مطالب مرتبط:
طرح رجیستری موبایل لغو می شود؟
طرح رجیستری موبایل لغو می شود؟
طرح رجیستری موبایل لغو می شود؟
طرح رجیستری موبایل لغو می شود؟
طرح رجیستری لغو می شود؟ | تحدید یا تشدید سرقت تلفن های همراه
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 آبان 1399 ساعت 13:002020-10-28اقتصادي

طرح رجیستری موبایل لغو می شود؟


یک کارشناس فناوری در حالی که از کارایی طرح رجیستری انتقاد می کند، مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل معتقد است پیش از اجرای طرح رجیستری 90 درصد از موبایل هایی که وارد کشور می شدند قاچاق بودند و بابت این موبایل ها هیچ گونه عوارض گمرکی پرداخت نمی کردند.

- " جی پلاس،" رجیستری(Register) گوشی تلفن همراه که به اشتباه ریجستری جا افتاده است، به معنای ثبت مشخصات گوشی های تلفن همراه بوده و یکی از اهداف اجرای آن، مبارزه با قاچاق این کالاست.

میزان نوشت؛ برخی معتقدند این طرح در خصوص کاهش سرقت گوشی مؤثر است اما عده ای دیگر معتقدند این فرضیه امتحان خود را به خوبی پس نداده است چرا که سارقان با تصور این که گوشی رجیستری شده است و اگر سیم کارتی را وارد تلفن کنند سریعاً ردیابی می شود گوشی را خُرد می کردند و قطعات داخلی آن را نظیر آل سی دی، باتری و .

به فروش می رساندند در نتیجه مراجع قضایی و پلیس نمی توانستند گوشی مسروقه را ردیابی کنند؛ از این جهت چنین تصویری در بین برخی مردم رشد کرده است که آنان صرفاً برای این طرح رجیستری هزینه می کنند و عایدی نصیب آنان نمی شود طرح رجیستری اتلاف هزینه است کیوان نقره کار کارشناس فناوری در خصوص کارایی طرح رجیستری گفت: آن زمان که طرح رجیستری مشخص و در حال ورود به فاز عملیاتی بود جزو منتقدین این طرح بودم چرا که در آن زمان هم مشخص بود که نمی تواند کارایی خود را داشته باشد.

طرح رجیستری به صورت اساسی چند امکان را درون خود دارد اولین نکته برای گوشی های سرقتی است، نکته دوم مالکیت گوشی مشخص می شود.

در بخش مالکیت اگر این را در قالب همان تنظیم سندی که به نام شخص چه برای سیم کارت و چه برای خود تلفن همراه ثبت می شود؛ قابل ثبت و پیگیری است و دیگر نیاز برای اعمال فرآیند مجددی وجود ندارد.

این کارشناس در خصوص تأثیر این طرح در مقوله سرقت بیان کرد: با توجه به این موضوع که سارقین از این طرح آگاهی دارند قطعات گوشی را به فروش می رسانند و این احتمال که گوشی سالم به فروش برسد بسیار پایین است.

نقره کار در خصوص لغو طرح رجیستری گفت: این امکان وجود دارد که این طرح لغو شود.

طرح های زیادی تا به حال اجرا و لغو شدند و تنها بار هزینه ای گزافی تحمیل کرده اند.

در طرح رجیستری مشتری باید هزینه را بپردازد بی آنکه سود و کارایی مناسبی برای او داشته باشد و تنها هزینه از سمت مردم پرداخت می شود بدون اینکه خدمت مناسبی به آنان ارائه شود.

وی در ادامه مطرح کرد: باید اینگونه طرح ها را ابتدا به صورت منطقه ای و در مقیاس کوچکتری آزمایش کرد اگر نتیجه آن مثبت و موثر بود آن را به کل نقاط کشور و همگان تعمیم داد.

اگر اکنون طرح رجیستری برداشته شود از اتلاف هزینه بیشتر جلوگیری خواهد کرد.

این کارشناس ضمن انتقاد از طرح رجیستری و ایجاد خطرات حقوقی برای مسافران خارجی گفت: مسافرانی که وارد مرزها می شوند با انبوهی از هزینه ها که به آنان اجبار می شود و یا کارت ملی آنان را برای رجیستری شماره تلفنی استفاده می کنند مواجه می شوند و در آینده این موضوعات می تواند دارای تبعات قانونی و حقوقی برای این مسافران باشد.

جلوگیری از خروج ارز با استفاده از طرح رجیستری همچنین محمدرضا عالیان درخصوص طرح رجیستری و تاریخچه آن گفت: مبحث طرح رجیستری از سال 1386 به صورت مرحله به مرحله اجرا شد.

نکته حائز اهمیت در خصوص طرح رجیستری آن است که این طرح برای جلوگیری از سرقت موبایل اجرا نشد و اگر به مصاحبه های وزرای ارتباطات و فناوری ا اطلاعات و صمت آن دوران نگاه کنید به طور دائم در خصوص تأثیر این طرح برای مبارزه با قاچاق صحبت کردند.

وی افزود: پیش از اجرای طرح رجیستری 90 درصد از موبایل هایی که وارد کشور می شدند قاچاق بودند و بابت این موبایل ها هیچ گونه عوارض گمرکی پرداخت نمی کردند.

همچنین این تلفن های همراهی که به صورت قاچاق وارد کشور می شدند از هیچ گونه گارانتی(ضمانت نامه) و خدمات پس از فروشی بهره مند نبودند و تنها یک تعداد گارانتی های متفرقه ای به این نوع گوشی ها تعلق می گرفت که هیچ ارزش و کارایی نداشت.

عالیان با تاکید بر پلمپ نبودن موبایل های قاچاق گفت: تعداد زیادی از این گوشی موبایل هایی که به شکل قاچاق وارد کشور شدند در کشور مبدأ باز شده بودند و مشکلات دیگری هم داشت.

دیگر نکته ای که در خصوص تلفن های همراه قاچاق حائز اهمیت بود این بود که درآمد بسیار زیادی که بابت حقوق و عوارض گمرکی می توانست نصیب دولت شود توسط قاچاقچیان نادیده گرفته شد.

در آن دوران سالانه حدود 25 میلیون دستگاه موبایل وارد کشور می شد و بیش از 90 درصد این واردات قاچاق بوده است؛ همین مبحث قاچاق باعث خروج ارز کشور بدون ضابطه و باعث ایجاد اختلالات شدید ارز شده بود.

مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل با تاکید بر موبایل به عنوان یک کالای راهبردی بیان کرد: موبایل ششمین کالای وارداتی کشور محسوب می شود و همین طور یک کالای راهبردی هم در بحث بازرگانی و هم در بحث مصرف است.

همین موضوع باعث شد تا افراد قانون گذار و تصمیم گیرندگان استراتژی را پایه ریزی کنند و اول از قاچاق موبایل جلوگیری کند؛ دوم درآمدهایی که دولت می توانست از عوارض گمرکی به دست آورد را احیا کنند و در آخر هم بتوانند زنجیره واردات و توزیع موبایل را شفاف کنند این موضوعات جزو اهداف اصلی طرح رجیستری بود.

وی در خصوص هزینه رجیستری گفت: هزینه ای که از جانب مردم برای طرح رجیستری دریافت شود مردم و شرکت ها هیچ گونه هزینه اضافه بابت طرح رجیستری پرداخت نمی کنند.

پس از گذشت دو سال از اجرای طرح رجیستری طی چند ماه اخیر سامانه همتا اعلام کرد مبلغی که برای رجیستری هر گوشی و ثبت اطلاعات آن در شبکه ارتباطی کشور دریافت می شود عددی بین 3 تا 4 هزار تومان است و این رقم در برابر هزینه های اجرایی و تعداد پیامک هایی که روزانه ارسال می کنند بسیار ناچیز است البته در خصوص تعیین هزینه قانون گذار تصمیم گیرنده است.

عالیان در ادامه مطرح کرد: اغلب مردم فکر می کنند هزینه ای که باعث افزایش قیمت گوشی می شود هزینه طرح رجیستری است، اما درواقع اینگونه نیست علت بالارفتن هزینه تلفن همراه به علت دریافت حقوق و عوارض گمرکی آن است.

هرگونه کالایی که وارد کشور می شود مشمول یک سری حقوق و عوارض می شود که بسته به نوع کالا رقم آن متغیر است.

در گذشته در یک بازده زمانی به علت قاچاقی بودن دستگاه های تلفن همراه این هزینه عوارض گمرکی پرداخت نشده است و پس از تصویب و اجراء طرح ریجستری حقوق و عوارض گمرکی از شرکت های وارد کننده دریافت و باعث افزایش قیمت موبایل شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: طرح رجیستری باعث جلوگیری از رویه واردات گوشی به صورت مسافری و خطرات حقوقی آن نیز شد.

از دوازدهم مهر سال جاری هر شخصی که وارد کشور شود و با خود دستگاه تلفن همراهی داشته باشد باید آن را در گمرک احراز و پس از آن رجیستری کند.

به طور مثال اگر شخصی با هواپیما به ایران وارد می شود در گمرک فرودگاه باید موبایل خود را احراز و رجیستری کند.

این کار باعث جلوگیری از قاچاق موبایل به صورت مسافری شد و همچنین دیگر شاهد سوءاستفاده از اطلاعات سفر مسافران نخواهیم بود و دیگر نباید شاهد این موضوع باشیم که مسافری ادعا کند از اطلاعات سفرش سوء استفاده و گوشی تلفنی به نام او رجیستری شده است.

یکی از اهداف طرح رجیستری در خصوص جلوگیری از سرقت تلفن های همراه بود که متأسفانه تا به امروز این هدف چندان اجرایی نشده است، اما این طرح در خصوص مبارزه با قاچاق تلفن های همراه بسیار مؤثر و کارآمد عمل کرده است و توانسته از خروج ارز بدون ضابطه جلوگیری کند و درآمد از دست رفته دولت از طریق عوارض گمرکی را احیا کند و برای خریدار هم به صورت شفاف مشخص می شود که واردکننده آن دستگاه گوشی که خریداری کرده است کدام شرکت و گارانتی آن متعلق به کجاست و می تواند برای تلفن همراه خود خدمات پس از فروش دریافت کند.

این ها دستاوردهای عینی طرح رجیستری است.


کلید واژه ها: رجیستری - موبایل - گوشی - تلفن همراه - مدیر روابط عمومی - گوشی تلفن همراه - مبارزه با قاچاق - تلفن - واردکنندگان - روابط عمومی - مراجع قضایی - همراه - قاچاق - سرقت گوشی - گوشی تلفن - کارشناس - مبارزه - سارقان - اشتباه - انتقاد - مشخصات - فناوری - پرداخت - امتحان - یکی از - قضایی - روابط - مراجع - داخلی - عمومی

آخرین اخبار سرویس:
لایحه بودجه 1400؛افزایش 15 درصدی عوارض واردات لوازم آرایشی

«جزییات بودجه 1400» | پیش بینی درآمد 251 هزار میلیارد تومانی دولت از مالیات + جدول

خیران 342 میلیون تومان برای ساخت خانه دایه طوبی کمک کردند

بارگیری روزانه 15 هزار تن کالای صادراتی در بندر شهید بهشتی چابهار

مقایسه لایحه بودجه 1400 با قانون سال 99/ جهش 46 درصدی هزینه های بودجه + جدول

از 15 آذر ماه، صنوف گروه های شغلی یک و 2 در تهران مجاز به فعالیت هستند

استخدام کارشناس فروش تلفنی در طلایه تجارت جاوید در تهران

استخدام مدیر پروژه آقا (رشته صنایع غذایی) در تهران

فعالیت میدان مرکزی میوه و تره بار الغدیر در روزهای بارانی

کارنامه موفق مدیریت بیمه های مسئولیت کوثر در سال 98

اولین زمین چمن مصنوعی جوین به بهره برداری رسید

استخدام کارشناس ثبت اسناد انبار و مدیر تحقیق و توسعه در قزوین

نمادهای تاثیرگذار بازار بورس در روز چهارشنبه را بشناسید

مناسب سازی 30 بازار میوه و تره بار برای افراد دارای معلولیت تا پایان سال

تردد در جاده های آذربایجان شرقی 39 درصد کاهش یافت

روزهای خوش طلای سفید در قطب تولید استان خراسان جنوبی / دستگاه برداشت مکانیزه پنبه به کمک کشاورزان آمد

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و بیمه در شرکت شودر در گلستان

تشکیل بیش از 9 هزار پرونده تخلف در بخش کالا و خدمات آذربایجان غربی

درپیامی به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت عنوان شد ؛ تاکید شریعتمداری بر ضرورت تحقق عدالت و برابری فرصت‏ ها برای افراد دارای معلولیت

استخدام کارشناس محصول در شرکت گرین وب در خراسان رضوی

2 اخلاگر و بدهکار نظام بانکی با 20 هزار میلیارد بدهی دستگیر شدند

استخدام کارشناس کنترل کیفیت و کارشناس صادرات در مرکزی

سامانه جدید صدور کارت های بازرگانی تفاوتی با سامانه سابق ندارد

افت شاخص بورس در جریان معاملات امروز 12 آذر 99

1126 میلیون تن ذخایر معدنی در سیستان و بلوچستان کشف شد

استاندار خراسان جنوبی: مدیران حضور میدانی و فعال داشته باشند

استخدام کارمند IT در صنایع برودتی وحید در تهران

لایحه بودجه 1400؛افزایش 15 درصدی عوارض واردات لوازم آرایشی

مشهد؛ رتبه اول در تأثیر کرونا بر اصناف

سال 1400 هیچ فرزند یتیمِ بدون حامی در کشور نخواهیم داشت

دلیل اصلی نوسان این روزهای بورس

واکسن آنفلوآنزا بالاخره به داروخانه های منتخب رسید

فعالیت 30 هزار بافنده فرش در استان کرمانشاه

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش با مزایا در Xmohr در اصفهان

اعلام شرایط پرداخت وام 100 میلیون تومانی ازدواج

بازار آهن گرفتار هیجانات

تعداد چک های برگشتی مهرماه در خراسان رضوی کاهش یافت

چه کسانی وام 100 میلیون تومانی ازدواج می گیرند؟

مرحله نهم قرعه کشی محصولات ایران خودرو برگزار شد

توزیع 260بسته معیشتی در سبزوار

تسهیلات «کشاورز کارت» افزایش می یابد

مدیرمسئول «اعتدال»: وقتی وزارت ارشاد از رسانه حمایت مالی می کند، مطالبه مالیات معنایی ندارد

قیمت واکسن آنفلوآنزا 192هزار تومان

اعتبار 50 میلیارد تومانی برای 75 پروژه محله ای

مامیکا؛ افزایش مهارت های کسب و کار بانوان خانه دار

وام ازدواج 50 میلیون تومان باقی ماند

12 میلیارد تومان زعفران از کشاورزان خراسان جنوبی خریداری شد

حذف سه دهک بالای درآمدیِ یارانه بگیر در 1400

بزرگترین پروژه پزشکی ورزشی کشور دهه فجر در کرمانشاه افتتاح می شود

جزییات بودجه 1400|افزایش 32 درصدی بودجه عمرانی وزارت راه و شهرسازی

دریافت خدمات درمانی در منزل با شماره 36936

واکسن آنفلوآنزا؛ 192هزار تومان

«جزییات بودجه 1400»| حقوق 4 میلیون تومان و کمتر از مالیات معاف شد

«جزییات بودجه 1400»|میزان افزایش حقوق سال آینده 25 درصد شد

پردرآمدها نیازی به یارانه ندارند/ حذف سه دهک اقدام مثبتی است

بارش های فارس 3 درصد کاهش یافت

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در آسان نوش در جاجرود

90 هزار میلیارد تومان اعتبار برای رتبه بندی، پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی و متناسب سازی/ سهم تامین اجتماعی و متناسب سازی چقدر است؟

بارش های پاییزی و دلهره مردم پلدختر از سیل دوباره؛ دیوار ساحلی تکمیل نشد

تولید 70 درصد پارچه «جین» کشور در خوی/ اشتغالزایی برای 600 نفر با توسعه خطوط

قیمت هرشانه تخم مرغ به بیش از 37 هزارتومان رسید

امید روی خط تولید آلومینیوم آمل

پیش بینی درآمد 199 هزار میلیارد تومانی صادرات نفت در بودجه 1400

اجرای طرح اصلاح شبکه آبرسانی و توسعه آبیاری تحت فشار در ناژوان

8 واحد مسکونی برای معلولان رزن و درگزین در حال احداث است

تحویل 9500 خانه به خانواده های پر معلول

لایحه بودجه 1400؛سهم 70 هزار میلیارد تومانی پیش فروش نفت

بودجه مسکنی 5.5 هزار میلیاردی دولت در سال 1400

اعلام زمان بازگشایی صنوف 1 و 2

یارانه 3 گروه در سال 1400 حذف می شود

بورس قرمزپوش شد

چه کسانی وام 100 میلیون تومانی ازدواج می گیرند؟

روز پر نوسان در بورس تهران

جولان کرونا در صف های نانوایی؛ معضلی که هم چنان در خراسان شمالی فراگیر است

حذف سه دهک یارانه بگیر در لایحه بودجه 1400

داغ شدن دیگ های خاموش کارخانه آلومینیوم

مالیات خاص برای خانه های خالی/ اعلام سازوکار دریافت

قیمت طلا، سکه و دلار در بازار امروز 1399/09/12

ایجاد شغل برای یک هزار و 457 معلول در چهارمحال و بختیاری

تورم سال 99 چگونه رقم خورد؟

فعالیت 6 زنجیره طیور در آذربایجان غربی/ تأمین بیش از 40 درصد گوشت مرغ استان توسط زنجیره های یکپارچه تولید

قیمت روز خودروهای داخلی در 12 آذر 99

1126 میلیون تن ذخایر معدنی در سیستان و بلوچستان کشف شد

اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به معنای خروج ایران از برجام نیست

تعداد بیماران بستری کرونا در چهارمحال و بختیاری 25 درصد کاهش یافت

یارانه ها تکان نخورد/ باز هم حذف سه دهک بالا و وعده ثبت نام جاماندگان!

اعلام شرایط پرداخت وام 100 میلیون تومانی ازدواج

افزایش ازدواج در خراسان رضوی در روزگار کرونا

دولت سال آینده چقدر مالیات می گیرد؟

تسهیلات «کشاورز کارت» افزایش می یابد

مامیکا؛ افزایش مهارتهای کسب و کار بانوان خانه دار

شرایط انتشار اوراق مالی اسلامی برای سال آینده

مرغ داران حق خروج مرغ از استان مرکزی را ندارند

400 میلیارد تومان به پروژه راه آهن میانه ـ اردبیل تزریق شد

بیش از 16 هزار بسته معیشتی در مناطق محروم خرم آباد توزیع شد

سقف معافیت مالیاتی حقوق در بودجه 1400

درآمدهای نفتی در لایحه بودجه 3.5 برابر شد

مدیرکل تعاون: 220 میلیارد تومان تسهیلات کرونا در کرمان پرداخت شد

وام 70میلیونی برای خانوار های دارای سه فرزند

5 باب مخزن ذخیره آب در روستاهای دهگلان احداث شد

طرح رجیستری موبایل لغو می شود؟

طرح رجیستری موبایل لغو می شود؟