مطالب مرتبط:
عضو مجلس خبرگان رهبری: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی جهان اسلام ایجاد می کند
عضو مجلس خبرگان رهبری: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی جهان اسلام ایجاد می کند
مولوی نذیراحمدسلامی: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی جهان اسلام ایجاد می کند
نشست علمی «رسانه، فضای مجازی و وحدت اسلامی» برگزار می شود
مولوی نذیر احمد سلامی: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی جهان اسلام ایجاد می کند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 00:002020-10-29سياسي

عضو هیات علمی دانشگاه: جهان اسلام نیازمند تدوین مدل حکمرانی اسلامی در فضای مجازی است


ایرنا- عضو هیأت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران بر لزوم تدوین مدل حکمرانی فضای مجازی به عنوان اولویت نخست جهان اسلام تاکید کرد و گفت: - " تهران- ایرنا- عضو هیأت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران بر لزوم تدوین مدل حکمرانی فضای مجازی به عنوان اولویت نخست جهان اسلام تاکید کرد و گفت: ایجاد پلتفرم های اسلامی مشترک با سایر کشورهای اسلامی یا افراد صاحب نفوذ و بخش خصوصی مشترک، موضوع اولویت دار دیگر است که در این صورت مخاطرات شبکه های غربی را رفع کرده و پیام رسان های پاک را محقق خواهیم ساخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپنجشنبه شب ایرنا از ستاد خبری سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، عبدالحسین کلانتری امشب در نشست علمی رسانه، فضای مجازی و وحدت اسلامی که در حاشیه کنفرانس وحدت اسلامی برگزار و با استفاده از بسترهای مجازی منعکس شد، در سخنانی با موضوع فرصت ها و چالش های فضای مجازی و وحدت اسلامی اظهار کرد: اگر نگاه تاریخی به سیر فضای مجازی داشته باشیم متوجه می شویم به موازات تغییرات فناورانه، فضای مجازی نیز با سرعت بسیاری توسعه یافته است.

وی اضافه کرد: فضای مجازی در اوایل کار خود فضایی به مواسات فضای حقیقی شمرده می شد و حجم کوچکی از زندگی افراد را شامل می شد اما امروزه چنان با فضای واقعی ادغام شده که نمی توان آن را از واقعی تفکیک کرد در این شرایط که ادغام آن با فضای حقیقی تبعات مختلفی را به دنبال داشته، می توانیم از ارتباط فضای مجازی با عصر جدیدی از جمله فناوری های حوزه نانو و نورو صحبت کنیم که پیامدهای جدیدی را نیز به دنبال دارد همانند شبکه ای شدن، هوشمندی و پلتفرمی شدن همه ساحات زندگی بشر، کاهش قدرت دولت ها افزایش قدرت شرکت ها، اهمیت یافتن اطلاعات، قدرت یافتن اطلاعات تولیدی توسط کاربران، کم رنگ شدن مرزها و به مخاطره افتادن حریم خصوصی افراد که باید کنترل شود.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه شرایط امروز جهان و شیوع کرونا ما را به فضای مجازی پرتاب کرده و این فضا را به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است، تصریح کرد: پیامدهای فضای مجازی تحولاتی را در حوزه های تقریب مذاهب و وحدت فرق اسلامی به همراه داشته است که در این زمان فرصت ها و تهدیدها را بررسی می کنیم.

فضای مجازی امکان قطبی سازی و نزاع های جمعی را فراهم ساخته است وی اصلی ترین تهدید را مدیریت فضای مجازی و پلتفرم های بزرگ توسط شرکت های خارجی و بیشتر آمریکایی ها دانست و گفت: فضای مجازی می تواند برای جهان اسلام مخاطره آمیز باشد و متعاقبا امکان دستکاری فضای مجازی توسط صاحبان آن و همچنین قطبی سازی و نزاع و کشمکش های فرقه ای را افزایش می دهد و اکنون امکان تغییر سبک زندگی مسلمانان وجود دارد.

کلانتری با تاکید بر اینکه روند ایران هراسی در فضای مجازی به واسطه تلاش صاحبان پلتفرم ها تشدید می شود، مطرح کرد: حملات سایبری، تروریسم سایبری علیه مقاومت و وحدت اسلامی و کشورهای مؤثر در این وحدت از پیامدهایی است که ما آن را تجربه کرده ایم.

وی ادامه داد: هر چند این تهدیدها مانع نیست که ما از فرصت های فضای مجازی یاد نکنیم؛ برخی از این فرصت ها بالقوه است و برخی نیازمند تقویت است به همین علت می توان استفاده ما از این فضا برای وحدت اسلامی بیشتر شود.

این جامعه شناس، موضوع فرامرزی شدن اسلام در عصر فضای مجازی را مورد توجه قرار داد و گفت: در این شرایط می توان از فرصت جذب افراد بیشتر، استفاده کرد، شبکه سازی میان مسلمانان با سهولت بیشتری صورت می گیرد و اگر آن را با شبکه سازی های 20 سال پیش مقایسه کنیم متوجه بزرگی و پیشرفت آن خواهیم شد.

تقریب مذاهب با فضای مجازی وی با بیان اینکه امکان ترویج سبک زندگی دینی نیز با گسترش پلتفرم های متناسب با ارزش های دینی بیشتر شود، تصریح کرد: به واسطه ماهیت شبکه ای فضای مجازی موضوع از سطح نخبگانی فراتر می رود و با تکیه بر توده های مردمی ایده تقریب از سطح عقیدتی نیز می تواند فراتر رود و در سطح زندگی روزمره مردم نیز می تواند تاثیرگذار باشد و حتی امکان بیشتری برای پیگیری ایده تقریب مستقل از اراده دولت ها پیش می آید و می توان این فرصت ها را با توجه به ویژگی دولت گریزی شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار داد.

کلانتری با اشاره به اینکه وحدت از حوزه حکومتی در حال میل پیدا کردن به حوزه های مردمی، عمومی و خدمات است، اظهار کرد: تاکنون نمونه های زیادی از مصادیق این وحدت به نمایش گذاشته شده است، فضای مجازی بازار بزرگی برای پلتفرم های اسلامی ایجاد کرده که می توان از حوزه های عقیدتی به حوزه های تولیدی و مصرفی برسیم.

وی از فرصت فضای مجازی برای شکل دهی به کمپین های بزرگ اسلامی یاد کرد و افزود: در شرایط کرونا به صورت خاص که امکان اجتماعات وحدت آفرین همانند حج را از دست داده ایم می توانیم تجمعات گسترده تری را رقم بزنیم و کمک های مالی به ملت های مسلمان را نیز در این فضا دنبال کنیم.

لزوم ایجاد پلتفرم های اسلامی کلانتری امکان ارتباط میان نخبگان جوامع اسلامی و حتی ارتباط میان مذاهب و ادیان دیگر را از دیگر فرصت های فضای مجازی دانست و گفت: تدوین مدل حکمرانی فضای مجازی اولویت نخست است که باید مورد توجه جهان اسلام قرار گیرد؛ ایجاد پلتفرم های اسلامی مشترک با سایر کشورهای اسلامی یا افراد صاحب نفوذ و بخش خصوصی مشترک موضوع اولویت دار دیگر است که در این صورت مخاطرات شبکه های غربی را رفع کرده و پیام رسان های پاک را محقق خواهیم ساخت.

وی ادامه داد: اگر هم این کار را نمی توانیم بکنیم باید کدهای اسلامی متناسب با فضای مجازی را تولید و ترویج دهیم و استانداردهای دینی و اخلاقی متناسب با شریعت اسلام را ارائه کنیم.

کلانتری با بیان اینکه تدوین قواعد تولید متناسب با قوانین اسلامی دیگر موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: قواعدی همانند قرض الحسنه در اسلام جایگاه مشخصی دارد؛ پلتفرم های خرید و فروش که کالاهای حرام در آن ممنوع باشد و همچنین ابزارهایی که محتواهای صوتی تصویری را متناسب با سنین افراد به آن ها ارائه دهد می تواند توسط نخبگان ارائه شود.

وی تصریح کرد: جمعیتی از سایر ادیان و مردم جهان که به فضای مجازی پاک باور دارند و آن را قبول دارند می توانند مخاطبان اصلی این شبکه ها و پلتفرم ها باشند.

کلانتری با تاکید بر اینکه وحدت باید در سطح زندگی افراد تاثیرگذار باشد، عنوان کرد: اکنون ما از شبکه های اسراییلی استفاده می کنیم درحالی که باید به دنبال استفاده از شبکه های داخلی و اسلامی باشیم.


کلید واژه ها: اسلام - فضای مجازی - اسلامی - وحدت اسلامی - جهان اسلام - مجازی - دانشگاه تهران - عضو هیأت علمی - دانشگاه - حکمرانی - جامعه شناسی - اولویت - کنفرانس وحدت اسلامی - کنفرانس بین المللی - علمی - تهران - تدوین - ایرنا - کنفرانس - کشورهای اسلامی - جهان - وحدت - جامعه - موضوع - مشترک - بین المللی - پیام رسان - نشست علمی - بخش خصوصی - هیات علمی

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ قاطع سردار تنگسیری به اظهارات مقامات آمریکایی درباره مذاکره نظامی و موشکی با ایران

تولیت آستان قدس رضوی درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

پیام تسلیت علی عسکری در پی درگذشت حجت الاسلام شهیدی

ابتکار زوج جهرمی مدافع سلامت برای برگزاری مراسم ازدواج خود

جوانان ایرانی راه شهدای دانشمند این سرزمین را ادامه خواهند داد

آموزش و پرورش حیاط خلوت هیچ حزب و گروهی نیست

خراسان رضوی را با مردی از جنس حماسه و ایثار بشناسید/روایتی از زندگی شهید آیت الله سید حسن مدرس

61 پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه کیش

افشاگری درباره مرکز هدایت تندروها در قم و مشهد / منتجب نیا: برخی افراد برای مخالفت با دولت و تجمعات آشوب زا در قم تعلیم داده می شوند

ابتکار زوج جهرمی مدافع سلامت برای برگزاری مراسم ازدواج خود

بعضی دوستان به امریکا «گرا» می دهند که با ما بهتر می توانید کار کنید / صراحتا گفته اند اگر ترامپ انتخاب می شد، پیروزی ما در انتخابات 1400 قطعی بود/ در مذاکرات دوره ی دولت قبل، به یک توافق نانوشته با آژانس رسیده بودند که در مقابلش هیچی هم نگرفته بودند

 سلوک مراجع/ میرحسینی نیری: حضرت آیت الله خامنه ای در آغاز تمام جلسات درس یک حدیث اخلاقی بیان می کنند/ سلوک فقهی حضرت استاد روش اصولی است/ تواضع بالا از مهم ترین ویژگی های شخصیتی ایشان می باشد

سردار تنگسیری: توان نظامی و موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست

یادداشت و شعر سعید بیابانکی برای شهید فخری زاده/ چه شد که نام تو اینگونه منفجر شده است؟

دبیر جدید جامعه زینب(س) در خرم آباد معرفی شد

برگزاری مسابقه کتابخوانی رسانه به مناسبت روز دانشجو

هشدار یک فیلسوف آمریکایی: ترامپ و ترامپیسم مدت ها با ما خواهد بود

توزیع 100 بسته کمک معیشتی به همت خیران در قصرشیرین

عناوین روزنامه های دهم آذر ماه خراسان رضوی

ترور، آغاز بربریت پایان مدنیت

پاسخ ایران قطعی است

رهبر جمعیت دینی جمعه جمهوری آذربایجان؛؛ ترور فخری زاده نشانه عجز رژیم صهیونیستی است

پیکر شهید فخری زاده امروز در تهران تشییع می شود

آموزش و پرورش حیاط خلوت هیچ حزب و گروهی نیست

میشه رو بچه ما یه امضا بزنین!

واکنش روسیه به درخواست برخی نمایندگان مجلس در باره بازرسان آژانس

تکذیبیه سپاه برای خبر منتسب به سردار سرلشکر حسین سلامی

پیام اتحادیه مؤسسات قرآنی آذربایجان شرقی در پی ترور شهید فخری زاده

جمهوری اسلامی نوشت: مجلس، مدرّس می خواهد

انتقام؛ تنها راه مجازات عاملان ترور شهید فخری زاده

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت گرامیداشت روز مجلس شورای اسلامی

بازتاب های گسترده ترور دانشمند هسته ای ایران در اوگاندا

مردم باید درک کنند که دوران کرونا و محدودیت ها گذرا است

کشاورزان گناوه کانون ملخ های صحرایی را اطلاع دهند

زنده بودن کشور مرهون تفکر بسیجی است

«جنگ شهرها، تهران»؛ روایت مقاومت پایتخت در دفاع مقدس

پیام های یک ترور برای توقف توسعه علمی کشور

فهرست ثبت ملی شهرها و روستاهای صنایع دستی به زودی اعلام می شود

ادای دین هنرمند نخجوانی به سردار قاسم سلیمانی

تحلیل ماهیت فقهی و حقوقی تابعیت در رادیو معارف

ناشنیده هایی از زندگی اعجاب آور آیت ا... مدرس در سالروز شهادتش

با ورود دادستان گره طرح فرزان بیرجند باز شد

شهادت بهترین پاداش مدافعان دین است/دفاع از دین با قلم، زبان و مال

ضرورت حکمرانی فضای مجازی در بخش سرگرمی و بازی های دیجیتال

ترور دانشمندان وقفه ای در توسعه علمی کشور ایجاد نمی کند

بررسی بودجه 1400 در نشست کمیسیون برنامه و بودجه

علی رهبری: همه حق ندارند از کرونا شاکی باشند

مردم باید درک کنند که دوران کرونا و محدودیت ها گذرا است

دستگاه قضا با توهین کنندگان به امام خمینی (ره) برخورد کند

آخرین وضعیت پرونده نجفی از زبان وکیلش

مصباحی مقدم: ترور شهید «فخری زاده» نشانه سقوط رژیم صهیونیستی است

آزمون بخش معارفی جشنواره «هدهد» در یزد برگزار می شود

جزییات ماموریت جدید و مهم سپاه | توان نظامی و موشکی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست

سلیمی نمین: قاتلان شهید فخری زاده از اختلافات داخلی ما قند در دل شان آب می شود!/ پاسخ به ترور را جناحی نکنیم

100 بسته کمک معیشتی بین نیازمندان قصرشیرین توزیع شد

65 هزار نفر در مشگین شهر غربالگری شدند

100 بسته کمک معیشتی بین نیازمندان آسیب دیده کرونا در قصرشیرین توزیع شد

فرماندار مه ولات: ترور دانشمندان کشور بیانگر زبونی دشمنان است

بنیاد نخبگان خراسان شمالی 205 نخبه را زیرپوشش دارد

باران بمب ساعتی اهواز را روشن کرده است

الخان شاهین اوغلو: مرز جمهوری آذربایجان ـ ایران به مرز دوستی تبدیل می شود

رییس جمهور با تمرکز اختیارات در وزارت کشاورزی مخالفت کرده است

شهرداری شیرود تعطیل شد

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

همیاران سلامت یاری گران فرهنگی کادر درمان کشور می شوند

هوشیاری ملی در برابر ابعاد ترور دانشمند ایرانی

جزییات غربالگری گسترده در استان اصفهان/کنترل مبتلایان و بهبودیافتگان کرونا با کد ملی

زنده بودن کشور مرهون تفکر بسیجی است

عذرخواهی شبکه دو سیما به دلیل اشتباه فاحش

عکس | مراسم وداع با پیکر شهید محسن فخری زاده در حرم مطهر رضوی

اشاعه حقیقت و رحمانیت اسلام؛ یکی از راهکارهای مقابله با اسلام ستیزی/ رویکرد نقد و گفتگو، وحدت و تقریب را محقق می سازد

استاندار کرمان بر ریل گذاری توسعه استان تاکید کرد

ترور شهید فخری زاده نشانه استیصال دشمن است

ترور شهید فخری زاده بیانگر ترس آمریکا و اسراییل است

ترور دانشمندان ایرانی نشان دهنده ضعف دشمنان است

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس یزد: راه شهید فخزی زاده ادامه دارد

فراکسیون حمایت از محور مقاومت و آزادی قدس شریف ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

درخشش مددجویان ابرکوهی در مرحله کشوری جشنواره باران وحی

نقش مهم دانشگاه ها در ایجاد انسجام اجتماعی غیر قابل انکار است

DNA تروریست ها و تحریف کنندگان یکی است؟!

یادداشت رسیده| تئوری های ترس و نفرت

هوشیاری ملی در برابر ابعاد ترور دانشمند ایرانی

مرکز رسیدگی به امور مساجد درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

عناوین صفحه اول روزنامه های صبح امروز دوشنبه

تکذیب سخنان منتسب به فرمانده سپاه درباره نحوه انتقام

استکبار جهانی بداند خون شهید فخری زاده خون بها دارد

نماینده ولی فقیه در استان کرمان: دشمن با ترور شهید فخری زاده نشان داد که ایران اسلامی یک کشور پیشرفته و عزت آفرین در دنیا است

ارتباط شهید فخری زاده با برجام چه بود؟

ایران کارزار فراگیر علیه دکترین ابهام استراتژیک اسراییل ساماندهی کند

شکست بولسونارو در انتخابات شهرداری های برزیل

نقش مهم دانشگاه ها در انسجام اجتماعی/ دشمن به دنبال تضعیف مراکز علمی است

شهید فخری زاده هیچگونه ملاقاتی با مقامات آژانس نداشته است

مجازات مستنکفین درطرح اقدام راهبردی برای لغوتحریم هاپیش بینی شده

عرضه کتابهای زبان کردی انتشارات آستان قدس حسینی

تکذیب سخنان منتسب به سرلشکرسلامی پیرامون نحوه انتقام ازجنایت اخیر

احضار 28بانی عروسی در «رودان»

قالیباف درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

برگزاری طرح شکوه مادری به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) در کرمانشاه

استخدام نیروی خدماتی آقا با تجربه جهت کار در شرکت معتبر - مشهد

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس یزد: راه شهید فخزی زاده ادامه دارد

عضو هیات علمی دانشگاه: جهان اسلام نیازمند تدوین مدل حکمرانی اسلامی در فضای مجازی است

عضو هیات علمی دانشگاه: جهان اسلام نیازمند تدوین مدل حکمرانی اسلامی در فضای مجازی است