مطالب مرتبط:
برای کمک به خسارت دیدگانِ کرونا همه باید آستین ها را بالا بزنیم
آستین بالا بزنیم و به کمک خسارت دیدگان کرونا برویم
آستین بالا بزنیم و به کمک خسارت دیدگان کرونا برویم
بیش از 46 میلیون و 197 هزار مبتلا به کرونا در جهان
گلستان در وضعیت قرمز کرونا
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 23:102020-10-31اقتصادي

کرونا را چطور دور بزنیم و تنها نباشیم؟


امسال کرونا فرصت شب نشینی در ایام کرونا را از خانواده ها گرفت و برگزاری بسیاری از مجالس را لغو کرد، اما چه باید کرد که با کاهش رفت و آمدهای خانوادگی و لغو دورهمی ها، - ": شیوع کرونا در جهان و به ویژه کشورمان موجب اعمال محدودیت و حتی ممنوعیت هایی شده است و بسیاری از خانواده ها را مجبور به قرنطینه خانگی کرده است.

این به آن معنی است که به قول کارشناسان فعلا باید با کرونا زندگی کنیم.

بسیاری از خانواده ها ذر فصل پاییز و با طولانی شدن شب ها به شب نشینی و دورهمی می پرداختند، اما امسال کرونا این فرصت را از خانواده ها گرفته و برگزاری بسیاری از مجالس را لغو کرده است.

حالا چه باید کرد که با کاهش رفت و آمدهای خانوادگی و لغو دورهمی ها که عامل اصلی شیوع کرونا عنوان می شود، تنهایی به سراغ مان نیاید؟ جعفر بای، جامعه شناس کشورمان در گفت وگو با خبرنگار فرهنگ عمومی خبرگزاری فارس با بیان اینکه کرونا موجب شد تا روابط اجتماعی به حداقل برسد، می گوید: در کنار کاهش روابط اجتماعی، با شیوع کرونا شاهد افزایش روابط درون خانواده هستیم که اگر به درستی هدایت نشود، معضلاتی را به همراه خواهد داشت.

به طور مثال اکنون در برخی خانواده ها دخالت در کارهای خانوادگی بیشتر شده و افراد نسبت به گذشته آستانه تحمل پایین تری دارند و همین امر موجب بروز ناهنجاری هایی نه تنها در خانواده، بلکه در اجتماع شده است.

چرا در ایام کرونا فردگرایی افزایش یافته است؟ وی دلیل بروز برخی مشکلات را کاهش سطح منابع دیداری افراد در قرنطینه خانگی می داند و می افزاید: در برخی خانوادها هم بی حوصلگی و فردگرایی ترویج پیدا کرده است که دلیل آن نیز سردرگمی افراد است.

بسیاری هنوز با دوران قرنطینه ارتباط برقرار نکرده و نمی توانند این دوران را مدیریت  و اوقات فراغت را سپری کنند.

علاوه بر این برخی از اعضای خانواده که پیش از این بیشتر زمان خود را بیرون از خانه سپری می کردند، مجبور به حضور مستمر در خانه هستند که کاهش روابط اجتماعی برای برخی، چالش هایی همچون افسردگی را به همراه دارد.

اکنون کرونا باعث شده که بیشتر قدر یکدیگر را بدانیم و دلتنگ زمانی باشیم که بدون دغدغه و به راحتی با یک تماس دور هم جمع می شدیم.

اما حالا که مجبور هستیم برای رهایی از این ویروس کمتر در جامعه حضور یافته یا حتی از خریدهای معمولی هم بکاهیم، با سبک نوینی از زندگی روبه رو شده ایم که به گفته بای، مدل جدیدی از فرهنگ را در جامعه متجلی کرد است؛ تا جایی که انبوه تنهایی به شیوه دیگری نمود پیدا کرده و جدایی مکانی و جغرافیایی برای برقراری ارتباط ما را به عادی شدن این فضا هدایت می کند و از آنجایی که انسان، مولود عادت های خود است، سبک زندگی جدید روز به روز تغییراتی را خواهد داشت.

راهکارهای سپری کردن دوران خانه نشینی/ توصیه رهبری به استغفار راهکارهایی همچون مطالعه، تغییر دکوراسیون منزل، برقراری ارتباط تصویری با دوستان و آشنایان و توجه به نیازهای خانواده، گفت وگو و تأمین نیاز عاطفی افراد با مشارکت در فعالیت های روزمره از توصیه های جامعه شناسان برای سپری کردن دوران خانه نشینی در ایام کرونا است.

یکی از منابعی که می توان انس و الفت را بین خانواده ها بیشتر کند، قرآن کریم و اذکار است؛ به طوری که علمای بزرگ دین در هر زمانی به ویژه هنگام مصیبت و سختی به کلام الله مجید روی می آوردند.

رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار رییس جمهور و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا اهمیت معجزه وار دعا، توسل و استغفار را برای دفع بلا مورد تأکید قرار دادند و افزودند: همه آنچه گفته شد در حکم ابزار است و آنچه به این ابزارها، جان و روح می بخشد، پروردگار متعال است که باید با دعا و تضرع، نظر لطف الهی را که همواره شامل حال ملت ایران بوده است، برای عبور از این گردنه نیز جلب کرد.

البته اکنون با گذشت بیش از هفت ماه از شیوع کرونا، قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی برای بسیاری امری عادی شده است.

التزام به منع رفت و آمد و دورهمی های خانوادگی در روزهای نخست که مردم تعریف چندانی از قرنطینه و دورکاری نداشتند، بسیار آزاردهنده بود؛ تا جایی که حتی در آن دوره، فضای رسانه ها طوری شد که مردم را به برقراری ارتباط تصویری با یکدیگر ترغیب کرد و تا حدودی نیز در این عرصه موفقیت هایی حاصل شد.

  شب نشینی هم به فضای مجازی می رود/ بستر خطرآفرینی که در اختیار آموزش قرار گرفت با کاهش روابط حضوری و دورهمی ها، استفاده از فضای مجازی نیز بیش تر شده است و به نوعی شب نشینی ها در بستر فضای مجازی برگزار می شود و این اقدام ضمن کاهش هزینه های خانواده ها برای تأمین پذیرایی در دورهمی ها، از احساس افسردگی و دلتنگی برای دیدن دوستان و نزدیکان کاسته است.

البته درست است که شاید این روش نتواند جایگزین مناسبی برای دورهمی های ایرانیان باشد، اما به نوعی التیامی بر دلتنگی خواهد بود و فضای مجازی که پیش از این بستری خطرآفرین برای خانواده ها بود، به فضایی برای برقراری ارتباط و حتی آموزش تبدیل شده است؛ به طوری که اکنون خانواده ها با استفاده از فضای مجازی در کنار اینکه با دوستان، آشنایان و خانواده در ارتباط هستند، می توانند با جست وجویی کوتاه به یادگیری آنچه علاقه مند هستند، بپردازند.

البته محرم و صفر امسال هم با شیوه جدیدی از عزاداری مواجه بودیم.

هر خانه حسینیه شد و افراد به صورت خانوادگی به عزاداری پرداختند و برخی نیز به صورت آنلاین با هیأت ها همراه شدند.

  تغییر سبک زندگی در ایام کرونا/ مزایایی که کرونا با خود آورد در کنار مشکلاتی که کرونا برای ارتباطات به وجود آورد، تغییر سبک زندگی و توجه بیشتر به کیان خانواده را می توان از مزایای کرونا برشمرد.

چرا که با شیوع کرونا و تصمیم مسؤولان به دورکاری و تعطیلی مدارس به صورت حضوری، افراد خانواده شاید فرصت بیش تری برای در کنار بودن داشته باشند.

این امر در حالی است که پیش از این شاهد گوشه گیری اعضای یک خانواده بودیم.

رژان مظفری، جامعه شناس هنر نیز در گفت وگو با فارس با بیان اینکه در گذشته سبک زندگی مدرن با ارتباطات اجتماعی گروه خورده بود، می گوید: کرونا سبک زندگی قبلی را تغییر داد و تعریف جدید از زندگی مدرن را شاهد هستیم؛ به طوری که با دورکاری، افراد از گروه شغلی و همکاران خود جدا شدند و سطح این نوع روابط متفاوت شد، تا جایی که حتی مراجعه به پزشک هم به صورت غیرحضوری انجام گرفت و مردم برای خریدهای روزمره نیز خرید غیرحضوری را برمی گزینند.

بر همین اساس، ارتباط چهره به چهره با گروه های قبلی به شیوه جدید متظاهر شد.

آن هم در زمانی که شاید کسی تصور این فقدان را نداشت.

برای اعضای خانواده سرگرمی ایجاد کنیم وی با اشاره به چالش هایی که کرونا ایجاده کرده است، می افزاید: در برخورد اول ترس و اضطراب گریبانگیر جامعه شد و به مرور زمان با گوشه نشینی و کاهش روابط اجتماعی، سخن از افسردگی به میان آمد.

در ماه های نخست مراقبت از هم بیش تر شد، اما به مرور زمان با عادی شدن شرایط، این مراقبت جای خود را حتی به درگیری خانوادگی داده است.

بر همین اساس، باید ضمن ایجاد سرگرمی برای اعضای خانواده، خوراک فکری و فرهنگی مناسبی در اختیار جامعه قرار داد.

این جامعه شناس، کاهش کنجکاوی در زمینه کرونا و برقراری تماس چهره به چهره با نزدیکان را راهی برای کاهش استرس و همچنین جلوگیری از تنهایی در دوران کرونا می داند و می گوید: بهترین راه برای اینکه احساس تنهایی نکنیم، ایجاد گروه در فضای مجازی و برقراری تماس تصویری با دوستان و آشنایان است و علاوه بر این باید با سبک زندگی جدید کنار آمد و به سمت علایق تازه پیش رفت.

در ایام کرونا خانواده به عنوان اصلی ترین پناهگاه افراد به شمار می رود که برای اینکه این نهاد اثرگذار کمتر تحت تأثیر کرونا قرار گیرد، تعاون، همدلی و همچنین مسؤولیت پذیری در خانواده نقش بسزایی دارد که باید اعضای خانواده با مدیریت صحیح از این بحران عبور کنند.


کلید واژه ها: کرونا - خانواده ها - خانواده - برگزاری - دورهمی - شب نشینی - کشورمان - قرنطینه خانگی - خبرگزاری فارس - کرونا در جهان - فرهنگ عمومی - امسال - جامعه شناس - کارشناسان - عامل اصلی - فصل پاییز - کاهش - شیوع - فرصت - خبرگزاری - هایی - ممنوعیت - خبرنگار - محدودیت - قرنطینه - گفت وگو - طولانی - تنهایی - خانگی - فرهنگ

آخرین اخبار سرویس:
اوپک پلاس تصمیم عاقلانه ای گرفت

اجرای محدودیت های کرونایی در چهاردهمین روز

بیانیه پایانی دوازدهمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک

طلای جهانی گران شد

آخرین اخبار از واریز بسته معیشتی 100 هزار تومانی به حساب مشمولان

1200 معلول سبزواری در نوبت دریافت مستمری از بهزیستی هستند

1200 معلول سبزواری در نوبت دریافت مستمری از بهزیستی هستند

اوپک پلاس تصمیم عاقلانه ای گرفت

بیانیه پایانی دوازدهمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک

سرمایه گذاری 150 هزار میلیارد تومانی شرکت های بیمه در بورس

حسن محمدیاری خبرداد: حقوق کارمندان تا 3.5 میلیون تومان از مالیات معاف شد

قیمت جهانی نفت امروز 99/09/14| قیمت نفت در آستانه 50 دلاری شدن

قیمت روز گوشی موبایل 1399/09/14

زنگنه: اوپک پلاس تصمیم عاقلانه ای گرفت

وضعیت حضور کارکنان ادارات از شنبه چگونه خواهد بود؟

بیمه اجباری 30 میلیون مسکن بر اساس قانون جدید

ارزش پالایشی یکم در بورس امروز جمعه 14 آذر 99

انحصارزدایی از «خودرو» به روش «صمت»

ارزش پرتفوی سهام عدالت چقدر است؟

تخت نقاهت بهبودیافتگان کرونا در واحدهای اقامتی خراسان رضوی افزایش یافت

تخصیص 100 میلیارد تومان به تونل کبیرکوه/اتمام 6 هزار و 500 متر تونل در کبیرکوه

مشارکت فرهنگیان استان در کمک های مومنانه

قیمت خودرو های داخلی 1399/09/14

جذاب ترین بیمه های جهان

تکمیل مخازن آب خراسان شمالی هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

قیمت ارز، دلار، یورو، سکه و طلا 1399/09/14

زنگنه: اوپک پلاس تصمیم عاقلانه ای گرفت

زمینه اشتغال 50 درصد از زندانیان محکوم چهارمحال و بختیاری فراهم می شود

گاوداری صنعتی 10 هزار راسی در شهریار افتتاح شد

نیاز روزانه تهران به 1200 تن مرغ

جذب نیروی کار بومی، اولویت واحد های تولیدی و صنعتی قرار گیرد

بازگشایی برخی از پاساژهای تهران از 15 آذر

ریسک در بودجه 1400 / آیا درآمدهای نفتی تحقق پذیر است؟

افزایش 15 میلیونی برخی مدل های پراید / جدول

گاوداری صنعتی 10 هزار راسی در شهریار افتتاح شد

فرصت های سرمایه گذاری در بافت شناسایی شوند

افزایش 6 تا 8 برابری برخی اقلام مصرفی معلولان/دولت برای تخصیص بودجه خساست نکند

روغن خوراکی دوباره در بازار اهواز کیمیا شد/ فروش روغن به شرط خرید اجناس دیگر

تکمیل مخازن آب خراسان شمالی هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

بیان آثار حرام خواری در قرآن + مسابقه

وزیر جهاد کشاورزی: وابستگی به نهاده های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ مرغ شده است

سهم بوشهر از لایحه بودجه سال آینده 68 هزار میلیارد ریال است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: حقوق کارمندان تا 3.5 میلیون تومان از مالیات معاف شد

تداوم اجرای طرح کمک های مؤمنانه در استان قزوین/ سپاه آسیب دیدگان را به لحاظ معیشتی تنها نمی گذارد

عقب نشینی دلار در بازار

کوهنوردی با طعم کرونا در ارتفاعات گلستان

اوپک پلاس تصمیم عاقلانه ای گرفت

قیمت جهانی طلا امروز 99/09/14|دلارِ ارزان طلا را گران کرد

رییس اتاق اصناف تهران: برخی از پاساژهای تهران فردا بازگشایی می شود

راه اندازی خط تولید خوراک آبزیان در شوشتر

رفتارشناسی بازار هفته گذشته بورس | چند نکته مهم برای نوسانگیرها

جزییات طرح اصلاح قانون تضمین خرید خدمات کشاورزی/ قیمت نباید از 90 درصد میانگین بازار جهانی کمتر باشد

تصمیم مجلس به جذب سرمایه گذاری خارجی آسیب می زند/ پیامد اقتصادی تصمیم ها باید سنجیده شود

عملکرد هفتگی سهام عدالت؛ فروش سهام عدالت کی آغاز می شود؟

کاهش 6.1 درصدی تردد در محور های برون شهری

هشدار نسبت به بازگشایی های شتابزده در تهران/ وضعیت هنوز قرمز است

پاشیده شدن بذر اختلاف| اوپک پلاس دچار شکافی عمیق شده است

اوپک پلاس تصمیم عاقلانه ای گرفت

افزایش دو درصدی جرائم راهنمایی و رانندگی در بودجه 1400

قیمت خودرو های سایپا امروز جمعه 14 آذر 99+ جدول

وزیر نفت: تصمیم اوپک پلاس عاقلانه بود

زن جوان؛ سردسته دزدان شمش های میلیونی +عکس

افزایش 7 درصدی مصرف گاز در استان کرمانشاه

بورس تهران برای یک رشد قابل قبول آماده است

سرمایه گذاری 102 میلیون دلاری برای پاک سازی مدار زمین

91 واحد صنعتی در کردستان به شبکه سراسری گاز متصل شد

بودجه سال آینده تورم زا است

رییس مجلس: مرغ 29 هزار تومانی اوج بی عرضگی است/ نقدینگی هزاران میلیارد تومانی بورس کجا رفت؟/ تغییر کانال قیمت دلار از 24 به 25 / چرا تورم تابستان افزایش یافت؟

91 واحد صنعتی در کردستان به شبکه سراسری گاز متصل شد

تصمیمات ستاد کرونای یزد در تقسیم بندی اصناف کارشناسی نیست/ ضرورت واگذاری مدیریت به اتاق اصناف

پیشگیری از آسیب پذیری بنگاه های اقتصادی خوزستان مستلزم برنامه عملیاتی

افزایش کلاه برداری در رمزارزها

1400 ؛ وعده پایان گازرسانی به روستاهای سرخس/ مهاجرت جوانان روستایی به دلیل عدم وجود امکانات

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز جمعه 14 آذر 99 +جدول

خانه کوچک، مکان مناسب برای دکوراسیون

برخی از پاساژهای تهران فردا بازگشایی می شود

بیش از 3400 مسکن زلزله زده قطور 87 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

اواخر آذر اعلام نتایج ​نخستین گزارش برق مجانی

سهم بوشهر از لایحه بودجه 1400، 68 هزار میلیارد ریال است

84 واحد صنفی در چهارمحال و بختیاری به تعزیرات معرفی شدند

بیش از 17 هزار آسیب دیده از کرونا در البرز مورد حمایت قرار گرفتند

بیش از 17 هزار آسیب دیده از کرونا در البرز مورد حمایت قرار گرفتند

کدام صنوف تهران از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟

معاون پژوهشگاه ابن سینا: جای خالی نهاد نظارتی قوی در عرصه پژوهش/بودجه های اندک نباید هدر شود

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز جمعه 14 آذر 99 +جدول

تاثیر لایحه بودجه سال 1400 بر روند معاملات بورس

راهنمایان گردشگری تا 3 ماه آینده بیمه می شوند

هر اثر صنایع دستی سفیر فرهنگ سیستان وبلوچستان است

بررسی روند احداث محور مواصلاتی رودبار جنوب - بندر جاسک

هر اثر صنایع دستی سفیر فرهنگ سیستان وبلوچستان است

چین پس از 30 سال واردکننده برنج از هند شد

بیمه اجباری 30 میلیون خانه بر اساس قانون جدید/ 23.5 میلیون خودرو در کشور بیمه شخص ثالث دارد

مجتمع فرهنگی قلعه گنج سه ماه دیگر تکمیل می شود

تعطیلی واحدهای صنفی متخلف در بیضا

30 میلیون خانه زیرپوشش بیمه حوادث طبیعی می رود

اعلام جزییات محدودیت های کرونایی که از شنبه در کشور اجرا می شود

اعتبارات طرح های آبی استان اردبیل در بودجه 1400 افزایش یافت

عرضه روزانه هزار تن مرغ منجمد و گرم در تهران

خروج غیر قانونی 6 هزار و 460 راس دام از شهرستان بشرویه

نظام دستمزد آنقدر آشفته است که افزایش بودجه هم کفافش را نمی دهد/ صداوسیما باید چابک شود/ مدیران نباید بیشتر از بودجه ایجاد تعهد کنند

کرونا را چطور دور بزنیم و تنها نباشیم؟

کرونا را چطور دور بزنیم و تنها نباشیم؟