موضوعات داغ: - فينال ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - فينال ليگ قهرمانان - قهرمانان آسيا - حجت الاسلام - استانداري خراسان رضوي - درباره رفع فيلتر تلگرام - خراسان رضوي - باشگاه خبرنگاران - اسپيدان - زعفراني - اقتصاد ايران - به روزرساني سيستم عامل - تعطيلات تابستاني - آيت الله هاشمي رفسنجاني - جام تخت جمشيد - معلم انقلابي - كيفيت هواي شهر - مجري برنامه كودك و نوجوان - ورزشگاه آزادي تهران - درياي خزر - دستك

مطالب مرتبط:
بررسی طرح ارتقای حکمرانی در حوزه ریال در کمیسیون اقتصادی مجلس
مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اجرای قانون مالیات برارزش افزوده
گزارش کمیسیون صنایع مجلس درباره بازار فولاد
تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 1400 در کمیسیون اقتصادی‬
واکنش نایب رییس کمیسیون حقوقی مجلس به ویدئوی ضرب و شتم دختر آبادانی
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 02:002020-10-26سياسي

قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس از بورس +متن گزارش


گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درباره وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی قرائت شد.

- ": نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) پارلمان، گزارش کمیسیون اقتصادی درخصوص بررسی وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی را بررسی کردند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با اشاره به بخش های مقدماتی این گزارش بیان کرد: بازار سهام طی دو سال اخیر با روندهای پرشتاب و شکستن مداوم رکوردها توانست توجه بخش زیادی از اقشار جامعه را به خود جلب نماید و ورود بخش قابل توجهی از پس انداز اشخاص خرد را به این بازار فراهم کند‏‏.

نتیجه این امر، فاصله قابل توجه رفتار بازار از تعادل پایدار و وجود تلاطمات قابل توجه در آن بود به نحوی که سطح؜های مقاومتی شاخص کل، پی درپی شکسته و رکوردهای جدیدی از ورود پول حقیقی و رشد شاخص ثبت شد.

از نیمه دوم مردادماه سال 1399، به دلیل ارسال علامت نااطمینانی به بازار، ناشی از ناهماهنگی دستگاه ؜های مجری در عرضه سهام صندوق دوم دولتی (مشخصاً وزارت اقتصاد و وزارت نفت) و نیز نقش آفرینی سرمایه گذاران حقوقی، بازار سرمایه ریزش قابل توجهی را تجربه نمود؛ به نحوی که در فاصله یک ماهه، نزدیک به 450 هزار واحد از شاخص کل اصلاح شد.

کمیسیون اقتصادی بارها و از ماه ها قبل این اتفاق را پیش ؜بینی و تذکرات لازم را به مسئولان اجرای ذی؜ربط ارائه نموده بود، لکن عدم توجه به این تذکرات موجب شد تا نه تنها لطمات قابل توجهی در بعد اقتصادی به کشور وارد شود، بلکه موجب پدیدآمدن پیامدها و نارضایتی؜ های اجتماعی از سرمایه؜ داران خرد که اکثراً در ماه های اخیر وارد این بازار شده و بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست داده؜ بودند، شد.

مهدی طغیانی در ادامه خاطرنشان کرد: بدین ترتیب، در شرایطی که بازار سرمایه می توانست یک ظرفیت قابل توجه برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و تبدیل شدن به یک تعاونی فراگیر ملی باشد، متاثر از این فضای رشد غیرحقیقی و ناپایدار قرار گرفت که عمده دلایل آن عدم عرضه منظم سهام ارزنده و متناسب با نقدینگی، ایجاد انتظارات غیر واقعی درباره میزان سوددهی بالا و ایجاد تصور حمایت مطلق و جبران زیاد افراد توسط حاکمیت برای سرمایه گذاران جدیدالورود و ریسک ناپذیر، ناهماهنگی میان دستگاه های مسئول، روشن نبودن مبنای قیمت گذاری عرضه؜ های اولیه از جمله عوامل به وجود آمدن این وضعیت بودند.

حال ضرورت دارد در آغاز روند تثبیت بازار، از خطاهای گذشته آموخت و با تصمیم؜ سازی مناسب و با حساسیت بیشتر به روند این بازار توجه کرد و تمهیداتی جهت حفظ ثبات و تعادل در این بازار اتخاذ نمود.

وی در پایان توضیحاتش با استناد به این گزارش تصریح کرد: طرح اصلاح قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی تقدیم به هییت رییسه شد.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است: مقدمه بازار سهام طی دو سال اخیر با روندهای پرشتاب و شکستن مداوم رکوردها توانست توجه بخش زیادی از اقشار جامعه را به خود جلب نماید و ورود بخش قابل توجهی از پسانداز اشخاص خرد را به این بازار فراهم کند‏‏.

نتیجه این امر، فاصله قابل توجه رفتار بازار از تعادل پایدار و وجود تلاطمات قابل توجه در آن بود به نحوی که سطح؜های مقاومتی شاخص کل، پی درپی شکسته و رکوردهای جدیدی از ورود پول حقیقی و رشد شاخص ثبت شد.

از نیمه دوم مردادماه سال 1399، به دلیل ارسال علامت نااطمینانی به بازار، ناشی از ناهماهنگی دستگاه؜های مجری در عرضه سهام صندوق دوم دولتی (مشخصاً وزارت اقتصاد و وزارت نفت) و نیز نقش آفرینی سرمایه گذاران حقوقی، بازار سرمایه ریزش قابل توجهی را تجربه نمود؛ به نحوی که در فاصله یک ماهه، نزدیک به 450 هزار واحد از شاخص کل اصلاح شد.

کمیسیون اقتصادی بارها و از ماه ها قبل این اتفاق را پیش؜بینی و تذکرات لازم را به مسئولان اجرای ذی؜ربط ارائه نموده بود، لکن عدم توجه به این تذکرات موجب شد تا نه تنها لطمات قابل توجهی در بعد اقتصادی به کشور وارد شود، بلکه موجب پدیدآمدن پیامدها و نارضایتی ؜های اجتماعی از سرمایه؜ داران خرد که اکثراً در ماه های اخیر وارد این بازار شده و بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست داده؜بودند، شد.

بدین ترتیب، در شرایطی که بازار سرمایه می توانست یک ظرفیت قابل توجه برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و تبدیل شدن به یک تعاونی فراگیر ملی باشد، متاثر از این فضای رشد غیرحقیقی و ناپایدار قرار گرفت که عمده دلایل آن عدم عرضه منظم سهام ارزنده و متناسب با نقدینگی، ایجاد انتظارات غیر واقعی درباره میزان سوددهی بالا و ایجاد تصور حمایت مطلق و جبران زیاد افراد توسط حاکمیت برای سرمایه گذاران جدیدالورود و ریسک ناپذیر، ناهماهنگی میان دستگاه های مسئول، روشن نبودن مبنای قیمت گذاری عرضه؜های اولیه از جمله عوامل به وجود آمدن این وضعیت بودند.

حال ضرورت دارد در آغاز روند تثبیت بازار، از خطاهای گذشته آموخت و با تصمیم ؜سازی مناسب و با حساسیت بیشتر به روند این بازار توجه کرد و تمهیداتی جهت حفظ ثبات و تعادل در این بازار اتخاذ نمود.

لذا به استناد تبصره (1) ماده (45) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی وضعیت جاری بازار سرمایه، پس از بررسی های میدانی و دعوت از وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی و مدیران سازمان بورس اوراق بهادار و استماع نظرات ایشان، گزارش حاضر را تدوین نموده است.

در این گزارش ضمن بررسی روند بازار در سالهای اخیر تلاش شده است چالشها و مشکلاتی که در حال حاضر در بازار وجود دارد به صورت خلاصه مطرح گردد‏‏.

در پایان نیز راهکارهای اصلاحی جهت بهبود فرایندها و فائق آمدن بر مشکلات آتی احتمالی بیان شده است.

براساس مستند فوق الذکر، برخی سوءمدیریت ها در عملکرد و روند بازار سرمایه مشهود بوده و لذا گزارش تهیه شده جهت طی مراحل مذکور در فراز دوم این تبصره و تصویب پیشنهادها، تقدیم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می شود.

بخش اول: تبیین مسأله 1- روندهای اخیر در بازار سهام شاخص کل و شاخص هم وزن تا چهارماهه اول سال 1399، بازده با رشد جهشی و بسیار بالا را ثبت کردند که اختلاف قابل توجهی با تجربه این بازار در سال‏های پیشین آن داشت‏‏.

در مقام مقایسه، با فرض قرار دادن تغییر نرخ ارز به عنوان فاکتور تورم دارایی‏های سرمایه‏ای، شاهد این موضوع بودیم که بازده بازار سهام اختلاف قابل توجهی با رشد نرخ ارز پیداکرد، این موضوع در کنار مشکلات شرکتها در فضای تحریمی برجسته‏ تر می‏ گردد‏‏.

روند معاملات سهام نیز حکایت از افزایش قابل توجه ارزش معاملات طی سال های اخیر دارد‏‏.

بررسی گردش معاملات  نشان می‏دهد که بخش قابل توجهی از افزایش ارزش معاملات ناشی از افزایش تعداد دفعات معامله و فعالیت بیشتر سرمایه‏گذاران در این بازار است و افزایش ارزش معاملات صرفاً به دلیل افزایش قیمت نبوده است‏‏.

گردش معاملات فصلی از ارقام 3 تا 9 درصدی در سال 97 به 17 درصد در فصل اول سال 1399رسید.

علاوه بر رشد قابل توجه معاملات، روند معاملاتی حاکی از افزایش قابل توجه معاملات اشخاص حقیقی طی سال‏های اخیر بوده است‏‏.

خالص ارزش معاملات حقیقی در سال 98 برابر با 30 هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم در سه ماهه نخست سال جاری به 50 هزار میلیارد تومان رسید‏‏.

این امر بدین معنی است که رقم ورودی اشخاص حقیقی به بازار در سه ماهه نخست سال جاری، بیش از کل سال 98 بوده است‏‏.

با در نظر گرفتن مبالغ وارد شده از طریق صندوق‏های مشترک، این رقم بسیار بیشتر از ارقام ذکر شده ، خواهد بود‏‏.

همچنین بر اساس گزارش سازمان بورس، طی سال های 1397 و 1398 به ترتیب تعداد 21 و 23 شرکت با ارزش 19،281 و 55،115 میلیارد ریال و در سال 1399 تا روز  30/  04/ 1399 تعداد 15 شرکت به ارزش 16750 میلیارد تومان در روز عرضه اولیه از طریق سازوکار عرضه اولیه وارد چرخه معاملات در بازار سرمایه شده‏اند.

درخصوص تسهیل و تعجیل در فرآیند عرضه اولیه و پذیرش شرکت ها (که بخش کوچکی از آن به عهده ارکان بازار سرمایه می باشد) توجه به این امر ضروری است که در فرآیند پذیرش ابتدا باید درخواست از سوی سهامداران عمده واصل گردد که این موضوع نیاز به عزم و توجه ویژه نهادهای عمومی غیردولتی و بانک ها و سازمان خصوصی سازی دارد و پس از این مرحله تدوین امیدنامه و همکاری شرکت متقاضی پذیرش موضوع مهمی است که عدم وجود تیم متخصص مالی در برخی از شرکت ها فرآیند پذیرش و تدوین امیدنامه و آماده سازی شرکت ها را کُند می کند‏‏.

در ادامه برخی از دلایل کندی ورود شرکت ها به بورس و فرابورس به اختصار ارائه گردیده است: · اختلاف نظر بین اعضای هیئت مدیره برخی از شرکتها در خصوص ورود به بورس · حذف تعداد قابل توجهی از شرکتها در مراحل اولیه به دلیل فقدان شرایط اولیه و یا لزوم اصلاح ساختار مالی و مدیریتی ·  وجود بندهای متعدد در گزارش های حسابرسی که برخی از آن ها نیاز به انجام تعدیلات در حسابها دارد که شرکتها باید اعمال کنند که زمان انجام آن به شرکتها بستگی داشته و عموماً امری طولانی و زمانبر است.

·  تبدیل شرکت از سهامی خاص به عام و ثبت شرکت نزد سازمان بورس اوراق بهادار و ثبت شرکتها مطابق تشریفات مندرج در قانون تجارت ·  بارگذاری اطلاعات سنوات گذشته شرکت در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) ·  انجام فرآیند ارزش گذاری شرکت های متقاضی ·  عدم توافق بین سهامداران در خصوص درصد عرضه سهام توسط هرکدام از آنها 2-تغییر قابل توجه در مولفه ‏های بازار سرمایه الف) افزایش نسبت‏های ارزشی روند چند ماه اخیر بازار سرمایه نشان می‏دهد نقدینگی وارد شده بیش از آن‏که منجر به ایجاد و انباشت سرمایه گردد، موجب افزایش قابل توجه قیمت‏ها شده است، به نحوی که نسبت‏های ارزشی بازار را نمی‏توان به سادگی براساس مولفه ‏های اقتصادی و یا آن‏چه که در گذشته تجربه شده است توجیه نمود‏‏.

ب) رشد قابل توجه شرکت‏های زیانده این شرکت‏ها عموماً به دلیل ابهامات قابل توجه و همچنین اندازه کوچک خود همواره مورد توجه سفته ‏بازان در بازار بوده‏اند‏‏.

در 4 ماه اول سال 1399، بسیاری از شرکت‏های زیان‏ده بالاتر از ارزش جایگزینی خود معامله شدند‏‏.

توجیهاتی که در این خصوص بیان می‏شود ابتدا امکان افزایش ارزش جایگزینی در آینده به واسطه تورم است که پیش‏دستی قیمت سهام در این شرایط تا حد زیادی غیرطبیعی بنظر می‏رسد و در ادامه موضوع مشکلات ساختاری در کشور جهت ایجاد شرکت‏های مشابه در آینده و وارد کردن تجهیزات آن‏ها است؛ موضوعی که تا حد زیادی مغایر با چشم اندازهای ترسیم شده برای کشور است.

ج) عدم انطباق منابع تزریق شده به بازار و ثروت ایجاد شده یکی از نقاط ضعف در بازار سرمایه که همواره مورد توجه صاحبنظران این حوزه بوده است، شناوری پایین سهام موجود در بازار است‏‏.

کم بودن سهام قابل معامله در حاشیه بازار از جمله دلایلی است که موجب شده سرمایه ‏گذاران جدید در روند اخیر نتوانند به سادگی وارد بازار شوند و قیمت سهام به صورت مداوم در حال افزایش باشد‏‏.

این امر موجب می‏شود که پول ورودی به بازار در خلق ثروت و افزایش قیمت دارایی‏ها اثر تکاثری ایجاد کرده و افزایش قیمت‏ها بیش از پول تزریق شده به بازار باشد‏‏.

همان‏گونه که ذکر شد، در سه ماهه نخست سال حدود 50 هزار میلیارد تومان منابع از سوی اشخاص حقیقی وارد بازار شده است، اما در مقابل رشد ایجاد شده در بازار سهام بیش از 3500 هزار میلیارد تومان بوده است که بیانگر اثر چندین برابری سرمایه وارد شده بر ارزش دارایی‏ها است‏‏.

با توجه به این موضوع لازم است در خصوص ایجاد ظرفیت جهت جذب سرمایه‏های جدید در قالب شرکت‏های فعلی یا اضافه نمودن فرصت‏های جدید تدابیری اندیشیده شود.

د) عدم تشکیل سرمایه در شرکت‏ها همواره از بازار سرمایه به محلی جهت هدایت سرمایه به بخش‏های مولد اقتصاد یاد شده است؛ اما بررسی عملکرد واقعی بازار ایران نشان می‏دهد که بازار سرمایه علی‏رغم جلب نقدینگی قابل توجه طی ماه‏های اخیر در زمینه انباشت سرمایه چندان موفق نبوده است‏‏.

روند افزایش سرمایه طی سال گذشته و سه ماه اول سال 1399 بیانگر افزایش 22 هزار میلیارد تومانی از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده بوده است که عمده آن توسط سهامداران عمده و حقوقی تامین شده است‏‏.

هـ) ضعف در ساختار هلدینگ‏ها و مالکان عمده یکی از عواملی که موجب نگرانی بیشتر نسبت به آینده روند موجود در بازار سرمایه می‏شود، عدم توانایی استفاده از منابع آزاد شده برای هلدینگ‏ها و مالکان عمده است‏‏.

به واسطه روند مثبت بازار سهام، فرصت‏هایی برای هلدینگ‏ها و مالکان عمده ایجاد شد که بتوانند با عرضه بخشی از سهام خود، منابع نقد جدیدی بدست بیاورند‏‏.

اما روند بیانگر این است که این مالکان به دلیل عدم اطمینان نسبت به سرمایه‏گذاری در حوزه تخصصی خود و یا انتظار بازدهی پایین در آن، مجدداً این منابع را بجای سرمایه‏گذاری در طرح‏های جدید در قالب تشکیل پرتفوی به بازار سرمایه هدایت کرده و در سهامی سرمایه‏گذاری کرده‏اند که رابطه مستقیمی با زنجیره ارزش آن‏ها ندارد‏‏.

  و) مدیریت ضعیف نقدینگی هدایت شده به بازار سرمایه با بر سر زبان افتادن بازار سهام، اشخاصی وارد بازار شدند که ضمن این‏که تجربه‏ای نسبت به بازار سهام نداشتند، از بازده گذشته آن نیز بهره‏مند نشده بودند‏‏.

همچنین منابع آن‏ها نسبت به سهامداران قبلی از قدرت خرید کمتری برخوردار بود و سرمایه‏گذاران قبلی که ثروت آن‏ها در بازار چندین برابر شده بود توانستند اثر غالب‏تری نسبت به آن‏ها داشته باشند و موجب ایجاد زیان در آن‏ها به نفع خود شدند‏‏.

ز) القاء تورم آتی توسط بازار سرمایه نسبت قیمت به سود سهام (P/E) شرکت‏ها که در پایان اسفندماه 98 در حدود 10 بوده (و متوسط 10 سال اخیر نیز در حدود 8 بوده است) طی تنها  5/ 3 ماه، به عدد بسیار بالای 30 رسید‏‏.

این بدان معنا بود که طی سه ماهه اول سال 99 قیمت‏ سهام به طور متوسط 3 برابر شده ، اما سود شرکت‏های بورسی چنین افزایشی نداشت؛ یعنی مردم دارایی‏‏هایی را خریداری کردند که انتظار داشتند در آینده نزدیک سود هنگفتی را نصیب آن‏ها نماید این در حالی بود که متغیرهای کلان اقتصادی چنین سودآوری را پیش‏بینی نمی‏کردند‏‏.

بخش دوم: بررسی اقدامات دستگاه‏های اجرایی بررسی اقدامات انجام گرفته توسط کمیسیون اقتصادی در خصوص عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس و اوراق بهادار، طی دو سال گذشته تاکنون، نشان هنده این است که سازمان بورس و وزارت امور اقتصادی و دارایی فاقد برنامه و نقشه مشخصی برای روبروشدن با بحران های آتی ناشی از هجوم سیل نقدینگی به بازار سرمایه بوده و هستند؛ بر اساس گزارش ارسالی سازمان بورس و اوراق بهادار، این سازمان  اقدامات ذیل را برای مدیریت بازار انجام داده است: 1- افزایش بیش از 8 درصدی متوسط سهام شناور (بدون لحاظ نمودن وزن شرکت) در 24 ماهه اخیر در مقابل افزایش حدود 2 درصدی سهام شناور با لحاظ وزن سرمایه؛ بیانگر افزایش سهام شناور شرکت های کوچک تر و ثبات نسبی بیشتر سهام شناور شرکت های بزرگ در فرابورس ایران می باشد.

2- تغییر سقف سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، از رقم حداکثر 25% به حداکثر 10% ارزش کل دارایی های صندوق، توسط هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار طی مصوبه ششصد و سی و پنجمین جلسه مورخ  17/  01/ 1399 خود،  و لغو الزام این صندوق ها به سرمایه گذاری حداقل 5% از ارزش کل دارایی های صندوق در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، طی مصوبه ششصد و چهلمین جلسه مورخ  07/  02/ 1399‏‏.

3- به موجب تغییراتی که در دستورالعمل های اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در تیرماه سال 1396 صورت پذیرفت، مقرر شده است نمادهای معاملاتی که طی 5 روز یا 15 روز معاملاتی متوالی به ترتیب 20 یا 50 درصد افزایش یا کاهش قیمت داشته اند، بلافاصله برای افشای اطلاعیه شفاف سازی توسط ناشر یا ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توسط ناشر به ترتیب برای یک دوره 60 دقیقه ای یا 2 روزه متوقف شوند.

4- افزایش حداقل ارزش هر سفارش خرید ارسالی از طریق سامانه معاملات برخط از یک میلیون به پنج میلیون ریال از تاریخ  20/  01/ 99 به جهت کاهش بار سامانه معاملاتی و افزایش قدرت عرضه 5- تغییر در حداقل و حداکثر حجم هر سفارش خرید/فروش و تغییر در حداقل تغییر قیمت  (Tick Size) 6- کاهش میزان تخصیص اعتبار در معاملات اعتباری و اصلاح سقف اعتبار مشتریان حقوقی به نحوی که ضریب تعدیل سهام از 60 درصد قیمت پایانی به 15 درصد قیمت پایانی کاهش یافته است.

7- در راستای تشویق فرهنگ سرمایه گذاری غیرمستقیم، سازمان بورس و اوراق بهادار به موجب مصوبه ای مقرر نموده است، از اسفندماه 1398، به میزان 20 درصد مازاد بر تعداد اوراق بهادار قابل عرضه در روز عرضه اولیه، به طور جداگانه به صندوق های سرمایه گذاری تخصیص داده شود.

8- کاهش کارمزدهای معاملاتی صندوق های سرمایه گذاری مشترک به میزان 75 درصد به موجب مصوبه مورخ  11/  01/ 1399 هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار‏‏.

علی رغم تلاش های سازمان بورس و با لحاظ اقدامات فوق، بررسی های بیشتر و عمیق تر کمیسیون اقتصادی، نشان می دهد که هنوز ضعف ها و کاستی هایی برای مدیریت کارآمد بازار سرمایه وجود دارد‏‏.

از جمله ضعف های موجود، می توان به موارد ذیل اشاره کرد: 1- حذف الزام پیش بینی سود شرکتهای پذیرفته شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان یک متغیر مهم اقتصادی؛ 2- اعمال محدودیت 30 درصدی بر معاملات سهام عدالت؛ 3- عدم عرضه سهام شرکتهای وابسته به بانکهای دولتی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی(به عنوان رییس مجمع بانکهای دولتی)؛ 4- عدم پذیرش شرکتهای بزرگ وابسته به دولت در بورس؛ 5- دخالت مستقیم وزیر امور اقتصادی و دارایی و مخالفت با کاهش دامنه نوسان؛ 6- تغییر در ریزساختارهای بازار، مصاحبه های متعدد اعضای شورای عالی بورس و مخالفت با تغییر ریزساختارهای بازار؛ 7- عدم مقابله جدی و ارسال پرونده افراد متخلف در فضای مجازی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به قوه قضاییه؛ 8- ضعف در انجام وظایف نظارتی توسط شورای عالی بورس؛ 9- کاهش نرخ سود سپرده بانکی و عدم مخالفت وزارت اموراقتصادی و دارایی با این اقدام بانک مرکزی؛ 10-  دخالت سایر نهادهای تنظیم گر در بازار و امور مربوط به بورس ها؛ 11-  تعیین دستوری قیمت برخی کالاها در بورس کالا و عدم مقابله جدی سازمان بورس و وزارت امور اقتصادی و دارایی با این پدیده.

بخش سوم: جمع ‏بندی و نتیجه گیری حضور گسترده مردم در بازار سرمایه در صورتی که از طریق کانال‏های صحیح صورت گیرد و منابع حاصل شده در مسیری درست هدایت شود، می‏تواند رخدادی فرخنده برای اقتصاد کشور محسوب شود‏‏.

از سوی دیگر ضمن آگاهی از مخاطراتی که استقبال گسترده مردم به این بازار می‏تواند داشته باشد، لازم است تمهیداتی اندیشیده شود که این پتانسیل بزرگ هدر نرفته و منابع به سمت بخش‏های مولد و حائز شرایط هدایت گردد‏‏.

در شرایط تحریمی فعلی که کشور برای برون‏ رفت از مشکلات اقتصادی نیاز به سرمایه‏گذاری قابل توجه دارد، اشتیاق فعلی به حضور در بازار سرمایه می‏تواند گره بزرگی از مشکلات کشور را باز کند؛ اما لازمه این امر ایجاد بسترهای مناسب و ابزارهای جدید در بازار جهت تخصیص بهینه منابع و صیانت از سرمایه‏های مردم است‏‏ و عدم برنامه ‏ریزی مناسب و دقیق، می‏ تواند صدمات جبران‏ ناپذیری بر سرمایه اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی وارد آورد و بحران‏های اقتصادی غیرقابل کنترلی را ایجاد نماید‏‏.

انتظار می‏رود دولت محترم اقدامات موثری جهت تبدیل نمودن تهدید ایجاد شده به یک فرصت جدید، انجام دهد‏‏.

مجلس شورای اسلامی نیز همچون قبل، در کنار دولت بوده و تلاش می‏کند به اصلاح شرایط موجود تا حد امکان کمک نماید‏.

بخش چهارم: اقدامات کمیسیون اقتصادی کمیسیون اقتصادی از اولین روزهای تشکیل مجلس یازدهم، نسبت به روند جهشی بازار سرمایه حساس بوده و با رصد دقیق روند بازار سهام، موضوع را به صورت جدی پیگیری و در دستور کار خود قرار داده است‏.

در این راستا چندین جلسه با مدیران ارشد بازار سرمایه و وزات امور اقتصادی و دارایی برگزار و خواستار ارائه برنامه ها و اقدامات این وزارتخانه برای صیانت از سرمایه گذاری خرد و جلوگیری از وقوع بحران های اجتماعی و امنیتی ناشی از رشد بی رویه بازار شده است‏.

از نظر کمیسیون مسئولیت مستقیم وضعیت فعلی بازار بر عهده وزیر محترم امور اقتصادی دارایی، اعضای محترم شورای عالی بورس و اورق بهادار و سازمان بورس و اورق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه است.

انتظار بر این است که دستگاه ها و سازمان های متولی، در اولین فرصت، برنامه شفاف و زمانبندی شده خود را در زمینه مدیریت کارآمد بازار سرمایه، به همراه مستندات و اطلاعات توجیهی، به مجلس شورای اسلامی ارایه نمایند.

  بخش پنجم: پیشنهادهای کمیسیون اقتصادی برای تصویب 1- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است ظرف سه ماه نسبت به تهیه طرح اصلاح ساختار سازمانی مبتنی بر حاکمیت شرکتی و متناسب با وضعیت کنونی بازار سرمایه کشور و طی مراحل قانونی تصویب آن اقدام و حداکثر ظرف مدت یکماه پس از تصویب، به اجرای آن مبادرت نماید.

2- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است در پایان هر هفته معاملاتی، نسبت به رتبه بندی شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه بر اساس شاخص های ریسک مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران در قالب سه گروه پرریسک، ریسک متوسط و کم ریسک، تهیه و منتشر نماید.

3- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است نسبت به افشای اطلاعات معاملات کلیه اشخاص حقوقی را در زمان معامله افشا نماید.

4- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است از طریق رسانه؜های عمومی به ویژه رسانه ملی نسبت به ارتقای دانش مالی جامعه در زمینه معاملات اوراق بهادار و بازار سرمایه اقدام نماید.

5- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است حداکثر سه ماه پس از پایان هر سال مالی نسبت به افشای صورت؜های مالی سازمان اقدام نماید.

6- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است ضمن تعریف و تعیین حدود نوسانات شاخص در شرایط غیرعادی، در مواجهه با نوسانات شدید و غیرمتعارف نسبت به بکارگیری ابزارهای کنترل بازار مانند دامنه مجاز نوسان، حجم مبنا و سایر ابزارهای در اختیار اقدام نماید.

7- وزیر امور اقتصادی و دارایی مکلف است ظرف مدت سه ماه ضوابط تشکیل شورای عالی ثبات مالی را بر اساس قوانین و مقررات و با همکاری بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه و اجرایی نماید.

8- شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران مکلف است مصوبات خود را حداکثر یک هفته پس از تصویب، از طریق درگاه الکترونیکی سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر نماید.

موارد مربوط به مصوبات محرمانه و غیرقابل انتشار شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران در صوت تایید شورای امنیت ملی قابل انتشار نخواهد بود.

9- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه دستورالعمل فعالیت فعالان فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه را تهیه و پس از تصویب در شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران اجرایی نماید.

هرگونه فعالیت در فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه خارج از دستورالعمل مذکور ممنوع است و متخلفین از اجرای این بند مشمول مجازاتهای جرائم اخلال در نظام اقتصادی می باشند.

10- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است حداقل 10 درصد کارمزد معاملات اوراق بهادار را به شرط عدم افزایش هزینه معاملات برای خریداران و فروشندگان، به عنوان منابع پایدار صندوق تثبیت بازار سرمایه پیش بینی نماید.

11- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است هر سه ماه یکبار گزارش درخواست ها و مجوزهای صادره از سوی سازمان بورس اوراق بهادار به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه نماید.


کلید واژه ها: کمیسیون اقتصادی - وزارت امور اقتصادی و دارایی - سازمان بورس و اوراق بهادار - اقتصادی - امور اقتصادی و دارایی - کمیسیون اقتصادی مجلس - گزارش کمیسیون - بازار سهام - کمیسیون - گزارش - بازار - امور اقتصادی - اوراق بهادار - سازمان بورس - وضعیت بازار - مجلس شورای اسلامی - نمایندگان مجلس - بورس - عملکرد - دارایی - سهام - مجلس - سازمان - قابل - شورای اسلامی - اوراق - قرائت - وضعیت - بررسی - وزارت

آخرین اخبار سرویس:
بیانیه حزب توسعه و عدالت به مناسبت 16 آذر

غبار زمان از ارزش 16 آذر نکاسته است

«جنگ خوب است» نظر آمریکایی ها را درباره ایران برملا می کند

آیا انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک ممکن است؟

ترامپ مدعی پیروزی در جورجیا شد

پشت و روی سخنان قالیباف درباره بورس!

ترامپ مدعی پیروزی در جورجیا شد

چرا پدر و مادر ها به تک فرزندی علاقمند شده اند؟

دانشجویان تراز انقلاب اسلامی / از برپایی جلسات نمایشی در دانشگاه ها تا مطالبه گری همراه با عقلانیت

آیا نیروگاه های خورشیدی شناور در فضا می توانند پاسخگوی نیاز انرژی بشر باشند؟

آیا نیروگاه های خورشیدی شناور در فضا می توانند پاسخگوی نیاز انرژی بشر باشند؟

واکسن ایرانیِ کرونا مشابه نمونه چینی و روسی

تحلیلی از ارتباط انتخابات آمریکا و جدی شدن انتخابات1400 برای اصلاح طلبان

جزییات تازه از درز اطلاعات مربوط به ایران در آژانس اتمی

تحلیلی از ارتباط انتخابات آمریکا و جدی شدن انتخابات1400 برای اصلاح طلبان

7 راه آسان برای انگیزه داشتن در هنگام سخت کار کردن

چه چیزی مانع اصلاحات می شود؟/ پاسخ حسین راغفر

وزارت صمت به فکر بازار آرد باشد/ توزیع آرد باید کنترل شود

عناوین روزنامه های سیاسی 15 آذر 99/ دفاع عالی از مجلس +تصاویر

پروفسور کرم زاده: دانشجو مورد اعتماد مردم است

جزییات پرونده مولاوردی از زبان خودش

درخواست غیرمستقیم ترامپ از فرماندار جورجیا برای لغو نتیجه رأی گیری

پروفسور کرم زاده: دانشجو مورد اعتماد مردم است

ادعای جدید ترامپ در آخرین روزهایش در کاخ سفید

واکسن ایرانیِ کرونا مشابه چین و روسیه

دولت برای ایجاد جو روانی علیه مصوبه مجلس با بازار بازی می کند

واکنش دادگستری کرمانشاه به پخش یک کلیپ

ترامپ؛ رییس جمهور خوبی که قصد پذیرفتن نتایج انتخابات را ندارد!

پویش دانشجویی مکتب فاخر به یاد شهید فخری زاده راه اندازی شد

می ترسند در دولت روحانی مذاکره ای انجام شود

گر حکم شود که مست گیرند

کوررنگی مطلوب کرونایی

فرصت را تبدیل به تهدید نکنیم

دادگستری کرمانشاه سازندگان یک کلیپ را تهدید کرد

کدام کاندیدای 96 برای انتخابات 1400 می آید؟

پسرِ «امین حیایی» پُشت میله های زندان/ عکس

تجارت نا«پسند» /76 درصد بودجه غیرقابل نظارت / کدام نامزد 96 برای 1400 می آید؟/پیشخوان

واکسن ایرانی کرونا مشابه چین و روسیه / احتمال دسترسی به واکسن تا تیرماه

امید به خداوند باعث افزایش برکت و روزی

نماینده اهواز: مراقب «آه» مردم باشید

درخواست غیرمستقیم ترامپ از فرماندار جورجیا

ابتکار شیخ کاظم در یاری محرومان مارگون + عکس

واکسن ایرانی کرونا مشابه چین و روسیه / احتمال دسترسی به واکسن تا تیرماه

جزییات حادثه پالایشگاهی درافریقا

اظهارات حاجی بابایی درباره نفت وبودجه

توقف تولیدنفت دانمارک تا٢٠٥٠

حضورچشمگیرشرکت های نفتی روسیه درسوریه

واکنش روسیه تحریم های جدیدامریکا

5 توصیه یک استاد ارتباطات به «ایسنا»

افزایش آب بهای نخیلات منطقی نیست/ لزوم حمایت دولت از کشاورزان

سخنگوی دولت را با پوششی متفاوت ببینید

حدیث نگاشت | فراگیری دانش در جوانی

فیلم | مراقب باش زندگیت از اهل بیت (ع) جدا نشود

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

نمکی: برگ های برنده ای برای دنیا رو خواهیم کرد

5 توصیه یک استاد ارتباطات به «ایسنا»

جای مدیر فاسد در استان بوشهر نیست/ اعتراض به عملکرد پتروشیمی ها

آصفری: غربی ها باید حقوق غارت شده ملت ایران را جبران کنند

سردار حسینی: دانشجوی آگاه الگوی تمام نما و چشم بینای ملت است/دانشجویان روحیه آزادی خواهی و استکبارستیزی خود را حفظ کنند

جای مدیر فاسد در استان بوشهر نیست/ اعتراض به عملکرد پتروشیمی ها

درخواست غیرمستقیم ترامپ از فرماندار جورجیا برای لغو نتیجه رأی گیری

عرضه اولین نرم افزار تحلیل فرآیندهای سازمان فارسی زبان توسط محققان دانشگاهی

محسن هاشمی: ریاست جمهوری عاشق و مجنون می خواهد؛ شاید مجنون باشم اما ...

از روی نمودار ببینید؛ اگر تعطیل نمی شد، وضعیت کرونا در ایران چه می شد؟ | شرایط فعلی استان های قرمز و ناپایدار کرونا در ایران

آمار رییس شورای شهر از مرگ و میر کرونا در تهران: شنبه 100 بیمار کرونا در تهران فوت کردند | هنوز به نارنجی نرسیده ایم

شیخ فضل الله نوری ؛ سرسخت ترین مخالف مدرنیته

یک نماینده مجلس: بایدن با ترامپ و اوباما هیچ فرقی ندارد!

گفت و شنود/ هندونه ها کو؟!

اولین واکنش معاون سابق روحانی درباره محکومیتش به حبس تعزیری

تشریح فرآیندهای اجرایی برگزاری انتخابات شورا های اسلامی

عرضه اولین نرم افزار تحلیل فرآیندهای سازمان فارسی زبان توسط محققان دانشگاهی

درخواست ترامپ از فرماندار جورجیا برای رد پیروزی بایدن

حسین زهی: اقتصاد مقاومتی باید از اولویت های مجلس در بررسی بودجه باشد

کمتر از 10 درصد نیروهای پارس جنوبی بومی است

پابرجا بودن محدودیت سفرهای جاده ای و جریمه متخلفان

پرونده (PMD) چگونه بسته شد؟

حسین زهی: اقتصاد مقاومتی باید از اولویت های مجلس در بررسی بودجه باشد

کمتر از 10 درصد نیروهای پارس جنوبی بومی است

آثار محدودیت های کرونایی بر کاهش مرگ و میر بر اثر تصادفات/ احتمال برقراری مجدد محدودیت ها

سهم ناچیز دریاچه ارومیه از بودجه 1400

«روز دانشجو» یادآور رشادت دانشجویان در برابر نقشه های نظام سلطه

همچنان نیازمند اقناع افکار عمومی برای مقابله با شیوع کرونا هستیم

اسامی 7 شهر فوق قرمز کرونایی ایران | روند صعودی کرونا در 5 استان | موج سوم کووید نزولی است

آثار محدودیت های کرونایی بر کاهش مرگ و میر بر اثر تصادفات/ احتمال برقراری مجدد محدودیت ها

واکنش رییس شورای شهر خرم آباد به توهین بهاره رهنما به قوم لر

اسامی 7 شهر فوق قرمز کرونایی در ایران | موج سوم کووید در کشور نزولی است | روند صعودی بیماری کرونا در 5 استان

جزییات عیدی و پاداش کارگران در سال 99

متن کامل مناجات المعتصمین + صوت و ترجمه

مردم از «ایسنا» چه می خواهند؟

اسامی 7 شهر فوق قرمز کرونایی اعلام شد

خاطره احسان علیخانی، برای نیوشا ضیغمی حاشیه درست کرد+عکس

ایسنا با کرونا و در روزگار کرونا چه کند؟

تأخیر جایز نیست

ترور شهید فخری زاده برای کاهش قدرت ایران بود

مردم از «ایسنا» چه می خواهند؟

اسامی 7 شهر فوق قرمز کرونایی اعلام شد/ کرونا در کدام استان ها صعودی است؟

پیام احساسی داور عصر جدید در شب تولدش به یک مخاطب خاص

لزوم حل معضلات خوزستان با کار کارشناسی

پاسخ به پرسش های احتمالی شما درباره شبکه های HD

زاکانی: به نفوذی ها حساس باشید

قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس از بورس +متن گزارش

قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس از بورس +متن گزارش