مطالب مرتبط:
ویدئو | قماربازان در انتخابات 2020 آمریکا روی ترامپ شرط بسته اند یا بایدن؟
تازه ترین نظرسنجی از انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا /بایدن در سه ایالت کلیدی پیشتاز است
پایه های لرزان جشن زودهنگام برای پیروزی بایدن/ بر اساس انتخابات آمریکا سرمایه گذاری کوتاه مدت نکنید
پیشتازی بایدن در انتخابات 2020 آمریکا
امید اروپا به پیروزی بایدن در انتخابات است/ روسیه و چین از تهدیدهای آمریکا نمی ترسند/ فرانسه ، آلمان و انگلیس، در نقد سیاست های ایالات متحده پیشتاز بوده اند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 15:052020-10-30سياسي

احتمال سونامی «آبی» و «قرمز» بعد انتخابات آمریکا/ قضاوت درباره بایدن زود است| تحلیل انتخابات آمریکا در گفتگو با ابوالفتح


امیرعلی وابالفتح کارشناس مسائل آمریکا در گفتگوی اینستاگرامی شب گذشته با تسنیم، به بررسی انتخابات آمریکا و پیامدهای رای آوردن هرکدام از دو کاندیدای انتخابات پرداخت.

- در ادامه، مشروح گفتگوی اینستاگرامی تسنیم با آقای ابوالفتح را می خوانید:تسنیم: این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به ادوار گذشته چه ویژگی هایی و تفاوت هایی دارد؟ابوالفتح: این دوره انتخابات دو ویژگی مشخص دارد که باعث شده این انتخابات از اهمیت زیادی برخوردار شود.

یکی اینکه جامعه آمریکا به شدت دو قطبی شده و شکاف های اقتصادی و سیاسی عمیق است و اختلاف نظر و اختلاف دیدگاه ها به قدری زیادی است که دو طرف یعنی دموکرات و جمهوری خواه و یا لیبرال و محافطه کار، تحمل یکدیگر را ندارند و فضای همکاری حزبی و ایده ئولوژیک وجود ندارد و طرفین آمده اند که یکدیگر را از میدان حذف کنند.

به نظر می رسد احزاب تا دو-سه دهه پیش بر سر اصول باهم اشتراک نظر داشتند و در مسیر رسیدن به اهداف و شیوه عمل اختلاف داشتند ولی در حال حاضر دو طرف در کلیات هم اشتراکی ندارند.

این مشکل درباره دوران ترامپ و انتخابات سال 2020 نیست و این مشکل از دو-سه دهه پیش و تفریبا از اواسط دهه آخر قرن بیستم رخ داد و این روند آغاز شد.

بحث دوم هم کروناست که بحران های زیادی را رقم زده و ناکارآمدی دولت در مواجه با بحران سلامت و بیکاری ناشی از کرونا موجب شد که یک هیجان ایجاد شود و علاقمندی برای شرکت در انتخاباتِ زودهنگام یا غیابی و آرای پستی ایجاد شود که مشکلات نظام انتخاباتی آمریکا را شدید کرده است.

به نظر می رسد پذیرش نتیجه انتخابات از سوی هر دو نامزد و خصوصا ترامپ با مشکل روبرو می شود.

** احتمال سونامی قرمز و آبی بعد انتخابات ریاست جمهوریتسنیم: گفته می شود بعد از انتخابات احتمال شورش وجود دارد و ترامپ نیز اظهاراتی بر این مبنی داشته که بر اگر بایدن پیروز شود، سه هفته بعد ترور خواهد شد؛ با توجه به انتشار متنوع و وضعیت نیز سیّال است.

** احتمال شورش جریانات رادیکال بعد از رای آوردن بایدنتسنیم: با پیروزی هر کدام از این دو نامزد چقدر ممکن است شاهد فعال شدن جنبش های ضدنژادپرستی باشیم؟ابوالفتح: به نظر نمی رسد پیروزی ترامپ با شورش های اجتماعی گسترده مواجه شود؛ البته جریان های چپِ افراطی در آمریکا فعال هستند و گروه های ضدفاشیستِ تند که مجسمه ها را خراب کرده و خشونت می کنند، زیاد و پراکنده نیستند و در یکی-دو منطقه به شدت لیبرال حضور دارند.

اگر ترامپ برنده شود شاهد شورش های خشونت بار از سوی طرفداران بایدن نیستیم ولی درباره پیروزی بایدن احتمال دارد که شبه نظامی ها، جریانات به شدت متعصب مذهبی، برخی نژادپرستان و ضدمسلمان ها که بعضا مسلح هم هستند، این رخداد را لغزش تاریخی و از بین رفتن کشور تلقی کنند و مصمم به مقاومت هستند.

البته نباید فراموش کنیم که در آمریکا با ساختار سیاسی و امنیتی قدرتمندی مواجه هستیم که خیلی اجازه یکه تازی و آشوب های خیابانی گسترده را نمی دهد و خیلی از جمهوری خواهان از الان صف خود را از این ها جدا می کنند چراکه این ها می تواند حاکمیت ایالات متحده آمریکا را به خطر بیندازند.

تصور می کنم در آن شرایط تلاش هایی شود که اوضاع کنترل شود و ممکن است یکی- دو هفته آشوب باشد ولی ساختار سیاسی اجازه چنین اقداماتی را نمی دهد.

تسنیم: گفته می شود آرای الکترال بایدن از ترامپ بیشتر است و در برخی ایالت های رقابتی وضعیت ترامپ بهتر شده است؛ ممکن است اتفاق خارق العاده ای در این ایالت ها رخ بدهد؟ابوالفتح: هر اتفاقی محتمل است؛ از 50 ایالت، حدود 39 ایالت مشخص است که دموکرات یا جمهوری خواه هستند و 13 ایالت هستند که از آن ها به عنوان ایالت های سرنوشت ساز یاد می شود که در دوره های گذشته نتیجه با فاصله های نزدیک مشخص می شد؛ مثلا در ایالت ویسکانسی ممکن بود با جابجایی 30 هزار رأی، رییس جمهور مشخص شود و در سال 2000 که جورج بوش با 570 رأی در ایالت فلوریدا انتخابات را برد.

هر اتفاقی متحمل است و روندهای نظرسنجی ها نشان می دهد که فاصله ترامپ با بایدن در حال کاهش است و بایدن در میانگین ملی در ایالت متحده آمریکا حدود 7 درصد از ترامپ جلوتر است اما این کاهش در دو هفته از حدود 10 درصد به 7 درصد نشان می دهد که ترامپ با گذشت زمان شانس خود را خصوصا در ایالت های صحنه نبرد مثبت می کند.

شمارش آرا باید صورت بگیرد و البته احتمال اعتراض و بازشماری وجود دارد؛ این ها وضعیت پیچیده ای را به وجود می آورد که امکان پیش بینی درباره نتایج انتخابات را دشوار می سازد.

تسنیم: اگر انتخابات برگزار شد و نتایح پذیرفته نشود، کار در چه صورتی به دیوان عالی یا مجلس نمایندگان کشیده می شود؟ابوالفتح: اگر شکایت مطرح بشود در نهایت دیوان عالی فدرال در این باره نظر می دهد و اگر کار به اعتراض برسد، مانند سال 2000 احتمالا به این مسیر کشیده می شود.

538 رأی الکترال وجود دارد و هر کدام از نامزدها 269 رأی خواهند داشت و اگر هیچ کدام حداقلِ لازم را به دست نیاورد، از مجلس نمایندگان درخواست می شود تا رییس جمهور را انتخاب کند و الان از لحاظ ترکیب حزبی، اکثریت 435 عضو مجلس نمایندگان دموکرات هستند ولی در زمان انتخابات، هر ایالت یک رأی می شود و آن رأی به کسی تعلق می گیرد که آن اکثریت هیئت نمایندگان در مجلس نمایندگان دموکرات و یا جمهوری خواه باشند.

ایالت هایی که تعداد نمایندگان شان جمهوری خواه است، بیشتر از دموکرات هاست بنابراین اگر کار به رأی گیری مجلس نمایندگان برسد، ترامپ 26 رأی ایالتی خواهد داشت و به احتمال زیاد رییس جمهور خواهد بود.

اگر کار به دیوان عالی بکشد، چون محافطه کاران برتری 6 به 3 را دارند، به احتمال زیاد هم ترامپ دست بالا را خواهد داشت ولی هیچ کدام از اینها قطعی نیست.

تسنیم: تکلیف ترامپ با عملکرد و سیاست های او در قبال ایران در این چهارسال اخیر مشخص است؛ بایدن نیز گفته که من راه های هوشمندانه تری برای فشار بر ایران دارم.

به نظر می رسد بایدن با ترامپ در اصلِ فشار بر ایران تفاوتی ندارد غیراز اینکه بایدن می خواهد رویکرد متفاوتی اتخاد کند، اگر دولت بایدن بر سرکار بیاید، راهبرد او در قبال ایران چگونه خواهد بود؟ برخی معتقد هستند که راهبرد او همان راهبردِ ترامپ است ولی با روش های اوباما!ابوالفتح: زمانی یک سطح تحلیل ما این است که دموکرات ها و جمهوری خواهان بخشی از حاکمیت ایالات متحده آمریکا هستند، این حاکمیت در برخی موضوعات مثلا درباره ایران، چین، اعراب، تجارت بین الملل و امنیت ملی آمریکا اختلاف نظری ندارد و اختلافی بین این دو نیست.

این به این معنا نیست که در شیوه ی رسیدن به اهداف کلان اختلاف نظر نداشته باشد؛ بین بایدن و ترامپ اختلاف نظر هست و حتی ترامپِ دوره ی اول با ترامپِ دوره ی دوم هم می تواند اختلاف داشته باشد، پس باید با اشتراکات و اختلافات تحلیل کنیم.

** قضاوت درباره بایدن زود است؛ باید ترکیب تیم امنیت ملی وی مشخص شودزود است که درباره بایدن قضاوت کنیم؛ معمولا تعداد کمی از وعده های انتخاباتی محقق می شود، باید ببینیم اگر بایدن انتخاب شد، ترکیب تیم امنیت ملی او چه خواهد بود و وزرای خارجه، دفاع، خزانه داری، انرژی و مشاور امنیت ملی و کسانی که حیطه کاری شان نزدیک به ایران است، چه کسانی هستند.

در حزب دموکرات افرادی هستند که نسبت به ایران تهاجم دارند و حتی در زمان اوباما با برخی جمهوری خواهان در برابر اوباما ایستادند و این به معنا نیست که اگر نگاه رییس جمهور مثلا نرمش و مسامحه با ایران باشد، تیم امنیت ملی اش به او حتما اجازه می دهد.

هم چنین کتاب جان بولتون نشان می دهد که ترامپ در برخی موضوعات مثلا درباره ایران خواهان برخی اقدامات و ابتکاراتی بود ولی تیم امنیت ملی او اجازه نمی داد؛ پس باید صبر کنیم که چه گروهی بر سر کار می آید و آن وقت می توان قضاوت کرد.

باید صبر کرد که تکلیف رییس جمهور و تیم امنیت ملی او مشخص شود و چند ماه بگذرد و نزدیک ایام نوروز می توان گفت که آمدن بایدن برای ما مفیدتر بود و یا اینکه بگوییم ترامپ شرایط را برای ما مهیا و فشارهای کمتری بر ما وارد می کرد و چه بسا که بایدن فشارهای بیشتری بر ایران وارد کند.

تسنیم: با توجه به اینکه معاون اول رییس جمهور مشخص است و کامالا هریس انتخاب شده است، چه افراد و گزینه هایی برای مشاور امنیت ملی و وزرا در کابینه احتمالی بایدن مطرح هستند؟ابوالفتح: گمانه زنی هایی می شود ولی این از موضوعات محرمانه ستادهاست و به راحتی افشا نمی کنند؛ رسانه ها حدس هایی در این زمینه می زنند و افرادی معرفی می شوند ولی دوره ی انتقالی مهم است.

تمرکز بایدن بیشتر بر سر پیروزی در انتخابات است.

جریان های سیاسی و حامی ها بعد از پیروزی سهم خواهی را مطرح می کنند و این بستگی دارد که چه جریانی دستِ بالا را داشته باشد.

مثلا زمانی که ترامپ رییس جمهور شد کسی تصور نمی کرد که تیلرسون وزیر امور خارجه شود، چون با استانداردها همخوانی نداشت؛ الان هم درباره بایدن نمی توان گفت که چه کسی عهده دار چه مسئولیتی می شود.

تسنیم: انتخابات پستی و انتخابات زودهنگام که مطرح شده، چقدر می تواند اعلام نتایج انتخابات را به تأخیر بیندازد؟ابوالفتح: روال انتخابات در آمریکا به این شکل است که هر وقت یکی از نامزدها شکست را بپذیرد و با رقیبش تماس بگیرد و به او تبریک بگوید، آن زمان از نظر بار روانی و سیاسی تکلیف مشخص شده است، حتی اگر آراء هم کاملا شمارش نشده باشد ولی اگر نامزدی تردید داشته باشد، باید تمام آرا شمارش شود و این شمارش تا قبل از کرونا چند هفته طول می کشید.

چون مثلا در انتخابات قبلی 135 میلیون رأی وجود داشت و مانند ایران نیست که مردم اسامی نامزد را در برگه ای بنویسند؛ مردم ثبت نام می کنند.

در برخی ایالت ها اسامی را می نویسند و در برخی جاها برگه های آرا چاپی است و باید اسامی را تیک بزنند.

شرایط به گونه ای است که احتمال طولانی شدن روند شمارش آرا هست و دو طرف هم حاضر نیستند در ساعات اولیه شکست را بپذیرند.

ترامپ که گفته یا من پیروز می شوم یا اینکه در انتخابات تقلب شده و شکست را قبول ندارد.

بایدن شخصا اظهارنظر نکرده ولی کلینتون از بایدن خواسته که بلافاصله شکست را نپذیرد، اگر این طور باشد 4 نوامبر هم می گذرد و شمارش آرا کماکان ادامه دارد.

دو تاریخ 8 دسامبر 2020 و 6 ژانویه 2021 مهم هستند و در شمارش و بازشماری آرا باید این دو تاریخ را در نظر بگیرید.

هم چنین باید تا پایان سال جاری تکلیف مشخص شود و در غیر این صورت مشخص نیست چه اتفاقی رخ خواهد داد.

** برخی موسسات نظرسنجی ترامپ را پیشتاز انتخابات آمریکا معرفی می کنندتسنیم: در حال حاضر بنظر می رسد بایدن در رأی الکترال پیشتاز است و ترامپ نیز در آرای عمومی پیشتازی دارد؟ابوالفتح: همه چیز بر اساس نظرسنجی هاست و نظرسنجی ها خیلی قابل اتکا نیست و باید آرا استخراج و مطابقت داده شود؛ الان هر دو طرف اعلام می کنند که جلو و پیشتاز هستند.

با اینکه اکثر نظرسنجی های ملی بایدن را در آرای الکترال و مردمی پیشتاز معرفی می کند، ولی ترامپ می گوید من در انتخابات پیروز می شوم و نظرسنجی ها دروغ است و موسساتی هم هستند که ترامپ را جلو نشان می دهند.

نمی توان حدس زد و باید نتیجه مشخص شود و درصد بگیرند و مشخص شود که کسی که رأی الکترال داشته، آرای مردمی هم داشته یا نه.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: انتخابات - انتخابات آمریکا - آمریکا - انتخابات ریاست جمهوری آمریکا - انتخابات ریاست جمهوری - ریاست جمهوری آمریکا - تسنیم - گفتگو - اختلاف - جمهوری - گفتگوی - ریاست جمهوری - گذشته - ویژگی - اختلاف نظر - دوره - برخوردار - هایی - کارشناس - اقتصادی - امیرعلی - دموکرات - دو قطبی - سونامی - دیدگاه - لیبرال - همکاری - بایدن - جامعه - تفاوت

آخرین اخبار سرویس:
مهدی مرادی شهید فخری زاده

انتقاد تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی از طرح ضد برجامی مجلس

ویدئو | منع تردد شبانه در تهرانِ نارنجی لغو نمی شود | ورود و خروج خودروها چگونه خواهد بود؟

استاندار خراسان جنوبی: نیروی انسانی مهمترین سرمایه هر منطقه است

ثبت ده هزار ملاقات قضایی در استان یزد

کاهش 20 تا 30 درصدی مراجعان کرونایی

بودجه شرکت های دولتی در سال 1400 چقدر است؟

اولویت مجلس توسعه روز افزون عدالت اجتماعی

پلیمراریاساسول بالاترین رتبه اعتبارایران راکسب کرد/اریامعتبرترین شرکت ایران شد

ببینید | جمهوری خواهان هم پشت ترامپ را خالی کردند

اولویت های اصلاح ساختاری بودجه

شورای نگهبان مصوبه لغو تحریم ها را تایید کرد؛ قالیباف به دولت ابلاغ کرد | نامه مخالفت دولت به شورا رسید

حاشیه جلسه هیأت وزیران / 12 آذر 99

استاندار خراسان جنوبی: نیروی انسانی مهمترین سرمایه هر منطقه است

از فعالیت های میدانی تا برنامه های فرهنگی/مبارزه با کرونا همچنان ادامه دارد

کیهان آدرس داد!

مساجد به عنوان مراکز مطالبه گری اجتماعی ایفای نقش کنند

طرح توسعه شهرستان آوج با گذشت چندسال مسکوت مانده است

پیشنهاد افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان در سال آینده

مهمترین تغییرات بودجه 1400 چیست؟

پیشنهاد افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان در سال آینده

ربیعی: رفتارهای غلط در مواجه با معلولان را کنار بگذاریم

کمپین ترامپ شکایت خود را درباره تقلب انتخاباتی در نوادا به دادگاه ارائه می دهد

اجرای محله به محله طرح شهید سلیمانی در کردستان

نام نویسی داوطلبان شوراهای اسلامی از 20 اسفندماه آغاز می شود

تشکیل کارگروه ویژه نظارت بر اقدامات اداره های مهاباد در زمینه کرونا

پشتیبانی عملیات رفع ابگرفتگی ماهشهر ازسوی منطقه ویژه پتروشمی

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

رسانه ها خدمات دولت را به خوبی اطلاع رسانی کنند

ملکی و امیرانتظام؛ متفاوت اما با سرنوشت مشابه

وزیر خارجه دولت مستعفی: امارات باید اهداف خود را در یمن مشخص کند

فیلم| مراسم گرامیداشت شهید فخری زاده در آبسرد

پتروشیمی هامیان اسیب دیدگان بارندگی اخیرماهشهر غذای گرم توزیع کردند

لایحه بودجه سال1400 تقدیم مجلس شورای اسلامی شد

سخنگوی شورای نگهبان: هنوز نامه ای از دولت درباره طرح اقدام راهبردی دریافت نکرده ایم / اگر نامه ای ارسال شود، براساس اختیارات قانونی آن را مدنظر قرار خواهیم داد

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان ترور شهید فخری زاده را تسلیت گفت

محدودیتها تا پایان سال ادامه دارد

کاهش7درصدی مصرف سی ان جی درمنطقه خراسان شمالی

مساجد به عنوان مراکز مطالبه گری اجتماعی ایفای نقش کنند

خشونت همیشه چشم کبود و صورت خونین نیست...

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

پخش تلویزیونی و داوری زنده اجرای قاریان کهگیلویه و بویراحمدی از شبکه قرآن سیما

استقبال ریاست جمهوری افغانستان از نهایی شدن شیوه کار مذاکرات صلح

بزرگترین تمرد حزبی علیه بوریس جانسون در پارلمان انگلیس

دعای ندبه این هفته هیأت رزمندگان کنار مزار مدرس

متن کامل لایحه بودجه1400منتشرشد

شبکه گازمناظق سیل زده خوزستان پایداراست

لزوم حذف کامل ربا از جریان بانکی/ نظارت شرعی نباید تشریفاتی باشد

آیا بین سرویس مخابراتی G5 با کووید 19 ارتباطی وجود دارد؟

کاهش حرف شنوی ابوظبی ازریاض دراوپک

نماینده آیت الله سیستانی: در حوزه زن و خانواده باید از شعار عبور کرد

ادامه کمک های مومنانه در شهرستان فردوس

برپایی مجازی یادواره شهدای گمنام دانشگاه یاسوج با حضور سخنران ویژه

 دستگیری 3 نفر از عناصر تروریست ضد انقلاب در شمال غرب ایران

ربیعی: مردم باید ثمره سه سال مقاومت در مقابل فشار ها را ببینند

نخستین مجموعه الکتروپمپ های طرح گوره-جاسک تحویل میشود

جزییات بودجه شرکت های دولتی در سال آینده

قالیباف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را به دولت ابلاغ کرد

آبگرفتگی شهر بندر امام خمینی(ره) برطرف شد

تاکید ربیعی بر ارائه فرصت های برابر اجتماعی به توان یابان و معلولان

قالیباف مصوبه لغو تحریم ها را به رییس جمهور ابلاغ کرد

طرح راهبردی مجلس؛ هشدار و انذارهایی که دیده نشد

حرکت یک طرفه مجلس در جاده برجام

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فراورده پالایشی وپتروشیمی میشود

کوتاه از کرونا

آشنا: گشایش های قطعی بایدن را به نفع خودشان مصادره خواهند کرد

تکمیل وبهره برداری بسیاری ازطرح های صنعت نفت نتیجه برجام بود

14 نکته از بودجه 1400

رییس مجلس مصوبه لغو تحریم ها را به رییس جمهور ابلاغ کرد

عدد های دردسرساز

توضیح وزیر بهداشت درمورد تأمین واکسن کرونا

توزیع 60 بستع معیشتی در زارچ

تقاضای سالانه برای محصولات پتروشیمی رشد4درصدی دارد

توزیع 500 بسته معیشتی توسط بسیج/120 تیم بسیج برای مقابله با کرونا در منطقه ایلام سازماندهی شده است

2329 تخت تاسیسات گردشگری گیلان آماده پذیرش بیماران کرونایی است

تعبیر خواب کاپوچینو چیست؟

طرح مجلس ابزاری در دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم ها خواهد بود

پخش تلویزیونی اجرای قاریان کهگیلویه و بویراحمدی

جلوگیری از تجمعات بهترین راهکار مبارزه با کرونا

وزارت اطلاعات افراد مرتبط با ترور فخری زاده را شناسایی کرده است

3 تروریست ضد انقلاب در شمال غرب دستگیر شدند

طرح مجلس ابزاری در دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم ها خواهد بود

اعلام میزان افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در سال 1400

زنگنه: توسعه صنعت نفت باید پایدار باشد/ زاکانی: مرکز پژوهش ها به دنبال تعامل با دستگاه هاست

18روستای دیگرقزوین تاپایان سال گازرسانی میشود

لزوم حذف کامل ربا از جریان بانکی کشور/ نظارت شرعی بر بانک نباید تشریفاتی باشد

تاثیر معنادار محدودیت تردد در فاصله زمانی ساعت 21 تا 4 صبح در کنترل کرونا

مجازات در انتظار مجریان خاطی مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها

صادرات نفت عراق به2.7میلیون بشکه در روزرسید

دخالت های غیر کارشناسی در امر تربیت معلم

عدم واکنش درخور به ترور شهید فخری زاده نتیجه ای جز ادامه این روند ندارد

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان ترور شهید فخری زاده را تسلیت گفت

امام جمعه مراغه بر صیانت از نخبگان و شخصیت های علمی تاکید کرد

شناسایی برخی عوامل ترور شهید فخری زاده توسط وزارت اطلاعات

«تد کروز» از دیوان عالی آمریکا درخواست کمک کرد

مراقب باشیم امثال فخری زاده را آسان از دست ندهیم/ نیازمند دولت انقلابی در کنار مجلس انقلابی هستیم

واکنش آشنا به مصوبه ضدبرجامی مجلس: لابد این بازی برای انتخابات 1400 مصرف خوبی خواهد داشت

جلوگیری از واژگونی شناور دوبه

به کارگیری تجهیزات شرکت ملی حفاری برای جمع اوری روان اب ها

تعبیر خواب 7 صبح چیست؟

احتمال سونامی «آبی» و «قرمز» بعد انتخابات آمریکا/ قضاوت درباره بایدن زود است| تحلیل انتخابات آمریکا در گفتگو با ابوالفتح

احتمال سونامی «آبی» و «قرمز» بعد انتخابات آمریکا/ قضاوت درباره بایدن زود است| تحلیل انتخابات آمریکا در گفتگو با ابوالفتح