مطالب مرتبط:
استخراج منابعِ طبیعی از فضا و آینده توسعه یافتگی
استقرار 60 ماهواره استارلینک جدید در فضا و توسعه برنامه آزمایشی اسپیس اکس
حمایت سرمایه گذاران پرورش میگو از توسعه گردشگری غرب جزیره قشم
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس: توسعه زیرساخت های درمانی در اولویت برنامه های استان مرکزی باشد
هدف از سفر به خراسان شمالی کمک به حرکت پرشتاب توسعه استان است
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 آذر 1399 ساعت 00:252020-11-26بين الملل

استخراج منابعِ طبیعی از فضا و توسعه یافتگی


استخراج منابعِ طبیعی از فضا و توسعه یافتگی محمود سریع القلم: هفت کشور اظهار علاقه کرده و اقداماتی درجهتِ طراحی، فن آوری، مالی، سرمایه گذاری و حقوقی برای استخراجِ منابعِ طبیعی از فضای ماورای جو (Outer Space) را آغاز کرده اند: - محمود سریع القلم: هفت کشور اظهار علاقه کرده و اقداماتی درجهتِ طراحی، فن آوری، مالی، سرمایه گذاری و حقوقی برای استخراجِ منابعِ طبیعی از فضای ماورای جو (Outer Space) را آغاز کرده اند: چین، آمریکا، روسیه، ژاپن، هند، کانادا و امارات.

علاوه بر سازمان های فضایی این کشورها، چهار شرکت خصوصی نیز با به­ کارگیری صدها متخصصِ علوم، کامپیوتر، هوش مصنوعی، مهندسی رُبات­ها و IT، در فعالیت های نظری و عملی گسترده­ای جهت استخراج منابع طبیعی در فضای ماورای جّو مشغول هستند.

(Moon Express، Shackleton Energy، Industries Deep Space، Planetary Resources).

برای برنامه فضایی کشورها حدود 330 میلیارد دلار در سال هزینه می شود.

هم اکنون، فناوری های فضایی قابل توجهی در سنجش از راهِ دور، هوش مصنوعی، سیستم های حمل و نقل فضایی، ربات ها و سیستم های مخابراتی وجود دارد هرچند برای عملیاتی کردن حفاری فضایی، مسیر تکاملی نسبتاً طولانی درفناوری باید طی شود.

حفاری فضایی و یا بهره برداری از منابع طبیعی فضای ماورا جّو نه­ تنها محرکه ای برای ارتقاء سطح دانش و فناوری است بلکه موقعیت و پرستیژ یک کشور را در کلوب خاصی از کشورها قرار می دهد.

موضوعِ حفاری فضایی و پردازشِ مراحلِ مختلفِ آن به قدری فکر و برنامه ریزی نیاز دارد که با ماهیتِ امور کره زمین متفاوت است.

کشفِ مجهولات در فضا، خود به خود سطحِ فکر و توانِ حل المسائلی دانشمندان و سیاست مداران یک کشور را به درجه ای ارتقاء می دهد که شکافِ قابل توجهی با سیاست مدارانِ دیگر کشورها ایجاد می کند.

مثال: چگونه وقتی ربات­ها در یک سیارک (Asteroids) و یا یک دنباله دار(Comets) فرود می آیند می توانند از سنگ پوش های موجود آنجا (Regolith) به عنوان اکسیژن و یا آب برای تداومِ فعالیت و حتی زندگی احتمالی انسانها استفاده کنند.

یک شرکتِ خصوصی (Shackleton energy)، طرحی برای بردن آب از قطبِ کره ماه به سیارک ها دارد تا فعالیتِ حفاری به تدریج انجام پذیرد.

هنگامی که سطحِ فعالیت حفاری افزایش یابد، سیستم های حمل و نقل از زمین به سیارک ها و میانِ سیارک ها و مسایل مالی، حقوقی، ایمنی و فناوری ناشی از این فعالیت ها بسیار گسترده و هزینه­ بر خواهند بود.

در عین حال، گسترده کردن این فعالیت­ها و استفاده زمینی از آن­ها، زمینه اقتصادی بودن آنها را نیز فرآهم می کند.

در حال حاضر، این چالش­های علمی وجود دارند: 1-کشفِ منابع طبیعی موجود و محتوای شیمیایی آن ها در اجرام آسمانی (Celestial bodies) از طریق سیستم های سنجش از راهِ دور (Remote sensing) 2- تولیدِ ظرفیت­های رباتیک و سیستم مخابراتی در فاصله های دور از کره زمین؛ 3- کشفِ انرژی­های قابلِ اتکا برای تداومِ کارِ حفاری در فضا؛ 4- طراحی سیستم های پردازش منابعِ طبیعی از کشف تا استخراج تا حمل؛ 5- طراحی سیستم های ایمنی و زیست محیطی مرتبط؛ 6- ایجادِ توانایی در سیستم های حمل و نقل ارزان (هم اکنون پرتابِ ماهواره بین 50 تا 400 میلیون دلار هزینه دارد).

در حال حاضر 13500 شیئ نزدیکِ کره زمین یا NEO (Near-Earth Objects) که شاملِ سیارک ها و دنباله دارها می شوند کشف و شناسایی شده اند.

اکثر این سیارک­ها حدود یک کیلومتر قطر دارند.

به موازات این، سیارک­هایی هم وجود دارند که به آن­ها سیارک­های بالقوه خطرناک (Potentially Hazardous Asteroids) (PHA) می گویند که حدود 35-30 متر قطر دارند و نزدیک به 100 هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کنند.

در سنگ پوش های کره ماه، منابعی مانند آهن، آلومونیوم، منیزیم، کلسیم و سیلیکُن شناسایی شده است.

سیارک ها، شهاب واره ها (Meteoroids) و آذرگوی ها (Bolides) در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند و بسیاری حاوی آهن، پلوتونیم، نیکل و فلزات با ارزش دیگر هستند.

تحقیقات نشان می دهد که در چند سانتی متری سطحِ کره ماه، عناصرارزشمندی مانند هلیم-3 که به طور بالقوه در راکتورهای گداخت (Fusion) قابل استفاده است، وجود دارند.

در تاریخ 9 ماه مه 2003 ساعت 4:29 صبح، سفینه Hayabusa ژاپن (به معنای شاهین) عازم سیارک Itokaw شد.

این سفینه فضایی 510 کیلویی، عموم ویژگی های سیارک را در مدارِ 55 متری آن مطالعه کرد و با فرودی 30 دقیقه ای از خاکِ آن نمونه برداری کرد.

این سفینه بعد از 7 سال و یک ماه و 4 روز، در ساعت 11:21 شب 13 ماه ژوئن 2010 در جنوبِ استرالیا به زمین بازگشت.

از صدها مطالعه در مورد نمونه برداری های این سفینه، یک نمونهٔ گَرد نشان داد که 8 میلیون سال قدمت دارد.

توانمندی های سه کشور چین، روسیه و آمریکا در جامعه جهانی در حوزه فضا شاخص هستند و ظرفیت های آمریکا در میان این سه کشور نیز که به طور مستقیم 360 هزار نفر و غیر مستقیم دو میلیون نفر را در استخدام دارد منحصر به فرد است.

آمریکا با تصویب قانون فعالیت های بخش خصوصی 2015 (Commercial Space Launch Competitiveness)، سرمایه گذاری و استفاده ازفناوری بخش خصوصی برای افزایش برتری آمریکا بر دو رقیب جدی روسیه و چین را تسهیل کرده است.

هرچند معاهده فضای ماورای جّو (The Outer Space Treaty) و توافق ماه (The Moon Agreement) ابعاد مبهمی دارند و نحوه بهره برداری و استفاده از منابع طبیعی فضای ماورای جّو را مستقل از سطح توسعه اقتصادی و علمی کشورها برای همه بشریت تلقی می کنند، واقعیت سیاست بین الملل این است که مانند بسیاری از توافقات و تعهدات بین المللی، آنهایی که منابع مالی، فن آوری و رسانه ای بیشتری دارند، درست یا غلط، حقِ فراتری از دیگران دارند.

توافق ماه را آمریکا، روسیه و چین امضا نکرده اند و به طورغیرمستقیم، استفاده از فضا را محصور به آنهایی می دانند که منابع مالی و تکنولژیک دارند.

اما چرا استفاده از منابع طبیعی و فضای ماورای جّو؟ 107 سال پیش، جمعیت جهان 1.

7 میلیارد نفر بود.

طی کمی بیش از یک قرن، جمعیت جهان به 7.

7 میلیارد نفر رسیده است.

پیش بینی سازمان ملل برای سال 2100، جمعیتی معادل 11 میلیارد نفر است.

از سال 1980 تا کنون یعنی طی چهار دهه، نیمی از تمامِ منابع نفتِ جهان استفاده شده است.

فشارِ زیست محیطی، استهلاک خاک، فرسایشِ منابع طبیعی، بیابان زایی و تخریبِ جنگل ها در اثر تولید کالا و مواد غذایی از 1950 به بعد چندین برابر شده است.

از 1990 تا کنون تعداد و سطح سونامی، زلزله، سیل، طوفان و آتش سوزی ها 2.

5 برابر شده و غلظت اسیدی شدن اقیانوس ها، تعدد بیماری های عفونی، آب شدن یخ قطب شمال و تخریب صخره های مرجانی (Coral Reefs)دریاها به شدت افزایش یافته است.

تقاضا برای آبیاری چهار برابر شده و یک میلیارد نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند.

در سال، 2.

5 میلیون نفر در اثر بیماری های ناشی از آبِ آلوده می میرند.

در سال 2080، 3.

2 میلیارد نفر با مشکل جدی آب رو­به ­رو خواهند بود.

در حال حاضر، 43 کشور با بحرانِ آب رو­به ­رو هستند.

پیش بینی می شود در سال 2050، بخش هایی از هند، بنگلادش، چین و فلوریدای آمریکا به زیر آب بروند.

با وجود این وضع بحرانی زیست محیطی جهان، سه کشور به میزان بیشتری از منابع طبیعی، فلزات، منابع سوخت فسیلی و سرزمینِ قابل کشت نسبت به تمامی کشور های دیگر برخوردارند: روسیه، آمریکا و استرالیا.

از این سه کشور، روسیه بهترین موقعیت را داراست زیرا که منطقه قطب شمال که روسیه بر آن تسلط سرزمینی، نظامی و امنیتی دارد، دست نخورده ترین منطقه جهان است.

در حال حاضر، 25 درصد از نفت موجود جهان در قطب شمال است.

با توجه به جمعیت کم این سه کشور نسبت به هند و چین (روی هم رفته یک سوم جمعیت جهان)، ظرفیت بهتری از نظر مصرف و دسترسی به منابع طبیعی برای بقاء و تداوم خود دارند.

چین با اتکاء به آفریقا و خاورمیانه، منابع اولیه مورد نیاز خود را تهیه می کند.

نکته کانونی برای تمام کشورهای قدرتمند جهان چه آنهایی که منابع طبیعی قابل توجهی دارند، چه آن­هایی که در کره زمین این منابع را تامین می کنند و چه سرمایه ­گذاری­هایی که برای تهیه این منابع در ربع قرن آینده در فضای ماورای جّو در جریان است: مجهز بودن به فناوری از یک طرف و کسب مازاد (Surplus) از طرف دیگر است.

ریشه نهایی تمامی رقابت­ها در جهان امروز برای سیستمی است که هم مازاد تولید کند و هم به نوآوری­های فناوری برسد.

کانونِ استراتژی آمریکا در دوره هر رییس جمهوری این خواهد بود که از انباشته شدن ثروت مالی چین جلوگیری کند و یا حداقل نرخِ رشد ثروت چین را بکاهد.

نسبت به روسیه نیز آمریکا در پی آن است که مانع ورود محتمل آن کشور به اقتصاد بین­الملل شود تا به ثروت مالی نرسد و در عین حال با محدودیت های قانونی و سیاست­گذاری از ورود روسیه به عرصه های جدید فناوری و تعامل در پروژه های مشترک با غربی ها (Joint Venture) ممانعت به عمل آورد.

از آن­سو، روسیه و چین اهتمام خواهند کرد تا به ثباتِ سیاست گذاری درآمریکا لطمه بزنند.

رای حدود 80 میلیونی جو بایدن و 74 میلیونی دونالد ترامپ به لحاظ تئوریک شاید به معنای فراز و نشیب سیاست گذاری و مدیریت باشد، وضعیتی که انگلستان، آلمان، ژاپن، استرالیا و کره جنوبی را به شدت نگران کرده است.

اصرار آلمان بر همکاری با روسیه و تکمیل لوله گاز از روسیه به این کشور، برای تنوع سازی سیاستِ اقتصادی و سیاست خارجی (Diversification) برلین است.

توافق ژاپن، استرالیا، زلاند نو و کره جنوبی برای عضویت در بلوکِ تجاری و کاهش تعرفه RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) که با مدیریت چین و پس از 9 سال مذاکره در هفته گذشته به امضا رسید، معنای بسیار تعیین کننده ای در تغییر بلوک­های اقتصادی و سیاسی در سطح جهانی را دارد.

این چهار کشور آسیا – پاسیفیک با امضای خود غیر مستقیم اعلام کرده اند که ناسیونالیسم افراطی، پوپولیسم و حمایتِ مطلق از تولید کننده داخلی (Protectionism) مسیر موفقی برای کسب مازاد مالی و برتری فناوری نیست.

در قالب این نوسانات و لرزه های بنیادی (Seismic) در روابط بین الملل، دسترسی به موادِ اولیه و منابع کلیدی به نوبه خود در کانونِ کسب مازاد و برتری فناوری قرار دارد.

دولت ها برای کسب مشروعیت و یا حداقل مقبولیت، نیازمند تحققِ نیازهای اولیه مردم خود هستند.

بنابراین، از خود دائما دو سوال می کنند: 1) چگونه به منابع جدید درآمد برسیم؟ و 2) چگونه به فناوری برتر دسترسی پیدا کنیم؟ هردو محتاج بهره برداری حداکثری فرصت ها در سطح جهان هستند.

کشورهای ورشکسته ای مانند بولیوی، کوبا، بلاروس و کره شمالی دیگر جایگاهی ندارند.

آمریکا دیگر به نفت خاورمیانه نیازی ندارد بلکه ازدرآمد نفت کشورهای این منطقه می تواند برای سرمایه گذاری در IT و هوش مصنوعی و در نهایت فروش اسلحه استفاده کند.

چین با اتکاء به آفریقا و مسلط شدن بر بازارهای مصرفی جهان به برتری مالی و فناوری خواهد رسید.

روسیه خیلی این دو سوال را از خود نمی پرسد ولی با منابع نفت و گازی که دارد و با پتانسیل قدرت نظامی در حریم جغرافیایی خود سیاست ورزی خواهد کرد.

به نظر می رسد قدرتِ اروپا هم در نهایت به قدرت آلمان تقلیل پیدا خواهد کرد و هند، برزیل، کره جنوبی و ژاپن در رکنِ دوم جهانی اما در چارچوبِ نظمِ موجودِ قرار خواهند گرفت.

یک بار دیگر دوره اول امپریالیستی نظام سرمایه داری (1800- 1950) برای دستیابی به منابع طبیعی در حال تکرار است.

اما این بار بازیگران غیرغربی نیز حضور دارند و رقابت برای برتری در نیمه دوم قرن 21 فقط در کره زمین نخواهد بود.

* منتشر شده در وب سایت نویسنده .

5 آذر 1399
کلید واژه ها: استخراج - طبیعی - منابع - سرمایه گذاری - توسعه یافتگی - کشور - سرمایه - کشورها - برنامه فضایی - منابع طبیعی - توسعه - حقوقی - فضایی - علاقه - شرکت خصوصی - میلیارد - برنامه - مهندسی - کانادا - فعالیت - سازمان - خصوصی - مشغول - حدود - شرکت - نظری - دلار - نهار

آخرین اخبار سرویس:
اولین اقدام دولت بایدن علیه عربستان

سفر ظریف به هسته ی اصلی اوراسیا

ظریف روز دوشنبه به باکو، مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا می رود

حکمتیار از قاچاق پول و طلا از طریق فرودگاه کابل خبر داد

عراقچی: هیچ علاقه ای برای تماس مستقیم با آمریکا نداریم

شلیک به گفتگو از «زاویه» دیگر

لطفا به آقای حجاریان بر نخورد!

القدس العربی: آمریکا می تواند با ایرانِ هسته ای همزیستی کند؛ مشکل، اسراییل است که نمی خواهد در خاورمیانه یک شریک هسته ای داشته باشد

چرا دست ترامپ روی دکمه فرمان جنگ نرفت؟

ادعای ائتلاف سعودی: هدف ناشناخته حوثی ها به سمت ریاض را نابود کردیم

ظریف به باکو، مسکو، ایروان، تفلیس و ترکیه سفر می کند

درخواست 118 نهاد حقوقی از دانمارک برای آزادی هادی الخواجه

علاقه ای به تماس مستقیم با دولت جدید آمریکا نداریم/ هیچ برجام پلاس و توافق جدیدی در مورد برجام وجود نخواهد داشت

رییس پارلمان تونس انفجارهای بغداد را محکوم کرد

عراقچی: هیچ توافق جدیدی در مورد برجام وجود نخواهد داشت

عراقچی: هیچ قصدی برای تماس با آمریکا نداریم | برجام قالب صحیحی برای انجام گفت وگو است

خلیل زاد در دولت بایدن هم به کارش ادامه خواهد داد

آخرین آمار کرونا در جهان 4 بهمن

عکس: رییس جمهور وارد سطل زباله شد!

افزایش تلفات واکسن فایزر در فرانسه

ابتلای صدها عضو گارد ملی به کرونا در تحلیف بایدن

انتقاد شدید روسیه از اقدام سفارت آمریکا در مسکو

نگرانی سفیر انگیس در بغداد از برنامه موشک های بالستیک ایران

مقاومت عراق می تواند بازوی تروریستهای تکفیری را قطع کنند

استاندار: کُندی شیب نزولی کرونا در قم نگران کننده است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله راکتی به فرودگاه بغداد

مقام اطلاعاتی آمریکا: دیپلماسی ابزار کره شمالی برای توسعه سلاح هسته ای است

عراقچی: هیچ علاقه ای برای تماس مستقیم با آمریکا نداریم/ برجام قالب صحیحی برای انجام گفت وگو است

وزیر تولیدات دفاعی پاکستان به عراق سفر کرد

واکنش عراق به حمله راکتی به اطراف فرودگاه بغداد

گاردین: تأثیر منفی تحریم های ایران جهانی بوده و باید با تلاش جهانی پایان یابد

ظریف دوشنبه به باکو، مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا می رود

جنگ را به زمین حامیان داعش می کشانیم

مقاومت عراق درسی به آمریکایی ها می دهد که فراموش نخواهند کرد

سفر ظریف به باکو، مسکو، ایروان، تفلیس و ترکیه از روز دوشنبه

ادعای سعودی: یک هدف متخاصم در آسمان ریاض منهدم شد

کشف یکی از قدیمی ترین مساجد جهان در سواحل دریاچه طبریه

برنامه ریزی تروریست های داعش برای حمله به نجف و کربلا

ظریف دوشنبه به باکو، مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا می رود

شکایت دادستان تگزاس علیه بایدن در پی تعلیق عملیات اخراج مهاجران

ماجرای ویروس ژاپنی چه بود؟

دولت روسیه به سفارت آمریکا در مسکو هشدار داد

فرانسه فایزر را مجازات می کند

علت عوارض جدی واکسن های فایزر و مدرنا چیست؟/ نگاهی به تکنولوژی به کار رفته در واکسن های اصلی کرونا

دیپلمات روس: تمدید پیمان استارت، راه را برای توافقات جدید هموار می کند

عراقچی: هیچ تماسی با دولت بایدن نداشته ایم

گانتس: نمی گذارم نتانیاهو در گفتگو با بایدن ارتش را نادیده بگیرد/دولت بایدن دوست اسراییل است

عناوین روزنامه های مصر

از حمله به آمریکایی ها در عراق تا فقر شدید صهیونیست ها

عراقچی: علاقه ای به تماس مستقیم با دولت جدید آمریکا نداریم

اکثر آمریکایی ها خواستار محکومیت ترامپ در سنا هستند

انفجار های مشکوک بغداد همزمان با درخواست ها برای خروج نظامیان آمریکایی

بحران مالی در عربستان، سعودیها توان پرداخت حقوق تروریستها را ندارند

ژاپن گزارش نشریه انگلیسی را مبنی بر لغو المپیک توکیو تکذیب کرد

مقابله پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در آسمان حماه

بایدن دستور ارزیابی خطر تروریسم داخلی را صادر کرد

21 هزار هکتار اراضی ایلام به تسلیحات دوران دفاع مقدس آلوده است

جزییات سفر ظریف به پنج کشور در این هفته

انفجار در شمال نوار غزه

عراقچی: هیچ قصدی برای تماس با دولت بایدن نداریم

اعتراض مردم نیجریه برای آزادی همسر شیخ زکزاکی

تست گسترده کروناویروس در پکن

مرگ دختر 10 ساله در چالش بازی روسری/ تیک تاک در ایتالیا محدود شد

ظریف دوشنبه به روسیه می رود

گفتگوی بوگدانف با نماینده پارلمان لیبی

اجرای نخستین طرح قرنطینه در هنگ کنک

ادامه تحرکات ضد ترکیه ای پاریس| فرانسه به یونان جنگنده رافائل می فروشد

پرواز ها میان ایران و عراق آغاز شد

تلاش های تدریجی عربستان برای جلب نظر دولت بایدن

واشنگتن تا 2 ماه دیگر در تسخیر نیروهای گارد ملی می ماند

هدیه خونین سعودی ها به عراق

هیچ علاقه ای به تماس مستقیم با آمریکا نداریم/ مذاکرات جدید نخواهیم داشت

روسیه در مورد حملات سایبری دولت بایدن هشدار داد

ازسرگیری مجدد پروازهای عراق به ایران

یک فعال گردشگری روایت می کند: مهار ویروس کرونا در چین؛ از شنیده ها تا واقعیت

ظریف روز دوشنبه به باکو، مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا می رود

آغاز سفر منطقه ای ظریف از روز دوشنبه

عناوین روزنامه های ترکیه

صلاحیت «جنت یلن» بعنوان وزیر خزانه داری آمریکا تایید شد

مقاومت عراق درسی به آمریکایی ها می دهد که فراموش نخواهند کرد

ظریف روز دوشنبه به باکو، مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا سفر می کند

یک منطقه دیگر به مناطق کرونایی اضافه شد؛ قرمز تیره

عراقچی: هیچ تماسی با دولت بایدن نداشته ایم و هیچ قصدی هم برای آن نداریم

آماده باش «گارد ملی» آمریکا در واشنگتن دی سی تا فروردین 1400

جزییات سفر ظریف به آذربایجان، روسیه، ارمنستان، گرجستان و ترکیه

خلاصه بسکتبال لس آنجلس کلیپرز اوکلاهاماسیتی

فرانسه فایزر را تحریم می کند

گروه راستگرا و افراطی پسران مغرور ترامپ را از امپراتوری عزل کرد

افسر اطلاعاتی آمریکا: کره شمالی مذاکره را راهی برای پیشبرد برنامه اتمی اش می بیند

سرمایه دار اسراییلی در گینه به 5 سال زندان محکوم شد

ظریف راهی مسکو و آسیای میانه می شود

درخواست های بین المللی برای اعتراض علیه جنگ یمن

بازداشت یک تروریستِ مرتبط با انفجارهای «بغداد»

تهدید جدی حامیان داعش توسط نجباء

ظریف روز دوشنبه به باکو، مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا می رود

پایتخت آمریکا در قُرُق نظامیان «گارد ملی»

مسکو: آمریکا در امور داخلی روسیه دخالت نکند

ظریف به «روسیه، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ترکیه» می رود

ترامپ سکوت سه روزه را شکست!

ویدئو/ لاشه نهنگ غول پیکر ترافیک دریایی در ناپل را مختل کرد

استخراج منابعِ طبیعی از فضا و توسعه یافتگی

استخراج منابعِ طبیعی از فضا و توسعه یافتگی