مطالب مرتبط:
زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی»
نقش موثر کاردرمانگر در بازتوانی و بازگشت بیماران کرونایی به زندگی عادی
تسلیت آیت الله موسوی اصفهانی به علما و مردم استان همدان
آغاز زندگی زوج جوان کرمانی از جوار مزار حاج قاسم + تصاویر
آغاز زندگی زوج جوان کرمانی از جوار مزار حاج قاسم + تصاویر
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 04:302020-10-27سياسي

زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی»


زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی» احمد بن عبدالله اصفهانی (336-430ق) مشهور به «حافظ» و «ابونعیم اصفهانی»، صوفی، محدث و مؤلف ایرانی است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، - احمد بن عبدالله اصفهانی (336-430ق) مشهور به حافظ و ابونعیم اصفهانی ، صوفی، محدث و مؤلف ایرانی است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان"، بار ها شنیده ایم که گذشته چراغ راه آینده است.

این چراغ روشنگر مسیری است که به ساختن بنای تمدن ایرانی اسلامی می انجامد.

چراغی که انوار روشنگرش حاصل تلاش صد ها حکیم، هنرمند و فیلسوف مسلمان است که از قرن ها پیش خشت به خشت این بنای سترگ را روی هم گذاشته اند.

با شما مخاطب گرامی قراری گذاشته ایم تا هر روز به بهانه عددی که تقویم برای تاریخ آن روز به ما نشان می دهد، به زندگی یکی از مشاهیر و بزرگان تاریخ کهن ایران و اسلام مختصر اشاره ای کنیم تا بتوانیم پس از یک سال، با این انوار روشنگر چراغ تمدن و فرهنگ آشنا شویم.

به این منظور هر روز صبح، بخشی از تاریخ کهن خود و افتخارات آن را مرور خواهیم کرد.

برای خوشه چینی از این خرمن دانش و فرهنگ، از جلد اول کتاب تقویم تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تألیف دکتر علی اکبر ولایتی که به سال 1392 در انتشارات امیرکبیر به زیور طبع آراسته شده، بهره برده ایم.

احمد بن عبدالله اصفهانی (336-430ق)، مشهور به حافظ و ابونعیم اصفهانی ، صوفی، محدث و مؤلف ایرانی است.

جد مادری پدرش محمد بن یوسف بن مهران معروف به ابن یوسف بناء (متوفی 286ق) از چهره های مهم تصوف در اصفهان بود و مکتب او در زمان حیات ابونعیم رونق داشت.

پدرش ابومحمد عبدالله، محدثی بود که برای دست یافتن به احادیث به عراق و شام سفر کرد.

بیشتر بخوانید ابوالعلاء بهشتی ؛ ریاضیدانی از خراسان" ابونعیم در سال 344ق، یعنی از هشت سالگی، از محدثان معروف اصفهان استماع حدیث کرد.

مهم ترین این افراد ابوشیخ ابن حیان اصفهانی و ابوالقاسم طبرانی بودند.

پدرش با چند تن از محدثانِ بغداد و نیشابور و شام مکاتبه کرد و از ایشان برای ابونعیم اجازه روایت گرفت.

وی در 356ق برای تحصیل علم به خوزستان و عراق و حجاز مسافرت کرد.

در شهر های گوناگونی همچون ایذج و عسکر مکرم و شوشتر و اهواز و بصره و واسط و کوفه و بغداد و مکه به استماع حدیث پرداخت.

ظاهراض قصد داشت از ایله به شام رود، ولی حوادثی که با حمله فاطمیان در سال 359ق پیش آمد او را از این سفر بازداشت و در سال 360ق دوباره به اصفهان بازگشت.

وی در نیشابور از حاکم ابو احمد بن اسحاق و ابوعبدالرحمان سُلَمی و دیگران استماع حدیث کرد.

گفته اند که ابونعیم از بیش از 430 عالم اجازه روایت داشت که برای برخی از آن ها وی تنها راوی شناخته شده بود.

چنین شد که شهرت او به نقاط دور رسید و طلاب از سرزمین های گوناگون برای شنیدن حدیث به مجلس او در اصفهان رو آوردند که یکی از آنان خطیب بغدادی بود.

با این همه، به علت دشمنی میان او و محمد بن اسحاق بن مِنده، دیگر محدث مشهور اصفهانی، فعالیت او در زمینه تدریس بسیار محدود بود.

سبب این دشمنی حنبلی بودن ابن منده بود و اینکه ابونعیم را شافعی می دانست.

ابونعیم، برخلاف ادعای سُبکی، شافعی نبود؛ چون هیچ جا در احوال شافعیان قدیم نامی از او برده نشده است، ولی احتمالاً در موضوعات فقهی و عبادتی از مذهب شافعی پیروی می کرده است.

همچنین با وجود آنکه او را متکلم اشعری معرفی کرده اند، چندان دستی در کلام اشعری نداشت، ولی کلام اشعری را موافق با اعتقاد اهل سنت می دانست و چنان می نماید که بر اعتقاد حنبلیان به معانی تحت اللفظی آیات و احادیثی که رنگ تشبیهی دارد خرده می گرفته است.

به همین سبب، ابن منده، پیشوای حنبلیان، او را به نادرستی اعتقاد متهم کرد و طلاب حنبلی ابونُعیم را محکوم کردند و از تدریس در مسجد جامع اصفهان بازداشتند حتی او را از شهر اصفهان بیرون کردند.

صوفیان این گونه مصائب را با رضا و تسلیم می پذیرفتند و آن را محنت و ابتلای اولیا می شمردند؛ زیرا صوفیان از قدیم مورد طعن و نقد منکران بوده اند.

احتمال دارد که ابونعیم کتاب عقاید خود با نام المُعتَقَد را که اکنون در دست نیست، برای دفاع از صحت اعتقادات خود تألیف کرده باشد.

پس از آن، ابن منده را متهم کرد که در سالخوردگی در نقل حدیث سهو می کند و عقایدی را به دیگران نسبت می دهد که از ایشان نیست.

طرد ابونعیم از مسجد تا مدت زیادی پس از مرگ رقیب ادامه یافت.

به تصریح ابن عساکر و دیگران، آنگاه که محمود غزنوی بر مردم اصفهان سخت گرفت، گروه بسیاری را در مسجد جامع کشت، در حالی که ابونعیم، به سبب منع از رفت و آمد به مسجد، در آن هنگام در میان آنان نبود و از این رو جان سالم به در برد.

نجات ابونعیم از این کشتار بعد ها کرامتی برای او دانسته شد.

وی از اکابر و اعلام محدثین و از اعاظم ثقات حافظ و مرجع بزرگان ایشان بود و در کلام برخی از بزرگان حدیث از او به حافظ دنیا نام برده اند و درباره اش گفته اند که فقه و تصوف را با حدیث درآمیخت.

برخی عالمان شیعه، از جمله شیخ بهایی و میرمحمد حسین خاتون آبادی او را از شیعیان دانسته اند و خاندان مجلسی که نسبت خود را به او می رساندند، به نقل از پدران خود می گفتند که او شیعه بوده و مدعی بودند که تقیه می کرده است.

به هر حال او در آثار خود از مناقب امام علی (ع) و دیگر ائمه (ع) بسیار سخن گفته است و کسانی، چون ابن تیمیه بر این مطلب خرده گرفته اند.

ابونعیم همگی زاهدان و متصوفان را به شیعه منسوب می کند و پیوستگی میان شیعه و زهد را اثبات می کند و از پیامبر (ص) روایت می کند: هر کس خشنود می شود از اینکه زندگی اش مانند زندگی من و مرگش، چون مرگ من باشد باید علی ابن ابی طالب را دوست بدارد .

وی همچنین حدیث دیگری از پیامبر (ص) روایت می کند: این شیعیان، یعنی شیعه علی، این مردم اند: برادران، دانشمندان، پژمرده لبان و نیکوکارانی که از بسیاری عبادت شبیه راهبان هستند .

شهرت ابونعیم پس از مرگش روزافزون شد، ولی حنبلیان پیوسته با او دشمنی می کردند.

ابن جوزی بالاخص بر تمایلات اشعری او خرده می گرفت و آن را با اعتقاد عمومی اهل حدیث، که هرگونه علم کلام را طرد می کردند، ناسازگار می دانست.

حنبلیان نیز ابونعیم را متهم می کردند که در ادعای خود بر داشتن اجازه روایت حدیث دقیق نبوده و تا حدی بر گواهی شفاهی خطیب بغدادی تکیه می کرده است.

علمای شافعی، همچون ابن نجار و ذهبی و سُبکی، به این اعتراضات جواب گفته اند.

اینان ابونعیم را شیعه ای می دانستند که مذهب خود را از باب تقیه پنهان می داشته است.

ابونعیم اصفهانی، روز دوشنبه 20 محرم، در اصفهان درگذشت و در گورستان مردبان (محله ای در اصفهان که اکنون شیخ ابی مسعود نام دارد) به خاک سپرده شد.

سنگ گوری با کتیبه ای دالّ بر شیعه بودن وی بر قبرش نصب شد، ولی در زمان حیات علامه محمد باقر مجلس به دستور میرلوحی موسوی که مخالف علامه مجلسی بود، این مقبره تخریب شد.

ابونعیم تألیفاتی داشته است.

کتاب حلیه الاولیاء و طبقات الاصفیاء مهم تهرین کتاب ابونعیم است که به زبان عربی تألیف شده و تألیف آن در سال 422ق به اتمام رسیده.

این اثر از سال 1351 تا 1357ق چاپ شده است.

این کتاب در 10 مجلد بزرگ چاپ شده و دائره المعارفی است در تاریخ و معارف صوفیه و مشتمل است بر شرح احوال مفصل و 689 تن از زهاد و عباد و صوفیه از صدر اسلام تا اواخر قرن چهارم هجری.

وی در این کتاب در بین مشایخ و اکابر صوفیه، غیر از کبار صحابه و خلفا، ائمه اهل سنت را نیز نام می برد و سخنان و مواعظ و آداب و قصص و حکایاتی را نیز که به هر یک منسوب است نقل می کند.

این کتاب مفصل ترین کتابی است که در تراجم احوال صوفیه تاکنون منتشر شده است و منبع علمای شیعه در استدلال اخبار مخالفان است.

با آنکه مؤلف در مقدمه کتاب گفته که منظور وی نوشتن تاریخی درباره تصوف است، 9 جلد اول آن بیشتر زندگی نامه کسانی است که صوفی به معنای خاص کلمه نبوده اند.

این کتاب با ذکر احوال چهار خلیفه نخستین و دیگر اصحاب پیامبر (ص) آغاز می شود و سپس از علمای دینی و بالاخص از کسانی که به نهضت های حدیث در نسل های بعد تعلق داشتند سخن می گوید.

ابونعیم بدین ترتیب قصد داشته نهضت تصوف را مکمل اسلام سنتی معرفی کند.

وی همچنین با آن دسته از صوفیان که با وجود ایمان، عمل را لازم نمی شمردند و به حلول خدا در آدمی معتقد بودند مخالف بود و به همین سبب احوال حلاج را در کتاب خود بررسی نکرده است.

شرح حال نخستین مؤسسان مذاهب فقهی، از جمله اوزاعی و سفیان ثوری و ابن حنبل در کتاب او آمده است.

از آنجا که در مخالفت با حنفیه با اغلب محدثان زمان خود هم عقیده بود، عمداً شرح حال ابوحنیفه را نیاورده و مکرر گزارش هایی را در تحقیر او و اهل رأی نقل کرده است.

فقط جلد دهم کتاب کاملاً به متصوفان اختصاص دارد و مشتمل است بر نقل ترجمه های احوال اغلب کسانی که نام شان در طبقات الصوفیه سُلَمی آمده است.

به رغم آنکه ابن جوزی در صفه الصفوه در 13 مورد بر حلیه الاولیاء خرده گرفته، این کتاب پیوسته از منابع مرجع به شمار می رفته است.

از جمله اعتراضات ابن جوزی آن است که ابونعیم به احادیث ضعیف اعتماد کرده است، تصوف را به اصحاب پیامبر (ص) و اولین علمای مذهب از ابوبکر تا ابن حنبل نسبت داده است، آداب و شعائر صوفیانه مخالف با سنت را در کتاب خود آورده است و نام چند تن از زنان زاهد را نیاورده است.

نویسندگان امامی غالباً شرح حال نخستین امامان در حلیه الاولیاء را نقل کرده اند.

از دیگر کتب وی می توان به این موارد اشاره کرد: دلائل النبوه، کتابی در سیره پیامبر (ص) و بالاخص صفات عالی و معجزات وی؛ ذکرُ اخبارِ اصبهان، فرهنگی زندگی نامه ای از علمای دینی و بالاخص محدثان اصفهان که تألیف آن در سال 419ق پایان پذیرفته و اطلاعات آن بیشتر مأخوذ از کتابُ اصفهان حمزه اصفهانی است؛ الاربعین علی مذهب المتحققین من الصوفیه؛ خرقه المساجد؛ ذکر المهدی؛ طب النبی؛ الطبقات الفتن؛ الفوائد؛ معرفه الصحابه؛ المستخرج علی البخاری؛ ما نزل من القرآن فی امیرالمؤمنین؛ المستخرج علی مسلم؛ منقبه المطهرین.

منبع: آنا انتهای پیام/
کلید واژه ها: اصفهانی - باشگاه خبرنگاران - ایران - خبرنگاران - ایرانی - زندگی - عبدالله - چراغ - باشگاه - مشهور - اسلام - تاریخ - احمد - حافظ - مسلمان - مشاهیر - بزرگان - فیلسوف - اسلامی - هنرمند - یکی از - گرامی - انوار - تقویم - آینده - گذشته - مخاطب - بهانه - نشان - تمدن

آخرین اخبار سرویس:
سومین سمپوزیوم مخابرات بی سیم نوری و موج میلی متری غرب آسیا برگزار می شود

تعبیر خواب زغال منوچهر مطیعی ، امام صادق و ابن سیرین و حضرت یوسف

تعبیر خواب ضیاع ، معنی دیدن اموال و دارایی و از دست دادن اموال در خواب چیست

وزارتخانه ها ملزم به ارائه گزارش عملکرد سالانه هستند

تعبیر خواب مار از نظر یوسف نبی ، از نظر امام صادق و قرآن و مار سیاه ابن سیرین

ترامپ رسما دستور آغاز روند انتقال قدرت به دولت بایدن را صادر کرد

تعبیر خواب مهمانی رفتن و برنج خوردن ، معنی مهمانی رفتن و برنج خوردن در خواب

وکیل ترامپ: کار را به دادگاه عالی می کشانیم

آغاز بررسی سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه در کمیسیون های مجمع تشخیص مصلحت

تعبیر خواب عنکبوت امام صادق ، و کشتن عنکبوت حضرت یوسف و ابن سیرین

سوءپیشینه چیست و در چه جرایمی ثبت می شود؟

تعبیر خواب میوه هلو ، در بارداری حضرت یوسف و خوردن هلو امام صادق

ترامپ رسما دستور آغاز روند انتقال قدرت به دولت بایدن را صادر کرد

تعبیر خواب حبوبات ، آش رشته امام صادق و لپه خیس شده در خواب

روند انتقال قدرت به بایدن رسما کلید خورد/ ترامپ: در راستای منافع کشور دستور آغاز روند را دادم

تعبیر خواب دوست ، دوستان اشنا و دوست پسر قدیمی برهنه و بوسیدن ابن سیرین

نحوه فعالیت مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان درمحدودیتهای کرونایی

شورای انتخاباتی میشیگان پیروزی بایدن را تأیید کرد

نحوه ضدعفونی لباس مبتلایان به کرونا

انتقاد پروانه سلحشوری از تمسخر زنان با اشاره به گاف اخیر قالیباف!

توقف اجرای پروتکل الحاقی در صورت ادامه بی تعهدی طرف های برجام

تعبیر خواب توالت و مدفوع ؛ معنی دیدن توالت و مدفوع در خواب های ما چیست

سفیر ایران با وزیر کشاورزی یمن دیدار کرد

پس لرزه های ادعای جنجالی احمدی نژاد

نحوه فعالیت مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان درمحدودیتهای کرونایی

استایل جدید «سیما تیرانداز»/ عکس

حسین دهقان، نخستین نامزد رسمی انتخابات 1400

شایعه chr(034)اهدای عضو کرونایی هاchr(034) و کودکانی که در لیستِ انتظار، جان می دهند

ندیمی: کاهش سیاست های ترامپ به نفع ایران است

استایل جدید «سیما تیرانداز»/ عکس

عمق بخشی به انقلاب اسلامی؛ مهمترین کارکرد پایگاه های بسیج

شایعه اهدای عضو کرونایی ها و کودکانی که در لیستِ انتظار، جان می دهند

تعبیر خواب حامله بودن ، دیگران و خودمان و دختر از نظر حضرت یوسف و امام صادق

چرا پوتین به جو بایدن تبریک نگفت؟

ترامپ شکست خود در برابر بایدن را اعلام کرد

انتقاد نماینده ایران از تحریم های یکجانبه و تاثیرات آن در مقابله با کرونا

استقلال تنها با نابودی اشغالگران و آزادی از دیکته های آمریکایی کامل می شود

دولت انگلیس نیروی ملی سایبری تأسیس کرد

انتقاد سفیر ایران ازتحریم های یکجانبه در مقابله با همه گیری کرونا

انتقاد سفیر ایران ازتحریم های یکجانبه در مقابله با همه گیری کرونا

این شعرها «مهدوی» نیستند!

فقه پویا درمکتب اهل بیت

وحشت آفرین آمریکایی ها از موشک های آماده به شلیک ایران

تاکید فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان بر تشکیل قرارگاه فرهنگی و رسانه ای  

تعبیر خواب آسمان ، ابری و آبی رنگ و تاریک و نوشته و نورافشانی در آسمان

«یاوران سلامت» بیمارستان های کردستان را تحت پوشش قرار می دهند

فارس من| پیگیری روند اجرای قانون تسری فوق العاده خاص کارکنان زندان ها

راهکار های یک عضو کمیسیون بهداشت درمورد کرونا

تعبیر خواب دیدن لانه خفاش ، معنی دیدن و خراب کردن لانه خفاش در خواب چیست

احکام جدید بودجه ای از سوی دولت اعمال نشود، مجلس راساً اقدام می کند

واکنش فعال اصولگرا به توییت سردار سعید محمد

عناوین روزنامه های سیاسی 4 آذر 99/ توطئه مثلث سیاه در دیدارهای شبانه +تصاویر

تشدید مجازات فرزند کشی با افزایش سطح آگاهی های عمومی توام باشد

تعبیر خواب داغ کردن ، و سوراخ شدن اعضای بدن و گرما و تاول سوختگی

ترامپ 70 بار ادعای تقلب در انتخابات کرد

این شعرها «مهدوی» نیستند!

تشدید مجازات فرزند کشی با افزایش سطح آگاهی های عمومی توام باشد

توزیع 18هزار بسته معیشتی در محلات

غوغای زمانه از مهر و ارج روحانیان وارسته کارآمد نمی کاهد

پنج نشانه مومن در کلام امام حسن عسکری (ع)

واکنش به اظهارات وزیر عربستان | ایران مختار است با هر کشوری می خواهد مذاکره کند

آماده سازی شیعه برای عصر غیبت از میان حصارها

طرز تهیه خورش انار و بادمجان و خوراک انار و بادمجان؛ غذا های تهرانی شب یلدا

متن کامل دعا روز چهار شنبه + صوت و ترجمه

پیام تبریک فرمانده ارشد ارتش فارس به مناسبت هفته بسیج

آشنایی بیشتر با صدر، چمران و لبنان

پرواز پروانه ها

»بلینکن«، گزینه اصلی وزارت خارجه »بایدن«

دیدگاه های راهبردی در مقابل امریکای بایدن

چند توصیه کرونایی برای پیشگیری از ابتلای خانوادگی

مسیر ترانزیت را باز بگذاریم اروپا و امریکا را مواد مخدر فرا می گیرد

طرح | قضاوت ممنوع

تعبیر خواب درخت گردو از حضرت یوسف ، امام صادق و ابن سیرین چیدن با پوست چوبی

اشتباهات تاریخی اصلاح طلبان تندرو و دولتی ها درباره مذاکره

عرفان بدون فقه، انحرافی است / آرمان گرایی موجب ایجاد توقعات غیرمنطقی نشود

پس لرزه ادعای احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران در روزهای پایانی ترامپ

تعبیر خواب گل سفید ، معنی دیدن گل سفید در خواب های ما چیست

جو بایدن پیروز انتخابات در ایالت میشیگان شد

شهدای مدافع سلامت، در راه نجات جان همنوعان، از هیچ کوششی فروگذاری نمی کنند

گنجینه ماندگار(3)|پارک موقوفه «اعتمادیه» همدان مدفن کدام شخصیت تاریخی است؟

اعتراض به عملکرد وزارت نیرو در تخصیص آب به لرستان/ مبلغی: از حقمان کوتاه نمی آییم

نظارت نقطه به نقطه امام جمعه و رییس دادگستری بر بازار قلعه رییسی/انصاری پور: مماشاتی در کار نیست

تأیید رسمی پیروزی بایدن در ایالت میشیگان

نکاتی در رابطه با استفاده از دستمال توالت که باید رعایت شود

جنگ نرم شیوه جدید و مؤثر استکبار جهانی در پیشبرد اهداف شیطانی است

رضا فتحی مقدم «تای چی» هنری از شرق دور در جوار خلیج فارس

انتخابات آمریکا| ایالت میشیگان برد جو بایدن را تأیید کرد

نوشتاری در فقدان محمدحسن راستگو

راهکارهای یک عضو کمیسیون بهداشت برای مقابله با کرونا

حضور امامان محله در شهرها و  روستاها سبب کاهش آسیب ها می شود

نخبه توپخانه ای سپاه را بیشتر بشناسید

خدمت بی منت طلاب به بیماران کرونایی/اینجا طلاب یاری گر کادر درمان شده اند

علی ابک محدودیت تردد در سمنان

شورای انتخاباتی میشیگان پیروزی بایدن را تأیید کرد

204 راننده مختلف در شهرستان رباط کریم جریمه شدند

قالیباف: تحریم ها، پایه های اقتصاد ایران را محکم تر کرد

راهکارهای یک عضو کمیسیون بهداشت برای مقابله با کرونا

والدگری چیست؟

بسیج پشتوانه محکم نظام و انقلاب اسلامی است

204 راننده مختلف در شهرستان رباط کریم جریمه شدند

زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی»

زندگی پرماجرای «ابونُعَیم اصفهانی»