مطالب مرتبط:
آزادی طالقانی و منتظری از قصر ساواک
آزادی طالقانی و منتظری از قصر ساواک
روز آزادی آیت الله طالقانی و آیت الله منتظری
تخفیف در شهریه به منظور مساعدت با دانشجویان/ هزینه اینترنت برای دانشگاه آزادی ها رایگان است
روند ساخت بیمارستان جدید طالقانی آبادان پیشرفت 90 درصدی دارد
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 14:152020-10-30سياسي

آزادی طالقانی و منتظری از قصر ساواک


امروز نهم آبان ماه سالروز آزادی دو یار و دو همراه انقلاب اسلامی از زندانهای رژیم پهلوی است.

42 سال قبل در چنین روزی مرحوم آیت الله سیدمحمود طالقانی و مرحوم آیت الله حسینعلی منتظری از زندان قصر ساواک آزاد شدند.

- دیدارنیوز - سیدمحمود علایی طالقانی فرزند ابوالحسن علایی طالقانی 13 اسفند 1289 در روستای گِلیَرد در 14 کیلومتری مرکز طالقان متولد شد.

هفت ساله بود که ابوالحسن خان به محله ی قنات آباد تهران مهاجرت کرد.

سیدمحمود پس از گذراندن درس های مقدماتی در مدرسه های رضویه و فیضیه قم تا درجه اجتهاد به تحصیل خود ادامه داد و اجازه نامه اجتهادش را از آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی دریافت کرد و پس از آن به تهران آمد و در مدرسه سپهسالار بهارستان به تدریس علوم دینی مشغول شد.

سیدمحمود دو همسر به نام های بتول و توران داشت که از هر کدام صاحب پنج فرزند شد.

مریم، وحیده، حسین، مهدی و مجتبی از همسر اول و اعظم، ابوالحسن، طیبه و طاهره و محمدرضا از همسر دوم ایشان هستند.

از فرزندان آیت الله طالقانی 29 نوه به یادگار مانده است.

زندگی سیاسی آیت اللهآیت الله جوان در سال 1318 برای اولین بار با انتشار اعلامیه ای خشم خود را نسبت به رفتار رضا خان و دستگاه حاکمه وی اعلام کرد.

اعلامیه مذکور در اعتراض به کشف حجاب رضا شاه صادر شد و به دنبال آن بازداشت و به مدت شش ماه زندانی شد.

پس از شهریور 1320 با تشکیل گروههای مختلف مبارزات سیاسیش را به طور رسمی آغاز کرد اما طولی نکشید که این دوران را وقفه ای پیش آمد چرا که پس از کودتای 28 مرداد 1332 ساواک ایشان را به جرم مخفی کردن سید مجتبی میرلوحی معروف به نواب صفوی، رهبر فداییان اسلام در خانه اش دستگیر و برای مدتی زندانی شد.

سیدمحمود جوان در جریان ملی شدن صنعت نفت به همراه آیت الله سیدرضا موسوی زنجانی از روحانیون مبارز ضد پهلوی به حمایت از محمد مصدق برخواست و پس از کودتای 28 مرداد و سقوط دولت مصدق به همراه جمع زیادی از طرفداران او به نهضت مقاومت ملی که توسط آیت الله موسوی زنجانی، محمد نخشب، حسین شاه حسینی، ابراهیم کریم آبادی پیوست.

پس از توقف فعالیت های نهضت مقاومت ملی، طالقانی در شروع مجدد فعالیت های جبههٔ ملی ایران به رهبری اللهیار صالح فعالیت کرد و عضو شورای مرکزی این تشکل سیاسی شد و در سال 1340 در کنگره سالیانه این تشکل به عضویت هیات مؤسس و شورای مرکزی جبهه ملی ایران انتخاب شد.

ایشان به همراه مهندس مهدی بازرگان و یدالله سحابی در سال 1340 حزب نهضت آزادی ایران را بر اساس عقاید ملی - مذهبی تشکیل داد همچنین در جریان وقایع 15 خرداد 1342 با سخنرانی درباره جهاد و شهادت در انجمن اسلامی مهندسین از ارتباط بهاییت و رژیم صهیونیستی پرده برداشت البته علت دستگیری و زندانی ایشان در این دوره حمایت از شیوه مبارزه اعضای سازمان مجاهدین خلق و افشای ارتباطش با این سازمان بود.

محمدمهدی جعفری، نویسنده و مترجم به استناد به یکی از گفته های مرحوم طالقانی در سال 1339 گفت: آقای طالقانی در آن گفت به خدا قسم اگر زندگی و وظایف اجتماعیم اجازه می داد و گرفتاری های اجتماعی نداشتم لباس چریکی می پوشیدم و علیه این رژیم به کوه می زدم.

مقامات ساواک هم در گزارش خود از این دیدگاه آیت الله پرونده قطوری برایش تشکیل دادند.

در یکی از گزارشهای ساواک درباره ایشان آمده است: طالقانی ضمن برقراری ارتباط با افراد فعال کادر مرکزی گروههایی همچون سازمان مجاهدین خلق، نهضت آزادی و جبهه ملی ایران در زمینه های مختلف به منظور پیشبرد مقاصد خرابکارانه فعالیت نموده است.

یاد شده فردی است فوق العاده متعصب که درصدد گسترش فعالیت های ضد امنیتی بوده و امکان فعالیت حادتر از ناحیه مشارالیه متصور می باشد .

البته مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز در خاطره ای از حمایت آیت الله طالقانی از سازمان مجاهدین خلق، نوشت: در مبارزات مجاهدین خلق هم، شماری از روحانیون کمک و حمایت می کردند.

آقای طالقانی به اینها بیشتر خوشبین بود .

با انتشار خبر محکومیت آیت الله طالقانی در سال 1342، علمای سراسر کشور در اعلامیه هایی به انتقاد از حکومت پهلوی پرداختند.

ایشان پس از دستگیری در این سال بلافاصله به زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری فرستاده شد.

اگرچه رژیم پهلوی ایشان را به دلیل بیماری و کهولت سن و جایگاه ویژه نزد افکار عمومی کشور شکنجه نمی کرد اما فریاد شکنجه شدن زندانیان سیاسی و مشاهده بدن های نیمه جان و خونین آنان برای ایشان شکنجه آور بود.

زندانی شدن ایشان بیش از چهار سال به طول نینجامید و در سال 1346 به واسطه فشارهای همه جانبه بر رژیم شاه از زندان آزاد شد.

آیت الله طالقانی پس از آزادی از زندان ساواک به مبارزات خود ادامه دا د تا جایی که در اسفند 1349 همزمان با برگزاری جشنهای 2500 ساله شاهنشاهی بار دیگر دستگیر و به مدت سه سال به شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان و 18 ماه در شهرستان بافت استان کرمان در بدترین شرایط به تبعید فرستاده شد.

ایشان پس از خلاصی از تبعید در دوم آذر 1354 این بار توسط دادستان ارتش بازداشت و به 10 سال زندان محکوم شد.

آیت الله در زندان ساواک هم دست از مبارزه و ارشاد برنداشت.

رفتار و گفتار پر جاذبه اش علاوه بر زندانیان بر روی اصغر کورنگی، رییس زندان قصر و ماموران این زندان اثر مثبت گذاشت.

آیت الله با نوشتن تفسیر قرآن با عنوان پرتوی از قرآن مردم زیادی را با عظمت و تاثیر این کتاب آسمانی در زندگی فردی و اجتماعی آشنا کرد.

براساس اسناد ساواک آیت الله طالقانی تا مدت ها در زندان بلاتکلیف بود، نه کیفر خواستی علیه او صادر می شد و نه دادگاهی برای محاکمه ایشان تشکیل شد اما ساواک برای ایجاد محمل قانونی اقدام به تشکیل دادگاهی فرمایشی و بریدن محکومیت 10 ساله برای ایشان کرد.

سپهبد ناصر مقدم رییس وقت ساواک در گزارشی که آبان 1357 خطاب به محمدرضا پهلوی نوشت، اظهار کرد: وضعیت نامبردگان (طالقانی و منتظری) از جهات مختلف مورد توجه قشریون مذهبی است و در تظاهراتی که در ایران و خارج از کشور از طرف گروه های مذهبی انجام گرفته، آزادی یاد شدگان از زندان درخواست و تبلیغاتی نیز در این زمینه از طرف گروه های مذکور صورت گرفته و می گیرد.

در صورتی که در اثر شدت یافتن بیماری، خطری متوجه سلامت و زندگی آنها شود، این موضوع می تواند دستاویز جدید برای تبلیغات ضد میهنی گروه های قشری مذهبی و مخالف باشد.

روزنامه اطلاعات فردای آزادی آیت الله طالقانی از زندان در دهم آبان ماه با ایشان مصاحبه کرد.

ایشان در این مصاحبه بیان کرد: سرانجام ملت مسلمان در پیکار خود پیروز خواهد شد.

گرچه هنوز محدودیت هایی برای ما وجود دارد و با توجه به اوضاع کشور نمی توان آزادانه حقایق را اظهار کرد، معهذا در اولین فرصت نظرات خود را درباره اوضاع و احوال به اطلاع مردم خواهم رساند.

آنچه در گذشته رخ داده است، در محبس دقیقاً تعقیب می کردیم و می دانیم سرانجام مردم مسلمان ایران در این پیکار مقدس پیروز خواهند شد.

ما از خداوند متعال توفیق مردم مسلمان ایران را مسالت داریم.

امام خمینی(ره) سه روز پس از آزادی آیت الله سیدمحمود طالقانی از زندان قصر در پیامی از نوفل لوشاتو خطاب به ایشان نوشتند: این مسئله امر طبیعی است که شخصیت هایی مثل جنابعالی، که عمر گرانمایه خود را در راه آزادی و استقلال کشور و مخالفت بی امان با دستگاه جبار و غارتگران بین المللی صرف نموده اند، در حبس و شکنجه به سر برند و از آزادی محروم باشند.

آزادی امثال جنابعالی برخلاف منطق شاه و موازین دولت اوست.

فشار اراده آهنین ملت به طوری اعصاب شاه را خرد کرده است که دیوانه وار دست به جنایات ننگ آوری زده است که روی تاریخ را سیاه نموده.

به طوری که مستحضر هستید دست به جنایات تعجب آوری زده! در شهرستانها دسته های ناشناس از کولیها و اجیرها با چماق و قداره و پشتیبانی قوای انتظامی به جان مردم افتاده و جنایاتی به بار آورده و می آورند.

دولت - که باید حافظ نظم باشد - و قوای انتظامی او، به صورت مخرّب و قوای تخریبی درآمده است.

ایشان ادامه دادند: در عصر ما، در کشور بی پناه ما، منطق ها و لغت ها جای خود را عوض نموده.

فضای باز سیاسی، همان اختناقها و سانسورهای همه جانبه است؛ تمدن بزرگ، وحشیگری های بدتر از قرون وسطاست؛ دولت آشتی - با مسلسل و توپ و تانک و اخیراً با چماق و قداره - مردم را به تباهی کشیدن است؛ اصلاحات ارضی، کشاورزی را ساقط نمودن است؛ استقلال، وابستگی اقتصادی و فرهنگی و نظامی به اجانب است؛ فریادهای مرگ بر این سلطنت پهلوی، شاهدوستی و علاقه به رژیم است.

رهبر فقید انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: شما اکنون که از حبس کوچک به حبس بزرگ منتقل شدید، با این حقایق عجیب و لغات تازه مواجه هستید ولی از طرف دیگر با یک تحول عظیم روحی ملت از حیث شناخت، و تحول عملی عظیم تر از حیث عمل مواجه هستید.

توده های مردم که قبل از نهضت عظیم اسلامی، نظام شاهنشاهی را مظهر ملیت و مدار عظمت کشور می دانست و فرمان شاه را مطاع و متبع، و از جزاف گویی های شاهان و گویندگان درباری و مدیحه سرایی آنان، کشور را در سایه رهبری شاه مترقی و پیشرفته تا دروازه تمدن بزرگ می پنداشت و استقلال مملکت را در زیر پرچم شاهنشاهی، بیمه شده به حساب می آورد، با یک جهش و شناخت همگانی، تمام پایه ها و کنگره های این قصر خیالی ناگهان فرو ریخت و محتوای این لغات و الفاظ فریبنده و بزک شده ظاهر شد، و تهی بودن این طبلهای پر سر و صدا از محتوا معلوم گردید، و ورشکستگی اقتصادی و به غارت رفتن بیت المال و تباهی کشاورزی و وابستگی فرهنگی و ارتشی برملا گردید.

امام ادامه دادند: و نیز توده هایی که قبل از نهضت به امر یک پاسبان به جشن برمی خاست و بر بالای مغازه ها بیرق شادمانی می زد، و فرمان شاه را به دنبال جزافه های شعرای درباری، فرمان ایزد می دانست، با یک جهش اسلامی به عصیان برخاست و با مشتهای گره کرده و فریادهای مرگ بر این سلطنت پهلوی ، مرد و زن و کوچک و بزرگ به خیابانها ریخته و در مقابل مسلسل و توپ و تانک، قهرمانانه مقاومت نموده و با فداکاری و خون جوانان برومند خود، قدرت شاهانه متکی بر ابر قدرتها را شکسته و او را مجبور به تسلیم نموده؛ ولی تسلیم او را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

با چه منطق ممکن است از خیانتها و جنایتهای بی پایان این اهریمن جهنمی بگذرد و به مقام سلطنت غیر قانونی او سرنهد؟! ما با این منطق، مخالف؛ و کسانی که با آن موافقند با ملت و ما - که خدمتگزار ملتیم - موافق نیستند.

آیت الله طالقانی مورد علاقهٔ همهٔ گروه های مذهبی و احزاب سیاسی بود به طوری که اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران او را پدر طالقانی خطاب می کردند و پس از درگذشت ایشان رهبر فقید انقلاب اسلامی نیز از ایشان تحت عنوان ابوذر زمان یاد کردند.

از مناسب مدیریتی آیت الله طالقانی پس از ترور همرزمش شهید مرتضی مطهری می توان به ریاست ایشان بر شورای انقلاب اشاره کرد.

ایشان همچنین در پنجم مرداد 1358 توسط بنیانگذار جمهوری اسلامی به عنوان امام جمعه موقت تهران انتخاب شد و اولین و یکی از باشکوه ترین نمازهای جمعه تهران در نظام جمهوری اسلامی را در دانشگاه تهران اقامه کرد.

ایشان موفق به برگزاری پنج نماز جمعه در تهران شد که آخرین نماز جمعه ایشان به مناسبت فرا رسیدن سالگرد جمعه خونین 17 شهریور در بهشت زهرا و در کنار مزار این شهدا برگزار کرد.

ایشان در مورخ 12 مرداد 1358 در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی شرکت کرد و به نمایندگی از مردم تهران به عضویت این مجلس درآمد.

از این عالمِ مجاهد آثار گرانبهایی از آن جمله کتب پرتوی از قرآن، مقدمه و تعلیق بر کتاب تنبیه الامه و تنزیه المله، اسلام و مالکیت، به سوی خدا می رویم، پرتوی از نهج البلاغه، آینده بشریت از نظر مکتب ما، آزادی و استبداد، آیه حجاب، مرجعیت و فتوا، درسی از قرآن و درس وحدت به یادگار مانده است که در همه این آثار نگاهی نو به مذهب داشت و سعی کرد تا از آن انحراف زدایی کند.

پرتوی از قرآن، در زمان انتشار از محبوب ترین تفاسیری بود که نوشته شد.

ایشان در آثارش می کوشید تا نشان دهد اسلام با دموکراسی هم خوانی دارد.

یکی از یادگارهای ایشان مساله شوراها بود و بارها به دفاع از کار جمعی و شورایی پرداخت و آن را راه حل بسیاری از اختلاف ها دانست که زمینه ی حکومت مردم بر مردم را فراهم می آورد.

آیت الله سیدمحمود طالقانی پس از سال ها خوندل خوردن و مبارزه سرانجام در تاریخ 19 شهریور 1358 در 69 سالگی دار فانی را وداع گفت و پیکر ایشان در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

امام خمینی(س) به مناسبت رحلت آیت الله طالقانی گفتند: آقای طالقانی یک عمر در جهاد و روشنگری و ارشاد گذراند.

و هیچ گاه در جهاد بزرگ خود سستی و سردی نداشت.

.

ما برادری را از دست دادیم و ملت ما، پدری را و اسلام، مجاهدی را.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی افزودند: او برای اسلام به منزله حضرت ابوذر بود.

زبان گویای او چون شمشیر مالک اشتر بود.

برنده بود و کوبنده.

.

مرحوم آقای طالقانی مستقیم بود، مستقیم فکر می کرد، مستقیم عمل می کرد.

انحراف به چپ و راست نداشت، نه غربزده بود و نه شرق زده، اسلام زده بود، دنبال تعلیمات اسلام بود و برای یک ملت مفید بود و رفتنش ضایعه است.

آیت الله حسینعلی منتظری که بود؟حسینعلی منتظری در سال 1301 در شهر نجف آباد در 24 کیلومتری غرب اصفهان در‏ ‏خانواده ای کشاورز به دنیا آمد.

‏پدرش حاج علی، کشاورز ساده ای بود که با کتاب و کتابخانه همدم بود.

ایشان در نجف آباد معلم اخلاق و مدرس قرآن بود.

‏ ‏مادر حسینعلی بانویی مومنه و پرهیزگار بود که در تربیت و رشد دینی او‏ ‏سعی وافر داشت.

ایشان به حدی به این مسئله توجه داشت که حتی در دوران شیردهی حسینعلی با وضو بود.

حسینعلی در کودکی همراه مادر به مجالس قرآن و سخنرانی رفت و با کلام وحی آشنا شد.

ایشان از هفت سالگی آموختن را با ادبیات فارسی و‏ ‏سپس صرف و نحو عربی آغاز کرد و در 12 سالگی وارد‏ ‏حوزه علمیه اصفهان شد طی مدت هفت سال بسیاری از کتاب های ‏فقهی، ادبی و فلسفی را به تنهایی یا نزد اساتید بزرگی چون حاج آقا‏ ‏رحیم ارباب و حاج شیخ محمدحسن عالم نجف آبادی آموخت و در‏ ‏جوانی آموزگار به نام آن علوم شد.

‏ ‏در سن 19 سالگی در حالی که به دلیل جهد وافر در فراگیری علم و‏ ‏دانش فردی سرآمد بود، اصفهان را به قصد ادامه تحصیل در قم‏ ‏ترک نمود.

در بدو ورود به قم در سال 1320 با‏ ‏عالم اندیشمند علامه شهید مرتضی مطهری آشنا شد و با هم همحجره ای شدند و در کنار خودسازی و اصلاح فردی با کوشش بسیار فعالیت های علمی خود را روز به روز ارتقاء دادند.

حسینعلی جوان درباره نحوه آشناییش با سیدمرتضی این چنین گفت: در سال 1320 در سن 19 سالگی برای ادامه تحصیل‏ ‏به تشویق بعضی از دوستانِ اصفهان عازم قم شدم و در مدرسه مرحوم‏ ‏حاج ملاصادق ساکن شدم و مدت کمی از مرحوم آیت الله حاج شیخ‏ ‏عبدالرزاق قائنی بهره بردم و پس از چندی در مدرسه فیضیه در درس‏ ‏سطح کفایه، جلد اول باب اوامر که به وسیله مرحوم آیت الله آقای حاج‏ ‏سیدمحمد محقق یزدی معروف به "داماد" تدریس می‎شد شرکت کردم.

‏ ‏مجموع شرکت کنندگان از 10 نفر کمتر بودند.

پس از چندی یک نفر از‏ ‏شرکت کنندگان که نشان می داد چند سالی از بنده بزرگتر است پیشنهاد‏ ‏کرد مطالب درس را با یکدیگر بحث کنیم.

به تدریج ارتباط و علاقه ما به‏ ‏یکدیگر بیشتر می‎شد؛ و در بحث به مطالب درسی قناعت نمی کردیم، بلکه‏ ‏مسائل مختلف اسلامی و حتی مسائل فلسفی و عرفانی را در حدود‏ ‏استعدادمان مورد مذاکره قرار می‎دادیم؛ این جوان با هوش و‏ ‏خوش استعداد و پر کار و با همت و متقی و مقید به آداب و سنن اسلامی،‏ ‏مرحوم آیت الله حاج شیخ مرتضی مطهری فریمانی خراسانی بود،‏ ‏اعلی الله مقامه و رفع فی الخلد درجته.

آیت الله منتظری ادامه دادند: باری ایشان در مدرسه فیضیه سکونت‏ ‏داشتند و من هم به مدرسه فیضیه منتقل شده بودم، و به تدریج در‏ ‏زندگی و دخل و خرج و درس و بحث و گردش و تفریح و حضور در‏ ‏مجالس و محافل دینی و اخلاقی با یکدیگر ملازم بودیم؛ و هرچند از نظر‏ ‏مادی هر دو با عسرت و سختی می‎گذراندیم، ولی با درس و مذاکره و‏ ‏شرکت در بعضی محافل و انجمن های آموزنده مخصوصا درس اخلاق‏ ‏حضرت آیت الله العظمی امام خمینی که عصرهای پنجشنبه و جمعه در‏ ‏مدرس مدرسه فیضیه تدریس می‎شد دلخوش بودیم؛ و چند ماهی نیز به‏ ‏درس رسائل حضرت آیت الله بهاءالدینی حاضر می‎شدیم؛ و سپس از‏ ‏درسهای خارج مرحوم آیت الله داماد و آیت الله حجت تبریزی استفاده‏ ‏می‎کردیم؛ و من شخصا حدود یک سال نیز از درس مرحوم آیت الله حاج‏ ‏سید صدرالدین صدر بهره بردم.

وی یادآور شد: ضمنا هر دو نفر دورادور نسبت به مرحوم‏ ‏آیت الله العظمی آقای حاج آقا حسین بروجردی که در آن زمان در‏ ‏بروجرد به سر می‎بردند ارادتی خاص پیدا کردیم؛ چنان چه مرحوم آیت الله‏ ‏مطهری در تابستان 1362 قمری و من در تابستان 1363 به بروجرد‏ ‏رفتیم و با درس و مذاق آن مرحوم آشنا شدیم، و پس از اینکه آن مرحوم‏ ‏در محرم 1364 قمری به دعوت بزرگان و اساتید قم از جمله حضرت‏ ‏آیت الله العظمی امام خمینی به قم آمدند، ما دو نفر از ملتزمین درس اصول‏ ‏و فقه آن مرحوم شدیم؛ و ضمنا منظومه حکمت و سپس مبحث نفس ‏اسفار را نزد آیت الله خمینی می‎خواندیم.

ایشان خاطرنشان کرد: ‏پس از چندی چون درسهای مرحوم آیت الله بروجردی عمومی و‏ ‏شلوغ بود و ما احتیاج داشتیم به یک درس خصوصی که بتوانیم در آن‏ ‏بحث آزاد داشته باشیم، لذا مباحث عقلیه اصول را نیز نزد آیت الله خمینی‏ ‏شروع کردیم؛ و از اینجا دروس عالیه آیت الله خمینی در حوزه علمیه قم‏ ‏پایه گذاری شد؛ و ضمنا ما غیر از مباحثات فقهی و‏ ‏اصولی، جلد اول اسفار را نیز با یکدیگر بحث می‎کردیم، و هرکدام نیز‏ ‏جداگانه حوزه تدریس داشتیم؛ و در شبهای پنجشنبه و جمعه نیز در جلسه ‏ ‏بحث فلسفی آیت الله علامه طباطبایی شرکت می‎کردیم، و همین بحث ها پایه ‏ ‏کتاب اصول فلسفه شد.

این جریان حدود ده سال برقرار بود.

‏اساتید زمان تحصیل آیت الله منتظری در دوره سطح شامل مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدحسن عالم نجف آبادی و مرحوم آیت الله سید مهدی حجازی در اصفهان، مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالرزاق قائنی، مرحوم آیت الله حاج آقا رضا بهاءالدینی، مرحوم آیت الله العظمی حاج سیدمحمد محقق داماد در قم بودند.

اساتید فلسفه، منطق، هیأت، نهج البلاغه و اخلاق ایشان نیز مرحوم آیت الله العظمی خمینی، مرحوم آیت الله علامه طباطبایی، مرحوم آیت الله حاج آقارحیم ارباب، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ جواد فریدنی، مرحوم آیت الله حاج میرزاعلی آقا شیرازی، مرحوم آیت الله مجدالعلماء، مرحوم آیت الله العظمی حاج سیداحمد خوانساری و اساتید خارج فقه و اصول ایشان مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، مرحوم آیت الله العظمی خمینی، مرحوم آیت الله العظمی حاج سیدمحمد حجت ومرحوم آیت الله حاج شیخ عباسعلی شاهرودی بودند.

زندگی سیاسی ‏آیت اللهمنتظری جوان از ابتدای فعالیتهای سیاسی بدون هرگونه تردید و با عزمی‏ ‏راسخ با نهضت امام خمینی همراه شد.

این در شرایطی بود که برخی از علما و‏ ‏بزرگان حوزه های علمیه نسبت به ماهیت و آینده نهضت رهبر فقید انقلاب اسلامی تردید داشتنند حتی برخی علما با شدت با امام امت مخالفت می کردند.

آیت الله منتظری و فرزند شهید‏ محمد در طول دوران نهضت و مبارزه حضوری موثر داشتند و البته این مهم با مرارتها، تبعیدها، زندان ها و شکنجه های زیادی همراه بود.

نوروز سال 1345 به دنبال دستگیری ‏محمد منتظری به دلیل پخش اعلامیه امام امت در صحن مطهر‏ ‏حضرت معصومه ساواک سراغ پدر محمد رفت و مجددا آیت الله را بازداشت کرد.

شکنجه گران ساواک برای باز کردن دهان محمد او را به انواع شکنجه ها از جمله لخت کردن بدن و چسباندن به بخاری، شلاق زدن تا حد‏ ‏بیهوشی، زدن سیلی های پی درپی که منجر به عفونت گوش و بالاخره‏ ‏کم شدن شنوایی و ضعف شدید بینایی در او گردید، بی خوابی دادن های ‏بسیار و ساعتهای متمادی سر یک پا نگه داشتن و زیر مشت و لگد‏ ‏انداختن شکنجه کردند حتی در حضور پدر او را با مشت و لگد می زدند تا شاید‏ ‏بتوانند حرفی بر علیه مبارزان انقلاب از وی بیرون بکشند.

مقاومت و پایداری پدر و‏ پسر زبان زد و الهام بخش پایداری و استقامت مبارزان در زندان ها‏ی پهلوی ‏شده بود.

این مسئله بارها و بارها مورد اعتراض علما و روحانیون حوزه های علمیه قرار گرفت که در نهایت پس از هفت ماه موجب آزادی آنان از زندان شد.

یکی دیگر از شخصیتی های مبارزی که همزمان با آیت الله طالقانی از زندان رژیم پهلوی آزاد شد، آیت الله حسینعلی منتظری بود.

وی از دهه 40 خورشیدی تا پیروزی انقلاب اسلامی بارها دستگیر، زندانی و تبعید شد تا اینکه در 1354 خورشیدی از تبعیدگاه سقز به زندان اوین منتقل شد تا در کنار چهره های مطرح انقلابی دیگر در زندان هم به مبارزه با رژیم بپردازند.

سرانجام با اوجگیری مبارزات و عقب نشینی های پی در پی رژیم پهلوی، آیت الله منتظری نیز در شامگاه هشتم آبان 1357 خورشیدی از زندان آزاد شد.

‏آیت الله منتظری چند ماه پس از آزادی از زندان جهت توسعه بخشی‏ ‏و تداوم جریان مبارزه به صورت مخفیانه برای زیارت عتبات‏ ‏عالیات و ملاقات با رهبر انقلاب راهی عراق شد که رژیم از این‏ ‏سفر مطلع شد و هنگام بازگشت از عراق ایشان را در منطقه مرزی‏ ‏دستگیر و حدود پنج ماه زندانی کرد.

رژیم پهلوی در خارج از زندان آیت الله منتظری را زیر نظر داشت.

ساواک در‏ ‏زمان برگزاری جشنهای 2500 ساله ایشان را به مدت سه ماه به مسجد سلیمان و سپس به نجف آباد تبعید کرد.

هنوز چند ماهی از پایان تبعید به مسجد سلیمان و انتقال به نجف آباد‏ ‏نگذشته بود که به دلیل ادامه فعالیت های مبارزاتی و روشنگری ها‏ ‏آیت الله منتظری - بویژه در خطبه های نمازجمعه که ایشان آن را در‏ ‏نجف آباد پایه گذاری کرده بود.

ساواک مجددا ایشان را دستگیر و پس‏ ‏از محاکمه فرمایشی به سه سال زندان و در دادگاه تجدیدنظر به‏ ‏یک سال ونیم زندان محکوم کرد و به زندان قصر انتقال داد.

ایشان پس از سپری کردن دوران محکومیت در‏ ‏اردیبهشت 1349 آزاد و راهی قم شد اما رژیم که از حضور ایشان‏ ‏در میان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم هراس داشت دوباره ایشان را به‏ ‏زادگاهش تبعید کرد.

آیت الله در نجف آباد در خطبه های نمازجمعه و منبرهای خود‏ ‏جنایات رژیم پهلوی را افشا کرد.

هجوم جمعیت در روزهای جمعه از‏ ‏شهرهای دور و نزدیک به نجف آباد به اندازه ای بود که این شهر به عنوان‏ ‏دومین پایگاه انقلاب بعد از قم درآمده بود و گزارش ساواک اصفهان در‏ ‏مورد آن چنین بود: "نمازجمعه منتظری یک پایگاه سیاسی برای مبارزه با‏ ‏رژیم است ".

مدت تبعید به نجف آباد مجموعا حدود سه سال به طول‏ ‏انجامید.

رژیم حضور آیت الله منتظری را در زادگاهش هم تحمل‏ ‏نکرد و ایشان را به سه سال تبعید در طبس محکوم کرد.

حضور ایشان‏ ‏در طبس باعث اجتماع مبارزان انقلاب شد.

براساس اسناد به جا مانده از مقامات امنیتی شهر‏ ‏طبس در رژیم پهلوی، در طول اقامت ایشان علاوه بر مردم شهر حدود 50 هزار‏ ‏نفر از مردم سایر شهرهای کشور برای دیدار وارد طبس شدند‏ ‏که این مسئله موجب وحشت ساواک و شکسته شدن تبعید یک ساله طبس و تبعید مجدد ایشان به خلخال شد.

به دلیل برپایی نماز جماعت و برقراری درس تفسیر قرآن و استقبال جوانان از سخنرانی های افشاگرانه ساواک بار دیگر به وحشت افتاده و ایشان را بعد از چهار ماه به سقز تبعید کرد.

ساواک در تیر 1354 آیت الله منتظری را از تبعیدگاه سقز روانه ‏تهران کرد.

ابتدا ایشان را به بازداشتگاه کمیته مشترک تهران برد و فردای آن‏ ‏روز روانه زندان اوین کردند.

در اوین مدت شش ماه را در سلول‏ ‏انفرادی گذراند.

در این بازداشتگاه ها با شدیدترین فشارهای روحی و‏ ‏جسمی روبرو شد.

در زیر همین فشارها و شکنجه ها بود که‏ ‏ارتشبد نصیری به ایشان گفته بود: علت این که تو را از‏ ‏حوزه دور نگه می‎داریم و از این طرف به آن طرف می‎فرستیم این است که‏ ‏یک خمینی دیگر به وجود نیاید.

آیت الله منتظری پس از شش ماه بلاتکلیفی در زندان اوین بالاخره در یک دادگاه‏ ‏نظامی و فرمایشی به اتهام کمک به جنبش اسلامی و خانواده زندانیان‏ ‏سیاسی و اقدام برای تشکیل حکومت اسلامی به 10 سال زندان محکوم‏ شد.

در اوین همراه بزرگانی چون آیت الله طالقانی به‏ ‏فعالیت های اسلامی و سیاسی ادامه داد.

با اینکه در زندان از بیماری ها‏ی ‏مختلف رنج می‎برد جلسات درس با موضوع خمس، اسفار و طهارت برای فضلای زندانی برگزار کرد و شخصیت های بزرگ‏ ‏زندانی مثل آیت الله طالقانی و آیت الله مهدوی کنی در مجالس‏ ‏بحث ایشان حاضر می‎شدند.

ایشان در اوین نیز نماز جمعه اقامه کردند و تمام‏ ‏زندانیان سیاسی مسلمان از جمله آقایان طالقانی،‏ ‏مهدوی کنی، هاشمی رفسنجانی و لاهوتی در نماز جمعه ایشان‏ ‏حاضر می‎شدند البته ساواک پس از مدتی مانع اقامه نماز جمعه ایشان شد.

با اوجگیری مبارزات ملت قهرمان ایران و‏ ‏عقب نشینی های پی درپی رژیم پهلوی، آیت الله منتظری پس از گذراندن‏ ‏حدود سه سال و نیم از دوران محکومیتش به همراه مرحوم آیت الله‏ ‏طالقانی در نهم آبان 1357 از زندان آزاد شدند و مورد استقبال‏ ‏چشمگیر مردم قرار گرفتند.

امام خمینی به‏ ‏مناسبت آزادی آیت الله منتظری در پیامی خطاب به ایشان گفتند: هیچ از دستگاه جبار جنایتکار تعجب نیست که مثل جنابعالی‏ ‏شخصیت بزرگوار خدمتگزار به اسلام و ملت را سال ها از آزادی ‏ ‏ابتدایی ترین حقوق بشر محروم و با شکنجه های قرون وسطایی با او و‏ ‏سایر علمای مذهب و رجال آزادی خواه رفتار کند.

خیانتکاران به کشور و‏ ‏ملت از سایه مثل شما رجال عدالتخواه می‎ترسند.

باید رجال دین و‏ ‏سیاست در بند باشند تا برای اجانب و بستگان آنان هرچه بیشتر راه چپاول‏ ‏بیت المال و ذخایر کشور باز باشد.

در مصاحبه ای که روزنامه اطلاعات فردای آزادی آیت الله با ایشان داشت، آمده است: من آزادی خود را مدیون ملت بزرگ و مبارز ایران هستم.

من رهین منت ملت فداکار ایران هستم.

من و همه زندانیان سیاسی که بدون هیچ دلیلی در زندان بودیم، مبارزه بی امان ملت بزرگمان را تعقیب می کردیم.

نگرانی من در حال حاضر برای بقیه زندانیانی است که هنوز در زندان ها به سر می برند و بسیاری از آنان به سبب شکنجه های طاقت فرسا در شرایط بد جسمانی و روحی به سر می برند.

این زندانیان که به قول دستگاه، جرم سیاسی مرتکب شده اند باید آزاد شوند.

آیت الله منتظری در ادامه گفت و گویش با روزنامه اطلاعات، گفت: اگر قانون اساسی و فرامین اسلامی اجرا شده بود و فقط به اسم قانون اساسی اشاره نمی شد و کارها جنبه نمایشی نداشت وضع مملکت به این صورت درنمی آمد.

اصل دوم متمم قانون اساسی اشاره می کند که علما و مراجع تقلید باید نظارت در قوانین داشته باشند در حالی که در گذشته این کار صورت نگرفته در حال حاضر نیز نظام حاکم باید این اصل را اجرا کند، زمینه را برای اجرای همه قوانین اساسی کشور فراهم آورد.

موجبات بازگشت حضرت آیت الله العظمی خمینی رهبر عالیقدر تشیع را به وجود آورده، خواسته های ایشان را اجرا کند و اگر چنین شود گمان می کنم وضع آرام شود، البته همه زندانیان سیاسی باید آزاد شوند و مواردی مثل گذشته پیش نیاید.

بنده را به جرم اقدامات علیه حکومت مشروطه به زندان انداختند.

در دادگاه نظامی ضمن اشاره به جرم من، مرا به 10 سال محکوم کردند و حکم اینطور قرائت شد.

چون من در بازجویی اقرار کرده ام که فروش مشروبات و کشف حجاب برخلاف اسلام است.

چون گفته ام سه بار به رادیو بغداد گوش داده ام.

چون به خانواده روحانیون زندانی و تبعیدی کمک کرده ام و چون طرفدار اجرای قوانین اسلامی هستم، محکومم که 10 سال از عمر خود را در زندان رژیم پهلوی بگذرانم.

ایشان پس از عمری مجاهدت و تحصیل و تدریس علوم دینی در 29 آذر 1388 در سن ‏87 سالگی بدرود حیات گفت.


کلید واژه ها: طالقان - طالقانی - آیت الله - ابوالحسن - انقلاب اسلامی - آزاد - منتظری - اجتهاد - الله - در چنین روزی - تهران - ساواک - فرزند - مدرسه - علایی - زندان - آزادی - رژیم پهلوی - عبدالکریم - علوم دینی - زندان قصر - همسر - بهارستان - همسر اول - آبان ماه - حسینعلی - سال قبل - روستای - سالروز - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
شرح و تفسیر خطبه 175 نهج البلاغه جلسه دوم

موارد اشتباه در جواز غیبت

«شبنم مقدمی» با میکاپی متفاوت تر از همیشه/ عکس

انسجام دو نهاد بالادستی برای تضعیف نهاد شورا ها

معاون پژوهشکده علوم پایه کاربردی: تاب آوری پژوهشگر حدی دارد/ چرا بعد سالها موانع رفع نشده است؟

ترامپ: به زودی به دیوان عالی می رویم/ اگر پیروز شوم، یک ساعته با ایران توافق می کردم!

ترامپ مدعی پیروزی در انتخابات شد

صهیونیست ها ذینفع اصلی در ترور شهید فخری زاده

عالم اهل سنت بریتانیایی اسلام هراسی آنلاین را محکوم کرد

اگر می دانستید نماز شب چه تأثیری در برآورده شدن حاجات دارد

دست و پا زدن ترامپ برای رییس جمهور خوب بودن!

معاون پژوهشکده علوم پایه کاربردی: تاب آوری پژوهشگر حدی دارد/ چرا بعد سالها موانع رفع نشده است؟

ترامپ: پیروز می شویم و به زودی به دیوان عالی می رویم

رضا صادقی: «هنوز همون دهاتیم با همه شهری شدنم»/ عکس

تعلیق پروتکل الحاقی؛ ضرب شستی بر تروریسم دولتی غرب و آمریکا 

ترامپ مدعی پیروزی در انتخابات شد

رضا صادقی: «هنوز همون دهاتیم با همه شهری شدنم»/ عکس

بیانیه حزب توسعه و عدالت به مناسبت 16 آذر

غبار زمان از ارزش 16 آذر نکاسته است

«جنگ خوب است» نظر آمریکایی ها را درباره ایران برملا می کند

آیا انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک ممکن است؟

ترامپ مدعی پیروزی در جورجیا شد

پشت و روی سخنان قالیباف درباره بورس!

ترامپ مدعی پیروزی در جورجیا شد

چرا پدر و مادر ها به تک فرزندی علاقمند شده اند؟

دانشجویان تراز انقلاب اسلامی / از برپایی جلسات نمایشی در دانشگاه ها تا مطالبه گری همراه با عقلانیت

آیا نیروگاه های خورشیدی شناور در فضا می توانند پاسخگوی نیاز انرژی بشر باشند؟

آیا نیروگاه های خورشیدی شناور در فضا می توانند پاسخگوی نیاز انرژی بشر باشند؟

واکسن ایرانیِ کرونا مشابه نمونه چینی و روسی

تحلیلی از ارتباط انتخابات آمریکا و جدی شدن انتخابات1400 برای اصلاح طلبان

جزییات تازه از درز اطلاعات مربوط به ایران در آژانس اتمی

تحلیلی از ارتباط انتخابات آمریکا و جدی شدن انتخابات1400 برای اصلاح طلبان

7 راه آسان برای انگیزه داشتن در هنگام سخت کار کردن

چه چیزی مانع اصلاحات می شود؟/ پاسخ حسین راغفر

وزارت صمت به فکر بازار آرد باشد/ توزیع آرد باید کنترل شود

عناوین روزنامه های سیاسی 15 آذر 99/ دفاع عالی از مجلس +تصاویر

پروفسور کرم زاده: دانشجو مورد اعتماد مردم است

جزییات پرونده مولاوردی از زبان خودش

درخواست غیرمستقیم ترامپ از فرماندار جورجیا برای لغو نتیجه رأی گیری

پروفسور کرم زاده: دانشجو مورد اعتماد مردم است

ادعای جدید ترامپ در آخرین روزهایش در کاخ سفید

واکسن ایرانیِ کرونا مشابه چین و روسیه

دولت برای ایجاد جو روانی علیه مصوبه مجلس با بازار بازی می کند

واکنش دادگستری کرمانشاه به پخش یک کلیپ

ترامپ؛ رییس جمهور خوبی که قصد پذیرفتن نتایج انتخابات را ندارد!

پویش دانشجویی مکتب فاخر به یاد شهید فخری زاده راه اندازی شد

می ترسند در دولت روحانی مذاکره ای انجام شود

گر حکم شود که مست گیرند

کوررنگی مطلوب کرونایی

فرصت را تبدیل به تهدید نکنیم

دادگستری کرمانشاه سازندگان یک کلیپ را تهدید کرد

کدام کاندیدای 96 برای انتخابات 1400 می آید؟

پسرِ «امین حیایی» پُشت میله های زندان/ عکس

تجارت نا«پسند» /76 درصد بودجه غیرقابل نظارت / کدام نامزد 96 برای 1400 می آید؟/پیشخوان

واکسن ایرانی کرونا مشابه چین و روسیه / احتمال دسترسی به واکسن تا تیرماه

امید به خداوند باعث افزایش برکت و روزی

نماینده اهواز: مراقب «آه» مردم باشید

درخواست غیرمستقیم ترامپ از فرماندار جورجیا

ابتکار شیخ کاظم در یاری محرومان مارگون + عکس

واکسن ایرانی کرونا مشابه چین و روسیه / احتمال دسترسی به واکسن تا تیرماه

جزییات حادثه پالایشگاهی درافریقا

اظهارات حاجی بابایی درباره نفت وبودجه

توقف تولیدنفت دانمارک تا٢٠٥٠

حضورچشمگیرشرکت های نفتی روسیه درسوریه

واکنش روسیه تحریم های جدیدامریکا

5 توصیه یک استاد ارتباطات به «ایسنا»

افزایش آب بهای نخیلات منطقی نیست/ لزوم حمایت دولت از کشاورزان

سخنگوی دولت را با پوششی متفاوت ببینید

حدیث نگاشت | فراگیری دانش در جوانی

فیلم | مراقب باش زندگیت از اهل بیت (ع) جدا نشود

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

نمکی: برگ های برنده ای برای دنیا رو خواهیم کرد

5 توصیه یک استاد ارتباطات به «ایسنا»

جای مدیر فاسد در استان بوشهر نیست/ اعتراض به عملکرد پتروشیمی ها

آصفری: غربی ها باید حقوق غارت شده ملت ایران را جبران کنند

سردار حسینی: دانشجوی آگاه الگوی تمام نما و چشم بینای ملت است/دانشجویان روحیه آزادی خواهی و استکبارستیزی خود را حفظ کنند

جای مدیر فاسد در استان بوشهر نیست/ اعتراض به عملکرد پتروشیمی ها

درخواست غیرمستقیم ترامپ از فرماندار جورجیا برای لغو نتیجه رأی گیری

عرضه اولین نرم افزار تحلیل فرآیندهای سازمان فارسی زبان توسط محققان دانشگاهی

محسن هاشمی: ریاست جمهوری عاشق و مجنون می خواهد؛ شاید مجنون باشم اما ...

از روی نمودار ببینید؛ اگر تعطیل نمی شد، وضعیت کرونا در ایران چه می شد؟ | شرایط فعلی استان های قرمز و ناپایدار کرونا در ایران

آمار رییس شورای شهر از مرگ و میر کرونا در تهران: شنبه 100 بیمار کرونا در تهران فوت کردند | هنوز به نارنجی نرسیده ایم

شیخ فضل الله نوری ؛ سرسخت ترین مخالف مدرنیته

یک نماینده مجلس: بایدن با ترامپ و اوباما هیچ فرقی ندارد!

گفت و شنود/ هندونه ها کو؟!

اولین واکنش معاون سابق روحانی درباره محکومیتش به حبس تعزیری

تشریح فرآیندهای اجرایی برگزاری انتخابات شورا های اسلامی

عرضه اولین نرم افزار تحلیل فرآیندهای سازمان فارسی زبان توسط محققان دانشگاهی

درخواست ترامپ از فرماندار جورجیا برای رد پیروزی بایدن

حسین زهی: اقتصاد مقاومتی باید از اولویت های مجلس در بررسی بودجه باشد

کمتر از 10 درصد نیروهای پارس جنوبی بومی است

پابرجا بودن محدودیت سفرهای جاده ای و جریمه متخلفان

پرونده (PMD) چگونه بسته شد؟

حسین زهی: اقتصاد مقاومتی باید از اولویت های مجلس در بررسی بودجه باشد

کمتر از 10 درصد نیروهای پارس جنوبی بومی است

آثار محدودیت های کرونایی بر کاهش مرگ و میر بر اثر تصادفات/ احتمال برقراری مجدد محدودیت ها

سهم ناچیز دریاچه ارومیه از بودجه 1400

«روز دانشجو» یادآور رشادت دانشجویان در برابر نقشه های نظام سلطه

همچنان نیازمند اقناع افکار عمومی برای مقابله با شیوع کرونا هستیم

اسامی 7 شهر فوق قرمز کرونایی ایران | روند صعودی کرونا در 5 استان | موج سوم کووید نزولی است

آزادی طالقانی و منتظری از قصر ساواک

آزادی طالقانی و منتظری از قصر ساواک