مطالب مرتبط:
روسای کمیته های جوانان و آموزش فدراسیون فوتبال منصوب شدند
58 رشته مهارتی در دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان تدریس می شود
برگزاری دوره آموزش جهادگران سلامت در دانشگاه شهید بهشتی
معرفی روسای کمیته های جوانان و آموزش فدراسیون فوتبال
هم افزایی مرکز آموزش مجازی نهاد رهبری در دانشگاه ها با سازمان قرآنی دانشگاهیان
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 02:202020-10-26سياسي

پیامدهای بیکاری جوانان تحصیلکرده/ آموزش تئوری در دانشگاه ها به جای مهارتی


بزرگترین شرکت های فعال دنیا با حضور جوانان بیکاری تاسیس شد که اجتماع و حاکمیت آنها را نادیده گرفت و یا از دانشگاه اخراج شدند.

- پس نباید در موضوع بیکاری پارامترهای ذهنی جوانان را نادیده گرفت.

خبرگزاری حوزه - اصفهان/ قشر جوان به علت آگاهی و تجربه کم و ضعف اراده خود نیاز به یادگیری بیشتر و کسب تجربه های افزون تر هستند و باید برای موفقیت در حرفه خود از صفر شروع کنند و طی مرور زمان و بدون شتاب مهارت عملی کسب نمایند.

از گذشته های دور تاکنون حتی از زمان خلقت انسان ها، کار و فعالیت بخش مهمی از زندگی انسان ها بوده است و تمدن های بشری نیز حاصل کار و تلاش بی امان و خستگی ناپذیر انسان هاست.

در هر جامعه و کشوری که قدم بگذاریم به عینه شاهد فعالیت هزاران هزار انسان از هر قشری خواهیم بود، داشتن شغل و حرفه و تلاش در جهت ارتقای سطح زندگی و تامین رفاه نه تنها از دید اسلام بلکه از لحاظ عرفی و اخلاقی نیز بسیار ارزشمند است.

کار و فعالیت آنچنان دارای اهمیت است که اسطوره های دینی و فرهنگی در سرتاسر دنیا نیز بدان مشغول بودند و از هیچ تلاشی در این جهت دریغ نمی کردند، لذا همواره مردم را به این امر تشویق و ترغیب کرده و فعالیت انسانی مفید را توصیه می نمودند.

انسانی که بیکار باشد و روزمره خود را با سرگرمی های متفرقه بگذارند، از لحاظ روحی و جسمی بسیار ضعیف النفس و مرده دل می شود، به طوری که حتی افسردگی های مزمن و پریشان خاطری را در پی دارد.

هدف اولیه اصلی کار و فعالیت علاوه بر کسب درآمد و تامین مخارج زندگی، ساخت انسان سالم و کارآمد و کامل است، ازین رو اثرات حرفه و شغل وی از دو جهت قابل ذکر است، اول آنکه باعث خودسازی جسمی و روانی فرد می شود و دوم آنکه صفات برتر انسانی و تکامل شخصیت وی را سبب می شود، لذا وی را از هرزگردی و فساد و فحشاء دور کرده و او را بی نیاز از دیگران می کند.

از این رو، همواره به فعالیت جسمی و ذهنی فرد توصیه شده، چرا که عدم اشتغال به کار فقر مفرط اقتصادی و از دست دادن فراقت و آرامش فکری را منجر می شود و عزت نفس فرد را نیز دچار تزلزل می کند.

کار و فعالیت به عنوان پیش نیاز اصلی زندگی آدمیان صرفا برای بدست آوردن پول و کسب ثروت نهادینه نشده، بلکه از دیدگاه اسلامی کسب روزی حلال و تلاش در جهت رفاه خانواده یک عبادت است که با هفتاد رکعت نماز برابری می کند، لذا امراض جسمی و روحی را نیز از انسان دور می کند، همانطور که گفته شد ارزش کار و فعالیت فقط بخاطر کسب ثروت نیست و باید عشق و علاقه وافری در آن موجود باشد چرا که بسیار مواقع دیده می شود که سرمایه داری با درآمد میلیاردی هیچ شادی و شعفی در زندگی خود ندارد و حتی به امراض روحی نیز مبتلا شده، در حالی که یک خانواده با درآمد پایین تر آنچنان احساس خوشبختی و شادابی در زندگی خود دارند که چندین برابر والاتر و با ارزش تر از درآمدهای هنگفت و نجومی است.

در همین راستا حضرت علی (ع) فرمودند: هر کس کار کند نیرویش افزون تر می شود و هر که در کار کردن کوتاهی کند سستی او افزایش می یابد ، پیامبر اسلام (ص) نیز فرمودند: عبادت هفت جزء دارد که برترین آنها کار و تلاش برای بدست آوردن روزی حلال است .

به همین جهت بیکاری زیان بار و بیکار مورد نکوهش است و حتی جامعه نیز چنین فردی را طرد می کند، همچون تاجر ورشکسته ای که به دلیل عدم تخصص در کار خود اموال خود را از دست داده و محجور می شود و دیگر حق تصرف و دخالت در اموال خود را نیز ندارد.

جامعه انسانی زنده به انسان و کار و تلاش اوست و صرف ادعای بدون عمل راه به جایی نخواهد برد.

ضمن اینکه اکثر نهادها و مجامع معیشتی بر پایه فعالیت انسان ها استوار است، مثلا می توان گفت کار کارگران است که یک کارخانه را سر پا نگه می دارد و چرخ یک کارگاه بسته به فعالیت این کارگران است.

اگر امروزه شاهد پیشرفت و رشد سریع اقتصادی کشورهایی همچون ژاپن و چین هستیم، تنها و تنها به دلیل فعالیت مستمر و دائمی مردم این کشورهاست که با فعالیت بی امان خود عزت و قدرت کشورشان را به ارمغان می آورند.

از دیگر سو آنچه که اهمیت دارد نوع تربیت و تدریس انسان ها از بدو تحصیل آنهاست.

مشکل اساسی که گریبان کشور ما را گرفته همین عدم تخصص و مهارت قشر دانشجویانی است که هر ساله فارغ التحصیل می شوند و دانشگاه ها و اساتید ما به جای اینکه فنون و مهارت عملی را به قشر جوان و آینده ساز جامعه یاد بدهند، صرفا به بیان مسائل تئوری و بی بازده دروس اکتفا می کنند.

کار جوهره وجود انسان است و در نفس وی به گونه ای تنیده شده که بدون کار و فعالیت گویی شناخته نمی شود، ضمن آنکه سبب محترم شدن شخصیت انسان در اجتماع می شود به همین خاطر کار و فعالیت انسانی نیز ذاتاً محترم و شایسته تکریم و تعظیم است.

در مقابل بیکاری اثرات منفی بسیاری بر زندگی فرد و روح و روان وی دارد که کوچک ترین اثر آن درهم شکستن شخصیت و احترام انسان و بی نظمی در امور زندگی او و از این شاخه به آن شاخه پریدن می شود.

بعلاوه آنکه موجب کدورت و تاریکی روح و قساوت و سختی دل خواه شد.

حجت الاسلام حجت الله سروری در گفت وگو با خبرگزاری حوزه" گفت: خداوند متعال در قرآن کریم و همچنین سیره انبیای الهی مسیر و راه هدایت را مشخص کرده است.

طریق هدایت الهی نیز از مسیر سنن الهی و بیان آنها از سوی انبیای عظام می گذرد.

یکی از این سنن حقه الهی، مسئله کار و تلاش است.

وی افزود: کار و تلاش در منظومه معرفت دینی صرفا برای به دست آوردن مال و مکنت و سرمایه نیست، بلکه کار و تلاش در نهاد بشر قرارداده شده است تا بتواند راه دنیا و آخرت را پیدا کند.

کار و کوشش و تلاش از اولین ساعات حضور انسان در زمین در نهاد بشر جای گرفت و هیچ زمانی انسان بدون کار و تلاش نمی تواند به زندگی ادامه دهد.

استاد حوزه علمیه اصفهان تصریح کرد: خداوند متعال انسان را به پویایی و تحرک تشویق می کند.

اولین ثمره کار و تلاش، سلامت روحی و جسمی است و مهمترین رکن آن نیز تلاش انسان برای تأمین معاش و حل مشکلات است.

انسان بدون کار و تلاش نمی تواند به حیات خود ادامه دهد و این کار و تلاش در دو وجه کار بیرون از منزل و درون منزل شاکله نظام کارکردی خانواده را مشخص کرده است.

وی بیان کرد: کار در اسلام به معنی تحرک و پویایی یک انسان برای به دست آوردن روزی است و به حدی از نظر اسلام مهم است که بیان شده اگر انسانی در مسیر کار و تلاش که جهاد فی سبیل الله است جان خود را از دست دهد به سان شهید در راه حق از او پذیرایی خواهد شد.

حجت الاسلام سروی گفت: مسئله کار و تلاش و به دست آوردن رزق و روزی در دنیای مدرن نیز مسائل خاص خود را دارد و شاید مثل گذشته همه کارها با دست انجام نشود.

امروزه بسیاری از فعالیت های شغلی با ذهن و حتی سرانگشتان انسان و یک دستگاه تلفن همراه یا لب تاپ انجام می شود و شاید دیگر نیازی به فعالیت های همراه با تعرق جسمی نباشد ولی همین نوع کار نیز اگر بر پایه پویایی و حرکت سرمایه و کار فعالانه باشد نیکو است.

نویسنده کتاب جهش تولید، بیان کرد: در اسلام مهم ترین و بهترین نوع کار، عملی است که انسان می تواند با حرکت فعالانه خود دیگران را نیز به کار گرفته و زمینه پویایی انسان های دیگر را نیز فراهم کند.

کار در اسلام به یک حرکت هماهنگ گفته می شود که با شکل دهی به یک شبکه متشکل و منسجم می تواند زمینه تولید ثروت بدون انحصار را فراهم کند.

وی با اشاره به وجود گسترده فارغ التحصیلان بیکار، گفت: غیر از نقشی که حاکمیت در این میان بازی می کند نباید از حق گذشت که باید زمینه ذهنی اشتغال و کار را از همان دوره نوجوانی در ذهن فرزندانمان ایجاد کنیم که اگر این زمینه شکل گرفت دیگر کسی از بیکاری نخواهد نالید و اگر رشته ای را هم انتخاب کرد قطعا متناسب با علاقه و تخصص خود او است.

حجت الاسلام سروری یادآور شد: نمی توان از بیکاری گفت و نقش حاکمیت را نادیده گرفت، ولی به نظر من اگر جوهره کار کردن در وجود جوانان باشد از همان ابتدا زمینه کار را برای خود ایجاد می کنند.

بزرگترین شرکت های فعال دنیا با حضور همین جوانان بیکاری تاسیس شد که اجتماع و حاکمیت آنها را نادیده گرفت و یا از دانشگاه خود اخراج شدند.

پس نباید در موضوع بیکاری پارامترهای ذهنی جوانان را نادیده گرفت.

وی بیان داشت: صرف اینکه انسان به هر کاری مشغول باشد صحیح نیست، بلکه باید شغلی را انتخاب کند که مطابق استعداد و تخصص و موردعلاقه وی باشد تا بتواند در آن حرفه به موفقیت و رشد و تعالی روحی، جسمی و معیشتی برسد؛ از این رو اگر به اجبار دست به حرفه ای بزند نه تنها اثر تربیتی ندارد بلکه فاسدکننده روح او و بی انگیزگی و افسردگی می شود و در نتیجه بی اهمیتی وی به آن شغل را در پی خواهد داشت.

این استاد حوزه با بیان این که انسان با کار و فعالیت خودش را کشف می کند و استعدادهایش مجال بروز و ظهور می یابند و به نوعی باعث خودشناسی فرد می شود، خاطرنشان کرد: حال آنکه اگر خود را کشف کرد و استعدادش در آن حرفه هویدا شد، عشق و علاقه به کارش دوچندان می شود و دیگر به درآمد اهمیتی نمی دهد بلکه آنچه در نظرش اولی تر است شاهکار حرفه خود است، لذا با پول می توان کار را ایجاد کرد ولی با پول عشق به کار و فعالیت و ساخت شاهکار شغلی ایجاد نمی شود.

وی افزود: نکته دیگر آن که هر فرد باید خودش برای ارتقای شغل خود تلاش کند و به اصطلاح از صفر شروع کند و پله پله مدارج بالاتری را به دست آورد و در این راه تجربه نیز کسب نماید تا خبره شغل خود شود، چرا که تا انسان خودش برای شغل و حرفه اش تلاشی نکند و زحمتی برای آن نکشد هیچ ارزش و اهمیتی برای آن قائل نیست و صرفا برای کسب درآمد به آن روی می آورد.

گزارش: زینب بابایی
کلید واژه ها: انسان ها - انسان - جوانان - بیکاری - جوان - دانشگاه - خبرگزاری حوزه - فعال - فعالیت - تمدن های بشری - زندگی - مهارت - دانشگاه ها - مرور زمان - هزار - حرفه - تلاش - زمان - بزرگترین - خبرگزاری - یادگیری - موفقیت - هزاران - ارتقای - حاکمیت - تامین - جامعه - کشوری - اسلام - اراده

آخرین اخبار سرویس:
بخشی از دفاع مقدس که کمتر دیده شد

نخستین گام دولت بایدن بزک دوباره چهره آمریکا است

چگونه می توان سند رسمی را باطل کرد؟

کارهای اداری تان را یک یا دو هفته عقب بیاندازید / تعطیلی تمام ادارات در هفته آینده

فیلم| سوپر گل میلیچ به ماشین سازی

عکس جدیدی از امیرحسین فتحی

ترامپ: رأی مجمع گزینندگان را قبول می کنم

آخرین اخبار انتخاباتی حزب اتحاد ملت

آمریکای پسا ترامپ؛ بایدن توانایی حل چالش ها را دارد؟

آخرین اخبار انتخاباتی حزب اتحاد ملت

راه هایی آسان برای راحت به موفقیت رسیدن در کار

پیام فرمانده پایگاه هوایی بوشهر به مناسبت 7 آذر

آیا مایلید برای تزریق واکسن کرونا داوطلب شوید؟

بانوان طلبه جلفا در میدان تغسیل اموات کرونایی

خداحافظی جواد رضویان با اسطوره جذاب و پر حاشیه /عکس

آیا مایلید برای تزریق واکسن کرونا داوطلب شوید؟

افروغ: در موضوع عدالت، حرف بر عمل پیشی گرفته است

توزیع بیش از پنج هزار بسته معیشتی و مواد ضدعفونی بین نیازمندان آسیب دیده از کرونا

آذربایجان خواستار اخراج فرانسه از گروه مینسک شد

نیرویی به ارزش مروارید / از اقتدار نیروی دریایی تا تربیت نخبگان قرآنی

دوستی خاله خرسه شبکه های اجتماعی با سلبریتی ها

انصاری: ادارات هفته آینده تعطیل است

انصاری: ادارات هفته آینده تعطیل است

اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

دوستی خاله خرسه شبکه های اجتماعی با سلبریتی ها

دو نشانه پیامبران که در غیبت امام عصر (عج) هم دیده می شود

اولین واکنش ترامپ به 80 میلیون رای بایدن

برکناری شهردار الیگودرز به دلیل شرکت در مراسم ترحیم

همه ادارات دولتی هفته آینده تعطیل هستند

مذاکره احتمالی ایران و آمریکا چرا مراحلی دارد؟

عکس| بازدید نماینده نیروی دریایی ارتش در استان مرکزی از خبرگزاری ایکنا

سیاست بایدن درباره ایران متفاوت از اوباما است

بحر طویل طنز جالب و ریتمیک اندر بیان گرانی و تسلیت عظمی به ایوانکا و ملانی ! / ویدئو

جایگاه همسر در زندگی مشترک

جزییات مهم درباره یارانه 60 و 120 هزار تومانی | پرداخت در 4 ماه آخر سال؟

افروغ: در موضوع عدالت، حرف بر عمل پیشی گرفته است

مراحل و شروط مهم مذاکره احتمالی ایران و آمریکا

مذاکره احتمالی ایران و آمریکا چرا مراحل و شروطی دارد؟

طرح انتقال آب در دیدار دو استاندار شرق کشور بررسی شد

طرح انتقال آب در دیدار دو استاندار شرق کشور بررسی شد

سیاست بایدن درباره ایران متفاوت از اوباما خواهد بود

طرح انتقال آب دریای عمان در دیدار دو استاندار شرق کشور بررسی شد

کمک مؤمنانه| توزیع بسته های معیشتی به مناسبت هفته بسیج در مازندران

برگزاری نماز جمعه در سراسر گیلان لغو شد

استاندار آذربایجان غربی: مدیران، پیش از وقوع حوادث تدبیر کنند

طرح انتقال آب دریای عمان در دیدار دو استاندار شرق کشور بررسی شد

نشست ستاد پیشگیری و کنترل کرونا ویروس استان زنجان

از لاکپشت دریایی تا گیتار ماهی؛ تنوع آبزیان خلیج فارس

توضیح سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان درباره تعطیلی هفته آینده

اولویت اصلی معیشت مردم است/تدوین برنامه شورای ائتلاف برای انتخابات شورای شهر اردبیل

انصاری: ادارات هفته آینده تعطیل اند

«سالیوان» در مورد ایران قدری معتدل تر از «بلینکن» است

هفته بعد همه ادارات تعطیل هستند

انصاری: ادارات هفته آینده تعطیل اند

الحوثی: موشک شلیک شده به آرامکو، 100 درصد یمنی بود

بررسی قرارداد چین با ایران در مجلس

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

انصاری: ادارات هفته آینده تعطیل اند

الحوثی: موشک شلیک شده به آرامکو، 100 درصد یمنی بود

حکم انتصاب سرپرست شهرداری الیگودرز تعلیق شد

همراهی مهریزی ها در رعایت محدودیت های کرونایی

وضعیت تعطیلی ادارات در هفته آینده مشخص شد

همراهی مهریزی ها در رعایت محدودیت های کرونایی

حضور نمایندگان آیت الله اعرافی در منزل مرحوم استاد حسن عرفان

انصاری: ادارات هفته آینده تعطیل اند

اهدای بسته های کمک معیشتی به خانواده های نیازمند در سرپل ذهاب

حقوق بازنشستگان از سقف 7 برابر حداقل حقوق معاف شد+سند/ راه برای پاداش های نجومی باز می شود؟

توضیح درباره تعطیلی هفته آینده ادارات خوزستان

گزارش میدانی از اعمال محدودیت های کرونایی

چه مناطقی از کشور درگیر سیلاب خواهند شد؟

اچ.دی سازی 10 شبکه تلویزیونی در دستور کار رسانه ملی

ایجاد عدالت اجتماعی مردم را به نظام خوش بین می کند

تازه ترین جزییات از برگزاری آزمون وکالت سال 99/ احتمال تعویق آزمون قوت گرفت

حس و حال امیر آقایی از وطن +عکس

ادارات دولتی در هفته آینده تعطیل شدند | جزییات مهم ابلاغیه رییس جمهور

تعطیلی برخی ادارات در هفته آینده

حقوق بازنشستگان از سقف 7 برابر حداقل حقوق معاف شد

ادارات دولتی هفته آینده تعطیل شدند | جزییات مهم ابلاغیه رییس جمهور

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

ارتش ما امروز یک ارتش اسلامی و توانمند است

ارائه لیست 50حقوقی متخلف به دادستانی

آیین شمعدان گردانی خادمان حضرت معصومه(س) برگزار شد

دوری از حرم های مطهر داغ سنگینی بر دل های مردم گذاشته است

توضیح سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان درباره تعطیلی هفته آینده

واکنش شهاب الدین حائری شیرازی به اظهارات استاد دانشگاه باقرالعلوم در مورد مقایسه ثروت ائمه و طلبه ها + فیلم

انصاری: ادارات هفته آینده تعطیل هستند

انصاری: ادارات هفته آینده تعطیل هستند

حقوق بازنشستگان از سقف 7 برابر حداقل حقوق معاف شد+سند/ راه برای پاداش های نجومی باز می شود؟

ادارات دولتی در هفته آینده تعطیل شدند | جزییات مهم ابلاغیه رییس جمهور

عزل کرونایی

تاریخ تولد نوزادان کرمانشاهی براساس گواهی ولادت بیمارستان ثبت می شود

عزل کرونایی

اوقات شرعی امروز جمعه به افق شهرکرد

وضعیت تعطیلی تمام ادارات در هفته آینده

انجام بازرسی های اتاق اصناف قم با 18 تیم

وضعیت تعطیلی ادارات در هفته آینده اعلام شد

سیاست بایدن درباره ایران متفاوت از اوباما خواهد بود

لبیک سپاه نینوا گلستان به مقام معظم رهبری برای مبارزه با گرانفروشی/ شماره 114 برای گزارش گرانفروشی و تخلفات اقتصادی

با 2هزار هنرمند گوهرسنگ، باید به شهر ملی انگشتر مبدل شویم

وضعیت تعطیلی ادارات در هفته آینده

پیامدهای بیکاری جوانان تحصیلکرده/ آموزش تئوری در دانشگاه ها به جای مهارتی

پیامدهای بیکاری جوانان تحصیلکرده/ آموزش تئوری در دانشگاه ها به جای مهارتی