موضوعات داغ: - بازنشستگي پيش از موعد - كاميابي نيا - فينال ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان - لغو تحريم ها - تركيب استقلال - عيسي آل كثير - كمال كاميابي نيا - مصدوميت كمال كاميابي نيا - دانشمندان برتر - وزير صنعت، معدن وتجارت - معاون امداد - سازمان مديريت بحران تهران - بركمپ - شهداي كارمند - پليس راهور خراسان رضوي - ديگو كوستا - فيلم سينمايي قسم - آنتونيو سيموئز - تانگو - انفجار كپسول گاز - روانگردان - بيوشيمي

مطالب مرتبط:
زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی»
نقش موثر کاردرمانگر در بازتوانی و بازگشت بیماران کرونایی به زندگی عادی
تسلیت آیت الله موسوی اصفهانی به علما و مردم استان همدان
آغاز زندگی زوج جوان کرمانی از جوار مزار حاج قاسم + تصاویر
آغاز زندگی زوج جوان کرمانی از جوار مزار حاج قاسم + تصاویر
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 04:302020-10-27سياسي

زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی»


زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی» احمد بن عبدالله اصفهانی (336-430ق) مشهور به «حافظ» و «ابونعیم اصفهانی»، صوفی، محدث و مؤلف ایرانی است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، - احمد بن عبدالله اصفهانی (336-430ق) مشهور به حافظ و ابونعیم اصفهانی ، صوفی، محدث و مؤلف ایرانی است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان"، بار ها شنیده ایم که گذشته چراغ راه آینده است.

این چراغ روشنگر مسیری است که به ساختن بنای تمدن ایرانی اسلامی می انجامد.

چراغی که انوار روشنگرش حاصل تلاش صد ها حکیم، هنرمند و فیلسوف مسلمان است که از قرن ها پیش خشت به خشت این بنای سترگ را روی هم گذاشته اند.

با شما مخاطب گرامی قراری گذاشته ایم تا هر روز به بهانه عددی که تقویم برای تاریخ آن روز به ما نشان می دهد، به زندگی یکی از مشاهیر و بزرگان تاریخ کهن ایران و اسلام مختصر اشاره ای کنیم تا بتوانیم پس از یک سال، با این انوار روشنگر چراغ تمدن و فرهنگ آشنا شویم.

به این منظور هر روز صبح، بخشی از تاریخ کهن خود و افتخارات آن را مرور خواهیم کرد.

برای خوشه چینی از این خرمن دانش و فرهنگ، از جلد اول کتاب تقویم تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تألیف دکتر علی اکبر ولایتی که به سال 1392 در انتشارات امیرکبیر به زیور طبع آراسته شده، بهره برده ایم.

احمد بن عبدالله اصفهانی (336-430ق)، مشهور به حافظ و ابونعیم اصفهانی ، صوفی، محدث و مؤلف ایرانی است.

جد مادری پدرش محمد بن یوسف بن مهران معروف به ابن یوسف بناء (متوفی 286ق) از چهره های مهم تصوف در اصفهان بود و مکتب او در زمان حیات ابونعیم رونق داشت.

پدرش ابومحمد عبدالله، محدثی بود که برای دست یافتن به احادیث به عراق و شام سفر کرد.

بیشتر بخوانید ابوالعلاء بهشتی ؛ ریاضیدانی از خراسان" ابونعیم در سال 344ق، یعنی از هشت سالگی، از محدثان معروف اصفهان استماع حدیث کرد.

مهم ترین این افراد ابوشیخ ابن حیان اصفهانی و ابوالقاسم طبرانی بودند.

پدرش با چند تن از محدثانِ بغداد و نیشابور و شام مکاتبه کرد و از ایشان برای ابونعیم اجازه روایت گرفت.

وی در 356ق برای تحصیل علم به خوزستان و عراق و حجاز مسافرت کرد.

در شهر های گوناگونی همچون ایذج و عسکر مکرم و شوشتر و اهواز و بصره و واسط و کوفه و بغداد و مکه به استماع حدیث پرداخت.

ظاهراض قصد داشت از ایله به شام رود، ولی حوادثی که با حمله فاطمیان در سال 359ق پیش آمد او را از این سفر بازداشت و در سال 360ق دوباره به اصفهان بازگشت.

وی در نیشابور از حاکم ابو احمد بن اسحاق و ابوعبدالرحمان سُلَمی و دیگران استماع حدیث کرد.

گفته اند که ابونعیم از بیش از 430 عالم اجازه روایت داشت که برای برخی از آن ها وی تنها راوی شناخته شده بود.

چنین شد که شهرت او به نقاط دور رسید و طلاب از سرزمین های گوناگون برای شنیدن حدیث به مجلس او در اصفهان رو آوردند که یکی از آنان خطیب بغدادی بود.

با این همه، به علت دشمنی میان او و محمد بن اسحاق بن مِنده، دیگر محدث مشهور اصفهانی، فعالیت او در زمینه تدریس بسیار محدود بود.

سبب این دشمنی حنبلی بودن ابن منده بود و اینکه ابونعیم را شافعی می دانست.

ابونعیم، برخلاف ادعای سُبکی، شافعی نبود؛ چون هیچ جا در احوال شافعیان قدیم نامی از او برده نشده است، ولی احتمالاً در موضوعات فقهی و عبادتی از مذهب شافعی پیروی می کرده است.

همچنین با وجود آنکه او را متکلم اشعری معرفی کرده اند، چندان دستی در کلام اشعری نداشت، ولی کلام اشعری را موافق با اعتقاد اهل سنت می دانست و چنان می نماید که بر اعتقاد حنبلیان به معانی تحت اللفظی آیات و احادیثی که رنگ تشبیهی دارد خرده می گرفته است.

به همین سبب، ابن منده، پیشوای حنبلیان، او را به نادرستی اعتقاد متهم کرد و طلاب حنبلی ابونُعیم را محکوم کردند و از تدریس در مسجد جامع اصفهان بازداشتند حتی او را از شهر اصفهان بیرون کردند.

صوفیان این گونه مصائب را با رضا و تسلیم می پذیرفتند و آن را محنت و ابتلای اولیا می شمردند؛ زیرا صوفیان از قدیم مورد طعن و نقد منکران بوده اند.

احتمال دارد که ابونعیم کتاب عقاید خود با نام المُعتَقَد را که اکنون در دست نیست، برای دفاع از صحت اعتقادات خود تألیف کرده باشد.

پس از آن، ابن منده را متهم کرد که در سالخوردگی در نقل حدیث سهو می کند و عقایدی را به دیگران نسبت می دهد که از ایشان نیست.

طرد ابونعیم از مسجد تا مدت زیادی پس از مرگ رقیب ادامه یافت.

به تصریح ابن عساکر و دیگران، آنگاه که محمود غزنوی بر مردم اصفهان سخت گرفت، گروه بسیاری را در مسجد جامع کشت، در حالی که ابونعیم، به سبب منع از رفت و آمد به مسجد، در آن هنگام در میان آنان نبود و از این رو جان سالم به در برد.

نجات ابونعیم از این کشتار بعد ها کرامتی برای او دانسته شد.

وی از اکابر و اعلام محدثین و از اعاظم ثقات حافظ و مرجع بزرگان ایشان بود و در کلام برخی از بزرگان حدیث از او به حافظ دنیا نام برده اند و درباره اش گفته اند که فقه و تصوف را با حدیث درآمیخت.

برخی عالمان شیعه، از جمله شیخ بهایی و میرمحمد حسین خاتون آبادی او را از شیعیان دانسته اند و خاندان مجلسی که نسبت خود را به او می رساندند، به نقل از پدران خود می گفتند که او شیعه بوده و مدعی بودند که تقیه می کرده است.

به هر حال او در آثار خود از مناقب امام علی (ع) و دیگر ائمه (ع) بسیار سخن گفته است و کسانی، چون ابن تیمیه بر این مطلب خرده گرفته اند.

ابونعیم همگی زاهدان و متصوفان را به شیعه منسوب می کند و پیوستگی میان شیعه و زهد را اثبات می کند و از پیامبر (ص) روایت می کند: هر کس خشنود می شود از اینکه زندگی اش مانند زندگی من و مرگش، چون مرگ من باشد باید علی ابن ابی طالب را دوست بدارد .

وی همچنین حدیث دیگری از پیامبر (ص) روایت می کند: این شیعیان، یعنی شیعه علی، این مردم اند: برادران، دانشمندان، پژمرده لبان و نیکوکارانی که از بسیاری عبادت شبیه راهبان هستند .

شهرت ابونعیم پس از مرگش روزافزون شد، ولی حنبلیان پیوسته با او دشمنی می کردند.

ابن جوزی بالاخص بر تمایلات اشعری او خرده می گرفت و آن را با اعتقاد عمومی اهل حدیث، که هرگونه علم کلام را طرد می کردند، ناسازگار می دانست.

حنبلیان نیز ابونعیم را متهم می کردند که در ادعای خود بر داشتن اجازه روایت حدیث دقیق نبوده و تا حدی بر گواهی شفاهی خطیب بغدادی تکیه می کرده است.

علمای شافعی، همچون ابن نجار و ذهبی و سُبکی، به این اعتراضات جواب گفته اند.

اینان ابونعیم را شیعه ای می دانستند که مذهب خود را از باب تقیه پنهان می داشته است.

ابونعیم اصفهانی، روز دوشنبه 20 محرم، در اصفهان درگذشت و در گورستان مردبان (محله ای در اصفهان که اکنون شیخ ابی مسعود نام دارد) به خاک سپرده شد.

سنگ گوری با کتیبه ای دالّ بر شیعه بودن وی بر قبرش نصب شد، ولی در زمان حیات علامه محمد باقر مجلس به دستور میرلوحی موسوی که مخالف علامه مجلسی بود، این مقبره تخریب شد.

ابونعیم تألیفاتی داشته است.

کتاب حلیه الاولیاء و طبقات الاصفیاء مهم تهرین کتاب ابونعیم است که به زبان عربی تألیف شده و تألیف آن در سال 422ق به اتمام رسیده.

این اثر از سال 1351 تا 1357ق چاپ شده است.

این کتاب در 10 مجلد بزرگ چاپ شده و دائره المعارفی است در تاریخ و معارف صوفیه و مشتمل است بر شرح احوال مفصل و 689 تن از زهاد و عباد و صوفیه از صدر اسلام تا اواخر قرن چهارم هجری.

وی در این کتاب در بین مشایخ و اکابر صوفیه، غیر از کبار صحابه و خلفا، ائمه اهل سنت را نیز نام می برد و سخنان و مواعظ و آداب و قصص و حکایاتی را نیز که به هر یک منسوب است نقل می کند.

این کتاب مفصل ترین کتابی است که در تراجم احوال صوفیه تاکنون منتشر شده است و منبع علمای شیعه در استدلال اخبار مخالفان است.

با آنکه مؤلف در مقدمه کتاب گفته که منظور وی نوشتن تاریخی درباره تصوف است، 9 جلد اول آن بیشتر زندگی نامه کسانی است که صوفی به معنای خاص کلمه نبوده اند.

این کتاب با ذکر احوال چهار خلیفه نخستین و دیگر اصحاب پیامبر (ص) آغاز می شود و سپس از علمای دینی و بالاخص از کسانی که به نهضت های حدیث در نسل های بعد تعلق داشتند سخن می گوید.

ابونعیم بدین ترتیب قصد داشته نهضت تصوف را مکمل اسلام سنتی معرفی کند.

وی همچنین با آن دسته از صوفیان که با وجود ایمان، عمل را لازم نمی شمردند و به حلول خدا در آدمی معتقد بودند مخالف بود و به همین سبب احوال حلاج را در کتاب خود بررسی نکرده است.

شرح حال نخستین مؤسسان مذاهب فقهی، از جمله اوزاعی و سفیان ثوری و ابن حنبل در کتاب او آمده است.

از آنجا که در مخالفت با حنفیه با اغلب محدثان زمان خود هم عقیده بود، عمداً شرح حال ابوحنیفه را نیاورده و مکرر گزارش هایی را در تحقیر او و اهل رأی نقل کرده است.

فقط جلد دهم کتاب کاملاً به متصوفان اختصاص دارد و مشتمل است بر نقل ترجمه های احوال اغلب کسانی که نام شان در طبقات الصوفیه سُلَمی آمده است.

به رغم آنکه ابن جوزی در صفه الصفوه در 13 مورد بر حلیه الاولیاء خرده گرفته، این کتاب پیوسته از منابع مرجع به شمار می رفته است.

از جمله اعتراضات ابن جوزی آن است که ابونعیم به احادیث ضعیف اعتماد کرده است، تصوف را به اصحاب پیامبر (ص) و اولین علمای مذهب از ابوبکر تا ابن حنبل نسبت داده است، آداب و شعائر صوفیانه مخالف با سنت را در کتاب خود آورده است و نام چند تن از زنان زاهد را نیاورده است.

نویسندگان امامی غالباً شرح حال نخستین امامان در حلیه الاولیاء را نقل کرده اند.

از دیگر کتب وی می توان به این موارد اشاره کرد: دلائل النبوه، کتابی در سیره پیامبر (ص) و بالاخص صفات عالی و معجزات وی؛ ذکرُ اخبارِ اصبهان، فرهنگی زندگی نامه ای از علمای دینی و بالاخص محدثان اصفهان که تألیف آن در سال 419ق پایان پذیرفته و اطلاعات آن بیشتر مأخوذ از کتابُ اصفهان حمزه اصفهانی است؛ الاربعین علی مذهب المتحققین من الصوفیه؛ خرقه المساجد؛ ذکر المهدی؛ طب النبی؛ الطبقات الفتن؛ الفوائد؛ معرفه الصحابه؛ المستخرج علی البخاری؛ ما نزل من القرآن فی امیرالمؤمنین؛ المستخرج علی مسلم؛ منقبه المطهرین.

منبع: آنا انتهای پیام/
کلید واژه ها: اصفهانی - باشگاه خبرنگاران - ایران - خبرنگاران - ایرانی - زندگی - عبدالله - چراغ - باشگاه - مشهور - اسلام - تاریخ - احمد - حافظ - مسلمان - مشاهیر - بزرگان - فیلسوف - اسلامی - هنرمند - یکی از - گرامی - انوار - تقویم - آینده - گذشته - مخاطب - بهانه - نشان - تمدن

آخرین اخبار سرویس:
نماینده مجلس: 54 روستای مهاباد تحت پوشش اینترنت قرار می گیرد

«نداشتن گوشی» یا «مشکل اینترنت» برخی دانش آموزان توابع رشت را از تحصیل محروم کرده است

تصاویر| خودکشی دومین نهنگ در کیش

دشمنان دیپلماسی در روز های پر اضطراب به سر می برند

فرمانده سپاه محمد رسول الله: تحقق تمدن نوین اسلامی، نیازمند جهاد درونی و خودسازی است

رسانه ها با رشد عقلانیت اجتماعی، زمینه بهره گیری از ظرفیت های بومی را فراهم می کنند

رفع آب گرفتگی ||| با کمک مردم و گروه های جهادی

بمب ساعتی کرونا در تهران

بهره مندی از ظرفیت پارلمان های محلی راهگشای مشکلات است

رافائل گروسی: هنوز نشانه ای از کاهش همکاری ایران با ما وجود ندارد

درخواست میراث دوستان برای توقف قانون جامع آب کشور

استاندار مازندران: تشدید همکاری های بین بخشی برای احیای تالاب میانکاله ضروری است

نمایشگاه دستاوردهای تحقیقاتی و صنعتی نیروی دریایی ارتش افتتاح شد

استاندار: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه بر عهده رسانه هاست

سالگرد درگذشت پیشکسوت کشتی در فریمان

تشییع پیکر حجت الاسلام شهیدی محلاتی

گذران روزهای قرنطینه + عکس

رونمایی از طرح شهید سلیمانی (در پیشگیری از کووید – 19)

رونمایی رییس صداوسیما از 16 طرح نوآورانه

بهترین شهرهای توریستی جهان + عکس

کرونا در خدمت مبتلایان به ایدز و مسیر جهانی برای پایان دادن به این بیماری!

طراحی رشته کارشناسی نهج البلاغه

درخواست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از رییس سازمان حفاظت محیط زیست / کارشناسان محیط زیست برای بررسی مرگ نهنگ ها به کیش بیایند

حضور جهادی اعضای کانون های مساجد برای کمک به تخلیه آب از منازل

فهرست شهرستان هایی که از روز شنبه 15 آذر قرمز خواهند بود/ تهران از روز شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

ضرورت احیای تالاب بین المللی میانکاله

برگزاری ششمین دوره داوری مُهر ملی اصالت در مهرماه 1400

فرمانده سپاه محمد رسول الله: تحقق تمدن نوین اسلامی، نیازمند جهاد درونی و خودسازی است

اعمال موفقیت آمیز محدودیتهای کرونایی در رشتخوار

اشتغال فرزندان شهدا در دستور کار سازمان امور استخدامی کشور قرار می گیرد

روحانی: تهران از شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

درخواست میراث دوستان برای توقف قانون جامع آب کشور

روحانی: تهران از شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز مقابله به خودکفایی رسیده است

تاکید بر تاثیر رسانه ها در زدودن جهل زمان و رشد عقلانیت

مسئولی در دولت مستعفی یمن امارات و عناصر متحد این کشور را تهدید به حمله کرد

امیر سرتیپ حیدری:نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز به خودکفایی رسیده است

ببینید | واکنش خبرساز ابوطالبی مشاور رییس جمهور به اظهارات قالیباف

روحانی: آثار تحریم ها خنثی شده است

دولت مکلف به ارائه گزارش به مجلس درباره عملکرد 1+4 در رفع کامل تحریم ها شد

رسانه ها با رشد عقلانیت اجتماعی، زمینه بهره گیری از ظرفیت های بومی را فراهم می کنند

کنایه مشاور سابق روحانی به قالیباف؛ قانون اساسی و تصمیمات این سال ها را دوباره بخوانید

وزیر کشور رییس کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی کرونا را منصوب کرد

طرح شهید سلیمانی در 700 محله کهگیلویه وبویراحمد

امیر سرتیپ حیدری:نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز به خودکفایی رسیده است

متن کامل مصوبه مجلس برای لغو تحریم ها | تولید اورانیوم 20 درصد و مهلت یک ماهه توقف پروتکل الحاقی

تأکید رییس جمهور بر تکمیل سریع کمربند شمالی کرج

دولت برای دهک های پایین جامعه چاره اندیشی کند

روحانی: رعایت نشدن شیوه نامه های بهداشتی موجب محدودیت های دیگری خواهد شد

روحانی: هیچ اهمالی در جریمه متخلفان کرونا پذیرفته نیست

نقش روابط عمومی دیجیتال در بهبود فرآیند اطلاع رسانی

بیانیه جامعه اسلامی دانشگاهیان ایران به مناسبت شهادت دانشمند بزرگ هسته ای

تهران از شنبه نارنجی است | جدول کامل شهرهای قرمز از روز شنبه | هشدار روحانی به قرارگاه فرماندهی ستاد مقابله با کرونا

یک رای24ساله علیه کارگران/چرادیوان عدالت اداری به شکایت کارگران رسیدگی نمیکند؟

طرح ارائه کارت ملی برای استفاده از ناوگان حمل ونقل عمومی قابلیت اجرا ندارد

دیپلمات سابق آمریکا: سیستم انتخاباتی کشور کاملا ویران شده است

مردم نیازهای غیرضروری خود را زمان بازگشایی صنوف تامین کنند

سعید سجادی نشست خبری ||| اقدام مجلس برای لغو تحریم ها

اوقاف البرز طرح توزیع بسته های معیشتی اجرا می کند

مهری از جنس دانایی| نذر 1000 جلد کتاب در شهر کوپن رستم

شهرهای با وضعیت قرمز با تداوم همکاری مردم به سرعت به شرایط مناسب تری وارد می شوند

مردم نیازهای غیرضروری خود را زمان بازگشایی صنوف تامین کنند

محجوب درگذشت حجت الاسلام شهیدی را تسلیت گفت

پیشرفت های نیروی دریایی ارتش چشمگیر است

پنهان شدن پل سفید اهواز در مه غلیظ + عکس

روحانی:قرارگاه فرماندهی کرونا با جدیت فعالیت کند/ با تداوم همکاری مردم شرایط در شهرهای قرمز مناسب تر خواهد شد

دستور روحانی درباره اعمال جرایم شکستن پروتکل های بهداشتی/ ادامه محدودیت ها در شهرها با وضعیت قرمز

فهرست شهرهایی که از روز شنبه 15 آذر قرمز خواهند بود/ تهران از شنبه نارنجی است

وسواس های بهداشتی ربیعی در نشست خبری ویدئو کنفرانسی + عکس

پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی به مناسبت ترور محسن فخری زاده: امیدواریم پاسخ مناسب و مأیوس کننده ای به این گونه وحشی گری های دشمن داده شود

کرواسی ترور دانشمند هسته ای و دفاعی ایران را محکوم کرد

کنایه یک نماینده به رییس جمهور | روحانی برای تقدیم لایحه بودجه به مجلس نمی رود

مسایل شهری هنرمندانه و منتقدانه بیان شد

روحانی: شهرهای قرمز وارد شرایط مناسب تری می شوند

ترور شهید فخری زاده استیصال و کوته بینی دشمنان نظام را اثبات می کند

فهرست شهرستان هایی که از روز شنبه 15 آذر قرمز خواهند بود/ تهران از شنبه نارنجی است

ضرورت احیای تالاب بین المللی میانکاله

روحانی: تهران از روز شنبه در وضعیت نارنجی خواهد بود

امیر سرتیپ حیدری:نیروی زمینی ارتش در تولید قطعات موردنیاز به خودکفایی رسیده است

دومین لاشه نهنگ در آب های ساحلی کیش

رژه خودرویی پاسداشت شهید «فخری زاده» و میرزاکوچک در رشت برگزار شد

شما صدای شهید فخری زاده را می شنوید

اعتراض شدید مجتبی حسینی به داوری دیدار با نساجی

منابع مالی طرح مجلس برای ساخت 1میلیون واحدمسکونی ازکجاتامیین میشود

تداوم خدمات رسانی در خوزستان + عکس

الزامی برای حضور رییس جمهور در جلسه تقدیم لایحه بودجه وجود ندارد

یادداشت| روحانی علیه روحانی

دستور روحانی درباره اعمال جرایم محدودیت های کرونا/ ادامه محدودیت ها در شهرها با وضعیت قرمز

گزارش نشست مصوبه لغو تحریم ها | هشدار به مصادره شدن شهید فخری نژاد از سوی دولت

روحانی: رعایت دستورالعمل ها، اصلی مهم و موثر در تامین سلامت و معیشت مردم است

تأکید رییس جمهور بر تکمیل سریع کمربند شمالی کرج

پنج دیدگاه فقه شیعه در زمینه حضانت فرزندان

ترور شهید فخری زاده استیصال و کوته بینی دشمنان نظام را اثبات می کند

چرامصوبات شورای شهریکسال درکشوی شهردارباقی می ماند؟

نشانه ای از کاهش همکاری ایران با ما وجود ندارد

پرونده های معوق و قدیمی محاکم مازندران مختومه می شود

غربی ها با عینک سیاسی به شهادت فخری زاده نگریسته و آن را دایره تروریسم قرار نمی دهند

ستاری: شرکت های دانش بنیان نوآوری را در حوزه دفاعی به ارمغان می آورند

تمام امور در دست مجلس نیست

دفاع متفاوت زیباکلام از خضریان پس از اشتباه در تلفظ دو عبارت انگلیسی | چرا اینقدر بی رحم و آبِروبَر شده ایم؟

زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی»

زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی»