مطالب مرتبط:
پیش بینی رشد 4.4 درصدی اقتصاد ایران در سال آینده
پیش بینی رشد 4.4 درصدی اقتصاد ایران در سال آینده
افزایش 40 درصدی روغن موتور
رییس ناپولی: سریال مارادونا را تا یک سال آینده می سازیم
افزایش 93 درصدی کشفیات دام قاچاق در کرمان
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 آذر 1399 ساعت 09:252020-11-27اقتصادي

پیشنهاد افزایش 25 تا 30 درصدی دستمزد در سال آینده/ آیا نظر کارگران را پرسیده اند؟!


عضو کارگری شورایعالی کار با اشاره به پیشنهاد نمانیدگان مجلس می گوید: افزایش 25 تا 30 درصدی مزد، حتی عقب ماندگی های مزدی سال جاری را جبران نمی کند چه برسد به اینکه بخواهد فترت های گذشته را مرتفع سازد! - عضو کارگری شورایعالی کار با اشاره به پیشنهاد نمانیدگان مجلس می گوید: افزایش 25 تا 30 درصدی مزد، حتی عقب ماندگی های مزدی سال جاری را جبران نمی کند چه برسد به اینکه بخواهد فترت های گذشته را مرتفع سازد! به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، در مذاکرات مزدی امسال (99) بدون توجه به رای و نظر نمایندگان کارگری و کنشگرهای متعدد تشکل های مستقل برای احیای حقوق مزدی، حداقل دستمزد فقط 26 درصد افزایش یافت آنهم در شرایطی که تورم رسمی بانک مرکزی حول و حوش 42 درصد بود؛ بنابراین در مصوبه مزدی سال جاری نه تنها سبد معیشت رسمی اما بسیار حداقلیِ 4 میلیون و 900 هزار تومانی کنار گذاشته شد بلکه تورم رسمی نیز در تصمیم گیری ها دخالت نداشت.

مصوبه مزدی سال جاری بدون امضای نمایندگان کارگری ابلاغ و لازم الاجرا شد که این امر خود نشان دهنده جایگاه بسیار پایین و تنزل یافته ی چانه زنی کارگران در مذاکرات مزدی (مهمترین مولفه در تعیین سرنوشت جمعی کارگران) است.

بعد از آخرین جلسه رسمی مزد 99 در خردادماه، رییس سازمان بازرسی کشور از قول وزیر کار برای ترمیم مزد در نیمه دوم سال خبر داد اما خبری از برگزاری جلسه نشد! در عین حال نمایندگان کارگری شورایعالی کار که مصوبه دستمزد را امضا نکرده بودند، بیست و سوم مهرماه در نامه ای به دبیرخانه و برگزارکننده شورا یعنی وزارت کار، خواستار برگزاری جلسه فوق العاده برای ترمیم دستمزد و احیای قدرت خرید از دست رفته کارگران شدند.

اما علیرغم اینکه داده های تورمی رسمی همچنان نشان از شتاب افسارگسیخته دارد تنها در آبان ماه هزینه های زندگی نسبت به ماه قبل 5 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 46 درصد افزایش یافته است- و براساس قانون باید حداکثر دو هفته بعد از دریافت نامه فوق العاده، جلسه شورایعالی کار برگزار شود، تا امروز که یک ماه و نیم از ثبت نامه گذشته، خبری از دعوتنامه برای برگزاری جلسه نیست.

علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) در این رابطه می گوید: براساس قانون باید ظرف دو هفته جلسه برگزار می شد اما گویا دبیر این شورا، شخصاً و راساً به صورت غیرقانونی با برگزاری جلسه مخالف است و اجازه برگزاری را نمی دهد؛ درحالیکه ما در خواست برگزاری جلسه برای ترمیم مزد را داریم، ظاهراً نمایندگان مجلس خبر دارند که قرار است هفته آینده جلسه شورایعالی کار برای بررسی مزد سال بعد برگزار شود! ما که نمایندگان کارگری هستیم، هیچ خبری نداریم و هیچ دعوتنامه ای دریافت نکرده ایم.

اشارات خدایی به اظهارات یک نماینده مجلس در ارتباط با دستمزد کارگران است؛ رسانه ها در روزهای اخیر از خبری تحت عنوانِ پیشنهاد جدید نمایندگان مجلس برای افزایش حقوق کارگران رونمایی کردند؛ غافل از اینکه حقوق کارگران باید با چانه زنی نمایندگان کارگری و با به رسمیت شناختن رای و نظر کارگران تعیین شود.

اظهارات نمایندگان چهارم آذرماه، سیدسلمان ذاکر (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) با اشاره به وضعیت افزایش حقوق کارگران در سال آینده، اظهار کرد: حقوق کارگران در بودجه سال آینده می بایست متناسب با نرخ تورم افزایش یابد، این موضوعی است که همواره دغدغه جامعه کارگری و نمایندگان مجلس بوده، اما غالبا محقق نشده است.

وی همچنین از برگزاری نشست شورای عالی کار در هفته آینده برای بررسی میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده خبر داد و گفت: احتمال دارد که جلسه شورای عالی کار برای بررسی میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال 1400، هفته آینده برگزار شود.

عضو کمسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: ما قصد در مجلس داریم گذشته ها و کاستی ها را در میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران جبران کنیم، نمی خواهیم از حقوق کارمندان کسر شود، اما توازن و تعادل میان دریافتی حقوق کارگران و کارمندان باید برقرار شود که قصد داریم این تعادل در حقوق کارگران و کارمندان در بودجه سال آینده لحاظ شود.

حجت الاسلام ذاکر در پایان با اشاره به پیشنهادات تعدادی از نمایندگان مجلس برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده، خاطرنشان کرد: پیشنهاد داده ایم که حقوق کارگران در سال آینده، حداقل بین 25 تا 30 درصد افزایش یابد، البته این پیشنهاد در جلسه هفته آینده شورای عالی کار نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

چگونه 25 تا 30 درصد؟! چگونه قرار است هفته آینده جلسه شورایعالی کار برای تعیین مزد سال بعد برگزار شود وقتی دعوتنامه به دست نمایندگان کارگری نرسیده و زمانی که به درخواست ها برای ترمیم فوق العاده مزد امسال توجه نشده و از آن مهمتر، چگونه قرار است با 25 تا 30 درصد افزایش حقوق، مشکلات معیشتی کارگران حل شود و آنگونه که نماینده مجلس ادعا کرده، مزد به پایه تورم برسد؟ تورم سال جاری، بیش از 40 درصد است؛ در سال گذشته نیز حداقل 20 درصد عقب ماندگی مزد از تورم داشته ایم؛ برای جبران عقب ماندگی های همین دو سال امسال و سال قبل- باید مزد حداقل 60 درصد زیاد شود؛ علاوه بر این، ماده 41 قانون کار بند دومی دارد که می گوید مزد باید براساس حداقل هزینه های زندگی یعنی همان سبد معیشت خانوار افزایش یابد؛ سبد 4 میلیون و 900 هزار تومانی اسفند سال قبل، اکنون حداقل 7 میلیون تومان است؛ اگر قرار باشد مزد 2 میلیون و 600 هزار تومانی به 7 میلیون تومان برسد، چند درصد افزایش لازم است؟ نمایندگان باتوجه به کدام معیار، 25 تا 30 درصد را آورده اند؟! بازهم تورم انتظاریِ غیرقابل حصولِ دولتی ها؟! بی توجهی به نامه کارگران علی خدایی در ارتباط با اظهارات این نماینده مجلس به ایلنا می گوید: اولاً ما نمایندگان کارگری هیچ خبری از برگزاری جلسه نداریم.

علیرغم اینکه در بیست و سوم مهر، درخواست برای جلسه فوری دادیم، تا امروز هیچ دعوتی از ما صورت نگرفته است.

وزارت کار، درخواست اعضای کارگری را پشت گوش انداخته و قصد دارد یکجانبه، منویات و خواسته های خود را پیش ببرد.

آن ها ارزشی برای نامه اعضای کارگری قائل نشدند و بدانند که جامعه کارگری در قبال این بی توجهی سکوت نخواهد کرد.

دبیر شورا به طور یکجانبه و غیرقانونی ادعا می کند اجازه تشکیل جلسه نمی دهم ! این نماینده کارگری با بیان اینکه ناطران قانون یعنی نمایندگان مجلس نیز در مقابل این بی توجهی و اهمال، هیچ کاری نکردند؛ اضافه می کند: ممنونم از نمایندگان مجلس که به فکر معیشت کارگران هستند اما چه خوب بود قبل ازهر نوع اظهارنظر یا تدوین هر نوع پیشنهاد، نظر نمایندگان کارگری را می پرسیدند؛ کارگران نمایندگانی دارند که وظیفه اصلی این نمایندگان، بحث و چانه زنی بر سر دستمزد است.

می توانستیم اعداد وارقام و محاسبات خود را به نمایندگان مجلس ارائه دهیم تا بدانند چند درصد افزایش دستمزد، عقب ماندگی ها را جبران می کند.

بیش از 2 میلیون تومان، افزایش هزینه های زندگی در سال جاری! خدایی با تاکید بر اینکه افزایش 25 تا 30 درصدی مزد بحران معیشت کارگران را حل نمی کند؛ همان بحرانی که خود نمایندگان هم به آن اذعان دارند ادامه می دهد: 25 تا 30 درصد افزایش یعنی فقط 600 تا 700 هزار تومان افزایش ریالی دستمزد که حتی یک سوم افزایش هزینه ها در سال جاری را جبران نمی کند؛ محاسبات گروه کارگری نشان می دهد فقط در سال جاری، هزینه های زندگی بیش از دو میلیون تومان افزایش یافته است.

پس افزایش 25 تا 30 درصدی مزد، حتی عقب ماندگی های مزدی سال جاری را جبران نمی کند چه برسد به اینکه بخواهد فترت های گذشته را مرتفع سازد! به گفته این نماینده کارگری، طرح چنین پیشنهادی نه تامین کننده نظرات نمایندگان کارگری است و نه مطلوب کارگران است؛ لذا توقع داریم نمایندگان مجلس، به جای چنین پیشنهاداتی وزارت کار را مجاب کنند که مزد99 در میانه سال ترمیم شود تا لااقل بخشی از عقب ماندگی ها قبل از رسیدن به مذاکرات مزدی سال بعد جبران شود کما اینکه 25 تا 30 درصد افزایش، برای ترمیم در میانه سال هم کافی نیست چه برسد به رقم افزایش مزد در سال بعد! تطابق عدد نمایندگان مجلس با عدد پیش بینی در لایحه بودجه 1400! دولت در پیش نویس بودجه سال بعد افزایش 25 درصدی مزد و حقوق را هم برای کارمندان و هم برای کارگران بخش خصوصی- مطرح کرده است؛ این رویه ای غلط است که هر سال دولت در تنظیم لوایح بودجه سالانه در پیش می گیرد؛ علیرغم اینکه مرجع تعیین دستمزد شورایعالی کار است (که البته ناکارآمد و نامتوازن و ترکیب آن به نفع دولتی ها و کارفرمایان است)، دولت خودسرانه در لوایح بودجه، میزانی را برای افزایش دستمزد کارگران درنظر می گیرد که البته به قول دولت، این رقم ها فقط پیش بینی است و قرار نیست اجرایی شود.

در سالهای گذشته نیز مزد کارگران عملاً بیشتر از رقم پیش بینی شده در لایحه بودجه سالانه افزایش یافت.

با اینهمه به نظر می رسد پیشنهاد افزایش 25 تا 30 درصدی دستمزد کارگران توسط نمایندگان مجلس، از همان آبشخور نشات گرفته و شبیه عددی است که دولت قرار است در لایحه بودجه 1400 بگنجاند.

خدایی در این رابطه با تاکید براینکه اعداد لوایح بودجه، هیچ ربطی به مزد کارگران که قرار است با مذاکره تعیین شود، ندارند؛ می گوید: هر سال مزد کارگران حداقل 10 درصد بیشتر از این رقم تعیین شده؛ بنابراین نمایندگان مجلس به جای تکرار اعداد لایحه بودجه، بهتر بود اعداد و ارقام را از ما می گرفتند و تحلیل ها و محاسبات ما را می شنیدند، بعد عدد و رقم برای دستمزد پیشنهاد می دادند! به نظر می رسد باتوجه به عقب ماندگی بیش از 100 یا حتی 200 درصدی دستمزد در سال جاری و با توجه به شتاب بی امان تورم و گرانی، مذاکرات مزدی سال آینده چالش های بسیار داشته باشد؛ از همین حالا خیز برداشته اند و دارند روی عددهایی پروپاگاندا می کنند که هیچ سنخیتی با قوانین فرادستی دستمزد و میزان عقب ماندگی معیشتی کارگران ندارد؛ آیا باز هم قرار است به رای و نظر کارگران بی توجه باشند؟! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: افزایش - پیشنهاد - درصد - 30 درصدی - عقب ماندگی - کارگری - دستمزد - حداقل دستمزد - هزار تومانی - گذشته - بانک مرکزی - نمایندگان - سبد معیشت - مجلس - فترت - رسمی - کارگران - خبرنگار - مذاکرات - میلیون - گزارش - مرکزی - مستقل - مصوبه - امسال - معیشت - هزار - کنار - تشکل - بانک

آخرین اخبار سرویس:
افزایش آمار سرطانی ها تیتر مهم روزنامه های سه شنبه اصفهان

خسارت برف زمستانی در مازندران/ توت ها را باد برد

17 میلیون نفر برق رایگان گرفتند

راه اندازی روستا بازار تهران به زودی

آمار حریق و حادثه در اصفهان کاهش یافت

زیر و بم جدیدترین مدل تویوتا هایلندر را ببینید

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز سه شنبه 7 بهمن 99+ثبت نام پیش فروش ایران خودرو امروز سه شنبه 7 بهمن 99 + بررسی وضعیت و علت ارزانی خودرو در روز های زمستانی

صنعت آی تی اصفهان و فرصت از دست رفته کرونایی

ایجاد 25 هزار ظرفیت خوابگاهی در دانشگاه ها

پشت پرده ارز 4200 فقط رانت و فساد گسترده نهفته است/ اجازه استفاده از ارز 4200 را در بودجه 1400 به دولت نمی دهیم

تولید سالانه 540 تن ماهی قزل آلا در مجتمع پرورش ماهی پالنگان کامیاران

نقش تجارت تسلیحاتی در اقتصاد ایران

فروش اقساطی مدیران خودرو امروز 7 بهمن 99/ فروش اقساطی مدیران خوردو با پرداخت 40 درصد مبلغ خودرو + شرایط فروش اقساطی خودرو برای استفاده در تاکسی آنلاین ناویت، امروز سه شنبه 7 بهمن 99

آخرین مهلت از ثبت نام پیش فروش ایران خودرو امروز سه شنبه 7 بهمن 99/ لینک ثبت نام ایران خودرو+ جدول و جزییات

5 نکته اصلی و کاربردی برای ایمنی بیشتر در رانندگی زمستانی

خودروی Vision-S Sedan Electric سونی تولید نمی شود!

افتتاح 89 پروژه کشاورزی با اعتبار 140 میلیاردی دهه فجر در مازندران

فیلم/ عجیب ترین سرقت تاریخ؛ دزدیدن چرخ های فراری در پارکینگ

نمایشگاه مجازی صنایع دستی، فرصت ها و چالش ها

پیش بینی بورس 7 بهمن ماه / بازار صعودی باقی می ماند؟

صعود جهانی دلار

فرصت سرمایه گذاری

افراد دارای چک برگشتی از خدمات بانکی محروم می شوند

سازه های غیرمجاز حاصل اجرای سلیقه ای یک قانون

تدوین راهبردها و برنامه های 1400 برای آتش نشانی/ آمار حریق و حادثه در اصفهان کاهش یافت

نکاتی برای پخت شیرینی «مشهدی» یا «مربایی»

متظر کاهش قیمت ها باشیم؟

کاهش 50 درصدی آمار مبتلایان روزانه کرونا در لبنان

قانون مالیات بر خانه خالی برای واحدهای مسکن مهر هم اجرا می شود

ساماندهی سگ های ولگرد اقدامی در افزایش آرامش جامعه

مقصد پنهان پول شویان

کمبودی در عرضه تخم مرغ نداریم/ کاهش 6 هزار تومانی نرخ هر کیلو تخم مرغ

مدیریت هوشمندانه سلیمانی در دوران تحریم

نفوذ شبکه غیب گویی و جن گیری در بین مسئولان! /قانون شکن نباید در مجلس باشد/صدای شکستن استخوان های اقتصاد ایران را بشنوید!

جزییات ثبت نام سامانه سجام برای سهام عدالت/ شرایط فروش سهام عدالت

آینده ارز دیجیتال چیست ؟ پتانسیلی نامحدود یا ریسک

منتظر 10 اتفاق مهم برای طلا، سهام و بیت کوین باشید

58 درصد ناوگان حمل ونقل مسافری کشور فرسوده است

برنامه قطعی برق سه شنبه در تهران اعلام شد + جدول

افزایش 25 درصدی تولید سیب در آذربایجان شرقی/ ایجاد ارتباط با کشورهای اوراسیا و عقد توافقنامه تجارت آزاد سیب

دلار جهانی صعود کرد

دلار تا کجا می تواند پایین برود؟

27میلیون و 390هزار تومان؛ قیمت مسکن در تهران

رالی صعودی بیت کوین و اتریوم آغاز شد؟

با کاغذ دیواری خانه را بزرگ و کوچک کنید

300 هزار تن گوجه فرنگی استان بوشهر وارد بازارهای داخلی و خارجی شد

سال آینده هر فرد چقدر یارانه می گیرد؟

افزایش 98 درصدی قیمت هر متر واحد مسکونی تهران در دی امسال

دلار چند نرخی در صنعت غذایی فسادزا است| غفلت سازمان حمایت از ابتدای زنجیره تولید

مدیرعامل شرکت ملی پخش بالاخره تاثیر سهمیه بندی بر کاهش مصرف بنزین را پذیرفت

فرصت های توسعه شرق کشور از دریچه تنها بندر اقیانوسی کشور/ جرییات مهم ترین زیرساخت های منطقه آزاد چابهار

نکات مهمی که هنگام خرید تلویزیون باید در ذهن داشته باشید

جدول قطعی برق تهران امروز 7 بهمن 99+جزییات

آخرین جزییات مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه درباره نحوه پرداخت یارانه های نقدی

جداول خاموشی مناطق مختلف شهر تهران

بادهایی که چشم و ریه مردم را نشانه گرفته +فیلم

بادهایی که چشم ها و ریه های مردم را نشانه گرفته +فیلم

بلیت قطار از اول بهمن 25 درصد گران شد

طراحی بی نظیر خودروی کلاسیک مزدا +عکس

فروشگاه بزرگ تشریفات (فروشنده،مشاور فروش)

استخدام فروشنده آقا و خانم

استادکارنجاری

استخدام خانم و اقا کار نیمه وقت

نیرو ساده اقا و خانم

کانتر دار.سالاد زن.نیروی ساده

استخدام در یک شرکت معتبر تولید پوشاک

نهایی شدن طرح جداسازی بازارهای معاملاتی در بورس

کارشناس بازار سرمایه: مداخله ها در بورس، ضد منافع 60 میلیون سهامدار است

صادرات سبزی خوزستان به روسیه+فیلم

نماد یک شرکت در فرابورس درج شد

به یک نفر جهت همکاری در مرکز کپی نیازمندیم

همکاری در فروش پیح اینستاگرام

استخدام بازاریاب مویرگی خانم و آقا ( حضوری )

ارزش بازار «وصنا» کاهش یافت

آغاز خاموشی ها از امروز /شرایط پرداخت یارانه در سال آینده /مرزهای جنگ اقتصادی /پیشخوان

اختراعی که مرگ و میر های ناشی از بخاری های گازسوز را به حداقل می رساند+فیلم

در چه صورتی پاندمی کرونا تا پایان 2021 خاموش می شود؟

قیمت روز خودرو

پیشرفت بیش از 58 درصدی فولاد شادگان

جزییات قطعی برق سه شنبه 7 بهمن در تهران اعلام شد

نماینده ایران در بانک جهانی تعیین شد

واردات خودروی آمریکایی ممنوع است

کرونا مانع ادامه کار جمعه بازار پروانه شد

صادرات منطقه ای ایران از راه امارات قابلیت افزایش دارد

پهپادهای بالاخواه و آینده جنگ هوایی

انتقاد وزیر راه از فرسودگی بالای ناوگان مینی بوس

قیمت خودرو تا پایان سال افزایش نخواهد یافت/کاهش 40 تا 120 میلیونی خودروهای چینی

افزایش ثروت میلیاردر های جهان در دوره کرونا

نقش پالایشگاه ستاره خلیج فارس در ارزآوری و کنترل نرخ ارز

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در 4 استان / احتمال بازگشت محدودیت ها به شهرهای زرد

قیمت جدید انواع موتور برق

اراده ای برای اصلاحات اساسی در اقتصاد وجود ندارد

معافیت برای حقوق 4 میلیون تومان و کمتر از آن

شرکت جذب نیرو

چرخکارزیگزال دوزومیاندوز

کارشناس فروش تلفنی

فروشنده خانم

استخدام مدیر فروش

طرح تجمیع گرایش های دکتری بازار کار گسترده تری ایجاد می کند

انواع رول ضد تعریق را چند بخریم؟

پیشنهاد افزایش 25 تا 30 درصدی دستمزد در سال آینده/ آیا نظر کارگران را پرسیده اند؟!

پیشنهاد افزایش 25 تا 30 درصدی دستمزد در سال آینده/ آیا نظر کارگران را پرسیده اند؟!