مطالب مرتبط:
ماجرای ترور یک نماینده مجلس /مخالفت مدرس با جمهوری رضاخانی
تصادف زنجیره ای در چابهار | چند نماینده مجلس مصدوم شدند
سانحه برای چند نماینده مجلس در چابهار
جدال لفظی تند مشاور روحانی و یک نماینده مجلس
تصادف 2 نماینده مجلس تکذیب شد
-201 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 17:302020-10-29اقتصادي

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس


از ابتدای پاییز موج تازه ای از گرانی ها کلید خورده است.

موجی که در آن می توان سیاهه بالا بلندی را دید؛ از گوجه و پیاز تا انواع لوازم بهداشتی، - تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس " روزنامه اینترنتی فراز نوشت: از ابتدای پاییز موج تازه ای از گرانی ها کلید خورده است.

موجی که در آن می توان سیاهه بالا بلندی را دید؛ از گوجه و پیاز تا انواع لوازم بهداشتی، انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی و محصولات پروتیینی.

همچنین اخیراً هم روغن خوراکی کمیاب شده و زمزمه گرانی اش پیچیده است.

اما در این میان جدای از اقدامات ستاد تنظیم بازار و دولت که وعده هایشان هنوز هیچ خروجی نیافته است، وعده های قوه تقنینی نیز جالب توجه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ" به نقل از روزنامه اینترنتی فراز، از ابتدای پاییز موج تازه ای از گرانی ها کلید خورده است.

موجی که در آن می توان سیاهه بالا بلندی را دید؛ از گوجه و پیاز تا انواع لوازم بهداشتی، انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی و محصولات پروتیینی.

همچنین اخیراً هم روغن خوراکی کمیاب شده و زمزمه گرانی اش پیچیده است.

اما در این میان جدای از اقدامات ستاد تنظیم بازار و دولت که وعده هایشان هنوز هیچ خروجی نیافته است، وعده های قوه تقنینی نیز جالب توجه است.

مجلس چندیست که در رابطه با وضعیت آشفته بازار و گرانی هایی که هر از چندی شک جدیدی به جیب خالی مردم وارد می کند، در حال خودنمایی است.

از یک سو محمدباقر قالیباف رییس این قوه، شبانه وزرای اقتصادی دولت را فرامی خواند، کمیسیون های اقتصادی اش هم هر از چندی وزرا یا مقامات وزارت خانه های اقتصادی دولت را فرامی خوانند و در انتهای جلسه هایشان خطاب به مردم می گویند صبور باشید، نمایندگانتان در تلاش اند و انشاالله درست می شود.

بی خیال وعده ها، گرانی به ایستگاه انواع گوشت رسید موج گرانی ها اما انگار گوشه چشمی هم به این وعده ها و اقدامات بی نتیجه دو قوه ندارد و در آخرین نمونه، گوشت را نصیب قرار داده است.

حدوداً 10 روز است که از گوشه و کنار کشور خبرهایی از گرانی انواع گوشت و محصولات پروتیینی می رسد.

بر اساس آخرین گزارش ها در روز چهارشنبه، گوشت قرمز در قصابی ها تا 50 درصد و در فروشگاه های زنجیره ای تا 35 درصد نسبت به حدود 2 هفته گذشته افزایش قیمت داشته و مرغ هم که مدتی است برای بسیاری از هم وطنان جایگزین گوشت گران قرمز شده و همین دو ماه پیش پس از کش وقوس های فراوان مقرر شد باقیمت کیلویی 15 هزار تومان به دست مردم برسد، روز گذشته در حدود 24600 تومان به دست مردم رسیده است.

این ایستگاه جدید گرانی البته گوشه ای از روند فرسایشی گرانی هایی است که سبب شده تا خرج مردم روزبه روز فربه تر از دخل نحیفشان شود.

البته این همه در شرایطی رخ می دهد که حدود سه هفته قبل و در نیمه مهرماه، رییس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی، اطلاعات، دادگستری و تعزیرات دستور داد با هماهنگی یکدیگر نظام توزیع و نظارت بر قیمت کالاها را اجرا و در یک وضعیت نظام مند با تأمین کالاهای اساسی مردم، قیمت کالاها را به ویژه در مورد اقلامی که با ارز ترجیحی تأمین شده اند، به شکل دقیق کنترل و مدیریت کنند.

از سوی دیگر وزارت صمت و زیرمجموعه هایش چون ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف کنندگان نیز مدام از نظارت ها سخن می گویند.

این ها همه البته تا به اینجای کار نه تنها خروجی ملموسی نداشته است بلکه روند افزایش قیمت ها در بخش های گوناگون خود مویید بی نتیجه بودنشان است.

نمایش های ساکنان ساختمان هرمی بهارستان از سوی دیگر در این وانفسای گرانی انواع اقلام و جیب خالی اکثر مردم که با جیب خالی دولت هم زمانی پیداکرده است، مجلسی ها نیز تلاش دارند تا میدان داری کنند.

رسانه ای ترین اقدام بهارستان نشینان نیز تا به اینجا جلسه ای شبانه ای است که 27 مهرماه رییس مجلس با وزرای اقتصادی دولت گذاشت و در آن ضرورت اتخاذ سیاست گذاری مناسب پولی، مالی و تجاری به منظور مدیریت نرخ ارز و تأمین ارز کالاهای اساسی تا پایان سال موردبررسی قرار گرفت.

جلسه ای که علیرغم گفته محمدباقر قالیباف که بنا شد هر ده روز یک بار تکرار شود، روز گذشته برگزار نشد و نتایجش هم هنوز به صورت ملموس دیده نمی شود.

از سوی دیگر کمیسیون های اقتصادی مجلس و بسیاری از نمایندگان مدعی هستند که در چنین وانفسایی بی عمل نیستند و می گویند هر آنچه از دستشان می آید انجام می دهند تا در برابر بر این موج گرانی ها و جیب خالی بسیاری از مردم سدی بنا کنند.

در رابطه با موج جدید گرانی ها که جدیداً به ایستگاه گوشت رسیده و اقداماتی که کمیسیون اقتصادی در این رابطه در دست انجام دارد از با نائب رییس کمیسیون اقتصادی پرسیدیم که در پاسخی کوتاه به فراز، گفت: ما در کمیسیون اقتصادی بیشتر بر موضوع نرخ ارز و موارد کلان این چنینی متمرکز هستیم و معتقدیم به این سبب که بخش قابل توجهی از افزایش قیمت ها به افزایش نرخ ارز برمی گردد باید مقدم بر هر چیز برای این موضوع چاره اندیشی کرد.

او همچنین خاطرنشان کرد: گرانی ها در بخش های مختلف به صورت بخشی از سوی کمیسیون های مربوطه در حال بررسی است.

مردم در برابر مشکلات سعه صدر باشند پس از او به سراغ کاظم موسوی نائب رییس دوم کمیسیون اقتصادی رفتیم و با او نیز همین پرسش ها را در میان گذاشتیم که به فراز، گفت: روز سه شنبه در کمیسیون اقتصادی میزبان وزیر صمت و رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بودیم.

موضوع این نشست نیز در رابطه با موضوع گرانی های اخیر و بررسی وضعیت کالاهای اساسی بود.

خرجی مباحثی که مطرح شد و تصمیماتی که اتخاذ شد بسیار خوب بود و بر این اساس انشا الله به زودی شاهد کاهش آلام و مشکلات مردم در رابطه با گرانی های اخیر باشیم.

او افزود: در این جلسه از جانب مسئولان اجرایی برای کنترل جریان بازار قول هایی داده شد و ما هم امیدوار هستیم که این قول ها اجرایی شود، فقط انتظار دارم تا مردم نیز باحوصله و سعه صدر با این شرایط و مشکلات روبرو شوند تا انشاالله در آینده ای نزدیک شاهد گشایش هایی باشیم.

این نماینده مجلس یازدهم همچنین به تصویب کلیات یارانه معیشتی جدید نیز اشاره کرد و گفت: یارانه 45 هزار 500 تومانی دیگر کارایی خود را ازدست داده و برای آنکه به دهک های کم برخوردار جامعه ازلحاظ معیشتی یاری برسانیم کلیات طرحی را مصوب کردیم که بر مبنایان برای 20 میلیون خانوار به ازای هر نفر 120 هزار تومان و برای 40 میلیون خانوار به ازای هر نفر 60 هزار تومان ماهانه یارانه کمک معیشتی داده شود.

او در انتها گفت: با این طرح سالانه 30 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه کمک معیشتی پرداخت می شود تا کمکی در هزینه های اقشار کم برخوردار باشد.

مهلت دوهفته ای برای حل مشکل نهاده ها و کاهش قیمت گوشت محمدجواد عسکری نایب رییس کمیسیون کشاورزی دیگر نماینده ای است که در رابطه با موج گرانی های جدید به خصوص گرانی اخیر گوشت، به فراز می گوید: طی هفته های اخیر جلساتی را با مسئولان محترم وزارت کشاورزی داشتیم و در این جلسات خوشبختانه ایرادات در بحث نهاده های دامی را در حال احصا هستیم و انشاالله امیدواریم به زودی اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.

او می افزاید: ما مشکلاتی در حوزه نهاده های دامی داشته و داریم که این مشکلات برگرفته از سوء مدیریت است.

برای اینکه این سو مدیریت رفع شود در حال تلاش هستیم تا تمرکززدایی از وزارت صمت صورت گیرد و بر همین اساس اخیراً شاهد توافقی میان وزیر کشاورزی و وزیر صمت بودیم که تمام اختیارات واردات نهاده ها در اختیار وزارت کشاورزی قرار گیرد و از صفرتا صد این موضوع دیگر با وزارت جهاد کشاورزی باشد.

این نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به این پرسش که فکر می کند چه زمان قیمت گوشت و دیگر محصولات پروتیینی کاهش یابد نیز می گوید: این اتفاق به زودی محقق خواهد شد.

در حال حاضر نهاده های دامی به اندازه کافی واردشده و در بندرگاه است.

فقط برای ترخیص آن ها باید یک سازوکار عملیاتی ترسیم شود تا بازارگاه (گمرک) ایراداتش برطرف شود و انشاالله آنچه واردشده در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

در این صورت به سرعت شاهد این خواهیم بود که محصولی که به دست مصرف کننده می رسد با نرخ منطقی داشته باشد.

عسکری در انتها و در پاسخ به این پرسش که کاهش قیمت هایی که انتظاران را دارد تا چه اندازه خواهد بود نیز به فراز می گوید: با اقداماتی که در دست انجام است قیمت ها به زودی به سطح قیمت ها در ماه های گذشته بازخواهد گشت.

ما حتی سازوکار لازم را پیشنهاد دادیم و دستگاه های متولی نیز پذیرفته اند و تنها منتظر اجرای بی کم وکاست اقدامات لازم در این فرایند از سوی دستگاه اجرایی هستیم.

فرایندی که برای انجام آن به دستگاه های اجرایی دو هفته زمان داده ایم.


کلید واژه ها: گرانی - نماینده مجلس - بهارستان - انواع - ستاد تنظیم بازار - پاییز - گفت و گو - نماینده - روزنامه - کلید - تنظیم بازار - روغن خوراکی - لوازم - بلندی - مهلت - گوجه - مجلس - توان - پیاز - وعده - اقدامات - محصولات - خوراکی - گزارش - کمیاب - تنظیم - بازار - گوشت - ستاد - ماهی

آخرین اخبار سرویس:
صفحه اول روزنامه های 4شنبه 12 آذر99

48 میلیون مترمکعب آب در سد رییسعلی دلواری استان بوشهر ذخیره شد

قلب نیروگاه ها با توربینهای ایرانی می تپد/ همپای خارجی ها هستیم

مجلس پیگیر حذف ارز دولتی برای واردات دارو/ قاچاق معکوس دارو نتیجه عدم استفاده کامل از سامانه تی تک

استخدام منشی خانم در شرکت ایده آل تجهیز کارینا در محدوده میدان ولیعصر

استخدام 5 عنوان شغلی با حقوق ثابت و بیمه در شرکت دانش بنیان در تهران

پیش بینی تولید 50 کیلو گرم زعفران در شهرک گلخانه ی رزن

روزنامه های اقتصادی چهارشنبه 12 آذر

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت تولیدی و بازرگانی در تهران

استخدام کارگر خط تولید آقا با حقوق وزارت کار و بیمه در البرز

استخدام کارشناس فنی پروژه (مهندسی متالورژی،مکانیک،شیمی) در تهران

نیم بوت مردانه را چند بخریم؟

آخرین مهلت ثبت نام در آزمون زبان MSRT

10 خودرو کلاسیک گرانقیمت که در سال 2020 به قیمت میلیون ها دلار به فروش رسیدند

عبور از تحریم های نفتی با ساخت پتروپالایشگاه ها

اعلام قیمت 50 متری های پایتخت/ جدول نرخ ها

استخدام کارشناس فروش در همایش گذاران مهستان در تهران

هزینه21میلیارد تومانی برای رفع معارضین تاسیساتی بزرگراه نجفی رستگار

استخدام مشاور فروش خانم در مجموعه عطر هانی مون در کرمان

استخدام کارشناس حسابداری در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی خانم با حقوق و مزایا در تهران

شاخص بورس، باز هم دو میلیونی می شود؟

سامانه مجامع الکترونیک و سامانه پرداخت سود سهام رونمایی شد

قیمت سکه 12 آذر 99 | قیمت روز سکه 99/9/12 | قیمت سکه امروز چهارشنبه 12 آذر 99

قیمت دلار 12 آذر 99 | قیمت روز دلار 99/9/12 | نرخ ارز امروز چهارشنبه 12 آذر 99

قیمت طلا 12 آذر 99 | قیمت روز طلا 99/9/12 | قیمت طلا امروز چهارشنبه 12 آذر 99

قیمت گوشی سامسونگ 12 آذر 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز چهارشنبه 99/9/12

چین بالاتر از آمریکا بزرگترین بازار مصرف جهان می شود

تاخیر در تامین ارز نیمایی سدی در تولید کارخانه فاران شیمی تویسرکان

قیمت خودرو ایران خودرو 12 آذر 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز چهارشنبه 99/9/12

چین بالاتر از آمریکا بزرگترین بازار مصرف جهان می شود

قیمت طلا 2 درصد جهش کرد و از پایین ترین سطح 5 ماهه بازگشت

قیمت طلا 2 درصد جهش کرد و از پایین ترین سطح 5 ماهه بازگشت

چگونه خود را با طوفان تغییرات ناشی از هوش مصنوعی وفق دهیم؟

حدادی: قفل های صنعت هسته ای کشور باز می شود

قیمت انواع گوشی موبایل سامسونگ د

یک اتفاق نادر در ورزش خوزستان

افزایش آمار ابتلا و فوتی کرونا در مصر

چک برگشتی در تعطیلات کرونایی ممنوع!

زنگ خطر نابودی تولید شیر و گوشت به صدا درآمد

چگونه پالایشی یکم را به پرتفو اضافه کنیم؟

3 بانک سفارش خود را در سامانه های بازار بین بانکی ثبت کردند

آشنایی با بیمه عمر

کسب درآمد پسربچه3 ساله لاکچری در فضای مجازی + فیلم

دریچه ای جدید در معاملات سکه

زنگنه: اجماع در تصمیم گیری نیازمند حوصله و مذاکره است

اخذ بیش از 17 هزار تست اچ آی وی از معتادان در نیمه نخست 99

افزایش قیمت دارو در آمریکا در دوران کرونا

فعالیت خشکشویی ها تا ساعت 20 در محدودیت های کرونایی

گران شدن تدریجی قیمت بلیت مترو در دستور کار

طرز تهیه لبو با 3 روش مختلف خانگی برای شب یلدا

 بانک مرکزی ارز لازم برای واردات موبایل را تخصیص داد/  آیا  ارزانی موبایل در راه است؟

وضعیت کسری بودجه ایران در سال آینده

تاثیر مسائل بین المللی در اقتصاد ایران/ راهکارهای کنترل هیجانات ارزی

پیش بینی از آینده صندوق های سرمایه گذاری

اسلامی: بنگاه ها نباید مرجع گزارش قیمت مسکن باشند

مفهوم معاملات اسکالپینگ

کانال شکنی جدید یورو

آخرین مهلت ثبت نام برای دریافت وام یک میلیون تومانی کرونایی

کرونا عامل افزایش فقر کودکان در آلمان

عملیاتی شدن واردات خودرو حداقل 9 ماه زمان می برد

بزرگ ترین انگور جهان به درشتی تخم مرغ!+عکس

این بار نوبت تخم مرغ شد/ هر شانه نزدیک به 40 هزار تومان

پیش بینی وضعیت بورس تا بهمن ماه

صعود سراسری بورس های جهانی

تغییر اقلیم و آلودگی هوا در تهران

تامین مالی 1200 میلیارد تومانی برای گل گهر

بلومبرگ: صادرات نفت ونزوئلا افزایش یافته است

افزایش بودجه فرهنگی،دانشجویی و تعمیر و تجهیز خوابگاه های علوم پزشکی

هدر رفت »آب سبز« با ساخت شهرهای نفوذناپذیر

سیل خوزستان کرونا را به حاشیه برد

قرنطینه سراسری به مثابه فرصتی برای خلق سرمایه اجتماعی

اثبات عدم خلق پول در طرح «جهش تولید مسکن»/ وزرات صمت قیمت دو نهاده ساختمانی را متعادل کند

حال و هوای نفت در فاصله نشست اوپک و اوپک پلاس

افزایش 40درصدی حقوق کارگران /احتکار زمین توسط دولتی ها زمین را گران کرد /چالش جدید بهارستان و پاستور /پیشخوان

ماسک های غیراستاندارد در بازار / نهادهای نظارتی ورود کنند

عربستان قیمت نفت خود را برای تحویل به آسیا افزایش می دهد

ثبت بیش از 161 هزار ازدواج در سه ماه تابستان گذشته

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

علی ابک مردان جاده های کرونازده

مظنه رهن آپارتمان در منطقه ایرانشهر

اینفوگرافی/ سامانه جامع تجارت ایران در یک نگاه

چرا قاچاقچیان مرزهای غربی را برای خروج دام انتخاب کرده اند؟

واقعیت های عجیب درباره آسیا

آغاز کشت گندم در قصرشیرین

12 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران شمال واریز شد

دنبال اعداد بزرگ نباشید| شاخص یک میلیون و 400 تا 600 هزار، بهترین بازه برای بورس

اریکسون: تا پایان امسال، یک میلیارد نفر تحت پوشش 5G قرار می گیرند

افزایش 6 درصدی حجم آب مخزن سد یامچی استان اردبیل

کاهش 9.8 درصدی نسبت تعداد چک های برگشتی به مبادله ای در مهرماه

دلایل روشن نشدن خودرو

منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد، منطقه ای با 11 سال انتظار برای برق رسانی!

رشد 106 درصدی سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی کرمانشاه

تداوم گرانی پوشک و ناتوانی مسئولان در مدیریت قیمت

خروج خرس ها از بورس

قبرستان جدید در تهران ساخته می شود

خداحافظی با تصمیمات لحظه ای و محدودیت های ناگهانی برای صادرکنندگان

شکاف عربی در اوپک

«ترس از گرانی، احتکار خانگی و کاهش جوجه ریزی» سه گانه موثر بر پرکشیدن قیمت مرغ

اکونومیست: ایران به دولت بایدن خوش بین نباشد

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس