مطالب مرتبط:
راه اندازی خط تولید انسولین ایرانی
راه اندازی آزمایشی سامانه جدید مدیریت ایمنی در 9 فرودگاه کشور
راه اندازی سریع شیمی پارک اصفهان باهدف تامین نیازهای کشور
راه اندازی بزرگترین کمپین مجازی علیه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
راه اندازی آزمایشی سامانه جدید مدیریت ایمنی در 9 فرودگاه کشور
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 00:502020-10-28اقتصادي

راه اندازی خط آهن خواف_هرات نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود/ شرایط برای تجار ایرانی مهیا است


«احمد سعید سادات» معتقد است افتتاح و راه اندازی خط آهن خواف-هرات تأثیر قابل توجهی در اقتصاد دو کشور خواهد داشت.

- احمد سعید سادات معتقد است افتتاح و راه اندازی خط آهن خواف-هرات تأثیر قابل توجهی در اقتصاد دو کشور خواهد داشت.

تهمینه غمخوار؛ بازار": روابط تجاری ایران و افغانستان به دلیل همسایگی و اشتراکات زبانی، فرهنگی، هویتی و تاریخی میان بسیار اهمیت دارد زیرا افغانستان یکی از بازارهای عمده برای کالاهای ایرانی است، اما در سال های اخیر تجارت دو کشور کاهش یافته است.

در همین راستا خبرنگار بازار" گفتگویی با احمد سعید سادات ، رایزن اقتصادی سفارت افغانستان در ایران در رابطه با موانع تجاری میان ایران و افغانستان در مسیر توسعه تجارت ترتیب داده که در ادامه مشروح مصاحبه آمده است: *با توجه به روابط دیرینه و تاریخی دو کشور ایران و افغانستان، چرا صادرات ایران به این کشور در سال های اخیر رقمی حدود سه تا نهایتا چهار میلیارد دلار بوده و افزایشی نداشته است؟ واردات افغانستان از ایران چند درصد از واردات کل این کشور را شامل می شود؟ در روابط دو کشور دوست، برادر، هم زبان و هم دین ایران و افغانستان که شاید هیچ کدام از کشورها تا این اندازه به یکدیگر نزدیک نباشد، طبیعتا نیاز است که مناسبات تجاری و اقتصادی دو جانبه همانند رابطه تاریخی افزایش پیدا کند.

اگر به آمار 10 ساله گمرک جمهوری اسلامی ایران نگاهی بیافکنیم، گراف از 10 سال گذشته تاکنون رو به بالا بوده و در 10 سال گذشته صادرات ایران و افغانستان کمتر از 2 میلیارد دلار بوده که اکنون به 3 میلیارد دلار رسیده است.

اما گنجایش و ظرفیت افزایش وجود دارد، زیرا بزرگترین شریک تجاری افغانستان، جمهوری اسلامی ایران است.

افغانستان بیشترین واردات را از جمهوری اسلامی ایران دارد و ایران در صدر کشورهایی است که افغانستان بیشترین تجارت و واردات را با این کشور دارد.

بعد از آن چین، پاکستان و امارات کشورهایی هستند که ما بیشترین واردات را از آن ها داریم.

ازآن جایی که این توان و ظرفیت برای افزایش وجود دارد، تجار دو کشور به همراه تشکل های اقتصادی می توانند از طریق برگزاری نمایشگاه ها، سمینارها و جلسات بی تو بی (مدل تجارت به تجارت) که هم اکنون با توجه به شرایط موجود کرونا به صورت مجازی برگزار خواهد شد، می توانند این قابلیت را رشد دهند.

* با نگاهی به تراز تجاری دو کشور در بخش صادرات درمی یابیم که این تراز به شدت منفی و البته در کل هم پایین است.

دلیل این موضوع چیست؟ بله متاسفانه تراز تجاری به شدت منفی و البته در کل هم پایین است، یعنی سه میلیارد دلار در برابر یازده میلیون دلار.

اگر به آمار 2018 که توسط گمرک جمهوری اسلامی منتشر شده نگاهی بیافکنیم، چیزی در حدود 3 میلیارد دلار صادرات گزارش شده و در مقابل واردات 11 میلیون دلار بوده است.

این مسئله به این معنا نیست که افغانستان توانایی در صادرات ندارد.

افغانستان از پاکستان کمتر از 2 میلیارد دلار واردات دارد و صادرات آن نزدیک به 400 میلیون دلار است.

علاوه بر آن، با هندوستان میزان صادرات از واردات بیشتر و نزدیک 500 میلیون دلار است.

با ترکیه نیز میزان صادرات افغانستان بیشتر از جمهوری اسلامی ایران و بین 20 تا 25 میلیون دلار بوده است.

بنابراین، دو کشور باید در جهت گسترش روابط تجاری خود اقدامات لازم را هر چه زودتر انجام دهند.

زیرا محدودیتهای واردات کالا در جمهوری اسلامی ایران در رابطه با واردات خشکبار و میوه جات تازه افغانستان وجود دارد.

همانطور که می دانیم، بزرگترین صادرات افغانستان بخش خشکبار و میوه جات و سایر اقلام مشابه است که در گمرک جمهوری اسلامی ایران واردات این اقلام ممنوع است.

بزرگترین صادرات افغانستان بخش خشکبار و میوه جات و سایر اقلام مشابه است که در گمرک جمهوری اسلامی ایران واردات این اقلام ممنوع است جهاد کشاورزی ایران واردات خشکبار و میوه جات به استثنای چند قلم از جمله انبه و آناناس که در افغانستان تولید نمی شود را به صورت عمومی ممنوع کرده است.

افغانستان از خشکبار و محصولات زراعی خوبی چون کشمش، مویز، مغز بادام و چهار مغز که در ایران وجود دارد، اما اگر این ممنوعیت ها برداشته شود، به تراز عادلانه تری خواهیم رسید و صادرات افغانستان به جمهوری اسلامی ایران را مشاهده خواهیم کرد.

علاوه بر ممنوعیت واردات، تعرفه های بالایی که برای محصولات وارداتی در گمرک جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، یکی دیگر از این موانع است.

در واقع تاجر وقتی با تعرفه های زیاد روبرو می شود رغبت کمتری برای خرید و فروش پیدا می کند.

مسئله قرنطینه در ایام کرونا هم به این دلایل افزوده شده است.

تاجر افغان وقتی با تعرفه های زیاد روبرو می شود رغبت کمتری برای خرید و فروش پیدا می کند بنابراین، به خاطر این تراز منفی، افغانستان در تلاش است تا با همکاری مقامات ایران امکان تسهیل در تجارت صورت گیرد تا مردم دو کشور از تجارت فیمابین منتفع شوند و شاهد صادرات جمهوری اسلامی ایران به افغانستان و نیز صادرات افغانستان به ایران باشیم.

*چگونه بازار" افغانستان شده و ایران چه اقداماتی باید انجام دهد تا سهم مناسبی از بازار افغانستان داشته باشد؟ در برخی از بخش ها ترک ها فعالیت بیشتر دارند، به خصوص در صنعت مبلمان، دارو و در و پنجره.

سیاستی که تاجران ترک و به طور کلی ترکها دارند، سیاست راهبردی طولانی مدت است، به این معنا که وقتی تجار ترک وارد یک بازار می شوند، تلاش می کنند که اگر نیاز بود در آن بازار سرمایه گذاری کنند و یا حتی تولیدی بزنند.

ترک ها در بخش در و پنجره و مبلمان در ابتدا وارد شدند، به واردات و صادرات دست زدند و بعد تولیدی هایی را راه اندازی کردند.

یعنی تنها به هدف فروش وارد بازار نمی شوند بلکه با یک پلان طولانی مدت اگر نیاز را احساس کنند، سرمایه گذاری می کنند.

مسئله ای که متاسفانه در میان تجار و سرمایه گذاران جمهوری اسلامی ایران در بازار افغانستان کمتر دیده می شود.

آنها بیشتر تمایل به فروش دارند و این واقعیت وجود دارد که تاجران افغان به فکر منافع خود باشند، یعنی هر کجا که منفعت بیشتر باشد در آنجا تجارت می کنند.

تاجران ایرانی بیشتر تمایل به فروش دارند و این واقعیت وجود دارد که تاجران افغان به فکر منافع خود باشند، یعنی که هر کجا که منفعت بیشتر باشد در آنجا تجارت می کنند از آن جایی که افغانستان عضو سازمان تجارت جهانی است، تجارت به صورت آزادانه صورت می گیرد یعنی افغانستان می تواند با تمام کشورها وارد تجارت شود.

حال اگر شرکتهای ایرانی مانند شرکت های زمزم و گلرنگ که در افغانستان موفق شدند، یک راهبرد طولانی مدتی در جاهایی که نیاز باشد سرمایه گذاری کنند، با توجه به نزدیک بودن زبان و فرهنگ و دین دو کشور، انتظار می رود که میزان سرمایه گذاری ایران در افغانستان افزایش خواهد یافت و این امر امتیاز بزرگی برای رونق تجارت است زیرا تجار ایران و افغان بدون هیچ مترجمی به راحتی می توانند با یکدیگر به داد و ستد بپردازند.

* حضور شرکت های ایرانی در بازار این کشور در حوزه مخابرات و فناوری به چه اندازه است؟ بعد از برگزاری نمایشگاه تخصصی در حوزه فناوری و مخابرات در سال گذشته در کابل با حضور شرکت هایی از جمهوری اسلامی ایران، این مسئله رونق گرفت و تعدادی از شرکت ها که در بخش خصوصی در حوزه فناوری کار می کنند، تحت امضای قراردادهای جدیدی رشد کردند.

بنابراین، برگزاری نمایشگاهها و جلسات بی تو بی موجب می شود که تجار دو کشور از ظرفیت های یکدیگر آگاهی بیشتری پیدا کنند که در این صورت هر چه بیشتر این ظرفیت ها شناسایی و معرفی گردد، سرمایه گذاران در این حوزه ها علاقه مندتر می شوند و این بخش افزایش فعالیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

* زمینه های همکاری میان دو کشور با توجه به بر خورداری از منابع زیرزمینی و آثار تاریخی و باستانی در هر دو کشور، در حوزه معادن و صنایع معدنی چگونه فراهم گردیده است؟ در بخش معادن دو کشور از منابع زیرزمینی برخوردار هستند و افغانستان نیز منابع دست نخورده ای دارد که در سال های اخیر دولت تصمیم گرفته که این معادن استخراج شود که به نفع اقتصاد کشور خواهد بود.

در این زمینه، برای شرکت های ایرانی که از تجربه و تکنولوژی خوبی برخوردارند، بسیار فرصت خوبی است که در این بخش فعالیت کنند و در استخراج معادن سهم داشته و سپس آن را تبدیل به کالاهای نهایی کنند.

نه تنها در غرب افغانستان بلکه در شمال و شرق و جنوب آن نیز معادن خوبی وجود دارد.

از آن جایی که افغانستان از سمت شرق با جمهوری اسلامی ایران هم مرز است، شرکت های ایرانی می توانند تمرکز خود را بر این بخش قرار دهند.

دولت و وزارت معادن نیز از این امر حمایت و استقبال می کند و علاقه مندی در این بخش زیاد است.

*افغانستان چه ویژگی های خاصی در بخش اقتصاد دارد و مزیت های این کشور بیشتر مربوط به کدامیک از این بخشها می باشد؟ یکی از مزایای افغانستان برای سرمایه گذاری خارجی وجود بازار بکر در این کشور است.

این بازار در حال کار کردن است، اما وقتی در بخشی از آن وارد می شویم مشاهده می کنیم که تازه است و رقیب کمتری در بسیاری از بخش ها دارد که این موضوع برای تاجر یک مزیت کلان است.

امتیازاتی که دولت افغانستان برای حمایت از سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته، اینگونه است که در داخل افغانستان اگر یک تاجر خارجی بخواهد یک فعالیت اقتصادی را شروع کند با کمترین زمان و کمترین قیمت امکان پذیر است.

یعنی اگر سرمایه گذار قصد سرمایه گذاری در افغانستان داشته باشد، می تواند در زمان یک الی دو ساعت و پرداخت هزینه معادل دو دلار جواز کسب و کار و فعالیتش را اخذ نماید.

این بوروکراسی در افغانستان هم اکنون وجود ندارد.

بر اساس آمار بانک جهانی، افغانستان از لحاظ پروسه صدور و طی مراحل مجوز کسب و کار یکی از بهترین کشورهای منطقه است و آن بروکراسی هایی که در افغانستان وجود داشت، هم اکنون وجود ندارد.

اگر یک تاجر خارجی بخواهد یک فعالیت اقتصادی را شروع کند با کمترین زمان و کمترین قیمت امکان پذیر است زیرا افغانستان بهترین کشور منطقه از لحاظ بروکراسی اداری و جواز فعالیت اقتصادی است یک شرکت خارجی اگر بخواهد با پلان اقتصادی مثلاً در بخش صنعتی فعالیت کند، دولت برای سرمایه گذار خارجی زمین در شهرک های صنعتی با هزینه هر متر مربع کمتر از یک دلار قرار می دهد.

همچنین مواد خام مورد نیاز تولیدی و ماشین آلات را با تعرفه بسیار پایین و یا حتی صفر از گمرک وارد نماید.

از طرف دیگر، مهمترین مزیت افغانستان عضویت در سازمان تجارت جهانی است که یک سرمایه گذار بر انجام سرمایه گذاری خود حمایت بین المللی را دارا می باشد.

البته، افغانستان مکلف به قواعد و اصول سازمان تجارت جهانی است.

همچنین، افغانستان با تمام بانک های دنیا ارتباط دارد.

بنابراین ما هرچقدر نمایشگاه برگزار کنیم، اما اگر موانعی وجود داشته باشد به خصوص در صادرات و واردات و این موانع برطرف نشود، صادرات و واردات جذابیت خود را از دست می دهد.

از سمت افغانستان برای بحث صادرات موانع خاصی وجود ندارد.

زیرا طبق قوانین بازار آزاد، ما باید با رعایت قواعد سازمان تجارت جهانی، محدودیت های کلی نداریم.

در روابط تجاری ایران و افغانستان رابطه برد-برد باید وجود داشته باشد و همانطور که اشتراکاتی در زمینه های مختلف وجود دارد، در تجارت نیز به سطح مطلوبی برسیم.

در واقع این تجارت فی ما بین کم نیست، اما باید بیشتر از این ها باشد.

در روابط تجاری ایران و افغانستان روابط برد-برد باید وجود داشته باشد و همانطور که اشتراکاتی در زمینه های مختلف وجود دارد، در تجارت نیز به سطح مطلوبی برسیم *در زمینه تجارت های مرزی از جمله ایجاد بازارچه های مرزی چه اقداماتی انجام شده است؟ در گذشته بازارچه های مرزی برای نفع بردن مردم منطقه و در واقع مردمان مرزنشین وجود داشت.

اما پس از آن دولت افغانستان تصمیم گرفت که بیشتر تجارت را به سمت گمرکات رسمی دو کشور بیاورد زیرا کنترل و نظارت بهتری وجود دارد.

بنابراین بهترین کار این است که به جای بازارچه های مرزی، در ابتدا، ظرفیت را بالا برد و بعد گمرک جدید ایجاد نمود.

این سیاست دولت است که اگر نیاز به گمرکات بیشتر بود، مثلا گمرک چهارم و پنجم را ایجاد کنیم.

البته جدیدا قرار است گمرک چهارم با افتتاح خط آهن خواف_هرات ایجاد و به خاطر مسائل گمرکی از طرف راه آهن انجام شود.

بنابراین، اگر اول تمرکز در جهت افزایش ظرفیت های گمرکات فعلی باشد، خیلی بهتر است زیرا ایجاد گمرک جدید هم نیاز به زیر ساخت دارد و هم هزینه کلانی در بردارد.

* اهمیت راه آهن خواف_هرات از نظر شما در چیست؟ در دنیای صنعتی و زمانی که صنعت در اروپا شکل گرفت، این ایجاد خط آهن بود که به تجارت رشد و سرعت بخشید.

افتتاح و راه اندازی خط آهن تاثیر قابل توجهی در اقتصاد میان دو کشور خواهد داشت.

در کل خط آهن، هم از لحاظ هزینه و هم حجم کالا، بسیار به صرفه تر نسبت به کامیون و انتقال از طریق کامیون است.

برنامه ایران و افغانستان این است که از طریق این راه تجارت دو جانبه افزایش یابد.

چون این خط آهن به شمال افغانستان وصل می شود، ایران از طریق آن می تواند به بازارهای آسیایی میانه راه پیدا کند، (یعنی نزدیکترین راه مسیر افغانستان به خاطر دسترسی به آسیای میانه است) و از طرف دیگر، افغانستان نیز از طریق خط آهن به چابهار، شمال ایران و سپس ترکیه و اروپا متصل می شود.

لذا، در عرصه ترانزیت و تبادل کالا یک تجارت خوبی انجام خواهد شد که امیدواریم با افتتاح این خط آهن شاهد این تغییرات باشیم.


کلید واژه ها: افغانستان - ایران و افغانستان - ایران - راه اندازی - کشور - اقتصاد - خط آهن - روابط - سادات - سفارت افغانستان - کالاهای ایرانی - افتتاح - تاریخی - سعید - احمد - ایرانی - روابط تجاری - تجارت - نقطه عطفی - میان - قابل - در ایران - خبرنگار - اقتصادی - تهمینه - مصاحبه - یکی از - توسعه - شرایط - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
میزان کشف و ضبط کالای قاچاق در آذربایجان غربی 62 درصد افزایش یافت

افزایش 31 دلاری قیمت طلا جهانی

️تمدید یک هفته ای محدودیت های کرونایی در شهر مشهد

تاثیرمذاکرات اوپک درقیمت نفت

پیش بینی برداشت 64هزار تُن ذرت در کهگیلویه و بویراحمد

ایاعربستان قیمت نفت خودراافزایش میدهد؟

میزان کشف و ضبط کالای قاچاق در آذربایجان غربی 62 درصد افزایش یافت

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء کار انقلابی بزرگی برای مردم استان کرمان انجام دهد

پیش بینی برداشت 64 هزار تن ذرت در کهگیلویه و بویراحمد

بررسی کیفیت آرد و نان در قم

الزام به ثبت نام در سامانه سجام ویژه سهامداران روس غیر مستقیم سهام عدالت

آمادگی قرارگاه سازندگی خاتم در ایجاد کارگاه های کوچک اشتغال زایی در نقاط محروم استان کرمان

افزایش 239 درصدی تسهیلات مرابحه بانک کارآفرین از ابتدای سال جاری

مهارسیلاب در رامشیر

تحقق جهش تولید راهبرد اصلی تیم اقتصادی دولت در استان مرکزی است

افزایش خیره کننده معامله زمین در تهران

حمایت از کشاورزان فارس در شرایط کرونایی

اشتغالزایی با تار و پود وقف

گشایش نماد صندوق پالایشی یکم از امروز

تحقق جهش تولید راهبرد اصلی تیم اقتصادی دولت در استان مرکزی است

10 درصد بودجه دستگاه های اجرایی باید به پژوهش اختصاص یابد

25 معدن غیرفعال استان سمنان به چرخه تولید بازگشت

بار مالی 550 میلیارد ریالی شیوع کرونا برای شهرداری تبریز

پالایشی یکم را بفروشیم؟ + فیلم

علت کمبود داروی دیازپام در بازار دارویی کشور

زنگنه:بازارنفت همچنان شکننده است

قیمت گوشی های پرطرفدار بازار/ آیفون 7پلاس 15.5 میلیون تومان

آمادگی قرارگاه سازندگی خاتم در ایجاد کارگاه های کوچک اشتغال زایی در نقاط محروم استان کرمان

افزایش 60درصدی درآمد های خراسان شمالی

قیمت جهانی نفت امروز99/9/11

پایانه ملی گل و گیاه در مازندران تکمیل می شود

پیش بینی بورس فردا 12 آذر 99

سهامداران خودرو بخوانند

سبقت قابل توجه استراماچونی از «تخم مرغ» معروف/عکس

تب و تاب قیمت از باغ تا بازار

حمایت از تولید با طرح آفاق 1 موسسه اعتباری ملل

تعداد معادن غیرفعال استان سمنان به 23.5 درصد تقلیل یافت

افزایش 60 درصدی درآمد های خراسان شمالی

قیمت روز تیرآهن در بازار (11 آذر) + جدول

عرضه اولیه سهام شرکت لیزینگ اقتصادنوین در آینده نزدیک

کشف پرونده اخلال در نظام اقتصادی/فروش سیمان های تاریخ مصرف گذشته در هرمزگان

قشم به جمع تولیدکنندگان تجهیزات پیشرفته مبارزه با کرونا پیوست

انتشار اوراق مشارکت بیمه ای در بورس با سود تضمین شده

تردد در محورهای ارتباطی چهارمحال و بختیاری 51 درصد کاهش یافت

محتوای تبلیغاتی با موضوع برون سپاری امور مالی و حسابداری

مهلت بیمه محصولات کشاورزی در مهاباد تمدید شد

در رادیو ایران 20 بشنوید: درهای این فروشگاه همیشه باز است

پروژه انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری برای کرمان حیاتی است

تسهیلات برای مرمت بنا های تاریخی گرگان

نمایندگان مجلس به دنبال حفظ تحریم و گرانتر شدن کالاها؟

نوبت دهی تعویض پلاک در لرستان اینترنتی انجام می شود

فرماندار: سوخت زمستانه مناطق فاقد گاز طبیعی لارستان تامین شده است

تهران از شنبه نارنجی می شود

تولید 28 میلیون تن کنستانتره در 7 ماهه ابتدای سال

سه رسته صنفی دیگر به گروه شغلی یک اضافه شد| این مشاغل می توانند فعالیت کنند

پیش بینی بورس فردا 12 آذر

تردد در محورهای ارتباطی چهارمحال و بختیاری 51 درصد کاهش یافت

فرماندار: سوخت زمستانه مناطق فاقد گاز طبیعی لارستان تامین شده است

نمایندگان مجلس به دنبال افزایش تحریم و گرانتر شدن کالاها؟

بهره مندی هزار و 200 خانوار مددجوی کمیته امداد گلستان از گاز خانگی

پیگیری 20-اجرایی نشدن طرح فاز یک کمربندی املش

آغاز چکش کاری قانون بازار سرمایه در مجلس

واکسن ایرانی کرونا چه زمانی وارد بازار می شود؟

توسعه همکاری های شرکت شهرک های صنعتی و پارک علم و فناوری استان

افزایش دوباره قیمت مرغ در بازار/ هر کیلو چند؟

ادامه توزیع بذر گندم دولتی برای کشت پاییزه خوزستان

90 درصد اشیا و اقلام تاریخی خراسان شمالی مستندنگاری شد

پیش بینی برداشت 4.5 هزار تن محصول پنبه در گرمسار

بانک مرکزی عمل رسوب کالاهادرگمرکات وگرانی قیمت ها

تولید داروی گیاهی ضد کوکسیدیوز طیور در کاشان  

استثنائات الزام موجر به تمدید قراردادهای اجاره مسکن ابلاغ شد

پروژه انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری برای کرمان حیاتی است

اولین پروازبرای واردات واکسن کروناکی انجام میشود؟

رونمایی از فروشگاه های آنلاین بیمه ملت همزمان با روز صنعت بیمه/ رشد کمی و کیفی پورتفوی بیمه ملت در 8 ماهه نخست امسال

داروخانه داران هم سلیمانی شدند.

استاندار : پیشگیری از روند ابتلا به کرونا نیازمند تداوم وضعیت فعلی

توزیع بسته معیشتی بین خانواده های زندانیان نیازمند

بازار تاناکورای ارومیه در روزهای کرونا

تسهیلات به سرمایه گذارانِ احیاء بلاد شاپور

ادامه توزیع بذر گندم دولتی برای کشت پاییزه خوزستان

افزایش خیره کننده معامله زمین در تهران

پنج هزار مددجوی ایلامی از تسهیلات اشتغال بهره مند شدند

اجرای عملیات بیابان زدایی در یک هزار و 325 هکتار از اراضی استان سمنان

قیمت تیرآهن در بازار مصالح ساختمانی

جهش تولید در عسلویه شرق به رغم بحران کرونا؛ استخراج بیش از 8 میلیون تن سنگ آهن در سنگان طی هشت ماهه امسال

با دستور شهردار؛ ساختمان های برتر پایتخت معرفی می شود

پیش بینی وضعیت بورس برای چهارشنبه 12 آذر 99 / اصلاح بازار سهام تا کی ادامه دارد؟

تجهیزات دیجیتالی باعث تسهیل تردد در مرز بازرگان شد

بی سابقه ترین بدهی فرانسه در یک قرن اخیر 

تولید داروی گیاهی ضد کوکسیدیوز طیور در کاشان  

سه رسته شغلی دیگر به گروه شغلی یک اصناف اضافه شد

«شسپا» زیر ذره بین گزارش تحلیلی-تفسیری

حراج جدید اوراق بدهی دولتی، 18 آذر

تصاویر | آبادان، بندر مه آلود

آغاز شمارش معکوس برای بازگشت به زندگی عادی؟

میوه های لاکچری در بازار تهران که شاید ندیده باشید+فیلم

ایاکارگران وبازنشستگان باوام مسکن100میلیون تومانی خانه دارمیشوند

پخش زنده قرعه کشی فروش فوق العاده در سایت اینترنتی ایران خودرو

اطلاعیه روابط عمومی شرکت گاز استان آذربایجان شرقی در خصوص قطع گاز در شهرستان عجب شیر

منعِ دوچرخه های اشتراکی در اصفهان برای زنان

راه اندازی خط آهن خواف_هرات نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود/ شرایط برای تجار ایرانی مهیا است

راه اندازی خط آهن خواف_هرات نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود/ شرایط برای تجار ایرانی مهیا است