مطالب مرتبط:
تخلف در واگذاری سهام 9 شرکت دولتی به تامین اجتماعی
واگذاری سهام دولت در سه بانک در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) دارا سوم
وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت در پنجم آبان ماه
وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت در پنجم آبان ماه
وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت در پنجم آبان ماه
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 03:002020-10-26اقتصادي

تخلف در واگذاری سهام 9 شرکت دولتی به تامین اجتماعی


عضو هیئت تحقیق وتفحص از سازمان خصوصی سازی در نامه ای به رییس مجلس، واگذاری 320 هزار میلیارد از سهام شرکت های دولتی به تامین اجتماعی را خلاف قانون و تکرار تخلفات در واگذاری ها اعلام کرد.

- ": احمد علیرضابیگی عضو هیئت تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی سازی در پی مصوبه هیئت وزیران مبنی بر تخصیص سهام 9 شرکت دولتی به ارزش 320 هزار میلیارد از سوی سازمان خصوصی سازی به سازمان تأمین اجتماعی، در نامه ای به رییس مجلس، این مصوبه را خلاف قانون اساسی، قانون برنامه پنجم توسعه و سیاست های کلی اصل 44 دانسته و افزوده است که در این مصوبه وظایف قانونی سازمان خصوصی سازی به سازمان تامین اجتماعی تبدیل شده که حاصلی غیر از آشفتگی بیش از پیش در واگذاری شرکت ها و بنگاه های دولتی دربر ندارد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است: جناب آقای دکتر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی با سلام احتراماً به استحضار می رساند هیئت محترم وزیران به موجب مصوبه شماره 42853 / ت 57831 ه مورخ 23 /4 /1399 بابت رد بخشی از دیون دولت، مبادرت به تخصیص سهام 9 شرکت دولتی به ارزش 320 هزارمیلیارد ریال از سوی سازمان خصوصی سازی به سازمان تامین اجتماعی نموده است.

تصویب این مصوبه ازحیث موارد ذیل ناقض قوانین عادی و عالی کشور محسوب می گردد: 1 – برخی از شرکت های گنجانیده شده در این مصوبه نظیر شرکت ماشین سازی تبریز و تولید تجهیزات سنگین ( هپکو ) تولید کننده انحصاری ماشین های ابزار و ماشین آلات راه سازی در کشور می باشند .

بند سوم ماده ه سیاست های کلی اصل 44 ( ابلاغیه رهبر معظم انقلاب اسلامی ) اشعار می دارد واگذاری شرکت ها و بنگاه های دولتی باید به گونه ای صورت پذیرد که از ایجاد انحصار جلوگیری نماید.

با عنایت به این موضوع ،بنگاه های تولید کننده محصولات انحصاری بطریق اولی قابل واگذاری نمی باشند .

2 – با عنایت به اینکه در سیاست های کلی اصل 44 گسترش مالکیت در سطح عموم به منظور تامین عدالت اجتماعی ، افزایش رقابت پذیری در اقتصاد ملی و افزایش سهم بخش های خصوصی و تعاونی در اقتصاد مالی از اهداف اصلی خصوصی سازی ذکر گردیده اند ،تخصیص سهام شرکت های دولتی به یک نهاد عمومی غیر دولتی ( سازمان تامین اجتماعی ) با حذف رقابت و انتقال اموال دولت به سازمانی که در حقیقت از اجزاء بدنه دولت در معنای عام می باشد ، ناقض اهداف مورد اشاره می باشد .

3 – بند 4 ماده 6 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی عنوان می نماید " تسویه ، تهاتر و تادیه بدهی های قانونی دولت به اشخاص حقوقی بند اول این ماده و شرکت ها تابعه و وابسته آنها و به بانک ها و شرکت های وابسته به آنها ازطریق فروش سهام بنگاه ها و اموال و دارایی های دولت و شرکت های دولتی ممنوع است .

دولت می تواند از طریق فروش سهام بنگاه ها و اموال و دارایی های خود وشرکتهای دولتی وتبدیل به وجوه نقد ، در چارچوب بودجه های سنواتی بدهی های خویش را تادیه نماید".

با وجود این نهی مصرح قانونی تنظیم چنین مصوبه ای نقض آشکار قانون به شمار می رود.

4 – بند الف ماده 12 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه دولت را مکلف نموده بدهی های حسابرسی شده خود به سازمان تامین اجتماعی را از محل سهام قابل واگذاری دولت در قالب قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و اصلاحات بعدی ، تادیه نماید.

بنابراین رد دیون از طریق نهی شده در قانون اجرای سیاست ها فاقد وجاهت قانونی می ب باشد.

5 – بند و تبصره 2 قانون بودجه سال 1399 کشور مقرر نموده رد بدهی دولت به سازمان های تامین اجتماعی و تامین اجتماعی نیروهای مسلح (اجرای ماده 12 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه) با رعایت قانون اجرای سیاست ها کلی اصل 44 قانون اساسی قابل انجام می باشد.

6 – از آنجا که بند سوم ماده 4 قانون اجرای سیاست ها عنوان نموده" مجموع حق مالکیت مستقیم و غیر مستقیم سهام و کرسی مدیریتی (سهم در هیات مدیره) در هر بنگاه اقتصادی تاسقف 40 % برای اشخاص حقوقی موضوع بند اول این ماده که قانوناً مجوز فعالیت اقتصادی دارند مجاز می باشد، تخصیص 55 % سهام شرکت هپکو (ردیف 4 جدول مندرج در مصوبه) به یک نهاد عمومی غیردولتی بر خلاف قانون می باشد.

7 – بر اساس اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نامه ها و آیین نامه های وضع شده توسط هیئت وزیران نباید با متن و روح قوانین مخالف باشد.

حال آنکه مصوبه مورد اشاره علاوه بر مخالفت با قانون برنامه پنجساله ششم توسعه و قانون بودجه سال 1399، بطور آشکار قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی را نیز نقض نموده و به اعتبار موارد مورد اشاره صراحتاً ناقض اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز می باشد که صرفنظر از مناهی قانونی، وضع چنین مصوبه ای زیبنده دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان رکن اساسی قوه مجریه نمی باشد.

8 – در بند 6 این مصوبه آمده سازمان تامین اجتماعی مکلف است مازاد بر 17 % سهام خود در شرکتهای موضوع این تصویب نامه را به صورت مرحله ای و حداکثر تا پایان سال 1399 به بخش غیردولتی واگذار نماید.

چنانچه این امر در مهلت مقرر محقق نشود سازمان خصوصی سازی مجاز است این امر را راساً انجام دهد.

در واقع این مصوبه وظایف قانونی سازمان خصوصی سازی را به سازمان تامین اجتماعی تفویض نموده که حاصلی غیر از آشفتگی بیش از پیش در واگذاری شرکت ها و بنگاه های دولتی را دربر ندارد .

از آنجا که سازمان تامین اجتماعی بعنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی دارای استقلال مالی و اداری بوده و تکلیفی در مراعات مقررات قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 در واگذاری این اموال به بخش غیر دولتی ندارد ، این امر می تواند به سبب عدم تکلیف در مراعات اهلیت واگذارشوندگان و همچنین قیمت واگذاری، زمینه ساز بروز فساد اقتصادی گردد و مصوبه مذکور از این حیث اصول پیشگیری از بروز جرائم اقتصادی را نیز نادیده گرفته ااست.

9 – علت تعجیل در این واگذاری بدون مشخص بودن قیمت نهایی سهام شرکت های واگذار شده مبهم و غیر قابل توجیه است.

از آنجا که وفق متن مصوبه این اموال دولتی با ارزش برآوردی واگذار گردیده اند و تعیین قیمت نهایی به تصویب هیات واگذاری موکول شده مشخص است که ارزشگذاری این بنگاه ها با استفاده از ابزارهای پیش بینی شده در قانون صورت نپذیرفته که نتیجه محتوم این واگذاری به استناد سوابق قبلی این گونه واگذاری ها، تضییع اموال دولتی می باشد.

10 – با عنایت به اینکه در این مصوبه سازمان تامین اجتماعی مکلف به واگذاری میزان مازاد بر 17 % سهام تخصیص یافته به بخش غیر دولتی گردیده مشخص نیست چرا اصولا ً میزان سهام تخصیص یافته از ابتدا بیش از درصد معین شده بوده و متعاقباً جواز فروش سهام مازاد توسط سازمان خصوصی سازی صادر گردیده که نتیجه این قبیل تصمیمات فاقد زیرساخت قانونی تداخل وظایف ومنازعه دستگاه های اجرایی می باشد و متضرر اصلی وضع چنین مصوباتی فقط مردم می باشند که اموالشان بدون رعایت مقررات قانونی واگذار شده است .

  با عنایت به موارد معروضه فوق الذکر مستدعی است مقرر فرمایید هیات محترم بررسی وتطبیق مصوبات دولت با قوانین، نسبت به لغو مصوبه مذکور که ناقض قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وسایر قوانین مورد اشاره می باشد، عنایت لازم را معمول نماید.


کلید واژه ها: سازمان خصوصی سازی - خصوصی سازی - تامین اجتماعی - سازمان - واگذاری - اجتماعی - خصوصی - دولتی - قانون - سازمان تامین اجتماعی - شرکت دولتی - خلاف قانون - مجلس شورای اسلامی - سازی - شرکت - برنامه پنجم توسعه - نامه - تامین - مصوبه - احمد علیرضابیگی - میلیارد - شرکت های دولتی - شرکت ها - سهام - مجلس - هیئت - شورای اسلامی - واگذاری سهام - تحقیق و تفحص - هیئت وزیران

آخرین اخبار سرویس:
دلار بخریم یا نه؟

اجرای طرح نذر زندگی بخش در راستای فرهنگسازی اهدای پلاسما در کاشان

جزییات پرداخت کمک هزینه کرونایی 100 هزار تومانی به خانوارها

به روزرسانی فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی

ماجرای راه اندازی تابلوی جدید در فرابورس چیست؟

چرا قیمت میوه تا این حد بالا رفت؟

تولید در کارخانه آجر دامغان با 45 کارگر از سر گرفته شد

تجمع کارگران مجتمع تجاری اروند در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی

پیش بینی یک نماینده مجلس از قیمت خودرو در هفته های آینده/ حقوق بازنشستگان از سقف 7 برابر حداقل حقوق معاف شد/ کاهش 1200 تومانی قیمت دلار آمریکا/ توصیه یک مقام مسئول به مردم: هیجانی مرغ نخرید

70 شرکت فعال اقتصادی هرمزگان مالیات خود را در استانی دیگر می پردازند

استخدام برنامه نویس C# Backend در مجتمع چاپ نقش الماس در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در توزیع ابزار آروا در تهران

کاسبی میلیاردی یک ابربدهکار بانکی از زندان؟

استخدام مدیر منابع انسانی با حقوق ثابت و بیمه در تهران

آخرین جزییات از روند ترخیص مواد اولیه از گمرکات کشور

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت تاکسی ماکسیم در بجنورد

استخدام منشی خانم در شرکت جاوید شبکه دید اکسین در خوزستان

تداوم رکود بازار نفت و روزگار ناخوش سازمان اوپک

استخدام کارشناس فنی - اجرایی آقا (رشته برق) در خراسان رضوی

رکوردشکنی بورس ترکیه

رمزنگاری پسا کوانتومی می تواند راهی برای امنیت بیشتر ارزهای دیجیتال باشد؟

700 بسته معیشتی بین آسیب دیدگان از کرونا در شوط توزیع شد

تمدید تمامی مجوز های صادر شده وزارت میراث فرهنگی تا پایان سال 99

استخدام کارشناس حسابداری آقا در تهران

راه ارتباطی 48 روستا در زنجان مسدود است

اجرای طرح نذر زندگی بخش در راستای فرهنگسازی اهدای پلاسما در کاشان

استخدام سرپرست خط تولید و کارشناس تعمیرات و نگهداری در مازندران

رکود بازار مسکن به کاهش قیمت هم منتهی می شود؟

فروشندگان شمش طلا از مالیات معاف می شوند!

مروری بر مشکلات سه ناحیه منفصل شهری قزوین

ازدحام جمعیت برای خرید روغن در روزهای کرونایی + فیلم

جزییات پرداخت کمک هزینه کرونایی 100 هزار تومانی به خانوارها

کشتی گیر دست فروش کارمند پتروشیمی شد

انصاری: ادارات هفته آینده تعطیل است

توزیع مرغ گرم در فروشگاه های زنجیره ای از شنبه

جزییات توزیع مرغ گرم در تهران از فردا

شهرک های صنعتی با حداقل ظرفیت کار می کنند/ 80 درصد سرمایه گذاری کشور در اختیار خصولتی هاست/ نیازمند واکسن شرافت هستیم

ورشکستگی تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا شتاب گرفت

قدرتِ خرید صد هزار تومانِ امروز خرید دو تا مرغ هم نخواهد بود

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز جمعه 7 آذر 99+جدول

216 کلاس درس تا پایان امسال در قزوین به بهره برداری می رسد

توزیع مرغ گرم در فروشگاه های زنجیره ای از فردا شنبه

حیای سیاسی کجاست؟

از پلمب 37 واحد تا تشویق 45 واحد صنفی در طرح هوشمند مدیریت کرونا بندرعباس

صعود نفت برای اوپک پلاس چالش برانگیز شد

آخرین وضعیت راه ها در 7 آذر 99| کاهش تردد در محورهای مواصلاتی

یارانه 100 هزار تومانی کِی واریز می شود؟

216 کلاس درس تا پایان امسال در قزوین به بهره برداری می رسد

دولت بی توجه به توسعه معادن کشور/ آینده معادن مبهم است

مدیریت توزیع بیماران کرونایی در تهران

بنگاه های اقتصادی فعال هرمزگان مالیات خود را در استان بپردازند

اُفت قیمت خودرو در بازار ادامه دارد/ بازگشت پراید به زیر 100 میلیون تومان +جدول

اجرای عملیات برق رسانی به 11 روستا در استان

استخدام سرپرست فروش شهرستان، سرپرست فروش زنجیره ای و سرپرست فروش تهران

استخدام حسابدار در یک شرکت تولیدی در تهران

کارت خوان های زیر زمینی، نقره داغ می شوند؟

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت مدرن سقف اسپادانا در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت تولیدی بازرگانی معتبر در تهران

انتقاد روزنامه اعتماد از پرداخت غرامت 752 از صندوق توسعه ملی

پایان سیاست های نفتی سلطان توییت و زمزمه های بازگشت ایران به بازار

60 درصد شرکت های حقوقی هرمزگان ممنوع المعامله هستند

اختصاص اعتبار ویژه برای مطالعات آبخیزداری در شهرستان خوسف

تصاویر| وضعیت بازار در قرنطینه کرونایی

برآورد سود 20 هزار میلیارد تومانی صنایع مس در سال جاری

توزیع روزانه 4 تا 5هزار تن روغن نباتی در کشور

بام خاطره ها به پشت بام پروژه ها رفت

نقش اجرای سیاست یکجانشینی عشایر در مشکلات تامین نهاده های دامی

فارس من| روستاهای شهرستان جهرم مشکل آب شرب ندارند

کمک 50 میلیارد ریالی خیرین مه ولاتی به شبکه بهداشت و درمان

عکس| مشخصات مهمان جدید بازار خودرو ایران/ قیمت «شاهین» سایپا چقدر است؟

جزییات کامل تعطیلی ادارات در هفته آینده

از پرکشیدن قیمت مرغ تا کانتینر های لوازم خانگی

سکوت سنگین در بازار خودرو

بی تدبیری هایی که مرغ را پر داد!

آخرین خبر از زمان ارائه داراسوم

تداوم تخصیص ارز 4200 به دارو منجر به کاهش کمبود در بازار می شود یا افزایش؟

معافیت بیمه سهم کارفرمایی کارگاه های زیر 5 نفر در صورت جابجایی ممکن شد

بسته حمایتی اصناف بررسی و عملیاتی می شود

شهروندان باید تنها برای خدمات ضروری به دستگاه های دولتی مراجعه کنند

93 درصد مطالبات چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شد

وعده مجلس برای کاهش قیمت خودرو

افزایش مصرف آلایش مرغ به 3 برابر/توقف فروش مرغ تا زمان تمکین مرغداران از قیمت مصوب/ توزیع مرغ 15هزار تومانی از فردا

قیمت خودرو های داخلی 1399/09/07

تعطیلی ادارات در هفته آینده؛ فعالیت دستگاه ها فقط در صورت ضرورت

تازه ترین قیمت ها در بازار خودرو + جزییات

زمان قرعه کشی پیش فروش جدید محصولات سایپا / قیمت های جدید

پرکشیدن قیمت مرغ تا کشف420 کانتینر لوازم خانگی بوش

توزیع 2 هزار بسته معیشتی در بخشهای قم

استخدام مهندس مکانیک سیالات، بازاریاب و فروش و کارگر فنی در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا اینستاگرام در تهران

استخدام مدیر فروش در شرکت ره پویان گیلدا در تهران

پیش بینی رشد 4.4 درصدی اقتصاد ایران در سال آینده

استخدام منشی آشنا به کامپیوتر در میلان کالا پلاست در تهران

استخدام ناظر فروشگاهی در شرکت آمیتیس در تهران

ماجرای راه اندازی تابلوی جدید در فرابورس

استخدام کارشناس بازرگانی و کارشناس طراحی سیستم های حرارتی در اصفهان

قیمت خودرو های سایپا امروز جمعه 7 آذر 99 + جدول

استخدام کارشناس حسابداری ،کارشناس فروش در تهران

قیمت ارز، دلار، یورو، طلا و سکه 1399/09/07

صدور 16 فقره جواز تاسیس صنعتی در شهرستان دشتستان

تخلف در واگذاری سهام 9 شرکت دولتی به تامین اجتماعی

تخلف در واگذاری سهام 9 شرکت دولتی به تامین اجتماعی