شاهنشاهی و آقای نخست وزیر و اولیای دولت در این موفقیتی که نصیب ملت ایران شده، تأثیر فراوان داشته.

روزنامه اطلاعات در روز 14 آذر در حالی این اتفاق را پیروزی بزرگ و موفقیت و آن هم از سوی شاه و نخست وزیر دانست که هر دوی آنان (شاه و نخست وزیر) تا پیش از ورود سران متفقین به ایران، از برگزاری چنین رویدادی در کشورشان بی اطلاع بودند.

آن وقت هم که شاه به سفارت شوروی رفت، مورد استقبال جدی سران متفقین قرار نگرفت و تنها به یک سلام و علیک ساده پرداختند و در بزرگترین اقدام استالین درخواست ضیافت شام شاه در کاخ سعدآباد را پذیرفت.

نه تنها مطبوعات و رادیو که دولت و رژیم نیز از برگزاری چنین کنفرانسی در ایران به شادمانی پرداختند.

طبق خبر منتشر شده در صفحه نخست روز 15 آذر روزنامه اطلاعات، ضیافتی به مناسبت تشکیل کنفرانس در تهران و انتشار اعلامیه سران متفقین توسط نخست وزیر، وزیر مختار آمریکا در ایران، وزیر مختار انگلیس در ایران و کاردار سفارت شوروی برگزار شد.

در این ضیافت اعضای هیأت دولت، نمایندگان مجلس و سران کشوری و لشکری حضور داشتند.

مطبوعات و مسئولان رژیم تلاش کردند این اتفاق را به یک جشن بزرگ و ملی تبدیل کنند.

از این رو مدام اقدام به تبریک گویی و برگزاری جشن هایی می کردند.

یکی از این جشن ها و مراسمات، جلسه ای بود که با حضور معاون وزیر کشور و شهردار تهران و به افتخار اجتماع سران سه دولت در تهران در انجمن شهر تهران برگزار شد.

انجمن شهر تهران به نوعی کارکرد شورای شهر امروز را داشت.

در این جلسه شهردار تهران پیشنهاد داد سه خیابان مهم و بزرگ در تهران به نام های روزولت، چرچیل و استالین ثبت شود.

این پیشنهاد به تصویب بیشتر نمایندگان انجمن رسید و اجرایی شد.

این سه خیابان تا پیروزی انقلاب اسلامی به همین نام بودند که پس از انقلاب تغییر یافتند.

بدین ترتیب کنفرانس تهران که دو سال پس از حمله متفقین به ایران و اشغال تهران برگزار شد، توسط مسئولان رژیم و مطبوعات داخلی به عنوان یک اتفاق مبارک و تاریخی به مردم معرفی شد.

در حالی که هنوز غرامت های حمله به ایران پرداخت نشده بود، سران متفقین بدون اطلاع مقامات ایران، وارد خاک کشورمان شده بودند و شاه ایران را هم حتی به حضور نپذیرفتند و تنها در حد چند دقیقه با او در حیاط سفارت شوروی سلام و علیک کردند.

پس از شادمانی و سرور و وارونه نمایی و بزرگ نمایی کنفرانسی که در تهران برگزار شده بود، اتفاق خاصی نیافتاد و برخلاف وعده ای که در اعلامیه پایانی نشست سران متفقین داده شده بود، نه تنها غرامت ها و خسارت های حمله به ایران و اشغال تهران در سال 1320 پرداخت نشد، تمامی نیروهای متجاوز نیز از خاک کشورمان خارج نشدند و تا چند سال بعد بخش هایی از ایران در اشغال نیروهای شوروی باقی ماند.

حضور نیروهای شوروی در خاک کشورمان تا سال 1325 خسارت هایی را متوجه تمامیت ارضی کشورمان کرد.

منبع:
کلید واژه ها: جنگ جهانی دوم - جنگ جهانی - ایران - کنفرانس - تهران - جهانی - پیروز - مقامات ایرانی - جهان - کشور - اطلاع - تحقیر - اطلاعات - افتخاری - مطبوعات - کنفرانس قاهره - برگزار - مقامات - ایرانی - جمهور - گزارش - خبری - شبکه - نصیب - یکی از - شوروی - قاهره - موضوع - سفارت - توافق

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح 10 ایستگاه مترو طی ماه های بهمن و اسفند در پایتخت

رزمایش اقتدار 99 «نزاجا» از فردا آغاز می شود

توییتر حساب یک حامی ترامپ را در مجلس نمایندگان مسدود کرد

باید مکتب سردار سلیمانی استخراج و ترویج شده و به همه نشان داده شود

ضرورت آموزش قوانین به مسافران سفرهای خارجی توسط قوه قضاییه

در زمینه دفاع مقدس به اندازه 50 سال کار نکرده داریم

نماینده سراوان خطاب به نمایندگان مجلس: با تذکر مشکلات کشور حل نمی شود

ولخرجی شهرداری بوشهر از جیب مردم

عواقب استیضاح ترامپ برای دولت بایدن

توزیع یک هزار پرس غذای گرم در بین خانواده های نیازمند سرپلذهابی

حفاظت آلبُلاغ اسفراین چطور پیش می رود؟

یک کارمند تدوین و یک کارمند اداری

بزرگداشت یاد شهدای تدارکات سمنان در هفت تپه خوزستان

نخستین جشنواره کتابخوان و رسانه در قزوین برگزار می شود

استقبال مخاطبان مجازی از یادواره لاله های روشن محلات

فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

نگران افزایش ابتلا به کرونا بابت سفرهای اخیر هستیم

وقتی اوباما به آیاتی از قرآن اشاره کرد

16 مزیت دوره MBA یا به عبارتی مدیریت کسب و کار حرفه ای

مصادیق پرونده های صلح و سازش مشخص شد

هدیه ای از ایران برای تودیع ترامپ

گفت و گو با مدیر عامل مؤسسه آموزشی علوی

چهارمین دوره نانواستارت آپ فردا، 30 دی ماه 99 افتتاح می شود

فیلم | مؤذن پیامبر(ص)

هیچ بخش از دفاع مقدس را نادیده نمی گیریم

حضرت فاطمه(س) و مشروعیت زدایی از اسلام دروغین

ارجاع پرونده های مالی زیر 50 میلیون به شوراهای حل اختلاف

رسیدگی شورای حل اختلاف به دعاوی زیر 50 میلیون تومان

اعلام وصول سوال جمعی از نمایندگان درباره قرارداد گاز ایران و ترکمنستان

طرح های صنعتی که مبتنی بر فناوری های نوین نباشد، مجوز فعالیت نمی دهیم

هشدار مدیر عامل سازمان بهشت زهرا (س)به تهرانی ها/فریب آمار کرونا را نخورید

لایحه ثبت اشخاص حقوقی تقدیم مجلس شد

کیفیت زعفران ایرانی فدای دلالان چینی شد/ چینی ها از کشاورزان می خواهند زغفرانی اتویی کشت کنند/ حراج منابع ملی کشور در خواب خرگوشی مسئولان

پروژه «همساز» آغاز شد/ اعلام جزییات یک رویداد موسیقایی

ارائه 10 میلیون نفر ساعت آموزش مجازی مقابله با بحران

لایحه «ثبت اشخاص حقوقی» تقدیم مجلس شد

جدیدترین اظهار نظر «عبدالله عبدالله» درباره طرح صلح افغانستان

ضرروت آموزش قوانین به مسافران سفرهای خارجی توسط قوه قضاییه

کرونا با اقتصاد ما چه کرد؟

دفاع مقدس ذخیره ای بزرگ برای کشور است

نحوه برگزاری دوره مهارت آموزی و استخدام حق التدریسی ها، نهضتی ها و خریدخدمتی ها

پخش زنده 1000 هیئت در روبیکا با بیش از 4.1 میلیون تماشا در چهارمین شب

توزیع بسته غذای گرم در سوگواره یاس نبوی

شهردار لاهیجان: حقوق معوقه کارگران شرکتی شهرداری امروز پرداخت می شود

سرلشکر باقری: قرار نیست بخشی از دفاع مقدس را نادیده بگیریم

رزمایش اقتدار 99 «نزاجا» از فردا آغاز می شود

سخنگوی دولت درگذشت شیده لالمی را تسلیت گفت

راهپیمایی 22 بهمن به صورت رژه خودرویی و موتوری برگزار می شود

برگزاری سلسله نشست های فصل سخن با نقد کتاب «کلیدر» در جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی

حاکمیت باید ناز اصلاح طلبان را بکشد تا در انتخابات شرکت کنند/ اگر نظر واقعی مردم را می خواهند، باید به شیوه هاشمی عمل کنند/ لاریجانی خودش را در انتخابات نسوزاند تا در دولت اصلاح طلبان، معاون اول شود

واکنش محمد صدر به خبر رایزنی اش با ظریف برای کاندیداتوری در انتخابات 1400

مراسم «شناخت مکتب فاطمی» در مؤسسات قرآن لرستان برگزار شد

چند درصد مردم توصیه می کنند که رییسی کاندیدا ریاست جمهوری شود؟/ اکران فیلم های مسئله دار در جشنواره فجر؟!/ راهبردهای 7 گانه اصلاح طلبان برای ورود به انتخابات

اعلام زمان برگزاری انتخابات سه گانه فلسطین؛ واقعیت یا تاکتیک؟

کارگر ساده ظرف شور کمک اشپز سالن کار

جذب نیروی کناف

راننده با اتومبیل در آمد تظمینی

دستیار ناخن وارد به مانیکور و پدیکور

توزیع 5 هزار بسته غذای گرم از محل موقوفات مازندران در سوگواره یاس نبوی

50 سد کوچک و بزرگ در هرمزگان احداث می شود

نگرانی ها از حذف غربالگری جنین برای چیست؟

انبوه پیامک های اعتراضی مردم درباره ریزش بورس/ مهلت یک هفته ای وزیر اقتصاد برای شفاف سازی

شرایط کرونا شکننده است، فریب آمار را نخورید

لایحه ثبت اشخاص حقوقی تقدیم مجلس شد

میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقابله با کرونا 86 درصد است

چگونه در برابر گرد و غبار از خودمان محافظت کنیم؟ (فیلم)

درچنین روزی بر دنیا چه گذشت؟

ادامه جنگ شبکه های اجتماعی با ترامپ و هوادارانش

آیت الله حسینی بوشهری : نقش کلیدی و اثر صداو سیما در ادوار مختلف انقلاب اسلامی

عرضه سوخت فاقد استاندارد جرم مشهود است/ کارگروه حمایت از محیط زیست خروجی قابل توجهی ندارد

بیت کوین جای بورس را گرفت؟

تصمیم برای تعویق انتخابات پارلمانی عراق تأسف بار است

زمینه ساز تقویت اعتماد ملی در جامعه باشیم / استفاده از تمامی ظرفیت ها برای اجرای تفاهمنامه تأمین زمین و اشتغال جامعه ایثارگری

هزاران درس در عملیات های ناموفق دفاع مقدس وجود دارد

شرایط عضویت در شورا های حل اختلاف تعیین شد

رزمایش پیامبر اعظم از بازدارندگی بالایی برخوردار بود/ ترامپ نگران استیضاح بعد از تحلیف است

بررسی آثار مثبت و منفی طرح بازنشستگی پیش از موعد

سرلشکر باقری : جوانان نباید مصادیق خلاف رفتار را ما بینند/ از جلسات نقد نترسید

رکورد پخش زنده 1000 هیئت در روبیکا با 3.4 میلیون تماشا

بازدید دانشجویی از پزشکی قانونی

واعظی: باید شرایط به قبل از دولت ترامپ برگردد/ اعلام موضع رسمی ایران درباره بازگشت آمریکا به برجام

ابراز نگرانی از هزینه های بالای احداث خطوط قطار شهری

پیاده سازی سامانه احراز هویت ایرانی در قوه قضاییه و سازمان بورس

فرهنگی: اثرگذاری آستان قدس رضوی تحریم شدنی نیست

تربیت نیروهای متعهد و انقلابی رسالت مدارس صدرا است

بعیدنیست آمریکایی ها با واکسن جعلی مردم ایران را بکشند

سردار اشتری: از همه مظلوم تریم

«نسل Z» و آینده سیاست در ایران

درخواست گراهام از رییس آتی سنا درباره ترامپ

دبیر و اعضای کمیته های ستاد نوروزی کیش معرفی شدند

عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) با حضور رهبر معظم انقلاب

خریدار تابلوی 12 میلیارد تومانی حراج تهران کیست؟ +تصاویر

2 روایت قدیمی از فرمانده مشهدی «نیروی قدس»/ فرمانده ای که هنوز اسم کوچک نیروهایش را می داند

احمدی نژاد خود را برای 1400 آماده می کند

دعاوی مالی زیر 50 میلیون تومان در شورای حل اختلاف رسیدگی می شود

چله عزت|ماجرای قساوت رفتار بعثی ها با پیکر شهدا دفاع مقدس

یادواره 49 شهید حومه غربی دهدشت برگزار شد

همه چیز درباره سامانه جامع مجمع های انتخاباتی وزارت علوم

نگران افزایش ابتلا به کرونا بابت سفرهای اخیر هستیم

آغاز بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث از چهارشنبه

تحقیر ایران با ورود بدون اطلاع روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم

تحقیر ایران با ورود بدون اطلاع روسای سه کشور پیروز جنگ جهانی دوم