مطالب مرتبط:
حدادیان دعای ندبه این هفته را در حرم حضرت معصومه (س) می خواند
آیین شمع گردانی در حرم حضرت معصومه(س) بدون حضور مردم برگزار می شود
ویژه برنامه وفات حضرت معصومه(س) از شبکه عبرات پخش می شود
سیاه پوشی شهر قم به مناسبت وفات حضرت معصومه(س)
سیاه پوشی ضریح در آستانه وفات حضرت فاطمه معصومه(س)
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 آذر 1399 ساعت 19:402020-11-25سياسي

چرا حضرت معصومه (س) نسبت به سایر امامزادگان برتر است؟


سلام الله علیها ـ از جهت شخصیت فردی و کمالات روحی در بین فرزندان موسی بن جعفر ـ سلام الله علیها ـ بعد از برادرش، علی بن موسی الرضا ـ علیه السّلام ـ در والاترین رتبه جای دارد.

- این در حالی است که شیخ مفید و دیگران گفته اند فرزندان دختر امام کاظم ـ علیه السّلام ـ حداقل هجده تن بوده اند و فاطمه در بین این همه بانوی مکرمه سرآمد بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، دهم ربیع الثانی سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه (س) است که به این مناسبت مقاله ای را با موضوع برتری ایشان نسبت به سایر امامزادگان تقدیم نگاه شما خواهیم کرد.

شمه ای از فضائل حضرت فاطمه معصومه ـ علیها السلام ـ حضرت فاطمه معصومه ـ علیها السلام ـ دختر امام موسی بن جعفر الکاظم و خواهر امام علی بن موسی الرضا و عمه امام محمد تقی الجواد ـ علیهم آلاف تحیه و السلام ـ است.

مادر امام رضا ـ علیه السلام ـ و حضرت فاطمه معصومه ـ علیها السلام ـ نجمه خاتون است، این بانو فقط این دو فرزند بزرگوار را داشته است و هر دوی آنها با حضور خود در سرزمین اهلبیت (ایران) سبب پیشرفت و تعالی معنوی و فرهنگی شده اند.

فضایل حضرت فاطمه معصومه ـ علیها السلام ـ وقتی روشن می شود که پیوند آن بزرگوار با علم معلوم گردد.

علم و دانش این بانوی گرامی اسلام بیش از آن است که در معرض شناخت ما قرار گرفته است.

جایگاه علم در دین مبین اسلام بسیار خطیر است.

خداوند متعال علم و دانش را از الطاف خاص و ویژه خود به پیامبران و دانشمندان قرار داده درک و دریافت وحی و ابلاغ آن را با علم عجین کرده است.

برای پی بردن به فضیلت و مقام والای حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ و اینکه چرا و چگونه بوده است که آن بانوی کریمه در بین دیگر امامزادگان از برتری و جلالت شأن ویژه برخوردار بوده است در این خصوص کافی است به فضایل و ویژگی های علمی آن بانوی گرامی پی ببریم.

پیوند بین علم و معنویت است که به انسان جاودانگی می بخشد چون علم از صفات الهی است و از تجلیات بزرگ خداوند است و همین تجلی بزرگ است که آدم را مسجود ملائکه قرار داده.

1 درباره امتیازات و ویژگی های همه پیامبران علم برجستگی خاص و یک مأموریت ویژه است، پیامبران به همان میزان که مأمور به انذار بوده اند، مأمور به تعلیم نیز بوده اند، انذار و تزکیه مقدمه علم است.

تعلیم مردم و علم محوری و حمایت از دانش یکی از ماموریت های بزرگ انبیای الهی است.

هر جا علم و دانش رونق داشته فرهنگ و تمدن در دامن آن جوانه زده است اگر گذشته تاریخ بشریت و تمدن ها را مورد بازشناسی قرار دهیم.

مهد تمدن های بزرگ انسانی در نقطه ای از جهان قرار دارد که پیامبران بزرگ الهی از آن برخاسته اند.

علم و تمدن از محل زیستن انبیاء به جاهای دیگر رسیده است.

در دین اسلام علم و عالم از جایگاه بی نظیر برخوردار است.

نگاه قرآن و سیره معصومان به علم نیز مؤید جایگاه رفیع علم است.

امتیاز و ویژگی بزرگ حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ پیوند آن حضرت با علم است.

تأکید ائمه به زیارت و پاداش بزرگ زیارت آن حضرت، 2 همه از این جهت است که مکانت علمی حضرت برای دیگران روشن شود.

پیوند آن بانوی گرامی با علم و فضیلت است که مدفن آن حضرت سبب پیدایش یک شهر بزرگ معنوی در مرکز ایران گردیده و پس از حضور آن حضرت در این شهر و واقع شدن مزارش، علم اهل بیت در این شهر جوانه زده و روز به روز رشد یافته است.

محدثان بزرگ در این شهر برخاسته و علوم اهلبیت را رواج داده اند، و آثار علمی بزرگ پدید آورده و تمدن اسلامی را رونق بخشیده اند.

پس از حضور حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ در شهر قم به عنوان یک شهر بزرگ علمی مورد توجه قرار گرفت، و به تدریج این شهر تبدیل به مرکزی در علم گردید که برای خود سبک خاص داشت.

برخورداری حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ از برجستگی علمی و نیز با حضورش در قم، روح بزرگ علمی از مدینه به ایران مهاجرت کرد همان سان که با حضور برادرش در خراسان علم از مدینه غروب کرد و در ایران طلوع نموده، امام رضا ـ علیه السلام ـ به منزله خورشید از مدینه غروب و در شرق ایران طلوع کرد، علم الهی نیز با آن حضرت در خراسان طلوع کرد، که پس از حضور آن حضرت خراسان هم از جهت تمدنی روز به روز در پیشرفت بود هم از لحاظ علمی و رویش عالمان کم نظیر تاریخ، که در بلاغت و هنر نوشتن سرآمدان تمام روزگار در جهان اسلام شده اند، بسیاری از دانشمندان بلیغ و زبردست در این منطقه پرورش یافته اند، نفس قدسی امام و جلسات علمی و مناظرات با دانشمندان فضای خراسان را علمی کرد و عالمان و فقیهان بزرگ اسلام از اهل سنت و شیعه از این دیار برخاستند، همین پیوند و قرابت علمی در حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ نیز وجود داشت چنان که نقل شده جمعی از شیعیان به مدینه آمدند تا به محضر امام برسند و سئوالات خود را جواب بگیرند، حضرت حضور نداشت، مراجعه کنندگان که سئوال علمی داشتند می خواستند از در خانه حضرت با یأس و ناامیدی و اندوه برگردند اما حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ که هنوز به سن بلوغ نرسیده بودند آنها را از اندوه رها کرد و تمام سئوال های آنان را پاسخ داد.

شیعیان مدینه را ترک و در بیرون شهر با امام روبرو شدند و پاسخ های حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ را به آن حضرت نشان دادند و امام با دیدن دستخط و پاسخ های دخترش اظهار شعف و شادی نمود و فرمود فداها ابوها پدرش فدای چنین دختری باد.

3 این پیوند با علم و دانش، با روح ملکوتی حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ به شهر قم منتقل شد و فقاهت را در شهر قم به اوج رشد خود رسانید، حکمت و سرّ برتری حضرت معصومه به سایر امامزادگان را باید با ادراک شهودی و باطنی تفسیر کرد.

حیات انسانیت با علم است و علم حیاتی مرگ ناپذیر است، علم همیشه زنده است و مایه حیات جوامع انسانی است از این رو شهرهایی که مدفن و مزار اهلبیت در آن قرار گرفت چون شمع همیشه روشن، مرکزیت علمی را مختص خود کرده اند، در حالی که قبرستان های فراوانی در دنیا وجود دارد که هرگز بوی علم از آنها به مشام نمی رسد بلکه بوی ویرانی و اندوه از آنها مشام انسان را از حیات ناامید می کند، اما مزار اهلبیت، مرکز نشر علوم شده است، تفاوت قبر آنها با دیگران در این است چنان که در زیارت جامعه می خوانیم قبورکم فی القبور قبرهای شما در میان قبرهاست اما با این تفاوت که از آنها زندگی رضایت و معنویت به جامعه الهام می شود این ویژگی از پیوند علم با این خاندان حکایت دارد.

برتری حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ از این قرابت و پیوند حکایت دارد که مدفنش مرکز نشر علوم گردیده و علم از کوفه و نجف و مدینه غروب کرده و در شهر مقدس قم سر برآورده است.

این مرکزیت علمی در اخبار اهلبیت نیز منعکس شده4 که حکمت آن بعدها روشن شده و روند تاریخ علمی به خوبی نشان می دهد که پس از رحلت حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ در قم این شهر مرکز ثقل علمی شد بی حکمت نیست که بزرگترین فلاسفه و حکمای جهان افرادی چون ملاصدرای شیرازی بهترین آثار علمی خود را در مجاورت و با استعانت از این بانوی بزرگ می نویسد.

5 حال و هوای شهر قم مملو از رویش علمی است و این فرصت بی نظیر در هیچ نقطه جهان با این امنیت میسر نبوده است، چون معصومه بانوی علم و فضایل است.

یکی دیگر از علل برتری بانوی فضیلت و کریمه اهلبیت نسبت به سایر امامزادگان تقوی زهرا گونه آن حضرت است، بانوی فضیلت ها چونان مادرش در تقوا و پاکدامنی در عصر خود در میان بانوان نظیر نداشته، اگرچه اطلاعات زیادی از زندگی آن حضرت در مدینه در منابع دیرین وجود ندارد اما با اینکه آن حضرت در جوانی در شهر قم رحلت نموده و در مدت کمی که در شهر قم، اقامت کرد محل عبادت مخصوصی داشت، که اکنون مزار عابدان و مؤمنان در شهر قم و محلی است که الهام بخش و منعکس کننده اوصاف و سیره عبادی حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ است.

این دو ویژگی مهم حضرت معصومه از شهر قم یک شهر مهم مذهبی و علمی بی نظیر در دنیا ساخته است که مردم از تمام کشورها و ملت های جهان برای تحصیل در این شهر حضور دارند و به کسب علوم آل محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ با عشق وافر و زاید الوصف اشتغال دارند.

در پرتو توجهات و فیوضات حضرت فاطمه معصومه ـ علیها السلام ـ علوم اسلامی در این شهر رشد و گسترش بی نظیر در طول تاریخ یافته و عالمان بزرگی در دامن معنویت این بقعه مطهر و آسمانی تربیت شده6 هر یک از عالمان تربیت شده در فضای معنوی شهر قم در هر نقطه از ایران و جهان استقرار یافته اند.

نور علم و معنویت را در آن منتشر کرده و بذر علم و تقوی را در دل شیفتگان علم و تقوی نهاده اند.

به نحوی که شعاع نورشان تا قیامت درخشش خواهد داشت.

حضرت فاطمه معصومه ـ علیها السلام ـ با فضایل و کرامات محسوس مشتاقان علم و علمای بزرگ را مورد لطف و توجه قرار داده و هیچ حاجتمندی از لطف آن حضرت محروم نبوده است.

باب کرامت و بخشش امامت از سوی آن بانوی الهی نیز پیوسته در حال تربیت نفوس کریم است.

هر یک از ابعاد شخصیتی آن بانوی مقدس برای دانشمندان یک ویژگی و برتری بخشیده است.

درباره کرامات آن بانوی گرامی مراجع عظام و طلاب علوم دینی خاطرات و تجارب ذی قیمتی دارند که اگر تمام آنها به دقت ثبت شود هزاران اوراق را طلایی خواهد کرد.

از دیگر علل برتری حضرت فاطمه معصومه ـ علیها السلام ـ و توجه و علاقه عمومی و اقبال مردم به زیارت آن حضرت، که از توجه ائمه ـ علیهم السلام ـ به آن حضرت برآمده به نحوی که روایاتی از امام صادق و سایر ائمه ـ علیهم السلام ـ درباره فضایل و امتیازات شهر قم وارد شده که رویکرد آنها به وجود مرقد حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ در شهر قم است، 7 این روایات در بین مردم توسط علما رواج یافته و توجهات عمومی را به این شهر معطوف داشته است.

امام رضا ـ علیه السلام ـ که در ایران حضور داشت بر اساس برخی از روایات در قم حضور یافته و قبر خواهر کریمه اش را زیارت و نحوه زیارت و آثار و برکات آن را به مردم تبیین فرموده، نظیر روایتی که سعد قمی از امام نقل کرده که هر کس او را (معصومه) با شناخت و معرفت زیارت کند، پاداش معنوی آن معادل بهشت است.

8 زیارتنامه ای که حضرت معصومه ـ علیها السلام ـ دارد مأثور است، چون امام رضا ـ علیه السلام ـ آن را به مردم تعلیم و آموزش داد، که شاید بیشتر امامزادگان چنین متن زیارتی معتبر نداشته باشند.

از این روی شهر قم همواره امتیازات و ویژگی خاص داشته و دارد و تمام امتیازات معنوی و فرهنگی که در این شهر وجود دارد مرهون وجود این بانوی بسیار کریم است.

دلایل دیگر: در میان امام زادگان ایران و شهرقم و فرزندان حضرت امام موسی (علیه السلام) که نورافشانی می کنند، ماه تابانی که همه آنها را تحت الشعاع انوار درخشان خود قرار داده، تربت پاک شفیعه محشر، کریمه اهل بیت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ دخت گرامی موسی بن جعفر، حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ می باشد.

حضرت فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ از جهت شخصیت فردی و کمالات روحی در بین فرزندان موسی بن جعفر ـ سلام الله علیها ـ بعد از برادرش، علی بن موسی الرضا ـ علیه السّلام ـ در والاترین رتبه جای دارد.

این در حالی است که شیخ مفید و دیگران گفته اند فرزندان دختر امام کاظم ـ علیه السّلام ـ حداقل هجده تن بوده اند و فاطمه در بین این همه بانوی مکرمه سرآمد بوده است.

9 حاج شیخ عباس قمی درباره دختران موسی بن جعفر می نویسد: برحسب آنچه به ما رسیده، افضل آنها سیده جلیله معظمه، فاطمه بنت امام موسی ـ علیه السّلام ـ معروف به حضرت معصومه است .

10 اما شیخ محمد تقی تستری در قاموسی الرجال فضیلت وی را نه تنها در بین دختران، بلکه پسران حضرت غیر از امام رضا ـ علیه السّلام ـ بی نظیر می داند و می نویسد: در میان فرزندان امام کاظم ـ علیه السّلام ـ با آن همه کثرتشان، بعد از امام رضا ـ علیه السّلام ـ کسی هم شأن حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ نیست.

11 بی گمان این نحوه اظهار نظرها و نگرش به شخصیت فاطمه دختر موسی بن جعفر ـ علیه السّلام ـ بر برداشتهایی استوار است که از متن روایات وارده از ائمه به دست آمده است.

روایاتی که مقامهایی را برای فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ برشمرده اند مقامی که نظیر آن را برای دیگر برادران و خواهران وی ذکر نکرده اند و به این ترتیب نام فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ را در شمار زنان برتر جهان قرار داده اند.

حال به طور اختصار به بررسی بعضی از خصوصیاتی که آن حضرت را از دیگر امام زادگان جدا می کند می پردازیم.

1 .

شرافت خانوادگی: تأثیر شخصیت پدر و مادر در روح و جسم فرزندان را نمی توان انکار کرد.

این تأثیرپذیری در وجود فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ از برجستگی خاصی برخوردار است.

اواز هر دو طرف (پدر و مادر) فضایلی را به ارث برد که تنها برادرش علی بن موسی الرضا ـ علیه السّلام ـ آنها را به صورت کامل در خود جمع کرده بود و به نظر می رسد بتوان سربرتری شخصیت والای فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ بر دیگر فرزندان حضرت موسی بن جعفر ـ علیه السّلام ـ را در همین نکته یافت که فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ مانند برادرش از هر دو طرف پاکیزه ترین خصال و ویژگیها را به ارث برد با وجود بانوان دیگری در خاندان امام کاظم ـ علیه السّلام ـ گویی نجمه ستاره پر نور بانوان امام کاظم است که به سان پرفروغ ترین ستاره ها می درخشد و به راستی که تمام فروغش را به دو پاکیزه گوهرش، علی بن موسی الرضا ـ علیه السّلام ـ و فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ منتقل کرد.

12 مطالعه سیره ائمه گواهی می دهد که طهارت و پاکی مادر شرط اساسی برای گزینش مادران امامان بوده است و سعادتی که نصیب فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ شده این بود که مادرش، مادر امام رضا ـ علیه السّلام ـ نیز بود.

لذا از هر آلودگی در هر اندازه اش به دور ماند.

13 2 .

شفاعت گسترده: بالاترین جایگاه شفاعت از آن رسول گرامی اسلام است، 14 اما دو تن از بانوان خاندان رسول مکرم شفاعت گسترده ای دارند که بسیار وسیع و جهان شمول است و می تواند همه اهالی محشر را فرا گیرد: 1 .

خاتون محشر، صدیقه اطهر، حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ 2 .

شفیعه روز جزا حضرت فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ در مورد شفاعت گسترده حضرت فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ طبق احادیث منقول از اهل سنت و شیعه هیچ شکی نیست.

اما در مورد حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ از جهت گستردگی شفاعت، هیچ کس ـ حداقل هیچ بانویی ـ به شفیعه محشر معصومه نمی رسد، که امام جعفر صادق ـ علیه السّلام ـ در این رابطه می فرماید: تدخل بشفاعتها شیعتنا الجنه باجمعهم با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می شوند.

15 3 .

و ده ها ویژگی دیگر: مثل عصمت، محدثه بودن، ورود زیارتنامه مخصوص، و .

باعث شده که حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ از دیگر امام زادگان پیشی گیرد.

16 و همچون ستاره ای درخشان در این آسمان بدرخشد و صاحب شأن و مقام خاصی بشود همان طوری که امام رضا ـ علیه السّلام ـ در فقره ای از زیارتنامه آن حضرت می فرماید: فان للک عند الله شانا من الشان 17 یعنی تو در محضر الهی شأن و منزلت وصف ناپذیری داری، که بر خاک نشینان این عالم قابل تصور نیست و تنها خدا و پیامبر و اوصیاء طاهرینش بر آن واقفند.

به قلم: امیرعلی حسنلو/ مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات پی نوشت ها: 1 .

سوره بقره.

2 .

شیخ عباس قمی، سفینه البحار، ج2، ص376، ماده قم.

3 .

مهدی پور، علی اکبر، زندگانی کریمه اهلبیت، قم، نشر حاذق، چاپ اول، 1380ش، ص135 به نقل از کشف اللئالی.

4 .

حسن بن محمد بن حسن قمی، تاریخ قم، قم، آستانه مقدسه، چاپ اول، 1385ش، ص140.

5 .

خواجوی، محمد، ترجمه مفاتیح الغیب، تهران، نشر مولی، چاپ اول، 1363ش، ص122.

6 .

حکیمی، محمد، حضرت معصومه و شهر قم، قم، نشر دفتر تبلیغات، چاپ دوم، 1376ش، ص47.

7 .

مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، بیروت، دارالوفاء، 1404ق، ج99، ص267.

8 .

حرعاملی، وسائل الشیعه، ج14، ص576؛ بحارالانوار، همان، ج48، ص316 به نقل از شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا.

9 .

صدوق، عیون الاخبار، موسسه الاعلمی للمطبوعات، بیروت، ج 1، ص 14؛ شیخ مفید، الارشاد، دارالمفید، ج 2، ص 244.

10 .

شیخ عباس قمی، منتهی الامال، انتشارات هجرت، ج 2، ص 273.

11 .

ر.

ک: مجله کوثر، شماره 33، شخصیت حضرت معصومه.

12 .

کلینی، اصول کافی، چاپ مکتبه الصدوق، تهران، ج 1، ص 477.

13 .

طبرسی، اعلام الوری، دارالکتب الاسلامیه، تهران، ص 302.

14 .

سوره بقره، آیه 256.

15 .

سفینه البحار، شیخ عباس قمی، کتابخانه سنایی، تهران، ج 2، ص 376.

16 .

طبق حدیثی از امام رضا ـ علیه السّلام ـ لقب حضرت به حضرت فاطمه دادند و این دلالت بر عصمت و پاکی آن حضرت دارد.

طبق نقل علامه امینی در الغدیر، حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ ناقل حدیث از اجداد خود بوده است از این روی به وی محدثه می گویند.

(علامه امینی، الغدیر، ج 1، ص 196).

17 .

علامه مجلسی، بحارالانوار، مؤسسه الوفاء، بیروت، ج 102، ص 266.


کلید واژه ها: حضرت فاطمه معصومه - حضرت فاطمه - علیه - معصومه - امام - فاطمه - السلام - سلام - امامزادگان - موسی - دهم ربیع الثانی - فرزندان - حضرت معصومه (س) - حضرت معصومه - امام موسی - سایر - جعفر - برتر - دختر - خبرگزاری - الله - امام علی - امام رضا - شیخ مفید - مناسبت - سالروز - بانوی - خواهر - گزارش - تقدیم

آخرین اخبار سرویس:
تامین اجتماعی هم به مجلس پیوست/ آرزوهای کارگران ساختمانی نقش بر آب شد

رضایی: سرباز باشیم نه سربار

عصار؛ سالِ 84 و آغاز دوران افسردگی و خانه نشینی

آقای قالیباف حرف زدن از تساوی همه در برابر قانون شوخی بی مزه ای است!

«شوق نامه» اولین مواجهه ایرانیان با موسیقی سده های گذشته است/ ترک ها عبدالقادر مراغی را «نیای بزرگ» لقب داده اند/ دولت صفویه باعث شد تعداد زیادی از موسیقی دانان مهاجرت کنند

مرحله نهایی صدور 130 شناسنامه فرزند تبعه خارجی در اصفهان

اتلاف منابع و عدم تحقق اهداف از نبود برنامه ریزی صحیح ناشی می شود

بودجه سال 1400 تورم زا و انبساطی است/ اولویت اول نمایندگان باید حفظ منافع ملی باشد

لایحه حمایت از زنان با اعمال سلایق شخصی کارایی ندارد

برنامه شهرداری برای کودکان در شرایط کرونا

احتمال جایگزینی خدمات عمومی رایگان با جزای نقدی

سیلی نماینده انقلابی برچهره قانون

تحریم ها در حال بی اثر شدن است/ساخت واکسن کرونا در سخت ترین تحریم ها

تا 1400 راهی طولانی در پیش داریم

دعوا های بی پایان و فراموشی نزاع های تمدنی

محسن رضایی: سرباز باشیم نه سربار

خطیب زاده: وساطت درمورد نفتکش کره ای را نمی پذیریم

بازدید استاندارسیستان وبلوچستان از پروژه راه آهن در بخش نازیل شهرستان تفتان

هشدار سناتور جمهوریخواه درباره تبعات استیضاح ترامپ

خون گرانبهای شهدای الحشد الشعبی سپر دفاع از وطن و ملت عراق است

نتایج نهایی انتخابات شورای صنفی دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد

تخریب آذری جهرمی انتخاباتی است / فیلترینگ اینستاگرام اصلا کار وزارت ارتباطات نیست

یک نظامی دیگر آماده کاندیداتوری در انتخابات 1400

استقرار استارتاپ های مدیریت شهری در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر

کنایه معنادار سردبیر سابق کیهان به شورای نگهبان در واکنش به سیلی زدن یک نماینده به صورت سرباز

نهادهای مردمی برای همکاری با قوه قضاییه کد کاربری ثنا دریافت کنند

برگزاری مسابقه تیتر زنی ویژه اصحاب رسانه گیلان

صدور مجوز بازگشایی استخر های خوزستان

جایگاه ایران در دیپلماسی گردشگری کجاست؟

رضایی: سرباز باشیم نه سربار

بالاترین تعداد تست کرونای کشور در زنجان انجام شده است

تمرکز بر پویایی و تاثیرگذاری مدرسه پیش نیاز پرورش نسلی انقلابی است

ریز و درشت بودجه سالانه تاجیکستان در 10 سال اخیر

احمد توکلی: مخالف پیوستن به FATF هستم/ روایتی از جلسه با ظریف

اختلاف محمود واعظی با اصلاح طلبان جدی است؟

عادی انگاری کرونا خطری مهلک بیخ گوش مازندران

عیسی شریفی در پیچ آخر؟

کنایه معنادار سردبیر سابق کیهان به شورای نگهبان در واکنش به سیلی زدن یک نماینده به صورت سرباز

برنامه مجلس برای اعتراض مشمولان حمایت های معیشتی/سازوکارهای شناسایی مشمولان تغییر می کند

(فیلم) مصائب نخست وزیر ایتالیا با وجود رأی اعتماد از مجلس

واکنش های توییتری به سیلی زدن نماینده مجلس

بخشی از سند تحول قضایی مربوط به بدنه کارشناسی است

آیا هر مسئولی را به خاطر شکایت افراد، احضار می کنید؟

فرم آنلاین اعتراض به عملکرد دادسراها (+لینک)

احمد توکلی برای رأی مثبت دادن به FATF شرط گذاشت

رییس کل سازمان خصوصی سازی منصوب شد

جزییات دیدار نمایندگان شوراهای شهر با سخنگوی شورای نگهبان

رویارویی تاریخی چپ و راست

حضرتی: فرزندم خریدار تابلو آغداشلو نیست

شوخی بی مزه ای است آقای قالیباف

توکلی: اگر پیوستن به FATF به معیشت مردم کمک کند به آن رأی می دهم

واکنش متفاوت نماینده شیراز در مجلس به سیلی خوردن سرباز راهور

جنگ زرگری یا برائت از دستاورد «تقریباً هیچ» دولت؛ تقابل اصلاح طلبان با «روحانی» واقعی است؟

رییس جدید خصوصی سازی منصوب شد

فعالیت مشاغل گروه 1 تا 3 در شهرهای زرد استان گیلان آزاد شد

سرنوشت سیاسی نتانیاهو در گرو چهارمین کارزار انتخاباتی

روی خط شورای شهر تهران

رستاخیز ایران از سوی خراسان بوده است

ماجرای نجات خلبان روسی توسط سردار سلیمانی و کماندو های حزب الله

برخورد احساساتی با بودجه 1400 مشکل اقتصادی مردم را درمان نمی کند

نام گذاری دو معبر قلب پایتخت به نام دو استاد | علی شریعتمداری و احمد احمدی صاحب خیابان شدند

نتیجه عادی انگاری ها را دو هفته بعد خواهیم دید

مسئولان رده بالا به فکر تامین ماشین آلات برف روبی هشترود باشند

توکلی: حدس می زنم FATF در مجمع رأی نیاورد

کاهش محدودیت های کرونایی در برخی شهرستان های گیلان

مسئولان رده بالا به فکر به تامین ماشین آلات برف روبی هشترود باشند

نخستین قدم ها در مسیر تحقق «گردشگری ایمن» در همدان برداشته شد

هشدار استاندار خراسان جنوبی درباره وقوع پیک چهارم کرونا

سرپرست اداره کل امور شعب پست بانک ایران منصوب شد

نماینده مجلس : مشکل سوخت یارانه ای فرودگاه پیام پیگیری می شود

خطیب زاده: حاضریم درباره نگرانی های توهمی ریاض هم مذاکره کنیم

آماده سازی مسکن برای مددجویان کمیته امداد

بازدید معاون سیاسی استاندار کرمانشاه از پارک بانوان کرمانشاه

مرحله چهارم رزمایش همدلی و احسان ستاد اجرایی امام در سیریک برگزار

(فیلم) دکتر زالی: افزایش ابتلای گروه سنی زیر 18 سال از دی ماه

رویارویی تاریخی چپ و راست

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های یکشنبه 5 بهمن 99

اسفندیار طبس روستای مجری طرح های فرهنگی شد

اظهارات حسین دهقان در باره استفاده اش از املاک نجومی واگذارشده توسط قالیباف

احمد توکلی: علمدار پیوستن به FATF می شود اگر... /حدس میزنم FATF در مجمع رأی نیاورد

رستم قاسمی می آید؟

نشست نقد و بررسی کتاب «نا» برگزار می شود

کیهان هم رفتار نماینده سبزوار را زشت خواند/ نماینده باید آیینه تمام نمای اخلاق و ادب باشد

نماینده مجلس: ورود بانک ها به بورس، یکی از عوامل افت این بازار بود

چادرملو به حمایت از مجموعه تاریخی و گردشگری پردیسان ورود می کند

چرا پزشکان سراغ برخی رشته های تخصصی و فوق تخصصی نمی روند

دبیر ستاد کرونا: واکسن ایرانی از فایزر بهتر است

سیلی نماینده انقلابی برچهره قانون

نمایشگاه مجازی کتاب تهران چه برتری نسبت به نمایشگاه فیزیکی دارد؟

ویدئو / از احتمال استیضاح ترامپ تا ادامه تنش ها در عراق

واعظ حامی احمدی نژاد چه گفت؟

4 همراه سرا در قلب پایتخت راه اندازی می شود

شهردار تبریز: 107 عنوان برنامه به مناسبت دهه فجر اجرا می شود

پویش الف-ب-ایران، لبخند تو زیباست

چرایی عدم گرایش پزشکان به برخی رشته های تخصصی و فوق تخصصی

طرح شهید «سلیمانی» در خراسان جنوبی | از پایش 89 هزار خانوار تا شناسایی 723 مبتلای قطعی

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

14 داوطلب دیگر این هفته واکسن ایرانی کرونا را دریافت می کنند

عارف: مهمترین دلیل ناکارآمدی دولت ها، ناکارآمدی مدیریت است

اشتغال 200 نفر در مشاغل خانگی سیرجان

چرا حضرت معصومه (س) نسبت به سایر امامزادگان برتر است؟

چرا حضرت معصومه (س) نسبت به سایر امامزادگان برتر است؟