مطالب مرتبط:
واکنش زیدان به بازگشت هازارد و نیمکت نشینی ایسکو
دیاباته به ایران بازگشت
گنابری به تمرینات بایرن بازگشت
آمادگی مورالس برای بازگشت به بولیوی
شیخ دیاباته به تهران بازگشت
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 07:152020-10-27اقتصادي

بازگشت امید به چای باغ های شمال


ایرنا - فصل برداشت چای در حالی به پایان رسید که شیب ملایم صعودی افزایش تولید چای که از حدود پنج سال پیش در باغ های سبز شمالی آغاز شده بود ، - امسال هم ادامه یافت و چایکاران مازندران و گیلان بیش از سال قبل برگ سبز چای به کارخانه های چای تحویل دادند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، باغ های چای ایرانی که فقط در گیلان و غرب مازندران قرار دارند، هر سال از ابتدای اردیبهشت محل برداشت برگ سبز چای می شوند که این برداشت تا 30 مهر ادامه دارد.

چند روز پیش چایکاران آخرین برداشت برگ سبز چای در سال جاری را انجام دادند و باغ ها و بوته های چای را برای یک استراحت چند ماهه ترک کردند.

در حال حاضر نزدیک به 26 هزار هکتار باغ چای در دو استان گیلان و مازندران وجود دارد که این محصول غذایی پرطرفدار در آن ها کشت می شود.

باغ های چای شمال که محصولی کم نظیر از نظر کیفیت در عطر و طعمِ چای تولید می کنند، چند سال است که به لطف افزایش قیمت خرید تضمینی، اندکی رونق گرفته اند و میزان تولید هم در آن ها رو به افزایش است.

فرار صنعت چای از رکود ایران دوازدهمین کشور از نظر مصرف چای و پانزدهمین کشور از نظر مساحت باغ های چای است .

اما این رتبه پانزدهم در مساحت باغ ها می تواند افزایش محسوسی داشته باشد.

چرا که بر اساس آمارهای رسمی میزان تولید برگ سبز چای در نیمه نخست دهه 70 تا مرز 300 هزار تن نیز می رسید.

اما برخی چالش های مدیریتی و ضعف ها در برنامه ریزی همراه با شرایط آب و هوایی دست به دست هم دادند تا از نیمه دوم دهه 70 تولید چای کاهشی چشمگیر داشته باشد و روند نزولی را در پیش بگیرد.

تا جایی که میزان برداشت برگ سبز چای به دلیل برخی اشتباه های مدیریتی به مرز 65 هزار تن نیز کاهش یافت.

اما گردش مالی بالای چای و بازار مصرف همیشگی و پرسود آن سبب شد که مسئولان از سال 1392 به فکر احیای باغ های چای شمال بیفتند و برنامه های حمایتی را در پیش بگیرند.

هرچند که خشکسالی در سال 1393 اجازه نداد تا برنامه های حمایتی دولت از چای در این سال اثرگذار شود و میزان تولید این محصول در باغ های چای گیلان و مازندران تا 60 هزار تن هم کاهش یافت، اما سیر صعودی تولید چای در این باغ ها از سال 1393 به بعد آغاز شد.

سال 1394 حدود 87 هزار تن برگ سبز چای در مازندران و گیلان برداشت شد و نخستین گام صعودی تولید برگ سبز چای پس از چندین سال رکود و روند نزولی ثبت شد.

سال 1395 بارندگی های استثنایی و فراوان میزان برداشت برگ سبز چای را به شکل چشمگیری افزایش داد و سبب شد بیش از 139 هزار تن برگ سبز چای تولید شود تا صنعت چای به عنوان فرصتی درآمدزا و اشتغال زا در شمال دوباره جان بگیرد.

با عادی شدن بارندگی ها در سال 1396، تولید برگ سبز چای نسبت به سال 1395 کاهش یافت و به مرز حدود 110 هزار تن رسید.

اما در عمل افزایش میزان تولید مطابق برنامه ها پیش رفت.

سال 1397 چایکاران شمال با رشدی 6 درصدی نسبت به سال 1396 توانستند حدود 112 هزار و 700 تن برگ سبز چای برداشت کنند که از این مقدار برگ سبز چای 25 هزار و 600 تن چای خشک به دست آمده بود.

میزان برگ سبز چای برداشت شده از باغ های مازندران و گیلان در سال 1398 با حدود 14 هزار تن افزایش محصول به 126 هزار و 753 تن رسید که محصول نهایی چای خشک را از 25 هزار و 600 تن در سال 1397 به 28 هزار تن در سال 1398 رساند.

استمرار روند افزایشی تولید چای امسال نیز به استناد آمارها این روند افزایشی ادامه یافته و رییس سازمان چای کشور از رشد 4 درصدی برداشت برگ سبز چای با وجود محدودیت های اقلیمی و کرونایی خبر می دهد.

بنا به اعلام رییس سازمان چای ایران امسال از ابتدای فصل برداشت چای تا 30 مهر که برداشت چای پایان یافت، از چایکاران مازندرانی و گیلانی در مجموع 131 هزار و 780 تن برگ سبز چای از باغ های زیر کشت این محصول برداشت کردند که رشد 4 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می دهد.

حبیب جهانساز میزان برگ سبز درجه یک را 60 هزار و 702 تن و میزان برگ سبز درجه دو را 71 هزار و 79 تن عنوان کرد و گفت: از این مقدار برگ سبز چای حدود 29 هزار و 650 تن چای خشک استحصال شد.

این مسئول افزود: معضلات ناشی از شیوع کرونا، تأخیر در برداشت برگ سبز چای در چین اول و گرمای زیاد هوا در چین دوم همگی می توانستند عواملی برای کاهش میزان تولید باشند.

اما با تلاش و پشتکار فعالان صنعت چای کشور و برنامه های مناسب بهزراعی که طی چند سال اخیر انجام شد خوشبختانه در مسیر افزایش تولید چای قرار داریم و امسال نیز در سال جهش تولید افزایش تولید ثبت شده است.

سیاست های حمایتی فعالان صنعت چای یکی از عوامل اصلی روند رو به رشد تولید چای در کشور طی 6 سال اخیر را در نظر گرفتن برخی سیاست های حمایتی از چایکاران و فعالان صنعت چای می دانند.

خرید تضمینی برگ سبز چای و افزایش قیمت این محصول با پرداخت منظم مطالبات چایکاران سبب شد که گرایش به کشت چای و احیای بخشی از باغ های غیرفعال در گیلان و غرب مازندران افزایش یابد.

نگاهی به روند قابل توجه افزایشی نرخ خرید تضمینی چای در سال های اخیر نیز نشان می دهد افزایش تعرفه خرید برگ سبز چای از سال 1392 تا کنون سیر صعودی مناسبی داشته که توانسته نظر چایکاران را جلب کند و بسیاری از آنان را به باغ های رها شده چای برگرداند.

به طوری که قیمت خرید تضمینی برگ سبز درجه یک از کیلویی 1200 تومان در سال 1392 به کیلویی 4600 تومان در سال جاری رسیده است.

قیمت برگ سبز چای درجه 2 نیز در سال 1392 برای خرید تضمینی 650 تومان بود که این تعرفه پس از چند سال افزایش از سوی دولت به 3300 تومان رسید.

افزایش قیمت خرید تضمینی چای در فصل برداشت جاری نسبت به سال قبل نیز قابل توجه است.

تعرفه خرید برگ سبز درجه یک چای امسال 28 درصد افزایش یافت و برگ سبز درجه دو نیز با 50 درصد افزایش نسبت به سال قبل خریداری شد.

رییس اداره چای تنکابن نیز از روند افزایشی تولید برگ سبز چای در این منطقه خبر می دهد و به خبرنگار ایرنا می گوید: نزدیک به 1500 بهره بردار فعال تنکابن و عباس آباد، امسال از حدود هزار هکتار باغ فعال و غیرفعال چای در این منطقه با رشدی 6 درصدی توانستند 3 هزار و 544 تن برگ سبز چای به ارزش حدود 14 میلیارد تومان برداشت کنند.

به گفته خسرو سیاسرانی در این منطقه باغ های غیرفعالی وجود دارد که احتمالا در صورت استمرار سیاست های حمایتی به چرخه تولید چای برمی گردند.

وی اظهار می کند: حمایت مناسب از چایکاران به ویژه در سه سال اخیر که قیمت خرید تضمینی افزایش محسوسی داشت تاثیر زیادی بر بالا رفتن میزان تولید چای در شمال داشت.

امکان افزایش تولید سالانه حدود 120 هزار تن چای خشک در ایران مصرف می شود که سهم باغ های چای شمال در تأمین این میزان چای مورد نیاز، حدود 27 درصد از نیاز کشور است.

به همین دلیل واردات چای ضروری است.

با این حال برخی چایکاران و فعالان صنعت چای معتقدند ظرفیت کشت و تولید چای در گیلان و مازندران قابل افزایش است و در صورتی که برنامه های حمایتی از چایکاران ادامه داشته باشد، می توان به افزایش سهم چای ایرانی از بازار داخل و همچنین بیشتر شدن میزان درآمد از صادرات چای ایرانی امیدوار بود.

به اعتقاد این گروه، حمایت از فعالان صنعت چای برای واردات ماشین آلات و تجهیزات به روز مورد نیاز کارخانه های چای داخلی و پشتیبانی از چایکاران می تواند روند رو به رشد کشت چای در مازندران و گیلان را همچنان افزایش دهد.

بازار پرمصرف چای در داخل و خارج از کشور و افزایش قیمت خرید تضمینی و برخی اقدامات حمایتی دیگر مانند حذف ارز دولتی برای واردات چای سبب شده که میل به افزایش کشت این محصول بین چایکاران بیشتر شود.

اما مازندران و گیلان هنوز امکان افزایش تولید برگ سبز چای بیشتر را دارند.

از سوی دیگر پشتیبانی از کارخانه های چای که تمرکزشان به دلیل بیشتر بودن مساحت باغ های چای گیلان در این استان بیشتر است، می تواند ارزش افزوده چای را نیز بیشتر کند.

اثربخشی سیاست های حمایتی از چایکاران رییس اداره چای رامسر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به غیرفعال بودن بخشی از باغ های چای در این شهرستان اشاره می کند و می گوید: شهرستان رامسر حدود 1100 هکتار باغ چای فعال و غیرفعال دارد که امسال از باغ های فعال این شهرستان حدود 870 تن برگ سبز چای با ارزش اقتصادی بیش از 3 میلیارد و 475 میلیون تومان برداشت شد که 97 درصد مطالبات چایکاران نیز تا کنون پرداخت شده است.

اردلان بالابندیان می افزاید: پرداخت تسهیلات کم بهره، تشکیل صندوق حمایت از چای کاران به سهامداری 51 درصدی خود چای کاران و حمایت از چای کاران با افزایش قیمت برگ سبز چای و خرید تضمینی این محصول پرمصرف سبب شد که گرایش به کشت چای در منطقه بیشتر شود و بسیاری از چایکاران به فکر احیای باغ های خود بیفتند.

با این حال هنوز هم باغ های غیرفعالی وجود دارند که با احیای آن ها می توان میزان تولید چای را افزایش داد.

باید در نظر داشت که احیای بخشی از باغ های چای در سال های اخیر در شرایطی رقم خورد که قیمت زمین در این مناطق رشدی چشمگیر و وسوسه انگیز داشت و رقابت چایکاری با این رشد چندبرابری قیمت زمین کاری دشوار است.

با وجود موفقیتی که به واسطه حمایت های دولت در سال های اخیر از فعالان صنعت چای انجام شده، با توجه به غیرفعال بودن بخشی از باغ های چای در گیلان و مازندران، صنعت چای هنوز جا برای رشد و ارتقا دارد.

برای مثال به استناد آمارها در حال حاضر نزدیک به 400 هکتار از باغ های چای رامسر غیرفعال هستند که در صورت استمرار روند رو به رشد کشت چای در شمال، این باغ ها نیز بار دیگر به چرخه تولید چای برمی گردند.

در صورت ادامه یافتن سیاست های حمایتی از چایکاران، شرکت دادن فعالان صنعت چای در تصمیم گیری ها، در نظر گرفتن قوانین مناسب برای صادرات و واردات، جلوگیری از قاچاق چای و مهم تر از همه احیای تمام باغ های غیرفعال و مستعد کشت چای در گیلان و غرب مازندران که نزدیک به 8 هزار هکتار تخمین زده می شود، می توان به افزایش رونق اقتصاد چای و ایجاد هزاران شغل دیگر در باغ های چای دو استان شمالی امیدوار بود.


کلید واژه ها: برگ سبز چای - برداشت - مازندران - چایکاران - گیلان - افزایش - شمال - افزایش تولید - غرب مازندران - محصول غذایی - استان گیلان - افزایش قیمت - تولید - محصول - ادامه - ایرنا - فصل برداشت - چای ایرانی - برداشت چای - هکتار باغ - پرطرفدار - اردیبهشت - استراحت - کارخانه - سال قبل - ایرانی - محصولی - نزدیک - کیفیت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
دیدار و گفت وگوی سفیر ایران در صنعاء و وزیر کشاورزی یمن

اختصاص 2500 سهمیه مشاغل خانگی در خوزستان

روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟

کاهش قیمت دلار ادامه می یابد؟

افزایش سقف سرمایه گذاری در صندوق، شرایط بورس را بهبود می بخشد

عوام فریبی به روش فروشگاه های زنجیره ای؛ چرا مسئولان سکوت می کنند؟

کابوس نتانیاهو و بن سلمان از احیای برجام /فرافکنی جایگزین احیای برجام /بازگشت تیم برجام /پیشخوان

توسعه متوازن صنایع پایین دستی صنعت فولاد گام مهمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

هشدار پلیس درباره کلاهبرداریِ کرونایی

تمام واکسن های کشف شده و موثر کرونا؛ واکسن ها کی به بازار می رسند؟

جزییات رقم صادرات ایران به شرق اروپا

پیش بینی عاقبت طرح قرنطینه دو هفته ای در اردبیل

اغنیا در حاشیه امن مالیاتی/ حذف لبنیات از سفره اقشار کم درآمد/ بنگاه های کوچک بازندگان بزرگ بحران کرونا

21.3 میلیون نفر در سامانه سجام بورس ثبت نام کردند

/پیگیری پروژه/ تعطیلی چهارخطه رومشکان

از پرداخت نکردن بیمه بیکاری کرونا تا افزایش قیمت بلیط هواپیما

ورود رییس دادگستری چاروسا به تعطیلی بازار/ بازداشت چند کارمند در جهت تجمع های بی مورد که سلامت مردم را به خطر انداخت

54 مجموعه تاریخی از 25 استان در لیست مزایده

نقش دوگانه اوراق سلف نفتی در بودجه 1400

دومین روز ثبت نام طرح فروش مشارکت در تولید پنج محصول ایران خودرو امروز سه شنبه 4 آذر 99/ لینک سایت و نحوه ثبت نام + تارا ایران خودرو

کرونا صنایع دستی را در سراشیبی قرار داد

آرامش داخلی و بیرونی ضامن تحقق بودجه

10 تن اقلام و کالاهای اساسی احتکاری در رشت کشف شد

تامین کالاهای اساسی در اولویت بخش اقتصادی استان است

کرونا صنایع دستی را در سراشیبی قرار داد

آثار برق رایگان برتعرفه گذاری صحیح /برق امید اثر بلند مدت ندارد

تغییرات عجیب در قیمت مرغ

قیمت مرغ 20 هزار و 400 تومان است/ برخورد با گرانفروشان مرغ

فیلم توزیع مرغ فاسد در نسیم شهر مغرضانه است

جهاد کشاورزی موظف به تامین مرغ مورد نیاز استان زنجان به قیمت مصوب است

وعده برخورد با گران فروشانِ مرغ

/پیگیری پروژه/ تعطیلی چهارخطه رومشکان

حواشی تازه کالاهای ممنوعه «بوش»/ ادامه واردات تا یک ماه پیش!

فیلم توزیع مرغ فاسد در نسیم شهر مغرضانه است

مجتمع تجاری در بلوار پیامبر اعظم(ص) احداث می شود

پیش بینی افزایش صادرات محصولات کشاورزی امریکا در سال 2021

آخرین جزییات از ساخت واکسن کرونا

مرغ پرچم دار گرانی ها در بازار؛ تولیدکننده و مصرف کننده هردو ناراضی!

دریافت وام یک میلیون تومانی به خانوارهای بدون درآمد ثابث

قیمت مرغ بالاتر از 20 هزار و 400 تومان گرانفروشی و تخلف است

پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعه

بازدید شبانه استاندار از سطح شهر کرمانشاه

محدودیت های کرونایی در صورت همکاری نکردن مردم تمدید می شود

قیمت مرغ بالاتر از 20 هزار و 400 تومان گرانفروشی و تخلف است

اجرای طرح توسعه شبکه مخابرات در شهرستان مه‍ر

نرخ بیکاری بهار 99 اعلام شد

محدودیت های کرونایی در صورت همکاری نکردن مردم تمدید می شود

هرگز فنرهای خودرو را نبرید!

پتروشیمی لردگان بعد از 12 سال انتظار افتتاح می شود

کشت بیش از 5/5 میلیون انواع گل های زیبای فصلی در کیش

واکسن کرونا تا پایان سال در دسترس همگان است

کاهش تولید و گرانی، نتیجه خدشه به زنجیره تولید

هشدار پلیس دربار کلاهبرداری از متقاضیان وام های کرونا

با 14میلیون چه تبلتی می توان خرید؟ +جدول

قیمت طلا 4 آذر 99 | قیمت روز طلا 99/9/4 | قیمت طلا امروز سه شنبه 4 آذر 99

قیمت گوشی هواوی 4 آذر 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز سه شنبه 99/9/4

قیمت خودرو ایران خودرو 4 آذر 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز سه شنبه 99/9/4

سازمان تعزیرات حکومتی: قیمت مرغ 20 هزار و 400 تومان است / با گران فروشان برخورد می شود

قیمت گوشی سامسونگ 4 آذر 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز سه شنبه 99/9/4

تفکیک سهامداران عدالت استان تهران و البرز/ سرمایه گذاری استان البرز در انتظار مجوز ثبت

قیمت دلار 4 آذر 99 | قیمت روز دلار 99/9/4 | نرخ ارز امروز سه شنبه 4 آذر 99

سومین واکسن کرونا موثر شناخته شد

خبری خوش برای حل مشکل مسکن موسی کمالی/ پول رهن خانه جور شد

قیمت خودرو سایپا 4 آذر 99 | قیمت پراید امروز سه شنبه 99/9/4 | قیمت محصولات سایپا

ممنوعیت فعالیت نهادهای پولی غیرمجاز

حداکثر نرخ هر کیلو طلای سرخ 13 میلیون تومان

دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار

قیمت سکه 4 آذر 99 | قیمت روز سکه 99/9/4 | قیمت سکه امروز سه شنبه 4 آذر 99

دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار/ افزایش شدید قیمت نهاده های دامی

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد پزشکان و کارکنان

تخصیص بیش از20 میلیاردتومان اعتبار به پروژه های آبخیزداری گیلان

شناسایی 45 واحد متخلف مرغداری در استان تهران/ قیمت مرغ هفته آینده متعادل خواهد شد

منصوری و داغ ترین شاسی بلند آئودی/ لباسی از فیبرکربن و یک نسخه آتشین برای پیشرانه (+عکس)

شیراز، خلوت ترین شب های خود را می گذراند

هلکت ردآی 2021؛ بهترین نسخه چارجر با چشمان قرمز! (+عکس)

قیمت انواع موتورسیکلت در سوم آذر

وعده وزارت صمت برای تعادل قیمت مرغ تا هفته آینده

وجود فساد و رانت در واردات و صادرات محصولات کشاورزی

سیستم نوبت دهی تلفنی مشتریان بانک رفاه کارگران آغاز به کار کرد

رفع مشکلات آبگرفتگی با اجرای عملیات لوله گذاری

ممنوعیت ارائه خدمات مسافری به افراد مشکوک به کرونا

وعده تعزیرات برخورد با گران فروشانِ مرغ

قیمت مرغ در سراشیبی

اختصاص 2500 سهمیه مشاغل خانگی به خوزستان

چون و چرایی پرواز قیمت مرغ

دخل و خرج 1400

معاون سازمان تعزیرات حکومتی: با گران فروشان مرغ برخورد جدی خواهد شد

واکنش سازمان تعزیرات به گرانی مرغ

علل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار

حقوق مستمری بگیران روستایی و عشایری قم 53 درصد افزایش یافت

شمار تلفات کرونا در لبنان به 911 نفر رسید

چالش نهاده های دامی پیش روی بازار مرغ و لبنیات

وعده صمت برای تعادل قیمت مرغ تا هفته آینده

گرفتگی بینی، ویروس را بیشتر پخش می کند

جزییات جلسه شورای نگهبان درباره الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی

تولید 240میلیون کیلو وات ساعت انرژی در نیروگاه های بیستون و اسلام آباد

سازمان تعزیرات حکومتی:قیمت مرغ 20 هزار و 400 تومان است/با گران فروشان برخورد جدی خواهد شد

عرضه خرد محصولات فولاد مبارکه با تأسیس مراکزی در سراسر کشور

چرخی که نمی چرخد؛ توقف کارآفرینی پشت سد اعمال سلیقه دولتی ها|افق روشن در انتظار سوخت گاز| قطع روابط گازی تهران - آنکارا بعید است|جزییات عرضه املاک در بورس| گام بزرگ وزارت دفاع در شفافیت فروش املاک

کاهش تولید و گرانی، نتیجه خدشه به زنجیره تولید

بازگشت امید به چای باغ های شمال

بازگشت امید به چای باغ های شمال