مطالب مرتبط:
برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 1400 برنامه ای ندارم
تغییر جایگاه زنان با انتخابات ریاست جمهوری 1400
15 تبصره ی جدید در طرح اصلاح شده قانون انتخابات ریاست جمهوری چه می گوید؟
مشارکت گسترده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
60 میلیون آمریکایی در انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری شرکت کردند
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 07:002020-10-27سياسي

چه کسانی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 رد صلاحیت می شوند؟


باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛ چه کسانی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 رد صلاحیت می شوند؟ جریان اصلاح طلب به سبب عملکرد دولت استرس بیشتری برای انتخابات آینده دارد.

- " جریان اصلاح طلب به سبب عملکرد دولت استرس بیشتری برای انتخابات آینده دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار حوزه احزاب و تشکل های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان"، ماه ها به برگزاری انتخابات ریاست جهوری سیزدهم باقی مانده و به طور قطع این تکاپو در جریانات مختلف وجود دارد که نامزد های موردِ نظرِ خود را برای حضور در این عرصه معرفی و آماده کنند، اگر چه هنوز هیچ جریانی به طور رسمی نامزد مد نظر خود را معرفی نکرده، اما از میان حرف های درِ گوشی بسیاری از این جریانات، نام هایی به گوش می رسد که چندان هم غریبه نیستند.

در این میان، اما شاید جریان اصلاح طلب به سبب عملکرد دولت، تکاپو و یا استرس بیشتری برای این انتخابات داشته باشد؛ از همین رو نیز هر از گاهی نام های متفاوتی از این جریان به گوش می رسد، نام هایی که البته حضورشان با اما و اگر های بسیاری مواجه است.

نامزد اصلاح طلب به چه قیمت؟ اصلاح طلبان پس از تجربه ناموفق اعتماد به یک شخصیت نه چندان اصلاح طلب یعنی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی حالا درس عبرت گرفته اند و درصد هستند تا یک شخصیت کاملا اصلاح طلب را راهی پاستور کنند.

موضوعی که علی نمازی هم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان بر آن صحه گذاشته و گفته است که موضع اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 باید انتخابات مشروط باشد؛ یعنی اصلاح طلبان با نامزد حداکثری خودشان به میدان خواهند آمد و اگر آن ها تایید صلاحیت شدند به طور جدی رقابت خواهند کرد، اما اگر گزینه هایشان رد صلاحیت شد باید عرصه انتخابات را ترک کرده تا بیش از این تاوان ندهند.

همچنین چندی پیش بود که روزنامه اعتماد، در گزارشی با عنوان رضا خاتمی می آید؟ از سیدرضا خاتمی، محسن صفایی فراهانی، محمد صدر مصطفی معین، محمدرضا ظفرقندی و عباس آخوندی به عنوان گزینه های احتمالی جناح چپ یاد کرد.

  حالا شاید بد نباشد به سوابق چندین نفر از این گزینه ها نگاهی انداخته تا درباره تایید یا عدم تایید صلاحیتشان بتوان حدس هایی زد.

محمدرضا خاتمی دبیرکل سابق حزب جبهه مشارکت و برادر کوچک رییس دولت اصلاحات است که سابقه نمایندگی مجلس ششم را نیز در کارنامه خود دارد؛ او کسی است که در سال 98 به سبب ادعای تقلب 8 میلیونی در انتخابات 88 به دوسال حبس تعزیری محکوم شد.

مجید انصاری سیاستمدار اصلاح طلب هم فرد دیگری است که در راهپیمایی 25 خرداد سال هشتاد و هشت، نه تنها در راهپیمایی غیر قانونی شرکت بلکه سخنرانی هم کرد، انصاری در این سخنرانی سعی کرد با ذکر تخلف گسترده در انتخابات و آوردن نام سران فتنه و اعلام اینکه آنها در بین جمعیت تظاهرکننده حضور دارند، تظاهرکنندگان را تحریک و تهییج کند.

ناگفته نماند که مجید انصاری برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید صلاحیت شد، اما نمی شود کتمان کرد که جایگاه ریاست جمهوری حساسیت بیشتری نسبت به سایر قوا دارد؛ موضوعی که حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی هم برآن صحه گذاشته و گفته که شورای نگهبان برای هر یک از نهادهای ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان ملاک های خاص خود را در نظر می گیرد، برای مثال شاهد بودیم صلاحیت فردی در انتخابات مجلس خبرگان تایید شده، اما در انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده است.

محسن صفایی فراهانی عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی هم کسی بود که در سال 88 به اتهام اقدام علیه امنیت، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسئولان حکومتی و تشویش اذهان عمومی به شش سال حبس تعزیری محکوم شد و مدتی را در زندان اوین گذراند؛ او وقتی با این سوال روبرو می‎شود که آیا از فعالیت سیاسی پشیمان نیستید؟ می گوید: به هیچ عنوان! حالا این سوال بر جا می ماند که آیا این افراد با این سوابق نه چندان درخشان می توانند راهی پاستور شوند؟ رویای پاستور برای چه کسانی محقق نخواهد شد؟ چه کسانی به پاستور راه پیدا می کنند؟ این سوالی است که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در سال 89 در پاسخ به آن گفته است: کسانی که عالماً و عامداً به هر نحوی در شکل گیری و ادامه فتنه 88 نقش داشتند از فیلتر شورای نگهبان عبور نخواهند کرد.

گذشته از این هم مقام معظم رهبری هم در سال 1393 گفته بودند که مسئله فتنه و فتنه گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است.

باید حتماً خطوط قرمز و خطوط فاصل رعایت شوند.

  موضوعی که پرویز سروری دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی هم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره آن گفته است: طبیعتا هیچ کشوری نمی تواند فرمان اجرایی خود، بودجه و قدرتش را در اختیار فردی قرار دهد که خود به صورت ساختار شکنانه با کشور و نظام برخورد کرده و اصول و ارزش های حاکم بر نظام را زیر پا گذاشته  و فرصت های نظام را با ورود در فتنه تبدیل به تهدید کرده است.

او در ادامه تاکید کرده که اگر چنین فردی به قدرت برسد ثروت و قدرت کشور را در جهت منافع دشمنان کشور  به کار خواهد گرفت که این یک امر عقلایی نیست؛ افرادی که در فتنه مشارکت داشتند فرایندهای قانونی را در کشور نادیده گرفته، کشور را دچار یک سانحه بزرگ کرده و با رمز تقلب شیرینی پیروزی کشور را به تلخی تبدیل کردند و خسارت های بسیار بزرگ و غیر قابل توصیفی را بر اعتماد کشور وارد کردند؛ از همین رو نمی شود امروز طلبکارانه سکان کشور را به دست بگیرند؛ پس  طبیعی است که کشور شرایط را برای ورود این افراد به عرصه انتخابات فراهم نکند.

 چرا اصلاحات به دنبال ورود چنین چهره هایی به عرصه انتخابات است؟ حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این سوال که چرا اصلاحات به دنبال ورود چنین چهره هایی به عرصه انتخابات است؟ گفته که اصلاح طلبان با علم به اینکه می دانند برخی افرادی در فتنه نقش داشتند و سوابق قضایی هم در محکومیت رفتارهایشان داشته و حتی حزب شان هم به این سبب منحل شده و به سبب اقدامات بر ضد امنیت کشور نمی توانند نامزد انتخابات شوند، اما بازهم نام این افراد را مطرح می کنند.

او در ادامه با اشاره به صحبت های علی نمازی که در ابتدای گزارش تاکید کرده که مطرح کردن نام این افراد در جامعه و حتی ثبت نام آنها به این بهانه است که اصلاح طلبان می خواهند به هر شکل که شده بهانه ای برای تحریم انتخابات و عدم مشارکت سیاسی خودشان پیدا کرده و با این اقدام نشان دهند که ما به سبب رد صلاحیت نامزدهای مان در انتخابات شرکت نکردیم ، نه اینکه مردم به ما اقبال نداشته و یا سرمایه اجتماعی خود را در جامعه از دست داده ایم.

پرویز سروی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی هم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این سوال گفته که اصلاحات در صدد نوعی فرار رو به جلو است تا بر شرایطی را که به سبب عملکرد غلط و ناکارآمدی های آنها ایجاد شده سرپوش بگذارد؛ علاوه بر این برخی جریانات نه تنها به دنبال سفید کردن این فتنه و عوامل دخیل در آن هستند، بلکه می خواهند آن را به یک حماسه سیاسی بدل کنند؛ از همین رو نیز بسیاری از این افراد امروز در شورای شهر و دولت پست های مهمی دارند.

  با وجود این تفاسیر سوال مهم این است که برخورد شورای نگهبان باید چگونه باشد؟ و شورایی که باید از ارزش های ملی نگهبانی کند مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفته است  که نظارت استصوابی شورای نگهبان امری است که از زمان امام خمینی (ره) وجود داشته، مطابق با قانون اساسی بوده و مفسر قانون اساسی هم خود شورای نگهبان است؛ اما متاسفانه برخی جریان ها با بی شرمی از آن فرار می کنند.

او در ادامه گفته است معتقدم که شیوه شورای نگهبان باید به گونه ای باشد که در همان زمان ثبت نام برخی از افرادی که شرایط نامزدی ندارند از ورودشان به این عرصه ممانعت شود.

آیت الله محسن مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در این باره گفته است که قطعا شورای نگهبان بررسی صلاحیت ها را به طور جدی در دست خواهد گرفت و اینکه در رسانه ها چه نامی مطرح شود اصلا ملاک نخواهد بود؛ حتما شورای نگهبان طبق مقررات برخورد کرده و سوابق نامزدها، عملکرد ، اندیشه ، افکار و گرایش های آنها را به طور کامل بررسی خواهد کرد، بنابراین با چنین شایعاتی کسی نمی تواند به میدان بیاید.

در پایان باید گفت اگر چه زمان بسیاری تا انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده؛ اما شاید بد نباشد که از همین حالا جلوی بسیاری از حرف و حدیث های احتمالی گرفته شود تا جریانات سیاسی از دست گذاشتن بر روی خطوط قرمز نظام پرهیز کنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: انتخابات - انتخابات ریاست جمهوری 1400 - انتخابات ریاست جمهوری - عملکرد دولت - باشگاه خبرنگاران - اصلاح طلب - ریاست جمهوری - خبرنگار - عملکرد - خبرنگاران - رد صلاحیت - اصلاح - ریاست - استرس - باشگاه - جمهوری - دولت - صلاحیت - معرفی - گزارش - نامزد - آینده - جوان - میان - برگزاری - غریبه - مختلف - سیاسی - احزاب - گروه

آخرین اخبار سرویس:
شایعه ای که «مهدی فخیم زاده» را عصبانی کرد/ عکس

ضعف در شناسایی مبتلایان HIV در کشور / تخمین بیش از 60هزار مبتلا در ایران

انتشار بیانیه فعالان سینمای مستند در محکومیت ترور شهید فخری زاده

انتقاد نظری از تخریب یک خانه تاریخی در میدان فلسطین

70 درصد کشفیات مواد مخدر با کارهای اطلاعاتی است

ربیعی: ناامید کردن مردم و فشارحداکثری هدف از ترور شهید فخری زاده بود

نماینده باید ضمن ساده زیستی، همواره در کنار مردم باشد

انتقام سخت آرامش قلب ما خواهد بود

انتقاد نظری از تخریب یک خانه تاریخی در میدان فلسطین

افق زمین از منظر فضا

شهادت فخری زاده دوباره داغ «سردار دل ها» را تازه کرد

شایعه ای که «مهدی فخیم زاده» را عصبانی کرد/ عکس

حرکت کاروان خودرویی پاسداشت شهید فخری زاده در کرج

فعالان رسانه در بیان واقعیت ها به عموم جامعه نقشی درخشان دارند

10 باور ثروتمندترین انسان زمین

انتشار بیانیه فعالان سینمای مستند در محکومیت ترور شهید فخری زاده

تجمع دانشجویان از شب گذشته تاکنون مقابل مجلس ادامه دارد / درخواست برای لغو نظارت های هسته ای و اخراج بازرسان آژانس

استخدام نیروی پذیرش در کلینیک دیابت پارسیان در خراسان رضوی

بیانیه فیلمسازان و فعالان سینمای مستند در محکومیت ترور شهید فخری زاده/ جمعه غم انگیز و غروب ستاره سپهر دانش

میزان تولید برق هسته ای در کشور یک هزار مگاوات است

دستورالعمل نحوه رسیدگی به پرونده های موضوع «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی»، ابلاغ شد

نیازمند تولید محتوای مجازی برای ترویج فرهنگ نماز هستیم

محمدجواد ظریف همچنان نامزدی در انتخابات 1400 را رد می کند | بایدن- ظریف؛ شاید وقتی دیگر!

ربیعی: دانش هسته ای ترورشدنی نیست

شب شعر «اول بسم الله» برگزار می شود

سازمان انرژی اتمی با رای مجلس، مکلف به تولید اورانیوم با غنای 20 درصد شد

ربیعی: می توانستیم با کمی دقت ترور شهید فخری زاده را ناکام بگذاریم

خطیب زاده: فقط یک کشور منطقه ترور شهید فخری زاده را محکوم نکرده است

خطیب زاده: خبر موثقی از شهادت یکی از سرداران سپاه در سوریه نشنیده ایم

شهید فخری زاده مصداق آیه 23 سوره احزاب است

غرق شدن کودک 7 ساله در دریا/ سرنوشت غم انگیز دو برادر

رهبر انقلاب دستور مجازات را صادر کردند

مشارکت بنیاد مستضعفان برای تأمین مراکز قرنطینه بیماران کرونایی

فعالیت 550 تیم حمایتی و نظارتی در طرح شهید سلیمانی کرمانشاه

تصمیم مجلس شوراها را به ماشین امضا تبدیل می کند

دانش هسته ای ترورشدنی نیست/ فردا لایحه بودجه تقدیم مجلس می شود

گروه های جهادی روحیه مطالبه گری صحیح را در جامعه نهادینه کنند

مجلس سریع تصمیم نهایی خود را درباره طرح لغو تحریم ها اتخاذ کند

کدام عقلی قبول می کند که دشمن از مراکز مان جاسوسی داشته باشد

معایب زونینگ چیست؟

فعالیت 550 تیم حمایتی و نظارتی در طرح شهید سلیمانی کرمانشاه

استعدادهای فرهنگی و هنری در طرح ایران قوی کشف می شود

سازمان انرژی اتمی مکلف به بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی شد

برخی مصوبات شورا در کشوی میز شهردار تهران خاک می خورد

«دوشنبه» میزبان جلسه آتی مجمع پارلمانی پیمان امنیت جمعی

ربیعی: محل وقوع ترور شهید فخری زاده پیش بینی شده بود /می توانستیم با کمی دقت ترور را ناکام بگذاریم

بیانیه 19 کشور عضو سازمان ملل در وین در محکومیت تحریم های یکجانبه و اثرات منفی آن بر مبارزه با کرونا

افق زمین از منظر فضا

حاج منصور ارضی عزادار شد

«شاخص های مکتب شهید سلیمانی» به روسی ترجمه شد

فائزه هاشمی: مهم نیست رییس جمهور زن داشته باشیم اما...

اعتراف یک تاجر به لابی مالی با نامزد های انتخاباتی آمریکا از طریق متحدان خارجی

جمعی از مستندسازان ترور شهید فخری زاده را محکوم کردند

برگزاری دوره داستان نویسی «آل جلال»

ایران شکاف ها و خلأهای اطلاعاتی را برطرف کند

سازمان انرژی اتمی مکلف به تولید اورانیوم با غنای 20 درصد شد

نماینده ایران در ژنو خواستار واکنش قاطع سازمان ملل به ترور فخری زاده شد

مصوبه جدید کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در ارائه تعریفی از شأن نمایندگی

سازمان انرژی اتمی مکلف به بهره برداری از کارخانه اورانیوم فلزی شد /تکالیف جدید مجلس برای دولت

2 بازداشت جدید در قوه قضاییه / رییس اسبق حفاظت اطلاعات دادگستری تهران بازداشت شد

باید در چارچوب مصوب اقدام متقابل حرکت کنیم

تصاویر/ بازدید شبانه نماینده ولی فقیه در خوزستان از بندر امام خمینی و شهر چمران

سلیمی: نمی گذاریم پشت اتاق های در بسته قانون تصویب شود

انتقام خون شهید فخری زاده گرفته شود / لزوم بازگشت به آیات قرآن در مقابل دشمنان اسلام

واکنش وزارت خارجه به طرح مجلس برای خروج از برجام و ادعای شهادت سردار سپاه در سوریه

رضایتمندی خانواده های شهدا و ایثارگران مهم ترین امر در خدمت رسانی است

هدف دشمن بر هم زدن وحدت و انسجام داخلی است

ایجاد قرارگاه کمک به نیازمندان در آستان مقدس امام زاده سیدمحمد کججانی(ع) تبریز در

ترور شهید فخری زاده باعث تسریع طرح مجلس در مقابله با تحریم ها شد

آلودگی هوا سبب تشدید کرونا می شود

امام جمعه اهواز شبانه به آب زد

سازمان انرژی اتمی مکلف به طراحی راکتور آب سنگین جدید 40 مگاواتی شد

دستگیری و جمع آوری بیش از 2200 موادفروش و معتاد متجاهر در پایتخت

چرا وقتی دانشمندان ترور شدند در آن زمان هیچ اعتراضی به ادامه مذاکره با سرپرستی سعید جلیلی نشد؟/نفوذی ها را در میان تندرویان جستجو کنید

کمک های ضدکرونایی در راه چرام

سیگنال قوی اما غلط مجلس به بیرون؛ وقتی منافع ملی قربانی منافع حزبی می شود

محکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه

نگاهی متفاوت به گفت وگوی نصیری با احمدی نژاد

فردا؛ تقدیم لایحه بودجه 1400 به مجلس| احتمال غیبت روحانی

رضایتمندی خانواده های شهدا و ایثارگران مهم ترین امر در خدمت رسانی است

روایت سردار جلالی از ساخت آزمایشگاه ایرانی «سطح سه زیستی» با مدیریت شهید فخری زاده

مشارکت بنیاد مستضعفان برای تامین مراکز قرنطینه بیماران کرونایی

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت

شورا های شهر ماشین امضای لوایح عوارضی شهرداری ها می شوند

استخدام کارشناس روابط عمومی در گرین وب در خراسان رضوی

تولید اورانیوم غنی سازی شده افزایش یابد /سازمان انرژی اتمی مکلف به بهره برداری از کارخانه اورانیوم فلزی شد

اجرای دو طرح آموزشی برای طلاب شهرستان شوشتر

مدیر عامل زرین پال به یک سال حبس محکوم شد!/ امیری دوباره فردا به دادگاه می رود

وزارت خارجه: گزارشی از حمله به یک سردار سپاه در سوریه نشنیده ام/ در طرح مجلس به نظرات وزارت خارجه توجه نشده است

فائزه هاشمی: خاتمی تحت تاثیر اتحاد ملت است

زوایای حذف ماجرای ترور در اینستاگرام / چه کسانی سانسور حقیقت در فضای مجازی را هدایت می کنند؟

سازمان انرژی اتمی مکلف به طراحی راکتور آب سنگین جدید 40 مگاواتی شد

سخنگوی دولت: مسئولیت نتایج مصوبه مجلس درباره لغو تحریم ها بر عهده شورای عالی امنیت ملی است

یادداشت رسیده| قاعده شطرنج

واکنش وزارت خارجه به طرح مجلس برای لغو تحریم ها و ادعای شهادت سردار سپاه در سوریه

اگر ردپایی از هر کشوری در ترور شهید فخری زاده دیده شود عاملان مجازات خواهند شد + فیلم

کوره های آهک پزی کرمان به خارج شهر منتقل می شوند

اگر پاسخ ترور را ندهیم جنگ می شود

آغاز فعالیت قرارگاه حافظان سلامت محله در چادگان

روایت سردار جلالی از ساخت آزمایشگاه ایرانی «سطح سه زیستی» با مدیریت شهید فخری زاده

چه کسانی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 رد صلاحیت می شوند؟

چه کسانی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 رد صلاحیت می شوند؟