موضوعات داغ: - هيئت مديره پرسپوليس - رضا قوچان نژاد - ميرحسين موسوي - آيين دادرسي - منزل مسكوني - كارگروه تنظيم بازار - بازيكنان استقلال - نفت مسجد سليمان - هروويه ميليچ - نفتكش ايراني - كانون هاي تبليغات - بوتوليسم - سازمان هاي دولتي - بورس اوراق بهادار تهران - ميدان راه آهن - پهپاد ها - سياستگذاري - مهاجرت افغان ها - رهبر سابق القاعده - شوراي اسلامي شهر رشت - كارآفرينان - شركت اريكسون - محمدابراهيم رضايي

مطالب مرتبط:
تعدیل محتوای دروس دانش آموزان با راهکار مطالعه آزاد
سهم سوابق تحصیلی دانش آموزان در کنکور 60 درصد می شود
پخش آژیر زلزله از رادیو و تمرین پناه گیری توسط دانش آموزان و خانواده ها
82 درصد دانش آموزان کهنوجی از شبکه شاد استفاده کردند
دانش آموزان کرجی درجشنواره فناوری نانو برتر شدند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 آذر 1399 ساعت 01:352020-11-24اجتماعي

مدارس ویژه برای طبقات ویژه/ دانش آموزان گرفتار چرخه ای ترسناک


تا زمانی که به حداقلی از عدالت در عرصه اقتصادی نرسیده ایم نمی توان انتظار عدالت آموزشی را داشت؛ حالا شاهد حضور دانش آموزان در چرخه ای ترسناک هستیم.

- ، مصداق این ضرب المثل "هر چقدر پول بدهی، همان قدر آش می خوری" حالا در نظام آموزشی کشورمان به خوبی مصداق پیدا کرده است!نظام آموزشی امروز کشورمان با رنگین کمانی از مدارس غیر دولتی و خاص مواجه است که وجه تمایز آنها میزان "پول دریافتی " است و ظاهراً به همان میزان که پول می دهید، خدمات ویژه آموزشی دریافت می کنید! بدین ترتیب آموزش و پرورش نه تنها در تحقق آموزش رایگان بلکه در تامین کیفیت مناسب نیز ناکام ماند و زوج شهریه - کیفیت را جایگزین اصل 30 - کیفیت کرد! در این شرایط مطالبه کیفیت از این مدارس تابع ضرب المثل هر چقدر پول بدهی، همان قدر آش می خوری شد!این وضعیت با اعتراضاتی در میان افکار عمومی جامعه همراه شده است و برخی کارشناسان آموزشی بر این باورند اگر به یک گروه از نخبگان توجه کنید، اجازه می دهید ثروتمندان، فرزندان خود را خوب بالا بیاورند؛ این جداسازی ها که هم اکنون مشاهده می شود به نفع طبقات محروم نیست و تبعیض به نفع افرادی است که وضعیت اقتصادی مناسب و توانایی ذهنی خوبی دارند و کافی است یک حمایت و توجه به آنها شود تا پیشرفت خود را داشته باشند.

حالا عدالت آموزشی" کلیدواژه این روزها است چرا که نابرابری آموزشی مشابه نابرابری هایی از جنس دیگر مانند نابرابری حقوقی یا سیاسی و.

نیست بلکه بنیان و پایه ای برای تشدید نابرابری های دیگر هم هست و می تواند همه زندگی یک فرد را به لحاظ اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و.

تحت تأثیر قرار دهد.

در همین رابطه محمد حسین سیستانی زاده معلم و قائم مقام انجمن دانش آموختگان ‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎دانشگاه فرهنگیان در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در تعریف و جایگاه عدالت آموزشی اظهار کرد: به گمانم قبل از شروع هر بحثی باید ابتدا چیستی عدالت آموزشی را مشخص کنیم.

عدالت در معنای عام یعنی فراهم کردن زمینه ها برای بالفعل شدن استعدادهای انسان ها چون هر فرد استعداد مختص به خود را دارد به همین دلیل برای شکوفا کردن آن استعدادها به امکانات و شرایط ویژه ای هم نیاز دارد.

این فراهم آمدن بسترهای رشد را به طور کلی می توان عدالت تربیتی نامید.

وی افزود: امر تربیت در گذشته بیشتر در خانواده و ساختارهای محلی صورت می گرفت بعدها مدرسه نیز در کنار نهاد خانواده قرار گرفت.

اما هرچه به امروز نزدیکتر می شویم متغیرهای متفاوت تری در عرصه تربیت فردی و اجتماعی نقش آفرینی می کنند.

اگر امروزه امر تربیت را یک چهارضلعی متشکل از (خانواده، جامعه، آموزش و رسانه) در نظر بگیریم متوجه خواهیم شد که عدالت آموزشی تنها یکی از عوامل چهارگانه در تحقق عدالت تربیتی است.

در حالی که متاسفانه در سالیان اخیر این سلسله مفاهیم درهم تنیده از هم تفکیک شده اند و عدالت تربیتی در سایه گفتمان عدالت آموزشی مغفول مانده است.

اول عدالت اجتماعی و اقتصادی بعد عدالت آموزشیاین معلم بیان کرد: تا زمانی که به سطح حداقلی از عدالت در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نرسیده ایم نمی توانیم انتظار تحقق عدالت تربیتی، آن هم در بعد آموزشی را داشته باشیم.

اینکه یک خانواده در منطقه روستایی اجازه ادامه تحصیل به فرزند دختر خود را نمی دهد ناشی از نوعی بی عدالتی فرهنگی است.

از طرف دیگر برخی خانواده ها با وجود کار و تلاش بسیار در تأمین کیف، لوازم التحریر و حتی شهریه در مدارس دولتی ناتوان اند و این نشانه ای از بی عدالتی اقتصادی است.

سیستانی زاده ادامه داد: عدم پوشش خطوط ارتباطی تلفن همراه و حتی تلویزیون یا محروم ماندن کودکان مناطق مستضعف از آموزش های پیش از دبستان به ویژه در قومیت ها هم بیان گر بی عدالتی اجتماعی است.

بنده سوال می کنم آیا مقصر این ها هم وزیر آموزش و پرورش است؟ خیر، این سوالات را باید از کلیت حاکمیت پرسید.

اگر واقعاً نیت اصلاح داریم باید پرسشگری را از سمت مسئولان وزارت آموزش و پرورش به سمت سایر مسئولان بچرخانیم که چقدر توانسته اند به تکالیف خود عمل کنند.

بنده معتقدم برخلاف تبلیغات عمومی در این زمینه خاص، وزارت آموزش و پرورش متهم ردیف آخر است.

این کارشناس آموزشی با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب که فرمودند باید بپذیریم که در زمینه برقراری عدالت موفق نبوده ایم گفت: رهبر انقلاب سال 96 صادقانه و با صراحت لهجه فرمودند به دلیل عقب ماندگی در زمینه تحقق عدالت باید از مردم عذرخواهی کنیم.

اخیراً نیز در پیامی به مناسب آغاز به کار مجلس یازدهم اشاره کردند - که علی رغم همه تلاش ها - در زمینه عدالت نمره قبولی نگرفته ایم.

بنده گمان می کنم این صراحت در پذیرش کاستی ها فرصت مغتنمی برای بازاندیشی جدی در مسیر پیموده شده سالیان اخیر است.

وی بیان کرد: نیک می دانیم که نخستین گام در فرایند حل مسئله این است که ابتدا آن مسئله را به رسمیت بشناسیم.

اما هم اکنون برخی از مسئولان به جای پذیرش این ضعف و تلاش جدی برای جبران به توجیه و بهانه تراشی و تردید در اصل مسئله مشغول هستند.

تصور می کنم با تداوم شرایط فعلی، هیچ گاه وارد پروسه حل مسئله عدالت تربیتی نخواهیم شد.

عدالت فقط روی کاغذسیستانی زاده افزود: برای مثال مسئولان به عنوان شاخص برای موضوع عدالت آموزشی به درصد افزایش جمعیت باسوادان یا گسترش کمی مدارس در روستاهای مختلف اشاره می کنند و با اکتفا به این داده های آماری روی کاغذ می گویند، شرایط مطلوبی داریم.

اما نمی توان به صرف ایجاد یک ساختار فیزیکی یا حذف یک مدرسه کپری و جایگزینی آن با کانکس بگوییم عدالت آموزشی را محقق کرده ایم! یا اینکه به جای پذیرش نخبگان و برگزاری دوره های حرفه ای 4 ساله و 2 ساله در دانشگاه فرهنگیان، تحت برنامه خرید خدمات آموزشی فردی را با کمترین آموزش حرفه ای و پایین ترین حقوق به عنوان معلم به مناطق محروم بفرستیم و بعد مدعی برقراری عدالت باشیم.

این معلم بیان کرد: خانواده های ثروتمند حتی اگر در مدارس دولتی درس بخوانند در کنار آن از عوامل تقویت کننده مهمی مانند کلاس های کنکور، زبان و .

استفاده می کنند.

بازهم در صورت عدم قبولی در رشته های پرطرفدار دانشگاه های دولتی به دانشگاه های دارای شهریه می روند و بازهم اگر ناکام ماندند برای تحصیل به خارج از کشور می روند.

بررسی آمار قبولی دانشگاه های برتر کشور یا آمار فزاینده دانشجویان راهی خارج از کشور گواه این مدعی است که ما امروزه شاهد یک رقابت نابرابر هستیم.

اما این مسیر برای مناطق مستضعفان متفاوت است وقتی به روستاها سرباز معلم اعزام می کنیم نتیجه این می شود که دانش آموز کلاس ششم هنوز در خواندن و نوشتن مشکل دارد و طبیعی است که او را از چرخه رقابت اجتماعی حذف می کنیم.

چرخه ترسناک برای دانش آموزانوی بیان کرد: هم اکنون شاهد یک چرخه ترسناک هستیم آن هم بدین شکل که از همان کلاس اول دبستان، دانش آموزان 12 سال در رقابتی نابرابر قرار دارند آن هم به دلیل تبعیضی که نه فقط آموزش و پرورش بلکه مجموعه شرایط کشور اعمال می کند.

ویژه خواری در جامعه اسلامی!سیستانی زاده گفت: مسئله دیگر ویژه خواری است، در فضای نظام اسلامی افرادی بین خود و مردم دیوار کشیده اند.

اینکه شاهد مدارس غیردولتی لاکچری، مذهبی یا قبیله ای باشیم با ذات اسلام و شعارهای انقلاب همخوانی ندارد و با ادامه این روند شاهد نوعی طبقه سازی در جامعه خواهیم بود حتی بعضی از ارگان ها که از بودجه عمومی کشور هم ارتزاق می کنند، برای خودشان مدرسه ویژه دارند حتی در بین طبقات جامعه نیز اینگونه است طبقه ثروتمند و طبقه متوسط مدرسه خاص خود را دارد و این فضا منجر به ایجاد نوعی گسست اجتماعی شده است که در دراز مدت می تواند وحدت ملی را به چالش های عمیقی روبرو کند.

وی ادامه داد: اصل 30 قانون اساسی بزرگترین راهکار برای تقویت مدارس دولتی است.

برای تقویت مدارس دولتی باید بر روی فضای نرم افزاری تحول یعنی محتوای کتب درسی، تربیت معلمان حرفه ای و متغیرهای شبیه به آن تمرکز کرد، چون حتی اگر دانش آموز در کانکس باشد اما معلم و کتاب خوب داشته باشد، شانس موفقیت بیشتری خواهد داشت.

اما هم اکنون سهم عادلانه ای برای این موارد قائل نیستیم و یک اقلیت مرکزنشین بدون گفت و گو با ذی نفعان برای یک اکثریت مطلق در جامعه یعنی معلمان، دانش آموزان و اولیاء تصمیم گیری می کنند.

این معلم گفت: حدود یک دهه از ابلاغ سند تحول می گذرد و مسئولان درباره میزان تحقق آن حتی درصد هم اعلام می کنند اما بنده به عنوان معلم می گویم این ها صرفاً آمارسازی های روی کاغذ است و در محیط کلاس درس و مدرسه هنوز تغییر ملموسی به وجود نیامده است.

برای حل این معضل و کاهش این شکاف بین صف و ستاد به سازمان های مردم نهاد تخصصی نیاز داریم.

مادامی که متولیان از پشت درهای بسته تصمیم گیری کنند تحولی رخ نخواهد داد و ما همچون چند دهه گذشته فقط زمان را از دست خواهیم داد.

امیدوارم تا دیر نشده در بین مسئولین گوش های شنوایی برای گفت وگو پیدا شوند.


کلید واژه ها: آموزش - آموزشی - دانش آموزان - نظام آموزشی - کیفیت - مدارس - کشورمان - مدارس غیر دولتی - ویژه - همان - آموزش و پرورش - ترسناک - عدالت آموزشی - افکار عمومی - عدالت - مصداق - میزان - خوری - دانش - نظام - چرخه - جایگزین - اقتصادی - دریافتی - انتظار - مطالبه - رایگان - گرفتار - تامین - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
ترافیک سنگین در آزادراه قزوین کرج

هوای پایتخت آلوده است/ ضرورت خودداری از تردد غیرضروری

افسون زمستان در طبیعت برفی کوهرنگ+تصاویر

نفسهای مشهد به شماره افتاده است

برگزاری آزمون ایثار تا پایان بهمن ماه ادامه دارد

عامل اصلی آلودگی هوای کلانشهرها؛ سرطان زا و هم رده با رادیواکتیو

خودروهای سبز دوست یا دشمن محیط زیست؟

برخورداری تمام روستاهای بالای 20 خانوار بروجرد از راه آسفالته

مجوز تردد خودروهای حمل بار نظام مند صادر می شود

باغ وحش خصوصی ارومیه؛ زخم خورده از بی مهری ها

میدان نقش جهان اصفهان در محاصره آلودگی بصری

حمایت از 500 خانواده دارای چند قلو در زنجان

جدول زمانی مدرسه تلویزیونی 8 بهمن

جدول آموزش تلویزیونی هشتم بهمن ماه و اخبار کوتاه سیستان و بلوچستان

تربیت نیروی انسانی کیفی، رسالت اصلی دانشگاه فرهنگیان قزوین است

63 درصد کلاس های درس پایه اول و دوم ابتدایی لرستان حضوری شد

هشدار افزایش محسوس دما در آسمان مازندران

برخورداری تمام روستاهای بالای 20 خانوار شهرستان بروجرد از راه آسفالته

عکس زیبا از کوهستان رنگین

هوشمندسازی400 مدرسه در چهارمحال و بختیاری تا پایان سال

استخدام برنامه نویس laravel در شرکت طنین سازه مهر البرز

آسمان صاف طی امروز و فردا در اردبیل/ وزش باد نسبتا شدید از روز پنج شنبه

رِند ها چگونه روستای کال سرخ را می خورند؟

آسیب ها و راهکار های آموزش مجازی

کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها

گلخانه 20 متری با تلاش زوج خوش ذوق به 2 هزار متر ارتقا پیدا کرد

به چند نیروی کار در کارگاه کیف دوزی چرم نیازمند

آموزش ارایشگری تخصصی کودکان و بزرسال

کارگر ساده اقا

کارگر ماهر

استخدام تکنسین فنی برق و الکترونیک

خورشید واقعا چه رنگی است؟

استخدام 2 نفر نیرو خانم

استخدام نیروی کار برای کافی نت

کدام گونه های حیوانی درمعرض انقراض هستند؟

منشی و فروشنده

استخدام بازاریاب خانم نیمه وقت

استخدام فرد اشنابه سئو

استخدام تحصیلدار

خانم جهت امور منزل

تراشکار سنتی و cnc

پرسنل فروشگاهای زنجیره ای هفت در شرق تهران

استخدام تعدادی پرسنل حرفه ای در محدوده تهرانپارس

دستیار ناخن کار

عامل اصلی آلودگی هوای کلانشهرها؛ سرطان زا و هم رده با رادیواکتیو

به یک خانم نیازمندیم

کارکر ساده و نیمه ماهر نیازمندیم

استخدام صندوقدار نیمه وقت جهت کار در فست فود

پرستار یا دانشجوی پرستاری،بهیار،نیروی خدمات خانم

استخدام جوشکار برق با وانت

برگشت بیش از 77هزار خودرو از محورهای شمال در دوره محدودیت کرونایی

آیا بین شما و همسرتان در تربیت فرزند همسویی و هماهنگی وجود دارد؟

استخدام مونتاژ کار بردهای الکترونیک

استخدام منشی وکارمند

احداث غیرقانونی ساختمان های مرتفع بیش از 17 متر در نزدیکی دکل های مخابراتی

استخدام موتورساز ماهر

جوشکاری سیار تمام نقاط تهران

استخدام فروشنده خانم و

ورود سامانه بارشی جدید به استان+فیلم

استخدام نیروی آقا

کارگاه لیزر(نیروی شب کار)

صندوقدار دو شیفت

درخشش دانش آموزان فارس در ترویج فرهنگ ایمنی و ترافیک

استخدام کارگر ساده جهت کار درفست فود

پایان یخبندان شبانه در مازندران

تقویم روز و اوقات شرعی

اوقات شرعی به افق گرگان

راننده با ماشین

ماجرای زندگی زنی که پس از 9 سال اعتیاد کارآفرین شد

ورود سامانه بارشی جدید به استان

استخدام

تاسیساتی مسلط به تمامی امور فنی نیازمندیم

جدول زمانی مدرسه تلویزیونی چهارشنبه 8 بهمن

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی چهارشنبه 8 بهمن

جدول زمانی مدرسه تلویزیونی چهارشنبه 8 بهمن

مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در آبادان افتتاح شد

نقاش ماشین

ادامه روندافزایشی دما دراصفهان

جذب مدرس آنلاین

ارائه آموزش مهارتی به بیش از 965 نفر در بخش بنگاه های اقتصادی

عکس منتخب نشنال جئوگرافیک از معروف ترین پارک ملی استرالیا

رفتار هایی که باید به کودک تان بیاموزید

استخدام نیروی خدمات در سالن زیبایی

پرستارخانوم جهت نگهداری کودک نیازمند هستم

برنامه درسی روز چهارشنبه هشتم بهمن ماه مدرسه تلویزیونی

همراهی مدیران با عتبات عالیات همراهی از جنس اعتقادات است

تجلیل فرماندار اسلامشهر از 32 دانش آموز برتر جام باشگاه های کتابخوانی

جنگ مربیان آموزش رانندگی با مشکلات

شهروندان مهابادی اسناد وقفی را در اختیار اداره اوقاف قرار دهند

وزش باد شدید در استان های گیلان و اردبیل/ افزایش دمای 6 تا 12 درجه ای در شمال کشور

مرکز آمار ایران 500 تبلت به دانش آموزان استان سمنان اختصاص داد

راه تمامی روستا های مهاباد باز است

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش چهارشنبه 8 بهمن

برخورداری همه روستاهای بالای 20 خانوار بروجرد از راه آسفالته

افتتاح یک مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در مشهد

برنامه درسی روز چهارشنبه هشتم بهمن ماه مدرسه تلویزیونی

بهسازی و زیباسازی اماکن تفریحی و استانداردسازی خدمات گردشگری در کیش

بهره برداری نخستین مرکز جامع ترک اعتیاد استان در گرمسار

اجرای طرح چهارشنبه های خدمت جهادی دادگستری کل استان اردبیل

حضور 23 درصدی کلاس اول و دومی ها در مدارس استان زنجان

مدارس ویژه برای طبقات ویژه/ دانش آموزان گرفتار چرخه ای ترسناک

مدارس ویژه برای طبقات ویژه/ دانش آموزان گرفتار چرخه ای ترسناک