موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - فينال ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - فينال ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - باشگاه پرسپوليس - بهاره رهنما - واكسن كرونا - افزايش حقوق كارمندان - احمدرضا جلالي - مرغ و ماهي - ومهوري اسلامي ايران - بزرگداشت شهداي مقاومت - مديرعاملي خانه سينما - چارلز لكلرك - نحوه محاسبه قيمت طلا - خريد و فروش خانه - شهيد ابومهدي - شوتي - مجتبي ملك افضلي - شهردار بستك - علي اكبر كريمي - ساخت عروسك

مطالب مرتبط:
عضو مجلس خبرگان رهبری: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی جهان اسلام ایجاد می کند
عضو مجلس خبرگان رهبری: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی جهان اسلام ایجاد می کند
مولوی نذیراحمدسلامی: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی جهان اسلام ایجاد می کند
نشست علمی «رسانه، فضای مجازی و وحدت اسلامی» برگزار می شود
مولوی نذیر احمد سلامی: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی جهان اسلام ایجاد می کند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 آبان 1399 ساعت 00:002020-10-29سياسي

عضو هیات علمی دانشگاه: جهان اسلام نیازمند تدوین مدل حکمرانی اسلامی در فضای مجازی است


ایرنا- عضو هیأت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران بر لزوم تدوین مدل حکمرانی فضای مجازی به عنوان اولویت نخست جهان اسلام تاکید کرد و گفت: - " تهران- ایرنا- عضو هیأت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران بر لزوم تدوین مدل حکمرانی فضای مجازی به عنوان اولویت نخست جهان اسلام تاکید کرد و گفت: ایجاد پلتفرم های اسلامی مشترک با سایر کشورهای اسلامی یا افراد صاحب نفوذ و بخش خصوصی مشترک، موضوع اولویت دار دیگر است که در این صورت مخاطرات شبکه های غربی را رفع کرده و پیام رسان های پاک را محقق خواهیم ساخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپنجشنبه شب ایرنا از ستاد خبری سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، عبدالحسین کلانتری امشب در نشست علمی رسانه، فضای مجازی و وحدت اسلامی که در حاشیه کنفرانس وحدت اسلامی برگزار و با استفاده از بسترهای مجازی منعکس شد، در سخنانی با موضوع فرصت ها و چالش های فضای مجازی و وحدت اسلامی اظهار کرد: اگر نگاه تاریخی به سیر فضای مجازی داشته باشیم متوجه می شویم به موازات تغییرات فناورانه، فضای مجازی نیز با سرعت بسیاری توسعه یافته است.

وی اضافه کرد: فضای مجازی در اوایل کار خود فضایی به مواسات فضای حقیقی شمرده می شد و حجم کوچکی از زندگی افراد را شامل می شد اما امروزه چنان با فضای واقعی ادغام شده که نمی توان آن را از واقعی تفکیک کرد در این شرایط که ادغام آن با فضای حقیقی تبعات مختلفی را به دنبال داشته، می توانیم از ارتباط فضای مجازی با عصر جدیدی از جمله فناوری های حوزه نانو و نورو صحبت کنیم که پیامدهای جدیدی را نیز به دنبال دارد همانند شبکه ای شدن، هوشمندی و پلتفرمی شدن همه ساحات زندگی بشر، کاهش قدرت دولت ها افزایش قدرت شرکت ها، اهمیت یافتن اطلاعات، قدرت یافتن اطلاعات تولیدی توسط کاربران، کم رنگ شدن مرزها و به مخاطره افتادن حریم خصوصی افراد که باید کنترل شود.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه شرایط امروز جهان و شیوع کرونا ما را به فضای مجازی پرتاب کرده و این فضا را به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است، تصریح کرد: پیامدهای فضای مجازی تحولاتی را در حوزه های تقریب مذاهب و وحدت فرق اسلامی به همراه داشته است که در این زمان فرصت ها و تهدیدها را بررسی می کنیم.

فضای مجازی امکان قطبی سازی و نزاع های جمعی را فراهم ساخته است وی اصلی ترین تهدید را مدیریت فضای مجازی و پلتفرم های بزرگ توسط شرکت های خارجی و بیشتر آمریکایی ها دانست و گفت: فضای مجازی می تواند برای جهان اسلام مخاطره آمیز باشد و متعاقبا امکان دستکاری فضای مجازی توسط صاحبان آن و همچنین قطبی سازی و نزاع و کشمکش های فرقه ای را افزایش می دهد و اکنون امکان تغییر سبک زندگی مسلمانان وجود دارد.

کلانتری با تاکید بر اینکه روند ایران هراسی در فضای مجازی به واسطه تلاش صاحبان پلتفرم ها تشدید می شود، مطرح کرد: حملات سایبری، تروریسم سایبری علیه مقاومت و وحدت اسلامی و کشورهای مؤثر در این وحدت از پیامدهایی است که ما آن را تجربه کرده ایم.

وی ادامه داد: هر چند این تهدیدها مانع نیست که ما از فرصت های فضای مجازی یاد نکنیم؛ برخی از این فرصت ها بالقوه است و برخی نیازمند تقویت است به همین علت می توان استفاده ما از این فضا برای وحدت اسلامی بیشتر شود.

این جامعه شناس، موضوع فرامرزی شدن اسلام در عصر فضای مجازی را مورد توجه قرار داد و گفت: در این شرایط می توان از فرصت جذب افراد بیشتر، استفاده کرد، شبکه سازی میان مسلمانان با سهولت بیشتری صورت می گیرد و اگر آن را با شبکه سازی های 20 سال پیش مقایسه کنیم متوجه بزرگی و پیشرفت آن خواهیم شد.

تقریب مذاهب با فضای مجازی وی با بیان اینکه امکان ترویج سبک زندگی دینی نیز با گسترش پلتفرم های متناسب با ارزش های دینی بیشتر شود، تصریح کرد: به واسطه ماهیت شبکه ای فضای مجازی موضوع از سطح نخبگانی فراتر می رود و با تکیه بر توده های مردمی ایده تقریب از سطح عقیدتی نیز می تواند فراتر رود و در سطح زندگی روزمره مردم نیز می تواند تاثیرگذار باشد و حتی امکان بیشتری برای پیگیری ایده تقریب مستقل از اراده دولت ها پیش می آید و می توان این فرصت ها را با توجه به ویژگی دولت گریزی شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار داد.

کلانتری با اشاره به اینکه وحدت از حوزه حکومتی در حال میل پیدا کردن به حوزه های مردمی، عمومی و خدمات است، اظهار کرد: تاکنون نمونه های زیادی از مصادیق این وحدت به نمایش گذاشته شده است، فضای مجازی بازار بزرگی برای پلتفرم های اسلامی ایجاد کرده که می توان از حوزه های عقیدتی به حوزه های تولیدی و مصرفی برسیم.

وی از فرصت فضای مجازی برای شکل دهی به کمپین های بزرگ اسلامی یاد کرد و افزود: در شرایط کرونا به صورت خاص که امکان اجتماعات وحدت آفرین همانند حج را از دست داده ایم می توانیم تجمعات گسترده تری را رقم بزنیم و کمک های مالی به ملت های مسلمان را نیز در این فضا دنبال کنیم.

لزوم ایجاد پلتفرم های اسلامی کلانتری امکان ارتباط میان نخبگان جوامع اسلامی و حتی ارتباط میان مذاهب و ادیان دیگر را از دیگر فرصت های فضای مجازی دانست و گفت: تدوین مدل حکمرانی فضای مجازی اولویت نخست است که باید مورد توجه جهان اسلام قرار گیرد؛ ایجاد پلتفرم های اسلامی مشترک با سایر کشورهای اسلامی یا افراد صاحب نفوذ و بخش خصوصی مشترک موضوع اولویت دار دیگر است که در این صورت مخاطرات شبکه های غربی را رفع کرده و پیام رسان های پاک را محقق خواهیم ساخت.

وی ادامه داد: اگر هم این کار را نمی توانیم بکنیم باید کدهای اسلامی متناسب با فضای مجازی را تولید و ترویج دهیم و استانداردهای دینی و اخلاقی متناسب با شریعت اسلام را ارائه کنیم.

کلانتری با بیان اینکه تدوین قواعد تولید متناسب با قوانین اسلامی دیگر موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: قواعدی همانند قرض الحسنه در اسلام جایگاه مشخصی دارد؛ پلتفرم های خرید و فروش که کالاهای حرام در آن ممنوع باشد و همچنین ابزارهایی که محتواهای صوتی تصویری را متناسب با سنین افراد به آن ها ارائه دهد می تواند توسط نخبگان ارائه شود.

وی تصریح کرد: جمعیتی از سایر ادیان و مردم جهان که به فضای مجازی پاک باور دارند و آن را قبول دارند می توانند مخاطبان اصلی این شبکه ها و پلتفرم ها باشند.

کلانتری با تاکید بر اینکه وحدت باید در سطح زندگی افراد تاثیرگذار باشد، عنوان کرد: اکنون ما از شبکه های اسراییلی استفاده می کنیم درحالی که باید به دنبال استفاده از شبکه های داخلی و اسلامی باشیم.


کلید واژه ها: اسلام - فضای مجازی - اسلامی - وحدت اسلامی - جهان اسلام - مجازی - دانشگاه تهران - عضو هیأت علمی - دانشگاه - حکمرانی - جامعه شناسی - اولویت - کنفرانس وحدت اسلامی - کنفرانس بین المللی - علمی - تهران - تدوین - ایرنا - کنفرانس - کشورهای اسلامی - جهان - وحدت - جامعه - موضوع - مشترک - بین المللی - پیام رسان - نشست علمی - بخش خصوصی - هیات علمی

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت اقدام مشترک جهان اسلام در حمایت از سرمایه های علمی

شهادت محافظ شهید فخری زاده تکذیب شد

ضرورت رسیدگی به امامزاده محمدباقر (ع) در رامشیر 

واکسیناسیون سراسری با اولویت کادر درمان در دستورکار فنلاند

چراغ قرمزهای یک رابطه کدام اند؟

لزوم برخورد قاطع دادگستری ها با زمین خواری ها/ زمین خواری در همه جای کشور وجود دارد، اما وضعیت البرز حادتر است

آژانس پناهندگان سازمان ملل: 75 هزار کودک تابعیت ایرانی می گیرند

نماز جمعه 14 آذر ماه در خراسان رضوی اقامه نمی شود

کمک میلیاردی معاونت علمی ریاست جمهوری به دانشگاه صنعتی کرمانشاه

10 سال آینده کشاورزی در غرب مازندران وجود نخواهد داشت

طبخ و توزیع بیش از 5 هزار پرس غذای گرم توسط مراکز افق بقاع متبرکه استان کرمانشاه

رییس قوه قضاییه: زمین خواری در همه جای کشور وجود دارد، اما وضعیت در البرز حادتر است

تلاشی که به سرانجام نرسید

رسانه هابرای تبیین فرهنگ کمک به نیازمندان فرهنگ سازی کنند

نباید در دام تنش و اختلاف بیفتیم

گواهی عدم سوءپیشینه برای داوطلبان شورای شهر و روستا الزامی است

شلیک سردار مجلس به قلب برجام/مین گذاری زمین دیپلماسی؛ حالا چه خواهد شد؟

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: بخشی از گرانی های افسارگسیخته نتیجه بی انصافی برخی از کسبه است

روحانی: حمایت همه جانبه از افراد دارای معلولیت از اولویت های دولت است

صدای ماندگار «سفیر عشق» با حضور اساتید دوبلاژ ایران

معلولان، مصداق بارز حکمت و رحمت پروردگار هستند

رویداد رقابتی طلافَنگ برگزار شد

نماینده ولی فقیه در خوزستان در روستاهای دهدز حضور یافت

کاهش وقوع جرم با تعامل دستگاه قضایی و انتظامی

رسانه هابرای تبیین فرهنگ کمک به نیازمندان فرهنگ سازی کنند

جاده سلامت و مجموعه تفریحی فدک روز جمعه مسدود است

ضرورت اقدام مشترک جهان اسلام در حمایت از سرمایه های علمی

متناسب با تغییر وضعیت از قرمز به نارنجی یا زرد،دستورالعمل اعمال می شود

آخرین وضعیت کرونایی شهرهای آذربایجان شرقی/بستری شدن 1170 مبتلا کرونایی در بیمارستان

نمازجمعه، فردا در خراسان جنوبی اقامه نمی شود

رییس قوه قضاییه: زمین خواری در البرز حادتر از سایر نقاط کشور است

استاد جعفرالهادی درگذشت

10 سال آینده کشاورزی در غرب مازندران وجود نخواهد داشت

فیلم | آخرین وضعیت آیت الله مصباح یزدی از زبان فرزندش

سوره انعام با صدای عبدالباسط عبدالصمد

تصاویر/ نشست شورای آموزشی حوزه علمیه اصفهان

سردار غلامپور مطرح کرد: ماجرای نزدیک شدن هواپیمای آمریکایی به هواپیمای سردار سلیمانی در سوریه

روحانی: هم سیل را اداره کردیم هم تحریم هم کشور را / هول نشوید، موفقیتمان را به شما تقدیم می کنیم!

دفتر یادبود شهید فخری زاده در سفارت در عمان

توضیحی درباره کارت ایثار رزمندگان

آموزش مجازی در شرایط کنونی نیازمند نگاه ویژه تری است

لزوم پرهیز از موازی کاری در زمینه کمک به نیازمندان در زنجان

برگزاری جلسه کمیسیون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مجلس خبرگان رهبری

چراغ قرمزهای یک رابطه کدام اند؟

معلولیت موجب نقص کمال نیست / دیدگاه سالم سالاری جامعه تصحیح شود

ماجرای مزاحمت جنگنده های آمریکایی برای هواپیمای شهید سلیمانی/ ناگفته ای از سفر «حاج قاسم» به روسیه

طرح شهید سلیمانی با سه هزار نیروی بسیجی در گلستان آغاز شد

ذبح چهار هزار گوسفند به نیت شهدای استان یزد

توضیحی درباره کارت ایثار رزمندگان

اولین فراخوان «تجربه نگاری فعالیت های فرهنگی مربی محور»

تحلیل تورم در سه ماهه تابستان 1399

فارس من| تغییر زمان آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت منوط به تصمیم ستاد کرونا/ تصمیمی برای تغییر زمان آزمون نداریم

حضور سید حسن خمینی در منزل شهید فخری زاده + عکس

ضرورت تسریع در اعمال افزایش حق آبه البرز

آیت الله شیخ محمدجعفر الهادی (خوشنویس) درگذشت

حمایت همه جانبه از افراد دارای معلولیت از اولویت های دولت تدبیر و امید بوده است

نجات زرافه از میان سیلاب + عکس

دردسرسازی محمود احمدی نژاد برای سپاه انصارالمهدی

روز دانشجوی کرونایی / جنبش دانشجویی در تدارک مراسم های 16 آذر

ماجرای مزاحمت جنگنده های آمریکایی برای هواپیمای شهید سلیمانی

39 ساخت و ساز غیرمجاز در زمین های کشاورزی بابل قلع و قمع شد

دفتر یادبود شهید فخری زاده در سفارت در عمان

بیانیه هادیان سیاسی بسیج شهرستان قائم شهر در محکومیت ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته ای کشور،محسن فخری زاده

اجتماع مردم قائم شهر در محکومیت ترور شهید فخری زاده

گفتگو با تونی موریسُن، نخستین زن سیاه پوست که نوبل ادبیات گرفت

آیت الله مکارم شیرازی: دولت نسبت به بازار نظارت داشته باشد

ناگفته های سردار سلیمانی از زبان همرزمش

ارائه تسهیلات بیمه ای به سربازان ماهر

جلسه کمیسیون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مجلس خبرگان رهبری برگزار شد

آغاز فعالیت نمایندگی امور کنسولی دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه مازندران

آزادسازی هکتار از اراضی کشاورزی البرز/ تشکیل شورای حل اختلاف ویژه فعالان اقتصادی

حجت الاسلام والمسلمین جعفر الهادی عالم عامل و مخلص کامل بود

توضیح سخنگوی ستاد بودجه درباره واردات خودرو در سال اینده

لزوم ایجاد ساختار امین برای نظارت بر قانون اساسی

ممنوعیت برگزاری دروس حضوری مدارس سطح یک قم در هفته آینده

طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به نفع کشور است

واعظی: روابط ایران و ترکیه می تواند بیش از گذشته توسعه یابد

طرح محدودیت های کرونایی در خراسان رضوی به خوبی صورت گرفت

واکنش دستیار ویژه قالیباف به مصوبه مجلس | اسلحه تحریم را از دست تروریست های کراواتی بگیریم

مراسم یادبود مجازی شهید فخری زاده در هیئت هنر

استاد اردشیر فرشیدیان فر سرشار از زندگی بود

دانشگاه بجنورد محور کشاورزی مدرن در خراسان شمالی قرار بگیرد

زمین خواری در همه جای کشور وجود دارد، اما وضعیت در البرز حادتر است

عاملان سقوط شاخص بورس مجازات می شوند؟

قرارداد واگذاری «شرکت تراورس» باطل شد

سوره مائده با صدای عبدالباسط عبدالصمد

نماز جمعه در مناطق با وضعیت قرمز کرونایی اردبیل برگزار نمی شود

‏آشیانه هواپیما در فرودگاه مهرآباد تهران + عکس

بودجه 1400

سکوت سازمان ملل و شورای امنیت در مقابله با ترور دانشمندان ایرانی

هم افزایی درون و برون سازمانی،انگیزه بخشی به نیروی انسانی و اولویت بندی امور، راهبرد تحقق برنامه های بزرگ است

تصاویری دیدنی از حجاب زمستانی زنان ژاپنی + عکس

گشایش دفتر یادبود شهید فخری زاده در سفارت ایران در عمان

تصاویر / آیین بزرگداشت شهید فخری زاده در مراغه

گفت وگوی تلویزیونی قالیباف به مناسبت روز مجلس

ارائه لیست عاملان سقوط شاخص بازار سرمایه

قانون «لغو تحریم ها» مغایرتی با برجام ندارد/ تمایل بایدن برای بازگشت به برجام نتیجه تصویب قانون مجلس است

کیفرخواست پرونده شهرداری صادر شد/ اعضای بازداشتی نمی توانند به شورا برگردند

برگزاری تجمع اعتراضی محکومیت ترور شهید فخری زاده در کردستان

حمایت همه جانبه از افراد دارای معلولیت از اولویت های دولت است

عضو هیات علمی دانشگاه: جهان اسلام نیازمند تدوین مدل حکمرانی اسلامی در فضای مجازی است

عضو هیات علمی دانشگاه: جهان اسلام نیازمند تدوین مدل حکمرانی اسلامی در فضای مجازی است