مطالب مرتبط:
سکوت متولیان امر در برابر تخریب محیط زیست و خام فروشی در کرکس کوه
چاه های غیر مجاز کشاورزی در زرآباد کنارک تخریب می شوند
چاه های غیرمجاز کشاورزی در زرآباد کنارک تخریب می شوند
دستگیری یکی از عاملان تخریب شیشه خودروها و مغازه ها در جنوب تهران
جولان کرونا در سایه بی توجهی به دستورالعمل های بهداشتی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 07:202020-10-27سياسي

سایه تخریب بر سر مسجد کازرونی


«می خواهند مسجد کازرونی را خراب کنند و به جای آن یک مسجد چندطبقه بسازند.

» این جمله سرنخی می شود برای یک پیگیری.

به سراغ مسجدی های محله عباس آباد می روم.

- ایسنا/اصفهان خبر کوتاه است: می خواهند مسجد کازرونی را خراب کنند و به جای آن یک مسجد چندطبقه بسازند.

این جمله سرنخی می شود برای یک پیگیری.

به سراغ مسجدی های محله عباس آباد می روم.

عباس آباد یکی از محله های قدیمی، سنتی، زیبا و اعیان نشین اصفهان است که البته ساکنان بومی و قدیمی آن بر شهرت این محله افزوده اند.

این محله، پیش تر به محله تبارزه معروف بود اما تبریزی های ساکن این محله برای ادای احترام به شاه عباس که آن ها را در این محله جای داده بود، نام این محله را عباس آباد گذاشتند.

در محله عباس آباد، بناهای بسیاری توسط حاج محمدحسین کازرونی و خاندان وی ساخته شده اند که از آن جمله می توان به مسجد کازرونی اشاره کرد؛ مسجدی که این روزها حرف وحدیث هایی درباره تخریب و بازسازی آن مطرح شده است.

اهالی محله می گویند: هیئت امنای مسجد یک بانی پیداکرده و یک مرتبه و بدون هماهنگی قبلی تصمیم گرفته اند مسجد را خراب کنند.

بافت مسجد قدیمی است اما می خواهند مسجد چهار و پنج طبقه بسازند و چون مسجد وقف نشده و در مالکیت ورثه مرحوم کازرونی است می توانند این کار را انجام دهند.

آن ها بدون اطلاع مردم محل می خواهند در این خصوص تصمیم بگیرند و حتی ممکن است شبانه آن را خراب کنند.

این مسجد مشکلی ندارد، سالم و سر پاست و الان نماز ظهر و عصر در آن برگزار می شود.

ورثه مرحوم کازرونی در ابتدا مخالف بودند، بعد فردی از هیئت امنا گفت که یک کارشناس رسمی از دادگستری بیاورند تا درست و غلط را تشخیص دهند و آن فرد که مهندس عمران است بله را به خانواده کازرونی داده.

حالا می خواهند خراب کنند و دوباره مسجد بسازند.

موافقان تخریب دوست دارند به جای یک اتاق، یک طبقه در اختیار داشته باشند، سالن ورزش و سالن نمایش داشته باشند؛ البته این ها اهداف بدی نیست ولی متوجه نیستند که اگر مسجد را در ارتفاع ببرند به بافت تاریخی شهر آسیب می زنند، اصلاً چرا گیر داده اند به این مسجد؟ خط مرحوم ابریشم کار در مسجد کازرونی رضا کازرونی، نه از وراث خاندان کازرونی است و نه عضو هیئت امنای مسجد کازرونی اما سال هاست که در این مسجد نماز خوانده و مورد وثوق همه آن هایی است که به این مسجد آمدوشد دارند؛ ضمن اینکه طراحی و مهندسی مسجد کازرونی، از ابتدا تا پایان توسط پدر وی مرحوم علی اکبر کازرونی انجام شده است.

او درباره تاریخچه و ویژگی های مسجد کازرونی در خیابان عباس آباد و ماجرای حرف وحدیث ها در خصوص تخریب این مسجد به ایسنا می گوید: مرحوم کازرونی ها پسرهای حاج محمدحسین کازرونی بودند که در کار خیر بسیار فعال بودند.

پدرشان حاج محمدحسین در تخت فولاد مدفون بودند و بعدها طبق وصیتشان به کربلا منتقل شدند.

یکی از این کازرونی ها، میرزا محمدجعفر کازرونی و دیگری هم آقا میرزا محمد کازرونی بودند که کارخانه وطن اصفهان را ساختند و کارخانه وطن تقریباً اولین کارخانه نساجی ایران بود که توسط این خاندان تأسیس شد.

کازرونی ها خاندانی ثروتمند و اهل خیرات و کمک بودند، به طوری که من تا جایی که شنیدم متجاوز از 20 مسجد ساختند، بیمارستان و مرکز رادیولوژی ساختند و آبادانی های زیادی در هزارجریب و گلدشت ایجاد کردند.

یکی از مساجدی که ساختند هم مسجد عباس آباد یا همان مسجد کازرونی بود که یکی از مسجدهای شبیه این مسجد به لحاظ فرم مهندسی نیز مسجد خیابان میر است که توسط مرحوم کازرونی ها ساخته شد و مرحوم آیت الله طیب امام جماعت آن مسجد هم در آنجا مدفون هستند.

کازرونی با اشاره به ویژگی های مسجد فعلی ادامه می دهد: مسجد کازرونی حدود هفتاد یا هشتاد سال پیش ساخته شد و فرم مهندسی آن به این صورت است که وقتی وارد مسجد می شویم شبستان و کل سیستم نماز رو به قبله ساخته شده و این طور نیست که مسجد به شکل شمالی جنوبی ساخته شود و بعد در شبستان کج بایستند بلکه کل شبستان روبه قبله ساخته شده است.

ویژگی دیگر مسجد کازرونی خطاطی های مشهور این آن است، یعنی در ایران خیلی کم داشتیم خطاطان بزرگی که آیات قرآن را به خط نستعلیق بنویسند اما در این مسجد خط مرحوم ابریشم کار وجود دارد که آیات قرآن را به خط زیبای نستعلیق نوشته اند و جزو زیباترین خطوط نستعلیق ایران است.

خطوط مرحوم ابریشم کار هم در صفه و هم دورتادور مسجد دیده می شود.

نکته دیگر اینکه در انتخاب آجر و سنگ های این مسجد دقت های زیادی شده است.

در گذشته این مسجد یک قسمت مهتابی یعنی یک پشت بام داشت که تابستان ها نماز در پشت بام و زمستان ها در پایین برگزار می شد اما بعدها که یک مقدار فرسوده شد و مجبور شدند طاق را قیرگونی و ایزوگام کنند برنامه نماز جماعت روی پشت بام برداشته شد و الان در پایین انجام می شود.

در این مدت توسط خیرین برخی تعمیرات هم در این مسجد انجام شده مثلاً وضوخانه های این مسجد به طور کامل بازسازی شده و محراب این مسجد را هم مرحوم خوروش کاشی کاری کرده و داخل شبستان هم تعمیر و رنگ آمیزی شده است.

علمای بزرگ مسجد کازرونی فرزند مرحوم علی اکبر کازرونی خاطرنشان می کند: از دیگر ویژگی های بزرگ مسجد کازرونی این است که آدم های بسیار بزرگی در این مسجد نماز خوانده اند.

ازجمله حاج آقا رحیم ارباب که جزو مراجع و فقهای بزرگ ملی بودند و در گلستان شهدا مدفون هستند.

ایشان فقیه بسیار بزرگ و اولین امام جماعت این مسجد بودند.

دومین امام جماعت مسجد کازرونی مرحوم حاج میرزاعلی آقای شیرازی از عرفای بزرگ ایران بودند که ایشان استادِ مرحوم شهید مطهری در نهج البلاغه بودند و در قبرستان شیخان قم مدفون هستند.

سومین امام جماعت این مسجد مرحوم حاج شیخ محمدحسن نجف آبادی از علمای بزرگی بودند که در تخت فولاد کنار مرحوم محمدباقر درچه ای مدفون هستند، و چهارمین امام جماعت این مسجد که بنده هم دوره با ایشان بودم مرحوم حاج میرزا آقا هاشمی از شاگردان فلسفه امام خمینی بودند که در گلستان شهدا مدفون هستند و دو تا از فرزندان ایشان هم شهید شده اند.

او می افزاید: امام جماعت بعدی این مسجد هم حضرت آیت الله مجلسی بودند که اکنون در بستر بیماری هستند.

درواقع یکی از خصوصیات این مسجد این است که علما و فقهای بزرگی در این سال ها در آن اقامه نماز کرده اند.

نکته دیگر اینکه در طول 50 سال گذشته در این مسجد زحمات زیادی در مسائل علمی بچه ها کشیده شده است و مرحوم شهید حاج آقا کلاهدوزان جزو اولین افرادی بودند که در این مسجد کلاس های درسی ازجمله ریاضی برگزار می کردند و در این مدت بچه های این مسجد در زمینه های ریاضی و پزشکی فوق العاده قوی هستند.

کازرونی یادآور می شود: تمام زمین های عباس آباد در مالکیت کازرونی ها بود و بخشی را به مسجد اختصاص دادند؛ یعنی همین مسجد عباس آباد.

این مسجد وقف نشده و مالک آن ورثه آقا میرزا محمد کازرونی است که البته ورثه هم دخالت خاصی در امور مسجد نمی کنند و مسجد در این چندین سال به صورت مردمی اداره شده است و سال ها، شاید به مدت60 سال هم هیئت امنا هم نداشت و بزرگان مسجد آن را اداره می کردند ولی در چند سال اخیر برای اینکه یک مقدار کارهای عمرانی و بازسازی در مسجد انجام شود، هیئت امنایی درست کردند اگرچه الان هیئت امنای رسمی ندارد و باید انتخابات مجدد انجام شود.

اینجا همیشه ریش سفیدانه کارهایش پیش می رفته است و رییس و مرئوس نداشته است یعنی تا آیت الله مجلسی بودند با ایشان همفکری می کردند البته مسجد کار خاصی هم نداشته و بزرگ ترین کار عمرانی مثلاً این بود که دستشویی ها سرامیک شود که برای انجام این کارها یک نفر بانی می شد و هزینه می کرد و امام جماعت هم اجازه می داد و تعمیرات انجام می شد.

در شرایط فعلی ساختن مسجد روی مسجد قبلی اولویت اول کار خیر نیست او درباره تصمیماتی که برای تخریب مسجد کازرونی گرفته شده می گوید: ما ماجرای تخریب مسجد کازرونی را در همین سال 99 شنیدیم، به این صورت که یک نفر که دلش می خواست کار خیر انجام دهد، گفت که آمادگی دارد این مسجد را خراب کند و چندطبقه بسازد تا مردم استفاده های متنوعی از آن داشته باشند.

در این خصوص آقایان نظرات مختلفی دارند؛ یعنی نظر واحدی برای تغییر این وضعیت وجود ندارد.

مثلاً دکتر صراف می گوید اگر اینجا مسجدی سه یا چهار طبقه شود می تواند سالن کنفرانس و کلاس های درسی داشته باشد و حتی بعضی قسمت ها را برای کارهای پژوهشی استفاده کرد.

یک دیدگاه دیگر که دیدگاه من هم است این است که الان مسجد ساختن اولویت اول کار خیر نیست و کسی که مثلاً 10 میلیارد دارد بهتر است که مثلاً جهیزیه چند دختر را فراهم کند که ثوابش ده ها برابر ساختن مسجد است یا اگر صد میلیارد و 50 میلیارد دارند جایی سرمایه گذاری و اشتغال ایجاد کنند چراکه ایجاد کار برای یک جوان که بعد منجر به ازدواج و تشکیل خانواده شود در شرایط فعلی اولویت اول نظام جمهوری اسلامی است.

یا می گوییم اگر کسی پول دارد و می خواهد کار علمی بکند برود چهارتا دانشجوی باهوش را بورسیه کند.

کازرونی توضیح می دهد: برخی دوستان اعتقاد دارند اگر این مسجد شیک بشود استقبال بیشتری از آن می شود که این حرف درستی نیست.

این مسجد همیشه یک سری نمازگزار پیر و جوان خاص خود را دارد و این طور نیست که ما اگر این مسجد را شیک کردیم دو هزار نفر بیایند و نماز بخوانند.

اگر کسی می خواهد مسجد بسازد در مناطق محروم سیستان بلوچستان و هرمزگان بسازد که با ساختن مسجد، هدایت هم انجام شود.

من به این دوستان گفتم شما که می خواهید مسجد چندطبقه بسازید که مثلاً سالن ورزشی هم داشته باشد، به این توجه کنید که اهالی این محل این قدر وضعشان خوب است که بچه هایشان دیگر با چهارتا سالن پینگ پونگ و سالن بدن سازی جذب مسجد نمی شوند، چون هرکدام از آن ها می توانند در سالن های مخصوص به ورزش بروند.

البته ما چهل سال پیش یعنی اول انقلاب از طرف این مسجد مرتب اردو داشتیم به چادگان، باغ ابریشم و سد زاینده رود و .

و خیلی هم جذاب بود.

شاید اولین مسجدی که در آن کامپیوتر آمد و آموزش این رشته در کل استان اصفهان شروع شد این مسجد بود اما الان دیگر بچه ها این چیزها را خودشان در خانه هایشان دارند و دیگر جذابیتی برایشان ندارد که بگذاریم در مسجد و بخواهیم به این وسیله آن ها را جذب مسجد کنیم.

او می افزاید: مسئله دیگر این است که اگر به این مسجد دست گذاشته شود، خاصیت سنتی و زیبایی و آرام بخش و قدیمی آن نابود می شود.

ممکن است مسجد شیکی ساخته شود اما دیگر این حال و هوای سنتی آن از دست می رود.

افرادی که به اصطلاح روی هیجان، هوس مسجد ساختن می کنند وقتی دستشان بند شود و ببینند هزینه ها خیلی بیشتر از آن مقداری است که آن ها در ذهن داشتند وسط کار می برند.

ما بارها دیده ایم که افرادی روی هیجانات دینی به فکر کاری می افتند و اگر خدای نکرده از دنیا بروند حتی اگر وصیت هم کرده باشند اولادشان دیگر نمی آیند یک ریال هزینه کنند چون این کار خیلی ریسک بزرگی است.

بی بزرگ تر بودن کار را به فکر تخریب رسانده است فرزند مرحوم علی اکبر کازرونی خاطرنشان می کند: من این مجموعه انتقادات را به دیگر دوستان هم گفتم و معتقدم اگر کسی یک ریال یا یک تومان یا یک میلیارد پول اضافی دارد و با آن می خواهد کار خیری انجام دهد که باعث خیر دنیا و آخرت خود شود، بهتر است یک ازدواج را تسهیل کند یا برود برای یک دختر و پسر جوان برای دو سال هزینه یک مکان 50 متری را بدهد یا چهارتا دانشجوی باهوش را بورسیه کند تا این ها دانشمند بشوند، نه اینکه در خیابان عباس آباد یک مسجد سالم را خراب کند و دوباره بسازد.

حالا اگر محله ای بود که محروم بود و نیاز داشت بله، اما این مسجد برای اهالی محل خودش کافی است، آن طرفش هم در خیابان اردیبهشت مسجد هست و نماز برگزار می شود، یک مسجد هم در خیابان ابراهیم امامزاده و یک مسجدالهادی هم در خیابان سیدعلیخان در 300 متری مسجد عباس آباد وجود دارد و اصلاً نیاز به مسجد چند طبقه نیست.

او یادآور می شود: حدود 80 سال پیش و قبل از ساخت این مسجد، اینجا بیمارستان عیسی بن مریم و پشت آن کلیسای حضرت لوقا قرار داشت و به نوعی شده بود مرکز مسیحی شدن بچه های روستایی؛ یعنی لژیونرهای فراماسونری انگلستان به مدت 50 سال بچه های روستایی را در قالب معالجه به بیمارستان عیسی بن مریم که آن زمان اسمش بیمارستان مسیحی بود و به آن بیمارستان انگلیس هم می گفتند می بردند و خانواده هایشان را به آنجا می آوردند و با بچه هایشان مهربانی می کردند و بعد آن ها را در کلیسا مسیحی می کردند.

بعد هم برای ادامه تحصیل به لندن می فرستادند و آن ها را که در حقیقت جاسوس انگلستان می شدند، در مناصب کشور سر کار می گذاشتند؛ در حقیقت بیمارستان حضرت مریم و کلیسای حضرت لوقا و این ساختمان دایره ای اسقفی که پشت مسجد کازرونی است مرکز اصلی جاسوسی انگلستان در ایران و اصفهان بود، به همین خاطر مرحوم کازرونی، مسجد عباس آباد را اینجا ساخت که در مقابل کلیسای حضرت لوقا، نقش اسلامی داشته باشد.

این قسمتی هم که الان بیمه تأمین اجتماعی است، قبلاً بیمارستانی بود که آن را هم مرحوم کازرونی ساخت تا در مقابل بیمارستان عیسی بن مریم باشد و بچه ها این طرف هم جذب شوند و از منحرف شدنشان جلوگیری شود؛ البته حالا دیگر این مقولات مطرح نیست به همین خاطر اگر کسی پول دارد باید ببیند این پول را کجا بهتر است صرف کند.

کازرونی درنهایت می گوید: در مورد موضوع تخریب مسجد کازرونی به شدت اختلاف نظر وجود دارد و هیچ فرد رسمی یا یک مقام حقوقی یا پیشکسوت در این خصوص وجود ندارد که نظر او فصل الخطاب باشد.

ورثه کازرونی هم زیاد دخالت نمی کند.

تا زمان حاج میرزا آقا هاشمی که امام جماعت مسجد و فوق العاده آدم وزینی بودند تصمیمات نهایی توسط ایشان گرفته می شد ولی بعد از جنگ که دو فرزند ایشان شهید شدند و خودشان هم از دنیا رفتند، دیگر تصمیم گیری توسط بزرگ تر در این مسجد وجود نداشت و این بی بزرگ تر بودن کار را به جایی کشانده که الان یک عده می گویند مسجد را تخریب کنیم و یک عده می گویند تخریب نکنید و یک عده می گویند بالاخره چه کار کنیم.

چه شده که شما با من تماس گرفتید؟ موضوع تخریب مسجد کازرونی را از محسن صراف، مسئول بسیج مسجد کازرونی و از اعضای هیئت امنای این مسجد جویا می شوم و اولین سؤال او از من این است: منبع خبری شما دقیقاً چه کسی بوده است؟ می گویم: اسم نمی آورم اما شنیده ها در این خصوص کم نیست.

صراف پاسخ می دهد: در این مورد هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

از این پیشنهادها خیلی می آید و ما بررسی می کنیم.

در هیئت امنا جزییات را بررسی و کارشناسی می کنند.

تقریباً هر ماه چند تا از این پیشنهادها داریم.

اصلاً هنوز هیئت امنا موافقت یا مخالفت خود را در این خصوص ابراز نکرده است.

ما هنوز هیئت امنا نداریم و مراحل صدور حکم هیئت امنای جدید در حال انجام است.

دوباره می پرسد: یک خواهش دارم، چه شده شما با من تماس گرفتید؟ از او سؤال می کنم: شما موافق تخریب و بزرگ تر شدن مسجد هستید؟ صراف که عضو هیئت امنای مسجد کازرونی است جواب می دهد: این موارد عموماً موارد خیلی سختی برای تصمیم گیری است و اصلاً هم این طور نیست که می فرمایید.

این مسجد یک پروسه خیلی پیچیده ای دارد چون مسجدی است که ورثه مرحوم کازرونی باید نظر اصلی را بدهند، چون این مسجد به نام آن ها سند دارد و آن ها هم تعدادشان خیلی زیاد است، نزدیک به 30 نفر هستند و هر تغییری که ما بخواهیم در این مسجد ایجاد کنیم باید 30 نفر ورثه مرحوم کازرونی نظر بدهند چون سند مالکیت دارند.

برای همین اصولاً کارهای عمرانی در این مسجد کارهای خیلی پیچیده ای است و 50 سال هم هست که به دلیل همین امکان تغییرات پیچیده عمرانی در این مسجد انجام نشده است.

ادامه می دهد: اشتباه به شما اطلاع داده اند، فقط در حد گمانه زنی است.

صحت وسقم چیزی مشخص نیست.

هیئت امنا عموماً دبیر دارد که متأسفانه ما نداریم و فعلاً در حال رایزنی برای انتخاب هیئت امنا هستیم، بنابراین خبرها جسته گریخته است و اصلاً قابل استناد نیست.

می پرسم: اگر 30 نفر ورثه خاندان کازرونی رضایت بدهند مسجد خراب می شود؟ و جوابش این است: فعلاً که رضایت نداده اند.

ادامه می دهم: تخریب این مسجد با قدمت بیش از پنجاه سال چه ضرورتی دارد؟ آیا اصلاً خیابان عباس آباد به مسجد بزرگ تر نیاز دارد؟ صراف می گوید: این در حد صلاحیت بنده نیست که در این خصوص نظر بدهم، این یک مسئله کارشناسی است و چند تا مسئله خیلی مهم در کنارش دارد؛ ازجمله وضعیت ایمنی مسجدی که 60 سال قدمت دارد.

الان بخش جلویی مسجد دارد تخریب می شود.

می گویم امکان مرمت وجود دارد، چرا تخریب؟ پاسخ می دهد: این جا خانه های مسکونی است و قابل مرمت نیست.

این مسئله خیلی پیچیده است یعنی چند تا واحد کنار هم است.

هم مغازه و مسجد.

فعلاً نه تخریب مطرح است و نه بازسازی، روی چیزی که وجود ندارد خیلی مانور ندهید.

هیئت امنا با پیشنهاد خیّر برای بازسازی موافق اند! موضوع تخریب مسجد کازرونی در خیابان عباس آباد را با وکیل خاندان کازرونی در میان می گذارم.

محمدحسین نوری، ضمن تأیید پیشنهاد ارائه شده برای تخریب و بازسازی این مسجد، می گوید: یک خیّری آمده و پیشنهاد داده که من حاضرم در این مسجد هزینه کنم تا مسجد مجدداً با یک نقشه جدیدی ساخته شود.

وکیل خاندان کازرونی با بیان اینکه علاوه بر این مسجد، تعدادی مغازه و پلاک مسکونی در محدوده خیابان عباس آباد به خاندان کازرونی تعلق دارد، ادامه می دهد: کل این پلاک متعلق به کازرونی هاست اما فقط یک قسمت از آن مسجد است و همه اش مسجد نیست؛ یعنی چند تا مغازه برِ خیابان و یک زمین و یک خانه جلوی مسجد، سمت مادی وجود دارد که این ها جزو مسجد نیست ولی پیشنهاد خیّر این بوده که همه این ها به مسجد داده شود و کل این محدوده یک مسجد شود، چون اگر فقط خود مسجد باشد شاید با یک بازسازی درست شود و نیاز نیست کل آن خراب شود.

همه آن پلاک ها هم سند شخصی دارد و در مالکیت کازرونی هاست ولی فقط وسط آن مسجد است.

اگر ورثه کازرونی قبول کنند که آن پلاک های دیگر را هم برای نقشه بدهند، این خیّر نظرش این بود که کل اینجا، یعنی از سر عباس آباد تا کل مادی را هزینه کند و مجدداً بسازد.

نوری تصریح می کند: ورثه مرحوم کازرونی همگی به جز یک نفر در اصفهان ساکن هستند ، ورثه هنوز به تخریب مسجد و ساختن مسجدی بزرگ تر راضی نشده اند.

خیّر هم مبلغی پیشنهاد نداده و فقط گفته می سازد و هزینه را می دهد ولی اصلاً ایشان رقم اعلام نکرده و ما می دانیم که هزینه اش حداقل 50 میلیارد ریال می شود.

وکیل خاندان کازرونی، با تأکید بر اینکه اعضای هیئت امنای مسجد کازرونی با پیشنهاد بزرگ ترشدن مسجد موافق هستند، می گوید: الان مسجد هیئت امنا دارد ولی از اول با هیئت امنا اداره نمی شد و دست خود کازرونی بود.

بعدها تعدادی از اهالی مسجد و یک نفر از خود کازرونی ها آن را اداره می کردند.

اخیراً دارند هیئت امنا را عوض می کنند یعنی هیئت امنای قبل تغییر کرده اند و هنوز اسامی آن ها ابلاغ نشده.

البته چند تا از آن ها همان قبلی ها هستند و دو سه نفر از آن ها تغییر کرده اند.

انتخاب هم به این صورت است که همان هیئت امنا جلسه می گذارند و اکثریت درباره هیئت امنای جدید تصمیم می گیرند و برخی هم استعفا می دهند.

الان هیئت امنا با پیشنهاد این خیّر موافق هستند ولی هنوز مالکین یعنی ورثه مرحوم کازرونی ها موافقت نکرده اند؛ ضمن اینکه ما دو نمونه مسجد داریم؛ یکی مساجدی که وقف شده و دست اوقاف است و کسی نمی تواند به آن دست بزند و خرابش کند که البته اگر همان مساجد وقفی هم رو به خرابی برود اوقاف می تواند آن ها را خراب و مجدداً بازسازی کند و یک مسجد که مالک دارد.

مسجد کازرونی هم وقف نشده و هنوز مالکیت شخصی دارد و جزو اموال کازرونی است.

کسی نباید به خیّر بگوید چرا مسجد او مسجد کازرونی را فاقد ارزش هنری و معماری می داند و می افزاید: این مسجد هیچ اثر خاصی ندارد و اصلاً کتیبه و اثر هنری در این مسجد وجود ندارد، چهارتا آجر قدیمی است.

اگر از بیرون مسجد را ببینید مسجد 10 سال دیگر فرومی ریزد، سقف ها همه قدیمی و چوبی است.

مخالفان تخریب هم بیشتر کسبه آنجا هستند چون می ترسند اگر اینجا خراب شود مغازه شان را از دست بدهند و دلشان نمی خواهد اینجا چنین اتفاقی بیفتد.

بیشتر مخالفت ها از طرف آن هاست و الا همه راضی هستند که اینجا یک کاری شود که تا 100 سال و 200 سال دیگر این مسجد بماند.

البته این حرف ها را نمی زنم که بگویم خودم موافق خراب کردن این مسجد هستم یا نیستم، بلکه دارم استدلال ها را می گویم، چون آدم باید مصالح را ببیند و باید دلیل بیاورد بر بودن مسجد یا دلیل بیاورد بر خراب کردن و ساختن مجدد آن و بعد این ها را کنار هم بگذارد و ببینید کدام به صرفه تر و به نفع عامه است.

وکیل خاندان کازرونی در ادامه سخنان خود این مسجد را یکی از بهترین مساجد اصفهان معرفی کرده و می گوید: مسجد کازرونی عباس آباد مسجد معروفی بوده و روحانیان بزرگی در این مسجد پیش نماز بوده اند.

خیلی مساحت زیادی ندارد ولی یکی از بهترین مساجد است و روحانیون بزرگی در آن حضور داشتند.

مردم عباس آباد بومی نشین بوده اند و اینجا یکی از مناطق بسیار خوب اصفهان است.

اینجا گنجایش آن را دارد که بزرگ تر شود، غیر از مسجد هم می توان کارهای فرهنگی در آن انجام داد.

وقتی مالک حاضر بشود یا خیّر بخواهد این کار را انجام دهد چرا باید جلویش گرفته شود؟ به خاطر اینکه یک مغازه دار نمی خواهد مغازه اش خراب شود؟ همه این داستان این است که یکی از مغازه دارهای اینجا دارد این طرف و آن طرف می گوید که نگذارد این اتفاق بیفتد، چرا؟ برای اینکه نمی خواهد مغازه اش خراب شود.

فقط به خاطر همین.

نمی شود که به خاطر یک کاسب که ممکن است به کسبش خللی وارد شود حقوق بقیه تضییع شود.

نوری با اشاره به اینکه هر فرد خیّر و نیکوکاری در هر جایی که خودش بخواهد می تواند هزینه کند و کسی نباید به او بگوید که چرا جای دیگر هزینه نمی کنی، تصریح می کند: آن خیّر از جیب شخصی خودش می خواهد هزینه کند، از دولت که نمی خواهد بدهد.

دلش می خواهد و نیت کرده که این کار را بکند.

مگر می شود به خیّر بگوییم چرا می خواهی اینجا هزینه کنی؟ مردم بلند می شوند به کربلا می روند ولی الان باب شده که می گویند به جای اینکه به مکه و کربلا بروید بیایید و پولتان را بدهید چهارتا دختر ازدواج کنند.

خیّر می گوید من عروسی را جدا می گیرم اما مکه هم می خواهم بروم، خب مگر کسی می تواند بگوید چرا مکه می روی و پولش را فلان جا بده یا چرا می روی کربلا؟ یعنی یک خیر خودش متوجه نیست که اموراتی وجود دارد که واجب تر است؟ آدم که از نیات مردم خبر ندارد.

ما نمی توانیم خیر را الزام کنیم.

اگر از جیب دولت یا مردم قرار بود هزینه شود بله، درست نبود.

اجازه تخریب نمی دهیم ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اما با ذکر اینکه مسجد نمی تواند مالک خصوصی داشته باشد به ایسنا می گوید: مسجد عباس آباد یا مسجد کازرونی حتماً وقف خاص است.

درست است که قدمت بالایی ندارد اما در خاطره جمعی مردم وجود دارد و ما اجازه تخریب نمی دهیم.

او تصریح می کند: تازگی ها شنیدم که یکی از مغازه های جلوی مسجد را داشتند تعمیر می کردند، فقط در همین حد شنیده ام اما حالا که مطلع هستم، مکاتبه ای با اوقاف و شهرداری خواهیم داشت و تا جایی که قانون از ما حمایت کند اجازه تخریب را نخواهیم داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حاج محمدحسین کازرونی معروف به حاج کاکا حسین، فرزند حاج محمدجعفر حدود سال 1231 خورشیدی متولد شد.

از نوجوانی به عرصه تجارت وارد شد و حدود 20 سال در بوشهر به فعالیت پرداخت.

کازرونی حدود سال 1266 به اصفهان آمد و در این شهر اقامت گزید تا کسب وکار خود را در اصفهان گسترش دهد.

وی با کمک های مالی خود از نهضت مشروطه حمایت و به تأسیس بانک ملی کمک کرد.

کازرونی پس از استبداد صغیر به امور اقتصادی پرداخت؛ به طوری که تکمیل و بازسازی بخش عمده ای از خیابان چهارباغ و خیابان شاه با سرمایه گذاری های وی صورت گرفت.

او در زمانی که اطراف چهارباغ زمین خالی بود، آنجا مغازه ساخت و محدوده خیابان را معین کرد.

حاج محمدحسین کازرونی در سال 1304 کارخانه ریسندگی بافندگی وطن را تأسیس کرد و در سال 1311 در اصفهان درگذشت و در تکیه کازرونی مدفون شد اما بعد از سال ها بنا به وصیتش جسد او را به کربلا منتقل کردند.

تکیه کازرونی مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، تخت فولاد، خیابان فیض، کوچه بابا رکن الدین واقع شده و در تاریخ 10 خرداد 1382 با شماره ثبت 9058 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پسران حاج محمد کازرونی به ویژه میرزا محمد، میرزا محمدجعفر و میرزا محمدعلی کازرونی نیز منشأ خیروبرکت و موجد عمران و آبادانی بوده اند؛ به طوری که در سال 1314 کارخانه ریسندگی و بافندگی زاینده رود را تأسیس کردند و به این ترتیب این خاندان صاحب دو کارخانه عظیم وطن و زاینده رود شدند و برای عرضه محصولات خود فروشگاه بزرگ چهار طبقه را نیز در چهارباغ عباسی و کوچه کازرونی راه اندازی کردند.

در سال 1329 که دانشکده پزشکی در حال تأسیس بود، خاندان کازرونی قسمتی از زمین های خود در منطقه هزارجریب را به صورت مجانی به دانشگاه اصفهان دادند و دکتر حکمی در زمان افتتاح دانشکده پزشکی از آن ها تشکر کرد.

ازجمله بناهای دیگری که توسط خاندان کازرونی احداث شده، می توان به تأسیس دبستان و دبیرستان در نزدیکی بازار اصفهان، ساخت درمانگاه و زایشگاه، ساخت آب انبار و تکیه کازرونی در تخت فولاد، مسجد اقدسیه در بازارچه بلند، ساخت مساجدی در خیابان های دروازه دولت، سپه و ملاصدرا اشاره کرد.

امید است که در اتخاذ هرگونه تصمیم برای مسجد ارزشمند کازرونی، حس تعلقی که اهالی محله عباس آباد به این اثر ارزشمند فرهنگی دارند نیز در نظر گرفته شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: عباس آباد - محله - مسجد - عباس - آباد - مسجدی - اصفهان - ادای احترام - قدیمی - خراب - ساکن - تبریزی - احترام - یکی از - معروف - تخریب - کوتاه - توسط - زیبا - بومی - داده - توان - هایی - چشین

آخرین اخبار سرویس:
عکس بی حوصله مهدی کوشکی

حذف نسخه کاغذی تا اوایل سال 1400 در کرمان/لزوم مشارکت همه جانبه موسسات پزشکی از سامانه الکترونیک

تجمع دانشجویان شیراز در محکومیت ترور شهید فخری زاده

پیام تسلیت رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پی شهادت شهید فخری زاده

ترور دانشمند هسته ای ایران نشان از ذلت دشمنان است

دفتر حافظ منافع ایران در قاهره: ایران تسلیم نخواهد شد

ورزش کردن دانیال عبادی با کت و شلوار + عکس

دانشجویان یزدی مقابل دفتر وزارت امور خارجه استان تجمع می کنند

ترور شهید فخری زاده چه تبعاتی دارد؟

پیام تسلیت رییس کل دادگستری هرمزگان در پی شهادت شهید محسن فخری زاده

بازگشایی محور شرقی - غربی رشت تسریع می شود

نسرین مقانلو با کلاه + عکس

نقش مهم شهید «مجید شهریاری» در دستاوردهای دانش هسته ای کشور

پیام تسلیت سرپرست حجاج ایرانی در پی درگذشت حجت الاسلام راستگو

روحانی: پاسخ ترور شهید فخری زاده را به موقع مناسب می دهیم

سردار جلالی شهادت محسن فخری زاده را تبریک و تسلیت گفت

ترور شهید «فخری زاده» چهره واقعی مدعیان دروغین حقوق بشر را آشکار کرد

سفیر ایران در پرتغال: اروپایی ها به استاندارد دوگانه پایان دهند و ترور شهید فخری زاده را محکوم کنند

مروری بر آثار مرحوم پرویز پورحسینی

محمودزاده: پروژه صهیونیسم و ترامپ افزایش تنش در منطقه و کاهش صلح در جهان است

فارس من| آزمون وکالت 99 به تعویق افتاد

گزارشگر ویژه سازمان ملل: قتل ها فرامرزی ناقض قوانین بین المللی است

پیام تسلیت سردار کارگر به مناسبت شهادت «محسن فخری زاده»

راه شهید فخری زاده پرقدرت تر از گذشته ادامه دارد

ترورشهیدفخری زاده عمر نحس صهیونیست ها را کوتاه تر خواهد کرد

روایت جهادگران سمیرمی که کرونا هم مانع خدمت آن ها نشد

آقای روشنفکر؛ در مقابل اظهارات وزیر علوم از کیان دانشگاه فرهنگیان پاسداری کنید

ترور شهید فخری زاده چه تبعاتی دارد؟

پیام تسلیت فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در پی ترور شهید فخری زاده

مسئولان و تشکل های استان همدان ترور شهید فخری زاده را محکوم کردند

جمعی از دانشجویان شیرازی در محکومیت ترور دانشمند هسته ای کشور تجمع کردند

ساعت صفر انتقام در پیش است

گرمخانه اراک در روزهای سرد پذیرای آقایان بی خانمان است

استخدام نیرو در رشته های برق گرایش الکترونیک و ابزار دقیق

ترور دانشمند هسته ای ایران نشان از ذلت دشمنان است

تسلیت اتحادیه تشکل های قرآنی فارس به مناسبت شهادت فخری زاده

بهره برداری از کارگاه نخ ریسی در خنج

دیدار سفیر ایران در تاجیکستان با وزیر صنعت و فناوری های نو این کشور

درخواست حجت الاسلام خسروپناه برای تشکیل ستاد حکمرانی «امنیت فرهنگی و غذایی»

بانک جامع تلاوت جهان اسلام راه اندازی می شود

پلمب 51 واحد صنفی در طرح محدودیت های کرونایی کهگیلویه

پیشنهادات 8 گانه برای حل نابسامانی بازار نهاده های دامی / دولت به موقع تدبیر نکرد

پیام سپاه خوزستان در پی شهادت دانشمند هسته ای

تجمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در سالگرد شهید شهریاری

دانش دفاعی و توان تولید تجهیزات مختلف در حدی است که هیچ نیازی به خارج کشور نداریم

روحانی: پاسخ ترور شهید فخری زاده را به موقع می دهیم

پیام مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار زنجان

ببینید | درخواست همسر شهید فخری زاده از امیرحاتمی

النجباء: ترور دانشمند ایرانی بزدلانه بود

عکس محافظ محسن فخری زاده که در ترور آبسرد شهید شد/عکس

ترورشهید فخری زاده، چهره واقعی مدعیان دروغین حقوق بشر را آشکار ساخت

مطالبه مهریه در مسیری سخت

درخواست همسر شهید فخری زاده از امیر حاتمی وزیر دفاع +فیلم

واکنش شاعران کشور به شهادت دانشمند هسته ای

مسئولان و تشکل های استان همدان ترور شهید فخری زاده را محکوم کردند

وصیت شهید: راه ولایت فقیه ادامه دارد

ادامه راه دانشمندان هسته ای توسط هم قطاران آن ها

مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری فوق تخصصی تمدید شد

خون شهید فخری زاده باعث بالندگی در عرصه علم خواهد شد

روز انتقام سخت با محو یک رژیم جعلی نزدیک است

شهید فخری زاده عاشق کشور و نوآوری بود

راهکارهای برگزاری انتخابات 1400 در روز های کرونایی/ زیرساخت انتخابات الکترونیک فراهم نیست

ویدئو/ واکنش حسن روحانی به ترور شهید محسن فخری زاده

درخواست بسیج اساتید از نیروهای مسلح و امنیتی برای گرفتن انتقام از عاملان ترور شهید فخری زاده

نامه ایران به سازمان ملل: آمریکا و اسراییل مسئول ترور فخری زاده هستند

مرگ اسراییل نزدیک است

برگزاری دوره تخصصی «ادبیات تبلیغی اقناع اندیشه های نسل آینده» در همدان

مجازات سخت عاملان ترور فخری زاده در دستور کار قرار گرفت

7 دانشمند ایرانی که ترور شدند را بشناسید +عکس

نامه ایران به سازمان ملل: آمریکا و اسراییل مسئول ترور فخری زاده هستند

درخواست خانواده شهید «محسن فخری زاده» از وزیر دفاع

شاگردان شهید فخری زاده راه وی را ادامه می دهند/ترور اقدام کور استکبار جهانی است

اعتقادات مردم؛ تضمین کننده انقلاب / راه شهید فخری زاده ادامه دارد

حسن روحانی: پاسخ ترور شهید فخری زاده را می دهیم

معتادان نسبت به سایر افراد کمتر به کرونا مبتلا می شوند؟

ترور شهید فخری زاده بار دیگر دست تروریسم بین المللی را رو کرد

ترور دانشمند ایرانی از نشانه های به بن بست رسیدن استکبار جهانی است

نشست خبری سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا| پخش زنده از ایران پرس

اعتراض رانندگان جهان از لاستیک های جدید فرمول یک

بیانیه اتحادیه جهانی تقریب نهاد اندیشمندان دانشگاهی در محکومیت ترور شهید فخری زاده

عزم کمیته امداد برای ایجاد اشتغال دانشجویان تحت پوشش

خون پاک شهید فخری زاده پیام آور انسجام و همبستگی ملی

استقامت در راه عزت و افتخار ایران اسلامی ادامه دارد

فعالیت 30 گروه جهادی دانشجویی/طرح پیامد سنجی کرونا اجرا می شود

پیام تسلیت رییس سازمان زندان ها در پی شهادت شهید فخری زاده

فعالیت مراکز قضایی در هفته دوم قرنطینه سراسری چگونه است؟

اعتراض رانندگان جهان از لاستیک های جدید فرمول یک

فولاد مبارکه موفق به تمدید و صدور مجدد همه استانداردهای مدیریتی شد

ترور شهید فخری زاده نشانگر عمق شرارت دشمنان ملت ایران است

همه دستگاه های عضو مدیریت بحران کهگیلویه وبویراحمد در آماده باش هستند

خون پاک شهید فخری زاده پیام آور انسجام و همبستگی ملی

مردم منتظر پاسخ دندان شکن به اربابان تروریست ها هستند

دعوای خالق شرلوک هلمز و شعبده باز بزرگ بر سر احضار روح | کانن دویل، هری هودینی و زیگموند فروید

حناچی: مسیر خودکفایی علمی با ترور مسدود نمی شود

خیابانی در قم به نام دانشمند هسته ای شهید محسن فخری زاده نامگذاری می شود

مجوز فعالیت بیمه کاریزما صادر شد

اعتقادات مردم؛ تضمین کننده انقلاب / راه شهید فخری زاده همچنان ادامه دارد

7 دانشمند ایرانی که ترور شدند را بشناسید +عکس

سینماهای انگلستان به تدریج باز می شوند

نماینده مجلس: هنوز منشا فساد در بازار سرمایه مشخص نیست/ به اسامی 21 مدیر متخلف دسترسی نداریم

سایه تخریب بر سر مسجد کازرونی

سایه تخریب بر سر مسجد کازرونی